Letenky do Libanonu zaplatil Čechům sám Fajád. Vylákat je tam by nedávalo smysl, říká advokát

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 10. 2. 2016 9:45
Alí Fajád měl klíčovou roli při cestě pěti Čechů do Libanonu. Z jeho peněz, které poskytl svému advokátovi, se hradily letenky a další výdaje. Domů se unesená pětice dostala před několika dny - po téměř osmi měsících -, a to poté, co se dohodla výměna právě za Fajáda. Kvůli tomu se spekuluje o tom, zda jeho advokát další čtyři Čechy do Libanonu nevylákal, aby mohli být poté vyměněni právě za Fajáda.
Alí Fajád.
Alí Fajád. | Foto: ČTK

Praha - Alí Fajád měl loni v červenci klíčovou roli při odletu pěti Čechů do Libanonu. Z peněz, které poskytl Fajád svému advokátovi Janu Švarcovi, se platily letenky a další výdaje spojené s cestou.

To, že Fajád cestu pěti Čechů loni hradil, potvrdil Aktuálně.cz jeho advokát Jan Švarc. "Hradil, hradil. Tedy lépe řečeno, hradil jsem to já. Dostal jsem na to peníze od pana Fajáda," řekl Švarc.

Jenže krátce po příletu do Libanonu byli Švarc a s ním i příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík, předkladatel Adam Homsi a dvojice novinářů Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň uneseni.

Domů se dostali po téměř osmi měsících, a to poté, co se dohodla výměna právě za Libanonce Fajáda. Ten do minulého týdne čekal v české vazbě, zda bude vydán do USA. Tam čelí obvinění, že chtěl teroristické organizaci v Kolumbii prodat rakety a drogy. Fajád to popírá. Poté, co ho městský soud propustil z vazby, odletěl zpět do Libanonu.

Další z účastníků výpravy, televizní reportér Miroslav Dobeš, řekl, že se před cestou nezajímal, kdo ji platí. "Nezajímal jsem se o to, nepřišlo mi to důležité," uvedl. Vysvětlil, že jemu a jeho kolegovi Pavlu Kofroňovi slíbili honorář za natočení dvou reportáží. O to, kdo cestu platí, se nezajímal ani překladatel Homsi. "Já jsem tu organizaci neměl na starosti," uvedl.

Agenti chtěli cestu platit sami

Vojenské zpravodajství, které do Libanonu vyslalo svého agenta Psíka, chtělo podle Švarce cestu dodatečně zaplatit. Psík tam měl zjistit nové informace ohledně Čecha, jenž byl unesen islamisty loni z rafinérie v Libyi. "Vymínilo si (Vojenské zpravodajství - pozn. red.), že si to zaplatí samo. Po cestě to mělo refundovat," doplnil Švarc, který se společně s dalšími čtyřmi Čechy vrátil domů před několika dny.

Zda zpravodajci již peníze uhradili, není jasné. Vojenské zpravodajství nechtělo dotazy Aktuálně.cz komentovat.

Novinář Dobeš se o financování cesty dozvěděl až dodatečně, ale potvrzuje slova advokáta Švarce. Tedy že na letenky a další výdaje šly peníze, které získal advokát na obhajobu Fajáda.

Oba reportéři podle Dobeše cestu brali jako výzvu. V Libanonu měli točit tiskovou konferenci, kterou měl pořádat advokát Švarc, pořady o syrských uprchlících a údajně dostali příslib, že pojedou do Sýrie za prezidentem Bašárem Asadem. Tomu Kofroň podle svých slov příliš nevěřil.

Spekuluje se, že Fajádův advokát Švarc další čtyři Čechy do Libanonu vylákal, aby mohli být poté vyměněni právě za jeho klienta. "Necítím to tak," uvedl Dobeš.

Vylákal advokát Čechy do Libanonu?

Tuto verzi odmítá také Švarc. "Vylákat? My jsme tam byli s těmi novináři už měsíc a půl předtím a všechno proběhlo dobře a jak má. Ten únos proběhl v době, kdy vlastně obvinění (Alí Fajád a jeho spoluobviněný Chálid Marabí, pozn. red.) vyhráli u vrchního soudu a všechno dopadlo dobře. To je úplně na hlavu. Nebýt únosu, tak by byli na svobodě soudní cestou úplně normálně někdy v říjnu," myslí si Švarc.

Vedle Fajáda byli v české vazbě také Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Jaber a Marabí jsou podle USA významnými obchodníky s drogami. Americké úřady také tvrdí, že Jaber a Fajád mají vazbu na militantní organizaci Hizballáh. Zatímco Fajád a Marabí však byli propuštěni z vazby, Jaber na rozhodnutí tuzemské justice zatím čeká.

Fajád je od svého příletu do Libanonu zadržován místními bezpečnostními orgány. Jeho advokát důvody zatčení nezná. "Vím, že jeho rodina proti tomu protestovala, ale to je tak vše," řekl Švarc. Že by byl z ničeho obviněn, ale odmítá. "Je v Libanonu velice váženou osobou, stejně jako na Ukrajině," dodal Švarc.  

Kauzu pěti Čechů nyní vyšetřují detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Kdyby měly naše vztahy s USA na tomto ztroskotat, tak by nebyly moc dobré, tvrdí o výměně Čechů unesených v Libanonu bývalý velvyslanec v USA Kolář | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy