azyl

Soud zamítl žalobu Rusa Kudaškina. Chtěl zrušit rozhodnutí o neudělení azylu

Pražský městský soud ve čtvrtek zamítl žalobu Rusa Sergeje Kudaškina, který se domáhal zrušení rozhodnutí ministerstva vnitra o neudělení azylu. O vydání třiačtyřicetiletého podnikatele usilují ruské úřady, které ho stíhají pro podvod. Kudaškin tvrdí, že je stíhání účelové a nezákonné a že ho v minulosti v ruském vězení mučili. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.

Soud už loni rozhodnutí ministerstva vnitra přezkoumával, tehdy ho zrušil. Ministerstvo podle tehdejšího rozsudku nedostatečně zkoumalo záruky Ruska a stav ruského vězeňství. Úřad o věci rozhodoval znovu, letos v červenci pak opět odmítl azyl udělit.

Podle soudkyně Lenky Loudové nyní vnitro nedostatky doplnilo, dostatečně se zabývalo ruskými zárukami, které jsou postačující a konkrétní. Úřad při posouzení vycházel i z obdobných rozhodnutí soudů. Soudkyně také odkázala na zprávu ministerstva zahraničí, která se zabývala tím, zda je poskytnutí garancí v Rusku i dodržováno. Ze zprávy vyplynulo, že zkušenosti České republiky i jiných států jsou převážně pozitivní.

Zdroj: ČTK
Pokračovat