Praha - Někdejší šéf odboru ministerstva pro místní rozvoj Vladislav Koval (dříve ANO) dostal za korupci tříletou podmínku, pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích veřejné správy a pokutu 30 tisíc korun.
Čtvrteční verdikt soudu není pravomocný. Koval vinu odmítá s tím, že chtěl naopak korupční jednání sám odhalit, a proto si zkusil říct o úplatek jednateli firmy, která pro ministerstvo zajišťovala údržbářské práce.
"Obhajoba obžalovaného je natolik zvláštní, že soud neměl pochybnosti o tom, že pan obžalovaný žádal úplatek a také ho chtěl dostat," odůvodnila rozsudek předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 Vlasta Langhamerová.
Špatné manažerské chování a provokace?
Podle obžaloby se Koval coby ředitel ministerského odboru hospodářských služeb sešel 22. října 2014 v restauraci Mincovna na Staroměstském náměstí s jednatelem firmy Protum Servis Jaroslavem Tůmou. Údajně po něm žádal úplatky v nespecifikované výši.
O dva dny později prý Tůmovi v budově ministerstva nabídl zakázku za půl milionu korun na výměnu protipožárních dveří, přičemž chtěl pro sebe část z této sumy.
Bývalý hlavní manažer hnutí ANO a někdejší ostravský zastupitel Koval své chování opakovaně označil za "špatné manažerské rozhodnutí", "nešťastný nápad" a provokaci. "Udělal jsem to tak, jak bych to udělal v soukromé firmě," řekl novinářům.
Při prověřování ministerských smluv prý totiž pojal podezření, že si firma Protum Servis fakturovala některé služby navíc. "Byl jsem zvyklý ze soukromé sféry, že si to nejdřív prověřím sám pro sebe a teprve potom činím další kroky," vysvětloval u soudu.
Protikorupční manuál znal
Soudkyně ale upozornila, že Koval znal interní protikorupční manuál ministerstva, podle kterého měl jakékoliv zjištěné riziko hlásit své nadřízené.
"Musel si být moc dobře vědom skutečnosti, že pokud se dostal na pozici ředitele, musí postupovat zcela v souladu se zásadami, které jsou na ministerstvu nastaveny... S velkým podivem je i to, že o svém podezření ohledně faktur nehovořil s nikým ze svých spolupracovníků. Podle manuálu měl o věci vytvořit zápis, což neudělal ani zpětně," konstatovala.
Soud se rozhodl pro spíše výchovný podmíněný trest mimo jiné proto, že Koval byl doposud bezúhonný. Zkušební dobu mu uložil nejdelší možnou, tedy pětiletou. Pokud nezaplatí uloženou pokutu, půjde na dva měsíce do vězení. "Tyto tresty by měly dát panu obžalovanému jednoznačnou zprávu o tom, že jednání, kterého se dopustil, je společensky zcela nepřijatelné, uzavřela soudkyně.
V době údajné trestné činnosti byl Koval členem ANO, které ho po jeho obvinění obratem vyloučilo ze svých řad. Původním povoláním je učitel, ve státní správě nikdy dříve nepracoval. Na ministerstvo nastoupil podle vlastních slov proto, že tehdejší ministryně Věra Jourová (ANO) ho znala a věděla, že pracuje efektivně a umí organizovat věci i lidi.
Kovalovi hrozilo za korupci až desetileté vězení nebo propadnutí majetku. Státní zástupce Jan Lelek mu navrhoval nepodmíněný trest 3,5 až čtyři roky, dále pěti- až sedmiletý zákaz činnosti a peněžitý trest 100 tisíc korun. Žalobce zváží, zda se proti rozsudku odvolá. Lhůtu na rozmyšlenou si vzal i Koval, musí se prý poradit s rodinou.