Kosovo

Dohoda Srbska a Kosova o normalizaci vztahů by mohla vzniknout v řádu měsíců, cesta k ní bude ale podle unijního zmocněnce složitá

Jednání o normalizaci vztahů Srbska a jeho bývalé autonomní oblasti Kosova, zprostředkovávané Evropskou unií, by mohlo přinést dohodu v řádu měsíců. Ve slovinském Bledu to v pondělí řekl unijní zmocněnec pro tuto problematiku Miroslav Lajčák.

Představitelé Albánců, které tvoří většinu obyvatelstva Kosova, v roce 2008 jednostranně vyhlásili nezávislosti této oblasti. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad nad regionem ztratil kontrolu po ozbrojeném konfliktu ukončeném nálety NATO na Srbsko. Jednání o normalizaci vztahů Bělehradu s Prištinou přerušené před dvěma roky bylo v červenci obnoveno.

Lajčák na okraj Bledského strategického fóra na dotazy novinářů ohledně výhledů dosažení dohody mezi Srbskem a Kosovem řekl, že by bylo chybou předpovídat datum. "Máme před sebou velmi složité problémy," upozornil.

Zdroj: ČTK

Český diplomat Tomáš Szunyog bude velvyslancem Evropské unie v Kosovu

Český diplomat Tomáš Szunyog bude zastupovat Evropskou unii v Kosovu. Stane se tak čtvrtým Čechem na pozici velvyslance Evropské služby pro vnější činnost, uvedl ve středu Deník N. "Tomáš Szunyog je jmenován velvyslancem Evropské unie v Kosovu," potvrdila listu zvláštní zmocněnkyně ministerstva zahraničí pro instituce EU Jana Hybášková.

Szunyog se narodil v roce 1966, je odborníkem na Balkán a bezpečnostní politiku. Podle webu ministerstva zahraničí dosud působil na českém zastoupení při EU coby stálý představitel Česka v Politickém a bezpečnostním výboru EU a zástupce českého velvyslance při EU Jakuba Dürra.

V minulosti pracoval jako ředitel odboru bezpečnostní politiky na ministerstvu zahraničí, byl velvyslancem v Bosně a Hercegovině a ve Slovinsku. Vystudoval moskevský diplomatický institut MGIMO, do Černínského paláce nastoupil v roce 1992. Ve svém životopise uvádí, že hovoří anglicky, rusky, francouzsky, slovinsky, bosensky, srbsky, chorvatsky a černohorsky.

Zdroj: ČTK

V Kosovu padla kvůli koronaviru vláda. Politici se neshodli na vyhlášení stavu nouze

Kosovští poslanci ve středu večer vyslovili nedůvěru vládě premiéra Albina Kurtiho a vyvolali politickou krizi v době, kdy se v zemi šíří koronavirus. Na pozadí pádu vlády stojí spor koaličních partnerů ohledně strategie boje proti nákaze, napsala agentura DPA. Proti vládě ve 120členném parlamentu zvedlo ruku 82 poslanců. Hlasování inicioval Demokratický svaz Kosova (LDK).

Kurtiho kabinet byl u moci méně než dva měsíce a LDK v něm byl menším koaličním partnerem hnutí Sebeurčení. Kurti před několika dny odvolal ministra vnitra Agima Veliua, který požadoval, aby byl kvůli šíření koronaviru v zemi vyhlášen stav nouze. S tím premiér nesouhlasil. V Kosovu je podle DPA evidováno 63 nakažených, jeden člověk na nemoc COVID-19 zemřel. Konflikt kvůli řešení krize kolem koronaviru byl poslední z řady sporů, které spolu koaliční partneři vedli už dříve. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat