Komise k církvím zvolena. Je v ní také kritik Tlustý

Martina Macková
24. 6. 2008 17:00
Vyrovnání s církvemi budou řešit i poslanci KSČM
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Složení komise, která by měla do konce roku přezkoumat, jaký majetek a kolik peněz má stát zaplatit církvím za komunisty zabavený majetek po roce 1948, je jasné.

V komisi, kterou prosadila opozice a rebelové z ODS, zasednou například Marek Benda, Vlastimil Tlustý nebo Džamila Stehlíková.

V komisi jsou také komunisté, i když proti jejich zástupcům protestovali zástupci České biskupské konference i Ekumenické rady církví.

Námitka je jasná - komunisté roku 2008 budou řešit navracení majetku, které církvím zabrali komunisté poválečné doby. 

 

Infobox

Kdo zasedne v komisi?

  • ODS - Vlastimil Tlustý, David Kafka, František Laudát, Marek Benda
  • ČSSD - Bohuslav Sobotka, Vítězslav Jandák, Richard Dolejš, Michal Hašek
  • KSČM - Vladimír Koníček, Milan Bičík
  • KDU-ČSL - Jan Kasal
  • Zelení - Džamila Stehlíková

Čtěte také: Církve: KSČM v komisi o vyrovnání? Nemožné

Nic jsme neukradli

KSČM nominovala do komise dva poslance, Milana Bičíka a Vladimíra Koníčka. O tom, že by své zástupce k řešení církevní odluky od státu nevyslala ani neuvažuje.

"Jsme standardní součástí demokratických struktur, kam byla jako strana zvolena. Nikdo z nás, ani Bičík, Koníček, ani Filip nebo Kováčik žádný církevní majetek neukradl. Patříme do komise, jsme součástí zákonodárného sboru," řekl předseda klubu KSČM Pavel Kováčik.

S tím souhlasí i předseda klubu ČSSD Michal Hašek. "I když se to někomu nelíbí, KSČM je součástí parlamentních stran a toto je parlamentní komise," řekl.

Své výhrady ale neskrývají koaliční strany. "Nesouhlasím s účastí KSČM, nehlasoval jsem ani pro vznik komise. Ale nebudu kvůli tomu nějak protestovat, bojovat nebo držet hladovku," řekl Aktuálně.cz šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

"KSČM je sice součástí sněmovny, ale mám problém s tím, že bude součástí řešení problému, který se jí týká. Takových situací je bohužel více," míní bývalá předsedkyně klubu zelených Kateřina Jacques.

"Oni přesně vědí, o čem je toto jednání. Pokud by se chtěli zachovat tak, že vyslyší hlas církví, tak to udělají," soudí šéf klubu lidovců Pavel Severa.

Šest měsíců na práci

V komisi zasednou čtyři poslanci ODS, čtyři sociální demokraté dva komunisté a po jednom poslanci KDU-ČSL a Strany zelených.

Podle odhlasovaného usnesení by měla mít celých šest měsíců čas na to, aby přezkoumala již napsaný a dohodnutý obsah zákona, ve kterém je řečeno, jak se stát vyrovná se sedmnácti církvemi a náboženskými společnostmi.

Pavel Kováčik (vlevo) a Vladimír Koníček (na středu) a komunistická debata.
Pavel Kováčik (vlevo) a Vladimír Koníček (na středu) a komunistická debata. | Foto: Ludvík Hradilek

"Agenda nebude jednoduchá. Ta doba se využije," míní Kováčik. Hlasovala jsem pro zkrácení lhůty na její práci, ale neprošlo to. Je to dlouhá doba," míní Jacques.

"Nevidím důvod, proč by komise měla jednat až do konce roku. Její práce nesouvisí se zákonem. Mělo se jednat o výhradách ve druhém čtení. Ještě jsme nejednali o taktice, jak v komisi pracovat," říká Tluchoř.

"Nemáme dost hlasů na to, abychom s tím něco udělali, když tři koaliční poslanci hlasují s opozicí. Budeme v komisi jednat tak, aby se její práce co nejdříve někam posunula," dodal Severa. 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy