Příběhy voleb: Čau lidi, už se ho konečně zbavíme. Foťte se před Penamem, děvenky

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 10. 2021 16:02
Volby do Poslanecké sněmovny přinesly mnoho zajímavých osobních příběhů nových či staronových poslanců. Aktuálně.cz vybírá jeden za každou politickou stranu, která se do sněmovny dostala. Připomíná příběh krkonošské starostky, která zakázala ministryním fotit se u opravené školy, nebo osud ženy, která utíkala z válečného Sarajeva a její plat si nechal lobbistou zjišťovat Adam Vojtěch.
Ondřej Kolář
Ondřej Kolář | Foto: Spolu

Ondřej Kolář (TOP 09): Si Ťin-pching a Koněv

Jeho otec je známý český diplomat Petr Kolář, který mimo jiné působil jako velvyslanec ve Švédsku, v Irsku, USA či Rusku, takže rodina vesměs pobývala v zahraničí a hodně se stěhovala. Ondřej Kolář svou politickou dráhu začal v roce 2011 jako tajemník tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. V roce 2013 se stal předsedou TOP 09 v Praze 6. O rok později tu dovedl "topku" k vítězství v komunálních volbách a stal se starostou Prahy 6. 

V roce 2016 se ostře ohradil proti přípravám návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Evropskou třídu, směřující od letiště k centru, tehdy lemovaly na počest návštěvy české a čínské vlajky na sloupech veřejného osvětlení. Proti tomu se starosta postavil, například v rozhovoru pro DVTV prohlásil, že "současné vedení hlavního města skáče šipky do trenek návštěvě, která přijede". Jeho pražská část nemohla s "výzdobou" nic dělat, nacházela se totiž na soukromých plochách. "My bychom akorát mohli vzít žebřík a snažit se výzdobu sundávat, ale to už by samozřejmě bylo předmětem přestupkového šetření," dodal. Když pak čínské vlajky někdo poničil barvou, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že za to může Kolář, protože prý k poničení vybízel.

V dubnu 2017 deník Právo zjistil, že radnice Prahy 6 zaplatila téměř padesát tisíc korun za rozhovor Koláře v pánském časopise Playboy s titulkem "Sranda musí být". Starosta se textem chlubil na svých sociálních sítích s tím, že si kvůli tomu poprvé v životě koupil tento časopis. Padesát tisíc poslal nakonec ze svého na konto radnice.

V září 2019 zastupitelstvo Prahy 6 v čele se starostou Kolářem rozhodlo, že socha sovětského maršála Koněva na náměstí Interbrigády nepatří na veřejné prostranství. Vedle zásluh z druhé světové války totiž Koněv roku 1956 násilím potlačil povstání Maďarů proti komunistickému režimu a o dvanáct let později se podílel na přípravě sovětské invaze do Československa. V dubnu 2020 nechal starosta sochu z náměstí odstranit. Týdeník Respekt poté informoval, že do Prahy dorazil ruský diplomat představující hrozbu pro trojici pražských politiků v čele s Kolářem. Starosta Prahy 6 se několik týdnů s policejní ochranou ukrýval na neznámém místě. Později česká kontrarozvědka zjistila, že příběh o nebezpečí pro Koláře a spol. vzešel z rivality dvou ruských zpravodajců.

V březnu 2020 Aktuálně.cz zjistilo, že Praha 6 zaplatila za dva právní posudky téměř 340 tisíc korun. Vypracovala je advokátní kancelář Petra Kubíčka, který je spolužákem starosty Koláře. Oba posudky jsou navíc z naprosté většiny plagiátem poskládaným z řady veřejně dostupných dokumentů.

 

Právě se děje

Další zprávy