Dobeš dal kolegyni 110 000. Teď tají, kdo ještě dostal

Kateřina Severová Sabina Slonková, Kateřina Severová
22. 7. 2011 12:10
Podívejte se na plat policejního prezidenta a Dobešových poradců
Kolik a komu rozdal z veřejného? To ministr Dobeš chrání jako osobní údaje.
Kolik a komu rozdal z veřejného? To ministr Dobeš chrání jako osobní údaje. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policejní prezidium a ministerstvo školství sice obsluhují zcela odlišné části státní správy, ale v otázce platů svých vrcholných pracovníků mají hodně společného.

Špičky policie i přední úředníci Dobešova úřadu loni inkasovali odměny, které zvyšovaly jejich obvyklé měsíční příjmy o desítky tisíc korun.

Jeden příklad za všechny: Ředitelka kabinetu ministra školství Josefa Dobeše dostala několik týdnů po nástupu od svého šéfa mimořádnou odměnu ve výši 110 tisíc korun.

Vyšlo to však najevo jenom díky indiskreci Dobešova aparátu. Jinak se úřad ministra školství (VV) chová k informacím o odměnách svých konkrétních úředníků stejně jako policejní lídři - odmítá je veřejnosti sdělit.

Když je Aktuálně.cz v rozsáhlém projektu oslovilo se žádostí o zpřístupnění platů a veškerých dalších bonusů, sice oproti mnoha jiným úřadům alespoň částečně odpověděli, ale konkrétní čísla poskytli jen o měsíčních platech.

Klíčové prémie, které z veřejných peněz tak výrazně vylepšují některým úředníkům výsledné cifry na výplatních páskách, nadále tají.

Nemáme žádnou povinnost

Policejní prezidium dotaz na konkrétní odměny zcela ignorovalo. Ministerstvo školství odepsalo, že není povinno takové údaje poskytovat.

"Ministerstvo kontinuálně zastává právní stanovisko, že podle zákona nemá jako povinný subjekt zákonnou povinnost uvádět konkrétní údaje o odměnách jednotlivých zaměstnanců," stojí ve stanovisku ministerstva.

To resort prohlašuje navzdory květnovému rozsudku Nejvyššího správního soudu, který vynesl jednoznačný verdikt: Úředníci placení z veřejných peněz musí na vyžádání ukázat své výplatní pásky.

Deník Aktuálně.cz už informoval, že kvůli tajení platů a odměn hrazených z veřejných peněz najal renomovanou právní kancelář Tomáše Sokola. A ten začal chystat hromadné žaloby na stát. Je přesvědčen, že u soudů zazní verdikt: Zveřejnit.

Kolik berou elity policie a u Dobeše

  • Policejní prezident má hrubý měsíční plat 82 280 Kč, za loňský rok si tedy muž na nejvyšší policejní pozici vydělal celkem 987 360 Kč. Zda k tomu pobíral nějaké odměny či jiné bonusy a jaké, už policejní prezidium nesdělilo.
  • Náměstci policejního prezidenta berou měsíčně od 73 320 do 79 990 korun podle toho, jaké části policie se věnují. Odměny prezidium zatajilo.
  • Ředitel útvaru pro boj s organizovaným zločinem má plat 68 800 Kč, jeho náměstci 60 800 a 63 610 Kč měsíčně, odměny jsou tajné.
  • Ředitel protikorupční služby měsíčně bere 66 800 Kč, jeho náměstci o rovných šest tisíc méně. Odměny? Opět nezveřejněno.
  • Ministr školství má měsíční hrubý plat 112 500 Kč, zda měl nějaké odměny či další benefity, už jeho resort nesdělil.
  • Jeho náměstci mají průměrně 72 960 korun měsíčně, vrchní ředitel pak 61 835 korun.
  • Ředitelé odborů pobírají 48 038 korun, poradce ministra inkasuje v průměru 33 526 korun.
  • Odměny ministerstvo ani u jednoho typu úředníků nezveřejnilo.

NPP SKPV v excelové tabulce

A co se tedy veřejnost po dotazech na platy a odměny na policejním prezidiu a ministerstvu školství dozví?

K rozšifrování excelové tabulky z policie je třeba si otevřít webové stránky vnitra. Jinak by se "běžný" občan mohl jen dohadovat, jaká pozice se asi bude ukrývat pod zkratkou NPP SKPV nebo kdo asi tak může být NŘ ÚOKFK SKPV.

Přeložená odpověď z policie zní: Policejní prezident měl loni měsíční plat 82 280 korun, jeho náměstci v rozmezí 72 820 do 79 990 Kč. Ředitel útvaru pro boj s organizovaným zločinem bral 68 800 Kč, jeho dva náměstci o osm, respektive o pět tisíc méně.

Šéf protikorupční služby si měsíčně na platu připsal 66 800 Kč, o rovných šest tisíc víc než jeho náměstci.

Odpověď na otázku, o kolik jim mzdu vylepšily mimořádné či řádné odměny a další výhody, už policejní prezidium nedodalo.

Agregované údaje ze školství

Rovněž ministerstvo školství poskytlo pouze měsíční průměrné platy jednotlivých skupin úředníků. O konkrétních odměnách v odpovědi není ani slovo.

Stanovisko uvádí u ministra částku 112 500 Kč, u náměstků 72 960 Kč, u vrchních ředitelů 61 835 Kč, u ředitelů odborů 48 038 Kč a ministrových poradců 33 526 Kč.

Redakce Aktuálně.cz se u Dobeše dotazovala také na plat a odměny ředitele společnosti CERMAT, příspěvkové organizace ministerstva, která mimo jiné zajišťuje státní maturity.

S tím se ministerstvo vypořádalo stručně: "K agregovaným údajům doplňujeme, že ředitel CERMATu je zahrnut v platové kategorii náměstků."

 

Právě se děje

Další zprávy