Nečas: Odpovědná ČSSD reformu penzí nezruší

Petr Holub
7. 7. 2008 23:00
Vicepremiér o drobné práci, která mění sociální systém
Jsem spokojený, říká v rozhovoru Petr Nečas.
Jsem spokojený, říká v rozhovoru Petr Nečas. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud jde o prosazování reforem, stal se v prvním pololetí letošního roku premiantem.

Se zrušením nemocenské v prvních třech dnech uspěl ve sněmovně, i když se proti postavil Ústavní soud. Obstál i s návrhem, který prodlužuje penzijní věk na 65 let a zpřísňuje pravidla pro invalidní důchody. Z hlediska veřejných financí nezbytná opatření tak dokázal nejen sepsat, ale získat pro ně většinu poslanců, i když jsou mezi lidmi nepopulární.

O receptu na úspěch, bilanci za první pololetí a dalších plánech hovořil s Aktuálně.cz vicepremiér Petr Nečas (ODS), který je ministrem práce a sociálních věcí.

"V podstatě jsme v prvním pololetí stihli všechno, co jsme chtěli, s jedním malým zdržením. Přestavuje se sněmovna a poprvé po patnácti letech není na začátku července schůze. Zdržení se týká novely zákona o zaměstnanosti a hmotné nouzi, tím pádem bude zřejmě projednána na mimořádné schůzi v srpnu," neskrývá Nečas spokojenost.

Foto: Ondřej Besperát
Petr Nečas hovořil obšírně i o nových pravidlech pro nemocenskou. Přečtěte si o tom více v druhé části rozhovoru - zde

A.cz: To znamená, že se můžete spolehnout na dostatečně silnou koaliční většinu?

Drtivá většina reformních zákonů není podporována levicovou opozicí, ale zatím se nám vždy podařilo dojednat koaliční podporu i podporu dostatečného počtu koaličních poslanců, aby návrhy prošly.

A.cz: Bude většina dost silná i při dalších zákonech?

Rozesmátý premiér a jeho ministr.
Rozesmátý premiér a jeho ministr. | Foto: Ludvík Hradilek

Průběh posledních týdnů v červnu ukázal, že to jde zvládnout. Podařilo se schválit několik desítek důležitých norem. Nejde jen o nemocenskou a penzijní systém, také o justiční a policejní reformu, některé věci kolem eGovernmentu. Ukázalo se, že koaliční většina je akceschopná, ale nepopírám, že je tam celá řada problémů.

Jednám s každým poslancem

A.cz: Ty problémy se projevují u jednotlivých zákonů, při kterých se najde silná opozice uvnitř koalice. Šlo o církevní restituce a antidiskriminační zákon, problém bude změna daně z příjmu a zdravotnické zákony. Neobáváte se, že při vašich dalších plánech narazíte na podobný odpor?

V některých záležitostech jsem také narážel, ale vždycky se mi podařilo dohodnout nějakou kompromisní podobu, která neztrácela reformní obsah a přitom se pro ni podařilo získat většinu v Poslanecké sněmovně. Pevně věřím, že se podaří dohodnout, aby i další reformy procházely. I koaliční poslanci jsou si snad všichni vědomi, že smysl existence  koaličního projektu je v provádění reforem.

A.cz: Svého cíle prostě dosahujete neustálou diskusí?

A jednáním. Snaha dosáhnout podpory znamená třeba nabídnout některé alternativy, které nevybočují z reformního koridoru, ale jsou přijatelnější pro koaliční poslance nebo pro některé koaliční strany.

A.cz: Pokud jde o jednání s opozicí, je možné aspoň v některých případech?

Jednám s opozicí. Desítky a desítky hodin jsme strávili nad důchodovou reformou. Některé náměty z dialogu se sociální demokracií jsme promítli do první etapy důchodové reformy. To, že pro ni nakonec nehlasovali, tím jsem překvapen nebyl. Na druhé straně si myslím, že drtivá většina prvků reformy dlouhodobě přežije díky tomu, že s nimi byla diskutována. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že zodpovědná sociální demokracie nikdy v budoucnu tyto prvky rušit nebude.

A.cz: Neříkají, že by chtěli první etapu rušit. Pokud jde o druhý krok, který má posílit penzijní připojištění, tam by podle vás mohlo dojít ke kompromisu a dokonce společnému hlasování ve sněmovně?

Jsem přesvědčen, že ano. Máme za sebou první etapu a mluvili jsme s místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromachem, jak opět nastartovat činnost politické komise, která byla vytvořena k penzijní reformě jako celku a začít intenzivně diskutovat o druhé etapě, kterou teď vláda připravuje.

Tři lidé mohou všechno zhatit

A.cz: Váš optimismus platí pro celou vládu? Není její reformní tažení zpochybněno posledními obstrukcemi ve sněmovně?

Odložen byl v podstatě jediný zákon - o vyrovnání státu s církvemi.

A.cz: Také antidiskriminační zákon...

Ten nepovažuji za reformní. Řeknu vám otevřeně, že ve vládě i v parlamentu hlasuji pro antidiskriminační zákon, protože vyplývá ze směrnice EU a protože je kvůli němu vedeno proti České republice soudní řízení. Že bych si vážně myslel, že potřebujeme antidiskriminační zákon, tak to opravdu ne. Myslím, že už dnes jsou pojistky proti diskriminaci dostatečné.

A.cz: Jinými slovy, koalice je dost pevná, aby se dohodla na celé řadě dalších reforem?

To je zase příliš optimistické, protože ta pevnost se musí znovu a znovu obnovovat, znovu a znovu dojednávat u každého zásadnějšího kroku. Je to neustálá trpělivá drobná práce, není to samozřejmost.

A.cz: Nemůže nakonec vyřadit koalici z provozu spor uvnitř ODS, tedy mezi poslancem Tlustým a premiérem Topolánkem či vedením strany?

Samozřejmě, že to může být problém, protože skupinka tří lidí má při těsných poměrech ve sněmovně možnost zhatit vládě prakticky cokoli. Jen budoucnost ukáže, zda kolegům jde o věcné řešení konkrétních politických problémů, nebo jestli jim jde o to destabilizovat a svrhnout tuto koaliční vládu a pouze to nechtějí dělat otevřeným způsobem a hlasovat pro nedůvěru, ale rozeštvat poměry uvnitř koalice.

I když... Už dnes si nemyslím, že je správný postup, kdy tři nebo čtyři kolegové vydírají 77 nebo 78 kolegů, kteří ve zdrcující většině mají jiný názor.

 

Právě se děje

Další zprávy