Exmanažer ANO: Odhaloval jsem korupci. Sám skončil v pasti

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 9. 7. 2015 16:14
Někdejší vysoký úředník ministerstva pro místní rozvoj Vladislav Koval je prvním členem vládního hnutí ANO, který má potíže kvůli korupci.
Bývalý manažer ANO Vladislav Koval (vpravo) se svým advokátem Eduardem Brunou u soudu.
Bývalý manažer ANO Vladislav Koval (vpravo) se svým advokátem Eduardem Brunou u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Úplatek jsem od jednatele firmy Protum Servis Jaroslava Tůmy nechtěl. Jen jsem ho testoval, jestli přistoupí na korupční nabídku, tvrdil ve čtvrtek před soudem bývalý šéf odboru ministerstva pro místní rozvoj Vladislav Koval.

Koval je prvním členem vládního hnutí ANO, který má potíže kvůli údajné korupci. U soudu se brání obžalobě, že si v době svého působení na ministerstvu řekl o úplatek. Neřekl přitom, kolik peněz chce. Za to mu teď hrozí až desetileté vězení. "Sliboval, že může firmě zařídit další zakázky," prohlásil během čtení obžaloby státní zástupce.

Podle něj se Koval s obchodníkem Tůmou loni v říjnu sešel a řekl mu, že firma by mohla dostat jednu ze zakázek za půl milionu korun. "A obžalovaný by z ní mohl získat úplatek," doplnil žalobce.

Koval, který je od letošního dubna na nemocenské, to popřel. Před soudem řekl, že jen pár dní před schůzkou požádal Národní bezpečnostní úřad o prověrku. "Byl bych blázen, kdybych si týden po žádosti o prověrku řekl o úplatek," uvedl Koval.    

Koval narazil na platby navíc

Bývalý manažer ANO u soudu popsal, jak loni v srpnu zjistil, že firma Protum Servis měla od ministerstva ročně zakázky za 10 milionů. Z faktur podle Kovala vyplynulo, že společnost chtěla platit některé věci, které neměla ve smlouvě. A například pronájem dvou vysoušečů za 15 tisíc korun měsíčně přišel Kovalovi příliš drahý. 

"Měla uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, což bylo nestandardní," podotkl Koval. Jeho podřízení však s firmou byli dlouhodobě spokojeni. Na základě těchto zjištění požádal Jaroslava Tůmu o schůzku. Na ní chtěl prověřit korupční jednání této společnosti. O svém nápadu se ještě před tím radil s vedoucím bezpečnostního oboru Jiřím Janouškem. "Řekl jsem mu, ať to nedělá. Není to vhodný způsob," uvedl Janoušek.

Jenže Koval se nakonec rozhodl, že se s Tůmou setká v restauraci Mincovna. Schůzka, kterou dodatečně uvedl do svého kalendáře, a věděla o ní tak jeho sekretářka a vrchní ředitelka, proběhla loni 22. října. Oba si objednali pivo a začali si tykat. "Vrátil jsem se k těm fakturám a říkal jsem mu, že bych si za to něco zasloužil. Neřekl jsem mu žádnou částku," prohlásil Koval.

Podle Tůmy mu Koval během schůzky řekl, že hodně peněz ušetřil a neví, co teď s nimi. "Prohlásil, já vám ty práce budu klidně dávat, ale já dostal malé prémie, jsem zvyklý na jiné peníze, tak očekávám, že mi budete něco dávat," řekl jednatel Proton Servis Jaroslav Tůma.

Udělal jsem chybu, řekl exmanažer ANO

Kovala následná reakce překvapila. Tůma podle něj žádost o úplatek neodmítl. "Řekl, že to musí probrat se svým společníkem, a ptal se, jak to uděláme," prohlásil Koval.

Tůma se prý obával, že by o tuto zakázku mohli přijít. Koval se chlubil svými známostmi u několika ministrů. Prý se stýká i s ministrem financí Andrejem Babišem. "Proto jsem ji hned neodmítl a začal jsem s ním hrát tu hru," uvedl Tůma s tím, že chtěl i ze schůzky odejít, když se ho začal Koval ptát na to, jestli si ho nenahrává.

Po schůzce volal druhému jednateli Romanu Protivovi. "Pan Tůma mi řekl, že si pan obžalovaný řekl o peníze. To jsme nečekali, uzemnilo nás to. Rovnou jsme odmítli, že bychom mu nějaké peníze dali," řekl u soudu Protiva. Že by šlo o test ze strany Kovala, si on ani Tůma nemysleli.

U soudu ale bývalý manažer ANO přiznal, že udělal chybu. "Myslel jsem si, že budu tak dobrý a prověřím korupční jednání. Nedomyslel jsem, že to mé osobě může přinést takové komplikace," litoval Koval. Schůzku si měl podle svých slov nahrát.

Podnikatel Tůma vše ohlásil dvěma úředníkům na ministerstvu pro místní rozvoj a na policii, která pak Kovala obvinila. Pracovníci ministerstva u soudu řekli, že byl Tůma po schůzce s Kovalem otřesen.

Bývalý úředník z ministerstva pro místní rozvoj popsal, že dříve od jedné firmy dostal láhev alkoholu v hodnotě zhruba 2500 korun. Okamžitě se poradil s nadřízenými a dohodli se, že láhev vrátí. U soudu také uvedl, že během svého několikaměsíčního působení uspořil zhruba 60 milionů korun. Podle úředníků z ministerstva to ale bylo proto, že se některé akce nerealizovaly.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozbrojenci v Turecku zavraždili sedm členů kurdské rodiny

Neznámí ozbrojenci v pátek zavraždili sedm členů kurdské rodiny ve městě Konya v centrální části Turecka. Podle místních médií vtrhli do jejich domu se zbraněmi a stavení následně zapálili. Činitelé organizací na ochranu lidských práv hovoří o útoku z nenávisti, turecké úřady tvrdí, že šlo o vyřizování dlouhodobých sporů mezi dvěma místními rodinami bez rasistického podtextu, napsala agentura AFP.

Někteří členové napadené rodiny utrpěli těžká zranění již při podobném incidentu v květnu. Podle jednoho z napadených členů rodiny byli tehdejší útočníci turečtí nacionalisté, kteří křičeli, že nechtějí, aby v jejich sousedství žili Kurdové.

Guvernér provincie Konya v médiích prohlásil, že úřady pachatele co nejrychleji chytí a předvedou je před soud.

Předchozí výpady vůči kurdské rodině přehlíželi policisté i místní soudy, což dalo pachatelům pocit beztrestnosti, řekl médiím právník obětí, podle nějž se všichni členové rodiny báli v poslední době o život. "Je to bezpochyby rasistický útok. Soudy a úřady nesou část zodpovědnosti za to, co se stalo," řekl v místní televizi Arti TV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy