"SPD má jako klíčové téma kromě demokracie také bezpečnost. Ochranu slušných lidí před těmi, kdo slušní nejsou. A samozřejmě plně stojí za prací policie. Nevím o jiné partaji, která by za poldy tak stoprocentně stála," vysvětloval v září 2020 v rozhovoru pro Parlamentní listy Tomáš Fadrný, co ho přivedlo k hnutí Tomia Okamury.
Fadrný sloužil u policie přes deset let. Když poskytl zmíněný rozhovor, blížil se vrchol kampaně do krajských voleb. Fadrný byl lídrem kandidátky hnutí v Pardubickém kraji, coby nestraník se ucházel o funkci hejtmana. SPD se ziskem 4,85 procenta hlasů nakonec do krajského zastupitelstva nepronikla.
Zatímco Fadrný mluvil o ochraně slušných lidí, sám měl krátce po spáchání trestné činnosti. Čtyři měsíce předtím coby podnikatel předložil finančnímu úřadu poslední ze série falešných faktur. Díky nim odvedl státu menší daň z přidané hodnoty, než měl. Vyšlo to najevo minulý týden u Obvodního soudu pro Prahu 8.
Daňový únik za dva miliony korun
"Opakovaně do přiznání k dani z přidané hodnoty a do kontrolních hlášení uváděl nepravdivá tvrzení o přijatých zdanitelných plněních, z nichž uplatnil nárok na odpočet DPH, ačkoliv si byl vědom, že k těmto poskytnutím ve skutečnosti nedošlo," popsala jeho provinění žalobkyně Marie Musílková.
Fadrný byl majitelem a jednatelem firmy Zetaco Industry, z této pozice od července do října 2019 a poté od ledna do května 2020 poslal finančnímu úřadu daňová přiznání zahrnující také 57 faktur. Ty měly dokládat, že jeho firma odebrala od pěti společností zboží a služby téměř za devět milionů korun.
Jenže jeho firma takovou částku nikomu nezaplatila, faktury byly falešné. Loni se Fadrného daňovými machinacemi začala zabývat policie. Bývalá tvář SPD se přiznala. S žalobkyní uzavřel Fadrný dohodu o vině a trestu, kterou minulý týden schválil obvodní soud.
"Takto postupoval, ačkoliv si byl vědom, že fakturám neodpovídá reálně uskutečněná zdanitelná plnění a tímto vědomým vykázáním fiktivních zdanitelných plnění neoprávněně snížil daňovou povinnost na DPH ve výši 1 992 386 korun," popsal způsobenou škodu soudce Petr Novák.
Pokuta 100 tisíc korun
Fadrný se dopustil zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Soudce Novák potvrdil, že za to dostane pokutu 100 tisíc korun. Výše sankce vyplývá z toho, že se během vyšetřování přiznal a, jak potvrdila žalobkyně Musílková, že Fadrným "způsobená škoda českému státu byla uhrazena v plném rozsahu".
"Ne," sdělil odsouzený redaktorovi Aktuálně.cz, zda mu odpoví na pár dotazů. Následné otázky, proč podváděl na daních, ignoroval a v doprovodu advokáta opustil soudní budovu. Verdikt je pravomocný. Součástí dohody o vině a trestu je to, že se Fadrný vzdává práva na odvolání. Jednání soudu díky tomu trvalo necelých dvacet minut.
Letos čtyřiapadesátiletý podnikatel do roku 2006 sloužil u policie, svého času působil v expozituře tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v Hradci Králové. Řídil také kriminální policii ve Svitavách v Pardubickém kraji. Ze sboru odcházel v hodnosti podplukovníka.
V kampani do krajských voleb 2020 proslul tím, že v debatě v České televizi vystupoval zmateně. Nejprve uvedl, že SPD odmítá inkluzi ve vzdělávání, tedy společné vzdělávání zdravých, handicapovaných a jinak znevýhodněných dětí. Pak ale v rozporu s tím uvedl: "Vymezuji se proti tomu, aby byly rušeny pozice asistentů a jsem pro, aby nadále působili." Právě asistenti pomáhají při výuce znevýhodněným dětem.