Praha – Anarchista Igor Ševcov žádá odškodné jeden a půl milionu korun. A to z důvodu, že strávil devadesát dva dní ve vazbě kvůli podezření z útoku na dům v pražském Suchdole, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou.
Útok zápalnými lahvemi na ministrův dům Ševcovovi ale neprokázali. Sama žalobkyně u soudu tehdy požádala o zastavení stíhání, protože pro prokázání útoku neměla dostatek důkazů.
"Má trvale ztížený sociální kontakt, musí opakovaně vysvětlovat, že ten skutek nespáchal a ani nemohl. Mladý, nevinný člověk byl označen za teroristu. Čelil velkému tlaku a stresovým situacím a je téměř jisté, že následky vazby jej budou pronásledovat po zbytek života," řekl Aktuálně.cz Ševcovův advokát Pavel Kožoušek.
Jako další důvody uvádí třeba to, že Ševcov byl ve vazbě vystaven častému hladovění. "I ve vegetariánských jídlech nacházel kousky masa," vysvětluje dál advokát, proč po České republice žádají poměrně vysoké odškodné. "Dočkal se pouze hrubějšího jednání ze strany vězeňské stráže, když se snažil zjistit složení konkrétních jídel," dodává Kožoušek.
Ševcov studující v Česku etnologii byl sice z útoku na dům Stropnických osvobozen, ale dostal trest za natáčení sprejování. Nejdříve jej chtěl první soud vyhostit, Vrchní soud mu v odvolacím řízení ale trest zmírnil a zakázal mu na tři roky účast na všech demonstracích.
Kuriózní na celém případu je, že Městský soud po Ševcovovi chce také zaplatit za to, že anarchista seděl tři měsíce ve vazbě. Požaduje po něm necelých pět tisíc korun.
Nejde o žádné nedorozumění. Mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci redakci řekla, že peníze soud může požadovat proto, že oba Ševcovovy případy se u soudu řešily pod jednou značkou a v rámci jednoho soudního líčení.
Soud proto nebere v potaz, že spolu oba případy nesouvisí. "Protože odsouzený byl uznán vinným (v rámci jednoho líčení), je povinen státu uhradit náklady spojené s výkonem vazby," píše se v rozhodnutí, které vypracovala vyšší soudní úřednice Ilona Balešová.
"I přes moje protesty ty případy policie vedla pod jedním číslem a sloučili to. Takže se jim to teď motá dohromady. Je scestné, aby po něm chtěli peníze za vazbu," oponuje advokát Kožoušek.
Nad usnesením Městského soudu se pozastavuje i právník Pavel Uhl. "Považuji to za nespravedlivé a nesprávné, protože mezi vazbou a vinou Igora Ševcova není příčinná spojitost," vysvětluje Uhl.
Ševcov byl za natáčení sprejerství stíhán spolu s Lukášem Borlem, kterého policie spojuje se Sítí revolučních buněk. Ta se přihlásila k několika požárům policejních aut, která hořela hlavně v Praze. Po Borlovi bylo od konce minulého roku vyhlášeno pátrání a na začátku září jej zatkli policisté v Mostě. Igor Ševcov spojení se Sítí revolučních buněk v minulosti už několikrát zásadně odmítl.