Foto: Církev letos udílela popelec bezdotykově. Křížek nahradilo posypání popelem

Foto: Církev letos udílela popelec bezdotykově. Křížek nahradilo posypání popelem
Jsme v Plzni u kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici.
Je středa, čtyřicet postních dní do Velikonoc a to pro křesťany znamená jediné - udílení takzvaného popelce.
Ne tento rok. "Letos se po celém světě sype popel na hlavu, tak jak to známe z historie," popisuje biskup Tomáš Holub, který takový popelec udílel právě v Plzni.
Popelec, prováděný čtyřicet dní půstu před Velikonocemi, je pro křesťany silným symbolem naděje a nového začátku.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
18. 2. 2021 10:51
Křesťanům začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi a při té příležitosti jim udílí duchovní popelem křížek na čelo. Ne tento rok. "Letos se po celém světě sype popel na hlavu tak, jak to známe z historie," vysvětluje biskup Tomáš Holub, se kterým jsme obřad absolvovali na prahu kostela v Plzni. Ano, druhou změnou je, že popelec bývá součástí mše, tentokrát ale biskup čekal na věřící venku.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy