O nouzový stav by museli požádat hejtmani, míní Babiš. Jednat s nimi bude v sobotu

Přenos skončil
Premiér Andrej Babiš nechce obcházet sněmovnu tím, že by vláda nouzový stav vyhlásila znovu. Jedinou možností je, že by hejtmani o vyhlášení kabinet požádali. Jednat s nimi bude premiér v sobotu, rozhodnutí o nouzovém stavu musí padnout nejpozději v neděli dopoledne, uvedl. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Premiér Andrej Babiš na schůzi Poslanecké sněmovny (16. prosince 2020)
Premiér Andrej Babiš na schůzi Poslanecké sněmovny (16. prosince 2020) | Foto: ČTK

Přenos skončil
07:08

Vážení čtenáři děkujeme za pozornost, další pokračování našeho zpravodajství týkajícího se koronavirové pandemie najdete zde. 

21:22

Vládou navržená opatření projedná hradecký hejtman Červíček (ODS) se zástupci krajské hygieny a IZS. Měla by platit po skončení nouzového stavu.

21:14

Přehled nejdůležitějších událostí z domova:

 • Premiér Andrej Babiš nechce po včerejším neprodloužení nouzového stavu obejít sněmovnu tím, že by jej vláda vyhlásila znovu sama. Učiní tak pouze, pokud jej o nouzový stav požádají hejtmani. Jednání s nimi proběhne v sobotu večer.
 • Někteří hejtmani již avizovali, že premiéra o nouzový stav požádají. Pokud by k jeho vyhlášení nedošlo, aktivují alespoň stav nebezpečí, který jim umožní přijmout alespoň některá opatření. Kraje by však musely vyplácet kompenzace ze svých rozpočtů, budou-li vyhlašovateli opatření.
 • Okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji a Trutnov v Královéhradeckém kraji se kvůli rychlému šíření nemoci covid-19 uzavřely. Vjezd je do nich povolen pouze za prací či studiem, policie dělá namátkové kontroly.
 • V Česku pokračuje šíření britské mutace koronaviru. V Královéhradeckém kraji se prokázal u 70 procent testovaných vzorků.
 • Prezident Miloš Zeman dnes v Ústřední vojenské nemocnici v Praze dostal druhou dávku vakcíny proti koronaviru.
 • Sasko zpřísnilo podmínky české pendlery, do oblasti nyní mohou dojíždět za prací pouze zaměstnanci ve zdravotnictví, ošetřovatelství a zemědělství, a to za předpokladu, že projdou každodenním testováním.
 • Mezi nejrizikovější cestovatelské destinace se zařadily Chorvatsko a portugalská Madeira. Po návratu z nich bude potřeba negativní test na koronavirus a 10denní karanténa.
20:29

V následujících několika dnech nejspíš o schválení své vakcíny k mimořádnému použití požádá Evropskou lékovou agenturu americký výrobce Johnson & Johnson. Ten už počátkem února zažádal o schválení své jednodávkové vakcíny u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Pokud se Johnson & Johnson na EMA obrátí už příští týden, mohl by úřad své rozhodnutí zveřejnit zhruba v polovině března.

20:28

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce modifikované vakcíny proti covidu-19, které nyní výrobci vyvíjejí kvůli mutacím koronaviru, posoudit ve zrychleném řízení. Pro upravené verze již dříve schválených očkovacích látek nebude požadovat rozsáhlé klinické testování, řekl dnes agentuře Reuters Marco Cavaleri, který v EMA vede tým zajišťující schvalování vakcín.

20:23 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

V pondělí pojede premiér do Rakouska, aby se přesvědčil, jak tam funguje testování žáků základních škol.

20:22 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Opozice nyní říká, že s námi chce jednat. Proč nejednala včera?" ptá se Babiš. Podle něj si přes noc zástupci opozice uvědomili, že zrušení nouzového stavu je problém. Nyní je ale podle něj na pořadu dne pouze jednání s hejtmany, které proběhne zítra.

20:14 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Pokud budeme bez nouzového stavu potřebovat nakupovat, bude to znamenat standardní proces výběrových řízení, a tedy i značné zdržení. Může to ohrozit i nákup antigenních testů pro testování žáků ve školách," uvedl Babiš. 

20:12

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák považuje nové vyhlášení nouzového stavu za vhodné. Vláda by podle něj s hejtmany projednala jeho nové podmínky. "Osobně to považuji za nejvhodnější cestu. Aktuální epidemická situace totiž nesplňuje zákonné podmínky o vyhlášení stavu nebezpečí. Stav epidemie si dle mého názoru vyžaduje nepolevit v nastavených opatřeních," řekl.

20:11

Kvůli nákaze koronavirem v některých oblastech se zpozdí doručování Českou poštou. Zásilky se mohou v části regionů na západě a východě Čech zpozdit o dva až tři dny. Uvedla to dnes Česká pošta v tiskové zprávě. "Důvodem je aktuální nedostatek kmenových zaměstnanců, kteří jsou buď nemocní, nejen s covidem, nebo jsou v karanténě. Obdobná situace se týká i brigádníků, kterých je ze stejných důvodů v daných lokalitách nedostatek," uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

20:10 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Apeluji na všechny, aby minimalizovali kontakty," varoval Babiš s tím, že v okolních zemích se již objevují další mutace virů. "Nyní již neplatí, že rizikový je 15minutový kontakt bez roušky, nové mutace mohou přeskočit i za vteřinu," řekl.

20:07 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"I v případě, že by nouzový stav skončil, neznamená to, že jsme zastavili covid-19. Situace je vážná, stav hospitalizovaných se nemění. Velice mě mrzí, že covid-19 se stal součástí politického boje bez ohledu na to, že se jedná o ohrožení zdraví všech našich spoluobčanů," dodal Babiš.

20:05

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) je připraven požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. Udělá to, i kdyby se hejtmani nedohodli na postupu.

20:02

Liberecký hejtman Martin Půta zatím neví, zda bude žádat o vyhlášení nouzového stavu. Na společném postupu by se měli hejtmani dohodnout v sobotu.

19:58

Prezident Miloš Zeman nabídl, že zprostředkuje schůzku politických stran kvůli nouzovému stavu, uvedl Babiš. Podle premiéra ale už nemá vláda s opozicí o čem jednat. "Prezident nabídl, že by mohl zorganizovat setkání parlamentních stran, že by udělal mediaci, ale já se omlouvám, my musíme dokončit jednání s hejtmany," uvedl Babiš. Prezident podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka vyjádřil nesouhlas s koncem nouzového stavu. Podle Zemana to ohrozí životy a zdraví občanů.

19:56 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Musím odmítnout tvrzení opozice, že jsem se nesnažil o nouzovém stavu vyjednávat," řekl na tiskové konferenci Babiš. Premiér uvedl, že do té doby jej politici oslovovali pouze přes média a sociální sítě, napřímo s ním oficiálně jednala až minulý týden. Žádná konkrétní řešení však podle něj nepřinesla. "Udělal jsem maximum pro to, abychom se domluvili," dodal.

19:54 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

S koncem nouzového stavu bude třeba vytvořit dalších 1000 lůžek intenzivní péče, riziko nárůstu pandemie vzroste o 30 procent, myslí si dle Babiše ministr zdravotnictví Jan Blatný. Do pohybu se podle premiéra dají miliony lidí, což bude představovat značné riziko. "Může to zásadně ohrozit celé naše zdravotnictví," varoval Babiš.

19:47 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Vláda si nemůže dovolit obejít sněmovnu a znovu vyhlásit nouzový stav," řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Jediné řešení je, že by hejtmani o vyhlášení kabinet požádali. Premiér uvedl, že spolupráce a jednání s hejtmany funguje a je velice konstruktivní. Vláda bude pokračovat v jednání s nimi pomocí videokonference v sobotu večer, rozhodnutí o nouzovém stavu musí padnout nejpozději v neděli dopoledne, řekl Babiš.

19:41

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali k dnešnímu večeru za posledních 24 hodin 475 nových případů koronaviru, o 42 víc než minulý pátek. Laboratoře otestovaly 870 vzorků. Nově se vyléčilo 342 nemocných, deset lidí zemřelo

19:40

Naši redaktoři vyrazili do uzavřených obcí na Karlovarsku. Silnice u Chebu a Sokolova připomínají hraniční přechody. 

19:22

Francouzský zdravotnický úřad (HAS) dnes doporučil podávat jen jednu dávku vakcíny proti covidu-19 těm lidem, kteří prodělali nákazu koronavirem. Francie je první zemí s podobným doporučením, informovala s odvoláním na úřad agentura AFP.

19:18

Bez nouzového stavu bude dál řídit opatření vláda, ale bude mít horší podmínky, řekl jihomoravský hejtman Grolich. V sobotu očekává dohodu hejtmanů. Jihomoravský krizový štáb doporučil hejtmanovi požádat o vyhlášení dalšího nouzového stavu. Krajský stav nebezpečí by nejspíš nestačil, míní Grolich.

19:18

Povinnou karanténu pro cestující ze zahraničí Slovensko zavede až od středy 17. února, původně byla ohlášena od pondělí. Části pendlerů postačí test.

19:18

Bavorsko prozatím přeshraniční dojíždění za prací českým pracovníkům jako Sasko neomezí. Vyplývá to z prohlášení bavorského ministra zdravotnictví Klause Holetscheka, který podle zpravodajské relace Tagesschau veřejnoprávní televize ARD řekl, že pendleři vedle pravidelného testování budou muset jezdit do práce přímou cestou a bez zastavení.

19:00

Alpské areály, které v části Itálie obnoví provoz od pondělí 15. února, budou moci navštěvovat téměř výlučně místní obyvatelé. Vláda v demisi premiéra Giuseppa Conteho dnes prodloužila zákaz pohybu mezi jednotlivými kraji, a to alespoň do 25. února, informovala agentura AFP. Proti původnímu plánu se sjezdovky neotevřou v Tridentsku - oblast bude od pondělí ve vyšším stupni protiepidemických opatření.

18:59

V Královéhradeckém kraji k přenosu nakažlivější, tzv. britské mutace docházelo již na začátku ledna minimálně v okresech Trutnov, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. V jaké míře tomu bylo, lze pouze odhadovat z procentuálního počtu výsledků analýz Státního zdravotního ústavu v Praze a tak tomu bude i nadále. Na webu to dnes uvedla Krajská hygienická stanice v Hradci Králové. V hradeckém kraji bylo dosud pro analýzu podezření na britskou mutaci odebráno více než 900 vzorků. Z těch, které byly covid-19 pozitivní, bylo laboratoří FN Hradec Králové nemocnice zhruba 70 procent vyhodnoceno jako "podezření na britskou mutaci".

18:58

Belgie a Francie ve snaze udržet školy otevřené i v době šíření nových mutací koronaviru začnou používat jednodušší testy, které vyhodnocují vzorky slin. Oba státy, které před uzavřením škol dlouhodobě upřednostnily jiná omezení, chtějí ve druhé polovině února začít s hromadným testováním učitelů i žáků.

18:37

České dráhy o víkendu přeruší provoz všech vlaků mezi Českem a Německem, a to do odvolání. Nebudou jezdit ani regionální spoje do Bavorska a Saska.

18:36 Jan Hamáček

Konec nouzového stavu a související zrušení některých plošných opatření bude znamenat nárůst rizikových kontaktů o přibližně 30 procent, nárůst reprodukčního čísla k 1,4 a vyčerpání kapacit jednotek intenzivní péče do 20 dnů, míní Jan Hamáček. Reprodukční číslo, které vyjadřuje, kolik dalších osob infikuje jeden nakažený člověk, je aktuálně 1,04.

18:34 Ilustrační foto.

"Z informací, které dnes zazněly na odpoledním jednání Asociace krajů ČR s vládou, vyplývá, že v pondělí po ukončení nouzového stavu nedojde k okamžitému zrušení všech omezení. Naopak lze očekávat, že ministerstvo zdravotnictví větší část opatření zachová. Koronavirus v noci z neděli na pondělí opravdu nezmizí," uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib. Podle něj se od pondělí změní pouze osoba krizového manažera. "Ukázalo se, že v dosavadním režimu nouzového stavu pod vedením pana premiéra (Andreje Babiše) naše země dosáhla smutného třetího nejhoršího místa v EU," uvedl Hřib.

18:19

Podnikatelé i veřejnost potřebují podle České unie cestovního ruchu co nejdříve vědět, jaké budou další kroky vlády a krajů. Hrozí zpochybnění náhrad.

18:15

Na zámku v Lánech začalo pravidelné jednání mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem. Proberou spolu aktuální situaci.

18:09 Ilustrační foto.

Po konci nouzového stavu nebudou zrušena všechna omezení. Ministerstvo zdravotnictví jich většinu zachová, uvedl po jednání hejtmanů s vládou pražský primátor Zdeněk Hřib.

18:08

Německé dráhy Deutsche Bahn kvůli přísnějšímu epidemickému hodnocení Česka od neděle pozastaví dálkové spoje linky EC mezi Berlínem a Prahou.

18:03 Jan Hamáček

Vláda považuje opatření, kterými může po skončení nouzového stavu bránit šíření epidemie covidu-19, za nedostatečná. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) to dnes ministři sdělili při odpoledním jednání hejtmanům. Oslabení opatření podle kabinetu bude znamenat komplikace pro zdravotnictví a posílení epidemie. Zástupci krajů se o dalším postupu poradí, napsal Hamáček na Twitteru.

18:02 Ilustrační foto.

Obyvatelé v hlavním městě se budou moci nechat očkovat proti nemoci covid-19 v chystaném očkovacím centru v Kongresovém centru Praha (KCP). Chce ho tam vybudovat pražský magistrát. Kapacita bude variabilní od 200 do 1000 lidí denně. Zkušební provoz začne v březnu, řekla městská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Nová centra vznikla také v Praze 8 a 9 a magistrát vytvořil mobilní očkovací tým. Další státem zřizovaná očkovací místa jsou ve velkých pražských nemocnicích.

18:01

Vláda s hejtmany projednala, jaká opatření lze vyhlašovat bez nouzového stavu. Podle vlády nestačí, uvedl předseda krizového štábu Jan Hamáček. Kraje se o dalším postupu poradí.

18:00

Portugalsku, které je nyní koronavirem nejpostiženějším státem Evropské unie, zašlou lékařskou pomoc Francie a Lucembursko. V zemi již působí tým zdravotníků německé armády, napsala agentura AP. Portugalská vláda požádala unijní partnery o pomoc na konci ledna kvůli přetížení nemocnic. Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 dnes v desetimilionové zemi překročil hranici 15 000 osob.

17:57

Pandemie covidu-19 v Británii v posledních týdnech polevuje, což podle expertů dokazují klesající počty nově nakažených, pacientů v nemocnicích a reprodukční číslo, které poprvé od července kleslo pod hodnotu jedna. Reprodukční číslo, které vyjadřuje, kolik dalších osob infikuje jeden nakažený člověk, se nyní pohybuje mezi 0,7 až 0,9, uvedla vláda. Navzdory tomu od pondělka začne avizovaný přísnější režim na hranicích a navrátilci z rizikových zemí budou muset strávit povinnou karanténu v hotelu.

17:56

Sasko neudělilo výjimku školákům a studentům pro přeshraniční cesty, pokud studují v Německu či Česku. Výjimku mají řidiči kamionů, musí mít ale test.

17:46

Do velmi rizikových území budou nově od pondělí patřit Chorvatsko a portugalská Madeira, zpřísní se tak podmínky při cestování. Mezi státy s vysokým rizikem budou Irsko a Litva, které dosud patřily do nejrizikovější kategorie. Režim se zmírní také při cestách z Dánska, které bude na takzvané mapě cestovatele oranžové, a Islandu, který bude společně s Vatikánem jedinou evropskou zemí označenou zelenou barvou. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

17:24

Do Saska od neděle mohou z Česka dojíždět jen pendleři pracující ve zdravotnictví a v zemědělství, a to za podmínky každodenního testování. Na dnešní tiskové konferenci po jednání zemské vlády to oznámil saský ministr hospodářství Martin Dulig. Na všechny ostatní pendlery se vztahuje čtrnáctidenní karanténa bez možnosti zkrácení, což denní dojíždění za prací znemožňuje. Opatření platí prozatím do 7. března.

17:15

Britsko-švédská společnost AstraZeneca odmítla, že by některé ze zemí EU mohly získat její vakcínu proti covidu-19 od soukromého prodejce. Informoval o tom server EurActiv. Farmaceutická firma tím reagovala na prohlášení českého premiéra Andreje Babiše, který tento týden hovořil o nabídkách vakcín na černém trhu.

"Pokud někdo soukromě nabízí vakcíny, jedná se pravděpodobně o podvrh, takže by to mělo být odmítnuto a nahlášeno místním zdravotnickým úřadům," dodala farmaceutická společnost.

Babiš o nabídkách z černého trhu promluvil ve středu na návštěvě Srbska a pak znovu ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně. "V čase, kdy AstraZeneca odmítala dodávat Evropské unii 80 milionů vakcín, jsme dostávali opakovaně - a nejen já, ale další tři premiéři v Evropě - nabídky té vakcíny, ještě před začátkem těch dodávek," sdělil Babiš poslancům.

16:45

Do Karlovarského kraje dorazila dodávka roušek ze Státních hmotných rezerv. Mají je dostat hlavně sociálně slabí z uzavřených okresů Cheb a Sokolov.

16:45 Ilustrační foto.

Krizový štáb hlavního města doporučil primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti), aby od 15. února vyhlásil stav nebezpečí. Zda se tak stane, zatím není jasné.

16:20

Hygienici posoudí nařízení karantény pro kontakty pozitivně testovaného individuálně, pokud budou mít podezření na mutaci viru, například britskou. Mohou nařídit karanténu bez ohledu na použití ochrany dýchacích cest v době kontaktu s pozitivním. Za náležitou ochranu dýchacích cest se už nepovažuje improvizovaná ochrana nosu a úst například šálou, šátkem či látkovou rouškou. Lidé by měli používat jednorázovou roušku či respirátor. Vyplývá to z metodického pokynu hlavní hygieničky Jarmily Rážové krajským hygienickým stanicím. České televizi dále řekla, že vypadla i podmínka minimální doby kontaktu s pozitivně testovaným 15 minut.

16:19

Karlovarský kraj připravuje vyhlášení stavu nebezpečí. Ten by měl z velké části nahradit nouzový stav, který přestane platit o nedělní půlnoci. Kraj chce i nadále omezit pohyb, zachovat pracovní povinnost a spolu s opatřením hygieniků může omezit i obchody nebo provoz sportovišť, řekl hejtman Petr Kulhánek (KOA).

16:04

Státní dluh loni stoupl o 410 miliard korun na rekordních 2,05 bilionu korun, informovalo ministerstvo financí. Za nárůstem státního dluhu v roce 2020 je zejména emise státních dluhopisů, mimo jiné kvůli pokrytí rekordního schodku loňského státního rozpočtu. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 191 000 korun.

15:53

Starostové, senátoři, poslanec i hejtman Karlovarského kraje znovu vyzvali otevřeným dopisem ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby dojednal nabízenou pomoc pro pacienty s covidem-19 v nemocnicích v sousedním Německu a Bavorsku. Situace zejména v chebské nemocnici se stále nelepší a převozy pacientů přes půl země jsou podle signatářů nedůstojné a rizikové.

"Převozy pacientů v těžkém stavu do vzdálených tuzemských nemocnic mohou trvat až pět hodin, jsou tudíž rizikové. Transport do Německa by přitom nezabral ani 45 minut. Nedává žádný smysl, proč vláda stále odmítá přijmout pomocnou ruku Bavorska a Saska," uvedl pirátský poslanec Petr Třešňák.

15:04

Na dálnici D6 se mezi Karlovými Vary a Chebem kvůli kontrolám tvoří krátké kolony. Řidiči se ale příliš nezdrží, maximálně pět minut, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
14:51

Vláda schválila dodání 46 000 respirátorů pro pedagogy i nepedagogy v ZŠ, MŠ a speciálních školách v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

14:32

Sněmovna nedokončila schvalování nových pravidel kurzarbeitu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) opět kritizovala jejich podobu, která získala podporu sociálního výboru. Sněmovní finále by mělo pokračovat na mimořádné schůzi, jejíž vyvolání ohlásila bez bližších podrobností místopředsedkyně sociálnědemokratické frakce Kateřina Valachová.

14:31

Česko podle náměstka ministerstva zdravotnictví požádá okolní státy o pomoc při zaplnění 90 procent lůžek. Aktuálně je volných 16 procent JIP a čtvrtina standardních lůžek.

14:30

Asociace odborů a lékařské odbory žádají vyhlášení nouzového stavu. Poukazují na situaci ve zdravotnictví. Podle nich za komplikace můžou opoziční strany.

14:18

Vláda může na základě zákona o ochraně veřejného zdraví omezit i prodej služeb, řekl na tiskové konferenci ve sněmovně předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Také Správa státních hmotných rezerv by podle něj dál mohla distribuovat ochranné pomůcky, což ve čtvrtek vyloučil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

14:34

Opakované plošné uzavření škol, omezení zájmových kroužků a sociálních kontaktů ovlivňují všechny děti, zhruba u deseti procent těch nejvíce ohrožených jsou však fatální dopady. Negativně ovlivňují nejen jejich vzdělávání, ale podepisuje se také na jejich duševním zdraví. Jde zejména o děti ohrožené domácím násilím, z extrémně chudých rodin a ty, které již před pandemií měly psychické problémy.

 

14:05 Ilustrační foto.

Žáci v Praze 9 se při návratu do škol budou na covid-19 testovat antigenními testy, které se vyhodnocují ze slin. Testy si děti budou moci provést v domácím prostředí a výsledek testu škole sdělit přes elektronický systém. Projekt radnice připravila ve spolupráci s firmou GHC Genetics. Testovat se bude nejméně jednou za 14 dní a do školy budou chodit jen školáci se zprávou o negativním výsledku testu.

13:59

V Královéhradeckém kraji za týden stoupl počet nákaz o 5613,před týdnem činil nárůst 5533. V kraji se stále nákaza nejrychleji šíří v okrese Trutnov.

13:54

V Jablonci nad Nisou začali dnes očkovat v domech s pečovatelskou službou. Ve čtyřech domech tam žije zhruba 250 seniorů, o očkování projevilo zájem 70 procent z nich. S očkováním začali zdravotníci v domě v ulici Boženy Němcové, očkovalo se také v domech v Palackého a Novoveské ulici, řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová. Očkovat se bude i příští týden 16. a 17. února. S nabídkou očkování oslovil magistrát i seniory, kteří žijí mimo domovy s pečovatelskou slžbou.

13:49

Drtivá většina lyžařských areálů je podle podle Asociace horských středisek připravena od pondělí otevřít. Střediska jsou schopná zajistit provoz za přísných hygienických pravidel, řekl dnes ředitel asociace Libor Knot. Neočekává ale, že by někdo ze členů Asociace horských středisek od pondělí za každou cenu spustil provoz. Poslanecká sněmovna ve čtvrtek neprodloužila nouzový stavu, který platí do neděle.

"Situace je nečitelná, nicméně je zatím taková, že od pondělí neplatí nic, pokud se to během víkendu nezmění. Pokud by to tak zůstalo, lyžařská střediska budou chtít být otevřená. Celou dobu deklarujeme, že jsme na to připraveni," řekl dnes Knot.

13:45

Maďarsko dnes začalo jako první členská země Evropské unie očkovat proti koronaviru ruskou vakcínou Sputnik V. Podle agentury AFP to na tiskové konferenci oznámila hlavní maďarská lékařka Cecília Müllerová. Budapešť k tomu přistoupila ještě před stanoviskem Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) k této vakcíně.

13:39

Varianty pro případ neschválení stavu nouze měla mít vláda podle Asociace hotelů a restaurací předem připravené tak, aby nevznikal chaos.

13:33

Vládní koalice neprosadila ve sněmovně zamítnutí opozičního odškodňovacího zákona, který se týká náhrady nákladů podnikatelům, jimž vláda kvůli koronaviru zakázala činnost. ANO a ČSSD dnes k zamítnutí předlohy už v prvním kole chyběly dva hlasy, komunisté se k vládním stranám většinově nepřidali. Normu dolní komora poslala k projednání svým výborům rozpočtovému a hospodářskému.

13:29

Zástupci venezuelské vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura a opozice vedené jeho úhlavním rivalem Juanem Guaidóem jednají o dodávkách vakcíny proti covidu-19, které má tato jihoamerická země slíbené v rámci mezinárodního programu COVAX.

Potvrdil to zástupce Panamerické zdravotnické organizace (PAHO) ve Venezuele Paolo Balladelli na Twitteru. Podle něho se vláda a opozice stran dodávky vakcíny přiblížily dohodě, detaily ale on ani jedna z jednajících stran nesdělila.

Už v úterý přitom uplynula lhůta, kterou podle Balladeliho Venezuela dostala na zaplacení asi 1,4 milionu dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. 

13:27

Platnost propadlých řidičských a profesních průkazů se dál prodlouží. Motoristům, kterým platnost dokladu vyprší v době do konce letošního června, se automaticky prodlouží o dalších deset měsíců. O opatření, které bude platit po celé EU, informovalo ministerstvo dopravy. V Česku dosud podobný odklad platil do konce března.

13:23

Ústavní právník Jan Wintr trvá na tom, že nové vyhlášení nouzového stavu vládou by bylo v současné situaci v rozporu s ústavním zákonem o bezpečnosti ČR. Bylo by totiž evidentním obcházením Poslanecké sněmovny, řekl. Nový nouzový stav lze podle něj vyhlásit, až pokud nastane nová situace, tedy například zhoršení pandemie. Do té doby má stát aktivně chránit občany mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví, případně vyhlášením stavu nebezpečí v jednotlivých krajích podle krizového zákona.

13:21

Prodejci aut se chystají v pondělí otevřít své provozovny, pokud vláda do té doby opět nevyhlásí nouzový stav nebo nezavede jiná omezení.

13:16

Pokud premiér bude s hejtmany jednat jako s opozicí, tedy v podstatě nejednat, dohoda nebude, řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) k chystanému jednání s vládou.

13:13

Ústavní soud 22. února oznámí, jak rozhodl o omezeních pro maloobchod zavedených kvůli šíření koronaviru. Návrh senátorů na zrušení části vládních opatření soud obdržel loni v listopadu. Rozhodnutí padlo, ale v době vyhlášení nálezu už opatření v dané podobě platit nebudou, sněmovna totiž ve čtvrtek neprodloužila nouzový stav. Nález se stanoviskem ústavních soudců přesto může mít význam pro schvalování dalších podobných opatření.

13:04

Koalice ODS, lidovců a TOP 09 vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) k jednání o situaci po neprodloužení nouzového stavu. Žádá i o možnost, aby její zástupci mohli být přítomni při jednání vlády s hejtmany, sdělila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. O jednání s premiérem požádal i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Dodal, že zatím nedostal odpověď s termínem.

Adamová sdělila, že s premiérem chce koalice jednat o současné situaci a o možnostech a návrzích, které opozice předkládá. "Vyzvali jsme premiéra k jednání nejen jako koalice SPOLU, ale žádáme i o možnost byt přítomni jednání vlády s hejtmany," uvedla.

12:57

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) řekl, že hejtmani dnes vládu požádají o prodloužení nouzového stavu. Stav nebezpečí, který mohou hejtmani vyhlásit, označil za nedostatečný nástroj pro potlačování pandemie koronaviru. O žádosti vládě, aby vyhlásila nouzový stav na další období, hovořili i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) nebo hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD). Naopak například pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že další "bianco šek vládě" v podobě nouzového stavu nepomůže.

12:53

Prezident Miloš Zeman dnes v Ústřední vojenské nemocnici v Praze dostal druhou dávku vakcíny proti koronaviru. První mu aplikovali 20. ledna.

12:42

Ze skladu v Opočínku vyjela auta hasičů s rouškami pro Královéhradecký a Karlovarský kraj, kde se některých okresech extrémně šíří koronavirus. Každý kraj dostane půl milionu kusů. Roušky pocházejí ze zásob Správy státních hmotných rezerv. V Královéhradeckém kraji jsou určeny pro okres Trutnov.

12:34

Pokud by opatření vyhlášená v rámci stavu nebezpečí dále způsobovala někomu finanční újmu, musel by kompenzační příspěvky vyplácet přímo kraj, uvedli Pecková a Hřib.

12:31

V rámci stavu nebezpečí, který mohou hraje vyhlásit, není možné omezovat svobodu pohybu a shromažďování, uvedla Pecková. Za Středočeský kraj nebude hejtmanka prozatím požadovat po vládě vyhlášení stavu nouze. K tomuto kroku by přikročila v případě, že by opatření ministerstva zdravotnictví nebyla dostatečná k zastavení epidemie.

12:33

Bazény nelze podle asociace otevřít ze dne na den, situace je nepřehledná. Mnoho provozovatelů bude čekat na stanovení pravidel, uvedla.

12:26

"To, co potřebuje český národ nejméně, jsou polovičatá řešení, dojmy a spekulace. Opatření představíme, až budou definitivně doladěná a schválená a budeme je vzájemně koordinovat," uvedla Pecková.

12:23

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle takzvané Chytré karantény 3686 lidí pozitivně testovaných na covid. Oproti předchozímu týdnu bylo nových případů o devět více, minulý pátek týdenní nárůst představoval 3677 nově evidovaných nakažených. Týdenní počet nových případů vzrostl po čtyřech týdnech, kdy přírůstek klesal. Vyplývá to z informací, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:18 Ilustrační foto.

"Apeluji na všechny občany Prahy i Středočeského kraje, aby potvrdili, že se dokážou chovat zodpovědně, jako tomu bylo v minulosti," uvedl Hřib. Vyzval také občany, ať chodí na antigenní testy. 

12:15

Středočeský kraj i Praha jsou připraveny na vyhlášení stavu nebezpečí, počká však nejprve, jak bude koordinovat opatření ministerstvo zdravotnictví. Podle Peckové již ministerstvo obrany přislíbilo pomoc armády i bez stavu nouze.

12:18

V Jihomoravském kraji přesáhl celkový počet případů nemoci covid-19 hranici 100 000, nově za den přibylo 687 potvrzených případů. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Po více než čtyřech měsících se počet hospitalizovaných s koronavirem dostal pod hranici 500. Ubylo 19 hospitalizací, celkem v nemocnicích leží 497 lidí. Hygienici mají u 880 případů podezření na britskou mutaci.

12:14 Ilustrační foto.

Praha chce přehodnotit opatření, některá zjevně nefungují, řekl primátor Hřib. "Kdyby fungovala a kdyby fungoval nouzový stav, tak nemůžeme být třetí nejhorší v EU. Je zjevné, že něco je třeba dělat jinak," řekl primátor. Další bianco šek vládě v podobě nouzového stavu podle něj nepomůže.

12:13 Ilustrační foto.

"Jednotlivé kroky budeme koordinovat v rámci Prahy i Středočeského kraje, nepřijde nám logické, aby se režim v obou krajích nějak významně lišil," uvedl primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

12:11

"Jsme připraveni reagovat na kroky, které budou následovat. Středočeský kraj i hlavní město Praha poslaly žádost na ministerstvo zdravotnictví, aby nás informovalo, jaké kroky plánuje po ukončení nouzového stavu podnikat," uvedla na tiskové konferenci hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

12:11

Ve dvou vlnách se budou příští týden testovat za pomoci tzv. kloktacích testů v dobrovolném projektu maturanti z Olomouce. Zapojilo se zatím osm škol.

12:05

Německo s účinností od neděle považuje Českou republiku za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Dnes to oficiálně oznámil Institut Roberta Kocha, který je správcem seznamu epidemicky rizikových zemí. Od neděle zároveň obnoví Německo na pomezí s Českem stálé hraniční kontroly a ještě více zpřísní podmínky pro cesty do Německa. Týkat se to bude především pendlerů, překračovat hranice budou smět zřejmě jen pracovníci v kritické infrastruktuře, jako jsou zdravotníci či dopravci zboží.

12:02

"Situace v našem kraji zatím není tak špatná, aby se musely uzavírat nějaké okresy jako na Trutnovsku. Jenže na Trutnovsku situace také před dvěma týdny nebyla takto špatná. Je to otázka dalšího vývoje," okomentoval situaci v Libereckém kraji hejtman Martin Půta (STAN).

"Epidemiologická situace není dobrá, britská mutace koronaviru už teď převládá. Akorát to ještě v některých regionech nevíme, protože se to tam neměří. V krajské nemocnici jsme začali experimentálně měřit britskou mutaci v tomto týdnu. Včera jsme měli první výsledky asi 88 vzorků a 64 procent z nich ukázalo mutaci. Dnes odpoledne budeme mít výsledky dalších 350 vzorků," dodal.

11:56

Policisté na Sokolovsku u silnice mezi Chodovem a Božičany slouží od sedmé hodiny ranní a skončí v sedm večer. "Ráno nám to v autě ukazovalo minus 19, stupňů," popisuje jeden z nich. Obočí mu přitom zdobí vrstva jinovatky.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
11:55

Policisté namátkově kontrolují lidi, kteří cestují z uzavřených okresů Sokolov a Cheb či do nich, na všech 44 stanovištích. Tvoří se krátké kolony.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
11:51

Na kontrolním stanovišti mezi Chodovem a Božičany policisté žádnou buňku ani jiný přístřešek nemají. Jediné zázemí tak kromě jejich služebních automobilů představuje mobilní toaleta. Policisté u silnice nekontrolují pouze automobily. "Ráno jsme tady měli i tři chodce a jednoho cyklistu, který jel do práce," popisuje vzhledem k mrazům nechápavě jeden z policistů na Sokolovsku. 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
11:49

Hejtmani mohou v lokálním řešení koronavirové epidemie sehrát zásadní roli, musí mít ale součinnost vlády, jednotlivých ministerstev či hygienických stanic. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Doufá v další jednání předsedů stran a případně i poslaneckých klubů s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a dalšími zástupci vlády. Hovořit je podle něj nutné například o pandemickém zákonu.

11:33

Armáda bude pokračovat v pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením i bez nouzového stavu. Nasazení umožňuje zákon o ozbrojených silách. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O nasazení armády budou podle něj ministři jednat na dnešním zasedání vlády.

V desítkách sociálních a zdravotnických zařízení pomáhá každý den několik set vojáků, podle platného nařízení vlády jich může být nasazeno až 900.

11:30

Na adresy několika institucí v ČR přišel anonym s informací o možném výbuchu v jedné z nemocnic a MHD. Policie přijala opatření, uvedla na Twitteru.

11:19

V Pardubickém kraji po týdnu přibylo 2970 nakažených novým koronavirem. Růst je v posledních týdnech zhruba stejný. Od jara se nakazilo 50 619 lidí.

11:03

"Jsme tu od rána, ale aspoň že je hezky a svítí sluníčko. Chlapi, které jsme střídali, tady byli přes noc a to bylo minus 20 stupňů," popisuje reportérům Aktuálně.cz policista hlídkující v zavřeném okresu Sokolov. 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
10:56

Hejtmani budou žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, řekl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Je to podle něj jejich povinností. "Dikce zákona je jasná, pokud nebezpečí je většího než menšího rozsahu, tak naší povinností je požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu," řekl Vondrák.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl České televizi, že pokud by hejtmani požádali o nové vyhlášení nouzového stavu kvůli epidemii covidu, vláda by pravděpodobně vyhověla. Prodloužení dosavadního nouzového stavu, který končí v neděli, ve čtvrtek odmítla Poslanecká sněmovna.

"Dnes odpoledne proběhne jednání hejtmanů s premiérem a členy vlády o dalším postupu. Jako hejtmani jsme zatím připraveni požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, protože si myslíme, že v současné situaci není vyhlášení stavu nebezpečí podle krizového zákona v jednotlivých krajích adekvátním nástrojem," říká hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).

10:42

Na Sokolovsku na silnici mezi Chodovem a Mírovou policisté dopoledne zastavují takřka každé auto. "Lidé jsou připravení, mají u sebe potvrzení od zaměstnavatele, nebo kontrolujeme občanské průkazy, jestli tady skutečně bydlí," popisuje zdejší policista a říká, že auta přes hranici okresu nepouští jen velmi výjimečně. 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Dragoun
10:38

Kraje podle jihočeského hejtmana Kuby nemohou nařizovat protiepidemická opatření. Chce vědět, jak bude vláda dál postupovat v boji s pandemií.

Liberecký kraj se připravuje na vyhlášení stavu nebezpečí. Hejtman Martin Půta dnes vyzval obyvatele, aby dál dodržovali přísná hygienická opatření.

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) od vlády očekává, že dnes řekne, jaká opatření chce přijmout po skončení nouzového stavu, a také jeho vyhodnocení.

Olomoucký kraj se také připojí ke krajům, které jsou připraveny po zrušení nouzového stavu vyhlásit stav nebezpečí. V kraji už platil při povodních.

10:36

Na dálnici mezi Karlovými Vary a Sokolovem zastavují policisté během dopoledne každý vůz. Kolony se ale netvoří, provoz je jen minimální. "Jaký je účel vaší cesty?" ptal se policista reportérů Aktuálně.cz. 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
10:34

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 4004 nových případ koronaviru, o 395 více než týden předtím a nejvíce od přelomu loňského října a listopadu. Za poslední týden zemřelo v kraji 61 lidí, kteří měli nemoc covid-19, o týden dřív to bylo 67 lidí. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Čísla se zřejmě ještě změní, ministerstvo je dodatečně zpřesňuje.

10:32

Na Vysočině stojí o očkování proti covidu-19 zhruba 2970 klientů sociálních zařízení s pobytovými službami, 88 procent z jejich celkového počtu. Mezi zaměstnanci je podle údajů kraje zájem nižší, očkovat se z nich chce nechat 60 procent. Do 8. února bylo v těchto zařízeních aplikováno 3500 dávek vakcíny. Z klientů, kteří chtějí jít na očkování, dostalo první dávku 62 procent.

10:32

Obchody budou, i pokud nouzový stav skončí a vláda nepřijme žádná jiná opatření, dobrovolně dodržovat všechna bezpečnostní pravidla. Uvedl to dnes Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Počítá ale s tím, že přestanou dodržovat některé podle něj nesmyslné zákazy, kdy je například povoleno prodávat jen některý sortiment.

10:16

Neprodloužení nouzového stavu je podle České komory fitness příležitostí od pondělí sportoviště otevřít. Pro fitness centra připravila pravidla bezpečného provozu. Nadále sleduje situaci a případná další rozhodnutí vlády. ČTK to dnes sdělila prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.

Odvětví fitness je podle komory kvůli protiepidemickým restrikcím vlády přes čtyři měsíce prakticky paralyzováno a nemůže poskytovat služby. "To má dalekosáhlé dopady jak na ekonomickou situaci všech provozovatelů i dalších fitness profesionálů, tak zejména na zdraví občanů České republiky. Právě pravidelná fyzická aktivita je cestou k dobré kondici tělesné i duševní a jednoznačně zvyšuje imunitu," uvedla dnes v článku na svém webu.

10:16 Jan Hamáček

Pokud hejtmani požádají kabinet o nové vyhlášení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19, vláda jim pravděpodobně vyhoví. České televizi to dnes řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Sněmovna ve čtvrtek neschválila žádost vlády o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí se 14. únorem. Pardubický kraj již ve čtvrtek oznámil, že bude o nové vyhlášení nouzového stavu žádat.

"Pokud by hejtmani požádali podle krizového zákona o nové vyhlášení nouzového stavu, tak by jim vláda pravděpodobně vyhověla," uvedl Hamáček. Vláda podle zákona musí o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. "To je samozřejmě právo Sněmovny, nicméně chtěl bych slyšet vysvětlení od opozice, jak ruší nouzový stav vyhlášený na základě jejích vlastních hejtmanů," doplnil.

10:12 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Do karantény musí podle metodického pokynu hlavní hygieničky z konce ledna i očkovaní. Při nákaze šéfky Úřadu vlády do ní premiér Andrej Babiš (ANO) ale nenastoupil.

10:05

Kvůli ukončení nouzového stavu nebude moci ministerstvo financí na základě stávajícího zákona o kompenzačním bonusu vyhlásit další období pro čerpání příspěvku podnikatelům a společníkům malých firem. Vyhlášená období předcházející konci nouzového stavu úřad vypořádá tak, aby podnikatelé nebyli poškozeni. Sdělilo to ministerstvo financí. Novela zákona, která by měla být účinná zpětně od 1. února a zvyšuje denní příspěvek z 500 na 1000 korun, by již neměla být podle úřadu navázán na nouzový stav. Novelu by měla v pondělí projednat vláda.

09:51

V posledním týdnu se covidem-19 nakazilo 1756 lidí z Vysočiny. V předchozím týdnu bylo nově prokázaných případů 1584. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Od začátku epidemie onemocnělo 52 804 lidí z Vysočiny. Na Vysočině podle krajských hygieniků zemřelo v posledním týdnu 20 lidí nakažených covidem-19, v předchozím týdnu zaznamenali 37 úmrtí.

09:49

V jaderné elektrárně Temelín udělali od začátku února 960 antigenních testů na nemoc covid-19. Vyšlo z nich sedm pozitivních. Na preventivní testy chodí zaměstnanci ČEZ i pracovníci dodavatelů. Účast je téměř stoprocentní. Plošné testování spustil ČEZ v Temelíně před 14 dny jako jedno z opatření před březnovou odstávkou. 

09:48

Za uplynulých týden potvrdily testy v Karlovarském kraji opět rekordních 3458 koronavirových nákaz. Za předchozí týden přibylo 3178 případů, o 280 méně. Ve čtvrtek se nově nakazilo 448 lidí, o den dříve 701. Za posledních sedm dní přibylo v zemi nejvíce případů na Chebsku a Sokolovsku, ode dneška se okresy kvůli rychlému šíření nemoci covid-19 uzavřely. Aktuálně se s covidem-19 léčí 6277 lidí, o 469 více než před týdnem. Vyplývá to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

09:44

Jako bolestivé, ale potřebné hodnotí němečtí politici očekávané znovuobnovení hraničních kontrol na pomezí s Českem. Německý ministr vnitra Horst Seehofer ve čtvrtek na twitteru oznámil, že od neděle se na hranice s Českem vrátí hlídky. Důvodem je dramatická epidemická situace v zemi, kvůli které se Německo rozhodlo zařadit Českou republiku na kritický seznam zahraničních oblastí s vysokým výskytem mutací koronaviru.

"Všichni jsme loni na jaře poznali, jak bolestivé uzavírání hranic je. Ale je to jako ultima ratio (poslední možnost) nezbytné, pokud jde o ochranu životů," řekl v dnešním rozhovoru s médii skupiny Funke ministr vnitra spolkové země Bádensko-Württembersko Thomas Strobl. Člen vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Strobl nyní předsedá vnitroněmeckému grémiu ministrů vnitra spolkových zemí.

09:44

Ministrestvo financí nebude moci kvůli konci nouzového stavu vyhlásit nové období pro příspěvek OSVČ. Stávající vypořádá. Chystaná novela nebude vázaná na nouzový stav.

09:37

Kraj Vysočina dnes svolá bezpečnostní radu kraje kvůli situaci po neprodloužení nouzového stavu, který platí do 14. února. Rozhodnutí, jak bude po tomto datu Vysočina postupovat, padne až po jednání všech hejtmanů s vládou. 

"V krizovém zákoně je napsáno, že hejtman vyhlásí stav nebezpečí. A je tam taky napsáno, že když hejtman zjistí, že stav nebezpečí nestačí, je to větší problém, neprodleně požádá vládu o vyhlášení nouzového stavu. A to je ta otázka, která se bude během dneška posuzovat," řekl ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

08:51

V Libereckém kraji za uplynulých sedm dnů přibylo 2699 nově potvrzených případů covidu-19, je to nejvíc za poslední čtyři týdny. Celkový počet nakažených od loňského začátku epidemie překročil hranici 50 000 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:49

Školy budou i po skončení nouzového stavu fungovat ve stejném režimu jako dosud, uvedl dnes ráno na Twitteru ministr školství Robert Plaga (ANO). Stav nouze končí tuto neděli, poslanci odmítli návrh vlády na prodloužení tohoto mimořádného právního režimu o další měsíc. Kvůli epidemii koronaviru jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní žáci mají výuku na dálku.

Ministerstvo školství už dříve uvedlo, že pokud by Sněmovna dále neprodloužila nouzový stav, mohly by školy zůstat zavřené podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

08:46

Kvůli pandemii koronaviru se v uplynulých téměř 12 měsících výrazně omezila zdravotní péče v některých oborech. Lidé loni méně chodili na vyšetření, která mohou odhalit zhoubné nádory, a dosud odkládají některé pravidelné kontroly u ambulantních specialistů. Lékaři v nemocnicích, kde se starají o pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19, museli odložit operace kýl, křečových žil, žlučníků, hemoroidů i jiných neakutních problémů. Někteří lékaři se domnívají, že následky omezení péče se budou na zdravotním stavu populace projevovat ještě v následujících letech. 

08:45

V Ústeckém kraji za uplynulý týden přibylo 3887 případů nákazy covidem, o 825 víc než za předešlých 7 dní. Kraj dosud vykázal celkem 16 237 očkování.

08:43

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 1311 případů covidu, o 312 méně než předchozí týden. V kraji je od začátku epidemie 66 116 nakažených.

08:41

V Německu za čtvrtek přibylo 9860 nových případů nákazy koronavirem, což je přibližně o 3000 případů méně než před týdnem. Za poslední den německé zdravotnictví zaznamenalo 556 úmrtí na komplikace spojené s nemocí covid-19, o 300 méně než před týdnem. Dnes o tom informovala agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).

08:16

Ve čtvrtek přibylo v Česku 8916 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 600 méně než ve středu, ale o 800 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 proti středě mírně klesl na 5771 pacientů, ve vážném stavu je 1075 z nich. Zdravotníci lidem dosud aplikovali přes 421 000 dávek očkování, ve čtvrtek poprvé podali vakcínu AstraZeneca 175 lidem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

08:16

Ve čtvrtek v Praze nárůst počtu nakažených koronavirem dál mírně zrychloval. Přibylo 1089 případů, což bylo o 30 více než před týdnem.

08:05

ČR je podle počtu nákaz covidem za 14 dní druhá nejhorší. První je Portugalsko (1190 případů na 100 000 obyvatel), v Česku je 915 a Španělsku 843. Ještě před týdnem byla Česká republika třetí za Španělskem. Nejvíce mrtvých na obyvatele - zhruba 334 mrtvých na milion - vykazuje Portugalsko, druhé je Slovensko (221), ČR je se zhruba 177 mrtvými třetí (před týdnem byla čtvrtá těsně za Slovinskem).

07:52

Počty případů nemoci covid-19 rostou v celé EU, stejně tak i počet úmrtí lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle počtu nakažených za posledních 14 dní je situace nejhorší v Portugalsku (1190 případů na 100 000 obyvatel), ČR (915) a Španělsku (843). Ještě před týdnem byla Česká republika třetí za Španělskem. Nejvíce mrtvých na obyvatele - zhruba 334 mrtvých na milion - vykazuje Portugalsko, druhé je Slovensko (221), ČR je se zhruba 177 mrtvými třetí (před týdnem byla čtvrtá těsně za Slovinskem).

07:31

Dodržování uzávěry v okrese Trutnov je bez vážnějších problémů. Např. policie na kontrolním stanovišti u Kuksu zkontrolovala od půlnoci desítky aut.

07:28

V Česku kvůli koronavirové pandemii poklesla kriminalita, policisté se však museli kvůli nouzovému stavu a opatřením proti šíření nemoci covid-19 zapojit do hlídání hranic, vykládání letadel se zdravotnickým materiálem, repatriací či trasování. Po celou dobu musela mít policie zavedena přísná pravidla rozdělení služeb, přesto jich velké množství skončilo v karanténě. V některých dnech bylo zasaženo až 15 procent policistů, sdělil ČTK mluvčí policejního prezidia David Schön.

Násilná i majetková kriminalita začala klesat hned na jaře po vyhlášení prvního nouzového stavu. Za celý loňský rok se pak trestná činnost snížila o 17 procent. Pokles kriminality podle dřívějšího vyjádření ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Luďka Fialy zapříčinila právě vládní opatření proti šíření koronaviru, která snížila mobilitu lidí, ale také omezení vstupu občanů ostatních zemí do ČR.

07:10

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, zůstává šestý den na 71 bodech. Průměrný počet nakažených za dva týdny dál roste, k růstu se vrátil i počet nákaz mezi seniory. Reprodukční číslo ale zůstává na 1,04. Nad hodnotou jedna, která poukazuje na zrychlování epidemie, se číslo pohybuje až na jednu výjimku od začátku února. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

06:25

Spojené státy nakoupily dalších 200 milionů očkovacích látek proti covidu-19 ve snaze naočkovat prakticky všechny dospělé Američany do konce července. Oznámil to podle tiskových agentur prezident Joe Biden. V USA žije přibližně 330 milionů lidí. Přinejmenším 33,8 milionu lidí už dostalo jednu či dvě dávky vakcíny, tedy zatím přibližně desetina populace. Ze zmíněných 200 milionů dodatečných dávek připadá 100 milionů na společnost Moderna a 100 milionů na firmu Pfizer. U každé z těchto společností bylo již dříve objednáno 200 milionů dávek.

06:11

V Polsku vznikl detektor schopný rozpoznat koronavirus z dechu. Funguje podobně jako testery, kterými dopravní policisté kontrolují, zda řidiči nejsou pod vlivem alkoholu. Ale teprve jej čekají testy a schvalování, takže ještě není dostupný. Prezident Andrzej Duda jej označil za "pýchu celé Polské republiky". "Fouknete do otvoru a doslova po pár vteřinách se na displeji objeví výsledek. To skutečně dělá dojem," prohlásil Duda podle agentury PAP poté, co si přístroj osobně vyzkoušel - s negativním výsledkem.

00:26

Vláda se dnes bude zabývat dalším postupem poté, co Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužit nouzový stav. Některá opatření proti šíření koronaviru by mohla převést pod zákon o ochraně veřejného zdraví nebo vyhlásit nový nouzový stav, což ale někteří právníci označují za obcházení ústavy. Stav nouze skončí po 132 dnech s nedělí. O dalším postupu chtějí s vládou jednat hejtmani.

00:22

Výsledkem dnešního rozhodnutí Poslanecké sněmovny o neprodloužení nouzového stavu po 14. únoru bude chaos a nedůvěra v politiku jako celek. Uvedl to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

00:01

Okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji a Trutnov v Královéhradeckém kraji se kvůli rychlému šíření nemoci covid-19 uzavírají. Jde o nejpostiženější okresy v zemi.

23:13

Na straně vlády jsme nenašli odpovědného partnera, který by měl skutečný zájem situaci řešit, řekl šéf ODS Fiala. Opozice chce dál s kabinetem jednat.

23:06

Vláda bude hovořit i o možnosti vyhlásit nový nouzový stav, musí to ale být v souladu s ústavou, řekla Schillerová. Kabinet má jednat v pátek od 12:00.

22:56 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Nelze se domnívat, že možnosti protikoronavirových opatření budou srovnatelné s nouzovým stavem, řekl Blatný. Nebudou podle něj tak efektivní.

22:29

"Je důležité si uvědomit, že nouzový stav je jen rámec pro to, abychom i my v krajích měli nástroje pro boj s pandemií. Je škoda, že řada opatření vlády nedávala lidem smysl, a obětním beránkem se tak stal právě nouzový stav," uvedl předseda asociace a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). "Jednoznačně jsme se s ostatními hejtmany shodli na tom, že musíme jako asociace rozpoutat debatu, abychom zjistili, jak chce vláda řídit stát a bojovat proti pandemii bez nouzového stavu," řekl Kuba.

22:23

Hejtmani vyzývají vládu na pátek ke společnému jednání. Chtějí zjistit, jaký bude postup proti pandemii koronaviru, když v neděli skončí nouzový stav. Poslanci ho dnes odmítli dál prodloužit. O stanovisku krajů informovala v tiskové zprávě mediální zástupkyně Asociace krajů ČR Hana Brožková.

22:04

Pro návrh zvedlo ruku 48 poslanců koaličních ANO a ČSSD. Celá opozice vládní žádost nepodpořila. Pro její přijetí bylo potřebných nejméně 54 poslaneckých hlasů. Stejně co do počtu hlasů dopadlo rozhodování o návrhu lidovce Stanislava Juránka, aby kabinet mohl prodloužit nouzový stav o dva týdny.

Na stav nouze se váže drtivá většina vládních restrikcí k omezení šíření covidu-19. Některé z nich by ale bylo možné vydat i jiným způsobem.

21:59

Sněmovna odmítla další prodloužení nouzového stavu. Menšinová Babišova vláda žádala o měsíc do poloviny března. Schválený stav nouze končí s nedělí.

21:45

Pokud Sněmovna neschválí prodloužení nouzového stavu, Pardubický kraj požádá o vyhlášení nového. Kraje o tom chtějí jednat s vládou už v pátek.

21:10

Police se připravuje na uzavření okresů Cheb, Sokolov a Trutnov, které vejde v platnost o půlnoci. Podle informací Aktuálně.cz právě vznikají kontrolní stanoviště, kterých bude celkem 80. Jedno z nich staví policie například uprostřed silnice před kruhovým objezdem u příjezdu do Vrchlabí ve směru od Jilemnice. Na místě je omezení rychlosti, policisté mají přichystané i zátarasy. 

20:32 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Nechápu, proč je takový zde odpor a nedůvěra k nouzovému stavu, nouzový stav je technikálie," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Řekl, že s řadou poznámek poslanců souhlasí, je ale potřeba zachovat právní rámec ke zvládání epidemie, a to právě díky zachování nouzového stavu. Uvedl také, že neschválení prodloužení nouzového stavu zatíží hejtmany a kraje nežádoucím způsobem.

20:18

Sněmovna by podle KSČM měla vládu přimět k opatřením mimo nouzový stav, která se dosud odkládala. Měla by ji donutit k tomu, aby aktualizovala pandemický plán, předložila zákon o bezpečnosti a zajistila kontrolu protiepidemických opatření. V rozpravě to řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Podle něj vláda tyto kroky není ochotna učinit dobrovolně, a proto k nim musí být přinucena tím, že dolní komora neschválí prodloužení nouzového stavu.

Filip připomenul, že vláda dosud neplnila úkoly, které jí Sněmovna v souvislosti s epidemií koronaviru uložila. "Pokud vláda není ochotna dobrovolně naplňovat usnesení, své úkoly v rámci nouzového stavu, nezbývá nic jiného, než aby byla postavena před nutnost využít jiné právní předpisy, aby zajistila boj proti pandemii," uvedl předseda KSČM.

20:13

Aktuálně.cz oslovilo několik expertů, jakým způsobem by vláda mohla dál efektivně čelit epidemii. S nejrazantnějším pohledem na věc přišel bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger.

19:53

Sněmovna by podle KSČM měla vládu donutit k tomu, aby aktualizovala pandemický plán, předložila zákon o bezpečnosti a zajistila kontrolu opatření.

19:37 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin podle listu Kommersant ve čtvrtek uvedl, že si nehodlá "hrát na opičku" a nechat se očkovat proti covidu-19 před zraky kamer. Putin v besedě s hlavními představiteli ruských médií vysvětlil, že má očkovací plán, který zahrnuje vakcinaci proti chřipce a pneumokoku, a proto musí být termín očkování proti covidu-19 stanoven s rozmyslem. Putin však nevyloučil, že si po konzultaci s lékaři nechá aplikovat ruský přípravek Sputnik V proti covidu-19 na konci léta či začátkem podzimu.

19:26

"To, co je dnes na Chebsku, bude v celé zemi," přidala se s varováním před zrušením nouzového stavu vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní se opozice vydává na cestu, ze které není návratu. Ministryně uvedla, že na rozdíl od vystoupení předáků opozice, která byla plná patosu a prázdných slov, bere situaci s pokorou. "Určitě neděláme všechno dobře, ale snažíme se táhnout tu káru dál," uvedla. Poukázala na to, že s ukončením nouzového stavu skončí státní podpora firem a živnostníků.

19:23

Ve Slovinsku se vláda díky lepšícím se údajům o epidemické situaci rozhodla od pondělí ustoupit od omezení pohybu mezi obcemi, městy a regiony, které v zemi platilo od října loňského roku. Ministr vnitra Aleš Hojs zároveň oznámil, že po čtyřměsíční přestávce se v pondělí mohou do tříd vrátit žáci a studenti základních a středních škol. Umožněn bude prodej i v obchodech s jiným sortimentem, než je jen zboží základní potřeby. Pro personál přitom dál platí povinnost pravidelného testování.

Ve Slovinsku, které má 2,1 milionu obyvatel, se ještě před měsícem šířila koronavirová nákaza rychlým tempem. Zatímco podle dnešních údajů připadalo v zemi za poslední týden na 100 000 obyvatel 279 nových případů infekce, o měsíc dříve jich bylo 675. Podle dat úřadů od prvního případu infekce koronaviru loni v březnu ve Slovinsku v důsledku nákazy zemřelo 3677 lidí.

19:20

Chorvatské úřady informovaly, že za uplynulý den přibylo v zemi 376 případů nákazy virem SARS-CoV-2, což je výrazné zlepšení oproti prosinci, kdy na vrcholu druhé vlny pandemie přibývalo denně kolem 4500 infikovaných. Celkem se ve čtyřmilionové zemi nakazilo na 237 000 lidí, přes 5200 z nich zemřelo.

Restaurace a kavárny mohou nově začít vydávat jídla a nápoje s sebou, otevřou se sportoviště a rozšířit se mohou možnosti volnočasových aktivit pro děti, které budou moci navštěvovat jazykové kurzy či výtvarné dílny. Obchody jsou v Chorvatsku otevřené už nyní, pokud dodrží pravidla o omezeném počtu zákazníků. Roušky jsou povinné ve vnitřních veřejných prostorech a v dopravě a setkávání je omezeno na skupiny nanejvýš 25 lidí.

19:17

Izrael nyní eviduje více nových hospitalizací s covidem-19 mladších než starších osob. Změna v trendu patrně souvisí s vysokým podílem očkovaných lidí ve starší věkové skupině. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský web The Times of Israel.

Ve středu bylo v Izraeli s koronavirem hospitalizováno více lidí pod 60 let než starších. V mladší věkové kategorii bylo 708 nových hospitalizací a 575 ve starší skupině. Změna v trendu hospitalizovaných směrem k mladším ročníkům se poprvé projevila 4. února. Rozdíl se od té doby zvětšuje. Zmíněné údaje podle The Times of Israel představují celkový počet nových hospitalizací za uplynulý týden. Aktuálně leží v izraelských nemocnicích 1598 lidí nakažených koronavirem. Číslo je větší než součet nových hospitalizací za obě věkové kategorie, jelikož část z hospitalizovaných je v nemocnici déle než týden.

19:03

Karlovarský kraj připravuje pro Sokolovsko a Chebsko opatření, která by v případě neprodloužení nouzové stavu nahradila vládní nařízení. Kraj by vyhlásil stav nebezpečí, který však neumožňuje pokrýt veškerá opatření, jež platí při nouzovém stavu, řekl novinářům hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

"Nebudeme moci například regulovat obchody nebo služby. Tyto provozovny budou moci být otevřeny. Mobilitu můžeme omezit, ale v jiném režimu ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí Karlovy Vary, která může na určitém území vyhlásit karanténu. Nebude to ale zřejmě možné v rozsahu současných opatření," uvedl Kulhánek.

18:50

Pokud se nestane nic překvapivého, Poslanecká sněmovna neschválí návrh vlády na další prodloužení nouzového stavu. Poslanci stále jednají, zástupci všech opozičních stran ale říkají, že pro prodloužení ruku nezvednou.

18:43

Do Karlovarského kraje má v pátek dorazit zásilka roušek a respirátorů pro Chebsko a Sokolovsko, které vláda poslala od pátečního dne do přísné karantény. Ochranné pomůcky bude Karlovarský kraj rozvážet o víkendu do obcí s pomocí profesionálních i dobrovolných hasičů tak, aby se co nejdříve dostaly mezi obyvatele, řekl ve čtvrtek novinářům hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

18:27

Německá podnikatelská komunita ve čtvrtek vyjádřila zděšení poté, co se kancléřka Angela Merkelová ve středu se spolkovými zeměmi dohodla na prodloužení karantény nejméně do 7. března. Informuje o tom agentura Reuters.

Podle středeční dohody sice budou moci od 1. března otevřít kadeřnictví, zároveň se však zpřísnila podmínka pro otevírání ostatních částí ekonomiky. Nyní bude zapotřebí, aby statistiky ukazovaly méně než 35 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel za sedmidenní období, zatímco dříve se hovořilo o 50 případech.

18:20

Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) uvedla v Ústavu laboratorní medicíny do provozu plně automatickou vysokokapacitní linku na zpracování laboratorních vzorků. Za hodinu dokáže zanalyzovat až 600 vzorků krve nebo moči. Podobné zařízení dosud nikde v České republice není. Uvedla to mluvčí FNO Petra Petlachová.

18:10

Opoziční strany podle ministra neměly požadovat souhlas všech s prodloužením nouzového stavu. Předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek to označil za lež. Podle něj opozice chtěla znát plány vlády pro další dny a ochotu všech poslanců se na tom podílet. Žádný "Marshallův plán pro zoufalou situaci zoufalé země se zoufalou vládou" se ale od premiéra Andreje Babiše nedozvěděla, řekl Válek.

Souhlasil se Zaorálkovým přirovnáním, že politici představují "oddíl v džungli". "Bohužel ten, co oddíl vede, nemá buzolu, neví, kam jde, neví, co je to za džungli, ale pořád chce, aby mohl kráčet dál," uvedl Válek na adresu Babiše.

18:09

Odmítavý postoj opozice k prodloužení nouzového stavu rozhořčil ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Podle něj opozice nemůže odstranit brzdy, pokud se jí zdá, že se brzdí málo. "Nemůžete to jenom tak vyhodit do povětří. Půjde to na vaše hlavy, až ta situace se bude zhoršovat," vzkázal předsedům opozičních stran. Ohradil se proti možnostem soudních žalob vůči vládním opatřením. Ty vláda prosazuje proto, "že nechceme ty lidi do prdele na těch jednotkách intenzivní péče", prohlásil zvýšeným hlasem Zaorálek.

17:54

Primář covidového oddělení sokolovské nemocnice v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, jak nemocnice vybírá lidi, které pošle na JIP:

17:40

Hejtmani Středočeského, Karlovarského, Pardubického, Libereckého a Olomouckého kraje a pražský primátor chtějí ve svých krajích a v Praze vyhlásit stav nebezpečí, pokud sněmovna neschválí prodloužení nouzového stavu. Stav nebezpečí má být nástrojem k zavádění krizových opatření kvůli pandemii koronaviru. Společné prohlášení hejtmanů a primátora zveřejnila středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) na Twitteru. Kromě hejtmanů a primátora za starosty a Piráty se k prohlášení připojil pardubický hejtman Martin Netolický (3PK).

Stav nebezpečí by měl být vyhlášen po 14. únoru, kdy končí nouzový stav. "Stejný postup budeme navrhovat i ostatním krajům na dnešním on-line mimořádném jednání v rámci Asociace krajů ČR," uvedli hejtmani a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v prohlášení.

Stav nebezpečí je podle nich slabší právní oporou pro krizová opatření. "Je to ale příležitost k posouzení smysluplnosti dosavadních opatření," uvedli. Kraje apelují na vládu, aby v případě neprodloužení nouzového stavu například zajistila jiný způsob, jakým může pomáhat armáda v nemocnicích.

17:15

Německé spolkové ministerstvo vnitra na dotaz Aktuálně.cz potvrdilo, že kontroly mezi Českem a Německem budou obnoveny už v neděli 14. února. O případných výjimkách pro překračování hranice se zatím jedná. 

17:12

Vláda podle předsedy ODS Fialy pouze tvrdí, že vše po neděli se zhroutí, pokud nebude trvat nouzový stav. "Hroutí se jenom představa vlády, že bude chodit pořád do sněmovny, vždycky hodí na stůl žádost o prodloužení nouzového stavu, premiér u toho většinou vynadá opozici, pak někdo cukne, komunisté, a jdeme dál," řekl Fiala.

Jedinou odpověď, kterou umí vláda, tedy prodlužování nouzového stavu, je podle Fialy zapotřebí nahradit sérií rozumných opatření. Podle jeho názoru pro ně existuje ve sněmovně většina. Fiala vyzval politiky k tomu, aby začali společně jednat o něčem jiném než jen o prodlužování nouzového stavu, a to o jeho nahrazení rozumnými řešeními, která budou mít důvěru lidí a budou založena na faktech.

17:11

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček připomněl, že vláda navzdory slibům nesplnila požadavky komunistů z minulého jednání o prodloužení nouzového stavu na širší otevření škol a otevření zimních středisek. Situace s epidemií není podle Ondráčka dobrá i kvůli šíření nákazy v sociálních domovech pro seniory a ve věznicích. "Pro vaši neschopnost si jen můžeme číst tyto informace ve svodkách," vzkázal Ondráček vládě. Místo testování podle něho kabinet trvá na omezení mobility všech lidí.

"Totální omezení všeho je nesmysl," prohlásil Ondráček. Řekl, že pokud by vláda vyhlásila hned v pondělí nový nouzový stav, podal by na její členy trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Za nynějšího stavu končí stav nouze s nedělí.

16:47

Lékový ústav pošle hlášení o úmrtí člověka, které může souviset s očkováním proti covidu-19, do evropské databáze nežádoucích účinků. Případ pak bude detailně posuzován. Řekla to mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který v Česku hlášení na možné nežádoucí účinky související s očkováním proti covidu shromažďuje. Dosud jich obdržel 531, což je asi 1,3 promile z celkového množství podaných očkovacích dávek.

16:23

V Itálii příští týden s velkým zpožděním začne lyžařská sezona a jako první se v pondělí otevřou alpská střediska v regionech Lombardie, Piemont a Benátsko, jako jsou Livigno, Bormio či Cortina d'Ampezzo. Kapacita vleků a lanovek ale bude omezená na 30 procent, a provozovatelé proto nabádají návštěvníky, aby si skipasy a parkovací místa zarezervovali předem, protože jejich počet bude omezený.

Foto: Reuters
16:30

Uzavření okresu Trutnov má především omezit příjezd lidí zvenčí. Policie bude namátkou kontrolovat nejen příjezdové silnice, ale také horská střediska. Půl milionu ochranných ústenek, které pošle do regionu stát, budou občanům rozdělovat příslušné obce. ČTK to sdělil starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS). Obyvatele okresu vyzval ke klidu.

"Nejedná se o hermetické uzavření okresu. Mělo by se našich běžných životů dotknout co nejméně. Je to snaha omezit mobilitu lidí, především těch, kteří přijíždějí do našeho okresu. Opatření myslí i na výjimky, tudíž lidé mohou cestovat za prací, do školy, za lékařem a podobně," uvedl Adamec.

16:22

Německo zřejmě označí příhraniční regiony v České republice jako oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací. Dnes to řekl listu Süddeutsche Zeitung německý ministr vnitra Horst Seehofer s tím, že to umožní obnovení hraničních kontrol. Seehofer uvedl, že o přísnější hodnocení Česka požádalo Sasko s Bavorskem a že kancléřka Angela Merkelová s tím souhlasí.

16:22

Sasko bude zřejmě po českých pendlerech požadovat negativní testy na koronavirus každý den. Doposud se museli lidé, kteří dojíždějí za prací do sousední spolkové země, testovat každých 48 hodin. Podle pendlerky Jany Borovkové to bude pro mnohé fyzicky i psychicky likvidační.

16:21

Zdravotníků nakažených covidem-19 je asi 2800, proti začátku roku méně než polovina. Podle počtu obyvatel nejvíc v Karlovarském a Královéhradeckém kraji.

16:21

Na jižní Moravě začnou 15. února fungovat očkovací místa v Blansku, Hodoníně, Ivančicích, Kyjově a ve Znojmě. Od 22. února se připojí Břeclav.

16:20

Prodloužení nouzového stavu podporuje hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj je to jediná forma krizového řízení, která odpovídá současné situaci nehledě na to, jak vláda samotné řízení zvládá.

16:07 Jan Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve sněmovně označil případné  neprodloužení nouzového stavu za nezodpovědné a nebezpečné. Zdůraznil, že bez něj nebude například možná tak snadná distribuce materiálu ze skladů státních hmotných rezerv a zátěž padne na kraje. "Dostaneme tu zemi do neuvěřitelných problémů," řekl. Zmínil také, že je pravděpodobná ostrá reakce okolních států ve formě úplného uzavření hranic.

15:50

Do lázní za zdravotní službou do uzavřených okresů Sokolov, Cheb a Trutnov podle ministerstva zdravotnictví lidé jet mohou. Patří to mezi výjimky.

15:42

Tomio Okamura za SPD potvrdil, že jeho hnutí nouzový stav nepodpoří. "Ministr Blatný sám minulý týden přiznal, že jeho systém opatření přestal fungovat," řekl.

15:39

"Spousta věcí, které tady zazněly, nepotřebují nouzový stav. Budeme nápomocni vládě i mimo nouzový stav," řekl Bartoš.

15:37

"Zásadní problém je, že nouzový stav neřeší funkčnost opatření. Je to bianco šek," řekl Bartoš.

15:34 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Blatný ve sněmovně uvedl, že do dvou týdnů by mohl být předložen návrh pandemického zákona ke zvládání koronavirové krize.

15:34

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nelze srovnával hlášení kontaktů v Rakousku a v Česku, protože v Rakousku stát hradí lidem v karanténě stoprocentní mzdu během covidové nemocenské či karantény. Spousta rodin si karanténu nemůže dovolit, řekl Bartoš. Vládě vyčetl také plané sliby. "Každý měsíc tady o tom hlasujeme a nic zásadního se zas až tak neděje," řekl Bartoš. "Vy jste tady říkal, že vám chodí dopisy, myslíte, že nám nechodí konkrétní požadavky od lidí?" řekl Bartoš.

15:23 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Jestli to bude znamenat, že polevíme v dodržování opatření, tak se situace, která je nyní v Karlovarském a hradeckém kraji, rozšíří po celé zemi. Zhroutí se dispečink centrální péče, děti nepůjdou do škol a okolní země zavřou hranice," říká Blatný.

15:21 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Očkování je tím, co virus nakonec vyřeší. Možná že jsme v cílové rovince. Bylo by škoda v cílové rovince upadnout. Ten, kdo v ní upadne, tak buď do cíle vůbec nedoběhne, nebo doběhne poslední," řekl před poslanci ministr Jan Blatný.

15:19 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Konec stavu nouze může mj. znamenat reakci zahraničí ohledně cestování, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček. ČR by tím vyslala signál, že na kontrolu pandemie rezignovala.

15:12 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Umírají podstatně mladší ročníky než předtím. Do teď nikdo nezjistil na základě čeho ten zabiják útočí a zabíjí lidi. Ještě jednou vás prosím, abyste to nepřehodnotili a dali nám dva týdny čas," sdělil Babiš opozici.

15:11 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Můžu jenom požádat občany ČR, aby když skončí nouzový stav na sebe dávali ještě větší pozor a pečovali o své zdraví," řekl Babiš.

15:08 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Je tady obava, že když nebude prodloužen nouzový stav, tak Německo bude velice nepříjemně reagovat co se týče pendlerů," říká Babiš.

15:06 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Opakovaně jsem navrhoval a ještě včera jsem mluvil s koordinátorkou Karlovarského kraje, jestli nepotřebují pomoc. Ještě mi volal saský premiér. Ale podle ní není problém," řekl Babiš. "Souhlasím, že hygiena měla reagovat rychleji," dodal.

15:05 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Nebyli jsme schopní očekávání splnit, predikce pana Duška šly úplně jiným směrem," řekl Babiš. "Ano, máme tady britskou mutaci a ta za chvíli převládne. To je velký problém. Můžete nám vyčítat, že jsme měli tolikrát nouzový stav a co jsme udělali. Samozřejmě se tady nechci obhajovat, vždycky jsme říkali že za to máme zodpovědnost. Pokud teď opozice tvrdí, že to máme předat krajů a ty to budou řešit lépe, tak nám nic jiného nezbývá," sdělil Babiš poslancům.

15:02 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"K dohodě nedošlo, protože bylo potřeba souhlas všech. Mě to moc mrzí, jsme stále připraveni to s opozicí řešit. Ptáte se, proč jsme nepřišli dřív. Bylo to proto, že jsme měli vždycky dohodu s jinou politickou stranou a tu dohodu jsme nebyli schopni splnit," uvedl Babiš ve sněmovně.

14:57 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Včera večer, když jsme to řešili s vicepremiérem Hamáčkem, jsem znovu kontaktoval opoziční strany a nakonec svolal dnes schůzku. Jednali jsme dvě hodiny. My jsme navrhovali, abychom dostali čas do prvního března, abychom se mohli domluvit v prospěch našeho zdravotnictví. Bral jsem to smrtelně vážně," řekl Babiš ve sněmovně. 

"Bohužel ta debata vždycky končí u mé osoby a taky poslanec Ferjenčík se vyjádřil, že ukončení nouzového stavu bude znamenat, že budou boj s epidemií řídit místo premiéra hejtmani. Pokud to nastane, tak samozřejmě budeme kraje podporovat. Je třeba si ale uvědomit, že naše možnosti budou omezené," doplnil.

14:55 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Ano, by jsem včera v Srbsku. Bylo to dlouho plánovaná cesta. Jel jsem tam proto, abych se naučil jak to, že je Srbsko druhé nejrychlejší v očkování v Evropě," řekl Babiš.

14:54 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Byl jsem obviňován, že údajně nejsem ochoten spolupracovat. Měli jsme jednání, které organizoval pan Bartoš a Rakušan a měl jsem za to, že dojdeme k dohodě. Bohužel to skončilo jenom u nějaké tiskovky a vzkazů přes Twitter," řekl Babiš ve sněmovně.

14:49

Britská mutace koronaviru je i v Libereckém kraji. Laboratoř v Liberci ji detekovala v 64 z 88 náhodně vybraných pozitivních vzorků na koronavirus.

14:49

Lidé v nařízené karanténě budou moci dostávat k náhradě mzdy bonus až 370 Kč za den. Vyplácet ho bude zaměstnavatel. Zákon schválila sněmovna.

14:40

Podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka je stále šance dohodnout se na prodloužení nouzového stavu, ačkoli je situace zablokovaná. "Padl tam návrh předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, že jsou ochotní jednat o nějaké generální dohodě za předpokladu, že se k ní připojí všechny politické strany. SPD to odmítla a z tohoto důvodu to padlo," řekl Aktuálně.cz.

14:36

Německo by mělo označit Českou republiku a také rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko za oblasti s výskytem zmutovaného koronaviru. Dnes to podle agentury DPA prohlásil bavorský premiér Markus Söder. Takové hodnocení Česka by mohlo vést ke znovuzavedení hraničních kontrol.

14:32

Češi při současných protikoronavirových omezeních, které uzavřely mnohá ubytování, si začali ve větší míře pořizovat obytné vozy a přívěsy. Prodej během letošní zimy stoupl meziročně až o 200 procent, pronájem zhruba o 50 procent. Velká část těchto vozů už je tak pro letošní rok vyprodána. Vyplývá z informací Asociace kempování a karavaningu. Lidé s karavany nyní často jezdí do hor a parkují poblíž sjezdovek.

14:31

Jednorázové roušky do Královéhradeckého a Karlovarského kraje pošle stát ze skladu v Opočínku u Pardubic. Nakládat se budou v pátek v poledne. Řekl to předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Vláda dopolene oznámila, že kvůli šíření covidu-19 od půlnoci výrazně omezí volný pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, kde se nákaza v poslední době šíří nejrychleji v zemi. Kabinet také rozhodl, že že stát pošle do každého ze zmíněných krajů půl milionu jednorázových roušek.

14:30

Zdravotnické, lékařské odbory a některé nemocnice vyzývají politiky, aby "přestali zneužívat situaci k prosazení svých sobeckých zájmů, vzali vážně nebezpečí nových silně nakažlivých mutací koronaviru a aby prodloužili nouzový stav". Zároveň apelují na občany, aby dodržovali přijatá opatření. Vyplývá to z výzvy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu, kterou zaslali redakci.

14:17

Sasko kvůli situaci v Česku výrazně zpřísní podmínky pro pendlery, oznámil premiér Kretschmer. Výjimku by měli mít zdravotníci či zemědělci.

14:14

Starostové a další osobnosti z Chebska ve čtvrtek poslali otevřenou stížnost premiérovi Andreji Babišovi (ANO) na údajně lživé informace o chebské nemocnici, které uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Zkreslování informací a přístup vlády k chebskému okresu v době pandemie vnímají signatáři dopisu jako "zradu občanů ve prospěch vládního marketingu".

"Nepravdivá tvrzení o relativně velkém počtu německých pacientů umístěných v chebské nemocnici či nepravdivé údaje o volných kapacitách v SRN, která pan náměstek uváděl v neděli v ČT, pobouřilo mnoho místních občanů," uvádí se v dopise. "Vrcholem všeho ale bylo zjištění, že pan náměstek Černý lhal i o nabízené pomoci ze strany Německa. Tvrzení, že Německo je ochotno přijmout nejvýše deset českých pacientů, se opět ukázalo jako nepravdivé, když toto číslo nevzešlo z německé, ale naopak z české strany. Bavorské kancléřství stále potvrzuje nabídku přijetí až 100 pacientů na lůžka intenzivní péče," uvádějí signatáři stížnosti.

14:11

O prodej chirurgických roušek a respirátorů je dnes na Sokolovsku a Chebsku velký zájem. Vláda ráno s účinností od půlnoci na pátek omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Lidé tam ve veřejných místech či ve veřejné dopravě budou muset nosit respirátor typu FFP2 nebo přinejmenším chirurgickou roušku. Velké lékárny mají dostatečné zásoby na několik měsíců, ty malé teprve zjišťují zásoby z velkoskladů, ze kterých odebírají. Supermarkety měly už ve středu zásoby ochranných prostředků omezené.

13:49

Studenti, učitelé či vědci budou mít přístup k digitalizovaným dokumentům vybraných knihoven do konce června. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se dohodl s předsedou Svazu knihkupců a nakladatelů Martinem Vopěnkou na uzavření licenční smlouvy. Stát nakladatelům zaplatí náhradu 80 milionů korun za neprodané knihy, které budou díky této dohodě dostupné online. ČTK o tom  informovala mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

13:39 Jan Hamáček

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka je stále šance se na nouzovém stavu dohodnout.

13:36

Hejtmani za ODS žádají koaliční i opoziční poslance, aby se pokusili najít řešení při jednání o nouzovém stavu. Jeho zrušení by podle hejtmanů přeneslo větší legislativní odpovědnost na kraje. Prohlášení podepsali hejtmani Jihočeského, Plzeňského, Královéhradeckého kraje a Vysočiny. Novinářům jej poslala Hana Brožková z odboru kanceláře jihočeského hejtmana Martina Kuby.

13:31

Zájemci budou mít přístup k digitalizovaným dokumentům knihoven do konce června. Ministr Zaorálek se dohodl se Svazem knihkupců a nakladatelů.

13:30

V Trutnově v lékárnách dnes výrazně vzrostl zájem respirátory. Lidé je začali nakupovat hned poté, co vláda zveřejnila informace o uzávěře okresu.

13:23

Uzávěra okresů se nevztahuje na pracovníky mezinárodní dopravy, kteří místem jen projíždějí, uvedl Vondrášek. Bude nutné cestu prokázat, dodal.

13:18

"Budeme věřit, že většina lidí se nebude snažit výjimky obcházet a chápe smysl opatření. Kdo nerespektuje nařízení, dopouští se přestupku a může dostat pokutu až 10 tisíc korun," dodal za Policii ČR náměstek Vondrášek.

13:16

"Policisté jsou na spolupráci při kontrole tří uzavřených okresů domluveni s vojenskou policií, pokud bude třeba. Příští týden ji využijí," řekl náměstek Vondrášek.

13:14

"Není to hermetické uzavření okresů, kontroly budou namátkové. 80 stanovišť samozřejmě nepostihuje všechny polní a luční cesty," řekl Vondrášek.

13:13

Policie zatím neví, zda bude nařízení o uzavřených okresech platit i v případě, že neprojde prodloužení nouzového stavu. "Nevím, jestli se ta opatření dají přepsat. Počítáme se čtyřdenním cyklem, službu máme postavenou do úterního rána. Jsme připraveni ji vykonávat dlouhodoběji," řekl Vondrášek.

13:10

"Nenuťte mě odpovídat na desítky dotazů, jestli jde cestu prokázat SMS zprávou, ústním prohlášením nebo jinak. Bude se to posuzovat případ od případu. Žádáme občany, aby cestovali přes hranice okresů jen v nutných případech v souladu s výjimkami a ideálně je mohli náležitě doložit," řekl 1. náměstek policejního prezidenta Vondrášek.

13:07

"44 stanovišť bude v Karlovarském kraji, 36 v okrese Trutnov. 50 procent personálních kapacit zajistí mateřské kraje, se zbytkem vypomůžou ostatní kraje," řekl Vondrášek.

13:06

Policie ČR bude v rámci opatření v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov na určených stanovištích vykonávat namátkové kontroly na hranicích okresů, uvnitř okresů a na vlakových a autobusových nádražích, řekl Vondrášek.

13:05

"Za mě a za policii je smyslem opatření omezit mobilitu mezi okresy. Stejně jako má pochopení policie, tak doufám, že budou mít občané pochopení k naší práci," řekl 1. náměstek policejního prezidia Martin Vondrášek.

13:00

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN) apeluje na občany regionu, aby se chovali zodpovědně.

12:45

Omezení volného pohybu v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov by mělo platit minimálně tři týdny, řekla ČT hlavní hygienička Jarmila Rážová.

12:44

"Na schůzce s premiérem k žádné dohodě ve věci nouzového stavu nedošlo. Sice jako záruku navrhl 'své jméno', což jsme nepřijali s valnou důvěrou. Požádal jsem premiéra, aby sdělil občanům, že je důležité dodržovat opatření, která ve většině nejsou na nouzovém stavu závislá," napsal na Twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Snad jediný posun, že jsou připraveni k jednání i tehdy, když nouzový stav neprojde," sdělil ČTK předseda STAN Vít Rakušan.

12:26

Izraelská vláda se snaží urychlit zpomalující se tempo očkování proti covidu-19 plánem, podle něhož by měli jednodušší přístup do restaurací, hotelů či posiloven nebo na kulturní akce očkovaní lidé. Informoval o tom dnes zpravodajský server The Times of Israel. Otevřít posilovny či muzea navrhuje ministerstvo zdravotnictví od 23. února, restaurace pak začátkem března, ovšem pod podmínkou zlepšení epidemické situace a vakcinace určitého procenta obyvatel země.

"Důrazně doporučuji každému, kdo chce opět navštěvovat hotely, posilovny či některé kulturní akce, aby se nechal očkovat," vyzval Izraelce tento týden ministr zdravotnictví Juli Edelstein. Uvedl také, že budou brzy zavedeny takzvané zelené pasy, které usnadní očkovaným lidem návštěvu veřejných akcí či cestování bez nutnosti karantény. Dodal, že základní služby sice musí být dostupné všem, některé akce je ale podle něj možné omezit povinností být očkován.

12:24

Novou metodu PCR testů na covid-19 ze slin, kterou vyvinula firma Diana Biotechnologies (DB), využívají některé pražské laboratoře - zatím v pilotním provozu. Za společnost, sídlící ve Vestci u Prahy, to uvedla Marijana Šutová v dnešní tiskové zprávě. Standardně tuto technologii používá několik laboratoří na Moravě. Testování ze vzorku slin je podle DB stejně přesné jako pomocí odběrů z nosohltanu. Na trhu je nyní několik odběrových sad různých tuzemských výrobců, které umožňují PCR testování z úst.

Odběr vzorků ze slin má být příjemnější než výtěr z nosohltanu, podle DB je sada vhodná i pro samoodběr. Člověk si nejdříve odkašle do roušky a pak odplivne do zkumavky, uzavřenou zkumavku poté předá personálu na odběrovém místě. Šutová uvedla, že proces testování je rychlejší díky následné pokročilé automatizaci a tomu, že před PCR testem není při této technologii nutná izolace virové RNA. Výsledek testu přístroj v laboratoři ukáže do hodiny a půl.

11:55

I přes karanténu okresů Cheb a Sokolov zůstane autobusová linka RegioJetu Cheb-Sokolov-Praha v provozu. Cestující ale může kontrolovat policie.

11:51

"V tom zoufalství vidím určitou šanci, že se začneme bavit o tom, která opatření mají smysl," řekl Fiala.

11:49

"Nepřišli jsme tam vypít si kávu s panem premiérem. Přišli jsme jednat. Vláda ukázala, že nemá žádný plán, jen že prodloužíme nouzový stav a jedeme dál," uvedl Petr Fiala.

11:49 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha má podle Seznam Zpráv covid, někteří spolupracovníci premiéra jsou v karanténě, Babiš ne, protože je naočkovaný.

11:44

"Čtyři měsíce jsme usilovali o to, aby nás vláda brala vážně. Je smutné, že až dnes premiér přiznal, že nás vážně nebral, protože měli hlasy komunistů a nepotřebovali nás. Byli jsme postaveni před to, ať to ještě prodloužíme, že teď už to fungovat bude. Tak to fungovat nemůže," řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

11:39

"Vláda říká, že stav nouze rovná se všechna opatření a že jeho zrušení znamená žádná opatření. To není pravda. I bez něj lze opatření dále vydávat," doplnila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

11:33

"My na rozdíl od vlády máme plán. Představili jsme plán o šesti krocích, jsme připraveni s vládou jednat," řekl Fiala. Mezi priority koalice Spolu patří návrat dětí do škol, větší koordinace podpory podnikatelů nebo obnovení programu Antivirus C.

11:30

Sasko od soboty znovu zpřísní pravidla pro pendlery dojíždějící z Česka za prací. Kvůli "drastickému" výskytu případů nemoci covid-19 v českých pohraničních oblastech budou moci do této spolkové země přejíždět pouze pendleři pracující v nemocnicích, domech s pečovatelskou službou a zemědělství. Oznámil to zemský premiér Michael Kretschmer (CDU) dnes dopoledne v Drážďanech.

Premiér Kretschmer mluvil podle serveru Freie Presse o jakési speciální "pendlerské karanténě". Pracovníci překračující hranici se budou muset nově prokazovat negativním koronavirovým testem každý den. Dosud stačily dva provedené testy týdně. Pendleři budou mít podle Kretschmera - stejně jako na jaře loňského roku - také možnost se v Sasku společně s rodinami ubytovat, a hranice tak vůbec nepřejíždět.

11:31

"Jednání nepřinesla žádný výsledek, žádnou změnu. Naše koalice Spolu nepodpoří prodloužení nouzového stavu. Vláda nebude mít většinu," oznámil předseda ODS Petr Fiala.

11:27 Jan Hamáček

"Kontroly budou na hranicích okresu, policie bude mít tiskovou konferenci a sdělí detaily," dodal pro Aktuálně.cz ohledně pravidel na hranicích uzavřených okresů Hamáček.

11:24

Opoziční poslanci diskutují, co přednesou veřejnosti.

11:18

Jednání za zavřenými dveřmi mezi vládou a opozicí skončila, schůze sněmovny pokračuje.

11:13 Jan Hamáček

Opatření pro Trutnov, Sokolov a Cheb budou mírnější, než byla na jaře v Uničově, Litovli a Července, řekl redakci Aktuálně.cz Jan Hamáček. "Já jsem říkal na dotaz novináře, že nechystáme hermetické uzavření nějaká části ČR. Současná opatření ve třech okresech jsou podstatně mírnější než loňská uzávěra Litovle, platí celá řada výjimek," uvedl.

11:11

Situace je kritická, nejsou lůžka, pacienty musíme selektovat, řekl v ČT primář covidové jednotky sokolovské nemocnice. Vláda zareagovala pozdě, míní.

11:09

Aktuální informace z jednání ve sněmovně:

10:57

Místopředseda lidovců Ondřej Benešík nevyloučil, že by nakonec mezi vládou a trojkoalicí Spolu mohlo dojít k dohodě. "Chceme rozumné otevírání škol, zajištění vzdělávání. My se nebráníme dohodě, ale ta dohoda musí být rozumná. Nouzový stav je zbytečně omezující a jsou věci, které se dají dělat lépe. Máme tvrdý lockdown, ale čísla se nelepší," řekl v ČT.

10:46

Ministerstvo práce žádá 6,8 miliardy korun na program Antivirus, z něhož se vyplácejí příspěvky na mzdy firmám. Žádost o přesun částky v rozpočtu předloží sněmovnímu rozpočtovému výboru. Souhlasila s tím dnes vláda. Po jejím jednání to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Peníze potřebné na pokrytí nárůstu výdajů na tento program chce ministerstvo práce převést z prostředků určených na podporu v nezaměstnanosti," uvedl Blatný.

10:37

"Nouzový stav není to kouzelné slovíčko, ta kouzelná ingredience. Jednání nám jasně ukázala, že premiér není schopen koncepčního přístupu a systematické podpory. Chceme ukázat, že jsou hejtmani a hejtmanky schopni to zvládnout v rámci stavu nebezpečí," řekla v ČT místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Podle ní má strana vypracovanou analýzu legislativy, podle které by přechod na stav nebezpečí ve vyhlašování omezení vládu neomezoval. "Největší dopad bude na vyhlašování státních zakázek," říká. 

10:27

Přísnější opatření v okresech Cheb a Sokolov měla podle místostarosty Chebu Jiřího Černého (VPM) přijít dřív. Situace na Chebsku je podle něj špatná delší dobu. Pokud jde o to, jak se budou nařízená opatření kontrolovat a vymáhat, ale město čeká na upřesnění, stejně jako u způsobu případné distribuce ochranných prostředků lidem, řekl dnes Černý.

"Čísla jsou v řádech týdnů špatná a stále se zhoršují. Dneska už umírají naši rodiče, naši kamarádi, naši známí. A jiná možnost teď už není než zastavit alespoň na deset dnů společnost v rámci možností a zachování základní infrastruktury. Ale jak to budou moci policisté a naši strážníci vymáhat, se teprve ukáže," řekl Černý, který je v civilním povolání zdravotnický záchranář. Chce apelovat na obyvatele, aby se chovali rozumně a aspoň týden zůstali doma, a pomohli tak zastavit šíření koronaviru.

10:23

Ministerstvo dočasně povolilo používání léku na covid-19 bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Má pomáhat lidem s rizikem těžkého průběhu onemocnění.

10:19

Jednání sněmovny bude pokračovat až v 11:10. Jednání vlády s opozicí se protahuje, klub TOP 09 zažádal o přestávku.

10:11

Epidemie přerůstá celé společnosti přes hlavu, zdraví nemocným nevěří. Měli bychom se přestat dohadovat a začít spolupracovat. Komunikace vlády nebyla úplně nejšťastnější, z toho vyplynula i velká kreativita veřejnosti, dokáže najít způsoby, jak opatření obejít, říká poslanec a člen zdravotního výboru za ČSSD Jiří Běhounek. Potřebujeme nouzový stav s jasnými pravidly, dodává.

10:01

Ve středu přibylo v Karlovarském kraji 703 případů covidu, v úterý to bylo 774. Je to dosud pátý nejvyšší nárůst, s covidem se léčí 6275 lidí.

10:00 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Slova Andreje Babiše, kterými svolal předsedy opozičních stran ke společnému řešení situace:

09:58

Ve Středočeském kraji přibylo ve středu 1543 nakažených. Je to nejvyšší nárůst od 8. ledna. Oproti minulé středě jde o nárůst o více než 200 případů.

09:57

Opatření vlády v okrese Trutnov budeme muset realizovat, řekl hejtman Martin Červíček. Lépe lze ale zvládnout epidemii testováním, trasováním a urychlením očkování.

09:50

Německo zruší karanténní opatření ihned, jakmile již nebudou potřebná. V dnešním projevu v německém parlamentu to prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Opět varovala před nakažlivějšími mutacemi koronaviru a slíbila, že do léta bude mít každý obyvatel Německa možnost nechat se naočkovat proti nemoci covid-19.

"Každý den myslím na to, co opatření pro obyvatele znamenají," řekla kancléřka. Dodala, že všechna omezení byla přijata demokratickými postupy. "V platnosti ale nebudou ani o den déle, než bude potřeba," zdůraznila.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
09:45

V Plzeňském kraji přibylo ve středu 681 nových případů koronaviru, o 169 méně než v úterý. V nemocnicích přibývá pacientů, klesá počet volných lůžek.

09:41

Koronavirus způsobil propad zahraničních filmových zakázek o 31 procent, pokles domácí produkce o 37 procent a reklamního segmentu o 40 procent, uvedla asociace.

09:30

Pirát Lukáš Černohorský pochopení pro Andreje Babiše nemá.

09:27

Starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) považuje nařízení vlády o omezení pohybu v okrese za zbytečné. Vláda by měla v postižených okresech urychlit vakcinaci.

09:26

Piráti a STAN představili plán Za pět dvanáct na řešení koronavirové krize. Chtějí upravit provoz škol, kompenzace nebo vytvořit takzvaný Covid fond.

09:22

Předsedové opozičních stran přicházejí na jednání s premiérem Andrejem Babišem.

09:17

Zpřísněná opatření v okresech Cheb a Sokolov vedení Karlovarského kraje očekávalo. Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) jsou vymahatelná, pokud se upřesní například to, jak budou lidé prokazovat účel svých cest. Na distribuci ochranných pomůcek, kterou vláda přislíbila, se začne kraj neprodleně chystat, řekl ČTK.

Vláda dnes rozhodla o omezení pohybu lidí na Sokolovsku a Chebsku. Lidé budou moci opouštět okresy jen kvůli práci, návštěvám lékaře nebo z dalších výjimečných důvodů. Kontrolovat to bude policie. Obyvatelé okresů Cheb a Sokolov také budou muset od pátku nosit minimálně chirurgické roušky nebo respirátory FFP2.

09:16

Předseda sněmovny Radek Vondráček na hodinu přerušil jednání sněmovny. Během přestávky budou na žádost premiéra předsedové opozičních stran jednat s vládou o prodloužení nouzového stavu.

09:14 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Vzhledem k tomu, že naše menšinová vláda nenašla podporu na prodloužení nouzového stavu, chci navrhnout, aby předsedové klubů odsouhlasili hodinovou přestávku, a chci poprosit předsedy všech stran, abychom našli nějaké řešení a zabránili katastrofě," řekl ve sněmovně premiér Andrej Babiš.

09:11

V Libereckém kraji za středu přibylo 461 nových případů koronaviru, o 11 víc než před týdnem. Počet zemřelých od začátku epidemie v kraji přesáhl 700.

09:11

Piráti a STAN jsou připraveni s premiérem jednat. První ale chtějí, aby promluvil ve sněmovně.

09:09

V okresech Cheb, Sokolov a Trutnov žije dohromady asi 300 000 lidí. "S policií a hygienou jsme v kontaktu kontinuálně, abychom mohli realizovat opatření," řekl hejtman Karlovarského kraje Kulhánek. Podle něj je nereálně, aby policie kontrolovala každou polní cestu. Stále je otázkou, kterých vstupů se to bude týkat, řekl.

Radnice v Sokolově zatím nedostala žádné bližší informace o vládním nařízení o omezeném pohybu kvůli šíření covidu. Čeká na pokyny od vlády či kraje.

09:05

Poslanecké kluby Pirátů a STAN nepodpoří vládní žádost o prodloužení nouzového stavu, řekl Rakušan. Podporu dosud vyloučily i další opoziční strany.

09:02

Prezident Miloš Zeman v pátek na pravidelné schůzce na zámku v Lánech přijme předsedu vlády Andreje Babiše, řekl prezidentův mluvčí Ovčáček.

08:55 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Česko by se podle Blatného muselo pravděpodobně po nějaké době k nouzovému stavu vrátit, pokud nebude prodloužen. Stálo by to víc nejen peněz, uvedl.

08:53 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Pokud nebude prodloužen nouzový stav, do dvou týdnů by mohla být situace ve většině nemocnic v ČR stejně závažná jako nyní v Chebu, uvedl Blatný.

08:52 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Podle Blatného se bude opatření v okresech podobat tomu, co bylo na jaře v oblasti Litovle, Uničova a Čevenky. "Je to opatření velmi podobné. Logistiku řeší krizový štáb. Je to v kompetenci a ve schopnostech policie, v případě problémů budeme uvažovat o pomoci armády," uvedl.

08:49 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Bude vás kontrolovat na příjezdových cestách policie. Ve chvíli, kdy tam máte trvalé bydliště, které prokážete občankou nebo jiným dokladem, a nikoli pouze nájemní smlouvou, vás tam policie pustí. Pokud si budete chtít jet jenom zalyžovat, tak vás tam nepustí," řekl Blatný o tom, jak bude fungovat kontrola při příjezdu do okresů.

08:46 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Když pojedete do práce, budete muset mít potvrzení o tom, že tam a tam pracujete," osvětlil Blatný, jak bude v praxi vypadat opatření o zákazu vjezdu a výjezdu do zmiňovaných okresů.

08:45 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Zaměstnavatelům v třech okresech vláda doporučila režimová opatření na pracovištích, využití práce z domu a antigenní testování, uvedl Blatný.

08:42 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Pro potřeby okresů zajistila vláda dodávku 1 000 000 roušek a respirátorů.

08:41

Opatření pro Sokolov, Cheb a Trutnov začne od dnešní půlnoci a platit bude po zbytek nouzového stavu.

08:39

Vláda schválila zásadní omezení pro okresy Sokolov, Cheb a Trutnov. "Rozhodli jsme v těchto regionech omezit volný pohyb osob a to tak, že jsme až na výjimky osobám, které v těchto okresech bydlí, zakázali jej opouštět a těm, kdo tam nebydlí, zakázali přijet," řekl ministr Blatný. Platit bude řada výjimek pro cesty do zaměstnání, důvod cesty ale budou muset lidé doložit pro kontrolu policií.

Lidé v těchto oblastech budou mít také povinnost nosit na veřejnosti minimálně chirurgickou roušku, ideálně respirátor.

08:36

V Ústeckém kraji ve středu přibylo 617 nákaz koronavirem, o tři víc než před týdnem. V kraji začalo očkování v domově sociálních služeb v Meziboří.

08:10 Ilustrační foto.

Ve středu přibylo v Česku 9446 potvrzených případů koronaviru. Je to pokles zhruba o 800 nakažených proti úterý a přibližně o 200 proti minulé středě. Přesto je to třetí nejvyšší denní nárůst za poslední tři týdny. V nemocnicích je s covidem 5817 pacientů, v těžkém stavu je 1057 z nich. S koronavirem dosud v Česku zemřelo 17 772 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:04

Ve středu přibylo v Česku 9446 potvrzených případů koronaviru. Je to pokles zhruba o 800 nakažených proti úterý a přibližně o 200 proti minulé středě.

07:27

Improvizace je v hudbě doménou jazzmanů, koronavirová krize ale naučila improvizovat hudebníky a promotéry všech žánrů. V Brně museli v posledním roce překládat nebo rušit stovky akcí, s nejistotou pohlížejí i na nejbližší měsíce. Na druhou stranu, hudebníci nacházejí alternativní cesty k publiku, nevzdávají se zatím ani promotéři a pořadatelé festivalů - připravují se na léto a příští koncertní sezonu.

Jako nepřehlednou hodnotí současnou situaci Aleš Hrbek z agentury Glanc, která v Brně pořádala desítky koncertů hudebních hvězd. Státní podpora je podle něj pomalá a spjatá s velkou administrativou, agentura nemůže vydělávat a postupně přichází o "polštář", který jí bude po uvolnění koronavirových opatření chybět. Promotéři totiž potřebují peníze na zálohy umělcům, které nejsou malé, řekl ČTK Hrbek.

07:13

Rizikové skóre protiepidemického systému zůstává pátý den na 71 bodech. Zvýšil se ale průměr počtu nakažených na 100 000 obyvatel. Reprodukční číslo má hodnotu 1,04.

07:11

V Německu za středu přibylo 10 237 nově nakažených koronavirem, což je o skoro 4000 méně než před týdnem. Ve čtvrtek o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI). Také počet zemřelých za posledních 24 hodin je nižší než před týdnem.

Za středu němečtí zdravotníci zaznamenali 666 úmrtí pacientů nakažených koronavirem, minulý čtvrtek ráno RKI informoval o 786 mrtvých.

06:53

Z Portugalska byly ve středu ohlášeny první dva případy nákazy brazilskou variantou koronaviru. Informovala o tom televize SIC. Stalo se tak dva týdny poté, co byly zastaveny všechny lety mezi touto jihoevropskou zemí a Brazílií. Televize SIC uvedla, že oba nakažení brazilskou variantou koronaviru jsou z oblasti Lisabonu.

Agentura Reuters napsala, že mezi Portugalskem a Brazílií mohou nyní být provozovány jen repatriační lety, na cestu se také mohou vydat lidé z humanitárních důvodů. Před letem se ovšem musí prokázat negativním testem na koronavirus, jenž není starší než 72 hodin, a po příletu do Portugalska je čeká dvoutýdenní karanténa.

23:17

"Pokud nebude Česko schopné prodloužit svá nouzová opatření, pak musí být jasné, že z něj bude oblast s mutacemi, a bude třeba mluvit o uzavření hranice," cituje agentura DPA Södera. To by podle něj znamenalo, že by lidé z Česka do Bavorska prakticky nemohli jezdit. Nyní mohou přes hranici jen ti, kdo v této spolkové zemi pracují. Od čtvrtka ovšem pendleři pracující ve třech příhraničních bavorských okresech budou smět jezdit jen přímou cestou do zaměstnání a poté se ihned vrátit do Česka. Nebudou smět nikde zastavovat.

23:02

Bavorský premiér nevyloučil uzavření hranic s Českem, pokud neprodlouží nouzová opatření. Do Bavorska by pak podle něho nešlo jezdit prakticky vůbec.

21:55

Bavorské příhraniční okresy Tirschenreuth, Cham a Neustadt an der Waldnaab od čtvrtka zpřísňují podmínky pro pendlery z České republiky. Okresy ve svém nařízení rozhodly, že pendleři mohou jet jen přímou cestou do práce a bez zastávky a poté se ihned vrátit do Česka. 

21:54

Městský soud v Praze zamítl žalobu proti povinnému nošení roušek ve školách, kterou na ministerstvo zdravotnictví podala prostřednictvím své matky sedmiletá školačka. Podle soudu je povinnost vyhlášená kvůli epidemii nového koronaviru přiměřená situaci a úřad ji logicky odůvodnil. O verdiktu dnes informoval server iDnes.cz.

20:31

Riziko koronavirové nákazy se pravděpodobně výrazně snižuje, pokud rouška těsně přiléhá k obličeji a dotyčný nosí dvě místo jedné. Vyplývá to z experimentů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Jeho vědci v laboratoři zkoumali riziko nákazy při dvoumetrovém odstupu. Zjistili, že jedna chirurgická nebo látková rouška při výdechu zablokuje asi 40 procent aerosolu mířícího k hlavě osoby, jež se nadechuje. Nasazením látkové roušky přes chirurgickou se tato účinnost zdvojnásobila. Pokud měli dvě roušky oba, byl podle vědců účinnost více než 95procentní.

"První výzvou je přimět co nejvíce lidí, aby nosili roušky. Poté zajistit těm, kteří ji nosí, aby z toho měli co největší užitek," uvedl John Brooks z CDC.

19:53

Německo nejméně do 7. března prodlouží karanténu, spuštěnou ve snaze omezit šíření koronaviru v zemi. Dnes se na tom se spolkovými zeměmi dohodla německá kancléřka Anegla Merkelová. O otevření škol mohou již nyní rozhodnout spolkové země. Merkelová na tiskové konferenci po jednání rovněž řekla, že od března mohou otevřít své provozovny kadeřnice.

Obchody neprodávající zboží denní potřeby mohou otevřít při méně než 35 nových případech nákazy na 100 000 obyvatel za sedmidenní období. Tuto hodnotu dnes vykazuje zhruba desetina zemských okresů v Německu.

19:19

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes přijal hlášení o úmrtí člověka, které mohlo souviset s vakcínou proti covidu-19. Senior byl v terminálním stadiu jiného onemocnění. V České televizi to dnes řekla ředitelka SÚKL Irena Storová. Úřad nyní bude podezření na možný nežádoucí účinek zkoumat.

Senior dostal první dávku očkování 9. ledna. O jaký typ vakcíny šlo, Storová neuvedla. V té tobě byla v Česku k dispozici jen očkovací látka od firem Pfizer a BioNTech.

Ústav dostal od začátku očkování proti novému koronaviru zatím kolem 530 hlášení o možném nežádoucím účinku vakcíny. Podle ředitelky SÚKL to odpovídá předem očekávanému počtu.

19:13

Přehled dnešních událostí z domova:

 • Laboratoře v Česku odhalily v úterý 10 165 nových případů koronaviru, zhruba o tisíc více než před týdnem. Poprvé od 13. ledna tak denní nárůst nakažených překonal desetitisícovou hranici. V nemocnicích je s covidem 5921 pacientů, jejich počet klesl za den zhruba o 200. S nákazou dosud v Česku zemřelo 17  642 lidí
 • Aktuálně je v zemi zhruba 97 000 nakažených, většina má mírný průběh nemoci. V těžkém stavu leží v nemocnicích 1058 pacientů
 • Kdyby sněmovna nesouhlasila s prodloužením nouzového stavu, kabinet by po 14. únoru prostřednictvím ministerstva zdravotnictví vyhlásil veškerá možná opatření proti šíření covidu-19 podle předpisu o ochraně veřejného zdraví
 • Kdo ve čtvrtek nebude v Poslanecké sněmovně hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zodpovědný za smrt svých spoluobčanů
 • Ústřední krizový štáb předloží do pondělí vládě rozpracovaný návrh testování ve školách. Používat by se tak ve školách měly antigenní testy s výtěrem z kraje nosu, které ukážou výsledek na místě.
 • Výrobci dodali do Česka k dnešku 489 575 až 577 130 dávek vakcíny proti covidu-19. Vyplývá to z dat od jednotlivých výrobců, které získala od ministerstva zdravotnictví. Rozptyl je způsobený počtem dávek z lahvičky od firem Pfizer/BioNTech, ze které jde získat pět až šest dávek. Podle publikovaných dat o počtech naočkovaných dávek jich zdravotníci do úterý večer aplikovali 382 416. Zatím nevyužitých tak může být 107 000 až 194 000 dávek
 • Hygienici měli podle premiéra Andreje Babiše (ANO) šíření epidemie koronaviru na Chebsku, Sokolovsku a Trutnovsku už dávno řešit modelem, jaký použili loni v Litovli na Olomoucku. Odpověděl tak na dotaz k opatřením, která má ve čtvrtek pro Karlovarský a Královéhradecký kraj přijmout vláda.
 • S příznaky covidu nezůstává doma podle výzkumu iniciovaného Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v Česku 46 procent lidí. Podle odborníků to může být důvod masivního šíření a neúspěšného zvládání pandemie
19:07

V Evropské unii zemřelo v souvislosti s nemocí covid-19 přes půl milionu lidí. Počet nakažených se od začátku epidemie blíží 21 milionům osob. Ukazuje to součet údajů z 27 členských zemích, které zveřejňuje Univerzita Johnse Hopkinse. Nejvyšší počet úmrtí zaznamenala Itálie, s nejnižším počtem je na posledním místě Kypr. Česká republika je osmá.

K dnešní 18. hodině bylo v souvislosti s nemocí covid-19 zaznamenáno v ve státech Evropské unie 502 552 úmrtí. Nejvyšší počet vykázala Itálie - 92 338 úmrtí, z nichž 336 za posledních 24 hodin. Nejnižší počet registruje Kypr, kde žije 1,2 milionu lidí. Na ostrově zemřelo 214 osob nakažených koronavirem.

18:55

Ve čtvrtek se začne v Poslanecké sněmovně hrát o to, zda Česko kvůli epidemii koronaviru vstoupí do šestého měsíce nouzového stavu. O jeho prodloužení požádala vláda Andreje Babiše. Aktuálně.cz se s žádostí kabinetu seznámilo. Vláda upozorňuje, že kritická situace ve dvou krajích se už podepisuje na celkových nepříznivých číslech. Dostupnost péče v nemocnicích je stále omezena.

18:52

Opozice odmítá Babišova slova, že kdo nebude hlasovat pro nouzový stav, bude odpovědný za smrt lidí. Odpovědnost za situaci vidí na straně vlády.

18:38

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes sdělila, že dosud neobdržela žádost o schválení ruské vakcíny protu covidu-19 Sputnik V pro použití na území Evropské unie. Ruský výrobce preparátu - ústav Nikolaje Gamaleji - naopak tvrdí, že žádost podal. Léková agentura EU uvedla, že od ruského výrobce nedostala žádost o prověření výsledků klinických testů ani žádost o schválení vakcíny pro unijní trh. EMA prověřuje očkovací látky a vydává doporučení Evropské komisi pro schválení v EU.

Výrobce vakcíny Sputnik V v úterý uvedl, že EMA jeho žádost přijala. O tom, že evropský úřad klinická data ke Sputniku V prověřuje, informoval ruský výrobce v rozporu se skutečností již dříve, uvedla německá tisková agentura DPA.

18:32 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr Jan Blatný jmenoval novou vědeckou radu, informuje ministerstvo zdravotnictví.

18:23

Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za leden a dva dny v prosinci. MPO spustilo příjem žádostí, který bude otevřen do 11. března.

18:20

Ve sportovní hale v Říčanech u Prahy vzniká velkokapacitní očkovací centrum, otevře se 24. února. Na jeho přípravě se podílí město a Nemocnice Agel Říčany, jež ho bude provozovat. Počáteční kapacita počítá s 200 očkovanými denně, v maximálním počtu se v novém centru bude moci očkovat až kolem 500 lidí.

18:12

Akademici a studenti žádají vládu, aby co nejdříve umožnila alespoň kombinaci prezenční a distanční výuky ve vysokých školách. Kvůli opatřením proti epidemii covidu-19 v nich nyní začíná už třetí semestr s výukou na dálku. Dlouhotrvající distanční vzdělávání bude mít podle signatářů výzvy závažné dopady pro celou společnost, protože povede ke snížení kvalifikace absolventů. Petici za povolení kombinované výuky ve vysokých školách podepsalo od 26. ledna zhruba 1500 lidí.

18:04

Jihoafrická republika zřejmě prodá nebo smění milion dávek vakcíny proti covidu-19, kterou obdržela od společnosti AstraZeneca. Podle jihoafrických orgánů tento preparát prokázal velmi malou účinnost v případě místní mutace viru. Země chce začít očkovat látkou od společnosti Johnson & Johnson, uvedla agentura AP.

Jihoafrický ministr zdravotnictví Zweli Mkhize uvedl, že prodej je jednou z možností, jak naložit s vakcínou firmy AstraZeneca. "Nebo ji můžeme směnit za jinou vakcínu, jednáme s (programem OSN) Covax či s (australským očkovacím programem) AVATT," uvedl ministr.

18:04

Jihoafrická republika zřejmě prodá nebo smění milion dávek vakcíny proti covidu-19, kterou obdržela od společnosti AstraZeneca. Podle jihoafrických orgánů tento preparát prokázal velmi malou účinnost v případě místní mutace viru. Země chce začít očkovat látkou od společnosti Johnson & Johnson, uvedla agentura AP.

Jihoafrický ministr zdravotnictví Zweli Mkhize uvedl, že prodej je jednou z možností, jak naložit s vakcínou firmy AstraZeneca. "Nebo ji můžeme směnit za jinou vakcínu, jednáme s (programem OSN) Covax či s (australským očkovacím programem) AVATT," uvedl ministr.

18:02

Budou-li omezení podnikání pokračovat, a to nezávisle na nouzovém stavu, dá se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) předpokládat, že podnikatelé budou mít nadále nárok na kompenzace. Příspěvky z dotačních titulů COVID pro firmy a živnostníky se vyplácejí na základě mimořádných opatření vlády. Resort počítá s tím, že místo dosavadní zhruba desítky specifických programů bude fungovat jeden plošný spolu s Antivirem a kompenzačním bonusem.

17:04

Panel expertů WHO doporučil používat vakcínu firmy AstraZeneca proti covidu-19. Učinil tak přes pochyby o její účinnosti proti jihoafrické mutaci.

16:46 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Kdo ve čtvrtek nebude v Poslanecké sněmovně hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zodpovědný za smrt svých spoluobčanů. Babiš to dnes řekl novinářům při návštěvě Srbska. Kritizoval v té souvislosti to, že opozice na jednání o prodloužení nouzového stavu přináší rozpočtová témata. 

"Pokud někdo zítra (ve čtvrtek) neschválí nouzový stav, tak bude přímo odpovědný za smrt našich spoluobčanů. Přímo odpovědný. Pokud se zvýší smrtnost u nás, tak ať si to opozice vezme na triko," uvedl Babiš. Nouzový stav podle něj nic společného s rozpočtem nemá. "Pokud máme bojovat proti covidu, tak musíme dělat nějaká opatření. Pokud chce někdo odvolat armádu (z nemocnic) a kolaps našeho zdravotnictví, tak prosím, ať si to vezmou na triko," dodal.

16:45

Do srpna bude v Česku naočkováno proti nemoci covid-19 sedm milionů lidí, věří ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vakcinace by měla zrychlit v dubnu, kdy se mají do ČR dostat miliony dávek, řekl ministr serveru iROZHLAS.cz. Do té doby bude podle něj dávek dost jen pro naočkování odhadem 400 000 lidí.

Záměrem je podle Blatného to, aby bylo v létě v Česku proočkováno 60 až 70 procent populace. "Jestli nám přijdou vakcíny, které nám měly přijít, což je mimo moji kontrolu, ale neumím si představit, že by se to nestalo, tak si myslím, že léto je ta doba, kdy bude proočkován dostatek lidí, abychom viru zamezili v dalším komunitním šíření. A to přinese zásadní změnu v životě nás všech," uvedl ministr. "Věřím tomu," odpověděl na otázku, zda bude v ČR do srpna sedm milionů naočkovaných.

16:07

Slovensko zavede povinnou karanténu s následným testem na koronavirus pro lidi, kteří od 15. února přijedou do země ze zahraničí. Lidé každodenně dojíždějící za prací mají mít výjimku a postačí jim test, který nebude starší sedmi dnů. Země zároveň na hraničních přechodech zahájí kontroly. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí, opatření zdůvodnil výskytem nakažlivějších mutací koronaviru v zemích Evropské unie.

15:42

Nemocnice v Královéhradeckém kraji jsou téměř na hraně svých kapacit. Nutnost hospitalizací pacientů s covidem neslábne, převozy mimo kraj pokračují.

15:36

Takzvaná britská mutace koronaviru je v Dánsku na vzestupu, představuje už více než čtvrtinu všech nově zjištěných případů. V prvním únorovém týdnu nakažlivější varianta koronaviru, označovaná jako B117, představovala v Dánsku už 27 procent nově odhalených případů. O týden dříve to bylo jen 20 procent, vyplývá z předběžných informací dánského zdravotního institutu SSI.

16:24 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Hygienici měli podle premiéra Babiše šíření epidemie na Chebsku, Sokolovsku a Trutnovsku už dávno řešit. Připomenul loňskou uzávěru Litovle.

15:24

Imunolog Zdeněk Hel na Twitteru varoval, že se zvýšila pravděpodobnost šíření jihoafrické mutace koronaviru na českém území. Podle něj je tato mutace navíc odolnější vůči protilátkám a současné vakcíny vůči ní mohou mít nižší účinnost prevence. "Je možné, ze jihoafrická varianta bude snáze infikovat jedince, kteří již jednou prodělali nemoc covid-19. Nelze vyloučit ani vyšší patogeniticitu," napsal. V důsledku šíření této mutace viru by podle něj mohlo v Česku zemřít mnohem více než současně odhadovaných 30 tisíc lidí.

15:15

Desetina profesionálních hasičů v Česku je nasazena na pomoc se zvládáním epidemie covidu-19. Kapacity pro ostatní úkoly jsou ale dostatečné.

15:10

Jihočeský kraj zprovozní do 15. února velkokapacitní centra na očkování proti koronaviru ve všech okresních městech. Zatím však nemá dostatek vakcín.

15:05

Česko má podle opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 možnost doobjednat očkovací dávky od firmy AstraZeneca. Strany vyzvaly vládu, aby s firmou jednala.

14:58

Pokud by sněmovna neprodloužila nouzový stav, mohly by školy zůstat nadále zavřené podle zákona o ochraně veřejného zdraví, plyne z vyjádření MŠMT.

14:30

V Rakousku podali zdravotníci lidem zhruba 350 000 dávek vakcíny, první i druhou dávku jich dostalo téměř 100 000. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Alpská republika v pondělí výrazně uvolnila opatření proti šíření koronaviru. Za posledních 24 hodin přibylo 1469 případů nákazy.

Cílem je podle Anschobera, aby po Velikonocích, tedy zhruba v polovině dubna, dostal obě dávky vakcíny milion Rakušanů.

14:29

Sněmovna by mohla ve čtvrtek ještě před debatou o nouzovém stavu projednat příspěvek lidem v covidové karanténě a krizovou novelu o přestupcích.

14:12

Srbské úřady dosud registrovaly k použití americko-německý preparát firem Pfizer a BioNtech, ruský Sputnik V a také látku čínské společnosti Sinopharm. Všemi přípravky se již začalo očkovat. Přečtěte si o návštěvě Srbska premiéra Andreje Babiše.

13:35 Vlajka Ruské federace.

Rusko zatím naočkovalo proti covidu-19 kolem 2,2 milionu lidí, přičemž obě potřebné dávky vakcíny Sputnik V dostalo 1,7 milionu osob. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odvoláním na Denise Logunova, náměstka ředitele ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, jenž vakcínu Sputnik V vyvinul. V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se koronavirem od začátku pandemie nakazily více než čtyři miliony lidí.

"Podle optimistického scénáře může být provedena hlavní část očkování obyvatel do poloviny léta," uvedl Logunov. Podle něj by tak touto dobou mohlo mít imunitu 70 procent lidí. Šéfka úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor Anna Popovová už dříve uvedla, že pandemii covidu-19 se zemi podaří dostat pod kontrolu, když bude proočkováno 60 procent obyvatel.

13:30

Na Chebsku a Sokolovsku může kvůli covidu dojít na omezení pohybu lidí na nejnižší možnou míru. Například by do jiného okresu mohli jezdit jen za prací, vyplývá z informací, které ČTK poskytl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN). O zpřísnění opatření v kraji rozhodne ve čtvrtek vláda. Mělo by jít i o dohled nad používáním ochranných pomůcek, dodal Kulhánek.

"Rámcově by mělo jít o intenzivní používání a vymáhání ochranných osobních pomůcek, ať už ve veřejném prostOru, v MHD, budovách, obchodech nebo zaměstnání. Je to omezení kontaktů mezi lidmi na nejnižší možnou úroveň a omezení mobility. To se ale nebude týkat dojezdu do zaměstnání, zajištění základních životních potřeb, případně návštěvy zdravotnických zařízení," uvedl Kulhánek.

13:28

Nouzový stav nepodpoříme, premiér žije v paralelní realitě, píše předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

13:24

Na Chebsku a Sokolovsku může kvůli covidu dojít na omezení pohybu lidí na nejnižší možnou míru. Např. by do jiného okresu mohli jezdit jen za prací.

13:17

Srbsko je podle Babiše na druhém místě v Evropě v počtu podaných vakcín po Velké Británii. Denně se v Srbsku aktuálně očkuje 30 000 až 53 000 lidí, uvedl. Premiér zopakoval svůj postoj, že zásadní je zajistit bezpečnou vakcínu pro občany a oprostit se od politiky. Ruskou a čínskou vakcínu, kterými se v Srbsku očkuje, zatím neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

13:18

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN) serveru iDnes.cz řekl, že by se zpřísnění v regionu mělo týkat zejména okresů Sokolov a Cheb. "Bude se týkat zejména zpřísnění řekněme dohledu a používání osobních ochranných pomůcek v rámci veřejného prostoru, MHD, zaměstnání. Plus minimalizace kontaktů a pohybu obyvatel v těchto zasažených regionech," uvedl.

13:16

Hermetické uzavření Trutnovska není ve hře, řekl hradecký hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.  Nákaza se šíří v podobné intenzitě dlouho, tak by to nyní nic neřešilo, míní. O uzavření se začalo spekulovat poté, co ministr Jan Hamáček promluvil o možném zpřísnění podmínek pro lokální ohniska.

13:12 Jan Hamáček

Ústřední krizový štáb předloží do pondělí vládě rozpracovaný návrh testování ve školách. Inspiruje se modelem, který funguje v Rakousku. Používat by se tak ve školách měly neinvazivní antigenní testy, které ukážou výsledek na místě. Po dnešním jednání Ústředního krizového štábu to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pokud by Sněmovna ve čtvrtek neprodloužila nouzový stav, nákup testů i návrat dětí do škol by se tím podle Hamáčka mohl zkomplikovat.

Podle ministerstva školství, které testování školáků v pondělí navrhlo vládě, by se do škol od 1. března mohly jako první vrátit závěrečné ročníky středních školy. Šlo by o 98.000 žáků a 30.000 zaměstnanců škol. Ministerstvo předpokládalo, že by se pro ně používaly takzvané PCR testy, které se zpracovávají v laboratořích. Toto testování by podle jeho odhadu vyšlo na 80 až 180 milionů korun týdně. Využití antigenních testů by mělo být levnější, musí je ale ještě povolit ministerstvo zdravotnictví. Antigenní testy jsou méně přesné než testy PCR.

12:57

Spojené státy se blíží kýženému cíli prezidenta Joea Bidena očkovat proti covidu-19 denně 1,5 milionu lidí. Podle údajů Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se minulý týden denně v průměru spotřebovalo 1,49 milionu očkovacích dávek.

Když Biden v lednu do úřadu nastoupil, očkovalo se denně 900 000 lidí. Prezident slíbil, že za prvních 100 dní jeho úřadování bude použito 100 milionů dávek. Od prosince, kdy USA, kde žije asi 330 milionů lidí, schválily vakcínu proti covidu-19, dostalo v USA aspoň jednu dávku téměř 33 milionů lidí a 9,8 milionu Američanů už bylo naočkováno i druhou dávkou.

12:56

Do přetížené chebské nemocnice nastoupí v pátek dva vojenští lékaři na interní oddělení. Lékařskou posilu pro nemocnici s kritickým nedostatkem personálu slíbil při návštěvě minulý týden ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), i když mluvil o třech doktorech. Lékaři by měli v chebské nemocnici zůstat do konce února, s možností prodloužení jejich pomoci.

 

12:48

Babiš považuje za zajímavé, že v Srbsku si občané mohou vybrat, kterou vakcínou se nechají naočkovat. Srbské úřady dosud registrovaly k použití americko-německý preparát firem Pfizer a BioNtech, ruský Sputnik V a také látku čínské společnosti Sinopharm. Všemi přípravky se již začalo očkovat. Sedmimilionová balkánská země naočkovala už více než půl milionu lidí.

Čínská vakcína je podle Babiše v Srbsku velmi populární i proto, že je dodávána s injekční stříkačkou a jehlou. Země podle něj objednala čtyři miliony dávek vakcíny od Sinopharmu a dva miliony dávek ruského preparátu Sputnik V. "Občané mají možnost si vybrat a pokud nechtějí nějakou, počkají si na tu, kterou si vybrali," uvedl Babiš. Česká delegace podle něj v Srbsku získala velké množství informací o procesu vakcinace.

12:46

V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 717 případů nákazy novým koronavirem. Oproti pondělí je to nárůst o 210, proti minulému úterý o 62.

12:38

Fakultní nemocnice Brno dnes přijala 2000 dávek vakcíny Moderna proti nemoci covid-19. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní nemocnice vakcíny dále rozdělí.

První várku Moderny dostala nemocnice minulý týden v počtu 1700 dávek. Dostaly je mobilní týmy krajských nemocnic například ve Znojmě nebo Kyjově k očkování seniorů v domovech s pečovatelskou službou. V kraji je několik desítek domovů pro seniory a domovů s pečovatelskou službou. V domovech seniorů očkovaly mobilní týmy z fakultních nemocnic.

12:37

V Plzeňském kraji přibylo v úterý 842 případů koronaviru, to je nejvyšší denní nárůst od konce října. Zemřeli dva lidé, kvůli covidu je už 899 úmrtí.

12:26 Jan Hamáček

Nákup testů na covid pro žáky ve školách by byl bez nouzového stavu těžký, což by mohlo zkomplikovat návrat do škol, řekl ministr vnitra Hamáček.

12:21

S příznaky covidu nezůstává doma podle výzkumu iniciovaného Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v Česku 46 procent lidí. Podle odborníků to může být důvod masivního šíření a neúspěšného zvládání pandemie. Základní opatření zahrnující mytí rukou, nošení roušek a zachovávání rozestupů nedodržuje 16 až 33 procent populace. Za mediální bublinu považuje epidemii 45 procent Čechů, v srpnu to bylo 57 procent. Jen 18 procent dotázaných nákazu považuje za vysoké riziko, jejich podíl se ani s vývojem epidemie významně neliší. Výzkum dnes prezentovali novinářům zástupci WHO v Česku a České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Podle 40 procent Čechů přijatá protiepidemická opatření zbytečně omezují jejich osobní svobodu. "Ukazuje se, že v české společnosti je velký podíl těch, kteří preferují osobní svobodu před ohledem na druhé, což se v době pandemie ukazuje jako nevýhodné," uvedla Helena Hnilicová z Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V průzkumu oslovila agentura Ipsos v srpnu, listopadu a lednu 1000 respondentů.

12:15

V neděli 14. ledna se po celé České republice včetně Prahy uskuteční 15 Valentinských pochodů nesouhlasících s protiepidemckými nařízeními vlády. Akce se uskuteční pod hlavičkou iniciativy Chcípl PES sdružující protestující podnikatele. V sobotu 13. ledna se pak v Praze uskuteční pochod před dům ministra školství Roberta Plagy (ANO). Iniciativa dnes rovněž kritizovala uzavření vleku na Vaňkově kopci u Ostravy. Novinářům to dnes za iniciativu řekli Jakub Olbert a David Biksadský.

"Cílem je dát lidem pocit normálního Česka, nebýt zavřeni doma, jít na čerstvý vzduch a užít si v jednotě procházku v přírodě. Nikde nebude připraveno pódium, abychom tam řečnili, ale aby si lidé mohli spolu povídat, mohli se setkat lidé, kteří se neznají, a mohli si promluvit o tom, jaké to je, když jsme doma rok zavření," řekl Biksadský.

12:08 Jan Hamáček

Pokud by skončil nouzový stav, ministerstvo zdravotnictví by podle Hamáčka vyhlásilo co nejvíc opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Čelilo by podle něj žalobám.

12:08

V Pardubickém kraji v úterý stoupl počet nákaz koronavirem o 640. Před týdnem jich bylo 590. Od začátku pandemie se nákaza potvrdila u 57 037 lidí.

12:07 Jan Hamáček

Vláda bude ve čtvrtek jednat podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o cílených opatřeních proti šíření koronaviru v Karlovarském a Královéhradeckém kraji. Řekl to po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu, kterému předsedá. Oba regiony jsou nyní epidemií nejvíce postiženy. "Mohu vás ujistit, že hermetické uzavření nějaké části Česka se nechystá," doplnil později. Připravovaná opatření, jejichž detaily nechtěl popisovat, byla podle vicepremiéra konzultována s příslušnými hejtmany.

V Karlovarském i Královéhradeckém kraji jsou velké problémy s lůžkovou kapacitou nemocnic a pacienti odtud musí být převáženi do jiných regionů. Kritická situace má podle Hamáčka v Karlovarském a Královéhradeckém kraji dopad i na dostupnost péče o jiné než covidové pacienty.

11:47

Írán se letos při oslavách výročí islámské revoluce musí kvůli epidemii covidu-19 obejít bez tradičních průvodů a manifestací. Íránci však městy i vesnicemi dnes u příležitosti 42 let od revoluce projedou v autech, na motorkách či na kolech, píše agentura AP. 

Ulice hlavního města jsou vyzdobeny íránskými vlajkami a balonky a z tlampačů zní revoluční a národní písně či nahrávky oslavující íránské vojenské a vědecké úspěchy.

11:47 Jan Hamáček

Jednat o podpoře prodloužení nouzového stavu je podle Hamáčka možné do poslední chvíle. Hovořit chce nejen s opozicí, ale i s hnutím ANO.

11:44

Za mediální bublinu považuje podle výzkumu iniciovaného WHO covid 45 procent Čechů. Jen 18 procent lidi pokládá nákazu za vysoké riziko.

11:41 Jan Hamáček

"Upozorňuji, že nákup takového počtu antigenních testů, jaký budeme k návratu do škol potřebovat, je bez nouzového stavu spíše představa z říše snů," uvedl Jan Hamáček.

11:40 Jan Hamáček

Vláda bude ve čtvrtek jednat podle Hamáčka o cílených opatřeních v Karlovarském a Královéhradeckém kraji, které jsou nyní covidem nejvíce postiženy.

11:39 Jan Hamáček

"Platí to, že návrat dětí do škol je naší prioritou. Česko má z evropských zemí děti nejdéle doma. Návrat ale musí probíhat bezpečně a za použití testů. Šli bychom cestou antigenních testů a ideálně podle rakouského modelu," uvedl Jan Hamáček k návratu do škol.

11:37 Jan Hamáček

"Z hlediska vakcinace mohu potvrdit informace z médií - dochází k dalšímu zpožďování. Je to problém ze strany dodavatele a jediné co můžeme teď dělat je jednat o tom s dodavateli," uvedl Jan Hamáček. 

11:35 Jan Hamáček

"Stuace není dobrá, včerejší nárůst je alarmující a čísla vykazují zhoršování. Může to být dáno i nárůstem zjišťované takzvané britské mutace. Máme velké problémy v některých krajích z hlediska lůžkové kapacity," uvedl po jednání krizového štábu Jan Hamáček.

11:20

S příznaky covidu nezůstává doma podle výzkumu 46 % Čechů, může to být důvod masivního šíření. Zásadu ruce, roušky, rozestupy nedodržuje až 33 %.

10:57

Evropská komise nebyla dost rychlá při schvalování vakcín a příliš věřila rychlosti jejich velkovýroby. Chybu udělala také při snaze omezit export očkovacích látek do Británie. Prohlásila to předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Více se dočtete v článku.

10:28

Nakažlivější britská mutace koronaviru je ve Francii stále častější, ale nešíří se tak rychle, jak se odborníci původně obávali. Je nevyhnutelné, že britská mutace bude ve Francii většinová a dojde k tomu pravděpodobně v první polovině března, řekl Bruno Lina, virolog a člen vědeckého poradního týmu vlády v rozhovoru se stanicí France inter. Lina přirovnal karanténu k jaderné bombě.

Výskyt mutací v rámci Francie je velmi nerovnoměrný, nejhojnější je v Paříži a jejím okolí. Podle průzkumu "na konci ledna v tomto regionu britská mutace představovala 20 až 21 procent všech případů nákazy, dnes už je to mezi 30 a 35 procenty, což se ale dalo očekávat. Pro srovnání, například v Normandii je to jen okolo deseti procent," uvedl Lina.

10:30

Na Vysočině za úterý přibylo 342 případů covidu-19, tři lidé s ním zemřeli. Hygienici přednostně kontrolují vzorky s podezřením na britskou mutaci.

10:17

Německá firma BioNTech začala dnes ve své nové továrně v Marburgu vyrábět vakcínu proti covidu-19. V první polovině tohoto roku by měl závod ve středním Německu vyprodukovat 250 milionů dávek vakcíny konsorcia Pfizer/BioNTech.

"Začali jsme prvním krokem výroby vakcíny v naší továrně v Marburgu - výrobou mRNA, aktivní farmaceutické účinné látky vakcíny proti covidu-19 Pfizer-BioNTech," uvedla společnost. První dávky očkovací látky, která se vyrobí v hesenském městě, by měly být k distribuci připraveny na počátku dubna. Při plné výrobní kapacitě bude závod v Marburgu podle firmy BioNTech schopen vyrábět až 750 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 ročně.

10:14

V Chile aplikovali vakcínu proti covidu-19 už více než milionu obyvatel, tato jihoamerická země je tak lídrem v očkování proti této nemoci v Latinské Americe v přepočtu na obyvatele. Chile je podle databáze Our World in Data v tabulce očkování proti covidu-19 v přepočtu na obyvatele i před Českou republikou či průměrem Evropské unie.

Chile začalo očkovat proti covidu-19 jako první v Latinské Americe spolu s Mexikem a Kostarikou 24. prosince, ale hromadné očkování zahájilo až začátkem tohoto měsíce. Předtím naočkovalo jen asi přes 10 000 zdravotníků, protože nemělo dost vakcín. Tento měsíc ale očkuje přes 100 000 lidí denně, v úterý vakcínu aplikovalo 222 070 lidem, zejména seniorům, zdravotníkům či členům policie a vojákům, kteří pomáhají v první linii bojovat s pandemií.

10:17

V Jihomoravském kraji za poslední den ubylo 21 lidí hospitalizovaných s nemocí covid-19. Celkem jich v nemocnicích leží 528. Naopak přibylo 917 potvrzených případů nákazy a 16 úmrtí lidí v průměrném věku před 81 let. V tiskové zprávě ve středu počty uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

10:09

Na pětimilionovém Slovensku loni podle předběžných údajů zemřelo 58 989 obyvatel, tedy nejvíce od druhé světové války. Vývoj ovlivnil covid-19. Počet úmrtí na Slovensku loni meziročně stoupl o 10,8 procenta a téměř stejným tempem se zvýšil i oproti průměru let 2015 až 2019. Oproti průměru předchozích let zemřelo v zemi o téměř 15 procent více seniorů starších 65 let, kteří se řadí k nejohroženějším skupinám v souvislosti s covidem-19.

"Celoroční nárůst o více než deset procent pozitivně ovlivnil fakt, že do září umíral měsíčně srovnatelný počet lidí jako v předchozích letech, od října ovšem tempo růstu zemřelých zvyšovalo dynamiku," uvedla ředitelka odboru statistiky obyvatelstva slovenského statistického úřadu Zuzana Podmanická.

09:57

Plně očkovaná proti covidu-19 je zatím polovina zdravotníků ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Další desítky z asi 360 zdravotníků, které zaměstnává, zatím dostaly první dávku vakcíny. Ve středu to řekl ředitel krajské záchranné služby Josef Valenta. V regionu se očkují i někteří profesionální hasiči, zatím se to však týká pouze členů mobilního odběrového týmu.

09:45

Evropská komise nebyla dost rychlá při schvalování vakcín a příliš věřila rychlosti jejich velkovýroby. Chybu udělala také při snaze omezit export očkovacích látek do Británie. Prohlásila to dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, která v Evropském parlamentu reagovala na kritiku pomalého postupu očkování v členských zemích Evropské unie. Komise bude podle ní pracovat na nových pravidlech, která by umožnila co nejvíce urychlit schvalovací proces.

"Byli jsme pomalí při schvalování. Byli jsme příliš optimističtí co se týká hromadné výroby. A možná jsme si byli příliš jistí, že co si objednáme, dostaneme včas," řekla europoslancům šéfka unijní exekutivy, která již část těchto pochybení připustila minulý týden.

09:44

Některé strany opozice podle Mariana Jurečky zvažují přivézt do Česka vakcíny za rozpočet na svojí volební kampaň.

09:29

Na Trutnovsku byla na začátku ledna britská varianta koronaviru ve více než 60 procentech zkoumaných vzorků, na Náchodsku v 45 procentech. V Praze se mutace vyskytovala v méně než desetině vzorků. Ve své zprávě to uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ), který vzorky s podezřením na tuto mutaci prověřuje. Nová mutace je o 30 až 70 procent nakažlivější, k nákaze stačí kratší čas než dosud uváděných 15 minut.

09:16

V Libereckém kraji bylo za úterý testováním potvrzeno 459 nových případů koronaviru. Před týdnem jich bylo o 13 méně. Očkování kvůli nedostatku vakcín stále postupuje velmi pomalu. Alespoň jednu dávku dostalo v kraji od začátku ledna 7885 lidí, tedy jen necelá dvě procenta obyvatel kraje. Za úterý bylo očkováno 431 lidí, většinou šlo u druhou dávku. Obě dostalo v kraji dosud 3170 lidí, z toho 171 starších 80 let. V této věkové kategorii je to zhruba jedno procento populace. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

09:10

Německo prodlouží karanténu nejméně do 14. března. Uvádí to návrh závěrů jednání Merkelové se zemskými premiéry. Otevření škol budou řídit regiony.

09:11 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v úterý 1127 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 45 méně než v pondělí, ale zároveň jde o druhý nejvyšší údaj za měsíc. Od začátku epidemie testy v Praze odhalily 117 000 nákaz, více jich má lidnatější Středočeský kraj, ale také Moravskoslezský kraj. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

09:04

Německé zdravotní úřady nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za posledních 24 hodin 8072 nových případů koronavirové nákazy. V tomto čísle je však zahrnuto i 600 dodatečně nahlášených infikovaných ze spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, upozornil RKI. Úmrtí za poslední den přibylo 813, vyplývá z dnes aktualizovaných údajů ústavu.

08:49

Ve středních Čechách přibylo v úterý 1428 nakažených covidem. Je to o 44 případů méně než za předešlé úterý, kdy přibylo zatím nejvíce nakažených od 13. ledna. Jde ale o druhý nejvyšší nárůst počtu nových případů v únoru, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:13

V úterý přibylo v Karlovarském kraji 747 případů covidu, o 209 více než před týdnem. Je to dosud čtvrtý nejvyšší nárůst, s covidem se léčí 6151 lidí.

08:01

V úterý přibylo v Česku poprvé od poloviny ledna více než 10 000 nakažených covidem. Laboratoře odhalily 10 165 případů, o tisíc více než před týdnem.

07:42

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, zůstává čtvrtý den na 71 bodech. Proti úterý se mírně zlepšila všechna čtyři sledovaná kritéria, na hodnotě indexu se to ale neprojevilo. Reprodukční číslo, které ukazuje množství lidí nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se snížilo na 1,02. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:36

Pandemie přeje distanční medicíně. Od první jarní vlny koronaviru vznikla v Česku řada aplikací i jiných služeb, které umožňují konzultaci s lékařem na dálku. Podívejte se na výběr některých z nich.

07:18

Rizikové skóre PES dál zůstává na 71 bodech. Proti úterý klesla všechna čtyři sledovaná kritéria epidemie. Reprodukční číslo se snížilo na 1,02.

07:06

Lidé jsou na médiích závislejší než kdy dřív, narostla čtenost a s tím i odpovědnost novinářů. Všichni by měli umět přiznat, že někdy nevědí, míní redaktor Deníku N Petr Koubský, vyznamenaný Cenou Ferdinanda Peroutky za informování o pandemii. Nebudu o koronaviru říkat něco, co není pravda, jen proto, abych se zalíbil někomu, kdo to chce slyšet. Tomu by se novinář neměl zpronevěřit, dodává.

06:40

Nejstarší obyvatelka Evropy, francouzská řádová sestra André, prodělala covid-19 a tento týden oslaví 117. narozeniny. Sestra André, vlastním jménem Lucile Randonová, strávila měsíc v karanténě ve svém pokoji v domově s pečovatelskou službou v Toulonu. Největší strach měla o ostatní obyvatelky, napsala stanice BFM TV.

"Ne, nebála jsem se, protože se nebojím smrti… Jsem tu s vámi ráda, ale přála bych si být někde jinde se svým starším bratrem, dědečkem a babičkou," řekla sestra André stanici BFM TV.

06:36

Německé zdravotní úřady nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za posledních 24 hodin 8072 nových případů koronavirové nákazy. V tomto čísle je však zahrnuto i 600 dodatečně nahlášených infikovaných ze spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, upozornil RKI. Úmrtí za poslední den přibylo 813, vyplývá z dnes aktualizovaných údajů ústavu.

06:27

Německá kancléřka Angela Merkelová bude dnes jednat s premiéry spolkových zemí o osudu karantény, která v zemi platí zatím do 14. února. Uvolnění stávající uzávěry podle médií nelze očekávat, Merkelová se totiž z obav z koronavirových mutací staví proti. 

06:10

Redakce Aktuálně.cz vybrala pět zásadních oblastí, které jsou podle expertů klíčové pro zvládnutí epidemie koronaviru v Česku. Porovnali jsme, co o nich říká ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a co si myslí odborníci.

06:00

Premiér Andrej Babiš dnes s expertním týmem epidemiologů a virologů navštíví Srbsko. Jednat bude s premiérkou Anou Brnabičovou i prezidentem Aleksandarem Vučičem, navštíví také očkovací centrum na výstavišti. Tématy jednání budou kromě koronavirové pandemie též integrace Srbska do Evropské unie a bilaterální vztahy.

Srbské úřady dosud registrovaly k použití americko-německý preparát firem Pfizer a BioNtech, ruský Sputnik V a také látku čínské farmaceutické společnosti Sinopharm. Všemi přípravky se již začalo očkovat. Podle informací z minulého týdne Srbsko naočkovalo proti covidu-19 už více než půl milionu lidí.

22:09

Lék ze skupiny kortikoidů, který běžně používají astmatici, snižuje podle studie vědců z Oxfordské univerzity u pacientů s covidem-19 riziko hospitalizace a zkracuje dobu uzdravování. Nemocní ho ovšem musejí dostat v sedmi dnech od projevení příznaků, píše agentura Reuters.

22:06

Z přetížené nemocnice v Náchodě v hradeckém kraji záchranáři odvezli 15 pacientů s covidem do nemocnic na Moravě. Nemocnice v kraji jsou plné.

21:56

Celkový počet zemřelých ve spojitosti s covidem-19 ve Francii přesáhl 80 000. Vyplývá to z dnešních údajů francouzské vlády. Nově zemřelých v nemocnicích a domovech pro seniory úřady 68milionové země hlásí 724. Počty nově nakažených jsou stabilní, dnes jich do francouzských statistik přibylo 18 870, přičemž minulé úterý jich bylo 23 337.

20:15

Počet pacientů s koronavirem na jihu Čech mírně klesá. Podle hygieniků je nyní v regionu 4913 případů. Před měsícem jich bylo asi o dva tisíce více.

19:55

V Olomouckém kraji bude příští týden otestováno až tisíc studentů 4. ročníků vybraných středních škol z Olomouce. Využijí přitom tzv. kloktací testy.

19:23

Vláda nenašla ani po dnešním jednání s opozicí podporu pro prodloužení nouzového stavu, o něž ve čtvrtek požádá sněmovnu. Jednání s Piráty a STAN a zřejmě i koalicí ODS, TOP 09 a lidovců by měla pokračovat ve středu, řekl novinářům po schůzce vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Nevyloučil, že vláda by mohla v krajním případě vyhlásit i nouzový stav nově, i když to podle právníků vnitra může hraničit s obcházením ústavy.

19:15

Komunikace škol s žáky se při výuce na dálku v tomto školním roce proti loňskému jaru zlepšila. Děti trávily na podzim učením delší čas a učitelé využívali víc slovní hodnocení. Spokojenost rodičů s výukou se ale moc nezměnila, i když zpětně hodnotili jarní období víc kriticky. Na podzim často nesouhlasili se zavedením protiepidemických opatření ve školách, řada jich už na jaře začala trpět depresemi. Vyplývá to z průzkumu, který pro Nadaci České spořitelny (ČS) vypracovala společnost PAQ Research.

19:06

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku epidemie překročil ve Španělsku tři miliony lidí. Uvedlo to tamní ministerstvo zdravotnictví. Skutečný počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, je však pravděpodobně vyšší, uvedla agentura AFP. V Evropské unii je po Francii Španělsko druhou zemí, která překročila hranici tří milionů nakažených. Od začátku epidemie zemřelo ve Španělsku v souvislosti s nemocí covid-19 přes 63 000 osob.

19:04

Z domova

 • V pondělí laboratoře v Česku odhalily 7663 případů koronaviru, o 463 víc než o týden dřív. S nemocí covid-19 je v nemocnicích 5855 lidí, za den jich přibylo zhruba 200. Počet pacientů ve vážném stavu klesl o pět na 1032
 • Senátoři z klubu Starostů se do konce týdne obrátí na Ústavní soud, aby posoudil přiměřenost nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru, pokud sněmovna ve čtvrtek schválí jeho prodloužení. Příští středu napadnou uzavření škol, jestliže se s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) nepodaří dohodnout obnovení prezenční výuky
 • Očkování proti covidu od firmy Moderna dorazí do Česka 22. února, o týden později, než byl plán. Vakcín bude navíc jen polovina z dohodnutého počtu
 • Do pátku bylo podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vyšetřeno 681 vzorků na takzvanou britskou mutaci koronaviru, potvrzena byla v 75. Podle vědců může v některých regionech virus v nakažlivější variantě až za desítky procent nových případů
 • Vláda ode dneška umožnila činnost provozoven pro psychotesty potřebné pro přijetí do zaměstnání a jeho vykonávání. Povolila také rekvalifikační kurzy a vzdělávání sociálních pracovníků
 • Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) na dnešní schůzi vykázal z jednacího sálu nezařazené poslance Lubomíra Volného a Mariana Bojka. Neměli nasazené roušky a nenasadili si je ani na jeho výzvu
 • Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) podle předsedy Víta Rakušana rozhodně nepodpoří prodloužení nouzového stavu o celých 30 dní, jak žádá vláda. Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) také opět nepodpoří další trvání nouzového stavu. Poslanci vládní ČSSD pokračování nouzového stavu podpoří
 • Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhne na příštím jednání vládě, aby knihovny mohly otevřít výdejní okénka. Důležité je to především kvůli přípravě studentů na zkoušky
 • Provozovatelé skiareálů a profesní organizace znovu vyzvali vládu k jasnému vyjádření, kdy a případně za jakých podmínek provoz zimních středisek umožní. Na rozhodnutí zbývá poslední zhruba týden, pozdější otevření postrádá u většiny lyžařských areálů smysl
18:58

Ministerstvo průmyslu a obchodu u programu COVID gastro uzavřené provozovny k dnešku eviduje zhruba 15 900 žádostí za 2,3 mld. Kč. Zájemci mohou o dotace žádat do 1. března.

18:51

Zdravotnické prostředky budou i na elektronický poukaz, reklamu na léčivé přípravky čeká omezení. Sněmovna předlohy schválila v senátní podobě.

18:43 Jan Hamáček

Vláda stále nemá podporu pro prodloužení nouzového stavu. Jednání s Piráty, STAN a koalicí ODS, TOP 09 a lidovců by měla pokračovat, řekl Hamáček.

18:04

Ostravský magistrát uložil dvěma lidem pokutu za provoz vleků na Vaňkově kopci. Pokuty u obou jsou 10 000 Kč. Vleky nesmí jezdit kvůli pandemii covidu.

17:51

Další dodávka očkování proti covidu-19 od firmy Moderna dorazí do Česka 22. února, o týden později, než byl plán. Vakcín bude polovina z dohodnutého počtu, jen 44 000 dávek. Na Twitteru to dnes uvedlo ministerstvo zdravotnictví. O situaci už úřad informoval kraje.

Česko má objednané vakcíny proti covidu-19 pro 11 milionů lidí, uvedla počátkem února koordinátorka očkování Kateřina Baťhová. Očkovací látky dodávají firmy Moderna, Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Moderna měla naplánováno dodat do Česka 110 000 dávek v únoru, 105 000 v březnu a ve druhém čtvrtletí 800 000 dávek, uvedla Baťhová.

17:49

Provozovatelé skiarelů a profesní organizace znovu vyzvali vládu k jasnému vyjádření, kdy a případně za jakých podmínek provoz zimních středisek umožní. Na rozhodnutí zbývá poslední zhruba týden, pozdější otevření postrádá u většiny lyžařských areálů smysl. Provozovatelé jsou připraveni fungovat i za přísnějších podmínek, než která nastavilo například Rakousko. Zástupci skiareálů a profesních organizací to uvedli v dnes odeslaném dopisu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vládě, který má ČTK k dispozici.

17:35

Proti novému systému kompenzací se ohradila i Česká komora fitness, vyzvala vládu k vytvoření funkční pomoci, nebo umožnění provozu sportovišť.

17:14

Kvůli šíření takzvané jihoafrické varianty koronaviru v Tyrolsku přikročilo Rakousko k přísnějším opatřením. Počínaje pátkem budou lidé po deset dní moci opustit tuto spolkovou zemi pouze s negativním testem na koronavirus, oznámil dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Tyrolské ohnisko nákazy jihoafrické mutace, která je považována za nakažlivější než dosud převládající podoba koronaviru, je momentálně největším v celé Evropské unii. Pokud se tato mutace rychle rozšíří, bude to znovu stát mnoho lidských životů, uvedl Kurz.

16:35

Fakultní nemocnice Brno dostala pět boxů s vakcínami od společnosti Pfizer, řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Jeden box obsahuje 195 ampulí a z každé se dá udělat šest dávek, nemocnice jich má tedy skoro 6000. Část si nechá a část rozdělí po kraji. Poslouží pro druhé kolo očkování. Místa pro nové zájemce nemocnice zatím neotevírá.

16:18

V areálu Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře by mělo vzniknout očkovací centrum. Na přelomu února a března má začít fungovat v bývalém štábním domě v horních zahradách a později se přesune do nového kongresového centra, které se nyní dokončuje. ČTK to dnes řekla ředitelka GASK Jana Šorfová.

Výhodou je podle ní to, že obě budovy jsou dobře přístupné, a očkování tam díky tomu půjde dobře zorganizovat. Kongresové centrum na okraji areálu GASK vzniklo přestavbou bývalé konírny, dokončeno by mělo být v dubnu. Od května by se tam mohlo očkovací centrum přestěhovat z nedalekého štábního domu. Multifunkční sál má do budoucna sloužit pro pořádání kongresů a kulturních představení.

16:13

O padesátiprocentním podílu britské mutace ve FN Brno u všech testovaných napsal na Twitteru i Omar Šerý, ředitel firmy Elisabeth Pharmacon, která v Brně provozuje odběrové centrum. "Tak máme dnes v Brně ze všech testovaných PCR pozitivních na koronavirus 54 procent osob s britskou mutací, která znamená o více než 50 procent vyšší přenos mezi lidmi i horší průběh nemoci," uvedl Šerý.

Laboratoř Elisabeth Pharmacon vyvinula vlastní metodu, která umožňuje rozpoznat britskou mutaci bez nutnosti takzvaného sekvenování. "Pokud bychom všechny vzorky sekvenovali, trvalo by to nejméně 48 hodin a cena by se posunula výrazně výš. Postavili jsme vlastní metodu, která na základě analýzy dvou cílů v genomu dokáže odlišit britskou mutaci od jiných. Je to metodika poplatná současné době. Vzhledem k tomu, jak koronavirus mutuje, je možné, že za několik týdnů už tady budou jiné mutace," řekl ČTK Omar Šerý.

15:30

Vláda ode dneška umožnila činnost provozoven pro psychotesty pro zaměstnání. Povolila také rekvalifikační kurzy a vzdělávání sociálních pracovníků.

15:04

Podle Volného bylo vyvedení nezákonné, do sněmovny se plánuje vrátit.

15:11

Poslance Volného vyvedli ze sněmovny.

Poslanec Volný a jeho vyvedení ze sněmovny

1:21
Poslanec Volný a jeho vyvedení ze sněmovny | Video: Radek Bartoníček
14:58

Předseda Sněmovny Vondráček vykázal z jednacího sálu nezařazené poslance Volného a Bojka. Neměli roušky a odmítli si je na jeho výzvu nasadit.

14:42

Hejtman Petr Kulhánek (za STAN) vyzval občany Karlovarského kraje, aby své cesty omezili na nezbytnou míru. Reagoval tak na kritickou situaci v nemocnicích v kraji. 

"Obracím se s prosbou na všechny občany Karlovarského kraje, aby na co nejnižší možnou míru omezili pohyb v rámci jednotlivých měst a obcí a před každou ze svých cest zvážili její nezbytnou nutnost," uvedl Kulhánek.

"Plně chápu, že je třeba se dopravit do práce, k lékaři, případně obstarat základní nákup. Všechny ostatní cesty a setkání ale, prosím, omezte na minimum. Dospěli jsme do okamžiku, kdy kapacity našich nemocnic a zdravotnických zařízení skutečně nestačí a každá další zátěž může tento stav jen zhoršit," dodal.

14:31

Koronavirová pandemie zasáhla život za zdmi českých věznic i jinak než zákazem návštěv rodinných příslušníků vězňů. Zaměstnanost odsouzených poklesla v uplynulém roce o 12 procent. Změnit se musel také režim vycházek či volnočasových aktivit. Výuka vězňů v rámci středního odborného učiliště však pokračuje - má výjimku, protože jeho zřizovatelem je ministerstvo spravedlnosti. Sdělila to mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

14:30

Do pátku bylo podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vyšetřeno 681 vzorků na takzvanou britskou mutaci koronaviru, potvrzena byla v 75. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády, kterým odůvodnila nutnost prodloužení nouzového stavu. Podle vědců může v některých regionech virus v nakažlivější variantě až za desítky procent nových případů. Nová mutace je o 30 až 70 procent nakažlivější, k nákaze stačí kratší čas než dosud uváděných 15 minut. Lidé by také měli nosit raději respirátor FFP2 než roušku.

14:29

Ministerstvo zdravotnictví by mohlo do týdne najít slíbenou lékařskou posilu pro chebskou nemocnici. Novinářům to dnes řekl uvolněný krajský zastupitel pro zdravotnictví Josef März (VOK). Tři lékaře pro interní oddělení slíbil nemocnici, která má kritický nedostatek personálu, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden spolu s posílením převozů pacientů s covid-19 do jiných českých nemocnic.

März dnes řekl, že podle informací náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého, by měla být posila dořešena během tohoto týdne. "Jedna varianta je využít nemocnice přímo řízené státem a z nich vzít případnou rezervu a druhá varianta je přes armádu a to je už na zvážení centrálního řídícího týmu," uvedl dnes März.

14:15

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann žádá kvůli pandemii důraznější kontroly na letištích i na bavorských pozemních hranicích, tedy i s Českem.

13:59 Ilustrační foto.

Strážníci vykázali z Petřína lidi, kteří tam sáňkovali či lyžovali. Městská vyhláška to zakazuje v zeleni, která je součástí parků či zahrad, uvedli.

13:49

Dar 300 000 roušek, 100 000 ochranných rukavic, 5000 ochranných obleků a 55 plicních ventilátorů vypraví do Moldavska hasičský záchranný sbor ve středu. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí hasičů Rudolf Kramář. Dar schválila vláda v pondělí, podle ministerstva zahraničí neovlivní dostupnost ochranných prostředků či plicních ventilátorů v Česku.

13:27

Polovina pozitivních testů na nemoc covid-19 ve Fakultní nemocnici Brno za měsíc únor je s britskou mutací, řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Denně nemocnice odhalí desítky případů britské mutace koronaviru. První případ zjistila o vánočních svátcích, od té doby eviduje kolem 700 případů.

Podíl britské mutace na pozitivních testech tvoří podle Plaché za první únorový týden 48 procent. Za 1. únor zaznamenala nemocnice 112 pozitivních případů, z toho 53 britské mutace, 2. února ze 116 bylo 45 'britských', 3. února ze 62 bylo 33 britské mutace, v následujících dnech 56 ze 109, 58 ze 115, 37 z 80 a 33 ze 63.

13:25 Ilustrační foto.

První dodávky vakcíny proti covidu-19 firmy AstraZeneca by měly do Prahy dorazit nejdříve na začátku března. Do té doby budou místo nich do metropole chodit dávky firem Pfizer/BioNTech, které jsou potřeba pro očkování druhou dávkou lidí, kteří již dostali první. ČTK to dnes sdělil primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Hřib dále uvedl, že do Prahy přijdou s mírným zpožděním i dávky vakcíny Moderna, která měla podle dřívějších informací dorazit v polovině února. "V Praze nyní usilujeme o co nejrychlejší spuštění registrace dalších věkových skupin než jen 80 a více let, přestože teď pro ně vakcíny na skladě nejsou. Chceme mít co nejlepší přehled o registrovaných osobách, tedy o zájmu lidí o očkování, abychom mohli co nejlépe plánovat," uvedl primátor.

13:24

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 507 případů nákazy novým koronavirem. Oproti neděli je to o 329 více, ale proti minulému pondělí o 99 méně.

13:09 Ilustrační foto.

Od dnešního dne se mohou lidé v ulicích Prahy setkat s novou kampaní na podporu očkování proti onemocnění covid-19. Připravilo ji hlavní město se společností DDB Prague. Magistrát za kampaň a provoz webu ockovani.praha.eu zaplatí asi 600 000 korun. Dnes to uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

"Cílem představené kampaně je ukázat, že návrat k životu, na který jsme byli zvyklí, je možný, a výrazně k tomu může pomoci právě očkování," řekl dnes novinářům primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) město kampaní supluje vládu, která v komunikaci s občany selhává.

12:58

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) opět nepodpoří další trvání nouzového stavu. Podle předsedy Tomia Okamury je opakované prodlužování stavu nouze důsledkem nekoncepční práce vlády. Řekl to na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny. Vláda podle něj měla dávno novelizovat zákon o ochraně veřejného zdraví, který by umožnil lépe realizovat ochranu rizikových skupin.

12:54

Nový typ koronaviru má pravděpodobně přírodní původ, možná u netopýrů, uvedl šéf týmu WHO v Číně. Únik viru z laboratoře považuje za nepravděpodobný.

12:51

Starosta Náchoda a poslanec Jan Birke (ČSSD) má ode dneška pozitivní test na covid-19. Zrušil veškerý program. Netuší, kde se nakazil, řekl dnes ČTK. Okres Náchod je v Královéhradeckém kraji po Trutnovsku podle údajů ministerstva zdravotnictví druhým regionem, kde se nákaza šíří nejrychleji.

"Ráno jsem se cítil dobře, teď je to už o něco horší, teplota kolem osmatřiceti, suchý kašel, horší dýchání. Jsem doma, minimálně na nejbližší dny jsem pracovní program zrušil," řekl dnes ve 12:00 Birke.

Poslanec a starosta Náchoda Jan Birke
Poslanec a starosta Náchoda Jan Birke | Foto: Milan Bureš
12:40

Ministr zdravotnictví navrhne vládě, aby knihovny mohly otevřít výdejní okénka kvůli přípravě studentů na zkoušky. Povinností bude respirátor FFP2.

12:21

Iniciativa KoroNERV-20 žádá vládu, aby se otevřely veřejní, školní a univerzitní knihovny alespoň jako výdejní služba. Členové iniciativy tak žádají zejména vzhledem na aktuální termíny zkoušek s tím, že řada knih není dostupných on-line. Poslanec Dominik Feri (TOP 09) dnes na twitteru uvedl, že o totéž požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Návrh podle něj bude tento týden na programu jednání vlády.

Nedostupnost knih v knihovnách podle iniciativy komplikuje přípravu dětí v distanční výuce, negativně ovlivňuje trávení volného času, osobnostní rozvoj a rozvoj čtenářství. Prohlubují se i rozdíly mezi dětmi z rodin, které doma mají zásobenou domácí knihovnu či se pohybují v prostředí, kde si lze vypůjčit knihy od známých, a dětmi, které ke knihám přístup nemají.

Foto: Shutterstock
12:15

Na jihu Moravy přibylo za den 679 potvrzených případů covidu. Přibylo i 57 úmrtí, jsou ale dodatečně hlášená za víc dní. V nemocnici je dál 549 lidí.

12:12

Senátoři za STAN se do konce týdne obrátí na Ústavní soud, aby posoudil přiměřenost nouzového stavu, pokud sněmovna schválí jen jeho prodloužení.

12:10

Využití testů na covid-19 ve školách, kdy by si studenti sami odebrali vzorek pro antigenní test, by muselo povolit ministerstvo zdravotnictví. U testovacích sad, které by mohly být dostupné v milionech kusů týdně, je třeba ověřit parametry. Dodané mohou být za měsíc od objednání. Vyplývá to z materiálu ministerstva školství (MŠMT), který popisuje jednotlivé typy testů. Posuzovalo testy osmi výrobců, českých i zahraničních. Testování závěrečných ročníků by se týkalo zhruba 98 000 středoškoláků a 30 000 zaměstnanců škol. Podle návrhu ministerstva by mohlo fungovat od 1. března a mělo by vyjít na 80 až 180 milionů korun týdně.

14:31

Ministerstvo zdravotnictví by mohlo do týdne najít slíbenou lékařskou posilu pro chebskou nemocnici. Novinářům to řekl uvolněný krajský zastupitel pro zdravotnictví Josef März (VOK). Tři lékaře pro interní oddělení slíbil nemocnici, která má kritický nedostatek personálu, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden spolu s posílením převozů pacientů s covid-19 do jiných českých nemocnic.

12:03

V Česku loni týdně v průměru zemřelo 2477 lidí, nejvíc za nejméně deset let. O rok dřív bylo úmrtí průměrně 2155 za týden, ukazují předběžná data ČSÚ.

11:52

Novou ambulanci takzvané Olfaktometrie pro pacienty, kteří po onemocnění covidem-19 přišli o čich, otevírá nemocnice ve Znojmě. Speciální ambulance bude v provozu každé pondělí, lidé mohou přijít po předchozím objednání, informovalo v tiskové zprávě vedení nemocnice.

11:34

Městská policie zasahovala v sobotu v baru na pražském Ortenově náměstí. Podnik měl i přes vládní restrikce otevřeno, bylo v něm šest lidí. Informovala mluvčí strážníků Irena Seifertová. Od začátku roku pražská městská policie řešila 71 porušení vládních nařízení týkajících se restaurací, z toho v únoru jich zatím bylo 20.

11:24

STAN podle Rakušana rozhodně nepodpoří prodloužení nouzového stavu o celých 30 dní, jak žádá vláda. Hnutí vadí to, že dosavadní čas kabinet nevyužil.

11:23

Tři poslanci hnutí Trikolóra podpoří prodloužení stavu nouze, pokud vláda od soboty otevře školy, skiareály, kadeřnictví a další malé provozovny, obchody i restaurace. Na úterní tiskové konferenci před jednáním Sněmovny to řekl předseda hnutí Václav Klaus mladší. Je téměř vyloučené, že by vláda k takovému kroku přistoupila.

11:22

Češi dojíždějící za prací do Rakouska nevnímají přísnější opatření pro vstup do země, které začne platit ve středu, jako závažnější problém. Pravidelné povinné testy na koronavirus jednou za týden považují za legitimní požadavek. Řekla to předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Pro pendlery v Rakousku bude od středy kromě povinných testů nutná také on-line registrace.

11:21

Poslanci budou jednat o vládní žádosti o další prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru už od čtvrtečního rána. Po pravidelné schůzce zástupců sněmovního vedení to řekl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Původně se debata k prodloužení nouzového stavu předpokládala ve čtvrtek odpoledne.

10:55

V Pardubickém kraji v pondělí testy prokázaly koronavirus u 607 lidí. Před týdnem bylo nově nakažených o 102 méně. Od loňského jara je v kraji 56 386 potvrzených případů. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

10:34

V Pardubickém kraji v pondělí testy prokázaly koronavirus u 607 lidí. Před týdnem jich bylo o 102 méně. Od jara je v kraji 56 386 potvrzených případů.

10:25

V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 612 potvrzených případů koronaviru, což bylo dvakrát víc než za celý víkend a o stovku víc než předchozí pondělí. O víkendu se ale testuje méně. Od začátku pandemie loni na jaře se nakazilo v regionu celkem 55 691 lidí, nyní je 6820 aktivních případů, což je nejvíc od vrcholu podzimní vlny pandemie. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

09:52

Pátá linka na výrobu roušek a respirátorů z Tchaj-wanu, která na rozdíl od předchozích bude darem vlády vládě, dorazí za týden do Zlína, uvedlo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

09:37

V pondělí přibylo v Karlovarském kraji 149 koronavirových nákaz, o 198 méně než před týdnem. V neděli přibylo 157 nových případů. Aktuálně se s covidem-19 léčí 6151 lidí. Nejvíc případů přibývá na Sokolovsku a Chebsku, za posledních sedm dní tam testy prokázaly téměř 1000 nových nákaz. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví.

09:29

Kočky a psi v jihokorejské metropoli Soulu budou testováni na koronavirus, pokud budou vykazovat symptomy nákazy. Rozhodly tak místní úřady několik týdnů poté, co se v Jižní Koreji objevil první případ covidu-19 u zvířete, konkrétně kotěte. Testy se týkají pouze domácích mazlíčků, a pokud vyjdou pozitivní, zvířata budou muset podstoupit karanténu.

Kočky, ilustrační foto
Kočky, ilustrační foto | Foto: Shutterstock
08:54

Ve středních Čechách přibylo v pondělí 1223 nově nakažených covidem-19. Je to o téměř 160 případů více než za předešlé pondělí, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:39

Dva mobilní odběrové týmy armády na vzorky na koronavirus v okrese Trutnov mají zmírnit prudký a zatím nevyjasněný nárůst nákazy v tomto regionu. Do terénu vyrazily v úterý, jeden bude odebírat vzorky v obcích, druhý ve velkých firmách. Sdělili to zástupci kraje. Oba tříčlenné týmy, v každém je zdravotník, řidič a administrátor, budou na Trutnovsku nasazeny minimálně do konce února.

08:17

V pondělí bylo v Česku potvrzeno 7663 případů covidu-19, o 463 víc než o týden dřív. V nemocnicích je s nemocí 5855 lidí, za den jich přibylo zhruba 200.

08:16 Ilustrační foto.

V Praze v pondělí přibylo 1151 případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst za poslední měsíc, v mezitýdenním porovnání je to o 369 případů více.

07:56

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, zůstal k dnešku na 71 bodech. Po revizi dřívějších údajů je na této úrovni třetí den po sobě. Reprodukční číslo, které ukazuje množství lidí nakažených od jednoho pozitivně testovaného, mírně kleslo na 1,04. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index se dál drží ve čtvrtém stupni rizika, opatření proti šíření epidemie v Česku ale odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni a změna se kvůli naplněnosti nemocnic nechystá.

07:39

Už je to rok, co neuroložka Dona Kim Murpheyová prodělala covid-19. V únoru 2020 začala cítit náhlé a úporné návaly ospalosti. Trápily ji změny vidění, mírné dýchací problémy, stažený hrudník, vyrážka a podrážděný žaludek. Jeden den měla prudké bolesti břicha, napsal zpravodajský server The Lily vydávaný listem The Washington Post.

07:34

V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 3379 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 481 úmrtí. Oznámily to v úterý tiskové agentury s odvoláním s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). V České republice podle dat ministerstva zdravotnictví zemřelo dalších 357 lidí.

07:16

Koronavirový index PES zůstal na 71 bodech, po revizi je na této úrovni třetí den po sobě. Dál se drží ve čtvrtém stupni. Reprodukční číslo činí 1,04.

Bez opravdu tvrdého lockdownu se nepohneme nikam. Na dva tři týdny zavřít fabriky, nechat lidi doma a pak nastartovat testování a trasování. Jinak budeme řadu měsíců v tom, v čem jsme teď. Alternativou je spousta dalších mrtvých, míní biochemik Jan Trnka. Nemáme žádná data o výskytu mutací, je klidně možné, že už tu máme nějakou vlastní, jsme teď černými pasažéry zemí, které sekvenují, dodává.

23:10

Na jednotkách intenzivní péče je ve Francii 3363 pacientů s covidem-19, což je nejvíce za poslední dva měsíce. Denní bilance nových hospitalizací s covidem-19 zároveň druhý den v řadě stoupá.

22:06

Vedení ligy amerického fotbalu NFL nabídlo vládě stadiony všech účastníků elitní zámořské soutěže pro potřeby očkování proti koronaviru. Komisionář Roger Goodell sdělil písemně prezidentu Joeu Bidenovi, že kluby jsou připraveny poskytnout své arény k využití jako očkovací centra.

21:20

Brazilský stát Amazonas byl jedním z nejhůře koronavirem postižených regionů na světě. Loni na podzim se tam virus začal velmi rychle šířit a podle dostupných dat se nakazily asi tři čtvrtiny populace. Zdravotnictví kolabovalo. Letos v lednu se situace znovu zhoršila - není dostatek lékařů, postelí v nemocnicích ani zásob kyslíku. Na místě je i brazilská humanitární pracovnice Vitoria Ramosová.

20:30

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se po uzdravení z onemocnění covid-19 vrátil do práce a po videu se účastnil jednání vlády. Řekl to v pondělí mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

20:29

Řecko a Izrael v pondělí podepsaly dohodu, jež má zmírnit řecká cestovní omezení vůči Izraelcům, kteří doloží potvrzení, že byli očkováni proti covidu-19. Informovala o tom agentura Reuters. Atény doufají, že rozhodnutí pomůže oživit řecký cestovní ruch, který v důsledku pandemie utrpěl velkou ránu. Izrael je v očkování proti covidu-19 v přepočtu na obyvatele světovým lídrem.

19:56

O pomoc pořád voláme a pořád ji potřebujeme. Situace je kritická a lidé jsou vyčerpaní, říká místostarosta Chebu Jiří Černý:

19:34

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci žádat o bonus 1000 korun denně místo dosavadních 500 korun. Podmínkou bude pokles tržeb. K této změně je ale potřeba přijmout novelu zákona o kompenzačním bonusu. Tu bude podle Schillerové vláda schvalovat ve čtvrtek. "Nyní finalizujeme legislativní text. Hodláme tam nastavit i určitou formu kompenzací pro obce," uvedla ministryně. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, což vede ke snížení příjmů obcí a krajů ze sdílených daních. K nim daň z příjmu fyzických osob patří.

19:32 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Právě očkování uvnitř zdravotnických zařízení, kde je proočkováno až 75 procent, způsobuje, že klesá nemocnost zdravotnického personálu. Za poslední dobu klesla o třetinu," řekl Blatný.

19:29

Přehled nejdůležitějších událostí dne:

 • Vláda schválila žádost o další prodloužení nouzového stavu. I tentokrát žádá menšinový kabinet o dalších 30 dnů, tedy o prodloužení nouzového stavu do 16. března. Sněmovna by žádost měla posuzovat ve čtvrtek odpoledne.
 • Vláda schválila nový systém kompenzací podnikatelům a firmám, které zasáhly dopady koronavirové pandemie. Kompenzační bonus podnikatelům stoupne z 500 na 1000 Kč denně. Zaměstnavatelé dále získají 500 korun denně na každého zaměstnance. Hlavním kritériem bude v obou případech splnění poklesu tržeb o nejméně 50 procent. Pokračovat bude také program Antivirus, případně další podpory, která na program Antivirus navazují.
 • Lidé v karanténě by mohli případně dostávat k náhradě mzdy bonus až 370 korun za den. Návrh zákona schválila dnes vláda.
 • Nakažlivější, takzvaná britská mutace bude v Česku dominantní v řádu dní či týdnů, řekl na tiskové konferenci iniciativy vědců Sníh imunolog Zdeněk Hel. Podle předběžných dat se v mnoha regionech vyskytuje v desítkách procent nákaz covidem.
 • Česká republika daruje celkem 700 000 roušek, 100 000 ochranných rukavic, ochranné obleky či 55 plicních ventilátorů Moldavsku a Peru pro boj s koronavirovou pandemií.
19:24

Podle Británie neexistuje důkaz, že by vakcína od společnosti AstraZeneca nebránila úmrtí nebo vážnému průběhu onemocnění covid-19. V reakci na dočasné pozastavení aplikace vakcíny v Jihoafrické republice to dnes uvedl britský náměstek ministra zdravotnictví Edward Argar, píše Reuters. Vakcínu od firmy AstraZeneca později výslovně podpořil i britský premiér Boris Johnson a francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

19:23 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vláda nebude zavádět povinnost nošení respirátorů FFP2, podle Blatného i jím oslovených odborníků mohou ale výrazně prospět k zamezení dalšího šíření covidu-19.

19:19 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministerstvo podle Blatného zatím neuvažuje o uvolnění služeb o tělo, například masáží nebo pedikúry. Při rozvolňování podle něj ale budou mít prioritu.

19:17

Británie za posledních 24 hodin zaznamenala přes 14 000 nově nakažených koronavirem, což je nejnižší počet za poslední dva měsíce. Podle agentury Reuters je nejnovější bilance náznakem, že celoplošná uzávěra ostrovní země funguje.

19:16 Vlajka Ruské federace.

V Rusku v roce 2020 zemřelo přes 162 000 osob po nákaze koronavirem, vyplývá podle agentury Interfax z dat zveřejněných statistickým úřadem. Ruský operativní štáb přitom denně aktualizuje statistiky, podle nichž úřady evidují od začátku šíření koronaviru v zemi zatím 77 068 úmrtí. Smysl dvou různých statistik již dříve obhajovala vicepremiérka Taťjana Golikovová. Operativní štáb započítává pouze zemřelé, u nichž byl koronavirus dříve potvrzen testy, zatímco statistický úřad k nim přidává i osoby, u nichž covid-19 prokázala pitva.

19:13

Ministerstvo vnitra nakoupí tři mrazicí kontejnery pro přechodné uchovávání těl zemřelých. Návrh ministerstva to v pondělí schválila vláda. Některá krematoria a poskytovatelé zdravotních služeb měli v minulosti v souvislosti s epidemií koronaviru problémy s kapacitou pro ukládání těl, podle vnitra nelze v budoucnu vyloučit další nárůsty počtu zemřelých oproti dlouhodobým průměrům. Částka za nákup by neměla přesáhnout 15 milionů korun.

19:10

"Přijali jsme také materiál o tom, jak mají firmy postupovat, aby mohly zdarma testovat," řekla Schillerová. Testy pro zaměstnance firmám proplatí pojišťovny.

19:06 Jan Hamáček

"Na podzim byla dostupnost antigenních testů značně nižší a komplikovanější, co se týče formy," odpověděl Hamáček na dotaz ČT, proč testování žáků neprobíhalo již počátkem školního roku.

19:03 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Naším cílem je na začátku března vrátit do škol maturanty a deváté ročníky, je to ale podmíněno testováním. Koordinaci má na startosti ústřední krizový štáb," řekl Blatný.

19:01 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vláda nebude dále omezovat pohyb občanů, řekl Blatný. Lidé by podle něj ale měli nosit respirátory místo roušek, kdykoliv je to možné. Blatný zároveň zdůraznil význam testování a trasování.

19:00 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Naše země je momentálně v hoší situaci než Rakousko. Opatření aplikovaná v obou zamích jsou podobná. Liší se pouze v nutnosti FFP2 respirátorů a odlišném vymáhání opatření," uvedl Blatný. Situaci v obou zemích konzultoval s rakouskou stranou.

18:58 Maláčová DVTV

Vláda také schválila bonus k náhradě mzdy až 370 korun za den. "Jedná se až o 370 korun denně. Částka se bude odvíjet od výdělku daného zaměstnance," řekla ministryně Maláčová. Toto opatření má za úkol zvýšit ochotu nechat se testovat nebo zvýšit efektivitu trasování. "Pro zaměstnavatele to nebude finančně náročné," dodala.

18:51 Karel Havlíček (ANO)

"Rozhodli jsme se program zjednodušit tak, že už nepropadne prakticky žádná firma," řekl ministr Havlíček k novému systému kompenzací pro podnikatele. "Kdo má propad 50 procent a více, bude mít na tento program nárok. Je to pro všechny, ať jsou v uzavřených provozovnách, ať se jedná o subdodavatele, dodavatele nebo kohokoliv v tomto řetězci." dodal.

18:49

"Dohodli jsme se, že programy, které jsou nastaveny na pomoc ekonomice byly zacíley na určité druhy podnikání. Nově zůstanou pouze dva: kompenzační bonus a Antivirus," řekla ministryně Schillerová.

18:43 Jan Hamáček

"Chci poděkovat všem spoluobčanům, a je jich většina, kteří dodržují vládní opatření. Je zde ale bohužel malá skupina, která opatření porušuje," řekl Hamáček. "Navrhujeme upravit již existující registr přestupků. Využijeme ho k tomu, abychom v něm evidovali i prohřešky proti krizovému zákonu," dodal. Bude sloužit k tomu, aby se mohl daný orgán podívat, jestli už se při porušování opatření nejedná o recidivu.

18:40 Jan Hamáček

Návrat žáků do škol je podle Hamáčka prioritou vlády, nesmí ale zhoršit vývoj epidemie. Postupně by částečnému návratu mohlo dojít začátkem března. 

18:38 Jan Hamáček

"Situace není dobrá, máme vysoký počet nově nakažených i hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče," řekl Hamáček. "Všichni doufáme, že najdeme ve sněmovně podporu pro prodloužení nouzového stavu a že ve čtvrtek nedojde k nějakému karambolu," dodal. Vláda bude žádat o prodloužení do 16. března.

18:37 Jan Hamáček

"Po dlouhé době jsme nepřijímali žádná zpřísnění ani úpravy krizových opatření," řekl Hamáček.

18:35 Jan Hamáček

Ústřední krizový štáb má rozpracovat podmínky návratu maturantů 1. března do škol, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Vláda se dnes seznámila s materiálem MŠMT.

18:31

Několik desítek lidí před budovou ministerstva školství v Praze vyzvalo vládu k urychlenému znovuotevření škol. Protest organizovalo hnutí Trikolóra v čele s Václavem Klausem mladším a iniciativou Vraťme děti do škol. Podle nich vládě nezáleží na tom, jak žáci prožijí své dětství a mládí. Poukázali na to, že Česko patří mezi země, kde jsou kvůli epidemii nejdéle zavřené školy. Protest trval asi čtvrt hodiny, v mrazivém počasí se na něm podle odhadu zpravodajky sešlo kolem 50 lidí.

18:14

Ministerstvo financí odpustí poplatek za individuální žádosti o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání zpětně od 1. ledna až do 16. srpna. Schválila to vláda.

18:07

Hospodářská komora ČR vyzvala zákonodárce, aby stát živnostníkům, kterým zakázal výdělečnou činnost, stejně jako na jaře loňského roku prominul platby záloh na sociální a zdravotní pojištění. Odvody živnostníci musí hradit, přestože jim stát uzavřel provozovny a zakázal jim jako preventivní opatření proti šíření koronaviru pracovat.

18:06 Maláčová DVTV

Lidé v karanténě by mohli případně dostávat k náhradě mzdy bonus až 370 korun za den. Návrh zákona schválila vláda. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Aby zákon začal platit, musí ho ještě schválit sněmovna a Senát a podepsat prezident.

18:04

Ve věku 67 let v neděli zemřel člen americké Sněmovny reprezentantů ze státu Texas Ron Wright, který se v lednu nakazil koronavirem. V pondělí o tom informovala některá americká média, načež zprávu potvrdila kongresmanova kancelář. Wright byl do Kongresu poprvé zvolen v roce 2018. Trpěl i zhoubným onemocněním. Texaský politik je podle agentury Reuters první obětí covidu-19 mezi úřadujícími federálními zákonodárci.

17:55

Podle studie je prakticky nemožné kalkulovat skutečné výdaje související pouze s výkonem práce z domova, a nikoliv bydlením:

17:28 Karel Havlíček (ANO)

Podnikatelé ve veletržním, kongresovém a eventovém průmyslu budou mít kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nárok na náhrady, schválila vláda. ČTK to napsal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v sms zprávě. Na pomoc je připraveno 600 milionů korun. Zájemci o podporu budou muset doložit meziroční pokles obratu za březen až říjen alespoň o 30 procent. Stát jim poskytne pomoc ve výši až 60 procent nepokrytých nákladů. Limit pomoci na jednoho žadatele bude 20 milionů korun.

17:28

Postupné uvolnění škol, přijetí odškodňovacího zákona, předložení krizové legislativy a pandemického zákona nebo odpuštění odvodů živnostníkům a odvodů sociálního pojištění malým firmám považuje koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 za podmínky pro jednání o stavu nouze. Koalice Spolu to uvedla v tiskové zprávě. Je připravena o návrzích diskutovat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) před čtvrtečním jednáním o prodloužení nouzového stavu ve sněmovně.

17:15

Vláda schválila nový systém kompenzací podnikatelům a firmám, které zasáhly dopady koronavirové pandemie. Řekl to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Kompenzační bonus podnikatelům stoupne z 500 na 1000 korun denně. Zaměstnavatelé dále získají 500 korun denně na každého zaměstnance. Hlavním kritériem bude v obou případech splnění poklesu tržeb o nejméně 50 procent. Pokračovat bude také program Antivirus, případně další podpory, která na program Antivirus navazují.

Nový systém by měl podle ministerstva financí pomoc dostat k podnikatelům rychleji a ve větším objemu. Základem podpory budou programy, které se osvědčily a fungují. Ty se zároveň rozšíří. "Naopak programy, které se ukázaly jako problematické, budou utlumeny," uvedlo ministerstvo financí.

17:02

Ministerstvo vnitra chce nakoupit tři mrazicí kontejnery pro přechodné uchovávání těl zemřelých. Návrh by měla projednat vláda. Některá krematoria a poskytovatelé zdravotních služeb měli v minulosti problémy s kapacitou pro ukládání těl, podle vnitra nelze v budoucnu vyloučit další nárůsty počtu zemřelých oproti dlouhodobým průměrům. Částka za nákup by podle materiálu, který má ČTK k dispozici, neměla přeshnout 15 milionů korun.

16:58

Zoologické zahrady žádají vládu o finanční pomoc na svůj provoz. Propad v příjmech za loňský rok vyčíslily na více než 180 milionů korun. Jako příspěvkové organizace jsou přitom vyloučeny z možnosti požádat stát o finanční kompenzace. Unie zoologických zahrad to v pondělí uvedla v prohlášení. Zoo byly loni kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru opakovaně uzavřeny, zavřené jsou i teď.

16:51

Při opakovaném porušování covidových opatření by firmám a podnikatelům mohl hrozit až roční zákaz činnosti. Návrh ministerstva vnitra schválila vláda.

16:43

Policisté by mohli získat přehled, kdo opakovaně porušuje opatření proti covidu-19. Rozšíření registru o přestupky z krizového zákona schválila vláda.

16:38

Česko daruje 300 000 roušek, 100 000 ochranných rukavic, ochranné obleky či 55 plicních ventilátorů Moldavsku. Peru od Česka obdrží 400 000 roušek, uvedlo ministerstvo zahraničí.

16:26

Vysočina v pondělí dostala 4400 dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. Prozatím se v kraji očkovalo hlavně vakcínou Pfizer/BioNTech.

15:58 Jan Hamáček

O testování školáků a jejich návratu do tříd by měl jednat ve středu Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Na tiskové konferenci ČSSD to v pondělí řekl její šéf a ministr vnitra Jan Hamáček, který štáb řídí. Podle něj je nutné systém testování dopracovat a zajistit nákup testů a jejich distribuci.

15:52 Karel Havlíček (ANO)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) navrhli nový systém podpory podnikatelů. Kompenzační bonus podnikatelům stoupne z 500 na 1000 korun denně. Zaměstnavatelé dále získají 500 korun denně na každého zaměstnance. Hlavním kritériem bude v obou případech splnění poklesu tržeb o nejméně 50 procent. Pokračovat bude také program Antivirus, případně další podpory, které na program Antivirus navazují. Pro kongresy a veletrhy vznikne zvláštní program.

15:39

Vláda schválila žádost o další prodloužení nouzového stavu, informoval o tom vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Opět žádá o dalších 30 dnů, tedy o prodloužení do 16. března.

15:31

První dodávku vakcín od firmy AstraZeneca začal v pondělí distributor Avenier rozvážet do tří krajů. Vakcínu podle ministerstva zdravotnictví dostanou nemocnice v Kolíně, Hradci Králové a Jihlavě.

14:53

Hygienici dosud zaznamenali ve středních Čechách 35 potvrzených případů takzvané britské mutace koronaviru. Řekla to mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Od minulého pondělí přibyly čtyři případy.

14:45 Maláčová DVTV

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se omluvila za nedělní vyjádření, že ani druhá světová válka nezpůsobila takové škody na vzdělávání dětí jako současná pandemie koronaviru. Novinářům řekla, že výrok byl neadekvátní a omlouvá se, pokud se někoho dotkl. Vyjádření vzbudilo kritiku politiků či novinářů, kteří jí vyčítali neúctu k obětem války a utrpení milionů dalších.

14:44

Do Královéhradeckého kraje dorazila dodávka vakcíny značky AstraZeneca. Celkem jde o 4600 dávek. Zhruba polovinu si ponechá Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, zbytek půjde do krajských zdravotnických zařízení. Odpoledne to řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. V regionu se dosud očkovalo vakcínou Pfizer/BioNTech, od minulého týdne také vakcínou Moderna.

14:35

Kvůli novým mutacím bude podle vědců z iniciativy Sníh zřejmě nutné lidi přeočkovávat vakcínami, které budou účinné i na další mutace covidu-19. Imunolog Zdeněk Hel v pondělí na tiskové konferenci iniciativy vědců Sníh uvedl, že výrobci už na nich pracují. Britská mutace se podle něj vyskytuje v některých regionech v desítkách procent a převáží v řádu dní až týdnů, jihoafrická zatím v Česku zachycena nebyla.

Podle Hela je pravděpodobné, že do Česka jihoafrická mutace, kterou už odhalili například v Tyrolsku, také dorazí. V takovém případě by mohlo pomoci omezení cestování mezi regiony. Podle Hela je riziková tím, že protilátky po prodělání jsou asi desetkrát až třicetkrát nižší a po očkování zhruba šestkrát až osmkrát. "Dá se očekávat, že bude docházet k reinfekcím pacientů," vysvětlil. Bude třeba přizpůsobit vakcíny, aby působily proti více variantám viru, protože současné vakcíny budou mít sníženou schopnost. V létě nebo na podzim by podle něj bylo třeba začít s přeočkováváním.

14:32

Do škol by se v době, kdy to bude možné, měly nejdříve vrátit děti z prvního stupně základních škol. Ty nejvíce trpí distanční výukou a také do školy nejméně dojíždějí, takže se příliš nezvýší jejich mobilita. Novinářům to v pondělí řekla viroložka Ruth Tachezy z iniciativy Sníh, která sdružuje české vědce. Návrh, který odpoledne projedná vláda, počítá s tím, že by se nejdříve, a to 1. března, vrátily do lavic závěrečné ročníky středních škol.

14:27

Odpovědnost za testování žáků na covid by podle školských odborů neměli mít učitelé. Termín 1. března pro návrat maturantů je podle odborů rozumný.

14:14

Přetížená sokolovská nemocnice dosáhla svého maxima v počtu lůžek pro pacienty s covidem-19, další rozšiřování už není možné. I když zdravotníci pravidelně přemisťují nakažené pacienty do jiných zařízení v Karlovarském kraji, denně přijímají okolo 13 nových, jejichž stav se stále zhoršuje. Nemocnice proto požaduje další převozy hospitalizovaných mimo kraj, kapacity se ale plní i v ostatních nemocnicích, řekl v pondělí zdravotní ředitel sokolovské nemocnice Jiří Štefan.

"Šíření nemoci v Karlovarském kraji je dle mého názoru nekontrolované, nával na nemocnice neustává. Nemůžeme říct, jestli jsme na vrcholu nebo před ním. Klinické stavy pacientů nejsou dobré, jsou přijímáni pouze symptomatičtí pacienti na kyslíkové léčbě. Každopádně je nemocnice plná a potřebujeme neustále přesouvat pacienty, abychom se mohli postarat o nově příchozí," řekl Štefan.

14:11

Nakažlivější, takzvaná britská mutace bude v Česku dominantní v řádu dní či týdnů, řekl v pondělí na tiskové konferenci iniciativy vědců Sníh imunolog Zdeněk Hel. Podle předběžných dat se v mnoha regionech vyskytuje v desítkách procent nákaz covidem. Očekává, že přesná čísla zástupci vlády představí odpoledne na tiskové konferenci po svém jednání. Jihoafrická mutace se v ČR zatím neprokázala, u té podle Hela hrozí opakované infekce lidí, kteří už dříve covid prodělali.

Mutace jsou pojmenovávané podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali gen viru. Britská je podle odborníků nakažlivější o 30 až 70 procent než dosavadní. "Neexistuje způsob, jak bychom ji mohli zastavit. Stane se dominantní v řádu několika dnů nebo týdnů," dodal Hel. Podezření na tuto mutaci odhalí některé sady na PCR testování, potvrdí ho jen sekvenace genu.

"Britská mutace byla přítomná na území ČR jen v prosinci v řádu několika procent. V současnosti na mnoha místech dosahuje incidence na některých místech už desítky procent," uvedl Hel. Podle něj tak může nastat na některých místech kolaps zdravotnictví, jako se to stalo v Chebu.

14:07

Nejvíc času ve školních lavicích mohli za poslední rok strávit žáci speciálních škol a současní druháci. Na distančním vzdělávání museli být kvůli epidemii covidu-19 přibližně třetinu doby. Naproti tomu nejméně byli ve škole vysokoškoláci a studenti středních škol. Řada vysokých škol měla od loňského března pouze výuku na dálku, výjimkou v nich byla někdy jen praktická výuka, která se nedá distančně nahradit. Středoškoláci byli doma kolem 62 procent školních dnů, nynější maturanti asi 55 procent času, stejně jako deváťáci v základních školách.

Foto: Shutterstock.com
14:02 Ilustrační foto.

Náklady na testování žáků posledních ročníků středních škol na covid-19 při návratu do tříd vyjdou v Praze předběžně na deset až 15 milionů korun týdně. Potřeba bude navíc vyškolit zhruba 800 pracovníků. Vedení Prahy si stěžuje, že s ním vláda o podrobnostech návratu žáků do škol dostatečně nekomunikuje. Novinářům to po pondělním jednání městské rady řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Vít Šimral (Piráti). Závěrečné ročníky SŠ by se mohly podle ministerstva školství vrátit do lavic 1. března. Pravidelně testováni mají být žáci i zaměstnanci škol.

13:51 Maláčová DVTV

Vláda projedná dvě verze navýšení náhrady mzdy v karanténě, řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Navrhuje buď bonus až 370 Kč za den, nebo růst nemocenské ze 60 na 90 procent.

13:50 Jan Hamáček

Vláda by měla podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) revidovat opatření proti covidu-19 a změnit ta, která nefungují. Sjednotit by se také měly programy podpory podnikatelů.

13:37

V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 178 případů nákazy covidem-19, oproti sobotě o 119 méně. Je to nejmenší přírůstek od 29. listopadu.

13:30

Žádosti do třetí výzvy programu COVID nájemné přesáhly miliardu korun. Jejich příjem zahájilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pátek, k dnešku eviduje asi 11 500 žádostí, většina je rozpracovaných. Uvedla to mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Ve třetí výzvě mohou o příspěvek na komerční nájem kromě uzavřených provozů v důsledku koronaviru žádat i otevřené provozy, které zaznamenaly ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční propad tržeb alespoň 50 procent. Zájemci mohou o dotaci z tohoto programu žádat do 8. dubna. Na pomoc jsou připravené tři miliardy korun.

13:23

Zdravotnická služba Královéhradeckého kraje je pod enormním tlakem. Stoupá nejen počet telefonátů na tísňovou linku kvůli příznakům onemocnění covid-19, ale i zásahů u nemocných s koronavirem. Záchranářům přibyla také organizace práce domácích odběrových týmů nebo převozů pacientů s covidem mimo kraj. Uvedl to v pondělí mluvčí krajské záchranky Ivo Novák. Záchranáři vzhledem k vytíženosti nemocnic v kraji varují před znovuotevřením lyžařských areálů.

13:15

Zachování otevřených hranic s Německem je stále v rukách České republiky. ČTK to řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. V posledních dnech se přitom v Německu stále hlasitěji ozývají zastánci názoru, že je nutné ostrahu hranic s Českem včetně cestovních omezení ještě více zpřísnit. V nedělníku Bild am Sonntag se pro takový postup vyslovil generální tajemník německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Blume.

13:04

Na Slovensku se dnes znovu otevřela část škol. Ovšem v některých regionech země, včetně Bratislavy, vyučování dál pokračuje distanční formou. Po šesti týdnech plošné uzávěry se také v Rakousku otevřely obchody, kadeřnictví či kosmetické salony. Ve Vídni a v Dolních Rakousech se vrátili do lavic někteří žáci, školáci v dalších spolkových zemích budou své vrstevníky následovat za týden.

Zato v Německu je situace nejasná. Dvouměsíční čekání na opětovné otevření škol se chýlí ke konci, ale zatím není jisté, zda se tak stane již k 15. únoru. Mezi odborníky i politiky sílí názor, že je nutné obnovit prezenční vyučování co nejdříve, aby se zabránilo dalšímu narůstání škod v podobě nedostatečného vzdělávání dětí. Následky si podle expertů ponesou nejen děti, ale pocítí je i hospodářství.

12:46

V Královéhradeckém kraji zdravotníci do pondělního rána na sedmi místech podali dohromady přibližně 18 000 dávek vakcíny proti koronaviru. V regionu se očkuje vakcínou Pfizer/BioNTech, od minulého týdne také vakcínou Moderna, sdělili zástupci kraje a nemocnic. V kraji očkují proti koronaviru Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a také soukromá nemocnice ve Vrchlabí. První v kraji začala očkovat v sobotu 2. ledna hradecká FN.

12:35

V nemocnicích v Havlíčkově Brodě a Novém Městě na Moravě v pondělí  skončila výpomoc vojáků a hasičů, kteří personálu pomáhali s péčí o pacienty. "Vojáci dnes ráno odjeli, ukončili svoje působení. Je to i z toho důvodu, že se nám počet hospitalizovaných snížil na 30," řekla mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo. Když nemocnice o pomoc žádala, měla pacientů s covidem-19 asi 100.

12:19

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát se ohradil proti výroku ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, která přirovnala dobu pandemie koronaviru ke druhé světové válce. Ministryně v neděli uvedla, že ani druhá světová válka nezastavila fakt, že děti chodily do škol. Pavlát připomněl, že židovským dětem bylo za války znemožněno studovat ve všech školách. Po okupaci byly židovské děti vyloučeny z německých škol, později z českých a nakonec i z těch zřizovaných židovskými obcemi.

15:06

Hygienici dosud zaznamenali ve středních Čechách 35 potvrzených případů takzvané britské mutace koronaviru. Řekla to mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Od minulého pondělí přibyly čtyři případy.

"Výskyty jsou nadále zejména v rodinách, nejedná se tedy v této chvíli o výskyt hromadný," uvedla Šalamunová. Podle ní se mutace objevila téměř ve všech středočeských okresech. Na konci ledna se nákaza potvrdila například ve slánské nemocnici na Kladensku. Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotnického personálu, jeho značná část je v pracovní neschopnosti.

12:13

Do domovů seniorů jezdí očkovat mobilní týmy. Ten z olomoucké fakultní nemocnice podal vakcínu už více než dvěma tisícům lidí.

12:06

Kožešnická společnost Kara Trutnov míří do insolvence. Návrh na sebe podala sama ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Firma tvrdí, že její hospodaření zásadně negativně zasáhla omezení a mimořádná opatření vlády v souvislosti s šířením koronaviru. Společnost dluží 150 věřitelům celkem 260 milionů korun a závazky není schopná plnit. Významným věřitelem je Česká spořitelna.

11:39

Kvůli nesouhlasu s vládními opatřeními zamezujícími otevření lyžařských areálů a sportovišť v jakémkoli režimu se začala střediska ode dneška připojovat k Manifestu horských areálů a sportovišť s názvem 12 vět 2021. Iniciativa vzešla z horského areálu Kraličák na Šumpersku, zaštítěna je Asociací lanových drah. Podle mluvčí Kraličáku Petry Křížkové se chystají zapojit další desítky středisek. Slogany 12 vět 2021 vyvěsilo středisko na ploty i na své webové stránky, svůj nesouhlas chystá také vyjádřit videem natočeným se svými zaměstnanci na sociální síti.

11:32

V Královéhradeckém kraji stoupl počet nákaz o 594 na 70 508. Aktuálně nemocných je v kraji 8013. Nejrychleji v ČR se nákaza šíří na Trutnovsku.

11:09

Úřad práce ČR už vyplatil v Moravskoslezském kraji v programu Antivirus více než 2,2 miliardy korun. O příspěvek požádalo od loňského dubna přes 6900 zaměstnavatelů a úřad podpořil více než 280 000 zaměstnanců. 

10:38 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministerstvo zdravotnictví doporučí používání léků na covid-19 na bázi takzvaných monoklonálních protilátek. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě. Jde o látky kasirivimab a imdevimab od firmy Regeneron a bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Vhodné jsou pro lidi s vysokým rizikem těžkého průběhu onemocnění covid-19.

"Z diskuse klinické skupiny vyplynulo, že tyto léky představují velmi slibnou variantu pro léčení těchto pacientů, což potvrzují také zkušenosti ze zahraničí. Zahájili jsme proto kroky, které je umožní používat, přestože se jedná o dosud neregistrované léčivé přípravky," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

10:26

V neděli přibylo v Karlovarském kraji 157 nákaz koronavirem, méně než před týdnem. Aktuálně se s covidem-19 léčí 6578 lidí, dosud nejvíce.

10:21

První dvě darované linky na výrobu respirátorů z Tchaj-wanu dnes v Praze zahájily zkušební provoz. Měsíčně vyrobí asi dva miliony respirátorů.

10:13

Karlovarský kraj zřídil pro očkování seniorů starších 80 let nové vakcinační centrum v nemocnici v Ostrově. Jeho provoz budou zdravotníci upravovat podle množství dostupné vakcíny. Další očkovací místo doplní stávající čtyři v kraji, dvě v Chebu a po jednom v Karlových Varech a v Sokolově. Očkovací místo je schopno odbavit až 100 zájemců denně, řekla dnes mluvčí ostrovské nemocnice Markéta Singerová.

10:00

V Pardubickém kraji v neděli přibylo 134 případů nákazy koronavirem. V týdenním srovnání je počet nově nakažených lidí vyšší. Minulou neděli bylo 99 a předminulou pak 89 nových případů. Od jara testy prokázaly v kraji nemoc covid-19 u 55 785 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

09:27

Pendleři vyjíždějící denně za prací do Německa se dnes ostře ohradili proti vyjádřením některých politických špiček, že jsou zdrojem nákazy příhraničních oblastí ČR a zdrojem přenosu mutace nemoci covid -19 do Česka. Stigmatizovat pendlery jako zdroj nákazy je nadmíru nezodpovědné, uvedla dnes v prohlášení Asociace pendlerů ČR. Požaduje konkrétní data nebo veřejnou omluvu politiků.

