výbušnina

Policie evakuovala budovu amerického Kapitolu kvůli bombové hrozbě, útočníka zadržela

Americká policie ve čtvrtek po asi pětihodinovém vyjednávání zatkla muže, který zaparkoval s dodávkou před budovou knihovny Kongresu a tvrdil, že má auto naložené výbušninami. Úřady preventivně evakuovaly budovy nejvyššího soudu, kongresové knihovny, jeden kancelářský objekt a řadu přilehlých podniků. Kongres tento týden nezasedá, v budově však byli zaměstnanci.

Podle agentury AP je podezřelým 49letý Floyd Ray Roseberry ze Severní Karolíny. Během incidentu seděl za volantem své černé dodávky a psal na papír vzkazy, které ukazoval policistům přes okno.

Vyjednavači se po celou dobu incidentu snažili zjistit, zda má podezřelý v dodávce skutečně funkční bombu. Policie zatím nezveřejnila žádné podrobnosti o možném motivu činu nebo případných požadavcích, které muž vznášel.

Zatímco podezřelý vyjednával s policií, vysílal živě z dodávky video na sociální síti Facebook, na němž byl vidět vnitřek dodávky naložené mincemi a krabicemi. Roseberry na něm hrozil výbuchem, vznášel protivládní výhrůžky a hovořil o tom, co je podle něj v dnešních USA špatně. Kritizoval například postup Spojených států v Afghánistánu, stav zdravotní péče v USA či americkou armádu.

Identitu podezřelého potvrdila médiím jeho bývalá manželka, která však údajně neví o tom, že by Roseberry kdy vlastnil výbušniny. Byl však podle ní vášnivým sběratelem zbraní.

Zdroj: ČTK

Policisté zasahují v pražských Letňanech, v tamním bytě našli výbušniny

Na sídlišti v pražských Letňanech zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), upozornil na to server iROZHLAS.cz. V jednom z tamních bytů našli policisté chemikálie a výbušniny, řekl serveru starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera (ANO). Podle něj nebyla evakuace objektu nutná. Policisté při zásahu zadrželi jednoho člověka. 

 

Vyrobit si podomácku výbušniny bude ještě těžší, schválila vláda

Vyrobit si podomácku výbušniny má být v Česku ještě těžší než doposud. Počítá s tím návrh zákona o prekurzorech výbušnin, který v pondělí schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V minulosti byl v zemích EU přístup k určitým chemickým látkám, z nichž se dají doma vyrobit výbušniny víceméně neomezený. Téměř šest let už ale podléhá na úrovni EU regulaci zavedené nařízením Evropského parlamentu a Rady. V ČR začal být regulován od září 2014, teď se má ještě zpřísnit.

Zdroj: ČTK
Pokračovat