azyl

Migranti, kteří do Británie připlují na člunech, možná nebudou moct požádat o azyl

Británie plánuje zbavit možnosti požádat o azyl ty lidi, kteří k jejím břehům připlouvají od evropské pevniny ilegálně na člunech. Podle veřejnoprávní stanice BBC tento plán v úterý zveřejní ministryně vnitra Suella Bravermanová. Britský červený kříž to považuje za mimořádně znepokojivé.

V současnosti lidé žádající o azyl v Británii mají právo v zemi zůstat do doby, než úřady jejich případ vyřídí. Podle nového zákona by ale ti, kdo do Británie připluli na malých člunech, nemohli podat žádost o azyl a úřady by je neprodleně poslaly do Rwandy nebo do jiné "bezpečné třetí země". Už nikdy by pak nesměli vstoupit na britské území.

BBC připomíná, že vyřešit krizi s migranty, kteří se snaží Lamanšský kanál přeplout v malých a často nevyhovujících člunech, je jednou z priorit premiéra Rishiho Sunaka. Slibuje, že tyto "lodě zastaví jednou provždy". Očekává se, že v pátek pojede na britsko-francouzský summit do Paříže a že s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem bude o věci jednat. Poslední taková vrcholná schůzka se konala v roce 2018.

Zdroj: ČTK

Soud zamítl žalobu Rusa Kudaškina. Chtěl zrušit rozhodnutí o neudělení azylu

Pražský městský soud ve čtvrtek zamítl žalobu Rusa Sergeje Kudaškina, který se domáhal zrušení rozhodnutí ministerstva vnitra o neudělení azylu. O vydání třiačtyřicetiletého podnikatele usilují ruské úřady, které ho stíhají pro podvod. Kudaškin tvrdí, že je stíhání účelové a nezákonné a že ho v minulosti v ruském vězení mučili. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.

Soud už loni rozhodnutí ministerstva vnitra přezkoumával, tehdy ho zrušil. Ministerstvo podle tehdejšího rozsudku nedostatečně zkoumalo záruky Ruska a stav ruského vězeňství. Úřad o věci rozhodoval znovu, letos v červenci pak opět odmítl azyl udělit.

Podle soudkyně Lenky Loudové nyní vnitro nedostatky doplnilo, dostatečně se zabývalo ruskými zárukami, které jsou postačující a konkrétní. Úřad při posouzení vycházel i z obdobných rozhodnutí soudů. Soudkyně také odkázala na zprávu ministerstva zahraničí, která se zabývala tím, zda je poskytnutí garancí v Rusku i dodržováno. Ze zprávy vyplynulo, že zkušenosti České republiky i jiných států jsou převážně pozitivní.

Zdroj: ČTK
Pokračovat