Kosovem křížem krážem ŽIVĚ: Jak se rodí nový stát

Red Zah
26. 2. 2008 9:00
Původní reportáže zpravodajů Aktuálně.cz v GRAFICE

Priština/Praha - Zrada podobná té mnichovské, nebo nejvýznamnější okamžik v historii jednoho evropského národa? Na mapě kontinentu se objevila nová nezávislá země - Kosovo.

Jak se žije lidem v nejnovějším státě planety? O legálnosti jednostranného vyhlášení nezávislosti Kosova se budou vést spory ještě dlouho, životy dvou milionů tamních obyvatel se ale kvůli tomu nezastaví.

Přečtěte si původní reportáže zpravodajů Aktuálně.cz, kteří byli u toho, když nastal okamžik, který kosovští Albánci označují za nejvýznamnější moment jejich života, zatímco Srbové jej připodobňují k mnichovské zradě.

ČTĚTE VÍCE: S Kosovem obchází svět strašidlo separatismu
ONLINE ROZHOVOR: Fotograf Aktuálně.cz Ondřej Besperát o protestu v Bělehradu

Euforie kosovských Albánců, strach a zloba tamních Srbů i připravenost příslušníků mezinárodních sil zabránit dalšímu konfliktu na Balkáně - to vše najdete v reportážích a souvisejících článcích přehledně uspořádáných v následující interaktivní grafice.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy