Vláda uznala nezávislost Kosova, lidovci nesouhlasili

redakce DOM
21. 5. 2008 19:08
Ministři o tom rozhodli na zasedání v Teplicích
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Teplice - Česká republika se přidala k zemím, které uznaly nezávislost Kosova.

Ministři o tom rozhodli v průběhu výjezdního zasedání kabinetu v Teplicích.

Česká republika s Kosovem naváže diplomatické styky.

Čtěte více: Máme uznat Kosovo? Češi odpověď nemají

"Politika ČR vychází z přesvědčení, že uznání nezávislosti Kosova posílí celkovou stabilitu v oblasti, umožní realistické východisko z neudržitelného provizoria a nasměruje úsilí zemí regionu západního Balkánu k výzvám souvisejícím s budoucím členstvím v evropských a euroatlantických institucích," píše se v tiskovém prohlášení ministerstva zahraničí.

Čtěte více: KSČM chce vládě zakázat uznání Kosova. Zákon už sepsala

Ministerstvo zahraničí také uvedlo, že současnou kancelář při evropské misi UNMIK v Prištině přemění na Velvyslanectví ČR v Republice Kosovo.

"Vývoj byl takový, že se Kosovo osamostatnilo. A my s tímto faktem musíme pracovat a uznat realitu, která se stala. Obzvlášť, když máme v této oblasti přes 500 našich lidí," sdělil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Dienstbiera:
Nemusíme uznávat Kosovo
Foto: Aktuálně.cz
Blog Jana Urbana:
Nic nedělat je zločin, ne politika

Lidovci měli jiný názor

Vláda o uznání Kosova jednala už v dubnu, to však byla velká část především lidoveckých ministrů proti.

Čtěte více: Lidovečtí ministři budou proti uznání Kosova

Ministři za KDU-ČSL ani dnes uznání Kosova nepodpořili.

"Ministři za KDU-ČSL pro toto usnesení nehlasovali, protože si myslí, že v tuto dobu to není potřeba. Důvody jsme již některé řekli a ten další je, že se podle nás v Kosovu nebuduje multietnický stát, protože máme zprávy o tom, že tam skutečně zakoření jen albánské obyvatelstvo," řekl Aktuálně.cz předseda lidovců Jiří Čunek.

Nezávislost Kosova

Nezávislost Kosova
Foto: Ondřej Besperát

"Je to náš dlouhodobý názor, že bychom měli s uznáním počkat. Je to podloženo i usnesením sjezdu v Pardubicích. Jde nám o proevropské síly v Srbsku, které tím chceme podpořit. Nikdy jsme ale neřekli, že Kosovo nikdy neuznáme, jde o to dát čas ke stabilizaci," řekl Aktuálně.cz také místopředseda lidovců David Macek.

"Respektuji většinové usnesení vlády, svůj názor na uznání Kosova jsem prezentoval mnohokrát a nemám důvod ho měnit," komentoval pro Aktuálně.cz rozhodnutí kabinetu další lidovec, ministr financí Miroslav Kalousek.

Rozhodnutí vlády kritizovala také sociální demokracie. "Považuji rozhodnutí Topolánkovy vlády uznat samostatnost Kosova za unáhlený krok, který nemá podporu ani v samotné vládě, ani na půdě poslanecké sněmovny," uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

USA pro, Srbové proti

Kosovo vyhlásilo jednostrannou nezávislost na Srbsku v únoru. Jeho samostatnost už uznala většina západních mocností včetně Spojených států, Francie či Velké Británie.

Proti nezávislosti Kosova se staví Rusko, ale i Slovensko nebo Španělsko. Srbsko opakovaně prohlásilo, že nezávislost Kosova nikdy neuzná.

Čtěte reportáže Aktuálně.cz z Kosova: Jak se rodí nový stát

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy