Nejsou místa. Tábor ve Vyšních Lhotách otevře už v pátek

Domácí Jan Hejl Domácí, Jan Hejl
Aktualizováno 5. 8. 2015 17:09
Detenční tábor pro nelegální uprchlíky bude mít kapacitu 220 míst. Rozšířena byla také kapacita zařízení v Bělé pod Bezdězem, kam se nově vejde 700 uprchlíků.
Tábor ve Vyšních Lhotách.
Tábor ve Vyšních Lhotách. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stát už v pátek otevře detenční tábor pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách. V táboře v Bělé-Jezové také tento týden postavili hasiči další stany. Reaguje tak na nedostatek míst pro zadržené nelegální uprchlíky, jejichž počet v posledních týdnech výrazně vzrostl. Celkem tak bude v uprchlických táborech 1116 míst.

"Rozhodli jsme otevření zařízení ve Vyšních Lhotách. Se starostkou už jsem o tom jednal," oznámil náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Tábor ve Vyšních Lhotách nabídne nových 220 míst. Zařízení v Bělé má nyní kapacitu 700 lidí. Areál v Bělé slouží k zadržení nelegálních migrantů, kteří většinou směřují do Německa. Většinou jde o Afghánce, Syřany a Iráčany.

Zvýšení kapacity v Bělé

V areálu v Bělé byly na začátku týdne postaveny stany a kontejnerové stanice, které umožnily zvýšení kapacity tohoto tábora. "Doplnění další kontejnerové výstavby v Bělé bude probíhat od příštího pondělí, vznikne dalších 128 míst," vysvětlil náměstek Nováček.

Poslední tuzemský areál pro zajištění cizinců s kapacitou 196 míst je v Zastávce u Brna.

Podle náměstka Nováčka se o otevření nového detenčního zařízení rozhodlo na začátku týdne poté, co se o víkendu naplnily kapacity těchto táborů. Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75 tisíc metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky se využíval už dříve.

Objekt se pro ubytování uprchlíků přestal využívat na konci roku 2009. Podle Nováčka se tam ve čtvrtek uskuteční prohlídka pro zájemce a v pátek tam přijedou první migranti.

Do konce roku by mělo být v záchytných zařízeních v Česku k dispozici 1400 míst. Zbývajících 300 míst bude připraveno v bývalé věznici Drahonice na Lounsku, která podle informací může být v případě potřeby připravena pro příjem uprchlíků během několika dní.

Podle Nováčka se se zvyšováním kapacit detenčních táborů počítá i v příštím roce, kdy bude připraveno zařízení v Balkové na severním Plzeňsku a areál bývalé věznice v Drahonicích, které má pojmout až 300 nelegálních migrantů.

Protesty v táborech

V poslední době se migranti v zařízení bouří, dožadují se propuštění, vrácení mobilních telefonů a peněz. Místo musí hlídat policejní posily.

Podle starosty budou nově postavené stany sloužit spíše k preventivním účelům. "Je to snad jenom prevence. Nepočítá se s tím, že by to fungovalo jako normální prostor, je to spíš, jen kdyby sem vtrhla ohromná vlna. Pokud vím, tak nyní jsou ten proud schopni pokrýt tou kapacitou, kterou připravují," řekl již dříve starosta Bělé pod Bezdězem Milan Lomoz.

Ministerstvo vnitra ústy náměstka Nováčka také důrazně odmítlo, že by české úřady migranty zadržovaly v rozporu se zákonem. Právě ve středu totiž Lidové noviny upozornily, že krajský soud v Ústí nad Labem dal za pravdu Iráčanovi, který podal žalobu na zadržení v uprchlickém táboře v Bělé-Jezové. Cizinecká policie jej zadržela kvůli nebezpečí útěku. 

V rozsudku ústecký soud zdůraznil, že v českém právním řádu není pojem "nebezpečí útěku" přesně definován, a proto nelze na základě něj uprchlíky v detenčních zařízeních zadržovat.

Počty zadržených

Podle šéfa cizinecké policie Milana Majera letos nelegální migrace v Česku roste. Za první pololetí bylo zachyceno 3018 migrantů, což bylo meziročně o 48 procent více. V tuzemsku v této souvislosti od poloviny června platí zvýšena policejní pohotovost a kontroly zaměřené na uprchlíky.

"Do dnešního dne bylo zadrženo přibližně 1050 nelegálních migrantů," dodal ke zvýšeným kontrolám Majer. Většinou byli chyceni občané Sýrie, Afghánistánu či Pákistánu. Většina z nich podle něj nemá zájem v Česku zůstat a chce se dostat do Německa.

Podle Majera se na zvýšených kontrolách podílí na 360 policejních posil. Zvýšená ostraha bude trvat do odvolání, řekl. V Česku nyní kvůli migrantům platí první stupeň ochrany hranic. Druhý stupeň by znamenal zpřísnění kontrol na hranicích České republiky.

Majer řekl, že zatím nelze říct, zda a kdy bude vyhlášen. Mohlo by se to podle něj však stát třeba i zde dne na den, pokud by například bylo zachyceno několik kamionů převážejících větší počet uprchlíků, podobně jako se to stalo minulý týden na Plzeňsku.


 

Právě se děje

Další zprávy