Příběhy voleb: Čau lidi, už se ho konečně zbavíme. Foťte se před Penamem, děvenky

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 10. 2021 16:02
Volby do Poslanecké sněmovny přinesly mnoho zajímavých osobních příběhů nových či staronových poslanců. Aktuálně.cz vybírá jeden za každou politickou stranu, která se do sněmovny dostala. Připomíná příběh krkonošské starostky, která zakázala ministryním fotit se u opravené školy, nebo osud ženy, která utíkala z válečného Sarajeva a její plat si nechal lobbistou zjišťovat Adam Vojtěch.
Do štábu Pirátů a STAN přišel Hayato Okamura z koalice Spolu.
Do štábu Pirátů a STAN přišel Hayato Okamura z koalice Spolu. | Foto: Jakub Plíhal

Hayato Okamura (KDU-ČSL): Tomio měl z mé volby strach

Hayato Josef Okamura se narodil v roce 1966 v Praze české matce Heleně Okamurové rozené Holíkové a japonskému otci Matsuovi Okamurovi. Pár měsíců poté se rodina přestěhovala do Tokia. Zde se v roce 1972 narodil jeho mladší bratr Tomio a o rok později nejmladší bratr Osamu. Jak mimo jiné vypráví dokument Filipa Remundy Bratři Okamurové, po nějaké době se matka s třemi syny vrátila zpět do Československa, otec zůstal v Japonsku a jezdil je dvakrát ročně navštěvovat.

"Když matka onemocněla, nejstarší Hayato putoval k babičce a tetě, dva mladší bratři na necelý rok do dětského domova. Tam byl starší z nich, Tomio, šikanován a právě v té době se rozhodl, že se v životě musí spolehnout jen sám na sebe, třeba proti všem," píše ve svém článku na Aktuálně.cz filmová kritička Irena Hejdová. Ta také upozorňuje na různorodost a rozdílné osudy tří bratrů. Zatímco Tomio založil politiku své strany SPD na vyvolávání strachu, Hayato je silně věřící katolík a ve víře našel svůj smysl života. Zatímco Tomio odmítá sňatky gayů, jeho bratr Osamu, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, je gay.

Hayatova manželka Ludmila má česko-rusko-ukrajinské kořeny a rakouské občanství, spolu vychovali pět dnes už převážně dospělých dětí. V rodině se mluví různými jazyky. Hayato pracuje jako česko-japonský tlumočník odborných delegací, průvodce turistů a učitel jazyka.

Když v roce 2017 kandidoval z pátého místa na kandidátce KDU-ČSL, do Poslanecké sněmovny se nedostal. Letos šel do boje o sněmovnu až z 15. místa pražské kandidátky Spolu. Svou předvolební kampaň založil na kilometrech prochozených po celé Praze, na dlouhých hodinách vytrvalé kontaktní kampaně a také na velké aktivitě na sociálních sítích. Jeho příběh zaujal voliče natolik, že si někteří mimopražští vyřizovali voličský průkaz, jeli volit do Prahy a kroužkovali jeho číslo. 

Hayato otevřeně vystupuje proti svému bratru Tomiovi a jeho SPD, proti myšlenkám na vystoupení z EU i proti proruskému směřování. "Tomio a vedení SPD mají nesporně nyní strach, aby nedošlo k mému zvolení poslancem z kandidátky koalice Spolu v Praze," psal tři dny před volbami na svých sociálních sítích. "Všechna věcná kritika prokremelského populistického podnikání extremistické SPD (krajní pravice) by pak zaznívala nejen v omezeném okruhu mých přátel a sympatizantů především v Praze a na sociálních sítích - ale mnohonásobně hlasitěji a s velkým celostátním veřejným dosahem," dodával.

A jeho slova se brzy naplní. Získal totiž 24 426 preferenčních hlasů, vystoupal z patnáctého až na šesté místo a stane se poslancem. Jelikož na ustavující schůzi je zasedací pořádek podle abecedního pořadí, je dost možné, že usedne do jedné lavice s bratrem Tomiem, který s ním již několik let nemluví. "Jsem ochoten si s Tomiem sednout nad kávou kdykoli a prostě si povídat, ať už o politice, nebo o něčem jiném. Ale bratr už dlouhou dobu nemá zájem. Je to na něm," řekl před časem v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy