Zástupce hlavní hygieničky Marounek po účasti na fotbalovém zápase skončil ve funkci

Přenos skončil
Zástupce hlavní hygieničky Jarmily Rážové Jan Marounek byl odvolán z funkce poté, co se zúčastnil fotbalového zápasu pražské Slavie společně s několika politiky ve VIP lóži. Rážová uvedla, že její zástupce byl sice na akci služebně a kontroloval dodržování opatření, na tribuně však podle ní sedět neměl. Ministr zdravotnictví Marounka zároveň vyzval, aby se veřejně omluvit.
Ačkoli měl Marounek na akci pouze kontrolovat opatření, fandil společně s politiky ve VIP sektoru (na fotografii je s rouškou v barvách Slavie vpravo dole).
Ačkoli měl Marounek na akci pouze kontrolovat opatření, fandil společně s politiky ve VIP sektoru (na fotografii je s rouškou v barvách Slavie vpravo dole). | Foto: Milan Kammermayer
Přenos skončil
20:52 Ilustrační foto.

Arcidiecézní charita Praha vyhlásila sbírku respirátorů pro potřebné. "Lidi s nižšími příjmy - seniory, rodiny s dětmi, samoživitele a lidi s postižením - chceme podpořit v tom, aby se mohli chránit před nákazou koronaviru v souladu s aktuálními nařízeními," říká Jaroslav Němec, ředitel pražské arcidiecézní charity. 

20:20

Vysočinské nemocnice s. r. o. v Humpolci přijaly dnes večer deset pacientů s covidem-19 ze Sokolova. Převoz zajistila pražská záchranná služba.

19:36

Situace v uzavřených okresech podle Blatného vykazuje náznaky zlepšení. Zhoršuje se ale v okolních okresech Karlovarského a Karlovéhradeckého kraje.

19:35

Hygienici na jihu Čech evidují 518 nových případů koronaviru. Laboratoře otestovaly 972 vzorků. Nově se vyléčilo 412 nemocných, pět lidí zemřelo.

19:35

Reklamní kampaň k očkování proti covidu-19 má být v televizích, rádiích, novinách, na webech i na billboarech. Ministerstvo objedná mediální prostor za 50 milionů korun včetně DPH. Vyplývá to z vypsané veřejné zakázky. Kampaň bude trvat od března do září letošního roku a bude cílena na lidi ve věku 18 až 55 let. Nabídky mohou zájemci podávat do 26. února.

19:34

Británie chce pomoci při budování lepšího světa po pandemii, který bude ohleduplnější ke klimatu, řekl Johnson. Chce i pandemický varovný systém.

19:09

Lékárna.cz dnes prodala 106 000 kusů respirátorů, téměř stejně jako za předchozích 30 dnů. Hodnotí to jako nevídaný zájem, zajišťuje další zásoby.

18:45 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Jan Marounek byl dnes kvůli účasti na zápasu Slavie odvolán z pozice zástupce hlavní hygieničky. "Lidé na těchto pozicích musí jít příkladem. Pana Marounka jsem také vyzval, aby se veřejně omluvil," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

18:22

Skupina zemí G7 jednala o obnově světové ekonomiky i boji s pandemií. "Po této pandemii budeme potřebovat nové pracovní příležitosti a růst," prohlásil na začátku virtuálního setkání britský premiér Boris Johnson. Johnson rovněž prohlásil, že jeho země věnuje většinu přebytečných vakcín do méně vyspělých zemí. Po takovém závazku volala rovněž německá kancléřka Angela Merkelová, která po setkání nicméně prohlásila, že se lídři neshodli na přesném procentu svých dávek, které by předávali do méně vyspělých států. "Pandemie neskončí, dokud nebudou naočkováni všichni na světě," zdůraznila kancléřka.

18:19

O nezbytnosti spolupráce na dnešní konferenci mluvil i zakladatel společnosti Microsoft a filantrop Bill Gates. Poznamenal, že svět včetně bohatých zemí nebyl na pandemii vůbec připraven. Řekl, že postačuje investovat "jen nižší jednotky miliard" dolarů, aby se taková situace neopakovala. Jako příklad zmínil Gates investice do výrobních kapacit vakcinačních látek. "Tato investice se nám bohatě vrátí, i když již pandemie nebude," dodal.

18:18

Boj s pandemií nemoci covid-19 není možný bez rovnému přístupu k očkování. Na dnešní digitální Mnichovské bezpečnostní konferenci to prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Šéf WHO na úvod projevu připomněl, že o nebezpečí koronaviru hovořil na této konferenci již loni. "A tehdy za mnou lidé chodili a ptali se, zda nepřeháním," řekl. "Za poslední rok jsme dostali bolestivou lekci, jak je koronavirus nebezpečný," doplnil.

18:17

Vakcína proti covidu-19 od britsko-švédského výrobce AstraZeneca je účinnější, když se druhá dávka aplikuje v delším, zhruba tříměsíčním časovém intervalu od první dávky. Potvrzuje to vědecká studie, kterou dnes zveřejnil odborný magazín The Lancet. Původně se doporučoval kratší než šestitýdenní rozestup mezi dvěma dávkami očkování.

18:16

Americký prezident Joe Biden přislíbil dvě miliardy dolarů pro celosvětový očkovací program COVAX, který zastřešuje Světová zdravotnická organizace.

18:14

Předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina má velké obavy, jakým způsobem se bude kontrolovat nošení ochrany dýchacích cest u zákazníků podle nového vládního nařízení. Na trhu je podle Březiny velké množství respirátorů a roušek, které neodpovídají standardům. "Tedy si nejsem jistý jejich funkčností k ochraně lidí a současně mám obavu, že někteří lidé budou jeden respirátor nosit i několik dní, jen aby naplnili vládní nařízení bez ohledu na nehygieničnost a nefunkčnost takové ochranné pomůcky," řekl.

18:03

Baleárské a Azorské ostrovy si mírně od pondělí polepší v cestovatelské mapě ministerstva zdravotnictví. Cesta z nich tak bude pro české cestovatele snazší. Portugalské Azorské ostrovy se přesunou z kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy mezi země se středním rizikem. Španělské Baleárské ostrovy postoupí ze skupiny zemí s velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění kovid-19 mezi státy s vysokým rizikem nákazy. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví.

18:01

Asociace nákupních center má znalecký posudek, který potvrzuje, že prostředí obchodních center je bezpečné. Na základě odborného odhadu a předchozích zkušeností při otevření všech prodejen se mobilita lidí podle ní zvýší jen o jednotky procent. Mnohým maloobchodním prodejcům hrozí bankrot nebo vážné ekonomické problémy. Další prodlužování uzavření obchodů považuje asociace za neefektivní. 

17:49

Česká vláda přistoupila na dohodu, západočeské nemocnice budou moci využívat německých volných kapacit, píše týdeník Respekt. Podle karlovarského hejtmana Petar Kulhánka (STAN) je spolupráce na transferech pacientů je připravená. "Chápu to tak, že pokud nyní jako kraj ohlásíme, že potřebujeme konkrétního pacienta převézt do nemocnice v Německu, v řádu hodin se to stane," řekl. Jednání mezi českými a německými úřady jsou podle něj u konce, už se jen ladí detaily. Například zda s německou stranou bude jednat karlovarský, nebo celostátní dispečink.

17:44

Prodejci mají podle Schillerové velké zásoby respirátorů i zajištěné objednávky. Jsou tak připraveni na zajištění kvalitnější ochrany úst a nosu.

17:33

Na Domažlicku a Tachovsku začalo testování obyvatel a zaměstnanců firem. Po regionu jezdí mobilní tým nemocnice a armády. Zvládne denně až 400 testů.

16:58 Jarmila Rážová.

Vedoucí odboru ministerstva zdravotnictví Jan Marounek byl na fotbalovém zápase Slavie podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové služebně. Podle Rážové Marounek na místě opravdu kontroloval nastavená opatření. "Byl tam služebně, aby ověřil, jestli to funguje a jestli jsme jako ministerstvo zdravotnictví ta opatření nastavili dobře," řekla Rážová. "Z mého pohledu ale není úplně jasné, proč využil sezení v té lóži," dodala. Se státním tajemníkem ministerstva o řešení jedná.

16:52

V nemocnicích v Plzeňském kraji je nejvíc nemocných za dobu pandemie. Ubývá volných lůžek. Některé nemocnice už nepřijímají pacienty s covidem.

16:51

Pomoc s distribucí vakcíny proti covidu-19 nabídli státu lékárny i lékaři ze sdružení Mladí praktici. Ti jsou ochotni si ji do svých ordinací před očkováním sami dovézt. Česká lékárnická komora (ČLnK) zase v tiskové zprávě uvedla, že by bylo možné vakcínu rozvézt do lékáren, kde by si ji mohli lékaři z ordinací vyzvedávat.

16:50 Ilustrační foto.

Obyvatelé Prahy 10 a Prahy 7 budou moci od svých radnic získat zdarma respirátory, služba bude určena hlavně lidem ve finanční tísni. Informovali o tom zástupci radnic.

16:49

V královéhradeckém kraji je už týden zavřené Trutnovsko, vyjíždět nebo vjíždět se do okresu smí jen na základě stanovených výjimek. Červíček nepředpokládá, že by byla na řadě uzávěra okresů Náchod nebo Hradec Králové. "Aspoň o tom nejsem informován," uvedl. Dodal, že tomu nenasvědčují ani závěry hygieniků nebo ministerstva zdravotnictví.

16:49

Královéhradecký hejtman Martin Červíček (ODS) jedná v polském pohraničí o případné pomoci přetíženým nemocnicím s covidovými pacienty. Šlo by o pomoc v situaci, kdy už nebude možné přemísťovat pacienty v Česku. Uvedl to dnes v České televizi. Polsko podle něj nabídlo určitou kapacitu, kdyby ji česká strana potřebovala. Červíček chce kontaktovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a snažit se o zajištění spolupráce mezi oběma zeměmi. V posledních dnech také Ústecký a Karlovarský kraj usilovaly o možnost pomoci v Německu. Stát chce ale o pomoc v zahraničí požádat, až bude kapacita lůžek v Česku vyčerpaná.

16:48

Před zahájením testování žáků na covid-19 je podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) školám potřeba poskytnout čas na přípravu a vyzkoušení organizace. Věří, že ministerstvo vnitra zvládne doručit testy do škol s předstihem. "Vím, že ministerstvo vnitra dělá vše pro to, aby se testy dostaly do ČR i přes hraniční termín dodávky co nejrychleji, a věřím, že zvládnou testy doručit do škol s předstihem," uvedl Plaga. "Je totiž potřeba poskytnout školám také nějaký čas na přípravu na testování, vyzkoušení organizačních pravidel a podobně," řekl.

16:47

Policii při střežení uzavřených okresů v Královéhradeckém a Karlovarském kraji pomůže 32 vojenských policistů. S výpomocí začnou od sobotního rána.

15:56

Polsko zaznamenalo první výskyt nakažlivější jihoafrické varianty koronaviru, a to v okolí města Suwalki na severovýchodě země. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Varoval, že jihoafrická varianta spolu s britskou mutací koronaviru, jejíž výskyt v zemi "systematicky roste", přispěje k rychlejšímu šíření nákazy.

"Třetí vlna pandemie je již v Polsku a otázkou je jen, jakých dosáhne rozměrů," prohlásil Niedzielski.

15:51

V Sokolově začal odpoledne další hromadný transport pacientů s covidem-19. Tentokrát by měl desítku pacientů převézt speciální velkoobjemový vůz pražské záchranné služby Fénix do nemocnice v Humpolci. Jde o pacienty, kteří sice potřebují kyslíkovou podporu, ale nejsou ve vážném stavu.

15:35

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který byl od 14. ledna kvůli onemocnění covidem-19 v nemocnici, byl propuštěn do domácího ošetřování. Ve vedení školy podle něj Zimu nadále zastupuje prorektor pro zahraniční styky Jan Škrha.

Univerzita nejdřív v polovině ledna oznámila, že je Zima hospitalizován kvůli dýchacím obtížím. O pět dní později pak upřesnila, že leží ve vážném, ale stabilizovaném stavu na jednotce intenzivní péče ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

15:12

Potravinářské řetězce i e-shopy mají zatím dostatečné zásoby respirátorů i roušek, některé sledují opětovný nárůst zájmu. Objednávají další dodávky.

15:08

V případě vyčerpání lůžkových kapacit v českých nemocnicích by bylo možné pacienty s lehčím průběhem covidu-19 umisťovat třeba do tělocvičen. Na dotaz novinářů to dnes na tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj je to jedna z věcí, které nyní řeší klinická skupina Národní dispečink lůžkové péče. O případné aktivaci armádního Centra biologické ochrany Těchonín ministerstvo neuvažuje.

15:05

V Pardubickém kraji bylo dosud aplikováno přibližně 3000 dávek vakcíny klientům a zaměstnancům sociálních služeb. Desetina z nich už dostala i druhou dávku. Očkování pokračuje podle dostupnosti vakcíny a zdravotního stavu zájemců, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

15:05

Po oznámení povinnosti nosit respirátory v obchodech či MHD hlásí lékárny prudký nárůst zájmu. Už dřív zvýšily dodávky, zásoby zatím mají.

14:34

V Libereckém kraji se v pondělí otevře pět velkokapacitních očkovacích center v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě, Semilech a Jilemnici. Systém je nastaven tak, aby bylo možné v budoucnu při zapojení dalších zdravotnických zařízení a praktických lékařů denně očkovat až 6500 lidí. Zatím ale kraj nedostává tolik vakcíny ani na týden, očkovat se tak budou jen stovky lidí, hlavně seniorů nad 80 let, řekl krajský koordinátor očkování Vladimír Richter (ODS).

14:12

Ve zlínské společnosti Spur byla dnes předána pátá linka na výrobu respirátorů z Tchaj-wanu, která je na rozdíl od předchozích linek darem vlády vládě. Majitelem linky je Technický a zkušební ústav stavební (TZÚS), provozovat ji bude s firmou Spur, která vyrábí roušky a respirátory s vrstvou nanovlákna, její výrobní kapacita je nyní čtyři miliony kusů respirátorů měsíčně. Linka dorazila do Zlína ve středu, dnes byly předány předávací protokoly mezi dárcem a příjemcem. Výroba respirátorů FFP2 na lince by mohla začít do týdne, výrobní kapacita bude asi milion kusů měsíčně, řekli dnes novinářům zástupci firmy Spur a TZÚS.

14:12

Stát by podle opozičních politiků měl dávat respirátory zdarma, pokud bude vyžadovat jejich nošení. U obchodů by měla být jasná kritéria pro otevření.

14:00

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo 4177 lidí pozitivně testovaných na covid. Oproti předchozímu týdnu bylo nových případů o 491 více.

14:00 Jan Hamáček

Antigenní testy pro testování žáků ve školách bude dodávat firma Tardigrad International Consulting. Budou to čínské antigenní testy Lepu, vzorky se odebírají z kraje nosu. Stejné se používají při testování v rakouských školách. České televizi (ČT) to dnes řekl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). První dodávka 800 000 kusů má podle něj dorazit 28. února, cena za test včetně dopravy je 65 korun.

13:56

Nemocnice Agel v Bruntále a Ostravě-Vítkovicíh začaly nabízet postcovidové programy pro pacienty, kteří po odeznění koronavirové infekce stále mají zdravotní potíže. Nemocnice se zaměřují na pomoc pacientům s kašlem, dušností či tlaky na hrudníku, ale i dalšími problémy, jako jsou únava, pokles fyzické kondice nebo bolest kloubů a svalů. Novinářům to dnes sdělila mluvčí Agel Radka Miloševská.

13:56

Vláda by měla v pondělí podle Hospodářské komory schválit plošný systém kompenzací postavený na rozdílu mezi náklady a výnosy, nikoliv náhradách na zaměstnance, jak dosud plánovala. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) by mělo přes víkend dotační titul dokončit. Novinářům to dnes řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

13:56

Čas na jednotné přijímací testy na střední školy se letos stejně jako loni kvůli epidemii prodlouží, v češtině o 10 minut, v matematice o 15 minut, rozhodlo MŠMT.

13:30 Maláčová DVTV

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) narazila u části poslanců s námětem, že by sněmovna měla zvážit jednání na dálku. Maláčová poukazovala na to, že při schůzích Sněmovny je v jedné místnosti dlouhé hodiny velký počet lidí, což je podle ni epidemicky nebezpečné. "Vláda už zasedá rok v distančním režimu a myslím si, že by měla být vůle najít nějaký režim, jak to zajistit i pro Poslaneckou sněmovnu," uvedla.

13:04

V Královéhradeckém kraji za týden přibylo 5566 nákaz covidem-19 a 87 úmrtí, aktivních případů koronaviru přitom ubylo o 51. Aktuálně nemocných bylo dopoledne 9037 lidí, tedy víc než 1,6 procenta obyvatel kraje. V kraji se dosud potvrdilo 79 711 případů koronaviru. V regionu po covidu dosud zemřelo 1132 lidí,

12:42

Pro plošné testování ve firmách na covid-19 musí stát uznat samoodběrové a samovyhodnocovací testy, sdělil Svaz průmyslu a dopravy. Firmy nyní můžou své zaměstnance bezplatně testovat každé tři dny. Testovat můžou u poskytovatelů zdravotnických služeb, kteří jsou zapsaní v garantované síti antigenních odběrových center, případně u dalších poskytovatelů. Na trhu ale není dostatek testovacích kapacit.

12:42 Karel Havlíček (ANO)

Vedle odškodnění podle nového pandemického zákona budou dál pokračovat i programy s kompenzacemi, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Dodal, že počet programů se sníží.

12:39

Státní zdravotní ústav eviduje ke konci ledna 158 opakovaných nákaz, při kterých lidé měli v obou případech symptomy nemoci covid-19. Je to zhruba o 100 více než před měsícem, ale méně než promile z celkového počtu nakažených. Opakovaná infekce postihovala více ženy. Většina lidí měla v obou případech mírný průběh. Dalších 57 případů SZÚ posuzuje. Kromě toho ústav zaznamenal 363 případů možných reinfekcí, u kterých ale minimálně jedna z nákaz neměla příznaky.

12:36 Maláčová DVTV

Nová pravidla kurzarbeitu Sněmovna vrátila z finálního kola k dalšímu projednávání do druhého čtení. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že je třeba najít shodu všech.

12:29

Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu-19 registrovat kromě lidí nad 70 let také pracovníci ve školství. Aplikovat vakcínu začnou více také praktičtí lékaři. Informace, které v minulých dnech sdělilo ministerstvo školství a serveru Seznam Zprávy vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla, potvrdil dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zástupci pacientů s chronickými nemocemi však upřednostnění učitelů odmítají.

12:27

EU zdvojnásobí příspěvky do mezinárodního očkovacího programu COVAX až na miliardu eur. Oficiálně bude příslib oznámen na summitu G7, uvedly AP a DPA.

12:03

První dávka vakcíny Pfizer/BioNTech proti covidu-19 má podle studie, do níž byli zapojeni zdravotníci v izraelské nemocnici, 85procentní účinnost. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Závěry studie podle ní vyvolávají otázky ohledně doporučených dvou dávek vakcíny v době, kdy se státy snaží s omezenými zásobami naočkovat co nejvíce lidí.

11:35

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 11 hospitalizovaných s covidem-19, celkem jich je ve 27 zařízeních 549. Přibylo i 807 potvrzených případů nákazy a deset úmrtí lidí v průměrném věku 83 let. Na webu jihomoravské hygienické stanice to uvedla ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek. Podle ní hygienici evidují přes 1900 případů s podezřením na britskou mutaci koronaviru.

11:30

Otevření škol závisí podle jihočeského hejtmana a předsedy Asociace krajů Martina Kuby (ODS) na epidemické situaci. Doufá však, že vláda bude připravená, aby mohla 1. března kontaktní výuka začít, pokud to vývoj kolem koronaviru umožní. Současnou situaci prý zásadně komplikuje šíření nákazy britské mutace covidu.

"Nikdo nemůže vědět, jak bude situace vypadat za deset dnů. Ale pevně věřím, že vše bude připraveno k tomu, aby výuka na školách mohla začít. A pak je třeba reagovat podle aktuálního vývoje," řekl jihočeský hejtman poté, co vláda rozhodla, že oproti očekávání neotevře od pondělí obchody.

11:27

Z přetížené Nemocnice Sokolov převezou dnes odpoledne pražští záchranáři deset pacientů s covidem do nemocnice v Humpolci. Pacientům je poskytována kyslíková terapie, nejsou ve vážném stavu. Sanitky vyrazí z pražské výjezdové základny Kundratka ve 12:30, do sokolovské nemocnice by měly dorazit po 14:00, uvedla pražská zdravotnická záchranná služba.

11:15

Ve středočeských nemocnicích leží 616 pacientů s covidem, z toho 137 na jednotkách intenzivní péče. Kapacity intenzivních lůžek se blíží vyčerpání, nikde ale nenastala situace, že by pacient nebyl přijat na ošetření, které nezbytně potřebuje, řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

11:12

Počet nově odhalených případů nákazy koronavirem v Evropě klesá pátým týdnem v řadě. Poprvé od září přibylo na starém kontinentě méně než milion nově infikovaných za posledních sedm dní. Již třetím týdnem po sobě se snižuje také počet úmrtí spojených s nemocí covid-19. Informovala o tom dnes Světová zdravotnická organizace.

Pozitivní trend se týká většiny evropských zemí, nikoliv však Česka, které v současné době zaznamenává jedny z nejvyšších nárůstů případů infekce na světě na 100 tisíc obyvatel. Slovensko zase v posledních dnech registruje nejvíce úmrtí souvisejících s covidem-19 na 100 tisíc obyvatel.

11:09 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vláda bude v úterý pokračovat v jednáních o epidemii koronaviru s opozicí. Chce najít cestu, jak prosazovat opatření na základě celospolečenského konsenzu, řekl dnes po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O závěru debaty hovořil jako o pandemické dohodě. Ve čtvrtek sněmovna po jednáních s vládou a opozicí přijala návrh pandemického zákona, na jehož základě bude možné opatření vyhlašovat bez nutnosti nouzového stavu.

11:08 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Státní hmotné rezervy nakoupí na návrh ministra průmyslu a obchodu Havlíčka 1400 ventilů na kyslíkové lahve. Rozhodla o tom vláda, uvedl Blatný

10:58 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit pracovníci ve školství, očkovat začnou víc praktičtí lékaři, řekl ministr Blatný.

10:55

Nemocnice v Královéhradeckém kraji jsou i nadále na hraně svých kapacit. Příliv covid-19 pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, je stále silný.

10:53

Ve středočeských nemocnicích je 616 pacientů s covidem, z toho 137 na JIP. Kapacity intenzivních lůžek se blíží k vyčerpání, řekl radní Pavlík.

10:52 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dal podnět státnímu tajemníkovi a hlavní hygieničce, aby řešili účast šéfa odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Marounka na fotbalovém utkání. 

"Myslím si, že lidé, kteří jsou na těchto pozicích a apelují na ostatní, aby byli doma, nebo hovoří dokonce o tvrdém lockdownu, by měli jít příkladem," sdělil na tiskové konferenci ministr. Co Marounkovi hrozí, nechtěl Blatný komentovat.

10:48

Ve čtvrtek přibylo v Moravskoslezském kraji 692 nakažených koronavirem. Je to o 186 případů méně než o den dříve, kdy to bylo 878 nově nakažených. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

10:48 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vláda bude v úterý pokračovat v jednáních s opozicí. Chce najít cestu, jak prosazovat opatření na základě celospolečenského konsenzu, řekl Blatný

10:44 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Platí záměr otevřít poslední ročníky základních a středních škol od 1. března," potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Dodal také, že pokud dojde k dalšímu zhoršení situace, bude muset vláda opět nařídit pracovní povinnost mediků a jiných studentů zdravotnických oborů. "Ne všichni děkané těchto oborů ale s nasazením svých studentů souhlasí," komentoval dnes Blatný.

10:40 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Stát pošle do Karlovarského a Královéhradeckého kraje více vakcín proti covidu-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že tyto kraje rozhodnou, kam je pošlou. Vláda tak podle Blatného reaguje na žádost regionů, které jsou nejvíc postiženy šířením koronaviru.

Blatný už dříve označil žádost krajů za smysluplnou. Ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že je snaha nějakým způsobem vyjít krajům vstříc, ale jestliže se to stane, tak jen tehdy, když to neohrozí očkování v ostatních regionech. Jaké množství stát do krajů pošle, ví podle ministra koordinátorka očkování Kateřina Baťhová.

10:39 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

V pondělí ministerstvo nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou ústenek v obchodech, veřejné dopravě a na dalších veřejných místech. "Je potřeba standardizovat ochranu nosu a úst. Já na všechny apeluji, aby používali respirátory třídy FFP2, případně jednorázové roušky. V místech jako MHD nebo obchody s potravinami nebude akceptována pouze látková ochrana dýchacích test vyrobená svépomocí," sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

10:21

Poslední týden se covidem-19 nakazilo 1869 lidí z Vysočiny, o 113 víc než týden předtím. V mezitýdenním srovnání ze zvýšil i počet zemřelých.

10:19

Masarykova univerzita v Brně a její Dobrovolnické centrum MUNIPOMÁHÁ nabídne dobrovolníky do chystaných krajských očkovacích center. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí univerzity Pavel Žára. Podle mluvčího kraje Michala Cagaly by měla být očkovací centra připravená k fungování na začátku března.

10:10

Ve středních Čechách je podle krajského radního Pavlíka (ODS) naočkováno 40 000 zájemců o očkování, z toho 15 000 lidí už dostalo obě dávky vakcíny.

10:08

Starosta Náchoda a poslanec Jan Birke (ČSSD), který má covid-19, je od čtvrtka hospitalizován ve FN Hradec Králové. Jeho stav je středně vážný.

10:02

Vláda by se příště na změně opatření měla podle Svazu obchodu nejdříve dohodnout a teprve poté o ní mluvit do médií. Zbytečně vzbudila naděje, uvedl.

09:52

 Od počátku března se v Česku zapojí do očkování proti nemoci covid-19 vedle očkovacích center také praktičtí lékaři. Nově budou mít přístup i do on-line objednávkového systému a budou moci registrovat k očkování své spádové pacienty. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy, kterému informaci potvrdil vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla a několik krajských koordinátorů vakcinace.

Podle Dzurilly praktičtí lékaři poznají z informačního systému, kdo z jejich pacientů už je naočkovaný, kdo má zaregistrovaný termín a komu mohou zavolat s nabídkou očkování.

09:51

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 5354 nově prokázaných případů koronaviru. To je o třetinu víc než v předchozím týdnu a dosud nejvyšší týdenní bilance od začátku pandemie. Poslední tři dny se denně potvrdí přes tisíc nových nákaz. V úterý to bylo 1116 případů, nové dosavadní denní maximum za celou pandemii. Do tohoto týdne byl jediný den s tisícovkou nových případů, a to loni koncem října. V kraji se nakazilo 63 415 lidí, téměř 11 procent všech obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Ve čtvrtek přibylo dalších 1101 případů.

09:47

Ve Slaném na Kladensku dnes začalo v městském kulturním centru fungovat velkokapacitní očkovací centrum. Je jedním z prvních v regionu.

09:40

Návrh na přezkum vyhlášení nynějšího nouzového stavu podepsalo 35 senátorů. Ústavní soud má podle nich rozhodnout, zda vláda postupovala v souladu s ústavou. Autoři stížnosti to dnes oznámili novinářům. Nepředpokládají, že by Ústavní soud o návrhu rozhodl před koncem aktuálního nouzového stavu, který podle čtvrtečního rozhodnutí Sněmovny potrvá nejdéle do 27. února.

09:35 Jan Hamáček

Vláda zatím nebude otevírat maloobchody. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chce ale téma navrhnout na zasedání znovu příští týden. "Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky," napsal na Twitter Havlíček.

Kabinet dnes podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o otevření obchodů ani nehlasoval. Hamáček kvůli rostoucímu počtu potvrzených případů koronaviru jakékoliv uvolňování neschvaloval. I premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že za současné situace nepovažuje rušení současných opatření za dobrý nápad.

09:29

V Karlovarském kraji přibylo za týden 3459 případů koronaviru, podobně jako předchozí týden. Ve čtvrtek se nově nakazilo 711 lidí, o den dříve 649. Testy v kraji od začátku epidemie potvrdily nákazu koronavirem u 34 483 lidí, zemřelo 989 z nich. Zdravotníci podali dosud v kraji 11 085 dávek vakcíny proti covidu. Vyplývá to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

09:14

Za předchozích sedm dnů se v Pardubickém kraji prokázalo 4105 nových případů covidu-19. V regionu je 7390 nemocných, nejvíc za celou dobu epidemie. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

09:09

Testovací místo pro řidiče kamionů bude na česko-polské hranici u Hrádku nad Nisou na Liberecku do začátku března. Otevřené bude šest dní v týdnu s výjimkou neděle, řekla dnes mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. V Hrádku nad Nisou mají testovací místo v sokolovně, druhé, přímo u silnice I/35, otevřeli v neděli. V prvních dnech bylo dokonce v nepřetržitém provozu, na základě zájmu řidičů se provozní doba zkrátila.

08:43

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 1503 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to o 192 případů více než v předchozím týdnu, kdy bylo 1311 nově nakažených, o týden dříve jich bylo 1623. V předchozích pěti týdnech se počet nově nakažených v kraji snižoval, v tomto týdnu však již byly denní přírůstky vyšší než ve stejný den před týdnem, výjimkou byla středa, kdy ministerstvo zdravotnictví evidovalo v kraji 237 nově nakažených, minulou středu jich bylo 246. Za čtvrtek přibylo 316 nakažených, což je o 129 více než minulý čtvrtek. V kraji je od začátku epidemie 67 619 nakažených.

08:43

V Olomouckém kraji přibylo za týden 2551 nových případů covidu-19, v mezitýdenním srovnání je to o 337 více. Po více než měsíci poklesu tak začala křivka opět stoupat. Naposledy byl mezitýdenní nárůst zaznamenán 8. ledna, od té doby až do minulého týdne počty klesaly v řádech několika set případů, vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví. 

08:43

Šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík se omluvil za to, že na zápas Evropské ligy s Leicesterem byli pozváni VIP hosté. Označil to za morální selhání.

08:31

Za uplynulý týden přibylo v Ústeckém kraji 4460 nákaz koronavirem, to je o 1116 případů víc než předchozí týden. Za týden zemřelo s nemocí 75 pacientů. Volná kapacita lůžek na covidových jednotkách intenzivní péče (JIP) a covidových odděleních anesteziologie a resuscitace (ARO) je druhým dnem na 11 procentech. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:19 Ilustrační foto.

V Praze ve čtvrtek testy odhalily nemoc covid-19 u 1323 lidí, podobně jako ve středu. V mezitýdenním srovnání jde ale o nárůst o více než 200 případů. Od loňského března, kdy byl v Česku nový koronavirus potvrzen poprvé, se jím v hlavním městě prokazatelně infikovalo 126 549, z nichž 1681 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:05

Počty případů nemoci covid-19 klesají téměř v celé EU, jednou z výjimek je Česká republika. Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za posledních 14 dní situace nejhorší právě v Česku (968 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 915), v Estonsku (649) a Slovinsku (621). Ještě před týdnem bylo nejvíce nových případů za posledních 14 dní v Portugalsku (1190). Nejvíce mrtvých na obyvatele - zhruba 258 mrtvých na milion obyvatel - vykazuje Portugalsko (258, před týdnem 334), druhé je Slovensko (240, před týdnem 221) a třetí ČR (174, před týdnem 177).

08:00

V Jihočeském kraji za týden stoupl počet aktuálních případů s koronavirem o 489. V současnosti hygienici evidují 5498 pacientů s covidem-19. Za týden se 2254 lidí s koronavirem uzdravilo. Vyplývá to z údajů krajských hygieniků.

07:27

V Německu za uplynulý den přibylo 9113 nových případů koronaviru a dalších 508 úmrtí pacientů s covidem-19. Je to méně než před týdnem, vyplývá z dnešních informací berlínského Institutu Roberta Kocha. Minulý pátek institut oznámil 9860 nově potvrzených infekcí a 556 úmrtí za 24 hodin.

07:25

Ve čtvrtek laboratoře v Česku potvrdily 11 553 případů koronaviru, zhruba o 2500 víc než před týdnem. Nových případů nákazy je potřetí za sebou víc než 10 000. Ve vážném stavu je s nemocí covid-19 v nemocnicích třetí den po sobě přes 1200 lidí, což jsou rekordní počty za dobu epidemie.

Koronavirový index PES klesl k dnešku na 75 bodů ze sta, je tak těsně ve druhém nejpřísnějším čtvrtém stupni. Reprodukční číslo, které ukazuje, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo na 1,15 ze čtvrtečních 1,10. V předchozích pěti dnech byl index podle aktualizovaných čísel v nejpřísnějším pátém stupni, ve čtvrtek na 80 bodech, což byla nejvyšší hodnota od 13. ledna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

22:04

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost byla omezena vládními opatřeními proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav a na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Schválila to dnes Sněmovna v rámci nového vládního systému kompenzací. Předlohu příští týden posoudí Senát.

20:55

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval, aby Evropa a Spojené státy část svých zásob vakcín proti covidu-19 poskytly chudším zemím. V rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil list Financial Times, řekl, že by se měly bohatší země vzdát čtyř až pěti procent dávek, a pomoci tak se zvládnutím pandemie.

20:44

Sněmovna odmítla zrušit s okamžitou platností nový nouzový stav, jak jej vyhlásila vláda v neděli na žádost hejtmanů na dva týdny. Má skončit podle schváleného usnesení k účinnosti takzvaného pandemického zákona, nejpozději v sobotu 27. února.

Pro okamžité zrušení nouzového stavu vyhlášeného kvůli korovavirové krizi, jak prosazovalo opoziční hnutí SPD, hlasovalo 31 ze 153 přítomných poslanců. Navázání konce stavu nouze na účinnost takzvaného pandemického zákona s omezujícím konkrétním datem prosadila opoziční ODS. Pro návrh zvedlo ruku 126 ze 150 poslanců, podporu získal i mezi zákonodárci vládního hnutí ANO.

20:36

Křesťanům začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi a při té příležitosti jim udílí duchovní popelem křížek na čelo. Ne tento rok. Podívejte se na letošní verzi popeleční středy v galerii Aktuálně.cz:

19:56

V Izraeli očkují proti covidu-19 nejrychleji na světě. Nová iniciativa se snaží motivovat i ty obyvatele Tel Avivu, kteří s očkováním váhají. Za to, že si nechají vakcínu aplikovat, dostanou v jednom z místních barů drink zdarma. Očkování provádějí zdravotníci přímo v podniku.

Očkování probíhá přímo v telavivském baru.
Očkování probíhá přímo v telavivském baru. | Foto: Reuters
19:24

Slovenská vláda ve čtvrtek neschválila nákup ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19. Jedna z menších koaličních stran přijetí příslušného usnesení zablokovala. Novinářům to řekl premiér Igor Matovič, podle kterého Slovensko již příští týden mohlo mít k dispozici 160.000 dávek této vakcíny. Schválení nákupu vetovala nejmenší vládní strana Za lidi. Její šéfka a vicepremiérka Veronika Remišová uvedla, že na občanech Slovenska nelze dělat pokusy.

"Ať se v Evropské unii a na Slovensku používá jakákoliv vakcína, s jedinou podmínkou, že musí být registrována Evropskou lékovou agenturou," řekla Remišová novinářům.

19:04

S pandemickým zákonem bude možné činit to, co je možné dnes v nouzovém stavu, ale nebude to bez kontroly parlamentu a opatření bude muset ministerstvo řádně zdůvodnit, říká poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. 

18:45

Farmaceutická společnost Pfizer intenzivně jedná s americkými regulátory o možnosti otestovat novou verzi své vakcíny proti covidu-19, která by u již naočkovaných lidí posílila ochranu před takzvanou jihoafrickou variantou viru SARS-CoV-2. Podle agentury Reuters to dnes oznámil jeden z předních vědců firmy Phil Dormitzer.

U varianty viru objevené poprvé v JAR a nyní již rozšířené v řadě dalších zemí světa panují obavy, že je nakažlivější než běžné verze viru, a že do určité míry "obchází" současné vakcíny proti covidu-19, čímž by mohlo snižovat jejich účinnost.

18:43

Přehled hlavních událostí dne:

 • V nemocnicích je skoro 6200 pacientů s koronavirem, z toho přes 1200 ve vážném stavu. Na jednotkách JIP a ARO zbývá 148 lůžek pro covidové pacienty. Pacientů s covidem ve vážném stavu je nejvíc od začátku epidemie.
 • Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice zřejmě dostanou pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nebude nutný nouzový stav. Sněmovna návrh zvláštního "pandemického" zákona schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze.
 • V Česku převažuje nakažlivější britská varianta koronaviru. Ukazují to poslední výsledky české společnosti DIANA Biotechnologies. Firma od začátku roku prověřila na 80 tisíc testů, ty pocházely z devíti krajů. Britská varianta je nejrozšířenější v Praze a Plzeňském kraji. Informaci přinesla Česká televize.
 • Na otevření obchodů od začátku příštího týdne není ve vládě jednotný názor, řekl ve sněmovně novinářům premiér Andrej Babiš.
 • Pokud budou nadále platit stávající zákazy, pětina živnostníků a podniků, kterým vláda mimořádnými opatřeními uzavřela provozovny, výrazně omezila jejich činnost nebo jsou závislí na činnosti uzavřených provozů, neudrží své podnikání už déle než měsíc. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory mezi živnostníky a podniky působícími v nejvíce postižených oborech.
 • Za poslední týden se nakazilo covidem-19 přes 1300 zdravotníků. Od zhruba poloviny ledna začal počet aktuálně nakažených lékařů, sester a dalších zdravotnických pracovníků klesat. Odborníci to spojovali i s vyšší proočkovaností této skupiny.
18:36

Vysoké školy se za příznivé epidemické situace začnou otevírat nejdříve po Velikonocích. Jako první by se v nich pak měla obnovit praktická výuka pro poslední ročníky studia. Univerzity proto začnou připravovat testování, které by návrat studentů mělo doprovázet. Využít by chtěly neinvazivní PCR testy, které se zpracovávají v laboratořích a jsou přesnější než antigenní testy s výsledkem na místě. Po čtvrtečním jednání pléna České konference rektorů to řekl předseda konference Petr Sklenička.

18:05 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Uzavřené okresy zatím nedostanou vyšší příděl vakcín proti covidu-19, i když o ně požádaly ministerstvo zdravotnictví. Karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN) ve čtvrtek řekl, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) při zamítnutí žádosti řekl, že vzhledem k nedostatku vakcín by se dodávky musely vzít z jiných krajů. Ministr později novinářům ve sněmovně řekl, že rozhodnutí ještě nepadlo.

17:49

Celkem 200 míst na jednotkách intenzivní péče je pro slovenské pacienty připraveno vyčlenit Polsko. Po Rakousku se tak slovenský severní soused stal další zemí, která kladně reagovala na nedávnou žádost Bratislavy o pomoc se zajištěním péče o pacienty s nemocí covid-19. Na sociální síti to oznámil náměstek slovenského ministra zahraničí Martin Klus. Připraveno pomoci je podle něj také Maďarsko.

17:46 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) novinářům ve čtvrtek řekl, že ať se stane cokoli, nesmí to být žádný signál k většímu rozvolnění opatření. Případná změna podle něj musí být vykompenzována například tím, že bude shoda na nošení respirátorů.

17:20

V Česku převažuje nakažlivější britská varianta koronaviru. Ukazují to poslední výsledky české společnosti DIANA Biotechnologies. Firma od začátku roku prověřila na 80 tisíc testů, ty pocházely z devíti krajů. Britská varianta je nejrozšířenější v Praze a Plzeňském kraji. Informaci přinesla Česká televize.

17:00

Řidiči kamionů cizí národnosti, u kterých testy na hranicích odhalí nákazu koronavirem, si musí zajistit ubytování v Česku, ve kterém budou následně trávit nařízenou izolaci. Uvedl to mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. O postupu ve středu jednal krizový štáb Ústeckého kraje, mluvčí kraje Martin Volf po jednání upozornil na to, že není k dispozici pokyn, jak se situací naložit.

16:57

Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice zřejmě dostanou pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nebude nutný nouzový stav. Sněmovna ve čtvrtek návrh zvláštního zákona schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Na podobě takzvané pandemické normy se vláda dohodla s většinou opozičních stran. Opozice do návrhu zákona prosadila například parlamentní kontrolu, pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru a také odškodnění podnikatelů nebo firem. Předlohu, jejíž stěžejní část má být účinná do konce února příštího roku, nyní posoudí Senát.

16:02

Za poslední týden se nakazilo covidem-19 přes 1300 zdravotníků. Od zhruba poloviny ledna začal počet aktuálně nakažených lékařů, sester a dalších zdravotnických pracovníků klesat. Odborníci to spojovali i s vyšší proočkovaností této skupiny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu na jednání výboru pro zdravotnictví uvedl, že vakcínu jich dostalo zhruba 46 procent. Pokles počtu aktuálně nakažených zdravotníků podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zpomalil, je jich zhruba 2700. Z nich lékařů je 300 a sester kolem 1200.

15:50

Ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice pravděpodobně získají širší pravomoci v nařizování restrikcí k omezení šíření covidu-19. Návrh zákona, na němž se dohodla vláda s většinou opozice, je ve sněmovně po druhém čtení v závěrečném schvalování. Uskuteční se dnes po zpracování pozměňovacích návrhů. Opozice prosadila do normy například parlamentní kontrolu a odškodňování podnikatelů.

15:37

Kapacita intenzivních lůžek je podle ředitele slánské nemocnice Štěpána Votočka prakticky vyčerpaná. Situace je podle něj podobná i v okolních nemocnicích. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se ve Slaném vrátil k dosavadním maximům, situaci ale zhoršuje vyšší podíl lidí, kteří potřebují plicní ventilaci, řekl Votoček. Dodal, že krajský koordinátor intenzivní péče mu dnes volal, že se chystá nařízení, že každá nemocnice se musí o všechny přivezené pacienty postarat, protože všechna zařízení jsou na tom stejně.

15:31

Nemocnice Havlíčkův Brod požádala o pomoc deseti vojáků kvůli narůstajícímu počtu pacientů s covidem-19 ve vážném stavu. Armáda už dřív nemocnici vypomohla.

15:24

Učitelé by se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) mohli od března přednostně očkovat proti covidu-19. Použít by se pro ně podle něj mohla vakcína od společnosti AstraZeneca nebo jiná schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Řekla to mluvčí ministra Aneta Lednová. Podle serveru SeznamZprávy se má registrace k očkování učitelů spustit 1. března, tedy v den, na který se plánuje návrat části středoškoláků do lavic a začátek testování na covid-19 ve školách.

15:08

Pandemie koronaviru se loni dotkla i Českého národního registru dárců dřeně, do kterého vstoupilo zhruba o polovinu méně nových dárců než předloni. Zapsalo se jich 5275, v roce 2019 to bylo 10 845 dárců. V náborově silně podprůměrném roce ale loni naopak darovalo krvetvorné buňky dosud nejvíc zaregistrovaných dobrovolníků v téměř třicetileté historii registru. Lékaři odebrali 62 štěpů, informovala v tiskové zprávě manažerka marketingu registru Klára Conková.

14:58

Na území Prahy 7 bylo již oběma dávkami naočkováno 1260 z celkových 1800 seniorů starších 80 let. Sdělil mluvčí radnice Matrin Vokuš. V sedmé městské části se očkovalo v ordinacích praktických lékařů, na radnici a jejím dvoře a do domácností docházel mobilní očkovací tým. Praha 7 zahájila pomoc seniorům s očkováním již na začátku ledna, kdy jim nabídla pomoc při zorientování se v systému registrace a poskytla jim k tomu asistenci.

14:37

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) požádal německého ministra zahraničí o přehodnocení opatření v Německu, zejména pro pendlery a nákladní dopravu. Rychlou změnu však nečeká.

14:35

Německo podle tamního ministra vnitra Horsta Seehofera zřejmě prodlouží hraniční kontroly s Českem a Tyrolskem i po 3. březnu, zlepšení epidemické situace zde zatím nevidí. 

Německá policie podle něj kontroluje každé osobní auto na hranicích s Českem a Tyrolskem, ke kamionům ale přistupuje podle dopravní situace. K dnešnímu ránu bylo na těchto hranicích zkontrolováno 50 tisíc lidí, pětina z nich do Německa podle Seehofera vpuštěna nebyla.

14:11

Čím více opatření, která nedávají smysl, budeme dělat a čím méně je budeme zdůvodňovat, tím více lidí tomu celému přestane věřit, míní matematik Tomáš Fürst, jeden z autorů výzvy vládě.

13:57 Jan Hamáček

V momentě, kdy stále rostou čísla nakažených koronavirem a jsou plné jednotky intenzivní péče, není prostor na rozvolňování, řekl Hamáček.

13:37

V Rakousku se dva týdny po uvolnění protiepidemické uzávěry prudce zvyšují denní nárůsty počtu případů koronavirové infekce. Za posledních 24 hodin jich devítimilionová země eviduje 1967. Zemřelo dalších 22 nakažených, vyplývá z údajů ministerstev vnitra a zdravotnictví.

13:30

V hradeckém kraji přibylo za den 982 nákaz, před týdnem 949. Šíření nákazy na Trutnovsku zpomalilo, stále se tam ale šíří nejrychleji v kraji.

13:15

Zatímco Česko zpočátku mezi nejhůře zasaženými státy chybělo, v lednu se v celkovém přehledu dostalo na špici. Se zvětšujícím odstupem se tam drží dodnes.

12:53

Ve středu přibylo v Moravskoslezském kraji 823 nakažených koronavirem. Je to podobný přírůstek jako o den dříve, kdy to bylo 878 případů. Roste ale počet hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Situace se oproti včerejšímu (středečnímu) dni změnila hlavně v citlivém ukazateli počtu hospitalizovaných. Ten zaznamenal nárůst. Bohužel. Platí také, že stále přibývá mladších lidí, kteří musí být umístěni na JIP," uvedl Vondrák.

12:51

Uzavřené okresy zatím nedostanou vyšší příděl očkovacích vakcín proti covidu, i když o ně požádaly ministerstvo zdravotnictví. Zamítlo to s tím, že vakcín je málo.

12:37

S ohledem na horšící se epidemickou situaci v Česku by premiérův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula byl nyní pro to, aby se v zemi zavedla na dva až tři týdny striktní opatření a teprve poté se začala uvolňovat. Navrhne to i premiérovi Andreji Babišovi A(NO), nicméně je to politické rozhodnutí a mělo by mít i podporu u opozice, řekl ve čtvrtek Prymula v České televizi (ČT).

"Dostáváme se na nějaké rozcestí, kde si opravdu musíme říct, a ono těch řešení už není opravdu moc, buď tady bude krátkodobá tvrdá restrikce, dva až tři týdny, a pak uvolnění, nebo budeme v režimu, v jakém jsme," prohlásil Prymula. Vývoj epidemie koronaviru v Česku není podle něj v setrvalém stavu, naopak se zhoršuje a během jednoho až dvou týdnů se zdravotnická zařízení dostanou za svou kapacitu.

12:09

Sněmovna se bude zabývat ukončením platnosti nouzového stavu. SPD požaduje jeho okamžité zrušení, ODS chce platnost do účinnosti pandemického zákona.

11:45

Z celkového počtu pozitivních nálezů na koronavirus testovaných ve Zdravotním ústavu v Ostravě představuje v posledním týdnu britská mutace více než nadpoloviční podíl. Zdravotní ústav používá k odhalení mutace metodu parciální sekvenace. Její přesnost už potvrdila Národní referenční laboratoř v jiných krajích. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ústavu Michal Pistolas.

11:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko plánuje v sobotu schválit již třetí vakcínu proti covidu-19, preparát CoviVac vyvinutý Čumakovovým střediskem Ruské akademie věd. Dnes o tom s odkazem na vládní web napsala agentura TASS.

11:11

Prymula by při nynější epidemické situaci byl pro tvrdé restrikce na 2 až 3 týdny. Uvedl, že to navrhne Babišovi, ale musí to být politické rozhodnutí.

10:29

Senátoři předloží Ústavnímu soudu návrh na zrušení obnoveného nouzového stavu v pátek, nemohou jinak. Oznámil to předseda poslanců ODS Stanjura.

10:19

Premiér Andrej Babiš (ANO) v dopise na začátku ledna požádal Izrael o případné přebytky vakcín proti covidu. Uvedl to ve čtvrtek server SeznamZprávy, který dopis získal. Premiér se v dopise odvolává na "nejužší pouta" mezi Českem a Izraelem a uvádí, že Izrael je pro Česko vzorem v tom, jak rychle a efektivně dokáže obyvatelstvo očkovat. Izrael očkuje nejrychleji na světě.

10:18

Klub KSČM hlasování o rozpočtu se schodkem 500 miliard korun ve stavu legislativní nouze jako celek nepodpoří. Poslanec Jiří Dolejš po jednání klubu řekl, že poslanci se dohodli na volném hlasování o režimu schvalování návrhu. Pokud by přesto vláda prosadila, že schodek financí bude projednávat Sněmovna zrychleně, sejdou se ještě jednou, aby zvážili další postup.

10:08

SPD není spokojena s výsledným zněním panemického zákona, podle Okamury jde jen o jinak pojmenovaný stav nouze. Dle Jurečky se ostatní strany shodly.

09:54

Na otevření obchodů není ve vládě jednotný názor, rozhodne se v pátek, řekl Babiš. Podle premiéra není rozvolňování v nynější situaci dobrý nápad.

09:50

Na náhradu škody podle pandemického zákona by měl být nárok od 1. března do konce platnosti předpisu. Novinářům to po čtvrtečním jednání s opozičními stranami řekl premiér Andrej Babiš (ANO) Žádosti, na jejichž předložení by měli poškození podnikatelé dostat roční lhůtu, bude přijímat ministerstvo financí. Na vyjádření by měl úřad dostat šest měsíců, uvedl premiér.

09:48

Německé zdravotní úřady nahlásily za poslední den 10 207 nových případů koronavirové nákazy. Nárůst je tak podobný jako před týdnem. V souvislosti s infekcí zemřelo v zemi s 83 miliony obyvatel dalších 534 lidí.

09:44

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) dnes navrhne na jednání Sněmovny, aby byl nouzový stav ukončen se začátkem účinnosti pandemického zákona.

09:44

Omezené možnosti vycestovat na hory či k moři i uzavření sportovišť v důsledku opatření proti šíření koronaviru vedly ke zvýšenému zájmu o venkovní sportování. Zatímco loni na jaře a v létě brněnské stezky zaplnili cyklisté a běžci, nyní je obtížné půjčit si běžky. Větší zájem byl také o sjíždění řeky Dyje. Vyplývá to z odpovědí zástupců jihomoravských prodejen a půjčoven, které ČTK oslovila.

09:43

Vláda s opozicí našly shodu na znění pandemického zákona. Na tiskové konferenci po dnešním jednání to řekl předseda ODS Petr Fiala. Kabinet do předlohy podle něj zahrnul i řešení odškodňování živnostníků a firem zasažených protikoronavirovými opatřeními. Koalice Spolu, do které kromě občanských demokratů patří též lidovci a TOP 09, ve čtvrtek zároveň navrhne na jednání Sněmovny, aby nouzový stav skončil se začátkem účinnosti pandemického zákona. Zatím pro to koalice nehledala shodu s dalšími subjekty.

09:26

Bavorsko označilo za důležité zhruba 2500 provozů, což jejich zaměstnancům z Česka a rakouské spolkové země Tyrolsko zaručuje možnost každý den do Německa za prací dojíždět. Oznámil to bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Podle něj to je stav ze středy. Povolení budou muset pendleři předkládat při hraničních kontrolách od půlnoci na pátek, do dnešního dne platí přechodná lhůta, kdy přeshraničním pracovníkům postačuje pracovní smlouva.

09:25

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje pět hlášení o úmrtí lidí, která mohla souviset s očkováním proti covidu-19. Za týden počet těchto podezření vzrostl o čtyři. SÚKL to uvedl v pravidelném hlášení o podezřeních na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19. Případy úmrtí se budou prověřovat. Celkem lidé k úterku nahlásili 729 možných nežádoucích účinků, což je asi 1,5 promile z celkového počtu podaných očkovacích dávek.

09:03

Schůze sněmovny má začít kvůli dalším jednáním mezi vládou a opozicí o takzvaném pandemickém zákonu v 10:00, proti plánům o hodinu později.

08:39

Dálniční hraniční přechod Rozvadov je ve čtvrtek ráno průjezdný bez kolon. Kvůli testování na covid se tam od neděle tvořily fronty až 16 km, hlavně kamionů.

