Reportáž: Mříže a ploty. Uprchlíky vítají Vyšní Lhoty

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
6. 8. 2015 19:25
Detenční tábor pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách se už v pátek otevře pětatřiceti běžencům. Důvodem jsou nedostačující kapacity ostatních zařízení.
Tábor ve Vyšních Lhotách se otevře už v pátek.
Tábor ve Vyšních Lhotách se otevře už v pátek. | Foto: Jakub Plíhal

Vyšní Lhoty – Budíček není, zato večerka se musí striktně dodržovat. Čas mezi nimi si lze ukrátit jen výhledem ze zamřížovaného okna, partičkou karet nebo procházkou po malém vyasfaltovaném dvorku. Tak budou žít běženci v uprchlickém táboře v malé vesničce Vyšní Lhoty.

Od vězení lze tábor na úpatí Beskyd na první pohled rozeznat jen stěží. Mezi zamřížovanými budovami a ploty s ostnatými dráty chybí už jen policejní hlídky. Ty dorazí v pátek spolu s prvními pětatřiceti běženci. Jen režim je tu o poznání volnější než pro odsouzené – lidé se mohou volně pohybovat po ubytovně a oploceném prostoru mezi dvěma budovami se zabedněnými okny.

Jedinou výjimkou je noc – v jedenáct hodin večer musí být všichni ve svých pokojích a v jednotlivých křídlech budovy se zavřou mříže. "Budíček nemáme. Prvním pevným bodem dne, který ale není povinný, je snídaně v osm hodin," popisuje místní řád šéf Správy uprchlických zařízení Miloslav Koudelný.

Zhruba na desítku stroze zařízených pokojů pro čtyři až devět lidí připadá jedna společná koupelna. Spí se na kovových palandách, do jednoduchých skříněk si uprchlíci mohou dát své osobní věci. Hotovost, cennosti i mobilní telefony jim zabaví.

Otevírá se narychlo

V roky nevyužívaném areálu ministerstva vnitra čekali první běžence nejdřív na podzim, již během tohoto víkendu ale postupně dorazí až sedm desítek mužů z Iráku, Afghánistánu a Sýrie. Ještě ve čtvrtek se tak v areálu činili dělníci.

"Prosím vás nepřekážejte, máme tu ještě spoustu práce," vyhání jeden z nich okounějící návštěvníky. Zrovna připevňuje ostnatý drát na tři metry vysoký plot. Právě na zabezpečení, po kterém volají vystrašení obyvatelé Vyšních Lhot, se v posledních dnech zapracovalo nejvíc.

Tábor má sloužit pro zadržení cizinců, kteří se na území České republiky dostali nelegálně. V detenčním táboře se zdrží v průměru sedmdesát dní a velkou část z nich pak čeká vyhoštění ze země. Tomu odpovídá i jejich denní program: značnou část jim zabere byrokracie s cizineckou policií a na rozdíl od žadatelů o azyl se neučí česky ani je nečeká jiné vzdělávání.

Než bude areál kompletně hotový, mají jen omezené možnosti, jak se zabavit – několik společenských her a základní sportovní vybavení. "Postupem času vybudujeme dílny na ruční práce nebo větší vycházkový prostor. Zatím jsme ale dokázali zajistit jen to nejnutnější," tvrdí vedoucí střediska Emil Pochylý. Spolu s ním bude v areálu pracovat šedesát lidí, plus dohlížející policisté a lékařka z ministerstva vnitra.

Tři jídla i duchovní

V táboře zatím není ani kuchyň, tři jídla denně bude dodávat místní cateringová společnost. "Máme tři typy jídel – normální, vegetariánské a pro muslimy. Respektujeme zvyklosti jednotlivých kultur," vysvětluje Pochylý. Za uprchlíky mohou také přijít duchovní různých vyznání, pokud si to budou přát. "Do podobného zařízení v Bělé dochází jen pravoslavný kněz, jinak o to zájem není. Uvidíme, jak to bude tady, ale jsme schopni to zajistit. Modlitebnu nemáme," říká Koudelný.

Ministerstvo vnitra se rozhodlo Vyšní Lhoty, které již dříve sloužily jako zařízení pro uprchlíky, znovu otevřít kvůli imigrační krizi. Za první pololetí v Česku stoupl počet zadržených migrantů téměř o polovinu a stávající střediska v Bělé a Zastávce u Brna nemají dostatečné kapacity. Právě odtud přijedou první obyvatelé Vyšních Lhot.

Proti záměru je řada místních obyvatel, kteří se obávají o svoji bezpečnost. Kromě cizinecké policie, která bude hlídat uvnitř areálu, proto posiluje hlídky v obci i krajské policejní ředitelství. "Doufám, že byly splněny bezpečnostní požadavky, které jsme měli. Také budeme chtít, aby vláda přidala toto zařízení do vyhlášky, díky které by obec mohla dostávat za uprchlíky příspěvky," uvedla starostka Vyšních Lhot Dana Nováková, která si ve čtvrtek přišla areál prohlédnout i s místními občany.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy