Praha - Současnou uprchlickou krizi a potřebu solidarity, historické paměti a odpovědnosti na evropském kontinentu připomněl při převzetí Ceny VIZE 97 mezinárodně uznávaný americký historik Timothy Snyder. Ocenění mu udělila Nadace Dagmar a Václava Havlových jako význačnému mysliteli, který překračuje tradiční rámec vědeckého poznání. Snyder ji převzal dnes v bývalém kostele Pražská křižovatka v den nedožitých 79. narozenin českého prezidenta Václava Havla.
"Evropa je závislá na solidaritě a solidarita je závislá na pravdě. Lživá destrukce odpovědnosti může zajít tak daleko, že zničí evropský systém jako takový," řekl česky v projevu. Profesor Snyder vyučuje na Yaleově univerzitě dějiny střední a východní Evropy a věnuje se zejména holokaustu.
Velká část problému se současnou uprchlickou krizí sice leží podle Snydera mimo dosah Evropanů, avšak Evropané jsou podle něj schopni rozhodnout se, zda poví pravdu o své vlastní historii. Domnívá se, že by bylo dobré, kdyby si společnosti s výjimkou Německa lépe uvědomovaly, jak se jejich vůdci chovali ve 30. a 40. letech 20. století během židovské uprchlické krize, jež předcházela holokaustu.
"Slýchávám argument, že tyto země - Slovensko, Maďarsko, Česká republika - nemohou přijímat migranty, jelikož jsou homogenní. To je však argument, jejž mohou oprávněně použít lidé, kteří jsou ochotni přijmout odpovědnost za to, jak se tyto země staly homogenními," poznamenal.
Historická odpovědnost
Také ruská válka proti Ukrajině je podle něj válkou s historickou odpovědností. Přijmout lži, že Ukrajina byla rozdělena, že došlo k převratu, že se vlády zmocnili nacionalisté a že neexistuje žádný ukrajinský stát, znamená podle něj připojit se k agresi a učinit její vyřešení ještě komplikovanějším.
Znamená to podle něj také propůjčit se nepravdivé báchorce, která vyústí v tisíce mrtvých a miliony uprchlíků. "Je to stejný druh báchorky, jakou si západní demokracie namlouvaly v roce 1938, když v Mnichově zradily Československo. Pro Čechy přijetí takových lží znamená totéž, co být na straně Západu během Mnichova," míní.
Občanská společnost se podle Snydera musí vždy opírat o pravdu a pravda začíná jako boj slabého proti silnému. Ani historie se neobejde bez hledání pravdy, i když toto hledání nemá konce a žádná pravda nikdy není konečná. Nebýt názorů a příkladu Havla a mnoha dalších Čechů, Poláků, Ukrajinců a Rusů, které Snyder obdivuje, nikdy by se prý nestal historikem a rozhodně ne tím typem historika, kterému byla udělena tato cena. Přijal ji s hlubokou vděčností, řekl.