08:38

Nouzový stav po konci února nepřipadá v úvahu, řekl předseda Starostů a nezávislých Rakušan. Aktuálně platí po žádosti hejtmanů do neděle 28. února.

08:37

V návrhu pandemického zákona byla podle Michálka (Piráti) přílišná výše pokut např. za nenošení roušky. O zákonu ve čtvrtek budou opět jednat lídři stran.

08:37

Pokud je návrat žáků do škol skutečnou prioritou, tak otevření obchodů a další změny nejsou možné. Na Twitteru to ve čtvrtek ráno uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Zvýšení sociálních kontaktů při návratu do škol musí být podle něj vyváženo povinným testováním ve výrobních firmách a maximálním využíváním home officu.

08:36

Pacientů s covidem ve vážném stavu je nejvíc od začátku epidemie. V úterý i ve středu jich bylo přes 1220, dosavadní maximum bylo 1200 z 3. listopadu.

08:13 Ilustrační foto.

V Praze ve středu testy odhalily 1314 případů koronaviru, asi o 50 méně než v úterý. V mezitýdenním srovnání je ale nárůst vyšší zhruba o 300 případů.

08:11

V nemocnicích je skoro 6200 pacientů s koronavirem, z toho přes 1200 ve vážném stavu. Na jednotkách JIP a ARO zbývá 148 lůžek pro covidové pacienty.

07:56

V Česku druhý den po sobě přibylo víc než 10 000 nakažených nemocí covid-19 za jeden den. Laboratoře ve středu odhalily 10 813 případů, to je skoro o 1300 víc než ve stejný den minulého týdne. Den předtím testy prokázaly nákazu u 12 591 lidí, to bylo nejvíc od 8. ledna. V nemocnicích, které jsou na hraně svých kapacit, bylo 6195 pacientů s koronavirem. Počet nakažených, kteří jsou ve vážném stavu, je nyní nejvyšší od začátku epidemie. Ve středu jich bylo 1227, skoro stejně i předchozí den, dosavadní maximum bylo 1200 těžkých případů ze 3. listopadu. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:29

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš v dopisech adresovaných Izraeli výslovně požádali o vakcíny. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Zeman už před několika týdny řekl, že on i Babiš napsali do Izraele o pomoc s organizací očkovací kampaně. Nezmínil ale, že od státu žádali případné přebytky vakcín.

07:10

Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo na 1,1, dál roste i průměrný počet nakažených za dva týdny. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je 75 bodů. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

07:08

Česká společnost není zlomená a situaci, která v ní panuje, nepovažuju za výjimečnou, říká Martin Buchtík, sociolog a ředitel výzkumného centra STEM.

06:56 Ilustrační foto.

Pražští zastupitelé ve čtvrtek projednají očkovací strategii proti covidu-19. Cílem je mít dostatečný počet očkovacích míst a zajistit co nejspravedlivější rozdělení očkovacích látek. 

06:44

Třetí den po sobě budou tento čtvrtek ráno předsedové stran jednat se zástupci vlády o návrhu pandemického zákona. Sporným bodem stále zůstává odškodňování živnostníků a firem zasažených protikoronavirovými opatřeními. Ještě před schůzkou opoziční připomínky proberou premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiéry a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO).

06:27

Ředitel Nemocnice Náchod Jan Mach hodnotí situaci kolem koronavirové pandemie v Česku.

06:20

Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně klesla kvůli epidemii koronaviru a souvisejícím opatřením návštěvnost zhruba o třetinu. Všechny objekty muzea ročně navštěvuje více než 150 000 lidí. Kvůli epidemii se však loni rozložil výstavní plán, který muzeum připravuje až s dvouletým předstihem, řekla zástupkyně muzea Silvie Lečíková.

Opakované uzavírání a otevírání expozic a výstav si vyžádalo zásahy do časového harmonogramu. Příkladem je výstava Příběh železa. "Po otevření byla přístupná jen několik týdnů. Aby celá práce a nemalé náklady nepřišly vniveč, přestavěli jsme ji, prodloužili jsme její trvání - ale bohužel přišlo další uzavření muzeí, tentokrát na podzim, které trvá doposud. Pár dní v prosinci už nic nezachránilo, a tak projekt, od nějž jsme si hodně slibovali, hlavně pokud jde o návštěvy školních skupin, smutně skončil 10. ledna 2021," uvedla Lečíková.

23:07

"Vyzýváme země, aby přestaly syslit vakcíny a urychlily první fázi dodávek v rámci programu COVAX, aby daly prioritu chudším zemím," řekl dnes šéf diplomacie Mexika, které je nyní jedním z nestálých členů Rady bezpečnosti OSN. "Je naléhavé začít jednat, zvrátit nespravedlnost, protože na tom závisí bezpečnost všeho lidstva," dodal Ebrard.

23:05

Mexiko v Radě bezpečnosti OSN vyzvalo bohaté státy světa, aby přestaly hromadit vakcíny proti covidu-19 pro sebe, zatímco chudé země jich mají nedostatek. Informovala o tom agentura Reuters. Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard také řekl, že tři čtvrtiny aplikovaných prvních dávek dostali zatím obyvatelé 10 zemí, které produkují 60 procent hrubého domácího produktu (HDP), a víc než stovka zemí zatím s očkováním ani nezačala. Nerovnou distribuci vakcín dnes odsoudil i generální tajemník OSN António Guterres.

22:28

Nejméně bylo zatím podáno dávek vakcíny firmy AstraZeneca, a to několikanásobně méně než třeba dávek látky firmy Moderna, kterých Česko dostalo zhruba stejné množství jako dávek AstraZeneca. Česko má objednané vakcíny asi pro 11 milionů lidí.

21:51

Výrobci dodali ČR přes 667 000 dávek vakcín proti covidu, podány lidem byly asi tři čtvrtiny z nich. Obě potřebné dávky zatím dostalo 182 000 lidí.

21:51

Opozice i premiér Andrej Babiš (ANO) uvedli, že shoda zatím není na systému odškodňování. Opozičními návrhy se zabývá ministerstvo financí. Podle šéfa ODS Fialy musí mít podnikatelé právní jistotu náhrady škody, pokud jsou opatřeními postiženi. "Toto je jediná věc, která je pro nás opravdu nepřekročitelná," řekl. Podle návrhu koalice Spolu by se od případného nároku na odškodnění nebo náhradu škody ze strany státu odpočítaly všechny kompenzace, které už poškozený podnikatel obdržel.

21:50

Ministerstvo zdravotnictví podle Michálka přijalo i návrh na rychlejší soudní kontrolu jednotlivých protikoronavirových opatření. Piráti navrhovali, aby se jimi zabýval Nejvyšší správní soud. Piráti a STAN dále apelovali na rychlý začátek testování na covid-19 ve firmách.

21:44

Moderna dodala do Česka k 10. únoru 32 400 dávek covid vakcíny, vyočkováno jich bylo 22 171, informuje na Twitteru Zastoupení Evropské komise v ČR.

21:31

Připomínky SPD k pandemickému zákonu nebyly vypořádány, řekl Tomio Okamura. Týkaly se například toho, aby sněmovna každých 14 dní hlasovala o opatřeních.

21:19

Naprostou většinu připomínek koalice Spolu k pandemickému zákonu vláda přijala, řekl předseda ODS Petr Fiala. Vyřešena ještě podle něj musí být otázka odškodňování.

21:19

Pandemický zákon je časově omezen. I kdyby sněmovna nerozhodla o konci pandemické pohotovosti, předloha pozbyde účinnosti v únoru 2022, řekl za Piráty Jakub Michálek.

21:18

Pandemickou pohotovost by podle návrhů opozice vyhlašovala Poslanecká sněmovna, vláda by o uplatňování opatření měla dolní komoru pravidelně informovat.

21:09 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Ve čtvrtek ráno před jednáním se sněmovními stranami by měli o pandemickém zákonu jednat pouze vicepremiéři a ministr zdravotnictví, upřesnil Babiš.

21:01

Vláda bude ve čtvrtek od 8:00 jednat o opozičních připomínkách k pandemickému zákonu, lídři stran se opět sejdou o hodinu později k debatě.

20:35 Vlajka Brazílie

Brazilská prokuratura vyšetřuje prezidenta Jaira Bolsonara kvůli dalšímu možnému deliktu v souvislosti s pandemií covidu-19. Nejnovější kauza sahá do loňského června, kdy Bolsonaro vyzval své příznivce, aby šli do státních nemocnic ověřit, zda se tam opravdu potýkají s nedostatkem kapacit pro pacienty s covidem-19. Informovala o tom v úterý agentura Europa Press. I ostatní vyšetřování souvisí s Bolsonarovým lehkovážným přístupem k této pandemii.

20:34

Zdravotníci v Británii už lidem aplikovali zhruba 16,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. Vyplývá to z dnešních informací na webu, na kterém vláda zveřejňuje statistiky k pandemii. Srovnatelně lidnatá Francie podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví využila 3,3 milionu dávek.

20:24

Rusko očekává, že pandemie covidu-19 oslabí jednotu západních zemí, což napomůže Moskvě získat výraznější roli v mezinárodních vztazích a zároveň to omezí vliv Západu ve světě. Uvedla to ve středu estonská zpravodajská služba. Kreml věří, že šíření koronaviru přinutí Západ soustředit se na domácí politiku, ekonomické problémy a že se kvůli nákaze rovněž vynoří populistická a extremistická hnutí, píše rozvědka ve své výroční zprávě, na kterou upozornila agentura AP.

19:55

Plzeňská hejtmanka: žádné okresy se zatím kvůli covidu nebudou uzavírat. Lidé musí víc dodržovat opatření, bude se také více dezinfikovat a testovat.

19:55

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) požádal bavorskou ministryni pro evropské záležitosti Melanii Humlovou, aby mezinárodní doprava dostala v Německu výjimku z povinného testování na koronavirus. Zároveň se zástupci vlád dohodli na posílení testovacích kapacit na obou stranách hranice. Petříček to dnes uvedl na twitteru. Jednání budou pokračovat.

19:25

Odborníci varují před otevřením obchodů a škol v současné epidemické situaci při šíření covidu-19. Nejdřív je podle viroložky Ruth Tachezy třeba snížit počet nových případů a hospitalizovaných. Podle epidemiologa Rastislava Maďara pokusy s rozvolňováním přes varování expertů stály na podzim lidské životy. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nejde při otevírání obchodů o rozvolňování protiepidemických opatření. Lidé mají převzít víc odpovědnosti. Středeční počty nových případů a hospitalizovaných jsou nejvyšší od začátku ledna. Ve většině krajů hrozí podle modelů zdravotnických statistiků vyčerpání kapacit intenzivní péče.

19:24

Ve sněmovně začalo další jednání politických stran zejména o pandemickém zákonu. Většina věří v dohodu, rozpory mohou být v otázce kompenzací.

18:43

Karlovarský kraj požádá o možnost převozu nemocných s covidem-19 do Německa, pokud tam bude volná kapacita a v kraji se znovu zvýší obsazenost lůžek.

18:33

Události ohledně koronaviru přehledně:

 • Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v uzavřených okresech, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Nevyloučil uzavření dalších regionů.
 • V úterý přibylo v Česku 12 486 potvrzených případů covidu, nejvíc od 8. ledna. 
 • Případné otevření obchodů není podle ministra Blatného možné označovat jako rozvolňování. Pokud se otevřou, tak za podmínek, které budou bránit šíření viru.
 • Někteří lidé odmítají očkování proti covidu-19 vakcínou AstraZeneca, podle Blatného k tomu není důvod. Uvažuje se, že by se jí očkovali učitelé.

 • V některých regionech je britská mutace koronaviru už v 80 procentech pozitivních vzorků, celorepublikově je to asi ve 40 procentech, řekl Blatný.

 • Čeští pendleři budou muset v Německu předkládat při hraničních kontrolách potvrzení o důležitosti své profese až od pátku, a to shodně v Sasku i v Bavorsku.
18:18

Po 1,5 hodiny zprůjezdnili policisté přechod Rozvadov. Zablokovaly ho kamiony cizinců čekajících na covidové testy. Na výjezdu z ČR je fronta až 6 km.

17:51

Zřízení druhého stanoviště na testy na covid na dálničním přechodu Rozvadov v úterý večer odlehčilo nedaleké obci od nákladních vozů. Kamiony v pondělí a úterý blokovaly celý Rozvadov. Obec dále požádala krajské ředitelství policii, aby sem vyslala občas nějakou hlídku, řekl starosta Martin Ábel

17:50

Většina lékařů z ambulancí nemá zkušenost s prací na jednotkách intenzivní péče. Mezi ambulantními specialisty jsou asi dvě pětiny ve věku nad 60 let a mnozí zatím nebyli očkováni proti covidu-19. Lékaři to uvedli v prohlášení, kterým reagovali na možnost svého zapojení v přetížených nemocnicích. Lékaři z ambulancí navrhují, že převezmou péči o ambulantní pacienty, kteří docházejí do nemocnic.

17:36

V březnu by se do škol mělo vrátit přibližně 450 000 žáků a učitelů. Jejich návrat by měl začít 1. března se zahájením pravidelného testování na covid-19 ve školách. Konat by se měl do poloviny měsíce ve třech etapách vždy po týdnu. Jako první mají přijít na řadu závěrečné ročníky středních škol, pak středoškoláci v oborech s praktickou výukou a deváté třídy základních škol. Do konce měsíce pro ně bude potřeba zajistit zhruba 3,7 milionu antigenních testů. Vyplývá to z vládního materiálu, který má ČTK k dispozici.

17:35 Ilustrační foto.

Některé pražské nemocnice už mají jen jednotky volných lůžek pro pacienty s nemocí covid-19. Volné kapacity se snižují a situace se někdy mění i z hodiny na hodinu. Vyplývá to z vyjádření, které poskytli mluvčí nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo, že v Praze a Karlovarském kraji je nyní méně než deset procent volné kapacity lůžek intenzivní péče v nemocnicích. V hlavním městě bylo volných k úternímu odpoledni 59 lůžek.

17:22

Obnovení stálých kontrol na hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko nijak neohrožuje dodávky potravin do Německa. V rozhovoru s médii skupiny Funke to dnes prohlásila německá ministryně výživy a zemědělství Julia Klöcknerová. "Ke křečkování není jediný důvod," řekla Klöcknerová, podle které dodavatelské řetězce narušeny nebyly, a zásobování funguje. "Kdo i tak hromadí, chová se nejen nelogicky, ale také nesolidárně," uvedla.

16:54

V Izraeli oznámili výsledek první fáze klinické studie výzkumu léku proti covidu-19. Byla provedena na 35 lidech se středním nebo těžkým průběhem onemocnění. Stav pacientů se po pětidenní léčbě spočívající v inhalaci léku jednou denně výrazně zlepšil a v průměru za čtyři dny mohli být propuštěni z nemocnice. Terapie označená jako EXO-CD24 dokáže zastavit tak zvanou cytokinovou bouři, při níž se imunitní systém vymkne kontrole a vyvolá přehnanou imunitní reakci. 

16:52

Počet nových případů infekce koronavirem ve světě klesl minulý týden o 16 procent. Snížil se rovněž počet nových úmrtí po nákaze, a to o deset procent. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO). Pozitivní trend se ovšem neprojevuje v Česku, které v současné době zaznamenává jedny z nejvyšších nárůstů případů infekce na počet obyvatel, ani na Slovensku, které v posledních dnech na počet obyvatel registruje nejvíce úmrtí souvisejících s covidem.

16:48

V osmi regionech se může podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky kvůli šíření nakažlivější mutace vyčerpat kapacita jednotek intenzivní péče. V pěti už do konce února.

16:39

Čínská ambasáda v Praze se ohradila proti výroku pražského arcibiskupa Dominika Duky, že je koronavirus čínská biologická zbraň. Velvyslanectví na svém webu uvedlo, že naléhá na Duku, aby tvrzení napravil. ČTK zjišťuje vyjádření arcibiskupství. Duka pronesl výroky o koronaviru při svém kázání v katedrále svatého Víta počátkem února. Pražské arcibiskupství po zveřejnění výroků v médiích sdělilo, že Dukova slova byla vytržena z kontextu.

16:16

Pátá linka na výrobu respirátorů z Tchaj-wanu, která je darem vlády vládě, dorazila do Zlína. Výrobu zajistí státní ústav ve spolupráci s firmou Spur.

15:37

Jako apel na Evropskou unii, aby donutila farmaceutické firmy k splnění závazků ohledně dodávek vakcín proti covidu-19, vyzněla slova předsedů vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska po jednání v Krakově. "Urychlení dodávek vakcín je absolutní priorita, na které Evropská komise musí pracovat od rána do večera. Sdílím znepokojení premiérů Visegrádské skupiny (V4)," prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel, který se summitu také zúčastnil.

15:40

Ministr školství Plaga věří, že se od 1. března stihne zajistit testování pro návrat žáků do škol. Otevírání škol bude ale záležet i na epidemii, řekl.

14:47

Záznam o očkování proti covidu-19 si budou moci lidé ověřit na webu Očko provozovaného Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Do budoucna by měl sloužit i pro uložení výsledků testů na covid-19 a jako on-line očkovací průkaz pro ostatní vakcíny. Přístupný bude také prostřednictvím Portálu občana, který umožňuje elektronickou komunikaci se státními úřady. Do úterý bylo v ČR podáno více než 483.000 dávek vakcíny. Dokončené očkování dvěma dávkami má téměř 182.000 lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je třeba proočkovat asi 70 procent populace, což by se mohlo stihnout do konce léta.

14:20

Hejtmanka Plzeňského kraje i primátor Plzně vyzývají k dodržování opatření proti koronaviru, svolali krizové štáby. Obávají se uzavření části kraje.

14:20 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Podle ministra Blatného se uvažovalo o uzavření Tachovska, vyřešilo se to ale jinak. Hejtmanka Plzeňského kraje ho kritizovala, že informuje nejasně.

13:39

Koordinátor lůžkové péče: Kapacita nemocnic Plzeňského kraje je za hranou možností, při tempu růstu případů bude brzo nutné nemocné převážet jinam.

13:38

Evropská komise oznámila smlouvu o nákupu dalších 300 milionů dávek vakcíny na covid-19 od firmy Moderna, z toho 150 milionů v letošním roce.

13:28

Čeští pendleři budou muset v Německu předkládat při hraničních kontrolách potvrzení o důležitosti své profese až od pátku, a to shodně v Sasku i v Bavorsku. Rozhodlo o tom německé ministerstvo vnitra, aby předešlo nejasnostem a nerovnému přístupu. Doklady o důležitosti žádalo od pendlerů Bavorsko již ode dneška, nově i na bavorsko-české stejně jako na sasko-české hranici bude až do čtvrtka policistům stačit od přeshraničních zaměstnanců pracovní smlouva.

13:26

Děkani lékařských fakult odmítají případné obnovení pracovní povinnosti mediků, o kterém dnes mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pomáhat v nemocnicích zatížených pacienty s covidem-19 mohou podle děkanů i studenti z jiných fakult než lékařských. Uvedla to dnes Asociace děkanů lékařských fakult ČR.

"Děkani všech osmi lékařských fakult jednoznačně nesouhlasí s již třetím obnovením pracovní povinnosti pro naše studenty a žádají ministra zdravotnictví, aby byly respektovány požadavky představitelů institucí, které jsou zodpovědné za kvalitu vzdělávání dalších generací lékařů," uvedla asociace. Připomněla své prohlášení z počátku ledna, v němž vyjádřila ochotu rozšířit dobrovolnou pomoc v případě mimořádné krize a uvítala příslib Blatného, že studentům zapojeným do dobrovolné pomoci se nebude přikazovat pracovní povinnost.

13:17

Po návratu žáků do škol je pravděpodobný nárůst počtu nakažených covidem-19. Od začátku roku se infekce začala vyskytovat častěji i u dětí, které chodí do mateřských a základních škol. Jedním z důvodů může být i šíření britské mutace koronaviru. Pokud by se otevřely střední školy, výskyt v nich by byl asi ještě vyšší než u mladších dětí. Na jednání školského výboru to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj je současná epidemická situace hodně špatná a nedává velký prostor pro úpravy v současných opatřeních.

13:08

Ústavní soud nerozhodne o stížnosti senátorů na nouzový stav před jeho koncem, postup proti pandemii tak není ohrožen, domnívá se Vystrčil (ODS).

12:32

Nemocnice Jihlava se stará o čtyři pacienty s covidem-19 z nemocnic v západních Čechách. Je připravená přijmout dalšího. O jeho převozu se ale zatím nerozhodlo, řekla dnes mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. V pěti krajských nemocnicích na Vysočině se léčí podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (ČSSD) 219 lidí s covidem-19, lůžka pro intenzivní péči jsou obsazená z více než 50 procent.

12:31

Fakultní nemocnice Brno dostala další dodávku vakcíny Pfizer proti nemoci covid-19, řekla ČTK mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Nemocnice obdržela osm boxů očkovací látky, jeden box obsahuje 195 ampulí, z každé může být až šest vakcín, celkem má tedy nemocnice přes 9300 dávek. Část si ponechá, část dá dalším zařízením v kraji a jeden box pošle jako mimokrajskou pomoc Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

12:27

Bahrajn se zařadil mezi první země, které budou vydávat digitální vakcinační pasy dokládající očkování proti covidu-19. Vlády a vývojáři po celém světě zkoumají možnosti zavedení certifikátů a pasů s potvrzením o očkování proti covidu-19. Cílem je usnadnit cestování a otevřít ekonomiky.

12:15

Na jižní Moravě po několika týdnech přibylo za den víc než 1000 případů covidu, a to 1142. Přibylo i 15 hospitalizací s nákazou, celkem je jich 505.

12:10

Na dálničním hraničním přechodu Rozvadov od rána roste fronta automobilů na výjezdu do SRN. Kolem 12:00 byla asi 10kilometrová. Jde hlavně o kamiony.

11:48

Koncert Národ sobě - kultura tobě, který se na podporu české kultury uskuteční 27. února v historické budově Národního divadla (ND), spojí více než 200 účinkujících. Ve 40 různých nejen hudebních uskupeních na šesti improvizovaných pódiích zahraje 40 kapel. Diváci budou mít možnost v přímém přenosu České televize (ČT) vidět netradiční spojení, například partu raperů PSH doprovodí balet ND nebo zpěvák Michal Prokop vystoupí po boku alternativní zpěvačky Never Sol. Na on-line tiskové konferenci to dnes oznámili iniciátoři koncertu, pořadatelé pražského hudebního festivalu Metronome.

11:19

Slovensko žádá země EU o vyslání zdravotníků na pomoc při léčbě pacientů po nákaze koronavirem. Rozhodla o tom vláda, zatím počítá s 35 zdravotníky.

11:28

Plná Nemocnice Sokolov nemohla v úterý na jeden den přijímat pacienty s covidem. O víkendu jich přijala velký počet. Situace se již mírně uklidnila.

11:02 Vlajka Ruské federace.

Ruské zdravotnické úřady za posledních 24 hodin zaznamenaly 12 828 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejméně od 9. října loňského roku.

11:03

Ve středních Čechách přibylo v úterý 2004 nakažených. Jde o nejvyšší nárůst od 7. ledna. Ve srovnání s předešlým úterým je to o téměř 560 případů více.

10:59

Výsledky na covid-19 u všech 399 olomouckých maturantů, kteří se zapojili v Olomouci do pilotního testování pomocí kloktacích testů, byly negativní.

10:58

V Plzeňském kraji v úterý přibylo 1113 nově potvrzených nákaz koronavirem, to je nejvíc za celou dobu pandemie. Dosavadní nejvyšší denní nárůst pozitivních případů byl loni 22. října, kdy testy prokázaly 1003 případů. Oproti pondělí byl úterní nárůst víc než čtyřicetiprocentní. Z víc než 591 000 obyvatel kraje se dosud nakazilo 61 262, tedy více než desetina. V souvislosti s koronavirem v kraji zemřelo dosud 990 lidí, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

10:36

V Itálii od začátku očkování druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 výrazně ubylo nakažených zdravotníků. Za tři týdny se počet nově nakažených lékařů a zdravotních sester snížil o dvě třetiny, napsal deník La Repubblica. V celé populaci byl pokles výrazně nižší. Itálie dosud dokončila očkování proti covidu-19 u 1,3 milionu osob.

10:44

V Plzeňském kraji přibylo v úterý 1113 případů koronaviru, nejvíc za celou pandemii. V kraji se nakazila víc než desetina obyvatel, zemřelo 990 lidí.

10:30

Na Slovensku ode dneška platí povinná karanténa pro lidi, kteří do země přicestují ze zahraničí. Opatření se vztahuje také na Slováky při návratu do vlasti. Výjimku mají například řidiči a posádky v nákladní a osobní dopravě a také obyvatelé příhraničních oblastí, kteří dojíždějí za prací na Slovensko nebo do okolních zemí.

10:18

V uzavřených okresech Cheb, Sokolov a Trutnov se provoz obchodů nebo škol nezmění. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes na tiskové konferenci řekl, že se tak nestane dřív, než budou znovu otevřeny. Naopak nevyloučil ani možnost, že v případě zhoršení pandemické situace bude nutné omezit další regiony.

Další dosud neotevřené obchody by se podle ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) měly otevřít od pondělí 22. února. V pátek o návrhu bude na mimořádném jednání rozhodovat vláda. Pro jejich provoz budou nastavená přísná pravidla, například respirátory pro personál.

10:08

V některých regionech je britská mutace koronaviru už v 80 procentech pozitivních vzorků, celorepublikově je to asi ve 40 procentech, řekl Blatný.

10:06 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Někteří lidé odmítají očkování proti covidu-19 vakcínou AstraZeneca, podle Blatného k tomu není důvod. Uvažuje se, že by se jí očkovali učitelé.

09:58 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Slovo otevření na zkoušku bych nepoužil. Kdybych se na věc díval jako epidemiolog nebo lékař, tak je závěr jednoznačný, že se nedá dělat nic. Ale když se na to podívám jako ministr, tak vidím, že lidé mají i jiné než zdravotní problémy," řekl Blatný.

09:57

Počet nakažených koronavirem v Moravskoslezském kraji v úterý dále rostl. Pozitivní test mělo 878 lidí, což je o 221 více než o den dříve.

09:53 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Případné otevření obchodů není podle Blatného možné označovat jako rozvolňování. Pokud se otevřou, tak za podmínek, které budou bránit šíření viru.

09:52

Praha 9 a magistrát začaly testovat na covid žáky prvních a druhých tříd ZŠ Litvínovská. Děti se testují doma, pokud jsou negativní, mohou do školy.

09:50

Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, které vláda uzavřela kvůli rychlejšímu šíření nákazy novým typem koronaviru. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se v západní polovině Česka více šíří nakažlivější britská mutace viru. Na dnešní tiskové konferenci řekl, že není možné vyloučit při zhoršení ani uzavření dalších regionů.

Ministr zopakoval, že plošná opatření nefungují, když nejsou individuálně dodržována. "Řešením je uvědomělý přístup každého z nás místo dalších restrikcí," řekl ministr.

Kapacity nemocniční péče jsou podle něj na hraně, fungují jen díky převozům pacientů mezi kraji. Při dalším zhoršování situace ministerstvo zvažuje zapojení i specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem-19 nepodílely. Další možností je i obnovení pracovní povinnosti mediků a případně i zdravotníků z ambulantního sektoru.

09:43

Při zhoršení situace ministerstvo zdravotnictví zvažuje zapojení nemocnic, které dosud covid neléčily. Uvažuje také o pracovní povinnosti včetně ambulantního sektoru.

09:42

Blatný zopakoval, že plošná opatření nefungují, když nejsou individuálně dodržována. Řešením je podle něj uvědomělý přístup místo dalších restrikcí.

09:03

Kvůli on-line výuce mají děti snazší přístup ke sledování pornografie na internetu. V této době, kdy děti nemají ani zájmové kroužky a mají omezenou možnost se sdružovat, mohou děti na internetu také častěji komunikovat s lidmi, které nikdy osobně neviděly. Mohou se tak stát obětí agresorů. Před riziky dlouhodobé on-line výuky v tiskové zprávě varovaly sexuoložky Petra Sejbalová a Jana Martincová. Podle nich by rodiče měli děti poučit, jak se v rizikových situacích zachovat. Pomáhá také včasná sexuální výchova. Děti, které mají dostatečnou sexuální výchovu v rodině nebo ve škole, méně často sledují pornografii na internetu.

08:33

Čeští pendleři budou muset v Sasku předkládat při hraničních kontrolách potvrzení o důležitosti své profese od tohoto pátku. Oznámilo to saské ministerstvo sociálních věcí, které má na starosti i resort zdravotnictví a boj s pandemií nemoci covid-19. Německo považuje Českou republiku za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, proto v neděli obnovilo kontroly na pomezí s Českem a přes hranice pouští jen vybrané profese pendlerů.

08:29

V nemocnicích bylo v úterý 6171 pacientů s covidem. V těžkém stavu bylo 1196 z nich, což je druhá nejvyšší hodnota od propuknutí epidemie. Víc pacientů v těžkém stavu bylo hospitalizovaných pouze 3. listopadu, a to 1200.

08:21

V Ústeckém kraji v úterý přibylo 851 nákaz koronavirem. Naposledy přibylo přes 800 případů 7. ledna. Oproti minulému týdnu je to o 144 případů víc.

08:20

Trutnovsko je nadále okresem v ČR, kde se nákaza šíří nejrychleji. Za posledních sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel asi 1065 případů.

08:15 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Věk hospitalizovaných se výrazně snížil. JIP lůžka jsou výrazně omezené," řekl premiér Babiš před odletem do Krakova.

08:14 Ilustrační foto.

V Praze testy v úterý odhalily 1336 případů koronaviru, nejvíc od 7. ledna. Minulé úterý bylo případů o 188 méně. S nákazou se nyní potýká 12 486 lidí.

08:13

V nemocnicích bylo v úterý 6171 pacientů s covidem, z toho 1200 ve vážném stavu. Na jednotkách JIP a ARO je 165 volných lůžek pro lidi s covidem.

08:13 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Situace není dobrá, znovu se zhoršila. Máme velmi malý počet JIP lůžek. Vláda bude muset rozhodnout, jakým způsobem dál. Jsou tady názory, že uvolňovat obchody jsou naprosté šílenství. Otázka je, jestli při přísných epidemiologických opatřeních by byli občané ochotní jít na celospolečenskou dohodu, že to budou dodržovat," řekl Babiš.

08:11 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda je připravena opozici vyhovět ve většině jejích připomínek k pandemickému zákonu. Novinářům to před odletem na dnešní summit zemí V4 do Krakova řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Neshoda podle něj panuje v otázce odškodňování. Podle Babiše není možné, aby stát kvůli koronavirovým opatřením nahrazoval ušlý zisk, premiér upozornil na rozpočtové dopady takového kroku.

Babiš dnes řekl, že jednání bylo konstruktivní. "Připomínky opozičních stran byly většinou zapracované, víceméně jsme připraveni vyhovět, abychom nemuseli neustále řešit nouzový stav. Pandemický zákon by měl nahradit diskuse o nouzovém stavu," konstatoval premiér. Strany mají v plánu další schůzku po návratu premiéra z Krakova dnes v 19:00.

08:11 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

O možném otevření obchodů bude jednat vláda v pátek ráno. Premiér Andrej Babiš označil za problém obsazené nemocnice i to, že řada lidí covidová opatření nedodržuje.

08:06

V úterý přibylo v Česku 12 486 potvrzených případů covidu, nejvíc od 8. ledna. Od začátku epidemie se v Česku prokazatelně nakazilo 1,1 milionu lidí.

07:40

V Německu přibylo za posledních 24 hodin 7556 nových případů koronaviru a dalších 560 úmrtí. Je to méně než před týdnem, informoval dnes berlínský Institut Roberta Kocha. Přesně před týdnem hlásil RKI 8072 nakažených a 813 zemřelých během uplynulého dne, tato statistika však zahrnovala i případy registrované se zpožděním. Nejvyšší bilanci zemřelých (1244) evidovalo Německo 14. ledna, maximální počet nově infikovaných (33 777) pak 18. prosince.

07:39

Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie k dnešku stouplo z 1,06 na 1,08. Číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk. Mírně nad hodnotou jedna se drží až na jednu výjimku od začátku února. Pokud se dostane pod tuto hranici, znamená to, že epidemie zpomaluje.

07:16

Rizikové skóre protiepidemického systému PES je k dnešku 72 bodů ze sta, což odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti z pěti. Předchozí tři dny byl index po zpětné úpravě dat na webu ministerstva zdravotnictví na hodnotě 77 bodů, tedy v pátém, nepřísnějším stupni. Pokles o pět bodů způsobil nižší podíl hospitalizovaných, u nichž se nákaza koronavirem projevila až v nemocnici - dostal se pod 45 procent. Ostatní tři ukazatele pro výpočet skóre se zhoršily, jeho hodnotu ale neovlivnily.

06:37

Zdravotníci bojující s pandemií v nemocnicích i mimo ně si na odměny za podzimní vlnu ještě dlouho počkají. Původně je měli dostat v dubnu.

06:09

Japonsko dnes zahájilo očkování proti covidu-19, informovaly zahraniční agentury. Jako první dostali vakcínu vyrobenou ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech pracovníci tokijské nemocnice. Na úspěchu japonské vakcinace do značné míry závisejí již jednou odložené olympijské hry v Tokiu. Do jejich plánovaného začátku v červenci v tuto chvíli zbývá méně než půl roku.

05:45

Lidé, kteří míří na Slovensko, budou ode dneška muset po příjezdu na dva týdny do karantény. Volnější pravidla platí pro pendlery, nová povinnost izolace ani nutnost testu na koronavirus se netýká řidičů a posádek v nákladní, autobusové, železniční a letecké dopravě. Na slovenské hranice se také vrátí kontroly.

Povinnou karanténu si lidé budou moci zkrátit, pokud budou mít negativní test. Ten však lze absolvovat zpravidla nejdříve osmý den.

05:30

Vládní a opoziční strany by dnes večer měly opět jednat o opatřeních proti koronavirové epidemii a pandemickém zákonu. Po úterní schůzce měla opozice poslat své připomínky k předloze, kterou v pondělí kabinet schválil, vypořádat by je neprodleně mělo ministerstvo zdravotnictví.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je cílem, aby Sněmovna zákon projednala ve čtvrtek na mimořádné schůzi ke státnímu rozpočtu a kompenzačnímu bonusu. Lídři stran by mohli debatovat též o harmonogramu otevírání škol a obchodů.

21:28

V obchodních centrech  budou všichni zaměstnanci, včetně pracovníků servisních služeb, jako je ostraha nebo úklid, povinně nosit respirátory třídy FFP2. Zákazníkům bude používání respirátorů doporučováno, některá centra se chystají respirátory návštěvníkům rozdávat zdarma, informoval po jednání s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO) předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

21:10 Ilustrační foto.

Opoziční zastupitelé hnutí ANO chtějí, aby se čtvrteční jednání pražských zastupitelů konalo ve sníženém počtu zúčastněných, nikoliv v plném počtu 65 členů. Zredukován má být i program jednání pouze na nekonfliktní či nezbytné materiály. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) k tomu řekl, že zastupitelské kluby se dohodly na co nejrychlejším projednání všech bodů bez zbytečných průtahů a dlouhých diskusí. "Do budoucna bych preferoval ale spíše využití moderních technologií. Už dnes se mohou účastnit jednání online zastupitelé z karantény, takže já si dokážu představit i plně online jednání zastupitelstva, tak jako nyní jedná každý týden online městská rada, " uvedl.

20:19

Objem osobní letecké dopravy ve Spojených státech se vloni kvůli pandemii covidu-19 propadl o zhruba 60 procent a dostal se na nejnižší úroveň od roku 1984. Oznámilo to dnes americké ministerstvo dopravy. Počet cestujících se snížil na 368 milionů z předloňských 923 milionů.

Sdružení Airlines for America uvedlo, že devět největších amerických leteckých společností v loňském roce prodělalo 46 miliard dolarů (980 miliard Kč). Předpovědělo rovněž, že objem osobní přepravy se na úroveň z období před příchodem pandemie nevrátí dříve než v roce 2023.

20:07

Hygienici v Jihočeském kraji dnes zaznamenali 589 nových případů koronaviru. Je to o 167 více než minulé úterý. Sedm pacientů s koronavirem dnes zemřelo. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

"Ve 120 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a v 75 na pracovišti. Nově onemocnělo 10 zdravotníků a 14 pracovníků či klientů sociálních služeb. Dalších 12 nových případů se týkalo škol. Jedna osoba se infikovala při pobytu v Anglii. U ostatních případů zatím nebylo možné zdroj nákazy identifikovat," řekla Kotrbová.

19:49

Přehled událostí 16. 2. z domova:

 • Epidemie koronaviru v Česku neustupuje. Testy odhalily v pondělí dalších 8745 případů nemoci covid-19, to je skoro o tisíc víc než ve stejný den minulého týdne.
 • Počet lidí s covidem v nemocnicích stoupl oproti předchozímu dni zhruba o dvě stovky na 5990, ve vážném stavu bylo 1130 z nich.
 • Od vypuknutí epidemie loni v březnu se v Česku prokazatelně nakazilo téměř 1,1 milionu lidí, z toho 18 430 zemřelo a téměř 979 000 se mezitím vyléčilo
 • Rizikové skóre protiepidemického systému PES k dnešnímu dni kleslo ze 77 na 72 bodů ze sta, po dvou dnech se tak vrátilo z pátého do čtvrtého stupně pohotovosti
 • Opoziční strany podle dohody z dnešní schůzky s vládou pošlou dnes připomínky k pandemickému zákonu, který v pondělí schválila vláda
 • Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) doporučil v ČR používání zatím neregistrovaného léku proti covidu-19 od firmy Regeneron. Jde o kombinaci monoklonálních protilátek Casirivimab a Imdevimab, určen je pro vysoce rizikové ambulantní pacienty
 • Předseda Pirátů Ivan Bartoš (ANO) se shodl s prezidentem Milošem Zemanem na tom, že je do současné pandemické situace potřeba vnést prvek, který zvrátí trend nových přírůstků nakažených. Mluvili spolu i o ekonomických dopadech pandemie nebo o rozpočtu. Vláda navrhuje zvýšit rozpočtový deficit ze 350 na 500 miliard korun
 • Na některých hraničních přechodech mezi ČR a Německem se i dnes tvořily kolony kamionů. Důvodem je povinné testování řidičů a pendlerů na nový koronavirus, které Německo vyžaduje. Na přechodu Rozvadov na Tachovsku odpoledne stála víc než desetikilometrová kolona
 • V uzavřených okresech Sokolov a Cheb dnes začaly mobilní týmy hasičů testovat na onemocnění covid-19 zaměstnance firem a státní správy. Hasiči zajišťují odběry na Sokolovsku ve věznici v Horním Slavkově a v městském úřadě v Kraslicích
 • Zastupitelstva obcí se kvůli nouzovému stavu, který vláda nově vyhlásila v pondělí na žádost hejtmanů, nesmí konat po 21:00
19:03

Slovensko by podle premiéra Igora Matoviče mělo kvůli nedostatku vakcín proti covid-19 v EU vyjednávat s Ruskem o dodávkách látky Sputnik V.

18:51

Německo do 3. března prodloužilo nařízení, které dopravcům až na výjimky zakazuje přepravu cestujících z oblastí s koronavirovými mutacemi včetně ČR.

18:49

Přední britští herci včetně Iana McKellena, Patricka Stewarta či Julie Waltersové dnes varovali kabinet premiéra Borise Johnsona před nenávratnými škodami, které budou mít pobrexitová imigrační pravidla na britské kulturní odvětví. Problematická je hlavně nemožnost vyrazit na turné po Evropě bez víza, píší herci v otevřeném dopise.

18:30

Zástupci školských odborů, zaměstnavatelů a ministerstva školství dnes vyzvali ministerstvo vnitra k urychlenému zakoupení a distribuci testů na covid-19 do škol. Zároveň také apelovali na ministerstvo zdravotnictví, aby urychlilo schvalování testů k samoodběru bez asistence zdravotníka. Po jednání školské tripartity to dnes ČTK řekli ministr školství Robert Plaga (za ANO) a předseda školských odborů František Dobšík.

18:15

 Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO) kritizuje vládu za způsob komunikace o omezeních v sociálních službách. Podle ní kabinet nařizuje změny ze dne na den, jsou nepřehledné a není jasné, jakou péči je možné poskytovat. Asociace žádá zveřejnění podrobnějších pokynů. Uvedla to dnes v prohlášení, které zaslala ČTK. Reagovala tak na vydání nařízení pro sociální služby k nynějšímu nouzovému stavu, které začalo platit ode dneška.

18:00 Vlajka Brazílie

Ulice a pláže brazilského Ria de Janeiro by jindy v těchto dnech byly plné turistů, lidí v pestrobarevných kostýmech i spoře oděných tanečnic, na tento týden totiž připadá doba karnevalu. Ten se ale letos nekoná kvůli pandemii covidu-19 a zakázány jsou i velké veřejné akce. Policie přesto řešila už desítky tajných večírků, kde až do rána tančily stovky i tisíce lidí. V pondělí přitom starosta tohoto druhého největšího města Brazílie oznámil, že od středy se v Riu pozastavuje očkování proti covidu-19 kvůli nedostatku vakcín.

Slavný karneval v Riu de Janeiro, který do tohoto šestimilionového města každoročně přiláká dalších několik milionů turistů, byl naposledy v tomto termínu zrušen v roce 1912. Tehdy byl ale jen odložen o několik měsíců.

17:52

Obyvatelé Slovenska by podle prezidentky Zuzany Čaputové měli dál dodržovat restrikce v souvislosti s koronavirovou krizí, v zemi je ale také třeba zlepšit vyhledávání kontaktů nakažených a kontrolu dodržování karanténních opatření. Čaputová to dnes řekla po schůzce s odborníky. Slovensko se podle ní v posledních dnech z hlediska přírůstku úmrtí na covid-19 dostalo v přepočtu na milion obyvatel na první místo na světě.

"Lockdown máme sice striktní, ale nezabírá tak, jako v jiných zemích. Je třeba dodržovat všechna pravidla. Je nevyhnutelné, abychom toto období vydrželi. Na jaře jsme měli zkušenost, že když jsme byli solidárn

17:28

Nedělní vyhlášení nouzového stavu vládou po dohodě s kraji pokládají komunisté za neústavní. Dohodlo se na tom dnes širší vedení KSČM, ČTK o tom informovala mluvčí KSČM Helena Grofová. Podle poslankyně Miloslavy Vostré se komunisté přidají k iniciativě zařadit rozpravu o tom na schůzi Sněmovny v tomto týdnu. Pokus o vyvolání mimořádné schůze ke zrušení nouzového stavu ohlásila opoziční SPD. Potřebuje 40 poslaneckých podpisů, klub hnutí čítá 19 členů. Podle Vostré by ani s 15 hlasy komunistů nedala SPD potřebný počet dohromady.

"Může to být ale zařazeno jako bod jednání na svolanou schůzi. V tom případě my zařazení toho bodu samozřejmě podpoříme," řekla Vostrá ČTK. Nový nouzový stav trvá od pondělí, vláda jej vyhlásila na žádost hejtmanů poté, co s prodloužením dosavadního stavu nouze nesouhlasila Sněmovna.

17:17

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka označil koronavirus za čínskou biologickou zbraň. Prohlásil to při svém kázání v katedrále svatého Víta počátkem února, dnes na to upozornila televize CNN Prima News. Duka ve svém projevu dodal, že původ koronaviru znají všichni vojenští specialisté, ale nechtějí, nebo nemohou to říci. Proti výroku se ohradil například imunolog Václav Hořejší. Podle pražského arcibiskupství je Dukův výrok vytržený z kontextu.

17:07

Americká farmaceutická firma Johnson&Johnson požádala Evropskou agenturu pro léčivé přípravky o schválení své vakcíny proti covidu-19. Unijní agentura o tom informuje na svých internetových stránkách.

Její výbor pro léčiva bude vakcínu označovanou jako Covid-19 Vaccine Janssen vyhodnocovat ve zrychleném zřízení a posudek se dá očekávat v půlce příštího měsíce. Stane se tak za podmínky, že Johnson&Johnson výboru dodá kompletní data o účinnosti, bezpečnosti a kvalitě očkovací látky.

Jde o čtvrtou žádost o povolení vakcíny proti covidu-19 od začátku současné pandemie. Už dříve ho získaly přípravky od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Agentura DPA uvádí, že Evropská komise vakcínu od společnosti Johnson & Johnson objednala pro 200 milionů lidí v sedmadvacítce. Od ostatních vakcín, které se už v EU používat smějí, se liší v tom, že se podává jen v jedné dávce.

Vakcína společnosti Johnson & Johnson
Vakcína společnosti Johnson & Johnson | Foto: Reuters
16:59

V nemocnicích v Plzeňském kraji je nyní nejvíc nemocných s covidem od začátku pandemie před rokem. Víc lidí také potřebuje intenzivní péči.

16:42

Praktickou ukázku toho, že samoodběr vzorku slin pro antigenní test na covid-19 zvládne i dítě na prvním stupni základní školy, připravuje brněnská firma Bakter Medical. ČTK to řekl její jednatel Jaroslav Kalina.

Testy Saligen, které firma vyrábí, byly mezi osmi testovacími sadami, které ministerstvo zdravotnictví zvažovalo pro testování ve školách. V pondělí ministr Jan Blatný informoval, že půjde o antigenní testy, kdy si žáci sami odeberou vzorek z přední části nosu, podobně jako v Rakousku. Toto testování má být přímo ve třídě.

16:41

Od 1. března bude ministerstvo průmyslu a obchodu přijímat žádosti o podporu od firem i osob samostatně výdělečně činných z oblasti audiovize, které postihl koronavirus.

15:56

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (ANO) se shodl s prezidentem Milošem Zemanem na tom, že je do současné pandemické situace potřeba vnést prvek, který zvrátí trend nových přírůstků nakažených. Mluvili spolu i o ekonomických dopadech pandemie nebo o rozpočtu. Vláda navrhuje zvýšit rozpočtový deficit ze 350 na 500 miliard korun. Zeman by chtěl věřit, že při rozumném hospodaření bude deficit ve skutečnosti nižší, sdělil ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Bartoš po dnešní schůzce, která trvala asi hodinu a půl, novinářům řekl, že probrali řadu témat. Za nejdůležitější označil současnou pandemickou situaci. Zemanovi předal plán na její řešení, který Piráti zpracovali společně se svými koaličními partnery ze STAN. "Pro mě bylo důležité, a tam jsme se asi shodli, že je potřeba do té situace vnést nějaký prvek, který zvrátí buď rostoucí nebo setrvalý trend přírůstků nově nakažených v České republice i třeba s ohledem na tu novou britskou mutaci viru," řekl Bartoš.

15:35

Jihlavský magistrát se vrátí k běžnému chodu od příštího týdne. Kvůli tomu, že se mezi úředníky koncem ledna potvrdilo šíření koronaviru, včetně britské mutace, nechala radnice otestovat 376 svých pracovníků. Kvůli nemoci nebo karanténě jich zůstalo doma pět desítek. Magistrát musel omezit provoz a některá pracoviště i uzavřít. Pracovníci z karantény se už postupně vracejí, sdělil mluvčí radnice Radovan Daněk.

15:24

Karlovarský kraj chce začít jednat s příhraničními nemocnicemi o možnosti převozu pacientů do Německa. Kraj o to usiloval už dříve, přesuny ale musí schválit česká vláda. Na hraniční kapacitu lůžkové intenzivní péče v zemi upozornil na videokonferenci hejtmanů s kabinetem premiéra Andreje Babiše (ANO) hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Podle něj premiér potvrdil, že vláda má připravený rámec pro takovou spolupráci, jakmile o ni zažádá krajská koordinátorka pro intenzivní péči. V tiskové zprávě to v úterý uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

15:16

Radnice v Hradci Králové vyhoví 346 žádostem o podporu z městského programu finanční pomoci pro podnikatele Antivirus II. Mezi podnikatele rozdělí téměř 3,5 milionu korun. Dalších 480 000 korun by mohli dostat hoteliéři. Peníze, které mají hradeckým podnikatelům pomoci s dopady koronavirové krize, chce město začít vyplácet v březnu. Sdělili to v úterý zástupci radnice.

14:45

Zastupitelstva obcí se kvůli nouzovému stavu, který vláda nově vyhlásila od pondělí, nesmí konat po 21:00. Vyplývá to z pokynu ministerstva vnitra.

14:45

Antigenní testy na covid-19, které se používají pro testování školáků v Rakousku, zřejmě nejsou dostatečně citlivé. Podíl pozitivních, které zachytily, byl v řádech promile. Řekl to bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Vhodné podle něj zřejmě nebudou ani kloktací testy, protože někteří menší žáci nedokážou dobře vykloktat. Vláda v pondělí uvedla, že by se první studenti mohli do škol vrátit od 1. března. Podmínkou bude antigenní testování ve školách.

14:26

K dnešnímu ránu německá policie na česko-saské hranici zkontrolovala přes 12 tisíc lidí, z nichž 3414 nevpustila, řekl saský ministr vnitra Roland Wöller.

14:20

Ústavní činitelé za týden proberou otázky české zahraniční politiky, zabývat se budou třeba dopady pandemie. Předseda Senátu Vystrčil pozván nebyl.

14:12

Dlouhodobá distanční výuka může mít do budoucna výrazné dopady na ekonomiku v souvislosti s nižší budoucí produktivitou práce v důsledku poklesu vzdělanosti. Ztráty představují už dnes stovky miliard korun. ČTK to řekl ekonom Daniel Münich z Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Ekonomické ztráty výuky na dálku podle něj budou daleko vyšší, než by byly náklady na intenzivnější testování na covid-19, trasování kontaktů nakažených a větší podporu škol a žáků po vypuknutí epidemie loni v březnu. Vláda to podle něj po řadu měsíců přehlížela.

13:48

Sasko rozšiřuje výjimku z karantény pro české pendlery, týká se to například energetiků, vodohospodářů, informatiků, pracovníků technických služeb či výrobců zařízení pro zdravotnictví. Na tiskové konferenci to oznámila saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i resort zdravotnictví a boj s pandemií nemoci covid-19. Uvedla, že přechodné období, než pendleři získají potřebné potvrzení úřadů, potrvá do konce tohoto týdne.

13:45 Ilustrační foto.

Praha má od pátku prvních 2500 dávek vakcíny AstraZeneca. Dnes má dorazit asi 16 000 dávek látky Pfizer/BioNTech a 22. února 5200 dávek látky Moderna.

13:40

Kvalitní zákon by mohl zajistit, že stav nouze nebude nutný, řekl předseda STAN Vít Rakušan. Pokud bude jednání dál vstřícné, dohoda může být rychlá, míní šéf Pirátů Ivan Bartoš.

13:23

Ministerstvo vnitra oslovilo dodavatele šesti typů testů s žádostí o nabídku pro testování ve školách, řekl Hamáček. Ministerstvo zdravotnictví má podle něj připravit návrh očkování učitelů.

13:16

Jednání s vládou bylo konečně věcné, řekl předseda ODS Petr Fiala. Rýsuje se shoda, jak schvalovat pandemický zákon. K návrhům opozice se vláda vyjádří ve středu.

12:52

Opoziční strany podle dohody z dnešní schůzky s vládou pošlou dnes připomínky k pandemickému zákonu, který v pondělí schválila vláda. Ministerstvo zdravotnictví se je pokusí vypořádat. Pokud některé rozpory zůstanou, sešli by se představitelé stran znovu. Novinářům to po jednání ve Sněmovně řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Cílem podle něj je, aby zákon projednala Sněmovna ve čtvrtek.

Schůzky k dalšímu postupu při epidemii se dnes ve Sněmovně účastnili lídři opozičních stran, premiér Andrej Babiš (ANO), Hamáček a další ministři včetně ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). "Dohodli jsme se, že dnes pošle opozice připomínky k vládnímu návrhu, ministerstvo se je pokusí vypořádat. Pokud budou některé s rozporem, tak se k tomu ještě sejdeme. Cílem je projednat pandemický zákon ve čtvrtek, na tom panovala shoda," uvedl Hamáček.

12:35

V uzavřených okresech Sokolov a Cheb dnes začaly mobilní týmy hasičů testovat na onemocnění covid-19 zaměstnance firem a státní správy. Hasiči zajišťují odběry na Sokolovsku ve věznici v Horním Slavkově a na městském úřadě v Kraslicích. Odborné týmy budou pokračovat v testování po dobu vydání mimořádných opatření, řekl dnes náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Oldřich Volf.

"Jeden tým je dnes ve věznici v Horním Slavkově, kde vznikly klastry nakažených koronavirem, otestovat mají asi 260 odsouzených. Další tým je dnes na městském úřadě v Kraslicích, kde odebírají vzorky zaměstnancům úřadu a městských organizací, například ve školách a školkách," řekl Volf.

12:18

Německo od 1. března umožní všem obyvatelům nechat si zdarma provést rychlotest na koronavirus. Brzy chce schválit i samotesty pro školy a školky.

12:14

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) doporučil v ČR používání zatím neregistrovaného léku proti covidu-19 od firmy Regeneron. Jde o kombinaci monoklonálních protilátek Casirivimab a Imdevimab, určen je pro vysoce rizikové ambulantní pacienty. Na Twitteru o tom informovala ředitelka SÚKL Irena Storová. Před týdnem úřad doporučil první lék tohoto typu od firmy Eli Lilly, o několik dní později jeho použití povolilo i ministerstvo.

12:13

V Moravskoslezském kraji znovu výrazně přibylo nakažených koronavirem, za pondělí 657 případů. Podle hejtmana by se situace mohla dále zhoršovat.

11:29

Na úterní jednání vlády a opozice přináší koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) sedm návrhů pro boj s covidem-19 do té doby, než bude dostatečně proočkovaná společnost. Představí i podněty, jak upravit pandemický zákon, který vláda schválila v pondělí. Představitelé koalice to v úterý řekli ve Sněmovně novinářům krátce před schůzkou, která začala v 11:00.

11:19

Ve středních Čechách přibylo v pondělí 1337 nakažených koronavirem. Oproti předešlému pondělí jde o nárůst o asi 100 případů. Nyní je v regionu 15 194 nakažených, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

10:21

Senát rozhodne 24. února o tom, zda lidé v nařízené karanténě budou dostávat k náhradě mzdy bonus až 370 korun za den, a to podle výše svého výdělku.

10:08

Děti, které už před covidem bojovaly s nadváhou či obezitou, teď tloustnou ještě víc.

10:07

V Královéhradeckém kraji se od úterý mobilní testování na koronavirus rozšířilo z nejzasaženějšího okresu Trutnov také na sousední Náchodsko. Testování antigenními testy v Hronově, Polici nad Metují, Teplicích nad Metují a v Novém Městě nad Metují tento týden zajistí tříčlenný tým vyslaný Armádou ČR. Rozšiřuje se také počet mobilních testovacích týmů na Trutnovsku. Sdělili to zástupci krajských nemocnic.

09:55

Se ztrátou motivace, ale také úzkostmi a depresemi se v době nekončící pandemie koronaviru vypořádávají vysokoškolští studenti. Poptávka po psychologické pomoci se v poradenském centru Mendelovy univerzity v Brně ve druhé polovině roku 2020 zdvojnásobila, informovala škola v tiskové zprávě. Jde o důsledek dlouhotrvajících restrikcí i nedostatku sociálních kontaktů. Studenti a obecně mladí lidé podle řady studií představují v době pandemie ohroženou skupinu z hlediska duševního zdraví.

09:43

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn chce do začátku března prodloužit omezení cest ze zahraničních oblastí s nebezpečnými mutacemi koronaviru, za kterou Německo od neděle považuje i Českou republiku. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informoval magazín Der Spiegel. Spahnův návrh se týká nařízení, které zakazuje leteckým, autobusovým či železničním dopravcům přepravovat cestující z oblastí s mutacemi. Výjimku mají dopravci jen pro občany Německa a pasažéry, kteří mají v Německu nahlášen pobyt.

09:51

K vládnímu pandemickému zákonu, zvýšení rozpočtového schodku na 500 mld. Kč a nové podobě příspěvku podnikatelům se poslanci sejdou ve čtvrtek.

09:35

Německo za poslední den zaznamenalo 3856 nových případů koronavirové nákazy. Oproti minulému úterý jde o mírný nárůst. Dalších 528 nakažených zemřelo.

08:44

Na dálničním hraničním přechodu Rozvadov na Tachovsku je od rána fronta automobilů na výjezdu do Německa. Po 08:00 byla dlouhá kolem osmi kilometrů. Jde hlavně o kamiony. Dopravní policisté jsou na místě, žádné kolize ani konflikty tam nevznikají. Řekla policejní mluvčí Ivana Jelínková. Řidiči, kteří nemají test na covid, musí jet přes přechod v pravém pruhu, kde je fronta. Ti, kteří ho mají z vnitrozemí, mohou jet v levém, volnějším pruhu.

08:41

V Libereckém kraji za pondělí přibylo 479 nových nákaz koronavirem, o 32 méně než před týdnem. Ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne nově zjištěných případů v kraji ubylo poprvé po 13 dnech růstu. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

08:35

Česko-saská hranice je průjezdná bez čekání, situace se oproti pondělí uklidnila. Na česko-bavorské hranici se podle německé policie tvoří kolony.

08:27 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v pondělí 1061 prokázaných případů covidu, o 108 méně než před týdnem. Zdravotnicí v Praze v pondělí aplikovali 2910 dávek vakcíny.

08:26

Obě potřebné dávky očkování proti covidu dostalo v Česku zatím 173 269 lidí. Zdravotníci podali přes 466 500 dávek, z toho 95 procent od Pfizeru.

08:16

Na hraničím přechodu v Pomezí nad Ohří se znovu tvoří kolony kamionů kvůli přísnějším kontrolám na vstupu do Německa. Kolona je až dva km dlouhá.

08:13

Počet lidí s covidem v nemocnicích stoupl na 5990, ve vážném stavu bylo 1130 z nich. Obětí je celkem 18 430. S nákazou se nyní potýká 102 475 lidí.

08:05

Bývalý ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch se zřejmě stane českým velvyslancem ve Finsku. Jeho nominaci podle informací serveru SeznamZprávy schválila minulý týden vláda. S vysláním Vojtěcha na diplomatický post v Helsinkách ještě musí souhlasit prezident Miloš Zeman. V čele ministerstva zdravotnictví stál Vojtěch od prosince 2017 do loňského září, kdy na funkci rezignoval.

08:00

Epidemie koronaviru v Česku neustupuje. Testy odhalily v pondělí dalších 8745 případů nemoci covid-19, to je skoro o tisíc víc než ve stejný den minulého týdne. Mezitýdenní nárůst počtu nakažených tak pokračuje už několik dní v řadě. Počet lidí s covidem v nemocnicích stoupl oproti předchozímu dni zhruba o dvě stovky na 5990, ve vážném stavu bylo 1130 z nich. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:04

Rizikové skóre protiepidemického systému PES k úterý kleslo ze 77 na 72 bodů ze sta, po dvou dnech se tak vrátilo z pátého do čtvrtého stupně pohotovosti. Pokles indexu o pět bodů způsobil nižší podíl hospitalizovaných, u nichž se nákaza projevila až v nemocnici - dostal se pod 45 procent. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie stouplo zhruba o dvě setiny na 1,05. Mírně se zhoršily i další dva ukazatele pro výpočet protiepidemického skóre, jeho hodnotu to ale neovlivnilo. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:05

Předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš se sejde dnes na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Hovořit budou zejména o koronavirové krizi. Bartoš chce hlavě státu představit plán předvolební koalice Pirátů a Starostů na zvládání epidemie covidu-19.

Piráti patří ke stranám, jejíž poslanci nepodpořili ve čtvrtek ve Sněmovně návrh menšinové vlády ANO a ČSSD na prodloužení nouzového stavu. Zeman vyjádřil v pátek s rozhodnutím dolní komory nespokojenost, situace podle něho ohrožuje zdraví a životy lidí.

05:55

Vládní a opoziční strany dnes začnou jednat o další podobě koronavirových opatření v Česku. Základem by se měl stát pandemický zákon, který v pondělí schválila vláda.

Opozice před schůzkou mimo jiné žádá, aby funkční opatření bylo možné vyhlašovat i bez nouzového stavu, apeluje také na postupný návrat žáků do škol či zrušení některých sporných opatření proti šíření covidu-19.

05:45

Mexiko v pondělí začalo proti covidu-19 očkovat seniory. Desítky Mexičanů starších 60 let ale kvůli zpožděním v očkování musely čekat ve frontách i několik hodin, píše agentura Reuters.

05:30

 Austrálie podmínečně schválila nasazení vakcíny proti covidu-19, kterou vyvinula firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Podle agentury Reuters to dnes oznámil australský lékový regulátor.

22:51

Celkem k dnešnímu dni armáda nasazuje v domovech pro seniory nebo v nemocnicích 526 vojáků. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Dnes vyslala armáda vojáky na pomoc se zvládáním pandemie do dalších sedmi nemocnic a sociálních zařízení. Nastoupili nově třeba do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nebo do nemocnic v Mladé Boleslavi a Kladně.

22:26

Vláda schválila nový zákon o kompenzačním bonusu. Nebude nově vázán na nouzový stav a zvyšuje příspěvek podnikatelům z 500 na 1000 Kč denně.

22:19

Až 150 vojáků bude možné povolat pro potřeby státem garantované sítě odběrových center pro testování na covid-19. Vláda schválila novelu nařízení.

22:03

Harmonogram MŠMT počítá s návratem závěrečných ročníků SŠ a VOŠ od 1. března,SŠ pro praktické vyučování o týden později a 9. ročníků ZŠ od 15. března.

21:56

Poslankyně opoziční Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková připravila podnět Ústavnímu soudu na zrušení nového nouzového stavu, jak jej v neděli kvůli epidemii covidu-19 vyhlásila vláda na žádost hejtmanů. Kabinet podle ní obchází vůli Sněmovny, která ve čtvrtek odmítla prodloužit původní nouzový stav. Nyní Majerová Zahradníková hledá pro podnět podporu mezi dalšími opozičními poslanci.

21:29

Na jednání takzvaného koronavirového kabinetu bylo rovněž schváleno otevření synagog o nadcházejícím židovském svátku Purim. Od pátku se otevřou synagogy a další svatostánky. Uvnitř bude účast omezena na deset lidí, venku na dvacet. Zároveň budou během svátku Purim zakázány velké oslavy; slavnostní rodinné večeře se mají konat jen v nejužším rodinném kruhu.

21:29

V Izraeli by se v neděli měly otevřít obchody, posilovny, hotely a řada kulturních zařízení. Některá místa však budou přístupná pouze lidem, kteří byli očkováni proti covidu-19 nebo nemoc prodělali. Výraznému rozvolnění protikoronavirových opatření podle listu The Times of Israel dnes dali zelenou izraelští ministři.

21:19

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) vítá, že ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) hodlá vládě v nejbližších dnech navrhnout otevření obchodů. Obnovit provoz by mohly 22. února. Svaz to ale vnímá jako snahu být rychlejší než Ústavní soud, který má právě příští pondělí vynést ve věci omezení maloobchodu rozhodnutí. Konečný termín otevření prodejen by měla vláda zveřejnit alespoň s dvoudenním předstihem, řekl ČTK prezident SOCR Tomáš Prouza.

21:18

Vnitřní kontrola nezjistila pochybení policistů, kteří si nevšimli oslavy v teplickém hotelu. Švejdar je přesvědčen, že pokyn nezasáhnout nedostali.

19:58

V nemocnicích zbývá jen zhruba 180 lůžek JIP pro pacienty s covidem-19 z celkových více než 3900. Situace je horší v západní části Česka, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jsou kraje, kde jsou jenom jednotky volných lůžek. Podle aktuálních dat k dnešním 18:50 zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví je lůžek JIP pro pacienty s covidem volných 192 a 465 lůžek pro ostatní pacienty. Obsazených je tak asi 84 procent celkové kapacity v zemi. Jedním z důvodů zaplněnosti JIP je podle něj i výskyt britské mutace koronaviru, která se prokazuje v průměru asi ve 40 procentech vzorků.

19:47

Chorvatsko bude od úterý znovu patřit do seznamu červených zemí s vysokým rizikem, tedy druhé nejrizikovější kategorie. Na twitteru dnes o aktualizaci opatření ministerstva zdravotnictví informovalo ministerstvo zahraničí. Teprve dnes se přitom Chorvatsko přesunulo do tmavě červených, tj. velmi rizikových území s nejpřísnějšími podmínkami pro přicestování.

19:33

V průměru kolem 40 procent vzorků testovaných na covid-19 vykazuje podle ministra britskou mutaci koronaviru. Mezi kraji jsou ale velké rozdíly.

19:16 Karel Havlíček (ANO)

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) navrhne v příštích dnech vládě otevření obchodů. V případě, že to vláda schválí, by se mohly otevřít od 22. února. Dohodl se na tom s představiteli krajů. Havlíček to řekl na dnešní tiskové konferenci. Služeb a ostatních provozů se návrh zatím týkat nebude, jejich uvolňování by v případě příznivého vývoje mohlo následovat v březnu.

18:50

Pondělní události ohledně koronaviru přehledně:

 • Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu přes rezervační systém hlásit lidé starší 70 let, potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Zdravotní stav v pořadí pro očkování roli hrát nebude.

 • Mnoho právníků považuje vyhlášení nového nouzového stavu bez časové prodlevy od konce předchozího za protiústavní. 
 • Vláda schválila návrh zákona o mimořádných opatřeních. Urychlené projednání pandemického zákona ve sněmovně žádali hejtmani, když o víkendu vyjednávali s vládou o prodloužení nouzového stavu. 
 • Vláda schválila návrh, podle kterého by mohla dostat pravomoc vyhlašovat stav nebezpečí na celostátní úrovni. 
 • Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že schválila pro nouzové použití vakcínu firmy AstraZeneca. 
18:40

V Karlovarském kraji začnou od úterý testovat na covid-19 tři mobilní týmy hasičů a dvě armádní skupiny. Na starosti by měly mít antigenní testy v mobilním odběrovém místě v Pomezí nad Ohří, ve věznicích a zajistí také testování zaměstnanců firem z uzavřených okresů Cheb a Sokolov. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

18:37

Vláda podle koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) porušila svůj slib hejtmanům i opozici, když v pondělí místo pandemické novely těchto stran předložila vlastní verzi předpisu, téměř stejnou jako loni. Předloha, kterou v pondělí schválila vláda, postrádá parlamentní kontrolu opatření a neřeší kompenzace, kritizují Piráti a STAN v tiskové zprávě.

18:36

"Každý den krizový štáb jednal tak, abychom byli schopni k prvnímu březnu logisticky zajistit dostatek testů a jejich distribuci na školy. Rozfázování je podmíněno včasnou reakcí, proto jsme spěchali na výběr testů. Vybrali se neinvazivní samotesty. To je dobrá zpráva pro rodiče i studenty a pedagogové tedy určitě nebudou odebírat žádné vzorky," uvedl Robert Plaga.

18:32 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Zákon je cílen pouze na konkrétní situaci a slouží jako zákonné mantinely pro vydávání opatření včetně jejich vymahatelnosti. Všechna opatření jsou však koncipována tak, aby bylo zajištěno maximální dodržování ústavních práv občanů. Opatření by platila pouze na nezbytně nutnou dobu a v nezbytném rozsahu," uvedl Jan Blatný.

18:31 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Co se týká pandemického zákona neboli návrhu zákona o mimořádných opatřeních k pandemii covid-19 - jedná se o návrh, který řeší situaci ve chvíli, kdy nejsou opatření z hlediska ochrany veřejného zdraví dostatečná, ale zároveň není vyhlášen nouzový stav," uvedl Jan Blatný.

18:25 Jan Hamáček

"Jsme připraveni zahájit návrat studentů do škol za použití antigenních testů. Zajištění i distribuci testů si vzalo na starost ministerstvo vnitra a pokud se vše do prvního března podaří, nebude návratu nic bránit," řekl Jan Hamáček.

18:24 Jan Hamáček

"Jsem přesvědčen že takto, jak je to předloženo je to relativně nekontroverzní, je to však stále změna legislativy, ale všechny kontroverzní prvky jsme se z návrhu snažili vyjmout," uvedl Jan Hamáček.

18:22 Jan Hamáček

"Když to velmi zjednoduším - do ústavního zákona se vnáší prvek o možnosti vlády vyhlásit stav nebezpečí na celém rozsahu republiky. Stav nebezpěčí je mírnějším stupněm nouzového stavu, nedochází k takovému omezení práv grantovaných ústavou. Ze stavu nebezpečí se podle situace bude dát přecházet do stavu nouze či zpět," uvedl Jan Hamáček po jednání vlády.

18:14

Česká pošta začala provozovat mobilní poštu na uzavřeném Trutnovsku. Mobilní pošta bude v této oblasti zajíždět do 15 obcí, které na svém území nemají kamennou pobočku pošty. Hlavním důvodem je ochrana zdraví a snížení mobility lidí. Uvedla to v tiskové zprávě. Trutnovsko je jednou ze tří oblastí s omezeným pohybem lidí kvůli nákaze koronavirem.

18:14

Pokud začnou do ČR chodit vakcíny, je Plzeňský kraj schopen zajistit očkování 4000 obyvatel proti koronaviru denně, jak už to nahlásil ministerstvu zdravotnictví. Další zhruba stejný počet by naočkovali praktičtí lékaři v regionu. Do kraje dorazily vakcíny Pfizer, Moderna a minulý týden v pátek poprvé vakcína AstraZeneca, řekla v pondělí zastupitelům hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

17:53

Další opatření proti šíření koronaviru se v Rakousku uvolní nejdříve kolem Velikonoc. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl kancléř Sebastian Kurz. Restaurace, hotely či divadla tak zůstanou zavřené dalších zhruba sedm týdnů. Rozhodnutí o dalším vývoji restrikcí by měla vláda přijmout 1. března.

17:44

Program COVID lázně bude pokračovat do konce roku, schválila vláda. Původně měl skončit loni, v lednu ho kabinet prodloužil do června.

17:43

Vietnam uzavřel severní provincii Hai Duong, odkud tamní úřady hlásí desítky případů nákazy koronavirem. Poprvé po pěti měsících Vietnam zaznamenal úmrtí člověka nakaženého covidem-19. Jde o 53letého Japonce, který zemřel v bytovém domě v Hanoji; úřady poslaly do karantény ostatní obyvatele domu i pracovníky správcovské firmy. Přístup k budově je uzavřen.

17:29

Po dvou měsících nucené distanční výuky se v pondělí do tříd vrátili žáci saských základních škol. Vyučování je ale nadále omezené, dětí se učí v menších skupinách a rodiče nemají povinnost posílat děti do škol, pokud se nákazy koronavirem obávají. V ostatní částech Německa se školy začnou postupně otevírat od nadcházejícího týdne. Stejně jako v případě Saska bude návrat pozvolný a budou ho doprovázet zpřísněná hygienická opatření.

17:22

Další opatření proti šíření koronaviru se v Rakousku uvolní nejdříve kolem Velikonoc, uvedl kancléř Sebastian Kurz. Rozhodnutí má padnout 1. března.

17:10

MF navrhuje zvýšit schodek letošního státního rozpočtu ze schválených 320 mld. Kč na 500 mld. Kč. Návrh v pondělí projedná vláda, potvrdil úřad.

17:01

Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit přes rezervační systém na webu lidé starší 70 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve avizoval, že se od začátku příštího měsíce spustí registrace pro další věkovou skupinu. Informaci, na kterou upozornila dnes Česká televize, potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Zdravotní stav v pořadí pro očkování podle ní roli hrát nebude.

16:59 Jan Hamáček

Vláda schválila návrh zákona o mimořádných opatřeních, sdělili Babiš a Hamáček. Urychlené projednání pandemického zákona žádají hejtmani.

16:23

Vojenská policie poskytne v druhé polovině týdne 50 svých příslušníků, pokud bude potřeba posílit policii při střežení tři uzavřených okresů.

16:22

Vláda by mohla dostat pravomoc vyhlašovat stav nebezpečí na celostátní úrovni. V budoucnu by měl nalézt využití například při epidemii či kybernetických útocích, kdy by nebylo ohrožení takové, aby bylo nutné vyhlásit nouzový stav. O schválení předpisu vládou informoval na twitteru vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Na rozdíl od pandemického zákona, který má dnes kabinet také na programu, by měl podle Hamáčka předpis absolvovat běžný legislativní proces, protože se jedná o ústavní novelu.

15:57

Členové legislativní rady ani Benešová nevědí o tom, že by rada řešila vyhlášení nového nouzového stavu, jak to uvedl Babiš. Píšou to SeznamZprávy.

15:50

Ochota Čechů nechat se očkovat proti nemoci covid-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v Česku, to je o čtyři procentní body více než na přelomu loňského a letošního roku a zhruba stejně jako loni v září, kdy bylo očkování nakloněno 56 procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu projektu Život během pandemie, o jehož výsledcích dnes na twitteru informoval jeden z autorů, sociolog Daniel Prokop.

15:49

Předseda Pirátů Bartoš se v úterý odpoledne sejde s prezidentem Zemanem. Hovořit chce o způsobu zvládání koronavirové krize nebo záchraně maloobchodu.

15:27

Na dálnici D8 ve směru na Německo se kolony již netvoří, exity 80 a 74 jsou otevřeny. Policie žádné komplikace už neregistruje, provoz je plynulý.

Na hraničním přechodu do Německa v Pomezí nad Ohří na Chebsku se kolony hlavně kamionů vytvářely i odpoledne. Proti ranní vlně, kdy kromě dopravců do Německa mířily i stovky pendlerů, se ale mírně zkrátily.

15:07

Obce a města v uzavřených okresech Cheb a Sokolov začaly dnes rozdávat obyvatelům roušky, které Karlovarský kraj dostal na konci minulého týdne ze státních hmotných rezerv. Například v Sokolově si pro roušky mohou lidé přijít na šest vybraných míst. Podobně se k distribuci postavila i další města.

15:02

Německé restrikce vůči kamionům jsou nesmyslné, řidiči nejsou rizikem. V reakci na dnešní mnohakilometrové kolony u hranic to řekl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Víkendové testy podle dopravců vykázaly u řidičů pozitivitu pod jedním procentem. Dopravci proto nyní usilují o navýšení testovacích kapacit u hranic, zároveň žádají vládu o řešení situace s Němci. Stát jedná o společném postupu i s okolními zeměmi.

14:45 Ilustrační foto.

Pražský magistrát má očkování proti covidu-19 především koordinovat, cílem je mít dostatečný počet očkovacích míst a zajistit co nejspravedlivější rozdělení očkovacích látek. Vyplývá to z očkovací strategie, kterou dnes schválili pražští radní a ve čtvrtek o ní budou jednat zastupitelé. Město zatím eviduje 28 registrovaných míst, vláda chystá také velkokapacitní centrum v hale O2 universum a magistrát připravuje další v Kongresovém centru. Podle dokumentu dostala zatím v metropoli první dávku asi polovina lidí starších 80 let.

14:39

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) podruhé o nouzový stav rozhodně žádat nebude. Kraj se bude připravovat na ukončení nouzového stavu k 1. březnu. Ukončit nouzový stav a všechna omezení ze dne na den ale nebylo možné, kraj neměl dost času se na to připravit, řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje Půta. Proto nezbylo než požádat o vyhlášení nouzového stavu. Jednání krajů s vládou ale označil za nepříliš úspěšné, přineslo jen minimální změny.

"Nemyslím si, že další restrikce a pokračování v restrikcích, které nefungují, může situaci vylepšit," doplnil Půta. Liberecký kraj se bude podle něj připravovat na případné vyhlášení stavu nebezpečí od 1. března. Jeho možnosti situaci řešit jsou ale omezené, hlavní opatření jsou v gesci ministerstva zdravotnictví, zdůraznil hejtman.

14:35

Finanční správa eviduje k dnešku 632 923 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, v souvislosti s podzimními vládními opatřeními. Dosud vyplatila 605 171 žádostí za 5,4 miliardy korun. Týká se to osob samostatně výdělečně činných, společníků malých společností s ručením omezeným i osob pracujících na dohodu o provedení práce nebo činností zasažených novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Vyplývá to z informací, které finanční správa zveřejnila na Twitteru. Žádosti začala správa zpracovávat a vyplácet 16. listopadu.

14:30

Nové vyhlášení nouzového stavu podle advokátní komory porušuje principy ústavního zákona o bezpečnosti a ignoruje podstatu parlamentní demokracie.

14:27

Do Libereckého kraje dnes dorazilo prvních tisíc dávek vakcíny společnosti AstraZeneca. Kraj ji chce využít k očkování členů vězeňské služby, která patří do kritické infrastruktury. Část zásilky dostanou nemocnice, aby mohly očkovat pacienty z ohrožených skupin, část chce kraj použít k očkování zhruba 600 imobilních seniorů starších 80 let. Na rozdíl od vakcín Pfizer a Moderna není AstraZeneca tak náročná na přepravu a skladování, a mohou ji využít mobilní očkovací týmy nebo praktičtí lékaři, řekl na dotaz koordinátor očkování Vladimír Richter (ODS).

14:23

Testy v Ústeckém kraji potvrdily v neděli nákazu novým typem koronaviru i 248 lidí, to je o 83 méně než před týdnem. S nemocí v neděli zemřelo 13 lidí, v součtu 1372. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví.

14:21 Ilustrační foto.

Praha chystá pilotní projekt testování žáků posledních ročníků Středních škol na covid. Zkušebně otestuje i žáky, kteří do školy chodí. Nyní vybírá vhodné testy.

14:17

Zemědělci a potravináři si v první výzvě programu Agricovid zažádali o 73,4 milionu korun. Sdělil to dnes mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ministerstvo mělo připraveno až tři miliardy Kč. Šlo ale pouze o finanční rámec, resortu je proplatí ministerstvo financí až právě na základě reálných žádostí. Ministerstvo také už připravuje druhou výzvu tohoto programu, který má kompenzovat ztráty ze sektoru u firem, kterým tržby meziročně propadly alespoň o čtvrtinu.

14:08

 Armáda dnes vyslala vojáky na pomoc se zvládáním pandemie do dalších sedmi nemocnic a sociálních zařízení. Nastoupili nově třeba do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nebo do nemocnic v Mladé Boleslavi a Kladně. Celkem k dnešnímu dni armáda nasazuje v domovech pro seniory nebo v nemocnicích 526 vojáků.

13:56 Ilustrační foto.

Úřady některých pražských městských částí už prodloužily úřední dobu. Jiné budou mít pro veřejnost otevřeno déle, ve shodě s doporučením magistrátu hlavního města, poprvé ve středu 17. února. Vyplývá to z informací, které dnes poskytli mluvčí městských částí. Vláda v neděli 14. února znovu vyhlásila nouzový stav kvůli koronaviru a upravila opatření týkající se provozu úřadů. Úřední hodiny byly dosud kvůli epidemii nemoci covid-19 omezeny, což kraje označovaly za nesmysl.

13:25

Pokud vláda nedodrží víkendové dohody s hejtmany, na jejichž základě ji vyzvali k vyhlášení nynějšího nouzového stavu, vyzvou hejtmani poslance svých stran, aby nouzový stav dál nepodporovali. Novinářům to dnes řekl předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Základní podmínkou hejtmanů je zajištění návratu dětí do škol a antigenních testů pro žáky.

"Neexistuje, že by 1. března nebyly připravené podmínky, aby se mohly děti vracet do škol," řekl dnes Kuba novinářům. "Upozorňujeme vládu, že pokud nedodrží dohody s námi, velmi pravděpodobně nouzový stav zhavaruje a budeme potom našim poslancům doporučovat, aby ho už dál nepodporovali, protože vláda tím jenom ukáže, že dohody dělat nechce," dodal šéf Asociace krajů.

13:25

Ministerstvo průmyslu a obchodu otevřelo příjem žádostí do COVID sport III Lyžařská střediska. Provozovatelé skiareálů mohou o náhrady za nucené uzavření žádat do 18. března

13:23

Za víkend v Libereckém kraji testy potvrdily nákazu koronavirem u dalších 377 lidí, o týden dříve bylo za sobotu a neděli o 60 nových případů méně. Od prvního zjištěného případu loni v březnu bylo na koronavirus v kraji pozitivně testováno přes 51 000 lidí, to je 11,5 procenta obyvatel. Vakcínu zatím dostala necelá dvě procenta obyvatel kraje, 8433 lidí. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví.

13:08

Hejtmani vyzvou své poslance, aby nouzový stav dál nepodporovali, pokud s nimi vláda nedodrží dohody, které se vyjednaly, řekl Kuba. Základní podmínkou je návrat dětí do škol.

12:39

Poptávka po službách organizací, které pomáhají obětem domácího násilí, za nouzového stavu v první vlně epidemie vzrostla o 30 až 40 procent. Nyní je ve srovnání s předcovidovou dobou vyšší až o polovinu. Systém pomoci ohroženým a obětem není v republice jednotný. Řeší se také hlavně fyzické výpady se zjevnými následky, ne psychické či sexuální násilí. Ukázal to výzkum, jehož výsledky dnes na tiskové konferenci představily jeho autorky Blanka Nyklová ze sociologického ústavu Akademie věd ČR a Dana Moree z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

13:19 Jan Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) je přesvědčen o tom, že nouzový stav kvůli covidu-19 vláda vyhlásila v neděli v souladu s ústavou. V současné debatě o ústavnosti kroku kabinetu podle něj zaniká fakt, že sněmovna má právo jakýkoliv nouzový stav vyhlášený vládou zrušit, ale také má možnost vyhlásit nedůvěru kabinetu. Hamáček dnes novinářům řekl, že z tohoto důvodu nemůže být řeč o tom, že by si kabinet uzurpoval kompetence vůči poslancům.

12:34

Městská knihovna v Praze otevře výdejní okna ve středu a podle toho, jaké jsou provozní doby jednotlivých poboček. Tam, kde mají pobočky běžně otevřeno v úterý, se zřejmě okénka otevřou už v úterý, řekla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Národní knihovna zatím výdejní okno neotevřela, vedení knihovny jedná o tom, jak okno zprovoznit a vyhovět požadavkům hygieny. Vydávat publikace přes výdejní okno umožnilo nedělní rozhodnutí vlády, která prodloužila v Česku nouzový stav a také trvání drtivé většiny opatření proti šíření koronaviru.

12:33

Vládní kampaň na podporu očkování proti covidu připraví iniciativa Cesta ven. Návrh vyjde na 3,5 milionu Kč, další náklady si vyžádá třeba výroba spotů.

12:27

Maďarský premiér Viktor Orbán požádal podle Reuters parlament o prodloužení zvláštních pravomocí vlády, aby zvládla pandemii covidu-19. Za řešení pokládá jen očkování.

12:33

Nemocnice Plzeňského kraje obnovují očkování proti nemoci covid-19 první dávkou vakcíny. Kvůli sníženým dodávkám očkovací látky v minulých týdnech dostali v kraji první dávku výjimečně jen jednotlivci. Všechny dodané vakcíny se použily na druhou dávku. Nyní krajem zřizované nemocnice mají na první dávku k dispozici dalších 450 až 500 vakcín. Použijí je výhradně pro seniory nad 80 let, kteří si očkování zajistili přes centrální rezervační systém, řekl dnes mluvčí nemocnic Jiří Kokoška.

12:26

Německé ministerstvo vnitra označilo hraniční kontroly v srdci Evropy za absolutní výjimku. Mluvčí Merkelové: Opatření je nezbytné kvůli mutacím.

12:18

Nejdůležitější jsou lidé a úprava nynějších vládních proticovidových restrikcí, reagoval dnes předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš na iniciativy některých poslanců zrušit nově vyhlášený nouzový stav. Podle šéfa opozičních Starostů Víta Rakušana je zodpovědnost zcela na premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a na vládě. 

Předseda opoziční KSČM Vojtěch Filip míní, že zásadní je otázka, jak posuzovat rozhodnutí vlády o vyhlášení nouzového stavu bez souhlasu Sněmovny a pokus hejtmanů nenést za současnou situaci žádnou odpovědnost.

12:18

V programu COVID školy v přírodě ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím Státního fondu podpory investic přijalo celkem 328 žádostí za 38,4 milionu korun. Na dotaz to dnes uvedl Vilém Frček z odboru komunikace ministerstva. Zájemci o dotaci za neuskutečněné školní pobyty mezi loňským 25. květnem a 29. červnem mohli žádosti podávat od 10. prosince, příjem žádostí skončil v pátek. Vláda na pomoc schválila 65 milionů korun.

12:12

Ve třetí výzvě programu COVID nájemné za týden přibylo zhruba 13 000 žádostí za miliardu korun, Ministerstvo průmyslu a obchodu tak eviduje 24 407 žádostí za přibližně 2,1 mld.Kč

12:04

Trutnov začal dnes v poledne vydávat roušky obyvatelům města. Roušky jsou k dispozici na sedmi místech, jejich seznam je na webu. Ústenky jsou ze státních hmotných rezerv a také od soukromého dárce, řekli dnes zástupci radnice. Oblast Trutnova v pátek obdržela od státu 250 000 roušek. Na Trutnovsku se rychle šíří nákaza koronavirem a platí tam od pátku omezení volného pohybu lidí. Na dodržování opatření dohlíží policie.

12:00

V nemocnicích v Jihomoravském kraji se počet pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19 zvýšil o dva, je jich tak 490. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo také 328 potvrzených případů nákazy a devět úmrtí lidí v průměrném věku zhruba 86 let z různých lokalit. Hygienici v kraji evidují 1290 případů s podezřením na britskou mutaci koronaviru.

11:54 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

 V Česku by se mělo ve čtvrtek konat zkušební testování školáků, a to nejspíš v Sedlčanech. Novinářům to dnes ráno řekl premiér Andrej Babiš (ANO) před plánovaným odletem do Rakouska, kde se měl seznámit s postupem testování ve školách. Díky iniciativě místní zubařky ale začalo neinvazivní testování žáků na jedné ze základních škol v Sedlčanech na Příbramsku už dnes, řekl ČTK ředitel školy Jaroslav Nádvorník.

"V ČR ve čtvrtek proběhne jedno zkušební testování žáků, myslím v Sedlčanech," uvedl dnes ráno na kbelském letišti Babiš. Jeho cesta do Rakouska byla nakonec zrušena. Kvůli mlze bylo možné odletět až v 11:00, premiér by se nestihl vrátit na jednání vlády. Kabinet bude jednat o návrhu pandemického zákona i o nabídce antigenních testů.

11:48

V lednu v ČR zaniklo 1336 firem, což je o pět procent více než v lednu 2020. Zároveň vzniklo 2413 společností, o 11 procent méně než na začátku minulého roku. Zatímco z pohledu nově vzniklých společností šlo o nejslabší začátek roku za pět let, u statistiky počtu zaniklých firem to bylo nejvyšší lednové číslo od roku 1993. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

"Na začátku letošního roku v zásadě pouze pokračoval negativní trend z poslední doby, která je charakteristická klesajícím zájmem lidí o podnikání, ať už jde o zakládání nových společností nebo živností, a naopak zvýšeným počtem rušených firem a přerušovaných živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

11:47

Opoziční hnutí SPD se pokusí shromáždit podpisy pro svolání mimořádné schůze Sněmovny ke zrušení nově vyhlášeného nouzového stavu. Na dotaz to dnes sdělil předseda hnutí Tomio Okamura. Jinou iniciativu oznámil nezařazený poslanec Lubomír Volný. Bude chtít, aby se návrh na zrušení nouzového stavu dostal na program některé ze schůzi, které se plánují na tento týden.

"Potřebujeme 40 podpisů poslanců, abychom vyvolali hlasování o zrušení nouzového stavu, jelikož je podle našeho názoru včerejší (nedělní) rozhodnutí vlády, kdy obešla čtvrteční rozhodnutí Sněmovny, v rozporu s ústavou," uvedl Okamura. Sněmovní frakce SPD má 19 členů.

11:25

Návrh zákona o mimořádných opatřeních, který by dnes měla projednat vláda, se liší jen v detailech od znění, které schválila už v květnu.  Návrh pandemického zákona umožní omezit obchody a část služeb, hromadné akce a dopravu. Nově půjde povolat armádu či policii.

11:04

V neděli přibylo v Karlovarském kraji 34 případů nákazy koronavirem. Je to o 123 méně než před týdnem. Za víkend se nakazilo 274 lidí. Aktuálně nemocných v regionu je 6391. Nejvíce se nákaza šíří stále na Sokolovsku a Chebsku, které jsou od pátku v karanténě, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

10:50

Iniciativa Chcípl PES, která sdružuje protestující podnikatele, dnes vyzvala současnou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO) k demisi. Stanovena má být úřednická vláda, která nastaví logická a plnitelná pandemická opatření, která budou dávat smysl. Chcípl PES dnes podal žádost o založení politického hnutí, chce kandidovat v podzimních sněmovních volbách, informovali dnes novináře zástupci iniciativy Jiří Janeček, Jakub Olbert a David Biksadský.

10:47

Knihovna Jiřího Mahena v Brně ode dneška otevírá okénka pro výdej předem objednaných knih. V provozu budou podle otevírací doby jednotlivých poboček. Dosud zůstávala knihovna zcela uzavřená, změnu umožnily podmínky nového nouzového stavu. Veškeré informace jsou dostupné na webu knihovny. Okénko otevře také Moravská zemská knihovna.

10:35

Ve Zlínském kraji se dnes začala mezi praktické lékaře rozvážet vakcína proti covidu-19 firmy AstraZeneca. V tomto týdnu by tak již praktici ve svých ordinacích měli začít očkovat seniory starší 80 let. Do kraje přišla první dodávka vakcíny AstraZeneca na konci minulého týdne, všech 1200 dávek bude rozděleno mezi praktiky, řekl dnes krajský koordinátor pro očkování proti covidu Jiří Lučan.

10:20

Dezinformační články mohou ohrozit životy, hnát weby šířící poplašné zprávy k odpovědnosti je ale v Česku složité, říká právník Tomáš Gřivna.

09:53

Na 2. ZŠ v Sedlčanech dnes začalo zkušební testování žáků na covid-19, zapojilo se do něj 85 procent prvňáků a druháků. Jde o iniciativu místní zubařky.

09:45

K soudu se již obrátil první člověk kvůli nedělnímu vyhlášení nouzového stavu. Žalobou se domáhá jeho zrušení, vláda podle něj porušila ústavní zákon.

09:12

Testy v Ústeckém kraji potvrdily v neděli nákazu novým typem koronaviru i 248 lidí, to je o 83 méně než před týdnem. S nemocí v neděli zemřelo 13 lidí, v součtu 1372. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví.

08:46

Počet nových případů nákaz v Olomouckém kraji za víkend stoupl o 25 případů oproti předchozímu týdnu, celkem 195. V neděli přibylo 97 případů.

08:37

Lůžka a plicní ventilátory, které nemocnicím zapůjčila Správa státních hmotných rezerv, budou moci v těchto zařízeních zůstat i po případném skončení nouzového stavu, a to dalších 12 měsíců. V neděli o tom na mimořádném jednání rozhodla vláda, řekl dnes předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Bez tohoto rozhodnutí kabinetu by se podle něj podle zákona muselo příslušné vybavení vrátit do 60 dní po skončení nouzového stavu.

08:08 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v neděli 467 prokázaných případů nemoci covid-19, o 128 více než před týdnem. Víc případů ve druhém víkendovém dni zaznamenali hygienici v hlavním městě naposledy 10. ledna, tedy před pěti týdny. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:08

Testovací stanoviště na Tachovsku je kromě obce Rozvadov i na hranicích na D5, zájem je enormní. Za neděli provedli zdravotníci 700 testů.

08:05

V neděli přibylo v Česku 2832 potvrzených případů koronaviru, to je o skoro 400 víc než před týdnem. Počet lidí s covidem v nemocnicích stoupl oproti předchozímu dni o 55 na 5553. Mírně se zvýšil i počet pacientů ve vážném stavu, kterých je podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví 1084.

Zdravotníci v zemi dosud aplikovali skoro 451 000 dávek vakcíny proti covidu, téměř 164 000 lidí dostalo už potřebnou druhou dávku.

Od loňského března, kdy epidemie koronaviru v Česku propukla, se prokazatelně nakazilo přes 1,09 milionu lidí. Téměř 970 000 se mezitím vyléčilo, v souvislosti s nákazou zemřelo 18 250 lidí. Aktuálně je v zemi přes 103 000 nakažených.

08:04

Více než kilometrová kolona se ráno vytvořila na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Chebsku. Důvodem jsou zpřísněná pravidla pro vstup do Německa. V koloně stojí i kamiony, jejichž řidiči musí mít nově také negativní testy na koronavirus.

Na české straně hraničního přechodu funguje od neděle testovací místo, které zajišťují hasiči. Testovat se lze i na německé straně hranice.

Vjezd do Německa kontroluje německá policie. Ta od neděle do Německa pouští z pendlerů jen zdravotníky nebo pracovníky, kteří mají doklad o tom, že je jejich práce nezbytná.

07:42

Okres Trutnov zůstává regionem, kde se koronavirus šíří nejrychleji v ČR. V okrese Trutnov za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 1279 případů, před týdnem to bylo podle tohoto přepočtu zhruba 1295 případů a o týdnem dříve 1205. Následují okresy Sokolov a Cheb v Karlovarském kraji, kde za týden přibylo zhruba 1133 a 1108 případů na 100 000 obyvatel, vyplynulo z ranních údajů ministerstva zdravotnictví.

07:24 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

V Česku by se mělo ve čtvrtek konat zkušební testování školáků, a to nejspíš v Sedlčanech. Novinářům to ráno na kbelském letišti řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Svou plánovanou cestu do Rakouska, kde se měl seznámit s postupem testování ve školách, zrušil. Kvůli mlze bylo možné odletět až v 11:00, premiér by se nestihl vrátit na jednání vlády. Kabinet bude jednat o návrhu pandemického zákona i o nabídce antigenních testů.

"V ČR ve čtvrtek proběhne jedno zkušební testování žáků, myslím v Sedlčanech," řekl Babiš.

07:24 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Babiš zrušil svou dnešní cestu do Rakouska. Kvůli mlze není možné odletět dřív než v 11:00. Nestihl by se tak vrátit na jednání vlády, řekl.

07:20

Rizikové skóre PES je druhý den na 77 bodech, v nejvyšším stupni. Reprodukční číslo mírně kleslo na 1,03, průměr nově nakažených za 14 dní dál roste.

07:20

Zdravotnické úřady v Německu za posledních 24 hodin nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) 4426 nových případů nákazy koronavirem. Dalších 116 lidí za stejnou dobu po nákaze koronavirovou infekcí zemřelo.

Dnes zveřejněná bilance infikovaných je mírně nižší než ta za minulou neděli, kdy přibylo 4535 nakažených. Nejvíce případů nákazy, 33 777, registroval RKI 18. prosince.

06:34

Lyžařské středisko Courchevel ve francouzských Alpách nyní zažívá nevídané scény - šňůry aut, která kvůli nejezdícím lanovkám dopravují lyžaře na vrchol. Taxíky, vozy jednotlivců a mikrobusy luxusních hotelů a lyžařských škol způsobují zácpy, napsal na svém webu deník Le Parisien. "Člověk si připadá jako v Paříži během dopravní špičky," řekl listu jeden roztrpčený obyvatel francouzské metropole, který přijel na hory za čerstvým vzduchem.

06:28 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

OPRAVA: Premiér zrušil Babiš plánovanou cestu do Rakouska. Kvůli mlze není možné odletět dřív než v 11:00. Nestihl by se tak vrátit na jednání vlády, řekl.

Premiér Andrej Babiš měl dnes odletět na krátkou návštěvu Rakouska, kde chtěl mimo jiné získat informace o testování rakouských školáků na koronavirus. Setkat se měl i s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. 

Andrej Babiš a Sebastian Kurz (archivní snímek).
Andrej Babiš a Sebastian Kurz (archivní snímek). | Foto: ČTK
06:27

Jarní prázdniny dnes začínají dětem z 13 dalších okresů, mezi nimi i z Trutnovska, které se vládním rozhodnutím v pátek uzavřelo kvůli šíření epidemie koronaviru. V předchozích letech rodiny s dětmi často trávily jarní prázdniny na horách, domácí lyžařská střediska jsou ale zatím kvůli epidemii uzavřená a pro cestování do zahraničí platí řada omezení. Do přírody a na svahy ale lidé mohou vyrazit na běžkách, skialpech nebo se saněmi a boby.

06:26

PŘEHLEDNĚ: Opatření proti šíření covidu zatím zůstávají téměř stejná jako v minulých dnech a týdnech. Přesto ale dojde k několika změnám. Podívejte se, k jakým. 

06:25

Návrh pandemického zákona, který by mohl omezit nutnost využívání nouzového stavu v boji proti covidu-19, či zákona o kompenzačním bonusu dnes projedná vláda. Kabinet by měl také jednat o novele státního rozpočtu na letošní rok. Rozpočet v současnosti nepočítá s dopady daňového balíčku, který mimo jiné zrušil superhrubou mzdu a snížil zdanění, ani s dodatečnými výdaji na náhrady podnikatelům zasaženým pandemií.

06:04

Na dálnicích D5 a D8 před hranicemi do Německa se tvoří mnohakilometrové kolony. Dnes je první pracovní den, kdy platí přísné německé kontroly.

22:37

Největší izraelská zdravotní pojišťovna v neděli uvedla, že mezi 600 000 zkoumanými lidmi, kteří dostali dvě dávky vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, zaznamenala 94procentní pokles symptomatických nákaz covidem-19. Informovala o tom agentura Reuters.

Pojišťovna Klalit doplnila, že pravděpodobnost těžkého průběhu covidu-19 se ve stejné skupině snížila o 92 procent. Očkovaní byli porovnáváni se stejně velkou skupinou neočkovaných osob s obdobnými zdravotními záznamy.

22:01

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová v neděli uvedla, že úřad na přípravě testování ve školách pracuje a detaily představí včas. Ministerstvo zdravotnictví podle Peterové pracuje na možnostech rozšíření testů, které by si lidé mohli dělat sami. "Jedná se ale o něco, co zatím není standardně používáno, takže o konkrétním způsobu a provedení testování žáků jednáme i s ministerstvem školství," uvedla. "Další detaily budou včas představeny," dodala.

21:41

V Polsku se otevřely se penziony a hotely. Tamní policisté měli hodně práce kvůli neukázněným turistům, kteří se do města sjeli na víkend po pátečním částečném uvolnění protikoronavirových opatření. 

21:21

Přehled hlavních událostí:

 • Vláda na základě žádosti hejtmanů vyhlásila na 14 dní v celé České republice nouzový stav kvůli epidemii covidu-19. Hejtmani vládu žádají o úpravy opatření proti šíření nemoci covid-19, týkají se zákazu nočního vycházení nebo návratu některých žáků do škol 1. března.
 • Vládní opatření týkající se aktivit pro volný čas, kultury, maloobchodu nebo služeb dál platí. Změny se týkají provozu úřadů, mají fungovat podle normálních úředních hodin. Otevřou se výdejová okénka knihoven. Ve školách mohou být od pondělí komisionální zkoušky, právnické osoby budou moci dělat některé úkony, jež jim opatření nedovolovala.
 • Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) začal shánět podpisy pro ústavní stížnost na vyhlášení nouzového stavu. Podle jeho názoru i názoru některých politologů vyhlásila vláda nouzový stav v rozporu s ústavou. Se stížností prozatím počká, uvidí, jak bude postupovat sněmovna.
 • Německo od půlnoci oficiálně obnovilo stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou. Zpřísněné epidemické hodnocení Česka ještě více komplikuje cestování mezi oběma zeměmi. Německo ale odpoledne rozšířilo výjimku pro české a tyrolské pendlery, povolí vstup důležitým profesím. 
 • V Česku v sobotu dále zrychloval nárůst počtu případů covidu-19. Přibylo jich 5118, což je o zhruba 300 více než za předchozí sobotu. Index rizika protiepidemického systému PES se v neděli po měsíci vrátil na nejvyšší, pátý stupeň. Vzrostl ze sobotních 73 bodů na 77 bodů ze sta.
21:16

Německo s účinností od středy rozšiřuje výjimku z karantény pro české a tyrolské pendlery, denní dojíždění umožní všem důležitým profesím. V neděli to oznámilo spolkové ministerstvo vnitra. Určení důležitých profesí je podle něj odpovědností zemských vlád Saska a Bavorska. Německo od dnešního dne považuje Českou republiku a také rakouské Tyrolsko za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru.

20:41

Nové vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů na 14 dní v celé ČR je podle ústavního právníka Jana Wintra protiústavní. Fakticky jde podle něj stále o pokračování dosavadního nouzového stavu, které sněmovna tento týden odmítla. To, že o nouzový stav nyní požádali hejtmani a že ho vláda vyhlásila na 14 dnů, podle Wintra na situaci nic nemění. Za protiústavní považuje krok vlády i odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Podle politologa Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy jde ovšem o nejméně špatné řešení ze všech špatných, která jsou k dispozici.

20:22

Na jedné straně jako nový impuls v řešení epidemie koronaviru, na druhé straně jako promarněnou šanci kvůli sebestřednosti premiéra Andreje Babiše (ANO) vnímají šéfové sněmovních opozičních stran vývoj debaty s vládou.

19:58 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Epidemická situace v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) v dohledné době neumožní rozvolňování opatření proti covidu-19. Babiš to v neděli uvedl ve svém tradičním nedělním videu na sociálních sítích. Na jednotkách intenzivní péče je situace kritická a po rozvolnění by se stala nezvladatelnou, řekl premiér.

19:57

Předseda Senátu Miloš Vystrčil shání podporu kolegů z horní komory parlamentu, aby mohli podat podnět k Ústavnímu soudu. Napadnout chtějí nedělní vyhlášení nouzového stavu vládou Andreje Babiše.

19:51

Vyhlášení nového nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů je podle politologů výsledkem selhání vlády při vyjednávání s opozicí. Dalším důvodem je podle politologa Josefa Mlejnka z Karlovy univerzity také to, že opozice nedohlédla potenciální dopady epidemie v případě rozvolnění opatření proti covidu-19. Podle politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu v Praze budou nyní hejtmani z vládních stran více tlačit na to, aby se vláda snažila s opozicí lépe domluvit. Kdo je vítězem situace, se zatím nedá říct, shodli se oba politologové.

19:50

Od pondělí se opět mění podmínky cestování do některých evropských zemí.

19:37

Italská vláda zrušila otevření lyžařských areálů plánované na pondělí, uvedla agentura DPA. Zdůvodnila to nebezpečím šíření nových variant koronaviru.

19:28

Při cestě do Německa musí mít nyní aktuální negativní test i řidiči kamionů. Z pendlerů budou moci do Německa jen zdravotníci nebo vybrané profese, cesta bude umožněna také z humanitárních důvodů, ale lidé musí účel cesty doložit.

19:16

Provozovatelé lyžařských areálů jsou zklamaní, že nemohou od pondělí spustit vleky. Doufali, že vláda zmírní restriktivní opatření. Některé menší areály tak v sezoně kvůli koronaviru možná ani neotevřou. Řekl to v neděli šéf Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot.

Lidé se na hory vydávají i přes zastavené lanovky. Sáňkují, běžkují nebo jezdí na skialpech.
Lidé se na hory vydávají i přes zastavené lanovky. Sáňkují, běžkují nebo jezdí na skialpech. | Foto: Tomáš Vocelka
19:02

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza považuje nový plošný systém kompenzací, který vláda schválila tento týden, za velkou chybu vlády. O jeho podobě se svazem vláda nejednala.

V pondělí, kdy ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) program představil, se vůči němu profesní organizace ohradily. Podle Hospodářské komory bude nerovný a nespravedlivý. Asociace hotelů a restaurací ČR uvedla, že sníží dosavadní pomoc uzavřeným provozům až o 75 procent. "Program považuji za velkou chybu vlády. Více podnikatelů poškodí, než kterým pomůže," řekl v neděli  Prouza. Připomněl, že ve čtvrtek se více než tři desítky oborových organizací připojily k otevřenému dopisu vládě, ve kterém popsaly výhrady k návrhu kompenzací a vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra Havlíčka a ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k jednání.

18:19 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 5:00 v nově vyhlášeném nouzovém stavu dál platí, o požadavku na změnu bude vláda jednat s opozicí. Současná epidemická situace podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nyní nedává možnost rozvolňovat. Požadavek opozice posuzovali experti ministerstva zdravotnictví, uvedl dnes Babiš po mimořádném zasedání vlády.

18:09 Karel Havlíček (ANO)

Nový plošný systém kompenzací, který vláda schválila tento týden, je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mimořádně velkorysý. Bez záruk bude čítat 20 až 25 miliard korun měsíčně. Jednání o nastavení tohoto režimu náhrad se účastní hlavní oborové svazy a asociace, řekl Havlíček na tiskové konferenci po nedělním mimořádném jednání kabinetu.

17:58 Karel Havlíček (ANO)

Opatření týkající se aktivit pro volný čas a kulturu dál platí, uvedl vicepremiér Havlíček.

17:52 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Těch 14 dnů, které jsme chtěli od sněmovny, nám dali hejtmani," řekl Babiš. O další prodloužení bude vláda žádat sněmovnu, jednat o podpoře tohoto návrhu chce Babiš s opozičními stranami už od úterý.

17:45

Saská pobočka odborů DGB vyzvala vládu Saska, aby rozšířila jako Bavorsko výjimky pro pendlery z Česka. Sasko pouští do země jen zdravotníky a zemědělce.

17:44 Karel Havlíček (ANO)

Vláda schválila výjimkou pro volný pohyb osob pro jednání a volbu členů orgánů firem, např. představenstva. Vyžadovány jsou ale testy či rozestupy. Umožnila také zkoušky před komisí pro střední školy a konzervatoře.

17:40 Karel Havlíček (ANO)

Ubytovacích služeb mohou kromě služebních cest využít nově i lidé cestující za zdravotním účelem a jejich doprovod. Výjimku schválila vláda, řekl ministr Havlíček. Budou také moci fungovat knihovny v režimu výdejních okének, pokud si zájemce objedná knihu předem.

17:39 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Vláda vyhlásila nouzový stav na základě jiné skutkové podstaty, než na základě které byl vyhlášen ten stávající," řekl premiér Andrej Babiš. Je jí podle něj právě žádost hejtmanů. Odpověděl tak na dotaz, jestli se nedomnívá, že by se mohlo jednat o protiústavní postup.

17:37

Ministryně financí Alena Schillerová zdůraznila, že nový nouzový stav je v souladu s ústavou, jelikož ho vláda vyhlašuje na základě jiné skutkové podstaty.

17:35 Karel Havlíček (ANO)

"Nic se nemění jak pro maloobchody, tak pro služby," řekl ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Uvedl, že budou fungovat podle stejných pravidel, jako dosud. "Mění se režim úřadů, ruší se omezení provozních hodin, aby nedocházelo ke shlukování," dodal.

17:31 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Budeme pokračovat v tom, abychom očkovali a získali co největší množství vakcíny," řekl Babiš. Kapacita očkovaných by podle něj měla být 100 tisíc očkovaných denně, závisí to ale na dodávkách vakcíny.

17:30 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Rozvolnění si podle premiéra Babiše nyní nemůže Česká republika dovolit. Situace podle něj není dobrá. Upozornil na výskyt britské mutace v Česku a jihoafrické a brazilské mutace v dalších evropských zemích, které znamenají vyšší riziko pro epidemickou situaci v Česku.

17:08

Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby lze i v nouzovém stavu otevřít některé provozovny, které jsou zavřené. Vyhlásit nouzový stav byla podle něj jediná možnost, jak zajistit, aby se nezhroutil celý protiepidemický systém v ČR a jak donutit politickou reprezentaci, aby se dohodla.

"Tady je ve veřejnosti vyvolán pocit: 'Měli jste Babišovi říct, že to umíte řídit sami'. Ale hejtmani nemají nástroje, jak vyhlašovat nařízení. Také bychom měli poslouchat epidemiology, všem lidem říkám: Představte si, že jste za životy lidí odpovědní vy. Hledejme cesty, jak vrátit děti do škol, jak postupně bezpečně otevírat některé provozovny, jde to i v nouzovém stavu. Prosím všechny, aby vnímali, že to (vyhlášení nouzového stavu) byla jediná možnost, jak teď na pár dní ještě nenechat nezhroutit celý ten systém v České republice," řekl Kuba.

16:41

Plzeňský kraj se připojil k žádosti krajů o vyhlášení nouzového stavu na další dva týdny. Podle hejtmanky Ilony Mauritzové (ODS) se i v tomto regionu zhoršuje epidemická situace a pokračování nouzového stavu doporučili také odborníci z krajského krizového štábu a bezpečnostní rady. Opatření ale potřebují revizi, uvedla Mauritzová.

16:30

Vláda na základě žádosti hejtmanů vyhlásila na 14 dní v celé České republice nouzový stav kvůli epidemii covidu-19. Nový stav nouze potrvá do 28. února. Začne o dnešní půlnoci a naváže tak na dosavadní nouzový stav, který ve stejnou dobu skončí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu uvedl, že podle analýzy kabinetu je postup v souladu s Ústavou. Podle některých právníků či šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) však Ústavu a sněmovnu obchází.

Všichni hejtmani, včetně pražského primátora, požádali vládu o vyhlášení nouzového stavu na území svého kraje po dopoledním jednání s ministry. Po čtvrtečním nesouhlasu sněmovny s prodloužením dosavadního stavu nouze to podle Babiše byl jediný způsob, jak zachovat dostatečná opatření proti covidu-19. Kabinet plánuje o další podobě boje s epidemií jednat s opozicí. Hejtmani i zástupci sněmovních stran mají k řadě opatření výhrady.

16:28

Na startu pražského Valentinského pochodu proti protiepidemickým nařízením vlády se v neděli na Újezdě sešly tři stovky lidí. Pochod zamířil po 16:00 na Petřín. Lidé nesli vlajky či plakáty s hesly proti nouzovému stavu a za návrat dětí do škol. Účastníci akce podle zpravodaje ČTK nedodržovali rozestupy a část z nich neměla ani roušky.

Dnes má být po celé zemi 15 Valentinských pochodů. Akce se konají pod hlavičkou iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele protestující proti vládním opatřením. V sobotu se v Brně konal za podpory této iniciativy pochod k domu ministra školství Roberta Plagy (ANO).

16:07

V Británii alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo 15 milionů lidí, oznámila v neděli tamní vláda. List The Guardian na svých internetových stránkách píše, že se kabinetu podařilo dosáhnout cíle nabídnout do 15. února očkování lidem ze čtyř skupin považovaných za nejvíce ohrožené.

Británie začala s plošným očkováním proti covidu-19 loni 8. prosince. V zemi jsou nyní k dispozici tři různé vakcíny. Obě dávky, které podle expertů zajišťují plnou ochranu, dostalo zatím asi 535 000 lidí.

Očkovací místo zřídili v Anglii přímo v gotické katedrále.
Očkovací místo zřídili v Anglii přímo v gotické katedrále. | Foto: Reuters
15:57

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) se také připojí k žádosti hejtmanů o nouzový stav. Během jednání hlasoval proti tomuto usnesení.

15:48

Právě probíhá jednání vlády. Ministři a premiér Andrej Babiš řeší, jaká opatření budou v Česku od půlnoci platit. Výsledky jednání mají oznámit na tiskové konferenci, která je plánovaná na 16:30.

15:41

V České republice bude podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví za ANO Romana Prymuly nutné očkovat dva miliony dávek proti koronaviru za měsíc. Jinak se země nikdy nedostane na čísla, která potřebuje, uvedl.

15:36

Pražské nemocnice kvůli epidemii koronaviru v posledních 12 měsících odložily zhruba polovinu plánovaných neakutních operací. Jde o tisíce zákroků. Vyplývá to z vyjádření, které poskytli zástupci nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo od února 2020 nemocnicím už třikrát omezit péči, kterou lze odložit. Záměrem vždy bylo uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19.

15:34

Opoziční politici vidí šanci, že jednání vlády a opozice v příštích dnech mohou přinést změnu v boji České republiky proti epidemii covidu-19. Předseda ODS Petr Fiala v tiskové zprávě v neděli uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) a vláda dostali díky nesouhlasu sněmovny s prodloužením nouzového stavu zprávu, že se mají za poslanci vrátit a jednat. "Máme příležitost přijmout rozumné nevyhnutelné změny, dát boji s pandemií a ekonomické pomoci strádajícím lidem konečně silný plán, srozumitelný řád a taky novou důvěru," uvedl.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka doufá, že jednání přinesou změnu. "Kdybychom to ve čtvrtek prohlasovali, tak by žádná debata dál nebyla. Premiér by se choval dál jako dosud, teď snad přijde změna," uvedl na Twitteru.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek na Twitteru uvedl, že po čtyřech měsících chaotického řízení premiérem má ČR šanci nově nastavit funkční opatření a vrátit důvěru lidí ve zvládnutí pandemie. "S novým pandemickým zákonem, Ústředním krizovým štábem, méně nekompetentními zásahy premiéra do práce odborníků, spoluprací s hejtmany, v koalici i s opozicí," uvedl.

15:27

Úspěšnost v boji s pandemií nemoci covid-19 je to hlavní, co Německo nyní zajímá, proto Berlín uvítá každé řešení, které povede ke snížení míry infekce v Česku. Řekl to v neděli český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Německo a obzvláště Bavorsko se Saskem velmi bedlivě sledují, jak se epidemická situace v Česku vyvíjí a jak proti pandemii úřady a vláda postupují. "Možné neprodloužení nouzového stavu zatím komentovali premiéři Saska a Bavorska s obavami, že v takovém případě by byly snahy a opatření přijímané v Česku a Německu do značné míry nekompatibilní," řekl Kafka.

15:02

Německá policie na bavorsko-českých hranicích od půlnoci zkontrolovala 717 lidí, z nichž 288 do Bavorska nevpustila. Na tiskové konferenci to oznámila spolková i bavorská zemská policie. Provoz je podle policie v Bavorsku klidný, podobně je tomu i v Sasku s výjimkou přechodu na dálnici D8 mezi Prahou a Drážďany, kde je nutné počítat s čekáním. 

14:53

Na otázku, zda je návrat alespoň maturantů a deváťáků od 1. března jistý, ministr školství Robert Plaga  řekl, že je na tom politická i odborná shoda, ale bude to záležet na vývoji pandemie. "Já bych byl rád, abychom našli systém testování," uvedl.

14:23

Koronavirem se podle Prymuly lidé zpravidla nakazí, když si sundají roušku, čímž se přestanou chránit. Za vhodné považuje nošení respirátorů FFP2. Za hlavní problém považuje, že 40 procent  Čechů neuznává a nedodržuje opatření.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula během tiskové konference. 23. 10. 2020.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula během tiskové konference. 23. 10. 2020. | Foto: Lukáš Bíba
14:11

Lyžařské areály se otevřou až po částečném znovuotevření škol. ČTK to dnes po jednání hejtmanů s vládou řekl hejtman Moravskoslezského kraje Vondrák.

13:58

Návrat žáků do škol od března záleží na vývoji epidemie a zajištění testů na covid, jež zatím nejsou objednané a má je vybrat ministerstvo zdravotnictví, řekl ministr školství Robert Plaga.

13:41

Obnovení kontrol na hranicích s Českem bylo nevyhnutelné. Saský premiér vyjádřil velké obavy z dění poté, co parlament neprodloužil nouzový stav.

13:20

Vyjasnit by se také měly podmínky amatérského sportu a kultury. Do 1. března by měla vláda zajistit podmínky pro testování ve firmách, aby podniky mohly samy testovat zaměstnance na koronavirus a dostávaly na to finance. "To vnímáme jako jednu z klíčových záležitostí," řekl Kuba. Jak dodal, dohodli se na tom, že jednou týdně bude společné jednání vlády, ministerstva zdravotnictví a Asociace krajů, i s ohledem na počty covidových pacientů v nemocnicích.

Kuba v České televizi řekl, že debata se vedla mimo jiné o rozvolnění opatření v maloobchodu. Někteří představitelé krajských hygienických stanic si podle něj dovedou představit, že by se k takovým opatřením přikročit mohlo. Proti je ale v současné době epidemický tým ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

13:18

Hejtmani vyzvali ministra zdravotnictví, aby se upravila opatření. Všichni podporují, aby se změnilo omezování úředních hodin na úřadech. "Vnímáme to jako nesmyslné, naopak se někde vytvářejí fronty a epidemie se může zhoršit. Vyzvali jsme, aby se děti začaly od 1. března vracet do škol; aby vláda předložila, jak bude rozvolňovat další opatření u obchodů a služeb, kde to vnímáme jako klíčové a pro ty lidi těžko udržitelné - myslíme si, že krajské hygieny by to mohly zvládnout," řekl Kuba.

13:06

Pravidla karantény by se měla podle poradce premiéra a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly upravit pro očkované lidi i ty, kteří covid měli. Změny mají příslušné orgány projednat příští týden, řekl.

12:48

Podle šéfa Asociace krajů Kuby (ODS) od pondělí vláda ukončí omezení hodin pro veřejnost na úřadech. Další opatření se teď nezmění, řekl hejtman.

12:47

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil v dnešním otevřeném dopise vládě případné opětovné vyhlášení nouzového stavu hned po nesouhlasu sněmovny za protiústavní. Týká se to podle něj i případu, kdy o nouzový stav požádají hejtmani. Hejtmani po dnešním jednání s vládou požádají o to, aby kabinet vyhlásil nový nouzový stav kvůli covidu-19 na 14 dní. 

"Zruší-li Poslanecká sněmovna nouzový stav anebo nerozhodne o jeho prodloužení, nesmí vláda bezprostředně rozhodnout o vyhlášení obdobného nouzového stavu dalšího. V takovém případě by se totiž kontrolní působnost Poslanecké sněmovny vyprázdnila," uvedl Vystrčil. Upozornil kabinet ANO a ČSSD, že právní řád nabízí řadu prostředků pro boj s epidemií, aniž by při tom bylo nutné "obcházet či pošlapávat ústavní pořádek".

12:31

Jednání s premiérem jsou podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Ondřeje Veselého velmi problematická. Na jaře vše podle něj fungovalo, protože rozhodoval Ústřední krizový štáb. Premiér se nyní vedení nechce vzdát, prohlásil Veselý. "Když z té vlády utečeme, bude to jen na tom člověku (premiérovi), který to úplně chaotuje. Devět ministrů se tam bojí jak králíci, když na ně premiér zařve, tak zalezou pod stůl a koukají do země. Jenom pět ministrů mu vzdoruje a něco někam posouvají," řekl.

Foto: Zbyněk Pecák
12:29

Označení ČR za oblast s mutacemi bylo správné a realistické, řekl bavorský premiér Söder. Vývoje v Česku Söder lituje a znovu nabídl převzít pacienty. Podle bavorského premiéra Södera není pochyb o tom, že Česko je ohniskem koronaviru. Mutace, které jsou v Česku, podle něj mohou Německo ohrozit.

12:26

"Požadujeme, aby vláda sdělila veřejnosti plán pro příští dny a týdny, co se týká uvolnění některých opatření," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.  Hejtmani rovněž požadují zavést od 1. března za jasně daných podmínek testování. "Zároveň chceme umožnit očkování pedagogických pracovníků a jejich registraci přes centrální rezervační systém," řekl Netolický.

Hejtmani chtějí dále otevřít obchody a služby se stanovením hygienických podmínek. "Stejné by to mělo být s kulturou a venkovním amatérským sportem," dodal Martin Netolický.

Martin Netolický.
Martin Netolický. | Foto: Economia
12:21

"Současná situace je šancí nastavit funkční opatření a vrátit lidem důvěru," říká šéf Pirátů Ivan Bartoš a doufá, že se s opozicí začne premiér Babiš konečně bavit.

12:16

Hejtmani žádají, aby se k 1. 3. děti vrátily do škol a firmy začaly testovat. Kraje vyzvaly ke čtrnáctidennímu nouzovému stavu. "Priorita je návrat do škol, bez stavu nouze by se oddálil. Hejtmani dávají vládě 14 dní, čekají, že splní sliby, jinak ztratí jejich důvěru," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich.
Jihomoravský hejtman Jan Grolich. | Foto: Facebook Jana Grolicha
12:09 Jan Hamáček

Ministr vnitra a šéf vládní ČSSD poděkoval hejtmanům za jejich přístup. 

12:07

Všichni hejtmani se dnes dohodli na tom, že vládu požádají o vyhlášení nouzového stavu. Na Twitteru to uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)  sdělil, že hejtmani požádají o nouzový stav na 14 dní. Prioritou bude návrat dětí do škol, změny opatření bude vláda s kraji konzultovat. "Je to (nouzový stav) v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi," uvedl Vondrák

Současný nouzový stav po nesouhlasu poslanců s jeho prodloužením skončí dnes k půlnoci. Premiér Andrej Babiš (ANO) uváděl jako jediné řešení situace to, že by o vyhlášení nového nouzového stavu kabinet požádali právě hejtmani. "Dnes jsme se dohodli na tom, že všichni hejtmani požádáme o vyhlášení nouzového stavu," napsal Vondrák.

11:34

Policisté zamítli za 24 hodin, od sobotního do dnešního rána, vjezd do uzavřených okresů Cheb a Sokolov nebo výjezd z nich v 579 případech. Nejčastějším důvodem pro vrácení řidičů byly cíle cest, jako je turistika, nákupy, návštěvy známých, ale také nevědomost o daném opatření v boji proti covidu, informovala krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Situaci na hranicích v pátek sledovali reportéři Aktuálně.cz:

11:05

Policie zkontrolovala v sobotu tisíce aut na Trutnovsku, kde je uzávěra kvůli rychlému šíření koronaviru. Příjezd nebo odjezd znemožnila více než 600 lidem. Nesplňovali výjimku. 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
10:26

Krizový štáb Jihočeského kraje se jednomyslně kloní k tomu, aby hejtman Martin Kuba (ODS) požádal vládu o nouzový stav, ne déle než na 14 dní. Hlavním důvodem je to, aby se obyvatelům Česka neměnily podmínky a opatření z minuty na minuty, řekl Kuba po jednání krizového štábu kraje, který probíral koronavirová opatření a konec nouzového stavu.

10:03

Nouzový stav by mohl pokračovat 14 dní, když ho stát smysluplně upraví, například otevře za dodržení hygienických opatření obchody a zruší zákaz nočního vycházení, uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). V tiskové zprávě komentoval výsledky sobotního jednání, s ministrem zdravotnictví Janem Blatným budou zástupci krajů on-line jednat ještě dnes. Nouzový stav zatím končí podle rozhodnutí sněmovny v neděli o půlnoci.

"Premiér se setká v Poslanecké sněmovně se zástupci opozice, aby bylo zřejmé, že přijaté resumé bude akceptováno i sněmovnou a nedojde k jeho napadení, a bude projednán pandemický zákon, jenž by měl nahradit stávající krizový, který je v tuto chvíli spíše politickou fraškou než účelnou legislativou," řekl Červíček.

Bude požadovat otevření maloobchodu a služeb za dodržení režimových opatření, zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Mělo by být podle něj také přijato krizové opatření pro okres Trutnov, které by spočívalo v omezení volného pohybu, jak se o něm usnesla vláda ve čtvrtek, mělo by však platit maximálně do 28. února. V okrese se rychle šíří nákaza.

"Dále budu požadovat rozšíření úředních hodin provozu úřadů a zajištění bezpečného návratu dětí do škol například tím, že bude předložen harmonogram rozvolňování a potřebná opatření," uvedl Červíček. Hradecký kraj není teď připravený na celkové rozvolnění, dodal.

10:01

Německá policie na hraničním přechodu ve Strážném na Prachaticku nepouští do země žádná auta. Provoz je malý. Na přechodu se kolony netvoří, řekla krajská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová. Velký provoz byl na přechodu podle pendlerů v sobotu, kdy tam čekala řada lidí, i hodiny.

Německo od půlnoci obnovilo stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou. Důvodem je špatná epidemická situace v Česku, které Německo nově považuje za oblast s vysokým výskytem koronavirových mutací. Zpřísněné epidemické hodnocení Česka ještě více komplikuje cestování mezi oběma zeměmi, za prací tak přes hranice mohou dojíždět jen zdravotníci a další zaměstnanci kritické infrastruktury. Omezen je i průjezd Německem.

Podle fotoreportéra nepouští dnes německá policie do země nikoho. Na místě jsou dvě velká policejní auta a několik hlídek, jež zastavují a kontrolují každé auto. "Bylo tam jen pár pendlerů, kolem desítky, minimální provoz. Za hodinu přijela asi čtyři auta, všechna německá policie otočila," popsal fotoreportér.

09:35

Novozélandský Auckland se kvůli koronaviru před dnešní půlnocí tamního času na tři dny uzavře. V největším městě ostrovního státu se objevily tři případy nákazy koronavirem, která sem nebyla zavlečena zvenčí. Nový Zéland byl v boji s nákazou dosud velmi úspěšný a nová uzávěra přichází poprvé po půl roce.

Mnozí obyvatelé jiných částí planety Novozélanďanům záviděli, že se mohli vrátit do práce, navštěvovat sportovní utkání a chodit na koncerty, píše agentura Reuters. Nyní Ardernová obyvatelům téměř dvoumilionového Aucklandu nařídila zůstat doma a vycházet jen kvůli nutným nákupům a do práce, pokud je to zaměstnání nutné z hlediska chodu společnosti. Děti až do středy nepůjdou do školy.

"Virus už jsme jednou potlačili a dokážeme to znovu…," řekla premiérka Jacinda Ardernová.

Zatím není jasné, zda jde v případě tří objevených onemocnění o nakažlivější variantu viru. Infikovaná je tříčlenná rodina s dcerou. Vláda kontaktovala i aerolinky, protože matka pracuje v letecké cateringové firmě, kde se většinu času stará o prádlo.

09:29

Strach z mutací koronaviru je sice pochopitelný, zavírání hranic ale situaci nijak neřeší. V rozhovoru s listem Augsburger Allgemeine to řekla evropská komisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová. Návrat k Evropě zavřených hranic jako loni v březnu podle ní není správným krokem. V rozhovoru eurokomisařka bránila také očkovací strategii EU.

"Strach z mutací koronaviru je pochopitelný. Ale přesto je pravdou, že se virus nedá zastavit zavřenými hranicemi," řekl eurokomisařka v rozhovoru, který list Augsburger Allgemeine zveřejní ve svém pondělním vydání. "Proti mutacím pomáhá důsledné očkování a dodržování hygienických pravidel. Považuji za chybné, že se opět vracíme k Evropě zavřených hranic jako v březnu 2020," dodala.

08:31

V Česku v sobotu dál zrychloval nárůst počtu případů covidu. Přibylo jich 5118, o 300 víc než před týdnem. Hospitalizovaných je nejméně od 27. prosince.

07:34

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla v Česku řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, se dnes po měsíci vrátil na nejvyšší stupeň. Vzrostl ze sobotních 73 bodů na 77 bodů ze sta. Důvodem je hlavně nárůst průměrného počtu nově nakažených koronavirem na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní ze sobotních 954 na 964

07:12

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 6114 nových případů nákazy koronavirem, čímž jejich celkový počet vzrostl na 2 334 561. Počet úmrtí stoupl o 218 na 64 960. 

Bilance nových nákaz i úmrtí je nižší než minulou neděli, kdy bylo odhaleno 8616 nových infekcí a 231 zemřelých. Nejvyšší bilanci zemřelých (1244) evidoval institut 14. ledna, maximální počet nově infikovaných (33 777) pak 18. prosince.

23:10

Výsledky jednání s premiérem zveřejnila na Twitteru také Středočeská hejtmanka Petra Pecková. Podle ní premiér žádá hejtmany o jednotný postup, což označila na bianco šek.

23:00

Pokud by měla vláda na žádost hejtmanů prodloužit nouzový stav, tak nejvýš o 14 dní, řekl Kuba. Podle něj by mohly otevřít menší obchody a provozovny.

23:00

Schůzka s premiérem byla podle pardubického hejtmana Netolického (3PK/ČSSD) konstruktivní. Hejtmani předpokládají úpravy protiepidemických opatření.

22:57

Karlovarský hejtman Petr Kulhánek řekl, že v neděli budou kraje jednat i s Blatným o podmínkách obnovení nouzového stavu. V kraji jsou kvůli covidu zavřené 2 okresy.

22:54 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Hejtmani podle Babiše budou hejtmani v neděli od 10:00 jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), obě strany si přivedou své epidemické experty. Proberou opatření, která podle názoru hejtmanů nejsou správná nebo logická. Na následné jednání vlády ve 14:00 bude přizván i předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) a šéfové všech krajských hygienických stanic. Kabinet by měl podle Babiše o opatřeních rozhodnout tak, aby občané co nejdříve věděli, jaká pravidla budou od pondělí platit.

22:37 Karel Havlíček (ANO)

Ministerstvo průmyslu a obchodu má připraveno několik variant podmínek a nástrojů pro případ, že by se v pondělí obnovilo fungování maloobchodu, služeb a volnočasových aktivit, dodal Havlíček. "Ať bude varianta taková, či onaká, tak máme připraveny všechny nástroje a podmínky pro to, kdyby se cokoliv pouštělo, za jakých podmínek to má být. Ale logicky to nemůžeme říci, pokud nebude jasné stanovisko," řekl Havlíček. Konkrétní režim a hygienické podmínky pro další fungování by se podnikatelé měli podle Havlíčka dozvědět na tiskové konferenci po nedělním jednání vlády.

22:35 Karel Havlíček (ANO)

"Pokud dojde k jakékoli změně opatření, budou informace dostupné na webu úřadu vlády, ministerstva zdravotnictví a ministerstva průmyslu a obchodu. Posílíme také informační linku 1212, kde budou sedět operátoři, kteří budou na jednotlivé dotazy odpovídat," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. 

22:34 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Pandemický zákon projednáme v legislativní nouzi," uvedl Babiš. Vyhověl tak žádosti hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové s tím, že je ochoten vyhovět konkrétním návrhům, pokud budou přicházet i od opozice. Zatím se to podle něj nestalo.

22:32 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Daniel Landa byl ve sněmovně a požádal o výměnu expertů. Bude tam pan profesor Beran, tak jsme mu vyhověli. Já tam pravděpodobně nebudu," řekl Andrej Babiš ke schůzce se zpěvákem Danielem Landou.

22:29 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda nechce obcházet ústavu, Babiš znovu připustil, že možná nouzový stav vyhlásí pouze pro kraje, které o něj požádají.

22:20 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Chci znovu odmítnou informace, že jsem nejednal vstřícně. Jednal jsem pokorně a poníženě v situaci, kdy to byl opět jen politický útok." Premiér uvedl, že dosavadní jednání nevedla k ničemu, ačkoliv materiály předal ministrům a chtěl opozičním návrhům vyhovět. "Piráti a STAN nechtějí žádnou dohodu. Akorát to zneužívají k politickému boji. Po každém jednání mě pouze napadají," postěžoval si předseda vlády. "Ti, kteří chtějí dnes rozvolňovat a ohrožovat zdraví našich občanů, jsou šílenci," dodal.

22:17 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Je tu skupina lidí, kteří odmítají restrikce, což nechápu. Příběhy z nemocnic jsou skutečně varující, drastické. Ten vir je skutečně zabiják, dnes už to není jenom o seniorech, ale i mladších lidech. Podívejme se, jaká je situace v Chebu nebo Královéhradeckém kraji. Každé rozvolnění vyvolává velké riziko narůst epidemie a přetížení nemocnic," varoval Babiš.

22:16

Hejtmani ani po dnešku nejsou zcela jednotní v tom, zda by měli požádat vládu o vyhlášení dalšího nouzového stavu, řekl novinářům jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Od vlády dnes očekával konstruktivnější přístup, chyběly mu konkrétní návrhy, jak by si nouzový stav dále představovala. "Opravdu jsme nečekali, že vláda přijde s naprosto nulovým návrhem," řekl novinářům Grolich.

22:09 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Situace není dobrá, je potřeba dodržovat hygienická opatření. Máme tu ve větším rozsahu britskou mutaci a čísla nejsou dobrá. Bez spolupráce s občany to nemůže žádná vláda na světě zvládnout," apeloval premiér na dodržování stávajících opatření občany.

22:04 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Předseda vlády uvedl, že i kdyby hejtmani požádali o aktivování nouzového stavu, bude o jeho prodloužení poté nutné jednat s opozicí. "Doufejme, že tentokrát budeme úspěšnější, pozvu opozici na jednání hned v úterý," řekl Babiš. Ministr Blatný v pondělí předloží ve sněmovně pandemický zákon ve zkrácené lhůtě.

22:02 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Chtěl bych apelovat na občany, že se nic zásadního nemění. Situace není dobrá, máme zdravotnictví, které bojuje o zdraví našich občanů, nemocnice stále mají vysoký počet hospitalizovaných," řekl premiér.

21:58 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"S hejtmany jsme si vyměnili konstruktivní názory na stávající situaci a v jednání budeme pokračovat zítra za účasti ministra zdravotnictví" řekl na brífinku premiér Andrej Babiš. Vláda kvůli tomu zasedne až ve 14 hodin, původně se měla sejít již v 8. "Vláda musí rozhodnout nejpozději zítra," dodal Babiš.

21:57

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek na sociálních sítích uvedl, že je pro znovuzavedení nouzového stavu. "Zároveň ale preferuji úpravu opatření, kdy budou moct fungovat živnostníci se svými prodejnami, některé služby a aktivity, včetně lyžařských vleků. Vše za přísnějších hygienických opatření. Dnes jednání s vládou ještě neklaplo, pokračujeme zítra," napsal.

21:36

Bavorsko umožní českým a také tyrolským pendlerům výjimku z karantény, pokud od místních úřadů a také od zaměstnavatelů získají potvrzení o nezbytnosti své profese. Mnichov se na tom dohodl se spolkovým ministerstvem vnitra.

21:23

Německo dramaticky zpřísňuje podmínky pro průjezd z České republiky, výjimku k tranzitu budou mít od půlnoci na neděli jen dopravci zboží a cesty z humanitárních důvodů, jako jsou například pohřby nebo péče o člena rodiny, řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

21:00

Bílý dům dnes vyzval Čínu, aby zveřejnila všechny informace týkající se prvních případů koronavirové infekce z prosince 2019. Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan řekl, že Spojené státy znepokojuje, jak byly zprostředkovány závěry ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) o původu koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters.

20:57

"Hejtmani čekali, že premiér přijde s konkrétními návrhy na úpravu nefunkčních opatření. To se však nestalo. Kraje, kde hejtman požádá o nouzový stav, tedy zlepšení nečeká. V ostatních krajích by MZ zavedlo většinu stávajících opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví," napsal pražský primátor Hřib na Twitteru.

20:55

Babiš podle primátora Hřiba na jednání s hejtmany prakticky odmítá změny stávajících opatření kromě zrušení nočního zákazu vycházení po 21:00.

20:10

Opatření, která nyní zavádí Německo pro pendlery z Česka, jsou náhlá a nepodložená reálnými důvody, domnívají se někteří přeshraniční pracovníci. Pokud se nařízení nezmění, velká část jich nebude moci do Německa za prací od neděle vycestovat, zjistila ČTK.

19:53

Nemocí covid-19 onemocněl senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nestr.). Informoval o tom na svém facebookovém profilu. "V pondělí zřejmě přestane platit nouzový stav, i když v tuto chvíli není nic jisté. Nenechme se tím ukolébat - otevřené obchody a fitka neznamenají, že virus zmizel. Ten bohužel naopak stále nabývá na síle. Klíčové pro příští dny a týdny bude to, jestli se budeme chovat rozumně a ohleduplně," napsal.

19:45

V Pomezí nad Ohří vznikne opět testovací místo pro pendlery, staví ho hasiči. Německo od neděle pustí kvůli pandemii do země jen vybrané skupiny pendlerů.

19:45

V otázce, zda požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, nebyli zatím hejtmani jednotní. Pro byli hlavně ti zastupující vládní ANO a ČSSD, zatímco někteří hejtmani z opozičních stran se připravovali na to, že ve svých krajích sami vyhlásí stav nebezpečí. Odmítají však, aby nouzový stav platil pouze v krajích, které o to požádají a chtějí koordinovaný postup.

19:44

Hejtmani chtějí podle Půty diskutovat s Babišem a dalšími členy vlády o jednotlivých protiepidemických opatřeních. Dá se možná mluvit o přehodnocení nočního zákazu vycházení, otevření provozoven služeb a menších obchodů a co nejrychlejším návratu dětí do škol, uvedl hejtman.

19:43

"Blížíme se k dohodě, ale je potřeba dojednat celou řadu věcí a podmínek," řekl televizi Půta před jednáním s premiérem a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (ANO). "Jsme připraveni požádat o nový nouzový stav na nějakou omezenou dobu, mluvili jsme o dvou týdnech. A to především proto, aby vláda dokázala ve sněmovně projednat s parlamentními stranami nový pandemický zákon, který by měl tu situaci řešit dlouhodobě," doplnil.

19:42

Hejtmani jsou připraveni požádat vládu o nové vyhlášení nouzového stavu na omezenou dobu, asi na dva týdny. České televizi to po dnešním večerním jednání krajů řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Záleží ale podle něj na průběhu a výsledku jednání se členy vlády, které začalo hned po debatě hejtmanů.

19:26

"Je důležité, aby stále zaznívalo a veřejnost si plně uvědomila, že případný konec nouzového stavu neznamená konec vládních opatření. Máme za sebou perný pracovní den, protože musíme být jako orgán ochrany veřejného zdraví v kraji připraveni na různé varianty řešení, které jsou v tuto chvíli otevřené, a na případné řízení mimořádných opatření už od půlnoci na pondělí," uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.

19:25

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) si myslí, že je nutné mluvit o podobách nouzového stavu. "My jsme zatím ještě neslyšeli, jaká konkrétní opatření chce ministr zdravotnictví (Jan Blatný) uplatňovat. Pořád si myslím, že nouzový stav je pro řadu lidí jenom symbolem toho, že je všechno zavřené, což není pravda: i v nouzovém stavu mohou být otevřené obchody, malé provozovny, to s nouzovým stavem vůbec nesouvisí. Já budu chtít od pana ministra slyšet, jaká protiepidemická opatření chce uplatňovat, abychom nouzovým stavem zbytečně nezatěžovali lidi," řekl Kuba.

19:24 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš doufá , že o vyhlášení nového stavu nouze požádají všichni hejtmani, aby v různých částech země neplatila odlišná opatření.

18:58

Jakmile se v Polsku částečně uvolnily protikoronavirové restrikce, zaplavili turisti Zakopané, nejznámější středisko na polské straně Tater. Polská média uvádějí, že policie ve znovuotevřených hotelích a penzionech, ale i na ulicích, musela v pátek večer zasahovat kvůli bitkám opilých hostů. Plní se také známá letoviska na polské straně Krkonoš, lyžaři využívají možnosti si znovu zajezdit na sjezdovkách, kde panují ideální podmínky.

18:14

Začalo společné jednání hejtmanů o postupu krajů po skončení nouzového stavu. Jednat pak budou také formou videokonference zhruba od 19:00 s vládou.

17:59

Policie během dne nezaznamenala výraznější porušování uzávěry okresu Trutnov. Hlídky kontrolují vozy namátkově, ale policisté nejsou jen na silnicích, řekla krajská policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

17:45

Ve Velké Británii bylo již naočkováno první dávkou vakcíny proti nemoci covid-19 více než 14,5 milionu lidí. Země by tak mohla mít první dávkou naočkovanou většinu obyvatel z nejrizikovějších skupin do pondělí.

17:40

Bavorské karanténní nařízení umožní českým pendlerům dojíždět za prací každý den, pokud zaměstnavatel označí jejich pozici za nezbytnou.

17:39

Řidiči mezinárodní dopravy projíždějící přes Česko do Německa budou muset předložit na hranicích negativní test, který nebude starší než 36 hodin. Důvodem je, že Německo zařadilo Českou republiku na seznam oblastí s mimořádně nakažlivou variantou viru.

17:34

Ministerstvo zdravotnictví v reakci na četné dotazy na Twitteru uvedlo, že antigenní testování  bude i nadále každé 3 dny zdarma, i v případě, že by k prodloužení nouzového stavu nedošlo.

17:12

Vyhlásit nouzový stav pro část území podle ústavního právníka Jana Wintra legislativa umožňuje. Zda by to v současné situaci nebylo obcházení ústavy, by záleželo na odůvodnění. Posouzení této možnosti podle něj není úplně jednoznačné. Připustil, že nouzový stav vyhlášený jen v části ČR by mohl být sám o sobě novým nouzovým stavem, pro který by vláda po dobu 30 dnů nemusela mít souhlas Sněmovny. Pokud by byl ale zdůvodněn stejně jako dosavadní nouzový stav pro celé území, dal by se vnímat i jako jeho pokračování, které Sněmovna tento týden odmítla. 

17:10

Nizozemci dnes vyrazili s bruslemi i bez nich na zamrzlé městské kanály i na rybníky. Kvůli nízkým teplotám, které v posledních dnech zasáhly severní část Evropy, se vrstva lednu vytvořila i na části kanálu Prinsengracht v historickém centru Amsterodamu. Mnohde bylo lidí tolik, že místní úřady vyzvaly, aby se kvůli nebezpečí nákazy koronavirem neshlukovali. Bruslit mají podle nich na zamrzlých plochách co nejblíže svému domovu.

Desítky Nizozemců vyrazily bruslit na zamrzlé městské kanály a rybníky v Amsterdamu.
Desítky Nizozemců vyrazily bruslit na zamrzlé městské kanály a rybníky v Amsterdamu. | Foto: ČTK
17:02

První Češi vyrazí s cestovní kanceláří lyžovat do italské Lombardie příští týden. Lyžařská střediska v italském regionu Lombardie, do kterého patří oblíbené oblasti Livigno, Bormio, Santa Caterina, Aprica nebo Madesimo zahájí v pondělí provoz. První klienti cestovní kanceláře Nev-Dama budou do těchto středisek odjíždět v sobotu 20. února. Zájezdy má koupené několik stovek lidí, CK předpokládá, že se jejich počet bude v následujícím týdnu zvyšovat.

15:04

Lídři opozičních stran, které mají hejtmany, jsou připraveni k dalším jednáním o postupu při řešení epidemie covidu-19 s vládou. K jednání vlády a opozičních stran, které mají největší zastoupení v Asociaci krajů, vyzval dnes šéf asociace Martin Kuba (ODS). Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) však nyní musí konec nouzového stavu a další podobu boje s epidemií vyřešit pouze vláda s hejtmany.

14:11 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Otázka stavu nouze se musí vyřešit na úrovni vlády a hejtmanů, řekl premiér Andrej Babiš. Kabinet musí do večera vědět, které kraje žádají, aby stav pokračoval.

14:10

Kraje by měly v opatřeních proti šíření koronaviru postupovat jednotně. Zamezí se zmatkům a nepřehlednosti situace, řekl pardubický hejtman Netolický.

13:41

Ve Špindlerově Mlýně se dnes projevila uzávěra Trutnovska, jež platí kvůli koronaviru od pátku. Parkoviště jsou využitá z poloviny, lidí je venku málo. Situaci v Krkonoších sleduje také reportérka deníku Aktuálně. 

13:33

Protestující se v Brně dostali do bytového domu, kde hledali ministra školství Plagu. Jeho byt nenašli, na nástěnce nechali vzkazy dětí, které chtějí do škol.

13:25

Kritiku si v Tyrolsku vysloužilo rozhodnutí Německa zařadit tuto rakouskou spolkovou zemi na seznam oblastí s vysokým výskytem mutací koronaviru. Od neděle kvůli tomu začne německá spolková policie střežit hranici s Tyrolskem a zavede rovněž omezení pro pendlery. Stejná opatření se budou týkat i Česka.

Rozhodnutí Německa ostře kritizovali tyrolský hejtman Günther Platter a jeho zástupkyně Ingrid Felipeová. "Společná přeshraniční pracovní a hospodářská výměna v pohraničí prakticky ustane, což nemůže být ani v zájmu Německa," uvedli ve společném prohlášeni. Německo proto vyzvali, aby přijalo "odpovídající výjimky" pro pendlery.

13:21

Několik přístrojů na podporu dýchání dostane ze státních rezerv také Liberecký kraj. "Pět přístrojů na podporu dýchání míří do jilemnické nemocnice, která prostřednictvím Krizového štábu Libereckého kraje v pátek požádala o doplnění jejich stavu ze Správy státních hmotných rezerv. Důvodem je tamní nepříznivá situace na jednotkách intenzivní péče," řekl mluvčí kraje Filip Trdla.

Z 57 lůžek pro covidové pacienty je aktuálně volné v jilemnické nemocnici jediné. Určené je pro intenzivní péčí. V celém Libereckém kraji je ale kapacita nemocnic zatím dostatečná a v případě potřeby jsou pacienti s covidem převáženi do ostatních zařízení. Ze 450 lůžek pro covidové pacienty v kraji jich je aktuálně volných 137.

13:20

Dneškem pokračuje na Trutnovsku distribuce půl milionu roušek, které mu poskytl stát kvůli šíření koronaviru v regionu. O víkendu je auta rozvezou na distribuční místa, v pondělí si je lidé mohou začít vyzvedávat, řekl místostarosta Trutnova Tomáš Eichler (Piráti a nezávislí).

Trutnov bude rozdělovat asi 250 tisíc roušek, Vrchlabí a Dvůr Králové po 125 tisících. Státní správa hmotných rezerv je v pátek vezla do krajů ze skladu v Opočínku na Pardubicku. "Z Trutnova jdou roušky dál, obce s rozšířenou působností si je přebírají, posílají dobrovolné hasiče, fotbalisty, zkrátka, kdo může, jede si pro ně," řekl Eichler.

12:49

K bydlišti ministra Plagy (za ANO) v Brně dorazilo asi 200 lidí,žádají okamžitý návrat dětí do školy bez podmínek. Někteří sousedé je z oken okřikují.

12:28

Stát posílá Karlovarskému kraji 10 ventilátorů a 10 přístrojů na podporu dýchání. Rozdělí si je nemocnice. Kraj má téměř vyčerpány kapacity lůžek.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
12:23

V Pardubickém kraji v pátek přibylo 593 nově nakažených koronavirem. Předešlý pátek jich bylo 493. Testy od loňského března odhalily 58.824 případů.

12:23

V Karlovarském kraji přibylo za pátek 645 nových nákaz koronavirem. Je to čtvrtý nejvyšší přírůstek za dva týdny. Aktuálně je nemocných 6357 lidí.

11:26

V Jihomoravském kraji během pátku přibylo 889 potvrzených případů nemoci covid-19, o 180 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl.

11:26

V Olomouckém kraji přibylo za pátek 405 případů nákazy covidem-19. Je to o 31 případů více než ve čtvrtek, také o 17 více než v pátek před týdnem.

11:25

Před zpřísněním režimu na německých hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko je doprava mimořádně klidná. Mluvčí spolkové policie v Pasově dnes agentuře DPA řekl, že je provoz na hraničních přechodech s Českem menší než v jinou sobotu. Německo bude od neděle Českou republiku a Tyrolsko považovat za oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací.

"Dostáváme mnoho dotazů od občanů, kteří si nejsou jisti a chtějí vědět, jak to bude dál," řekl mluvčí pasovského útvaru spolkové policie, která má na starosti ostrahu hranic. Ani pendleři podle něj dnes přes česko-bavorskou hranici téměř nepřejíždějí.

Hraniční kontrola mezi Německem a Rakouskem.
Hraniční kontrola mezi Německem a Rakouskem. | Foto: Reuters
11:18

Od pátečního do dnešního rána policisté v Karlovarském kraji zamítli v 503 případech lidem vstup nebo odjezd z uzavřených okres Cheb a Sokolov. Nejčastějším důvodem zamítnutí byla například turistika, nákupy, tankování pohonných hmot, sportovní vyžití nebo návštěvy známých, řekla dnes krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Okresy jsou uzavřeny kvůli koronaviru, patří k nejpostiženějším v zemi.

11:17

Počet aktuálně nemocných v Plzeňském kraji už přesáhnul podzimní vlnu, je jich 7829. Jen za pátek přibylo 845 nových případů nákazy koronavirem.

11:16

V Karlových Varech začali dnes hasiči rozdělovat půl milionu roušek. Stát je uvolnil pro obyvatele okresů Sokolov a Cheb, které jsou kvůli koronaviru od pátku v karanténě. Kromě roušek dostal Karlovarský kraj ještě 24 tisíc respirátorů, jsou určeny pro školy. "Dělíme to na jednotlivé obce, dostali jsme rozpis, kolik má na každou z nich přijít roušek. Respirátory pak půjdou do škol. Pro každou obec odpočítám přesnou část a pak to všechno odvezeme do obcí s rozšířenou působností. Z nich to dobrovolní hasiči rozvezou do konkrétních obcí," řekl Pavel Růžička z oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení krajských hasičů.

10:40

V Ústeckém kraji za pátek přibylo 544 případů covidu, je to o 63 více než minulý pátek. V tomto týdnu v průměru přibylo v pracovním dnu 572 případů.

10:36

Ve Zlínském kraji přibylo za pátek 227 potvrzených případů nákazy covidem-19. Je to o 39 více než ve čtvrtek a o tři případy méně než minulý pátek.

10:11

V sobotu ráno je podle policistů hlídkujících uzavřené Vrchlabí docela klid, včera tu prý stavěli mnohem víc aut. Lidé zkouší projet do nebo z uzavřeného okresu z nejrůznějších důvodů - chtějí jet za příbuznými nebo si vyzvednout zboží. Takoví mají ale smůlu, musí to otočit. Zatím policisté nezaznamenali nikoho, kdo by se chtěl přes uzavřené město dostat na lyže. Situaci na místě sleduje reportérka deníku Aktuálně. 

Trutnovsko, sobota 13. února 2021
Trutnovsko, sobota 13. února 2021 | Foto: Aktuálně.cz
10:07

Česko jedná samostatně o dodávce vakcín AstraZeneca nad rámec objednávky EU, píší Seznam Zprávy. Kdy a kolik dávek by mohlo dorazit, stát neuvedl. "Společnost AstraZeneca se v pátek v Bruselu ohradila proti vyjádření Andreje Babiše o extra dodávkách vakcín přes soukromého prostředníka. Jednání s českou vládou však podle zjištění Seznam Zpráv skutečně běží - napřímo," píše server. 

10:06

Peru zaznamenalo v pátek dosud nejvyšší počet lidí s covidem-19, kteří se musejí léčit v nemocnici. Hospitalizovaných je nyní 14.333 pacientů, informovala dnes s odvoláním na peruánské ministerstvo zdravotnictví agentura AFP. Po páteční rezignaci ministryně zdravotnictví Pilar Mazzettiové bude mít Peru od začátku epidemie v čele resortu již pátého ministra.

09:31

Do Německa mohou od neděle z českých pendlerů dojíždět jen zdravotníci, oznámilo spolkové ministerstvo vnitra. Sasko už v pátek uvedlo, že vedle zdravotníků umožní vstup i pracovníkům v zemědělství. Bavorsko dosud žádné výjimky neurčilo. Německo s účinností od neděle bude Českou republiku považovat za oblast s vysokým výskytem koronavirových mutací.

09:22 Vlajka Ruské federace.

Rusko má za uplynulý den dalších 14.861 nakažených novým koronavirem, 502 lidí pak po onemocnění covidem-19 zemřelo. Je to o něco méně než předchozí den. Od začátku pandemie se v zemi, která má přibližně 146 milionů obyvatel, podle záznamů nakazilo už 4,057.698 lidí. Dnes to podle agentury Reuters uvedly tamní úřady.

09:19 Ilustrační foto.

Nárůst počtu případů covidu v Praze v pátek dál zrychloval. Přibylo jich 986, o stovku víc než před týdnem. Počet případů za epidemii přesáhl 120 tisíc.

09:03

V Libereckém kraji za pátek přibylo 488 nákaz koronavirem, skoro o 50 víc než před týdnem. V mezitýdenním srovnání přibylo případů 11. den v řadě.

09:03

Policie v noci nezaznamenala výraznější porušování uzávěry okresu Trutnov. Nařídila ji vláda kvůli covidu. Hlídky kontrolují auta namátkově.

08:40

ČR je z okolních zemí nejhorší v poměrném počtu nakažených za 14 dní, s 869 případy na 100 tisíc lidí má čtyřikrát víc případů než Rakousko či Německo.

ZeměCelkový počet případů za uplynulých 14 dní na 100 tisíc obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní*
ČR86993.100
Slovensko51127.900
Rakousko21318.900
Polsko19674.400
Německo195161.900
Maďarsko15314.900

*zaokrouhleno na stovky. Zdroj: nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK.

08:40

V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 588 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to méně než před týdnem, kdy bylo 752 nových případů.

08:39

Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 1202 nákaz covidu. Ve srovnání s předešlým pátkem je to o 97 případů méně. Nyní je v regionu 14.792 nakažených.

08:38

Počet úmrtí lidí s covidem v ČR za celou dobu epidemie v pátek překročil 18 tisíc. Zemřelých je od března 2020 celkem 18 058 a případů covidu 1 082 849.

08:15

Nárůst počtu případů covidu-19 v ČR v pátek dál zrychloval. Přibylo 8782 nakažených, asi o 160 víc než před týdnem. Hospitalizovaných ubylo na 5761.

08:14

V průměru lidé hlásí hygienickým stanicím jen jeden kontakt. Nejvíce z krajů je to ve Zlínském, Pardubickém a Ústeckém kraji,  nejméně v Libereckém, Jihočeském a Plzeňském kraji. Podle sociologických průzkumů by to měly být zhruba tři až čtyři kontakty. Tomu oficiální data z trasování odpovídala naposledy v říjnu loňského roku. "Dosáhnout v současné situaci stoprocentní ochoty občanů spolupracovat je nerealistické, ale každý malý krok bude pozitivní," uvedl sociolog Daniel Prokop. Jedním z řešení je podle něj navýšení náhrady mzdy, kterou lidé v karanténě a izolaci dostanou. Ve čtvrtek sněmovna schválila, že lidé dostanou až 370 korun denně navíc

07:44

Německo za poslední den zaznamenalo 8354 nových případů nákazy koronavirem a 551 dalších úmrtí pacientů, u nichž se prokázala choroba covid-19. V obou případech je to méně než předchozí den, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

07:43

V Česku je k dispozici protilátkový test na covid-19, který může být použit pro sebetestování. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) mu tento týden potvrdil notifikaci. ČTK to v rozhovoru řekla ředitelka SÚKL Irena Storová. Test ale není vhodný pro testování v časných stádiích nákazy, tedy nelze jej použít ve školách. Test, který nyní SÚKL notifikoval, se provádí odběrem krve z prstu podobně, jako si diabetici měří hladinu cukru v krvi. "Je to taková první vlaštovka. Funguje jako protilátkový test, takže se úplně nehodí pro časné stadium pozitivity," uvedla Storová.

07:36

Hygienici a další volající zapojení do Chytré karantény zvládají v současné době oslovit do 24 hodin skoro všechny pozitivně testované na nákazu novým typem koronaviru a jejich kontakty, které jim nahlásí. V průměru ale lidé přiznají méně než jeden kontakt. Mezi kraji se to ale liší, nejvíce kontaktů lidé hlásí ve Zlínském, Pardubickém a Ústeckém kraji. Vyplývá to ze zveřejněných dat o fungování Chytré karantény z 10. února. Dlouhodobá data o práci hygien se na rozdíl od dat o testování či očkování nezveřejňují, k dispozici jsou jen aktuální vždy za jeden den.

07:29

Okresy Sokolov, Cheb a Trutnov jsou od páteční půlnoci takříkajíc novými hraničními přechody uvnitř Česka. Policisté tu na osmdesáti silnicích hlídají, aby lidé nejezdili mezi těmito okresy a zbytkem republiky. Reportéři deníku Aktuálně navštívili čtyři kontrolní stanoviště. 

07:28

Češi se nejvíce obávají ekonomických dopadů pandemie koronaviru na svou peněženku, zejména zdražování potravin. Zdravotní rizika paradoxně řeší mnohem méně. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Slavia pojišťovny, kterou připravila agentura NMS Market Research

07:26

Odhadem 305 641 let života sebrala v uplynulém roce pandemie covidu-19 Němcům. Dospěli k tomu experti Institutu Roberta Kocha (RKI) ve studii, kterou dnes na svém webu zveřejnil odborný časopis Ärzteblatt. Vědci zohlednili léta, která lidem sebrala smrt, i omezení během nemoci u přeživších. "V průměru přišel každý zemřelý člověk o 9,6 roku života," napsali autoři studie. Muži ztratili v průměru 11 let, ženy zhruba osm. Při tomto propočtu byl brán v potaz průměrný věk dožití. Celkově covid-19 více krátil život na západě a jihu Německa než na severu a severovýchodě.

07:25

Běžkaři se dnes do Jizerských hor dostanou bez omezení. Druhý únorový víkend sice v posledních letech obvykle patřil závodům Jizerské 50, na které mířily tisíce lidí, letos je ale kvůli pandemii koronaviru program velmi okleštěný. Po pátečním sprintu se pojede už jen nedělní hlavní závod na 50 kilometrů pro profesionály. Ostatní závody 54. ročníku byly zrušeny a amatéři mohou startovat takzvaně virtuálně. Každý ujede kdekoli 50 km a výkon zadá do systému.

07:25

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer se ostře ohradil vůči kritice Bruselu v souvislosti s kontrolami na hranicích s Českem a Rakouskem, které Německo zavádí kvůli nepříznivé epidemické situaci v obou sousedních zemích. Evropské komisi naopak Seehofer vyčetl, že selhala při shánění covidových vakcín.

"To už stačilo! Evropská komise udělala při obstarávání vakcín v minulém měsíci chyb dost," uvedl Seehofer v dnešním vydání bulvárního deníku Bild. "Na hranicích s Českem a Rakouskem bojujeme proti zmutovanému viru. Evropská komise by nás měla podporovat a ne nám lacinými radami házet klacky pod nohy," dodal.

Foto: Reuters
07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: