Foto: Církev letos udílela popelec bezdotykově. Křížek nahradilo posypání popelem

Foto: Církev letos udílela popelec bezdotykově. Křížek nahradilo posypání popelem
Jsme v Plzni u kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici.
Je středa, čtyřicet postních dní do Velikonoc a to pro křesťany znamená jediné - udílení takzvaného popelce.
Ne tento rok. "Letos se po celém světě sype popel na hlavu, tak jak to známe z historie," popisuje biskup Tomáš Holub, který takový popelec udílel právě v Plzni.
Popelec, prováděný čtyřicet dní půstu před Velikonocemi, je pro křesťany silným symbolem naděje a nového začátku.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
18. 2. 2021 10:51
Křesťanům začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi a při té příležitosti jim udílí duchovní popelem křížek na čelo. Ne tento rok. "Letos se po celém světě sype popel na hlavu tak, jak to známe z historie," vysvětluje biskup Tomáš Holub, se kterým jsme obřad absolvovali na prahu kostela v Plzni. Ano, druhou změnou je, že popelec bývá součástí mše, tentokrát ale biskup čekal na věřící venku.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy