Praha - Generální stávka proti vládním reformám, kterou hrozil předák železničářských odborů Jaromír Dušek, se odkládá na neurčito. Dušek totiž nezískal podporu největší odborové centrály - Českomoravská konfederace odborových svazů.
"Generální stávku zatím neplánujeme. Jistě, máme návrhy, co dělat, ale prozrazovat detaily nebudu," říká boss ČMKOS Milan Štěch.
Jeho centrála teprve za týden zhodnotí, jaký účinek měla nedávná odborářská demonstrace v centru Prahy, a poté se dohodne na taktice pro příští týdny. Generální stávka, jak naznačil Štěch, mezi hlavní zbraně nepatří.
Jak budou reagovat odboráři?
Hrozbu generální stávky pustil na veřejnost právě železničářský boss Dušek.
V televizi řekl, že přijde, pokud vláda neupraví chystané reformy, jak si odbory přejí. Zároveň popsal, jak by měla vypadat. "Bylo by to hodně znatelné," řekl v televizi a naznačil, že by protest odborů například zcela ochromil pražskou dopravu.
Reformu Dušek odmítá jako celek. "Je bohužel jenom o škrtech a málo řeší šedou ekonomiku," prohlásil nedávno v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz a už tehdy zmínil stávku.
"Jsem zastáncem vyjednávání, až do chvíle dokud to jde. Potom by nemělo přicházet nic jiného než stávka. I na to si budeme muset v ČR zvyknout."
Když se odboráři perou
Aby se však dalo hovořit o generální stávce, musely by na ní participovat obě dvě největší odborové centrály. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Asociace samostatných odborů (ASO), kde je Dušek místopředsedou.
A ČMKOS podle Duška na dopisy Asociace nereaguje. "My jsme jim minulý týden posílali další urgenční dopis a odpověď jsme nedostali," tvrdí odpůrce vládní reformy.
"Na dopis jsem odpovídal ve čtvrtek, takže dnes by jim měl přijít," upřesňuje předseda Štěch.
Od odboré demontrace projednávaly reformu daní, zdravotnictví a dávek výbory v Poslanecké sněmovně. Do konce července by měli poslaci podat pozměňovací návrhyk tomu, co vláda navrhla.
Zatím nejsou přesně známé, poslanecký klub ODS však už navrhl rychlejší snižování daní. Daně z příjmu právnických osob na úroveň devatenácti procent chce snížit už od příštího roku. Stejnou sazbu daně z příjmu chtějí občanskodemokratičtí poslanci i pro občany.