Příběhy voleb: Čau lidi, už se ho konečně zbavíme. Foťte se před Penamem, děvenky

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 10. 2021 16:02
Volby do Poslanecké sněmovny přinesly mnoho zajímavých osobních příběhů nových či staronových poslanců. Aktuálně.cz vybírá jeden za každou politickou stranu, která se do sněmovny dostala. Připomíná příběh krkonošské starostky, která zakázala ministryním fotit se u opravené školy, nebo osud ženy, která utíkala z válečného Sarajeva a její plat si nechal lobbistou zjišťovat Adam Vojtěch.
Foto: Zdenka Němečková Crkvenjaš/Facebook

Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS): Z válečného Sarajeva do popáleninového centra

V roce 1992 zažila dramatický útěk pomocí organizace Červený kříž ze Sarajeva, odkud pochází její otec, do Ostravy, odkud je její matka. "Bydleli jsme v Sarajevu u letiště, takže tam se hodně ostřelovalo. Ale člověk si zvykne na všechno. My děti jsme si chodily hrát za války ven, jen na nás vždy maminky zavolaly z balkonu, že se blíží něco velkého," vzpomínala na toto období v pořadu České televize Uchem jehly

Do povědomí veřejnosti se Zdenka Crkvenjaš dostala v roce 2009 coby primářka Popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě. Tehdy totiž pracovala v čele lékařského týmu, jenž léčil dvouletou Natálku Sivákovou Kudrikovou, která utrpěla při žhářském útoku neonacistů ve Vítkově popáleniny na osmdesáti procentech těla. Pozdější manžel Zdenky Crkvenjaš, Svatopluk Němeček, zde tehdy byl ředitelem nemocnice. 

Podruhé proběhlo její jméno veřejným prostorem přesně o deset let později - v červnu 2019 přišel web iRozhlas se zjištěním, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v době, kdy byl tajemníkem na ministerstvu financí, "využíval k zákulisním hrám služby obviněného lobbisty Tomáše Horáčka". Měl například Vojtěchovi zjistit plat tehdy již Zdenky Němečkové Crkvenjaš, manželky tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Ministerstvo financí tehdy vedl Andrej Babiš (ANO).

Nově zvolená poslankyně se do sněmovny dostala postupnými krůčky odspodu: v barvách ODS působila nejprve jako zastupitelka Ostravy a poté Moravskoslezského kraje.

Závěrečnou část kampaně dělala se synem a dcerou a v tričku s nápisem "Čau lidi, doufám, že se ho tento rok už zbavíme". Ostatně na adresu Andreje Babiše si nebrala servítky. Po reportáži Seznam Zpráv o tom, jak ministerstvo financí pod vedením Babiše "zakleklo" na konkurenty Agrofertu ve zpracování masa, napsala na Facebook: "Tohle nesmí projít bez trestu. Po volbách musí být tihle Babišovi poskoci pohnáni před spravedlnost! Stát jako součást mafie musí skončit!"

Po varovném dopisu z Bruselu, že kvůli Babišově střetu zájmů mohou skončit evropské dotace pro Česko, na Facebooku uvedla: "Volby musí ukončit posluhování státu pro osobní zájmy Babiše. A ti, kteří mu slouží i proti zájmům ČR a porušují tím často i zákony naší země, musí odejít! Jejich činy musí být prošetřeny a musí za ně nést zodpovědnost. Stát není Babišova firma!"

Její aktivní kontaktní kampaň měla své úspěchy. Z pátého místa kandidátky Spolu v Moravskoslezském kraji se díky 11 596 preferenčních hlasům dostala těsně za krajského lídra Zbyňka Stanjuru.

 

Právě se děje

Další zprávy