Náměstek financí bral měsíčně víc než Kalousek: 191 000

Sabina Slonková
29. 8. 2011 0:01
Ministerstvo financí pod nátlakem ukončilo mlčení, poradci tu dostali 1,3 milionu
Ministr financí Miroslav Kalousek je nesobecký šéf, náměstkovi poslal na účet více, než dostal sám.
Ministr financí Miroslav Kalousek je nesobecký šéf, náměstkovi poslal na účet více, než dostal sám. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha- Ministerstvo financí prolomilo informační blokádu a navzdory původnímu zamítavému stanovisku odtajnilo platy svých úředníků na exponovaných pozicích. A to včetně odměn.

Jako jeden z prvních úřadů vůbec Kalouskův resort zveřejnil na opakovanou žádost redakce Aktuálně.cz i částky, které platí ministrovým poradcům. Z odpovědi mimo jiné vyplývá, že takový poradce si může dosáhnout měsíčně až na 79 tisíc korun.

Nejlépe placeným úředníkem ministerstva se pak podle odpovědi loni stal jeden z náměstků s průměrným měsíčním příjmem 191 000 korun, čímž přeskočil i měsíční honorář samotného ministra.

Tento náměstek také dostal nejvyšší loňskou prémii v resortu: za čtyři měsíce ve funkci 420 tisíc korun.

Zabraly až intervence ministrů

Ministerstvo financí přitom bylo původně jedním z resortů, který odmítl žádost redakce Aktuálně.cz o zveřejnění detailního přehledu platů a všech bonusů u svých nejvlivnějších úředníků.

"Ministerstvo financí by se poskytnutím těchto údajů vystavilo nebezpečí žaloby o náhradu za porušení soukromí zaměstnance a porušení ustanovení uvedených zákonů o povinnosti zachovávat mlčenlivost o osobních údajích," stojí v původní zamítavé odpovědi z letošního června.

Stejně jako Kalouskův resort reagovala počátkem léta drtivá většina z více než šedesátky úřadů státní správy, na které Aktuálně.cz dotazy o příjmech úředníků placených z veřejných peněz směřovalo.

Redakce proto najala renomovanou právní kancelář Tomáše Sokola, která začala připravovat hromadné žaloby na stát.

Najatí advokáti nejprve podali stížnosti proti všem zamítavým odpovědím. A hned dva z úřadů ve druhém kole změnily názor: oba ovšem až po osobní intervenci ministrů.

Jako první zveřejnilo na žádost Aktuálně.cz detailní přehled platů a odměn úředníků na konkrétních pozicích ministerstvo vnitra, pak resort spravedlnosti, a nynější přehled z ministerstva financí je tedy teprve třetí v pořadí.

Dobře zaplacené rady

Ministři Eduard Janota a Miroslav Kalousek, kteří se loni na funkcích vystřídali, se podle oficiálního stanoviska pro Aktuálně.cz podělili o tři placené poradce, kteří celkem dostali za své rady 1,3 milionu korun.

Nejméně honorovaný rádce měl včetně odměn měsíční příjem 65 tisíc korun, prostřední 70 tisíc a již zmíněný nejlépe placený má v kolonce měsíční plat ještě o devět tisíc víc.

Dva z poradců nebrali jen plat, ale ministři jim - stejně jako se to děje v ostatních resortech - vylepšili příjem odměnami. Jeden z nich dostal za dvanáct měsíců 190 tisíc, druhý 50 tisíc korun za půl roku.

Jména poradců resort ke konkrétním odměnám a platům nepřiřadil. Když ale loni v červenci Kalouskův mluvčí Ondřej Jakob zveřejňoval tým poradců, jmenoval bývalé ministry financí Ivana Kočárníka a Jana Klaka, někdejšího slovenského ministra zdravotnicví Rudolfa Zajace a místostarostu Uherského Hradiště Evžena Uhera.

Nyní ministerstvo uvedlo, že jeden z poradců byl neplacený. "Byl to pan Uher," uvedl Jakub Haas z tiskového odboru resortu.

Náměstek za 190 tisíc

Z podrobného rozpisu platů a odměn na ministerstvu financí vyplývá, že ani tady nejsou statisícové odměny výjimkou. Na rozdíl například od vnitra za éry Radka Johna či školství Josefa Dobeše ministři financí nerozdávali prémie úředníkům, kteří sotva překročili práh ministerstva.

Jediná výjimka vzbuzuje pochybnosti: náměstek s označením 03.

Ve funkci loni strávil čtyři měsíce a za tu dobu měl plat 346 tisíc a navrch odměny 420 tisíc korun, což byla loni vůbec nejvyšší prémie v resortu. Průměrný měsíční plat tohoto náměstka tak přesáhl 190 tisíc.

Jen pro srovnání: Prezident má bez náhrad měsíční plat 186 700 a premiér 150 400.

Kalousek: Mimořádný výkon

Ministr financí Miroslav Kalousek ale za odměnou i platem tohoto náměstka plně stojí. Argumentuje tím, že díky jeho práci státní kasa ušetřila.

"Odměnu jsem udělil za naprosto mimořádný výkon při úspoře nákladů obsluhy státního dluhu, odměnu dostali také jeho podřízení. Pokud bych tuto činnost svěřil soukromému poradci (tedy provedl outsourcing), což je dost běžný postup, taková činnost by byla oceněna v řádech desítek milionů korun," stojí v Kalouskově stanovisku.

Mezi další nejlépe honorované úředníky na financích patří i vrchní ředitelé. Jeden z nich si loni připsal měsíčně v průměru až 128 tisíc korun, tedy jen o málo méně, než mají samotní ministři.

Těm mimochodem stanovuje plat zákon a jak vyplývá z odpovědi pro Aktuálně.cz, Eduard Janota a Miroslav Kalousek neměli loni odměny žádné. Janotův hrubý plat byl od ledna do července 940 909 korun, na Kalouska pak po zbytek roku připadlo 634 091.

 

Právě se děje

Další zprávy