Exčlen hnutí ANO Koval míří k soudu za přijetí úplatku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2015 11:10
Bývalému řediteli odboru ministerstva pro místní rozvoj hrozí až 10 let vězení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Bývalý ředitel odboru ministerstva pro místní rozvoj a exčlen hnutí ANO Vladislav Koval byl obžalován z přijetí úplatku.

Hrozí mu až 10 let vězení či propadnutí majetku.

Koval podle policie žádal jakožto úřední osoba úplatky od jednatele společnosti, která pro ministerstvo vykonávala údržbářské práce.

Úplatek za protipožární dveře

Koval údajně coby ředitel ministerského odboru žádal "úplatky v nespecifikované výši v podobě podílů z peněžních prostředků plynoucích ze zakázek předmětné obchodní společnosti, které již tato společnost pro ministerstvo vykonává, nebo zakázek, které budou v blízké době ministerstvem zadávány nebo soutěženy a které může a dokáže svým jednáním ovlivnit".

Dále údajně požádal o úplatek za přidělení zakázky na výměnu protipožárních dveří v objektu ministerstva.

Hnutí ANO Kovala bezprostředně po jeho obvinění vyloučilo, šéf hnutí Andrej Babiš označil úředníkovo jednání za nepřijatelné. Obviněný dříve uvedl, že se cítí nevinný. Podle něj byl nápad a důvody, které ho k němu vedly, dobré, ale celou věc špatně zrealizoval.

"Jen jsem testoval prostředí"

Koval tvrdí, že pouze cíleně testoval, jestli zástupce firmy na korupční nabídku přistoupí. Pokud by prý kývl, ministerstvo by s firmou přestalo obchodovat.

Nikomu z vedení ministerstva však o své akci neřekl. Zástupci firmy později zavolal, že už žádný úplatek nechce, v té době ho ale již odposlouchávali policisté.

Obžalobu podalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, soud ji začne projednávat v červenci.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy