Ševcova nevyhostí, pomohlo mu, že je dobrý student. Soud mu jen zabavil kameru a zakázal demonstrace

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 20. 7. 2016 16:03
Ruský student a anarchista Igor Ševcov uspěl u soudu s odvoláním proti vyhoštění z Česka. K tomu byl původně odsouzen za to, že natočil, jak jiný anarchista sprejuje nápisy na zeď věznice. Místo vyhoštění mu soud zabavil kameru a na tři roky zakázal účast na demonstracích a podobných akcích.
Advokát Pavel Kožoušek a Igor Ševcov
Advokát Pavel Kožoušek a Igor Ševcov | Foto: ČTK

Praha – Ruský anarchista a student etnologie Igor Ševcov nebude vyhoštěnČeské republiky. Místo toho mu Vrchní soud v Praze udělil alternativní trest.

"Ševcov se odsuzuje k trestu zákazu účasti na sportovních akcích a na demonstracích anarchistického hnutí po dobu tří let," řekl předseda senátu Petr Píša s tím, že trestný čin natáčení sprejerství mu byl prokázán. Ševcov natáčel sprejování na zeď ruzyňské vazební věznice a slovně v tom sprejera, dalšího anarchistu Lukáše Borla, podporoval. A desítky anarchistů Ševcova přišly podpořit k soudu.

Předseda senátu Píša rozhodnutí vysvětlil tím, že Ševcov řádně studuje vysokou školu. "A jako velice dobrý student, což je podstatná okolnost. Pokud by byl vyhoštěn, představovalo by to velký zásah do jeho života a vznikla by velká otázka, jak by mohl dále ve studiu pokračovat," odůvodnil zmírnění trestu předseda senátu.

Ševcova se u soudu ve stejném duchu zastal Marek Jakoubek, vedoucí Ústavu etnologie, kde studuje. "Ševcov je dobrý, svědomitý, pečlivý student. Je to vášnivý diskutér, ale jinak skromný člověk, který má k násilí velmi daleko," řekl před soudem Jakoubek.

Kdyby to neudělal Rus, k soudu to nepůjde

Ševcovův advokát Pavel Kožoušek považuje verdikt za částečný úspěch. "Ale je to přeci jen úspěch, když si vezmete, že na začátku byl obviněn z útoku na dům ministra obrany," řekl.

"Domnívám se, že kdyby tento čin nespáchal Rus - a navíc anarchista, tento čin by se k soudu vůbec nedostal," dodal advokát.

Jeho druhý obhájce Pavel Čižinský před verdiktem prohlásil, že vyhoštění je nepřiměřeně přísné. "Igor Ševcov je politický aktivista a v domovském Rusku může být s vysokou pravděpodobností pronásledován a perzekvován," dodal druhý obhájce Pavel Čižinský. "Trest vyhoštění může být stejně přísný jako odnětí svobody."

Organizovaný akt odporu

Státní zástupkyně naopak prohlásila, že odvolání je nedůvodné a trest vyhoštění je správný. "Obžalovaný spáchal úmyslný trestný čin na území republiky, aniž by byl příslušníkem České republiky a měl povolení k trvalému pobytu," řekla státní zástupkyně.

Ševcov byl před rokem zatčen a odseděl si tři měsíce ve vazbě. Policie ho podezřívala z útoku zápalnými lahvemi na dům, v němž bydlí ministr obrany Martin Stropnický a jeho rodina. Městský soud ale nakonec studenta očistil na žádost státní zástupkyně, která přiznala, že na odsouzení není dostatek důkazů.

Vyhoštění ale soud tehdy nařídil kvůli tomu, že Ševcov natočil, jak jiný muž sprejuje anarchistický text na zeď ruzyňské věznice. A podle prvoinstanční soudkyně Blanky Bedřichové bylo natáčení sprejerství "organizovaným odporem proti aktu státní moci". S nahrávkou se podle soudu mohlo díky zveřejnění na internetu seznámit "blíže nezjištěné množství osob" − tím soudkyně odůvodnila, proč student nedostal pouze peněžitý trest nebo veřejně prospěšné práce.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy