Anarchista Borl po měsících skrývání skončil ve vazbě, spojován je s útoky na Řízkárnu i policii

ČTK Domácí ČTK, Domácí
6. 9. 2016 15:28
Policie obvinila anarchistu Lukáše Borla ze tří trestných činů. Potvrdila to mostecká okresní státní zástupkyně Naďa Voláková. Borl je spojován s takzvanou Sítí revolučních buněk, která se mimo jiné přihlásila k několika útokům na pražskou restauraci Řízkárna. Soud poslal Borla do vazby.
Auto zapálené takzvanou Sítí revolučních buněk.
Auto zapálené takzvanou Sítí revolučních buněk. | Foto: Síť revolučních buněk

Most – Měsíce hledaný anarchista Lukáš Borl spjatý s takzvanou Sítí revolučních buněk skončil ve vazbě. Policie ho obvinila ze tří trestných činů.

Borla zadrželi mostečtí policisté. "Potvrzuji zadržení pana Lukáše Borla, obviněného pro zločiny založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, vydírání a přečinu poškození cizí věci," řekla Voláková. Podle ní byl zadržen Borl, nikdo další.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej potvrdil, že na zadrženého muže uvalil soud vazbu. Voláková doplnila, že státní zástupce žádal vazbu mimo jiné kvůli obavám z útěku nebo skrývání se před stíháním a také z obav z pokračování v trestné činnosti. Podle právní kvalifikace hrozí anarchistovi až deset let vězení.

Borl je označován za zakladatele takzvané Sítě revolučních buněk. To policie nepotvrdila, během pátrání ale o něm na svém webu uváděla, že je ozbrojený a nebezpečný. Borl ve svém blogu na internetu tehdy napsal, že měl nějaký čas podezření, že jej policisté sledují, a proto se rozhodl ztratit. "Celkem volně se pohybuji v různých zemích a městech," sdělil.

Síť revolučních buněk v minulosti opakovaně zaútočila na pražskou restauraci Řízkárna, jejímuž majiteli zapálila několik aut. Videa jsou dostupná na webu organizace. Útoky zdůvodňovala tím, že majitel údajně dlužil bývalým i současným zaměstnancům.

Přiznala se také k zapálení několika policejních vozů. Na internetu jsou vyvěšeny i návody na podpálení aut nebo výrobu zápalných lahví.

Obžalovaný byl Borl také v případu Igora Ševcova. Zatímco ruský student hlídal, Borl měl v květnu 2015 sprejovat na zeď ruzyňské vazební věznice několik nápisů, jako "Touhu po svobodě represe nezastaví" nebo "Smrt státu". Právě v ruzyňské věznici tou dobou seděli další anarchisté.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy