Zlom: Diplomacie jako první zveřejnila příjmy úředníků

Kateřina Severová Sabina Slonková, Kateřina Severová
20. 7. 2011 8:05
Osm vrchních ředitelů si letos rozdělilo na odměnách 400 tisíc korun
Ministr Schwarzenberg bere 146 tisíc měsíčně, jeho tři náměstci a generální sekretář si letos přišli na odměnách na téměř 300 tisíc.
Ministr Schwarzenberg bere 146 tisíc měsíčně, jeho tři náměstci a generální sekretář si letos přišli na odměnách na téměř 300 tisíc. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministerstvo zahraničních věcí jako první úřad veřejné správy zveřejnil konkrétní údaje o platech a odměnách svých vedoucích úředníků. Přiřadit k nim jména ale i tento resort odmítl.

Úřad ministra Karla Schwarzenberga (TOP 09) je jednou z více než padesáti institucí, kterou deník Aktuálně.cz oslovil v rozsáhlém projektu s jednoduchým dotazem: Jaké jsou platy a veškeré odměny vrcholných úředníků vašeho úřadu?

Odpověď z Černínského paláce zní: "Co se týče konkrétní celkové výše hrubého měsíčního platu (zahrnujícího základní plat, osobní příplatky a příplatky za vedení) v roce 2011, ta činí u náměstků a generálního sekretáře průměrně 84 745 korun, u vrchních ředitelů průměrně 63 210 korun. Kromě toho byla mezi tři náměstky a generálního sekretáře rozdělena částka 291 000 korun a mezi osm vrchních ředitelů částka 403 tisíc ve formě mimořádných odměn za rok 2011."

Plat ministra a vicepremiéra vlády Schwarzenberga je dán zákonem, spolu s náhradami dosahuje 146 tisíc korun měsíčně.

Kdo tají, půjde k soudu

Reakce ministerstva zahraničních věcí rozhodně není vyčerpávající a Aktuálně.cz bude trvat na jejím doplnění. Přesto je mezi ostatními resorty výjimečná.

Ty totiž odtajnit platy a odměny svých špiček zcela odmítly, nebo na otázky Aktuálně.cz vůbec nereagovaly, přestože Nejvyšší správní soud v květnu rozhodl, že platy úředníků hrazené z veřejných rozpočtů musí být veřejné.

Vzhledem k postoji absolutní většiny ministerstev a úřadů najala redakce Aktuálně.cz elitní právní kancelář Tomáše Sokola, která chystá kvůli tajení takových platů hromadné žaloby na stát. A podle advokáta Sokola není možné, aby stát tento spor vyhrál.

Jak se platí v diplomacii

  • Plat ministra zahraničí a vicepremiéra vlády Karla Schwarzenberga je dán zákonem, spolu s náhradami dosahuje 146 tisíc korun měsíčně.
  • Jeho tři náměstci a generální sekretář mají letos měsíční plat průměrně 84 745 korun.
  • Vrchní ředitelé dosahují průměrně 63 210 korun.
  • Na všech třech pozicích jde o základní plat, osobní příplatky a příplatky za vedení.
  • Kromě toho si od ledna náměstci a sekretář rozdělili 291 000 korun jako mimořádné odměny.
  • Na osm vrchních ředitelů pak za stejnou dobu připadlo 403 tisíc korun.

 

A proč se resort Karla Schwarzenberga rozhodl jinak než ostatní úřady?

"Myslíme si, že není důvod tyto věci tajit. Na ministerstvu zahraničních věcí je nejvyšší poměr vysokoškolsky vzdělaných pracovníků, kteří mimo jiné hovoří dvěma světovými jazyky a všichni jsou držiteli prověrky NBÚ," reagoval mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Otevřenost má své hranice

I když si z údajů Černínského paláce lze udělat poměrně přesný obrázek o výplatních páskách elity tamního úřednictva, přiřadit jména k jednotlivým cifrám úřad odmítá.

Dozvíme se tak, že Schwarzenbergův náměstek si letos měsíčně přijde na zhruba 85 tisíc korun a spolu se svými dvěma kolegy náměstky a generálním sekretářem si od ledna mezi sebou rozdělili 291 tisíc korun jako mimořádné odměny. 

Kolik z toho bylo pro toho kterého konkrétního náměstka, už ale úřad nesdělil. Odkazuje se přitom na riziko soudního sporu s jednotlivými zaměstnanci ministerstva.

"Vyšli jsme vstříc žádosti, jak nejvíc to podle našeho názoru šlo. Můžeme poskytnout souhrnnou částku u jednotlivé úrovně úředníků, například u náměstků či vrchních ředitelů. I při dobré vůli a respektování rozsudku Nejvyššího správního soudu ale nemůžeme zveřejnit mzdu a všechny další odměny jmenovitě u konkrétního člověka bez jeho souhlasu. Tito lidé by nás mohli potom kdykoli zažalovat, že jsme zveřejnili jejich osobní údaje," dodal mluvčí Kolář.

Pokud budeme vycházet z toho, že si mimořádnou odměnu náměstci a generální sekretář rozdělili poměrnou částkou, vychází to zhruba 12 tisíc měsíčně na každého. Připočteno k platu cca 85 tisíc by si tak za první pololetí letošního roku tito nejvýše postavení úředníci ministerstva zahraničí měsíčně přišli na zhruba 97 tisíc korun hrubého.

Ministerstvo zatím redakci Aktuálně.cz dluží informace o výši platů a odměn vrcholových úředníků za rok 2010 a u všech velvyslanců. Mluvčí ministerstva Kolář přislíbil, že resort tyto údaje dodá.

 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy