Nejšpinavější řekou v Česku je Bílina

Pavel Baroch
23. 7. 2006 0:00
Chomutov - Za 81 kilometrů se severočeská Bílina promění z kojenecké vody ve stoku. Proč je Bílina nejvíce znečištěným tokem v zemi?

"Bílina je nejšpinavější řekou u nás, to je fakt," potvrzuje Jan Hodovský, ředitel odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí, které rok co rok v bilanční ekologické zprávě o kvalitě vod dává Bílině nejhorší známku. Se zprávou se na svém jednání minulý týden seznámili i ministři.

  • Koupání hygienici zakázali na 10 místech republiky

Bílina pramení v Krušných horách, kousek od Jirkova. Na horním toku, nad vodárenskou nádrží Jirkov, ještě voda splňuje přísné požadavky na kvalitu pitné vody pro kojence.

Po 81 kilometrech své cesty krajinou a městy se ovšem řeka dokonale promění. Těsně před tím, než se v Ústí vleje do Labe, už ve vodě objevíte rtuť, arzen, organické látky a další škodliviny.

Z pětistupňové škály, kterou se hodnotí kvalita řeky, patří větší část Bíliny do nejhorší kategorie pět - velmi silně znečištěná řeka.

Infobox

RYBÁŘI JSOU SPOKOJENI

Přestože je Bílina nejvíce znečištěným tokem v zemi, rybáři si nemohou stěžovat na to, že by v řece byl nedostatek ryb. "Rybám se tam daří, jsou tam prakticky všechny druhy," říká Walter Pilař, předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Bílině. Výjimkou je například pstruh, siven či lipan. "Řeka už se hodně vyčistila," vysvětluje si Pilař slušný výskyt ryb v Bílině. "Chlapi, co je nachytali, je jedí. Já jsme sice ještě žádnou neochutnal, ale klidně bych si ji dal taky," dodává Pilař, i když přiznává, že na chemický a biologický rozbor ryb z Bíliny se rybářský svaz teprve chystá.

Znečištění začíná v Jirkově

"Kvalitu vody významně ovlivňuje prostředí, kterým protéká," uvádí ve své zprávě o vývoji kvality vody v Bílině Jitka Veselá z podniku Povodí Ohře.

První ránu dostává řeka v Jirkově. Do řeky míří splašky ze všech domácností. Přestože procházejí přes čistírnu odpadních vod, kvalita vody rázem na pětistupňové škále vyskočí v některých ukazatelích do třetí a čtvrté kategorie.

Další znečištění přichází z dalších měst, jako jsou Chomutov, Most či Teplice. Pak tu jsou odpadní vody z povrchové těžby hnědého uhlí. Na kvalitě vody se podepisují také místní chemičky.

"Prakticky v celém toku od Jirkova až do zaústění do Labe prochází Bílina nejprůmyslovější oblastí republiky," připomíná Václav Pondělíček, vedoucí úseku generálního ředitele Povodí Ohře.

Řeka doplácí i na minulost

Povodí Ohře upozorňuje, že velkým problémem zůstává znečištění z minulých desetiletí.

"Hlavní příčina znečištění je v minulosti, kdy do Bíliny a přítoků byly vypouštěny odpadní a technologické vody bez čištění," vysvětluje Pondělíček.

Škodlivé látky jsou usazeny v říčních sedimentech a při velké vodě "cestují" směrem k Labi.

Kvůli povrchové těžbě uhlí se navíc tok Bíliny v minulosti výrazně proměnil. Na některých místech protéká dlouhým potrubím. V takovém prostředí přitom řeka přichází o svou přirozenou schopnost se sama čistit.

V některých oblastech Bílina teče v dlouhých potrubích. Řeka tak ztrácí svou přirozenou samočistící schopnost.
V některých oblastech Bílina teče v dlouhých potrubích. Řeka tak ztrácí svou přirozenou samočistící schopnost. | Foto: Aktuálně.cz

Spolchemie "odešla", Chemopetrol zůstal

Dlouholetým velkým znečišťovatelem Bíliny byla i Spolechemie Ústí nad Labem, ale od roku 2003 odvádí chemička své odpadní vody do městské čistírny odpadních vod, odkud voda směřuje rovnou do Labe.

Jenže zůstala jiná chemická továrna - Chemopetrol Litvínov.

"Bílina je stále silně ovlivňována průmyslovými zdroji znečištění zejména v úseku nad Ústím nad Labem; hlavním zdrojem znečištění je nyní Chemopetrol Litvínov," konstatuje se ve zprávě, kterou dostali na stůl ministři.

Podle mluvčího Chemopetrolu Pavla Veselého chemička dodržuje všechny stanovené limity pro vypouštění odpadních vod.

"I když podniky limity dodržují, může to být pro řeku velká zátěž," upozorňuje Jindřich Petrlík z ekologického hnutí Arnika.

Chemopetrol - část závodu Petrochemie
Chemopetrol - část závodu Petrochemie | Foto: Chemopetrol

Chemička investuje stovky milionů

Ačkoli je Bílina nejšpinavější řekou v zemi, kvalita vody se od počátku devadesátých let zlepšila, a to především výstabou nových čistíren odpadních vod.

"Vyplývá to i z dlouhodobého hodnocení," říká Václav Pondělíček z Povodí Ohře. "Zastavil se nárůst znečištění, podstatně poklesly sledované látky."

Zpráva ministerstva životního prostředí například uvádí, že koncentrace hexachlorbenzenu je v Ústí nad Labem vyhovující.

Největší znečišťovatel - Chemopetrol - se chystá v následujících třech až čtyřech letech investovat stovky milionů korun, aby se do Bíliny dostávalo ještě méně škodlivin, a to i od dalších firem, které sídlí v areálu chemičky - České rafinérské, Kaučuku či společnosti Linde.

Chemopetrol se například chystá vylepšit dvě své čistírny odpadních vod.

Řeka úplně čistá nikdy nebude

I tak ovšem chemička nejspíš nadále zůstane největším znečišťovatelem Bíliny.

"Je nutné si uvědomit, že kvůli vysoké koncentraci chemických provozů v našem areálu neexistuje na řece Bílině žádný srovnatelně velký zdroj. Proto je logicky Chemopetrol největším znečišťovatelem a pravděpodobně jím i po uskutečnění připravovaných opatření zůstane nadále," upozorňuje mluvčí chemičky Pavel Veselý.

Ministerstvo životního prostředí i Povodí Ohře uvádějí, že voda v Bílině se bude čistit jen velmi zvolna a že kvůli silnému severočeskému průmyslu vlastně úplně čistá nebude nikdy.

"K odstranění tohoto znečištění by mohlo dojít snad jen po omezení nebo úplném zastavení vypouštění průmyslových odpadních vod, což je vzhledem k charakteru regionu nereálné," konstatuje Jitka Veselá z Povodí Ohře.

 

Právě se děje

Další zprávy