Po teroru v Paříži přibylo bombových poplachů. Lidé jsou všímavější, říká policie

Marcela Trávníčková
24. 11. 2015 17:50
Nejen bezpečnostní opatření, ale i všímavost lidí v Česku se zvýšila po teroristických útocích v Paříži. V minulém týdnu se počet výjezdů policejních pyrotechniků k nálezu podezřelé věci zdvojnásobil, zatím se žádná obava z výbušniny nepotvrdila. Policie v neděli musela evakuovat i Hlavní nádraží v Praze a hotel.
Policejní pyrotechnik v akci.
Policejní pyrotechnik v akci. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Po teroristických útocích v Paříži zvýšily země Evropy včetně Česka svou bezpečnost, všímavější jsou ale také lidé. Ti na policii hlásí, pokud někde ve svém okolí zaznamenají předmět, který by mohl být nebezpečný. V minulém týdnu se počet výjezdů policejních pyrotechniků k nálezu podezřelé věci zdvojnásobil, zatím se žádná obava z výbušniny nepotvrdila.

Podle tiskové mluvčí policie Ivany Nguyenové jsou lidé po událostech v Paříži citlivější a vnímavější na výskyt potenciálně nebezpečných objektů. “Policejní pyrotechnik vyjíždí na místo až v době, kdy je výskyt podezřelého předmětu potvrzen. V minulém týdnu to bylo čtyřikrát,” uvedla Nguyenová.

Jedním z případů bylo auto s korejskou poznávací značkou zaparkované asi sto metrů od tramvajové zastávky Pohořelec, které nahlásil svědek v sobotu po patnácté hodině. Policie následně úplně uzavřela bezprostřední okolí Pražského hradu a armádního objektu na Pohořelci, a to i pro tramvaje.

Na místě byli specialisté pyrotechnické služby, hasiči i záchranáři. Pyrotechnici auto na dálku otevřeli za pomoci rozbušky, vůz zkoumal robot i specialista v těžkém ochranném obleku. Původně se zdálo, že by se v autě mohly nacházet i dráty, pyrotechnici však objevili jen potřeby pro táboření.

Evakuace nádraží i hotelu

Ne vždy se však jedná o podezřelé předměty. Kvůli anonymnímu telefonátu s výhrůžkou bomby se v neděli večer na více než dvě hodiny zastavil provoz na pražském Hlavním nádraží. Policisté ho vyklidili, zatímco pyrotechnici zkontrolovali celou budovu. Vlaky po dobu evakuace nesměly z nádraží odjíždět, ani do něj vjíždět, metro stanicí Hlavní nádraží na lince C pouze projíždělo. Po desáté hodině večer kontrola skončila, policie žádný výbušný systém nenašla a postupně byl obnoven běžný provoz.

V neděli večer museli policisté zasahovat i na jiném místě v Praze. Devětadvacetiletý Portugalec, ubytovaný v hotelu v Kateřinské ulici, vyhrožoval pod vlivem drog sebevraždou. Muž po několikaminutové rozmluvě s policejním vyjednavačem vyskočil z okna. Pro podezření, že mohl v hotelu nastražit výbušniny, policisté hotel evakuovali a přivolali pyrotechnika. Prohlídka ale opět žádnou bombu nenašla.

Místo informací kočky

Náročný večer měla v neděli večer také belgická policie. Ta během rozsáhlého protiteroristického zásahu v centru Bruselu zatkla 16 lidí a provedla v metropoli a jejím okolí 19 domovních prohlídek. Protože lidé na sociální sítě přidávali fotografie vojáků, kteří blokovali ulice, ministr obrany Steven Vandeput na svém Twitteru zveřejnil prosbu policie, aby lidé informace o pohybu policejních jednotek nezveřejňovali.

Na žádost místní policie přestala o zásahu během večera informovat také belgická média. Někteří uživatelé sociálních sítí a novináři na situaci zareagovali tím, že pod hashtagem BrusselsLockdown raději vkládali na Twitter obrázky a videa koček.

Pokud by podobně chtěla sociální síť Twitter využít česká policie, musela by si nejdříve založit účet. Na rozdíl od belgické policie totiž svůj oficiální profil na této síti nemá. “Nevylučujeme ale, že by se to v budoucnu nemohlo změnit,” řekla Nguyenová.

Podle ní se už také česká policie setkala s případy, kdy veřejnost policii komplikovala práci zveřejňováním plánované akce nebo činnosti. “Nicméně sociální sítě jsou v tomto směru nevyzpytatelné a nelze je ve všech směrech naplno korigovat,” dodala mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy