Přísně střežená německá hranice. Hlídá se cíl cesty i čerstvý negativní test

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 2. 2021 21:59
Na hranicích začaly od půlnoci přísnější kontroly lidí, kteří z České republiky míří do Německa. V Pomezí nad Ohří na Chebsku vzniklo na české straně testovací centrum, protože nově potřebují testy i řidiči kamionů. Výjimku z opatření mají nově také někteří pendleři. S účinností od středy rozšířilo spolkové ministerstvo vnitra výjimku z karantény pro české a tyrolské pendlery důležitých profesí.
Na hraničním přechodu Pomezí funguje mobilní odběrné místo, kde jsou prováděny antigenní testy pro ty, kdo potřebují do Německa.
Na hraničním přechodu Pomezí funguje mobilní odběrné místo, kde jsou prováděny antigenní testy pro ty, kdo potřebují do Německa. | Foto: HZS Karlovarského kraje

Dopravní problémy během neděle na místě nevznikaly, aut směřovalo k hranici minimum. V pondělí ale policie očekává větší provoz. Kvůli velkému zájmu bude pokračovat přes noc až do pondělí i testování, informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Zpřísněné epidemické hodnocení cestování mezi Českem a Německem dál zkomplikovalo. Hranice mohou překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody.

Výjimku z opatření mají také někteří pendleři. S účinností od středy rozšířilo spolkové ministerstvo vnitra výjimku z karantény pro české a tyrolské pendlery, denní dojíždění za prací umožní všem důležitým profesím. O jaká povolání jde, je na rozhodnutí zemských vlád Saska a Bavorska.

"O pomoc se zřízením odběrného místa byli požádáni kolegové ze záchranného útvaru. Ti dovezli své vybavení na stavbu odběrného místa a zajišťují rovněž jeho provoz," uvádí Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje na svých facebookových stránkách.  Testování zde bylo prováděno neděli od 8 hodin, skončit mělo v 16 hodin. Vzhledem ke výraznému zájmu o provedení testu bylo zajištěno pokračování od 22 hodin po celou noc a následně během pondělí do 18 hodin večer. "Další pokračování fungování odběrnému místa v Pomezí se bude opět řešit během pondělí podle možností odběrových týmů," dodávají hasiči na Facebooku.

Vystát frontu na antigenní test a počkat dvacet minut na jeho výsledek. Denní chleba českých pendlerů.
Vystát frontu na antigenní test a počkat dvacet minut na jeho výsledek. Denní chleba českých pendlerů. | Foto: HZS Karlovarského kraje

Na základě jednání se zástupci Centrálního řídicího týmu se podařilo získat zdravotnický personál pro testování, pomáhají i studenti střední zdravotní školy z Prahy.

"Počítáme s tím, že jde o řidiče kamionové dopravy jen z území ČR, protože ostatní by měli mít negativní test už při vstupu do České republiky. Dopravu rozdělí policie značením na dva proudy, otestovaní přijíždějící budou směřovat na hranice, neotestovaní k mobilnímu stanovišti," popsal náměstek ředitele HZS Karlovarského kraje Oldřich Volf. 

Na hranici s Německem se podle twitterového účtu Chytré karantény posilují nebo nově otvírají odběrová místa na hraničních přechodech Strážný, Rozvadov a Železná ruda v Plzeňském kraji, v Pomezí nad Ohří, na Hoře sv. Šebastiana v Ústeckém kraji. Posiluje se i testování na dálnici D8.

Kromě testování řidičů a pendlerů - zdravotníků na hraničním přechodu kontroluje auta i česká policie, protože vjezd do Česka je také vjezdem do uzavřeného okresu Cheb, kde od pátku platí nařízená karanténa.

V síti kontrol uvízli Němka, Dán i Bulhar

Obnovené kontroly na německo-české hranici v neděli zaskočily především cizince, ale na nepovolený přeshraniční nákup levnějšího paliva v Česku doplatila i Němka. Na svém webu to napsal saský deník Sächsische Zeitung. Německo dnes kontroly zavedlo kvůli epidemické situaci v Česku, které Berlín považuje za oblast s nebezpečnými mutacemi koronaviru.

Žena z Drážďan se v neděli rozhodla zajet levněji natankovat do Česka, což je již několik měsíců zakázané. "Chci jen domů," říkala policii, která ji při návratu do Německa na hranicích zastavila.

Domnívala se, že zpřísněný režim platí až od pondělí. Při cestě do Česka, kam jela přes Altenberg, ji ani nikdo nezastavil. Aby se nakonec dostala domů, musela vyplnit digitální příjezdový formulář a za 35 eur (900 korun) se nechat otestovat. Bez rozboru totiž vstup do Německa není možný. Po příjezdu ji navíc čeká 14 denní karanténa, kterou Sasko na rozdíl od jiných spolkových zemí po příjezdu z oblastí s mutacemi neumožňuje zkrátit dalším testem.

Na přechodu Breitenau/Krásný Les na dálnici mezi Prahou a Drážďany byly dopoledne podle Sächsische Zeitung v převaze auta se zahraničními registračními značkami. Někteří řidiči a cestující měli za sebou dlouhou cestu, proto se německá policie podivovala, že se předem o karanténních opatřeních neinformovali. Do země se tak nedostal Bulhar či Dán, kteří podmínky vstupu nesplnili.

Problémy měli komerční dopravci s cestujícími, neboť takové cesty jsou do Německa z Česka zakázané, pokud pasažéři nejsou němečtí občané nebo v Německu nemají hlášený pobyt. Nejčastější rada zněla, aby do Německa jeli přes Polsko. Jak dlouho takováto klička bude možná, není podle saského listu jasné.

Video: Objeví se ještě nakažlivější varianty viru, musí přijít úplně tvrdý lockdown. říká biochemik

Bez tvrdého lockdownu se nepohneme nikam. Na dva tři týdny zavřít fabriky, nechat lidi doma a pak nastartovat testování a trasování, míní biochemik. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy