Praha - Unesení Češi v Libanonu budou chtít získat miliony korun za to, že strávili téměř sedm měsíců v zajetí. Po svém návratu domů poté, co byli vyměněni za Libanonce Alího Fajáda a Chálida Marabího, si stěžovali, že se jim zhoršil zdravotní stav a přišli o velké množství peněz. Teď, deset týdnů od příletu do Česka, říkají, že se z únosu dosud nevzpamatovali. A také proto budou žádat odškodné.
Peníze za únos chtějí čtyři z pěti Čechů, kteří loni v červenci zmizeli v Libanonu - advokát Jan Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Vojenský zpravodajec Martin Psík se k nim zatím nepřidal.
"Nyní jsme ve fázi, že čekáme, s čím přijde policie," řekl Švarc, který ostatní zastupuje. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) začali únos prověřovat už od doby, kdy se pětice vrátila domů. Každý z nich strávil s policisty několik hodin a celou cestu i únos jim detailně popisoval.
Zda někdo pochybil, ale ještě vyšetřovatelé neřekli. "Případ je stále ve fázi vyšetřování," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. A více zatím nechtějí říct ani žalobci z Městského státního zastupitelství v Praze, které kauzu dozoruje.
Odškodné? Až deset milionů
Překladatel Adam Homsi jako první spočítal, jaké odškodnění by chtěl získat. "Bude v řádech milionů, možná půjde až o deset milionů. Všichni jsme tratili," uvedl Homsi.
Další požadovanou částku zatím nechtějí prozradit. "Kdo to nezažil, si to nedokáže představit. Únos nám způsobil psychické i finanční ztráty," prohlásil novinář Dobeš. "Je těžké to vyčíslit," uvedl advokát Švarc.
Švarc zároveň doplnil, že peníze budou moci požadovat po tom, kdo za jejich únos může. To se snaží nyní zjistit ÚOOZ, ale když se detektivům nepodaří nikoho vypátrat, má čtveřice ještě další plán. "Můžeme žádat peníze třeba po jiném státu," nastiňuje Švarc. V jejich případě by se nabízel Libanon, kde byla pětice unesena.
Podle Jakuba Římana z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti je ve hře i další varianta. Mohli by žádat o finanční pomoc jako oběti trestného činu. V zákoně se píše, že mohou získat sociální dávku od 10 do 200 tisíc korun. "V tomto případě by museli prokázat, že jim trestným činem vznikla újma na zdraví," podotkl Říman. Třeba novinář Kofroň po svém návratu řekl, že v zajetí zhubl zhruba čtyřicet kilo. Na horší zdravotní stav si stěžovali i ostatní.
O pochybení státu již po příletu domů mluvil třeba překladatel Homsi. "Zpravodajské služby špatně postupovaly, neověřily si, zda je naše bezpečnost zajištěna," prohlásil Homsi. Je známo, že Vojenské zpravodajství vyslalo do Libanonu i svého agenta Martina Psíka. Ministr obrany Martin Stropnický před několika dny řekl, že jejich analýza, kterou si nechal zpracovat, ale žádné zásadní chyby neodhalila.
Dluhy jsem za manžela platila, řekla Kristýna Homsi
Homsi si po návratu stěžoval také na to, že se dostal do finančních problémů a svou firmu nyní zachraňuje před krachem. Jeho manželka Kristýna Homsi, se kterou se nyní rozvádí, vidí situaci jinak.
"Celou dobu jsem se o to starala já. Hypotéka se splácela a splácí z mých peněz. Starala jsem se o všechny naše společné dluhy, o dluhy jeho osobní i o ty, které si udělal už předtím, než zmizel," řekla Kristýna Homsi Aktuálně.cz.
Po únosu jejího manžela musela dům pronajmout, protože neměla na platbu hypotéky. Skončila jí v té době mateřská a hledala si práci. Dluhy, které její manžel v Česku zanechal, byly v řádu desítek tisíc korun. Neplatil podle své manželky půjčky od úvěrových společností či platby za telefon. "Dluhy platila matka, sestra i manželka. Teď dlužím jim," přiznává Adam Homsi.
Kristýna Homsi také popsala, že se o únosu svého manžela dozvěděla nejdříve od novinářů. Pár hodin na to za ní přijeli lidé z kanceláře advokáta Jana Švarce. "Ti mě ujišťovali, že ten únos v žádném případě nesouvisí s panem Fajádem a že budou do tří měsíců zpátky," uvedla Homsi. Teprve až další den dorazila policie. Pět unesených se nakonec do Česka vrátilo až po sedmi měsících.