Jako na hranicích. V uzavřených okresech otočili mrznoucí policisté jen pár řidičů

Foto: Kontroly zavřených okresů. Dvanáctky služby, mráz, ale většina aut projede
Jak známo, okresy Sokolov, Cheb a Trutnov jsou od páteční půlnoci novými hraničními přechody uvnitř Česka.
Policisté zde během čtyřiadvaceti hodin od vydání rozhodnutí obsadili hlavní cesty, ve třech okresech hlídají celkem 80 silnic.
To, že by lidé neměli jezdit do zmíněných okresů ani z nich vyjíždět, má zamezit šíření koronaviru, přetížení nemocnic a s tím spojeným dalším úmrtím. Výjimkami by mělo být pouze dojíždění do práce, do školy nebo k doktorovi.
Navštívili jsme čtyři stanoviště v severozápadních Čechách a podívali jsme se, jak to funguje v praxi.
Foto: Jakub Plíhal
Radek Dragoun Jakub Plíhal Radek Dragoun, Jakub Plíhal
12. 2. 2021 18:24
Hraničním přechodům se nyní tak trochu podobají silnice na koncích sokolovského, chebského a trutnovského okresu. Policisté na nich kontrolují dodržování nových vládních opatření, která zakazují až na výjimky tyto okresy opustit nebo naopak do nich vstoupit.

Už více než dvě minuty stojí policista u dveří černého džípu. Po krátké debatě dává muž v uniformě řidiči pokyn, ať vozidlo otočí a vrátí se zpět směrem do sokolovského okresu. A není jediný, kdo se přes policejní uzávěru nedostane. Tady na nepříliš frekventované silnici mezi Jalovým Dvorem a Horami, které se nacházejí na hranici mezi sokolovským a karlovarským okresem, v pátek odpoledne policisté během pár minut nepustí ještě další dvě auta.

O pár kilometrů dále mezi obcemi Chodov a Mírová jezdí sice výrazně více vozidel, ale podle právě sloužícího policisty zde auta otáčí jen opravdu minimálně. "Lidé jsou připravení, mají u sebe potvrzení ze zaměstnání nebo nám v občanském průkaze ukazují, že tu mají bydliště," vysvětluje. A opravdu. Většina řidičů má v autě po ruce připravené dokumenty od zaměstnavatele, někteří se prokazují firemními průkazkami.

Dosud bezproblémový průběh v celém kraji potvrzuje také policejní mluvčí Kateřina Krejčí. "Policisté do současné doby řešili na několika stanovištích zhruba desítku občanů, kteří cestovali v rozporu s krizovým nařízením a nespadali do výjimek. Vyřešili jsme s nimi toto porušení domluvou," popsala během dopoledne mluvčí.

Policie ovšem ani zdaleka nehlídá všechny cesty mezi oběma okresy. Karlovarská policie již dopředu informovala o tom, že bude mít v okresu Sokolov 23 stanovišť a 21 v chebském okresu. Reportéři Aktuálně.cz při přejíždění ze sokolovského okresu do karlovarského narazili na silnici, na které hlídky plánované nejsou.

Tam, kde jsou, však většina lidí bere podle přítomných policistů opatření pozitivně a k hlídkám se zpravidla chová s úctou, i když se sem tam objeví řidiči, kteří jsou podráždění. Během dopoledne, kdy místem neprojíždí tolik aut, policisté zastavují každé vozidlo. Když se začínají tvořit dlouhé kolony, snaží se situaci urychlit a ne každý řidič tak čelí podrobné kontrole.

Některé motoristy však už policisté poznávají, ti se jí vyhnou i nyní, kdy jezdí málo aut. "Ti už tady byli, ti jedou od toho veterináře," vysvětluje jeden z policistů svému kolegovi, který tak na vozidlo mává, že nemusí zastavovat a může pokračovat v jízdě.

Policisté však nekontrolují jen vozidla. Hlídku mezi Chodovem a Božičany překvapilo, že ráno narazili i na tři chodce, kteří dlouho cestu v pátečním mrazu absolvovali pěšky. Ani oni se kontrole nevyhnuli, jelikož však šli do lékárny či k lékaři, policisté jim umožnili pokračovat. Stejně jako jednomu cyklistovi, který mířil do práce.

Tenhle džíp neprošel. Podle policisty se na jeho řidiče výjimka nevztahuje.
Tenhle džíp neprošel. Podle policisty se na jeho řidiče výjimka nevztahuje. | Foto: Jakub Plíhal

Střežení okresu pro policisty znamená nepřetržité postávání na vozovce. Ačkoliv přes den svítí slunce, teplota se pohybuje okolo minus 13 stupňů. "Teď už to jde, aspoň nás hřeje sluníčko. Kolegové před námi tu museli být celou noc v minus 20 stupních a dnes ráno, když jsme po nich přebírali službu, nám auto ukazovalo minus 19," popisuje uniformovaný muž s mírně omrzlým obočím. Kromě jejich vozů jim zázemí na stanovišti tvoří pouze obyčejná mobilní toaleta typická například pro hudební festivaly. "No, nezávidím vám to," komentuje soucitně jeden z řidičů jejich práci.

To, že dnešek stráví hlídáním hranic okresu, se dozvěděli předchozí den během odpoledne. Ačkoliv se střežením pomáhají ve třech okresech, pro které vládní opatření platí, policisté z celé republiky, zde na pomezí sokolovského a karlovarského okresu slouží místní.

Poděkovat jim za jejich práci přišla během dopoledne také sokolovská starostka Renata Oulehlová, která jim přinesla sendviče. Ta si během čtvrtka, kdy vláda opatření vyhlásila, stěžovala na nedostatek informací. "První oficiální informace jsme se dozvěděli až z médií. To, že se to asi zavře, jsme měli den předem, ale nevěděli jsme, jakou formou. A lidé už začali být nervózní, včetně nás," popisuje starostka Oulehlová s tím, že během čtvrtečního odpoledne se již situace zlepšila.

Podle ní stávající opatření ale situaci ve městě příliš neovlivní. "Život ve městě jako takový to žádným způsobem nezmění, protože už tak lidé moc necestují. Někdo se může cítit nekomfortně, že nemůže do Karlových Varů třeba do obchodního domu Makro, ale se zásobováním problém není - a ani nikde jinde. Největší změna je ta, že musíme mít chirurgické roušky a respirátory," vysvětluje Oulehlová.

Vláda pro tyto účely již přislíbila, že do kraje zaveze ze Správy státních hmotných rezerv půl milionu roušek a respirátorů. Dojít by k tomu mělo během pátečního večera.

Stávající opatření ale možná skončí ještě dříve, než začala pořádně platit. Jejich platnost je svázaná s nouzovým stavem, který vyprší o půlnoci z neděle na pondělí. Poslanci totiž ve čtvrtek nepodpořili vládu a trvání nouzového stavu neprodloužili. Jaká opatření budou platit od pondělí, je v tuto chvíli nejisté.

Kromě služebních vozů tvoří zázemí policistů na stanovištích jen mobilní toaleta.
Kromě služebních vozů tvoří zázemí policistů na stanovištích jen mobilní toaleta. | Foto: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 3 hodinami

AC Milán vydřel remízu 1:1 s Udine a na Inter ztrácí tři body

Fotbalisté AC Milán ve 25. kole italské ligy doma zachránili remízu 1:1 s Udine až díky gólu z penalty ze sedmé minuty nastavení. "Rossoneri" z druhého místa neúplné tabulky ztrácejí tři body na městského rivala Inter, ale lídři Serie A mají k dobru čtvrteční utkání v Parmě.

AC Milán se bez zraněného kanonýra Zlatana Ibrahimovice trápil a na San Siru se v 68. minutě jako první prosadil Rodrigo Becao. Hosté z Udine dlouho sahali po nečekané výhře, ale v nastavení Jens Stryger Larsen zahrál v šestnáctce rukou a spolehlivý exekutor AC Franck Kessié z penalty nezaváhal.

Záložník Antonín Barák přispěl k vítězství Hellasu Verona 3:0 na stadionu Beneventa. Za hosty se v první půli prosadil Davide Faraoni a vlastní branku si vstřelil Daam Foulon. Po změně stran zvýšil Kevin Lasagna. Hellas poskočil na osmé místo.

Další český reprezentant Jakub Jankto odehrál za Sampdorii závěrečnou půlhodinu při venkovní remíze 1:1 s městským rivalem FC Janov. Gólfový účet derby v 52. minutě otevřel Davide Zappacosta, v 77. minutě odpověděl další obránce Lorenzo Tonelli. Sampdoria zůstala desátá a tři kola čeká na plný bodový zisk.

Italská fotbalová liga - 25. kolo:

Sassuolo - Neapol 3:3 (34. vlastní Maksimovič, 45.+1 Berardi z pen., 90.+5 Caputo - 38. Zieliňski, 72. Di Lorenzo, 90. Insigne z pen.), AC Milán - Udine 1:1 (90.+7 Kessié z pen. - 68. Rodrigo Becao), Benevento - Hellas Verona 0:3 (25 Faraoni, 34. vlastní Foulon, 50. Lasagna), Bergamo - Crotone 5:1 (12. Gosens, 48. Palomino, 50. Muriel, 58. Iličič, 85. Mirančuk - 23. Simy), Cagliari - Boloňa 1:0 (19. Rugani), FC Janov - Sampdoria Janov 1:1 (52. Zappacosta - 77. Tonelli), Fiorentina - AS Řím 1:2 (60. vlastní Spinazzola - 49. Spinazzola, 88. Diawara).

Tabulka:

1. Inter Milán 24 17 5 2 60:24 56
2. AC Milán 25 16 5 4 48:30 53
3. Bergamo 25 14 7 4 60:32 49
4. Juventus Turín 24 14 7 3 48:20 49
5. AS Řím 25 14 5 6 50:38 47
6. Neapol 24 14 2 8 52:28 44
7. Lazio Řím 24 13 4 7 38:32 43
8. Hellas Verona 25 10 8 7 34:27 38
9. Sassuolo 24 9 9 6 40:37 36
10. Sampdoria Janov 25 9 4 12 34:37 31
11. Udine 25 7 8 10 27:34 29
12. Boloňa 25 7 7 11 32:38 28
13. FC Janov 25 6 9 10 27:37 27
14. Fiorentina 25 6 7 12 26:38 25
15. Spezia 25 6 7 12 32:46 25
16. Benevento 25 6 7 12 25:47 25
17. Cagliari 25 5 6 14 27:41 21
18. FC Turín 23 3 11 9 33:41 20
19. Parma 24 2 9 13 19:47 15
20. Crotone 25 3 3 19 24:62 12
před 4 hodinami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy