Exmanažer ANO: Odhaloval jsem korupci. Sám skončil v pasti

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 9. 7. 2015 16:14
Někdejší vysoký úředník ministerstva pro místní rozvoj Vladislav Koval je prvním členem vládního hnutí ANO, který má potíže kvůli korupci.
Bývalý manažer ANO Vladislav Koval (vpravo) se svým advokátem Eduardem Brunou u soudu.
Bývalý manažer ANO Vladislav Koval (vpravo) se svým advokátem Eduardem Brunou u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Úplatek jsem od jednatele firmy Protum Servis Jaroslava Tůmy nechtěl. Jen jsem ho testoval, jestli přistoupí na korupční nabídku, tvrdil ve čtvrtek před soudem bývalý šéf odboru ministerstva pro místní rozvoj Vladislav Koval.

Koval je prvním členem vládního hnutí ANO, který má potíže kvůli údajné korupci. U soudu se brání obžalobě, že si v době svého působení na ministerstvu řekl o úplatek. Neřekl přitom, kolik peněz chce. Za to mu teď hrozí až desetileté vězení. "Sliboval, že může firmě zařídit další zakázky," prohlásil během čtení obžaloby státní zástupce.

Podle něj se Koval s obchodníkem Tůmou loni v říjnu sešel a řekl mu, že firma by mohla dostat jednu ze zakázek za půl milionu korun. "A obžalovaný by z ní mohl získat úplatek," doplnil žalobce.

Koval, který je od letošního dubna na nemocenské, to popřel. Před soudem řekl, že jen pár dní před schůzkou požádal Národní bezpečnostní úřad o prověrku. "Byl bych blázen, kdybych si týden po žádosti o prověrku řekl o úplatek," uvedl Koval.    

Koval narazil na platby navíc

Bývalý manažer ANO u soudu popsal, jak loni v srpnu zjistil, že firma Protum Servis měla od ministerstva ročně zakázky za 10 milionů. Z faktur podle Kovala vyplynulo, že společnost chtěla platit některé věci, které neměla ve smlouvě. A například pronájem dvou vysoušečů za 15 tisíc korun měsíčně přišel Kovalovi příliš drahý. 

"Měla uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, což bylo nestandardní," podotkl Koval. Jeho podřízení však s firmou byli dlouhodobě spokojeni. Na základě těchto zjištění požádal Jaroslava Tůmu o schůzku. Na ní chtěl prověřit korupční jednání této společnosti. O svém nápadu se ještě před tím radil s vedoucím bezpečnostního oboru Jiřím Janouškem. "Řekl jsem mu, ať to nedělá. Není to vhodný způsob," uvedl Janoušek.

Jenže Koval se nakonec rozhodl, že se s Tůmou setká v restauraci Mincovna. Schůzka, kterou dodatečně uvedl do svého kalendáře, a věděla o ní tak jeho sekretářka a vrchní ředitelka, proběhla loni 22. října. Oba si objednali pivo a začali si tykat. "Vrátil jsem se k těm fakturám a říkal jsem mu, že bych si za to něco zasloužil. Neřekl jsem mu žádnou částku," prohlásil Koval.

Podle Tůmy mu Koval během schůzky řekl, že hodně peněz ušetřil a neví, co teď s nimi. "Prohlásil, já vám ty práce budu klidně dávat, ale já dostal malé prémie, jsem zvyklý na jiné peníze, tak očekávám, že mi budete něco dávat," řekl jednatel Proton Servis Jaroslav Tůma.

Udělal jsem chybu, řekl exmanažer ANO

Kovala následná reakce překvapila. Tůma podle něj žádost o úplatek neodmítl. "Řekl, že to musí probrat se svým společníkem, a ptal se, jak to uděláme," prohlásil Koval.

Tůma se prý obával, že by o tuto zakázku mohli přijít. Koval se chlubil svými známostmi u několika ministrů. Prý se stýká i s ministrem financí Andrejem Babišem. "Proto jsem ji hned neodmítl a začal jsem s ním hrát tu hru," uvedl Tůma s tím, že chtěl i ze schůzky odejít, když se ho začal Koval ptát na to, jestli si ho nenahrává.

Po schůzce volal druhému jednateli Romanu Protivovi. "Pan Tůma mi řekl, že si pan obžalovaný řekl o peníze. To jsme nečekali, uzemnilo nás to. Rovnou jsme odmítli, že bychom mu nějaké peníze dali," řekl u soudu Protiva. Že by šlo o test ze strany Kovala, si on ani Tůma nemysleli.

U soudu ale bývalý manažer ANO přiznal, že udělal chybu. "Myslel jsem si, že budu tak dobrý a prověřím korupční jednání. Nedomyslel jsem, že to mé osobě může přinést takové komplikace," litoval Koval. Schůzku si měl podle svých slov nahrát.

Podnikatel Tůma vše ohlásil dvěma úředníkům na ministerstvu pro místní rozvoj a na policii, která pak Kovala obvinila. Pracovníci ministerstva u soudu řekli, že byl Tůma po schůzce s Kovalem otřesen.

Bývalý úředník z ministerstva pro místní rozvoj popsal, že dříve od jedné firmy dostal láhev alkoholu v hodnotě zhruba 2500 korun. Okamžitě se poradil s nadřízenými a dohodli se, že láhev vrátí. U soudu také uvedl, že během svého několikaměsíčního působení uspořil zhruba 60 milionů korun. Podle úředníků z ministerstva to ale bylo proto, že se některé akce nerealizovaly.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy