Hayato Okamura (KDU-ČSL): Tomio měl z mé volby strach
Hayato Josef Okamura se narodil v roce 1966 v Praze české matce Heleně Okamurové rozené Holíkové a japonskému otci Matsuovi Okamurovi. Pár měsíců poté se rodina přestěhovala do Tokia. Zde se v roce 1972 narodil jeho mladší bratr Tomio a o rok později nejmladší bratr Osamu. Jak mimo jiné vypráví dokument Filipa Remundy Bratři Okamurové, po nějaké době se matka s třemi syny vrátila zpět do Československa, otec zůstal v Japonsku a jezdil je dvakrát ročně navštěvovat.
"Když matka onemocněla, nejstarší Hayato putoval k babičce a tetě, dva mladší bratři na necelý rok do dětského domova. Tam byl starší z nich, Tomio, šikanován a právě v té době se rozhodl, že se v životě musí spolehnout jen sám na sebe, třeba proti všem," píše ve svém článku na Aktuálně.cz filmová kritička Irena Hejdová. Ta také upozorňuje na různorodost a rozdílné osudy tří bratrů. Zatímco Tomio založil politiku své strany SPD na vyvolávání strachu, Hayato je silně věřící katolík a ve víře našel svůj smysl života. Zatímco Tomio odmítá sňatky gayů, jeho bratr Osamu, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, je gay.
Hayatova manželka Ludmila má česko-rusko-ukrajinské kořeny a rakouské občanství, spolu vychovali pět dnes už převážně dospělých dětí. V rodině se mluví různými jazyky. Hayato pracuje jako česko-japonský tlumočník odborných delegací, průvodce turistů a učitel jazyka.
Když v roce 2017 kandidoval z pátého místa na kandidátce KDU-ČSL, do Poslanecké sněmovny se nedostal. Letos šel do boje o sněmovnu až z 15. místa pražské kandidátky Spolu. Svou předvolební kampaň založil na kilometrech prochozených po celé Praze, na dlouhých hodinách vytrvalé kontaktní kampaně a také na velké aktivitě na sociálních sítích. Jeho příběh zaujal voliče natolik, že si někteří mimopražští vyřizovali voličský průkaz, jeli volit do Prahy a kroužkovali jeho číslo.
Hayato otevřeně vystupuje proti svému bratru Tomiovi a jeho SPD, proti myšlenkám na vystoupení z EU i proti proruskému směřování. "Tomio a vedení SPD mají nesporně nyní strach, aby nedošlo k mému zvolení poslancem z kandidátky koalice Spolu v Praze," psal tři dny před volbami na svých sociálních sítích. "Všechna věcná kritika prokremelského populistického podnikání extremistické SPD (krajní pravice) by pak zaznívala nejen v omezeném okruhu mých přátel a sympatizantů především v Praze a na sociálních sítích - ale mnohonásobně hlasitěji a s velkým celostátním veřejným dosahem," dodával.
A jeho slova se brzy naplní. Získal totiž 24 426 preferenčních hlasů, vystoupal z patnáctého až na šesté místo a stane se poslancem. Jelikož na ustavující schůzi je zasedací pořádek podle abecedního pořadí, je dost možné, že usedne do jedné lavice s bratrem Tomiem, který s ním již několik let nemluví. "Jsem ochoten si s Tomiem sednout nad kávou kdykoli a prostě si povídat, ať už o politice, nebo o něčem jiném. Ale bratr už dlouhou dobu nemá zájem. Je to na něm," řekl před časem v rozhovoru pro Aktuálně.cz.