"Toto vyjádření pana poslance a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa a prohlášení pana ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) považuji za nehoráznost ke spoluobčanům ČR, kterým v příhraničních oblastech mnohdy na uživení rodin nic jiného než vyjíždět do zahraničí nezbývá," uvedla předsedkyně asociace Zuzana Vintrová. Podle ní nebyla předložena žádná konkrétní data, které by opravňovala k tomuto tvrzení.

09:26

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 61 potvrzených nákaz novým koronavirem. Je to o 116 méně než v sobotu a o 25 případů méně než minulou neděli, o týden dříve bylo v neděli 131 nově nakažených. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví, které je zpětně reviduje.

09:00

V Ústeckém kraji přibylo v neděli 166 potvrzených nákaz koronavirem, je to o čtyři více než před týdnem. V neděli zemřelo s covidem-19 pět pacientů.

08:58

Za víkend v Olomouckém kraji přibylo 171 nákaz covidu-19, v neděli jich bylo 85. Oproti předchozímu víkendu to bylo nepatrně více, o osm případů.

08:40

Ve Středočeském kraji přibylo za sobotu a neděli 1044 nakažených. Je to téměř o 270 případů více než za předešlý víkend. V neděli přibylo 272 případů.

08:30 Ilustrační foto.

V neděli přibylo v Praze 339 potvrzených případů koronaviru, o 15 více než před týdnem. S nákazou covid-19 dosud v metropoli zemřelo 1523 lidí.

08:30

Laboratoře v Libereckém kraji odhalily za víkend 306 případů koronaviru, o 12 víc než před týdnem. Vakcínu zatím v kraji dostaly jen dvě procenta obyvatel.

08:27

V neděli přibylo v Česku 2415 případů nákazy novým typem koronaviru. Je to o 157 méně než před týdnem, v předchozích dnech v týdnu jich spíše přibývalo. V neděli se ale méně testuje a i proti předchozí neděli laboratoře provedly méně testů. V nemocnicích v neděli ubylo zhruba 30 lidí s covidem, je jich tam 5473. Ve vážném stavu je 986 pacientů, tedy o 11 méně než v sobotu. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví.

08:22 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministerstvo zdravotnictví přerozdělilo vysoce postaveným úředníkům resortu a dalších institucí skoro čtyři miliony korun na odměnách. Vyplývá to z informací serveru iRozhlas. Samotní lékaři a další personál musí ale na bonusy za zvláštní nasazení v době pandemie čekat do letošního dubna, píše server.

07:11

"Existují už experimentální data, která se týkají i výdrže viru na povrchu a ve vzduchu. Ta říkají, že v obou případech virus výrazně kratší dobu přežije v teplém a slunném než v chladném počasí," podotýká Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky. "15 minut, které se považují za dobu nerizikového kontaktu, jsem nikdy nebral jako relevantní," říká. 

07:09

Rizikové skóre PES zůstává pátý den na 71 bodech. Ve čtvrtém stupni rizika se drží od půlky ledna, opatření ale odpovídají pátému stupni. Reprodukční číslo činí 1,05, což znamená, že šíření epidemie zrychluje. Je tomu tak s výjimkou jednoho dne od začátku února.

06:56

Německé zdravotní úřady nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za uplynulých 24 hodin dalších 4535 případů koronavirové infekce a 158 souvisejících úmrtí. 

06:39

Stát prodělal miliardy, respirátory, které nakoupil, měly podvodné razítko a mohly ohrozit zdraví. Certifikaci získaly tak, že se cestou zastavily v Turecku. "Nedá se mluvit o tom, že by čínský respirátor nějak mohutně zadržoval viry," říká ekonom KoroNERV Miroslav Tym. 

06:37

Provozovatelé malých ubytovacích zařízení mohou od dnešních 16:00 žádat o podporu z programu COVID ubytování. Ubytovatelé v soukromí, malé penziony či apartmány mají nárok na 200 korun na pokoj za 78 dnů nuceného uzavření kvůli druhé vlně pandemie koronaviru. Na pomoc je připraveno půl miliardy korun. Příjem žádostí bude otevřen do 31. března.

06:37

Vláda projedná žádost sněmovně o další prodloužení nouzového stavu, jenž aktuálně končí s nedělí 14. února. Kabinet by se mohl zabývat také případným omezením možnosti cestování mezi kraji. Premiér Andrej Babiš toho ale není přívržencem. Na druhou stranu by měl kabinet debatovat o širším otevření škol. Na stole je návrh, podle kterého by se mohly do lavic vrátit nejprve poslední ročníky středních škol. Předpokládá se pravidelné testování žáků i zaměstnanců škol. 

06:35

Jihoafrická republika v neděli oznámila, že pozastaví očkování vakcínou proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. V sobotu AstraZeneca informovala, že její vakcína má podle předběžných dat jen omezenou účinnost proti mírnému průběhu covidu-19 u lidí nakažených mutací koronaviru, která je v JAR dominantní.

AstraZeneca.
AstraZeneca. | Foto: Reuters
20:53

Návrat žáků do škol je priorita, shodli se na večerní schůzce premiér Babiš, ministr Hamáček a předsedové Pirátů a STAN. Termín návratu ale nezazněl.

18:09

Souhrn z neděle 7. února

Epidemická situace v Česku se nelepší, pokles denních přírůstků nakažených se v posledních dnech navzdory pokračujícím restrikcím zastavil, nemocnice jsou dál přetížené. Stagnaci zřejmě způsobilo i šíření takzvané britské mutace koronaviru. Tato nakažlivější varianta se podle předběžných údajů prokázala ve zhruba deseti procentech dosud analyzovaných vzorků, řekl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

V zemi pokračuje očkování proti nákaze, vakcínu dostávají přednostně zdravotníci, klienti a zaměstnanci domovů pro seniory a lidé starší 80 let. Obě potřebné dávky má v ČR zatím přes 91 000 lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce navrhnout, aby se od března otevřela registrace a rezervace na očkování i pro lidi starší 60 let.

V nemocnicích bylo před víkendem asi 5800 pacientů s covidem. Jejich počet by musel klesnout na zhruba dva tisíce, aby nemocnice mohly obnovit neakutní péči, řekl v ČT šéf ÚZIS Ladislav Dušek. Ani na začátku března tak není pravděpodobné, že by počty hospitalizovaných klesly dostatečně. Ve vážném stavu zůstává zhruba tisícovka pacientů s covidem.

Testy v sobotu odhalily dalších 4800 případů covidu, to je o zhruba 750 víc než ve stejný den minulého týdne. I v dalších dnech uplynulého týdne většinou denní přírůstky nakažených ve srovnání s předchozím týdnem rostly, případně stagnovaly.

Nemocnice jsou podle ministerstva zdravotnictví na hraně kapacit. Právě jejich naplněnost je nyní pro vládu hlavním ukazatelem pro určování opatření proti šíření nákazy. Statistiky ministerstva totiž nezohledňují například to, že covidový pacient v nemocnici je po určité době veden ve statistikách jako negativní. V nemocnici ale zůstává, často týdny až měsíce na intenzivním lůžku.

Rizikové skóre PES bylo k dnešku na hodnotě 71 bodů ze sta, víc než tři týdny se drží ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Země se ale od 27. prosince loňského roku řídí opatřeními podle nejpřísnějšího stupně.

17:32

V pečovatelském ústavu pro důchodce na severozápadě Německa se rozšířila britská varianta koronaviru. Testy ji prokázaly u 14 tamních seniorů, kteří přitom už 25. ledna dostali druhou dávku vakcíny společností Pfizer/BioNTech proti nemoci covid-19.  

U infikovaných je průběh onemocnění dosud asymptomatický, lehký, sdělil mluvčí okresního úřadu v Osnabrücku Burkhard Riepenhoff. Dodal, že podle lékařů to může být díky pozitivnímu působení použité očkovací látky.

17:14 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby se od března otevřela registrace a rezervace na očkování proti covidu-19 pro lidi starší 60 let. Debatovat se o tom má podle něho příští týden. V současné době se očkují jen zdravotníci, senioři nad 80 let a klienti a zaměstnanci v domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem.

"Budu navrhovat, abychom otevřeli další registrace od 1. března pro věkové kategorie 60 plus. Ale zároveň přednost musí mít pacienti, kteří mají vícero nemocí," řekl Babiš ve svém dnešním pořadu Čau lidi. Zdůraznil, že nejde o schválenou strategii. "Klinická skupina o tom bude rozhodovat příští týden," dodal ministerský předseda.

16:02

Rakousko od pondělí kvůli šíření koronaviru výrazně zintenzivní kontroly na hranicích se všemi sousedními zeměmi. Oznámilo to dnes podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Upozornilo, že rakouský ministr vnitra Karl Nehammer dnes na toto téma telefonicky hovořil se svým německým protějškem Horstem Seehoferem z Křesťanskosociální unie (CSU).

Foto: Jakub Plíhal
15:49

Maďarské úřady daly souhlas k použití ruské vakcíny Sputnik V k očkování proti nemoci covid-19. Na facebooku to dnes oznámil ministr zdravotnictví Miklós Kásler. Maďarsko tak začne vakcinaci touto ruskou látkou ještě před tím, než své doporučení vydá Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Povolení očkovat již čtvrtou vakcínou v zemi podle Káslera následovalo poté, co Centrum pro veřejné zdraví dokončilo všechna nezbytná prověřování ruského preparátu. V Maďarsku jsou nyní k dispozici už vakcíny firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

15:26

Elektivní, tedy plánované zákroky se v nemocnicích v blízké době neobnoví kvůli množství hospitalizovaných s covidem-19. Počet hospitalizovaných by musel klesnout asi na 2000, nyní je takových pacientů 5800. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Dodal, že se zastavil pokles denních přírůstků nakažených, což zřejmě působí šíření britské mutace koronaviru. Kdyby předchozí trend poklesu pokračoval, dostával by se už podle něj počet hospitalizovaných pomalu na úroveň, kdy by bylo možné zahájit i plánované operace a zákroky. Počty nově nakažených ale stagnují.

14:32

Německo by mohlo přijmout jen deset českých pacientů s covidem-19, zatímco v Česku jek dnešnímu poledni rezerva 218 intenzivních lůžek. Podmínkou Němců by navíc bylo, aby převezení pacienti neměli britskou mutací koronaviru. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Jeho šéf Jan Blatný (za ANO) v posledních dnech čelil kritice, že transport pacientů z přetížené chebské nemocnice do sousední země odmítl.

13:57

Průběžná data ukazují, že britská mutace se v ČR prokázala asi 10 procentech analyzovaných vzorků, řekl v ČT šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

13:14

Zákaz cestování mezi kraji, o kterém mluví ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), je zbytečný a byl by těžko vymahatelný. V dnešní Partii na CNN Prima News se na tom shodli hejtmani Pardubického, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje a pražský primátor. Hejtmani se jinak Blatného, o jehož možném odvolání se spekuluje, zastali. S kraji podle nich komunikuje dobře a hlavní vinu na zmatcích nesou vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO).

12:32

Nové mobilní odběrové místo na antigenní testy v Rozvadově na Tachovsku začala ráno provozovat před obecním úřadem Záchranná služba Asociace samaritánů České republiky Praha-západ. Za tři a půl hodiny otestovalo 205 pendlerů, kteří potřebují negativní testy na koronavirus proto, aby mohli jezdit do práce do Německa. Asociace samaritánů původně nasadila jeden testovací tým, kvůli velkému zájmu musela povolat i druhý tým, řekl dnes ČTK koordinátor odběrových týmů Stanislav Částečka.

12:25

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí navrhne finanční motivaci lidí tak, aby se nevyhýbali karanténě nebo izolaci. Ve hře je příspěvek, nebo vyšší nemocenská. Maláčová to uvedla v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Poslanec a ekonomický expert opoziční ODS Jan Skopeček se k záměru staví rezervovaně.

Příplatek k nemocenské by mohl být podle Maláčové 375 korun denně, ale tak, aby nikdo nedostal víc než dřívější průměrný výdělek. Jinou variantou je růst nemocenské z nynějších 60 procent na 90 procent. Většina členů kabinetu podle Maláčové motivací lidí zůstávat kvůli covidu v karanténě nebo v izolaci podporuje. "Vůle začít to řešit přišla až s britskou mutací (koronaviru)," řekla ministryně.

10:04

Závěrečné ročníky středních škol by se mohly vrátit do lavic 1. března se zavedením pravidelného testování žáků i zaměstnanců škol na covid-19. Vyplývá to z návrhu, který by měl ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí předložit vládě. Materiál má ČTK k dispozici. Testovat by se podle něj mělo každých sedm až 14 dnů takzvanými neinvazivními RT-PCR testy, tedy například ze slin. Odběr by si měl ve škole dělat každý sám. V další fázi by se testování mohlo rozšířit i na středoškoláky v oborech s praktickou výukou. Pro základní školy by se podle úřadu měly zvážit neinvazivní antigenní testy.

09:54

Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných, neúplných a zatím oficiálně nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než 50 procent. Na twitteru to uvedl imunolog Zdeněk Hel z iniciativy vědců Sníh. Situace je podle něj alarmující, dosavadní výsledky označil za velice nepříznivé až šokující. 

08:25

Ve vážném stavu bylo ke včerejšímu dni 989 pacientů s covidem, což je v únoru zatím nejméně. Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru nakazilo téměř 1,035 milionu lidí, skoro 920 000 se mezitím vyléčilo a 17 235 lidí s covidem zemřelo. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Aktuálně se s nákazou potýká v zemi přes 98 000 lidí. V sobotu laboratoře provedly 14 500 PCR testů na covid-19 a přes 13 000 antigenních testů, to je zhruba poloviční počet než ve všední dny. Podíl potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů stoupl z necelých 28 procent na 32,69.

08:11

Testy v sobotu odhalily dalších 4800 případů koronaviru, o 750 víc než před týdnem. Počet lidí s koronavirem v nemocnicích klesl na 5450, úmrtí je 17 235.

07:38

Rizikové skóre protiepidemického systému PES je k dnešku 71 bodů ze sta, už víc než tři týdny tak odpovídá čtvrtému z pěti stupňů pohotovosti. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že po zpětné revizi dat se na této hodnotě drží čtvrtý den po sobě. Reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru stouplo oproti předchozímu dni o jednu setinu na 1,05. Pokud se číslo dostane pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje.

20:10

Počet pacientů s koronavirem na jihu Čech se za posledních 24 hodin zvýšil o 70. Momentálně hygienici evidují 4959 případů covidu-19. Za posledních 24 hodin se 350 nemocných uzdravilo, informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

"Ve 131 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a v 53 na pracovišti. Nově onemocnělo pět zdravotníků a 24 pracovníků či klientů sociálních služeb. Tři desítky nových případů se týkaly škol. Dvě osoby se infikovaly v zahraničí. Jedna v Rakousku a jedna na Ukrajině. U ostatních případů zatím nebylo možné do sobotního večera zdroj nákazy identifikovat," uvedla Kotrbová.

18:40

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) společně vyzvali vládu Andreje Babiše (ANO), aby nezaváděla omezení pohybu mezi hlavním městem a Středočeským krajem. Upozornili na to, že dohromady oba kraje tvoří jednu funkční aglomeraci, která je propojena dopravně, sociálně i ekonomicky. "Je zásadně nutné zachovat i propojení v oblasti zdravotnictví," napsali na Twitteru.

18:24

Počet lidí, u nichž se v Nizozemsku od začátku pandemie prokázala nákaza koronavirem, překonal milion. Vyplývá to z údajů zveřejněných Nizozemským národním institutem veřejného zdraví (RIVM). První případ koronaviru Nizozemsko zaznamenalo loni 27. února. V sobotu RIVM informoval, že se nákaza potvrdila u dalších 4075 lidí, čímž celková bilance infekcí od začátku pandemie vystoupila na 1 001 826. Dosud po nákaze v zemi zemřelo 14 355 lidí.

16:15

Epidemická situace v České republice zůstává dál vážná - v pátek přibylo dalších 8559 potvrzených případů covidu, zhruba o 500 víc než před týdnem. Počet zemřelých s koronavirem přesáhl hranici 17 tisíc. Protiepidemické skóre PES stouplo o dva body na 73 ze sta, a to kvůli mezitýdennímu nárůstu počtu hospitalizovaných, u nichž se nákaza koronavirem zjistila až v nemocnicích.

Podle ministerstva zdravotnictví jsou nemocnice na hraně svých kapacit. Před víkendem evidovalo 5756 hospitalizovaných s covidem, což bylo ve srovnání s předchozím dnem i týdnem méně. Statistiky ovšem nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru a jsou vedeni jako negativní, v nemocnicích ale dál zůstávají, někdy i týdny až měsíce

15:14

Izraelské mezinárodní Ben Gurionovo letiště zůstane pro naprostou většinu cestujících zavřené do 20. února. O prodloužení této uzávěry v pátek informovala izraelská vláda. Opatření má zabránit průniku nových mutací koronaviru do Izraele, kde tyto varianty viru již přispěly k prudkému nárůstu nakažených. Informoval o tom izraelský web The Times of Israel.

Hlavní izraelské mezinárodní letiště je téměř úplně zavřené od 25. ledna. Výjimku mají nákladní letecká doprava či letouny využívané v nouzových situacích. Izraelská vláda v uplynulých týdnech zpřísňovala ochranná opatření ve snaze zabránit masivnímu šíření britské a jihoafrické varianty koronaviru. Navzdory úspěšnému vakcinačnímu programu a měsíc trvající třetí plošné uzávěře se zemi stále nedaří výrazně snížit počty nově infikovaných.

Letiště v Tel Avivu, Ilustrační foto.
Letiště v Tel Avivu, Ilustrační foto. | Foto: Reuters
13:04

V Plzeňském kraji přibylo v pátek 743 nových případů koronaviru, zemřelo pět lidí. Vyočkováno bylo 15 099 dávek vakcín, druhou dávku má 1590 lidí.

12:58

V Karlovarském kraji v pátek přibylo 587 případů nákazy koronavirem. Za prvních pět únorových dní bylo potvrzeno 2654 případů. I přes páteční převozy dvacítky pacientů s nemocí covid-19 je v kraji nadále kritická situace s kapacitou volných lůžek, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

11:59

 Bez nouzového stavu nelze zachovat mnohá opatření proti šíření pandemie covidu-19, už loni to podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ukázal rozsudek pražského městského soudu. Při rozvolnění opatření bude podle něj velmi komplikované pandemii zvládnout a hrozí zhoršení situace. Vojtěch to řekl v rozhovoru s ČTK. Zároveň se domnívá, že současná protiepidemická opatření není třeba zpřísňovat, spíše dodržování lépe vymáhat.

11:49

Česká republika má za uplynulých čtrnáct dní asi 87 800 nových případů nákazy novým typem koronaviru. S 821 případy na 100 000 obyvatel je ČR ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě, má asi čtyřikrát více případů než sousední Rakousko (214) a Polsko (198). Nejlépe je na tom Maďarsko, které vykázalo v uplynulých 14 dnech 172 nových případů na 100 000 obyvatel.

Srovnání celkového počtu případů nakažených novým typem koronaviru za uplynulých 14 dní v ČR, sousedních zemích a v Maďarsku (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel):

ZeměCelkový počet případů za uplynulých 14 dní na 100.000 obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní*
Česko82187.800
Slovensko48526.500
Rakousko21419.000
Polsko19875.200
Německo184152.800
Maďarsko17216.800

*zaokrouhleno na stovky

Zdroj: nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK

11:26

Zdravotní systém nebyl na pandemii nemoci covid-19 před rokem připraven,  vzpomíná v rozhovoru pro ČTK tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Poskytovatelé zdravotní péče nesdíleli data, několik měsíců trvalo, než se všichni připojili na jeden centrální systém. Data o počtu pozitivních případů se v počátku sbírala se zpožděním a sdílela se prostřednictvím excelových tabulek. První tři případy nákazy novým typem koronaviru se v Česku potvrdily loni 1. března.

Vojtěch připomněl, že zdravotnictví v Česku je decentralizované, jsou soukromá i státní zdravotnická zařízení, v případě státních jsou mezi zřizovateli obce, kraje i ministerstvo.

"Systém nebyl připraven na takovouto epidemii. My jsme museli zcela decentralizované zdravotnictví připojit na centrální systém a vše dát dohromady," uvedl Vojtěch. Právě napojení dat do jednoho systému během jara považuje za úspěch. Vznikl mimo jiné národní dispečink lůžkové péče, který poskytuje přehled kapacitě lůžek v nemocnicích.

Foto: DVTV
11:25

Předseda ODS Petr Fiala žádá otevření škol.

11:11

Okres Trutnov je opět regionem, kde se nákaza v ČR šíří nejrychleji. Za posledních sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel asi 1265 případů.

10:38

Správa hmotných rezerv začala odvážet 500 lůžek z rušené polní nemocnice v pražských Letňanech. Dnes odjely první kamiony, poslední povezou v úterý.

10:33

Čínský regulátor zdravotnických produktů oficiálně schválil používání vakcíny CoronaVac proti covidu-19 u široké veřejnosti. Oznámila to dnes čínská společnost Sinovac, která vakcínu vyvinula. Vakcínu CoronaVac již využívá čínský očkovací program, jenž se soustředí na rizikové skupiny lidí, napsala agentura Reuters.

10:30

V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 749 případů nákazy novým koronavirem. Oproti čtvrtku přibylo nakažených o 231 a oproti minulému pátku o 77.

10:29

Ministerstvo zdravotnictví zjišťuje právní možnosti, jak by se dalo očkování vakcínou Sputnik v Česku nouzově povolit i bez schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky. Píší to Seznam Zprávy.

Ruská vakcína Sputnik V.
Ruská vakcína Sputnik V. | Foto: Reuters
10:15

V Pardubickém kraji za pátek stoupl počet potvrzených případů koronaviru o 493 na 55 341. Aktuálně nemocných bylo 5535 a vyléčených 49 098.

09:53

Na jižní Moravě přibylo za posledních 24 hodin 709 případů covidu-19, v nemocnicích ubylo 31 hospitalizovaných a šest lidí po nákaze zemřelo.

09:41

Pravidelné testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách by mohlo začít ještě v únoru. Antigenní testy v podnicích by proplácely zdravotní pojišťovny. Dohodli se na tom zaměstnavatelé se zástupci ministerstev. ČTK to řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Podle něj bude začátek testování v podnicích záviset na tom, kdy ministerstvo zdravotnictví dokončí nastavení podmínek vyšetření. Lidé mohou nyní chodit na antigenní testy do testovacích míst zdarma každé tři dny.

09:19

Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 1279 nakažených covidem-19. Je to o 87 případů více než ve čtvrtek a o 254 více než za předchozí pátek.

09:02 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v pátek 902 nových případů covidu, stejně jako před týdnem. Nakažených je nyní 10 280 lidí, od začátku epidemie je skoro 1500 úmrtí.

08:50

V Olomouckém kraji testy v pátek potvrdily 381 nákaz novým koronavirem. Je to o 49 více než ve čtvrtek, ale o 39 případů méně než minulý pátek. Páteční hodnota je druhou nejnižší za tento týden. Ve středu v kraji přibylo 404 nákaz covidem-19, v úterý 512 a v pondělí 484. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví, které je zpětně reviduje.

08:47

V Libereckém kraji v pátek přibylo 421 nákaz covidem, o 28 víc než minulý týden. Od prvního případu už testy covid-19 v kraji potvrdily u 47 901 lidí

08:39

Do centrálního dispečinku společnosti Avenier v Říčanech u Prahy dnes ráno dorazila první dodávka vakcíny od firmy AstraZeneca, kterou pro použití v EU schválila Evropská komise minulý týden. Podle informací ČTK se jedná o 19 200 dávek, které se nyní vyloží a jejich rozvoz do očkovacích center začne v pondělí. Distribuci prvních dodávek prozatím zajistí firma Avenier ze skupiny Agel.

Podle původních informací měla dodávka přijet do Říčan už mezi 5:00 a 6:00, nakonec dorazila až kolem 8:30. Vakcínu není na rozdíl od dosud v Česku používaných látek Pfizer/BioNTech a Moderna nutné převážet a skladovat v hlubokých mrazech.

08:37

V pátek přibylo v Česku 8559 potvrzených případů covidu, zhruba o 500 víc než před týdnem. Počet zemřelých s koronavirem přesáhl hranici 17 000. V nemocnicích bylo před víkendem 5756 nakažených, asi o 180 méně než předchozí den a o 150 méně než minulý pátek. Ve vážném stavu bylo 1018 pacientů, o něco méně než o den dřív. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nemocnice jsou podle ministerstva zdravotnictví na hraně kapacit, právě jejich naplněnost je nyní podle vlády hlavním ukazatelem pro určování opatření proti šíření nákazy. Začátkem ledna bylo v zemi přes 7000 hospitalizovaných s covidem, od té doby jejich počet klesá.

07:21

Protiepidemické skóre PES k dnešku stouplo o dva body na 73. Od poloviny ledna tak nepřetržitě odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti, země se ale řídí opatřeními pro nejpřísnější, pátý stupeň. Index se zhoršil kvůli mezitýdennímu nárůstu hospitalizací pacientů, u nichž se covid-19 prokázal až v nemocnici. Reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru oproti pátku mírně stouplo na 1,04. Výši skóre to ale neovlivnilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Původně se indexem PES měla řídit opatření proti šíření koronaviru, ale nyní už jeho hodnota není relevantní, hlavním ukazatelů je pro vládu naplněnost nemocnic.

07:07

Kvůli pandemii covidu-19 přibývá ženské obřízky v Africe. Počet nahlášených případů mrzačení ženských pohlavních orgánů roste od Keni, přes Somálsko, Tanzanii po Libérii nebo Nigérii, napsala nadace Thomson Reuters Foundation s odvoláním na ochránce ženských práv. Zranitelné dívky nechodí do škol, a nejsou tak pod ochranou učitelů, karanténní opatření omezila práci lidskoprávních organizací, zdravotníci se musejí soustředit na pacienty s covidem-19. Mnoho rodin navíc zchudlo a jejich členové doufají, že po obřezání dívky provdají.

Když patnáctiletá keňská dívka Margaret (jméno je kvůli její ochraně změněno) loni v létě zaslechla, že rodina pro ni plánuje obřízku, věděla, že šance na vyjednávání jsou mizivé. Škola byla kvůli pandemii už pět měsíců zavřená, a jelikož rodiče nevěděli, kdy výuka opět začne, rozhodli se ji provdat. "Chtěli mě nechat obřezat, abych se vdala a získali věno," svěřila se mladá Keňanka nadaci Thomson Reuters Foundation. "Když jsem jim říkala, že chci dál studovat, neposlouchali," dodala. Z domova proto utekla a díky sousedům se dostala k charitě, která jí pomohla.

07:06

V Německu v pátek přibylo 10 485 případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 689 lidí. Informoval o tom dnes Institut Roberta Koch (RKI).

Od počátku epidemie se nákaza virem SARS-CoV-2 v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, prokázala u více než 2,27 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo 61 286 infikovaných. Zhruba 2,02 milionu lidí se již uzdravilo.

Nejvíce nakažených za den zaznamenal RKI 18. prosince - tehdy do statistik přibylo 33 777 nových infikovaných, z toho ale 3500 tvořily případy nahlášené se zpožděním. Nejvíce mrtvých s covidem-19 za den hlásil RKI 14. ledna. Bylo jich 1244.

07:06

Polovina dětí začala v důsledku epidemie covidu-19 využívat internet častěji než dříve. Samostatně ho používají čtyři pětiny dětí od šesti let a jejich podíl s věkem roste. Jen kolem poloviny českých rodičů ale vnímá riziko ohrožení dětí kybernetickými hrozbami. Tři čtvrtiny rodičů se domnívají, že jejich dítě se dosud na internetu s žádnou hrozbou nesetkalo. Pětina matek a otců však přiznává, že o tom nemá přehled. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sophos, která je světovým dodavatelem kybernetického zabezpečení.

Podle průzkumu používá nyní vlivem distanční výuky a omezení jiných aktivit v Česku 52 procent dětí na prvním stupni základních škol internet častěji než před epidemií. Jen pět procent ho využívá méně. Nárůst míry času on-line strmě stoupá s věkem dětí. U desetiletých činí 77 procent. Vyšší nárůst je u dětí z větších měst a také v rodinách s vyšším vzděláním.

06:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: