Odměny na vnitru? Za Langera k platu i milion ročně

Sabina Slonková
29. 7. 2011 19:05
Aktuálně.cz získalo zevrubný přehled o odměnách na ministerstvu za posledních 5 let
Exministr vnitra Ivan Langer byl štědrý šéf.
Exministr vnitra Ivan Langer byl štědrý šéf. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

* Doplnili jsme vyjádření Ivana Langera

Praha - Ve státní správě je možné si na ročních odměnách přijít na více než milion korun.

Alespoň, pokud pracujete na ministerstvu vnitra na pozici jednoho z náměstků; tedy ve funkci, která se obsazuje podle stranického klíče.

Vyplývá to z podrobného přehledu o odměnách, který na oficiální žádost poskytlo redakci ministerstvo vnitra vedené nestraníkem Janem Kubicem.

Redakce chtěla znát výši odměn náměstků za posledních pět let.

Jak jsme už dříve informovali, resort v době, kdy jej vedl Radek John, šéf Věcí veřejných, rozdával mnohasettisícové prémie.

Z kompletního přehledu je patrné, že stejně štědrým šéfem jako John byli i jeho předchůdci.

Přehled ministrů:

 • František Bublan
  25. 4. 2005 - 16. 8. 2006
 • Ivan Langer
  4. 9. 2006 - 9. 1. 2007
 • Ivan Langer
  9. 1. 2007 - 8. 5. 2009
 • Martin Pecina
  8. 5. 2009 - 13. 7. 2010
 • Radek John
  13. 7. 2010 - 21. 4. 2011

Nejvyšší odměny se přitom na úřadě náměstkům vyplácely v době, kdy jej vedl Ivan Langer (ODS).

Ten v roce 2008 rozdal mezi pouhých pět lidí 3 800 000 korun. Přičemž hned dva z pěti náměstků dostali na odměnách každý 1 100 000 korun.

Zatímco John k výši odměn mlčí a nereaguje na žádosti o vyjádření, Langer pro Aktuálně.cz řekl, že jeho lidé si vysoké odměny zasloužili.

"Za nás se na ministerstvu pracovalo," vzkázal prostřednictvím sms zprávy. "Bylo to za reformu policie, Schengen, zrušení víz do USA, Czechpoint, digitalizaci televizního vysílání, datové schránky, KVIS, Ústav pro studium totalitních režimů ... a za řadu dalších projektů."

Tabulkový plat náměstka se pohybuje kolem 80 tisíc korun. Pokud se k němu připočtou tučné prémie, které se za Ivana Langera vyplácely, vyplývá z toho, že si náměstek přišel měsíčně na 170 tisíc korun.

Jen pro srovnání: Prezident má bez náhrad měsíční plat 186 700, premiér 150 400 a ministr 106 900 korun.

Přehledně: Podívejte se na přehled odměn pro náměstky v grafice:

Než se Langer rozkoukal

O rok dříve, kdy Langer ministerstvo teprve začínal šéfovat, mezi stejný počet náměstků rozdal o milion a půl méně.

Sociální demokrat František Bublan, který byl ministrem před Langerem (od dubna 2005 do srpna 2006), se v porovnání s někdejším korunním princem ODS jeví jako skrblík.

V roce, kdy převážně úřad vedl, se na odměnách náměstkům rozdělilo "jen" necelých 1 400 000 korun, přičemž za Bublanovy vlády fungovalo na ministerstvu sedm náměstků.

V průměru si tak přišel každý z nich na 200 tisíc korun odměn za rok.

Druhý z ministrů vnitra za ČSSD, Martin Pecina (ministrem od května 2009 do července 2010), už živil 8 náměstků. A na odměnách jim dal oproti Bublanovi více než dvojnásobek. Celkem jim za rok připsal 3 300 000 Kč.

Zeď státního mlčení

O stejná čísla, jaké poskytlo o platech a odměnách vnitro, požádala redakce Aktuálně.cz dalších padesát úřadů státní správy.

Drtivá většina však příjmy úředníků hrazených z veřejných rozpočtů odmítla zveřejnit. Redakce proto najala renomovanou právní kancelář Tomáše Sokola, která začala kvůli tajení těchto údajů chystat hromadné žaloby na stát.

Zveřejnění platů bude po Nečasově vládě požadovat také opozice. Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc z ČSSD oznámil, že bude v tomto smyslu vládu interpelovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

V Německu začaly parlamentní volby, Merkelová v nich nekandiduje

V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda, kterou po 16 letech již nepovede konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Podle analytiků se souboj o kancléřský úřad zúžil na sociálního demokrata (SPD) Olafa Scholze a konzervativce (CDU/CSU) Armina Lascheta.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a zavřou se v 18:00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60 000 volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy