My máme všechno zavřené a v Česku začne večírek? Trpělivost došla, říká saský premiér

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 2. 2021 17:29
Obnovení kontrol na hranicích s Českou republikou bylo nevyhnutelné. Prohlásil to saský premiér Michael Kretschmer, který vyjádřil velké obavy z dění v Česku poté, co parlament neprodloužil nouzový stav.
Od neděle 14. února Německo znovu zavedlo hraniční kontroly s Českem - Ilustrační foto.
Od neděle 14. února Německo znovu zavedlo hraniční kontroly s Českem - Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Německo od půlnoci považuje Českou republiku za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, výrazně proto omezilo již tak komplikované možnosti cestování mezi oběma zeměmi. Německý ministr vnitra Horst Seehofer v nedělním rozhovoru pro Bild am Sonntag řekl, že kvůli kontrolám se mohou tvořit na hranicích fronty, policisté chtějí prověřovat každého.

"Nic jiného nám nezbývá," řekl Kretschmer na okraj sobotní piety k připomínce bombardování Drážďan za druhé světové války.

Sasko se dosud podle zemského premiéra snažilo o to, aby se k českým příhraničním oblastem přistupovalo stejným způsobem jako k těm německým. Uvedl, že pokud by některý německý region hlásil 1100 nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období, jako se děje v okresu Cheb, následovalo by jasné omezení pohybu a další uzavírky obchodů. "Pokud je to na české straně jinak, pak se také my musíme jinak chránit," řekl.

"Až do nynějška jsme v posledních týdnech měli společné pochopení. Zdá se ale, že v České republice je to nyní jinak," řekl Kretschmer. Zdůraznil, že není možné, aby na jedné straně hranice byly uzavřené školy a obchody a aby byl zásadně omezen život veřejnosti, zatímco na druhé straně začíná "večírek". Reagoval tak na to, že parlament v Česku neprodloužil nouzový stav, který tak dnes skončí. "Čelíme extrémní hrozbě," dodal.

Ne velikonoční dovolenou zapomeňte

V rozhovoru pro list Bild am Sonntag varoval, že Němci si ani přes nynější úspěšný boj s pandemií nebudou moci o Velikonocích dopřát cestu na dovolenou. "Zastávám názor, že je třeba říkat pravdu. Velikonoční dovolená letos v Německu bohužel nebude," řekl. Turismus již v dubnu by podle něj zapůsobil jako jed. "Zničili bychom vše, čeho jsme od poloviny prosince dosáhli," uvedl. Rozvolňování proto musí být opatrné a velmi pozvolné.

To, že Německo si chce chránit stále se lepšící epidemickou situaci v zemi, dokládá i obnovení hraničních kontrol s Českem.

Kontroly, které Německo formálně obnovilo od půlnoci z noci na dnešek, mohou podle spolkového ministra vnitra Seehofera vést ke kolonám, protože policie chce postupovat přísně. "Pokud někdo nebude patřit k těm několika málo výjimkám, vstoupit (do Německa) moci nebude," řekl. "Kontroly také místy povedou k delším čekacím dobám. Spolková policie nebude dopravu pouštět jen mávnutím ruky," vysvětlil. Kontrolovat chtějí policisté každého.

Problémy na saské a ani bavorské části hranice s Českem zatím hlášeny nejsou. "Situace je nyní velmi klidná," uvádí pohraniční policie v bavorském Pasově. "V pracovní den, kdy se pokusí přijet pendleři, to bude zcela jistě vypadat jinak," dodala.

Mezi Českem a Německem je v obou směrech přerušen také provoz vlaků. Nejezdí mezistátní expresy ani regionální spoje do Bavorska a Saska. Agentura DPA upozornila, že se na kontroly musí připravit i lidé, kteří z Prahy letí na největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle mluvčího místního útvaru spolkové policie se od půlnoci kontroluje, zda z Česka do Německa přilétají jen němečtí občané, případně cizinci žijící trvale v zemi. Kontroluje se také osvědčení o negativním testu na koronavirus. V neděli z pražského letiště odlétá do Frankfurtu jen jeden spoj.

Do Německa nyní mohou z Česka s negativním testem přicestovat jen němečtí občané a lidé, kteří v zemi žijí. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají pendleři v kritické infrastruktuře, především zdravotníci, a nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit podložit humanitárními důvody.

Německý automobilový průmysl se obává, že nově zavedené hraniční kontroly způsobí výpadky dodávek součástek z Česka, Slovenska, Maďarska, Ukrajiny a ze severní Itálie. Už v pondělí by se tak musely zavřít některé výrobny automobilů, jako jsou továrny v Ingolstadtu, Řezně nebo Lipsku. Uvedl to mluvčí Německého sdružení automobilového průmyslu (VDA). Sdružení žádá, aby řidiči kamionů nemuseli předkládat potvrzení o negativním testu na koronavirus ne starší 48 hodin ve třech jazycích. Chce také, aby je bylo možné rychle otestovat přímo na hranici.

Německo: Česko je ohniskem britské mutace

Označení České republiky za oblast s výskytem nebezpečných mutací a obnovení hraničních kontrol bylo správné a pragmatické rozhodnutí. Na dnešní tiskové konferenci na hraničním přechodu Schirnding/Cheb to řekl bavorský premiér Markus Söder. Podle něj není pochyb o tom, že Česko je ohniskem britské mutace koronaviru, což ohrožuje dosavadní úspěšné tažení Německa proti nemoci covid-19. Söder vyslovil lítost nad posledním vývojem v Česku kvůli nejistotě o pokračování nouzového stavu. Zopakoval také bavorskou nabídku postarat se o české pacienty.

"Český parlament se rozhodl zrušit nouzový stav," řekl Söder. "Zda to bylo moudré, to si musí říct Češi," uvedl. Parlament sice nouzový stav neprodloužil, ale vláda se dnes rozhodla vyhlásit nový na žádost hejtmanů.

Novinářům dnes Söder řekl, že před ně dnes předstupuje se smíšenými pocity. "Pozitivní je, že naše opatření fungují," řekl Söder. Druhou stranou mince jsou mutace koronaviru, které podle něj mohou epidemické úspěchy Bavorska a celého Německa zhatit. "Nedosáhli jsme toho zadarmo," uvedl. Zdůraznil, že postup Bavorska se řídí rozumem, proto není možné, aby na druhé straně hranice se opatření rušila, zatímco v Německu by stále platila.

Tohle není konec Evropy

"Obnovení kontrol není koncem Evropy, jak někteří říkají. To je nesmysl. Evropu to naopak posílí, pokud zvládneme předejít další vlně," uvedl Söder. "Jsme velcí přátelé volného pohybu. Bezpečnost ale v tuto chvíli dostala přednost," řekl.

Stejně se vyslovil i bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. "Hranice jsme nezavřeli. Do země mohou přijet ti, kteří splní výjimky," řekl. Dodal, že k těmto výjimkám patří mimo jiné doprava zboží či dojíždění za prací u vybraných profesí.

Zatímco Sasko udělilo karanténní výjimku jen těm českým pendlerům, kteří pracují ve zdravotnictví, pečovatelství a v zemědělství, Bavorsko postupuje volněji. Přeshraniční pracovníci mohou do Bavorska dále jezdit, pokud od místních úřadů a od zaměstnavatele dostanou potvrzení o své nepostradatelnosti. Čas na to mají do úterý, ve středu ho pak musí předkládat při kontrolách.

Na dotaz, jaké profese jsou důležité, odpověděl Herrmann, že to nejsou jen zdravotníci, ale také třeba dělníci. Jako příklad uvedl zaměstnance, kteří vyrábějí skleněné lahvičky pro farmaceutické firmy. Söder dále zmínil vodohospodáře. Důležití jsou z bavorského pohledu i zaměstnanci elektráren, rozvodných sítí či potravinové výroby.

Podle Herrmanna bude na okresních či městských úřadech, aby stanovily, kdo výjimku z karantény dostane. Učinit by tak úřady měly v pondělí a úterý, protože od středy už se do Bavorska pendleři bez potvrzení nedostanou. "Základní podmínka ale je, že se všichni budou muset prokázat negativním testem," dodal bavorský ministr vnitra.

Bavorská televize BR v reakci na komentáře, proč se Německo rozhodlo zpřísnit opatření proti Česku až nyní, kdy je podle některých již pozdě, uvedla, že bavorská vláda si očividně uvědomuje, jak jsou pendleři pro její hospodářství důležití. Dodala také, že zároveň není možné označit všechny české přeshraniční pracovníky za ty, kdo koronavirus roznášejí. Němečtí politici se takovému hodnocení rovněž brání, upozorňují ale, že jistou souvislost dojíždění mít může, neboť nejvíce postiženy jsou příhraniční regiony v Bavorsku a Sasku.

Bavorsko mezitím ohlásilo, že zesílí prevenci ve svých lokálních ohniscích, což jsou především pohraniční regiony. Tamní epidemické situaci se budou věnovat skupiny vytvořené z představitelů okresu a hygieny. Jako příklad Söder uvedl testovací karavany, které budou nabízet rychlotesty třeba u supermarketů.

Video: Cheb pomoc Německa potřebuje, lůžka už jsou zase plná, situace je za hranou, říká Černý

O pomoc pořád voláme a pořád ji potřebujeme. Situace je kritická a lidé jsou vyčerpaní, říká místostarosta Chebu Jiří Černý. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 19 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Uvězněného ruského opozičního politika Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla právnička. Kam přesně, neví

Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla Navalného právnička Olga Michajlovová citovaná agenturou TASS. Advokátka řekla, že úřady jí nesdělily, kam Navalného vezou.

"Oznámili nám, že Navalnyj opustil vazební věznici, ale odmítli sdělit, kam ho vezou. Očekáváme, že až dorazí na místo, vyrozumí o tom jeho příbuzné," dodala Michajlovová. Zdůraznila, že tak rychlá přeprava z vazební věznice do vězeňského zařízení, kde si má odsouzenec odpykat trest, se vymyká běžné praxi.

Navalnému, který je považován za hlavního soupeře prezidenta Vladimira Putina na ruské scéně, tento měsíc soud změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. S odvoláním obhajoba neuspěla a opoziční představitel si má odpykat přibližně 2,5 roku

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Satelitní snímky požárů v Etiopii naznačují, že konflikt v Tigraji neskončil

V částech etiopského státu Tigraj bylo v předchozích dnech patrně úmyslně vypáleno přes 500 objektů. Vyplývá to z analýzy satelitních snímků. Ty dodávají na důvěryhodnosti zprávám, že konflikt v Tigraji ještě neskončil, píše agentura Reuters.

Stát na severu Etiopie se v listopadu minulého roku stal dějištěm bojů mezi federální a lokální vládou. Etiopský premiér Abiy Ahmed po bezmála měsíci bojů vyhlásil vítězství nad místní Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF) po dobytí regionální metropole Mekele.

V částech Tigraje však i přesto sporadicky pokračují boje, uvádí tamní obyvatelé i posudky OSN. Etiopská vláda přiznává, že v Tigraji ojediněle dochází ke střelbě. Trvá však na tom, že konflikt skončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy