Nezávislost Kosova živě: Kdo neskáče, není... Albánec

Zdeněk Mihalco
18. 2. 2008 13:14
V Prištině se slavilo v pravém balkánském tempu
Nezávislost slavil skoro každý Albánec
Nezávislost slavil skoro každý Albánec | Foto: Ondřej Besperát

Priština (od zpravodaje Aktuálně.cz) - Připomínalo to návrat českých hokejistů z Nagana. Troubení aut, vlajky, hrdost, euforie. Jenže v Kosovu se neslavilo olympijské zlato. Ve hře bylo mnohem víc: vznik státu.

V neděli se odehrály poslední vteřiny mnohaletého zápasu. Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku.

Balkánská euforie

Nedělní odpoledne je na jihoevropské poměry hodně mrazivé, ale na hlavní třídě kosovské Prištiny si lidé rozepínají bundy. Desetitisíce Albánců jsou slepeny v jeden celek, poskakují, zatínají pěsti, mávají vlajkami. Výkřiky a pískot davů se mění v nepřetržité dunění. Kosovský parlament právě vyhlásil nezávislost.

Oslavy mají balkánské tempo. Řev je hlasitější, než by byl ve středu Evropy, zpívá se s přivřenými víčky. Potlesk je rychlejší. I petardy a dělbuchy jsou hlučnější. A vůbec, zvuky jsou často nečekané a podivné.

Vítězná jízda v kufru auta
Vítězná jízda v kufru auta | Foto: Ondřej Besperát

Davy v hospodách a barech vyhřezávají na ulici, lidé prudce gestikulují během televizních záběrů z parlamentu a tleskají při záběrech na sebe samé. Mladík vyjde z baru a jen tak mimochodem udělá kotrmelec. Trojice dalších teenagerů zabalená do albánských vlajek se pohupuje na větvích stromku či spíše keře, který by se snad v kterýkoliv jiný den musel zlomit.

Asijská majitelka čínského bistra, kam chodí na oběd cizinci hlídající mír v Kosovu, kroutí hlavou. "V Prištině už jsem viděla hodně, ale tohle je zase něco nového," prohodí.

Osmiletý školák vykřikuje do ochraptění: "UÇK, UÇK!" Ví vůbec, co zkratka Kosovské osvobozenecké armády znamená? "Jasně že jo. To jsou ti, co nás zachránili!"

Hned jak se jen trochu zešeří, osvětlí Prištinu ohňostroje. "Lepší kšefty už nikdy mít nebudu," říká prodejce pyrotechniky. "Ale vůbec mi to nevadí."

Milujeme USA

Lidé na hlavní třídě zapálili desítky ohňů z nánosů odpadků. V desetistupňovém mrazu se k plamenům chodí lidé ohřát, bubnovat a tancovat. Paliva je na několik nocí.

O kus dál se odehrává další z kosovských zápasů. Rozdávají se nápoje a jídlo zdarma. Desítky lidí bojují o každý chips. Vyzáblý dědula v neuvěřitelně vysokém kulichu a s albánskou vlajkou omotanou kolem krku cpe ulovené pochoutky do tašek. Zdaleka není sám, což připomíná, že tisíce obyvatel Kosova živoří v chudobě a novou balkánskou zemi čekají těžké časy.

Šestiletý kluk olizuje zbytky krému, který zůstal po desítky metrů dlouhém dortu. "Ta všeobecná radost se přenesla i na syna," směje se Sali, který pracuje ve Spojených státech, ale na vyhlášení nezávislosti se stejně jako tisíce dalších albánských emigrantů vrátil do Kosova.

"Ameriku Albánci milují. Stála na naší straně a jen díky ní dnes můžeme slavit," říká a ukazuje na fotky Billa Clintona a Madeleine Albrightové, které jsou přilepené k jedné z albánských vlajek. Amerických vlajek visí po Prištině desítky. Na jedné z nich je velká podobizna Marilyn Monroe.

Oslavy nezávislosti Kosova jsou oslavou Spojených států.

Srbové zápas nemohli otočit

Ne každý však bubnuje a dělá kotrmelce. Paní Zogajová pozoruje šrumec ve venkovních dveřích bytového domu. "Jsou i lidi, kteří zůstali doma a dívají se na televizi. Já se taky trochu bojím, aby se nikomu nic nestalo. To je ta naše mladá horká krev," říká pětapadesátiletá žena. Populace Albánců rychle vzrůstá a průměrný věk je v Kosovu nízký.

"Ale samozřejmě jsem taky dost vzrušená. Vždyť dnešek je pro Kosovo nejdůležitějším dnem za posledních pět set let," říká.

Jenže kdo vlastně jsou obyvatelé nového státu? Má minianketa mezi oslavujícími dopadla jednoznačně. Na otázku: Jaké jste národnosti, odpovědělo sedm z deseti lidí bez váhání - Albánec. Tedy nikoliv Kosovar, jak by se v den vyhlašování nezávislosti snad dalo očekávat.

Americká vlajka nesmí chybět
Americká vlajka nesmí chybět | Foto: Ondřej Besperát

Kromě dvou milionů muslimských Albánců však na území Kosova žijí Romové, Turci a hlavně sto tisíc Srbů. Ti teď mají strach.

"Pro ně je to naopak nejhorší den historie. Podle mě zbytek Srbů z Kosova odejde. Žádné srbské známé nemám, ale zároveň nemám nic proti slušným Srbům. Jenže krev mladých lidí je horká a vzpomínky na válku má každý," říká paní Zogajová. 

"Berte to jako sport. Albánci už vstřelili tolik gólů, že Srbové nemohli hru otočit. Navíc Albánci získali důležité posily, a to Ameriku a Evropskou unii. Dnes slavíme vítězství," říká albánský emigrant Sali.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 1 hodinou

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy