Otázky kolem Janouška. Právník chce posvítit na policii

Radek Nohl Radek Nohl
27. 3. 2012 6:30
Skončí lobbista bez trestu? Co bude s Bémem? Aktuálně.cz hledá odpovědi na klíčové otázky
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Kauza odposlechů mezi bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem se přesouvá na půdu Poslanecké sněmovny.

Aférou se bude v úterý zabývat komise pro kontrolu BIS.

Té by měl šéf služby Jiří Lang vysvětlit, jak je možné, že se nahrávky s hovory Béma a Janouška dostaly na veřejnost. A proč se jimi již dříve nezabývala policie.

Bém už v pondělí večer na aféru s odposlechy zareagoval tím, že požádal svou domovskou organizaci ODS, aby mu pozastavila členství ve straně. Poslanecký mandát ale zatím skládat nehodlá.

Jaké bude další vývoj v kauze a jaká fakta již známe? Deník Aktuálně.cz to popsal v klíčových otázkách a odpovědích.

Může vyváznout Janoušek bez trestu?

Pražskému podnikateli v současné době hrozí až 10 let vězení. Policisté ho v neděli obvinili z ohrožení pod vlivem návykové látky a z těžkého ublížení na zdraví, tedy z úmyslného trestného činu.

Pokud by však vyšetřovatelé během prověřování případu překvalifikovali čin z úmyslného na neúmyslný (v takovém případě by mu hrozilo pět let vězení), mohl by se Janoušek s řidičkou, kterou zranil a způsobil jí vážná zranění, mimosoudně finančně vyrovnat.

Má to ale ještě jeden háček. Odškodnění by musel schválit ještě státní zástupce. V takovém případě by se pak Janoušek mohl vyhnout části trestu. V případě obvinění z trestného činu pod vlivem návykové látky ale mimosoudní odškodnění není možné.

Jaký postup zvolil Janouškův právník?

Janouškův právník Vít Široký počítá s tím, že proti obvinění svého klienta podá s největší pravděpodobností stížnost.

"V 99,9 procenta případů podávám stížnost proti zahájení trestního stíhání. To je taková praxe k tomu, aby postup policie přezkoumal dozorový státní zástupce," vysvětlil.

Lobbista se však prostřednictvím svého právního zástupce ženě, kterou v opilosti srazil, omluvil. Je také připraven nahradit jí škodu a poskytnout i další finanční satisfakci.

Bylo chování policie při Janouškově nehodě nestandardní?

Podle policejního prezidenta Petra Lessyho odhalila prověrka "velmi nestandardní postup" pražských policistů. Proto se Lessy již v pondělí obrátil na inspekci, aby vše prošetřila.

Foto: golf.cz

Kritici poukazují například na to, že policie Janouška po dopadení neumístila do cely předběžného zadržení. Další upozorňují na to, že mu bylo povoleno volně postávat před svým vozem a ještě telefonovat.

Janoušek nepřišel ani o řidičský průkaz. Policistům totiž řekl, že ho u sebe nemá.

"Nemohu vyloučit, že nemohlo dojít u některých policistů k ovlivnění, protože ten postup byl vysoce nestandardní. Jsem velmi rozezlen," prohlásil Lessy.

Proč zraněnou ženu střeží policie přímo v nemocnici?

Policisté podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové tím zareagovali na výzvu Česko-vietnamské společnosti, která v sobotu vydala prohlášení, v němž uvádí, že mnozí Vietnamci mají strach, aby Roman Janoušek nevyvíjel na jím vážně zraněnou ženu určitý nátlak.

Proto před pokojem v motolské nemocnici, kde zraněná žena leží, jsou v současné době dva policisté. Ti hlídají, aby se k ní nedostali nepovolaní lidé.

"Rodina o tu ochranku nežádala. Nemůžu vyloučit, že to bylo opatřením policie, aby to vyšetřování probíhalo v klidu a nebyli ovlivňováni svědci," prohlásil advokát zraněné ženy Josef Lžičař.

Její zdravotní stav se během víkendu opět zlepšil. Podle mluvčí nemocnice Pavly Dankové byla z oddělení ARO převezena na traumatologii.

"Ještě nechodí, ale operace nebude nutná," řekla Danková.

Jaký může být další osud Pavla Béma v ODS?

Podle posledních informací to vypadá, že bývalý pražský primátor bude muset - minimálně na nějakou dobu - z ODS odejít.

Tlačí na něj nejen šéf pražské Občanské demokratické strany Bohuslav Svoboda, ale i premiér Petr Nečas. Ten prohlásil, že pokud si Bém své členství v nejbližší době nepozastaví, podpoří kroky k jeho vyloučení. "Na jeho místě bych rezignoval i na poslanecký mandát," uvedl.

Bém po premiérově výzvě podal žádost svému sdružení, aby mu členství ve straně pozastavilo.

Co hlavního nám zatím řekly zveřejněné odposlechy?

Odposlechy ukazují Janouškův vliv na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo tehdejší vlády. Janoušek podle nich spolurozhodoval o prodeji majetku metropole nebo o územním plánu.

Zajišťoval také někdejšímu primátoru Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží.

Bývalý primátor s vlivným lobbistou podle odposlechů řeší nejen věci, které se týkají hlavního města, ale také třeba Letiště Praha, personálních výměn ve VZP nebo tenisu s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a jeho poradcem Markem Dalíkem.

Obsahem nahrávek, které zveřejnila MF Dnes, se již začala zabývat policie.

Jak na situaci reaguje současné vedení pražského magistrátu?

Současný primátor Bohuslav Svoboda prohlásil, že kdyby byl v Bémově kůži, pozastavil by své členství ve straně. Zároveň řekl, že šel do politiky právě proto, aby se takové věci, jaké jsou v odposleších zaznamenány, nemohly dít.

Bém nejdříve prohlásil, že poslanecký mandát nesloží. V pondělí večer ale podle České televize odeslal straníkům otevřený dopis, v němž žádá, aby na něj ohledně vystoupení z ODS netlačili. Uvedl v něm prý také, že nechce dělat politickou kariéru.

A nakonec požádal svou místní organizaci o pozastavení členství v ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy