Praha - Senát ve čtvrtek schválil vládní návrh na navýšení plateb za státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám. Opatření by mělo letos přinést do zdravotnictví 2,1 miliardy korun.
Peníze dostanou nemocnice jako náhradu za zrušené stokorunové poplatky za den hospitalizace. Novela o pojistném na veřejné zdravotní pojištění míří k podpisu prezidentovi.
Úprava má podle ministerstva zdravotnictví zabránit tomu, aby výpadek v příjmech nemocnic pocítili pacienti nižší kvalitou péče a služeb. Pokud by norma nebyla přijata do poloviny roku, hrozilo by prý prohloubení finančních potíží ve zdravotnictví. Pro její schválení hlasovalo všech osmačtyřicet přítomných senátorů.
Automatická valorizace
Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) uvedl, že předloha není systémovým řešením, nemocnicím se ale musí pomoci rychle. Do budoucna mají podle něho být valorizace plateb za pojištěnce státu automatické jako v minulosti.
Právě na to upozornili někteří senátoři jako na systémové řešení. Také podle Radka Sušila (ČSSD) by bylo třeba obnovit automatickou valorizaci plateb, která platila v letech 2006 až 2008.
Vladimír Plaček (ČSSD) by uvítal, pokud by se upravila povinnost zdravotnických zařízení platit daň z přidané hodnoty.
Měsíční platba za děti, důchodce nebo nezaměstnané, celkem zhruba za šest milionů lidí, vzroste podle předlohy ze 787 na 845 korun. Pojišťovny budou muset navýšit nemocnicím platbu za obsazené lůžko za den o sto korun jako kompenzaci zrušeného poplatku.
Na regulační poplatky si lidé zvykli
Stokorunový poplatek zrušil Ústavní soud, nová vláda už platby v možné nižší výši neobnovila. "Látáme díru, která je bezedná," uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Kritizoval záměr kabinetu zrušit i další regulační poplatky - u lékaře a za recept. Obyvatelé si na ně podle Sobotky zvykli.
Vláda chce zachovat jen platby na pohotovostech. Proti Sobotkovým vyjádřením se ohradil další místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD). Poplatky jsou podle něho jen daní z nemoci.
Němeček zrušení plateb za hospitalizaci hájil. Pro řadu lidí podle něho znamenaly značné výdaje. Předloha, kterou zaniknou další poplatky, je nyní podle ministra v připomínkovém řízení.
Stát se rozhodl zvýšit platby za své pojištěnce podruhé za půl roku. Koncem listopadu Sněmovna potvrdila platnost zákonného opatření Senátu, kterým se platby za pojištěnce zvýšily o 64 ze 723 korun. Důvodem bylo mimo jiné to, že tato výše poplatku se několik let neměnila.