Nejsou místa. Tábor ve Vyšních Lhotách otevře už v pátek

Domácí Jan Hejl Domácí, Jan Hejl
Aktualizováno 5. 8. 2015 17:09
Detenční tábor pro nelegální uprchlíky bude mít kapacitu 220 míst. Rozšířena byla také kapacita zařízení v Bělé pod Bezdězem, kam se nově vejde 700 uprchlíků.
Tábor ve Vyšních Lhotách.
Tábor ve Vyšních Lhotách. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stát už v pátek otevře detenční tábor pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách. V táboře v Bělé-Jezové také tento týden postavili hasiči další stany. Reaguje tak na nedostatek míst pro zadržené nelegální uprchlíky, jejichž počet v posledních týdnech výrazně vzrostl. Celkem tak bude v uprchlických táborech 1116 míst.

"Rozhodli jsme otevření zařízení ve Vyšních Lhotách. Se starostkou už jsem o tom jednal," oznámil náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Tábor ve Vyšních Lhotách nabídne nových 220 míst. Zařízení v Bělé má nyní kapacitu 700 lidí. Areál v Bělé slouží k zadržení nelegálních migrantů, kteří většinou směřují do Německa. Většinou jde o Afghánce, Syřany a Iráčany.

Zvýšení kapacity v Bělé

V areálu v Bělé byly na začátku týdne postaveny stany a kontejnerové stanice, které umožnily zvýšení kapacity tohoto tábora. "Doplnění další kontejnerové výstavby v Bělé bude probíhat od příštího pondělí, vznikne dalších 128 míst," vysvětlil náměstek Nováček.

Poslední tuzemský areál pro zajištění cizinců s kapacitou 196 míst je v Zastávce u Brna.

Podle náměstka Nováčka se o otevření nového detenčního zařízení rozhodlo na začátku týdne poté, co se o víkendu naplnily kapacity těchto táborů. Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75 tisíc metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky se využíval už dříve.

Objekt se pro ubytování uprchlíků přestal využívat na konci roku 2009. Podle Nováčka se tam ve čtvrtek uskuteční prohlídka pro zájemce a v pátek tam přijedou první migranti.

Do konce roku by mělo být v záchytných zařízeních v Česku k dispozici 1400 míst. Zbývajících 300 míst bude připraveno v bývalé věznici Drahonice na Lounsku, která podle informací může být v případě potřeby připravena pro příjem uprchlíků během několika dní.

Podle Nováčka se se zvyšováním kapacit detenčních táborů počítá i v příštím roce, kdy bude připraveno zařízení v Balkové na severním Plzeňsku a areál bývalé věznice v Drahonicích, které má pojmout až 300 nelegálních migrantů.

Protesty v táborech

V poslední době se migranti v zařízení bouří, dožadují se propuštění, vrácení mobilních telefonů a peněz. Místo musí hlídat policejní posily.

Podle starosty budou nově postavené stany sloužit spíše k preventivním účelům. "Je to snad jenom prevence. Nepočítá se s tím, že by to fungovalo jako normální prostor, je to spíš, jen kdyby sem vtrhla ohromná vlna. Pokud vím, tak nyní jsou ten proud schopni pokrýt tou kapacitou, kterou připravují," řekl již dříve starosta Bělé pod Bezdězem Milan Lomoz.

Ministerstvo vnitra ústy náměstka Nováčka také důrazně odmítlo, že by české úřady migranty zadržovaly v rozporu se zákonem. Právě ve středu totiž Lidové noviny upozornily, že krajský soud v Ústí nad Labem dal za pravdu Iráčanovi, který podal žalobu na zadržení v uprchlickém táboře v Bělé-Jezové. Cizinecká policie jej zadržela kvůli nebezpečí útěku. 

V rozsudku ústecký soud zdůraznil, že v českém právním řádu není pojem "nebezpečí útěku" přesně definován, a proto nelze na základě něj uprchlíky v detenčních zařízeních zadržovat.

Počty zadržených

Podle šéfa cizinecké policie Milana Majera letos nelegální migrace v Česku roste. Za první pololetí bylo zachyceno 3018 migrantů, což bylo meziročně o 48 procent více. V tuzemsku v této souvislosti od poloviny června platí zvýšena policejní pohotovost a kontroly zaměřené na uprchlíky.

"Do dnešního dne bylo zadrženo přibližně 1050 nelegálních migrantů," dodal ke zvýšeným kontrolám Majer. Většinou byli chyceni občané Sýrie, Afghánistánu či Pákistánu. Většina z nich podle něj nemá zájem v Česku zůstat a chce se dostat do Německa.

Podle Majera se na zvýšených kontrolách podílí na 360 policejních posil. Zvýšená ostraha bude trvat do odvolání, řekl. V Česku nyní kvůli migrantům platí první stupeň ochrany hranic. Druhý stupeň by znamenal zpřísnění kontrol na hranicích České republiky.

Majer řekl, že zatím nelze říct, zda a kdy bude vyhlášen. Mohlo by se to podle něj však stát třeba i zde dne na den, pokud by například bylo zachyceno několik kamionů převážejících větší počet uprchlíků, podobně jako se to stalo minulý týden na Plzeňsku.


 

Právě se děje

před 8 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
Další zprávy