Restauratéři nebudou muset kontrolovat testy či očkování zákazníků, řekl Havlíček

Přenos skončil
V pondělí se v Česku otevřou zahrádky restaurací. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nebudou restauratéři muset kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali covid-19 v posledních 90 dnech. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole, kterou budou provádět hygienici či policisté.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer
Přenos skončil
21:43

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

20:49

Hygienici na jihu Čech evidují 81 případů covidu, o 102 méně než minulý pátek. Tři nemocní zemřeli. Za týden připadá na 100 000 obyvatel 109 případů.

18:38

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85 621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu.
 • Denní počty nově potvrzených případů covidu dál klesají, ve čtvrtek laboratoře odhalily 1218 nakažených, nejméně ve všední den od poloviny září.
 • Počet případů covidu na 100 000 obyvatel, zásadní ukazatel pro rozvolňování, dál klesá, k dnešku se snížil z 82 na 79.
 • Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. 
 • Ministerstvo zdravotnictví prodlužuje dobu, kterou považuje po prodělání covidu-19 za bezpečnou před další infekcí, ze současných tří na šest měsíců. Očkovat bude dál možné už po třech měsících.
 • Lidé, kteří mají aspoň 22 dní po první dávce očkování proti covidu-19 v České republice, se budou moci bez karantény a nutnosti testu na koronavirus vracet ze zemí se střední a vysokou mírou rizika. 
 • Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra.
18:31

"Od 1. července by měl začít platit tzv. zelený certifikát, jehož zavedení Česko v EU dlouhodobě podporuje," řekl Kulhánek.

18:29

Česko bez jakýchkoliv dalších požadavků umožňuje cesty z okolních zemí na naše území na dobu nepřesahující 12 hodin, řekl Kulhánek. Pendleři, kteří jezdí za prací do německého Saska, mohou nově vycestovat bez omezení vždy až na 24 hodin. Příhraniční styk na méně než 24 hodin je možný bez testu a bez karantény, což otevírá i cestu nákupům Čechů v této spolkové zemi.

18:27

Za podobných podmínek by nyní měly tyto státy umožnit vstup osob očkovaných v Česku - zatím s výjimkou Slovenska, které o podmínkách vstupu stále jedná.

18:26

Od 15. května 2021 se umožní vstup očkovaným osobám 22 dní po první dávce očkování - a to z Německa, Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska. Z Rakouska od 19. května, uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

17:00

Slovensko by o umožnění neomezeného vstupu Čechů s 22 dny po první dávce očkování mělo rozhodnout příští týden, řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

16:14

Ministerstvo průmyslu a obchodu u programu COVID 2021 hlásí zhruba 12 900 žádostí za asi 5,6 miliard Kč. Díky získání notifikace Evropské komise začalo dotace vyplácet.

15:17 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministr zdravotnictví Arenberger považuje vysvětlení svých majetkových poměrů za dostatečné. Rezignovat nehodlá. Uvedl, že nic špatného neudělal.

15:15

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění opatření o testování. Zrušil ho nejvyšší správní soud, kritizoval povinnost OSVČ hlásit se praktickému lékaři s potizivním AG testem.

15:10 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Nic nebrání tomu, aby se lidé mohli nechat očkovat již tři měsíce po prodělaném covidu, jak to bylo plánováno dosud, ačkoli ta lhůta byla prodloužena," řekl dnes ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). 

15:00 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Nyní jsme na čísle 79 nakažených na 100 tisíc obyvatel, příští týden bychom se mohli dostat na číslo 70, které odpovídá dalšímu rozvolňovacímu balíčku," popsal dnes ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Další rozvolnění tak podle něj nebude nutné odkládat.

 

14:57 Karel Havlíček (ANO)

Lidé, kteří mají aspoň 22 dní po první dávce očkování proti covidu-19 v České republice, se budou moci bez karantény a nutnosti testu na koronavirus vracet ze zemí se střední a vysokou mírou rizika. Na tiskové konferenci po dnešním zasedání vlády to řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Od soboty bude umožněn vstup osobám, které mají alespoň 22 dní po první dávce vakcíny, z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska. Za podobných podmínek by měly tyto státy umožnit vstup osob očkovaných v Česku, zatím s výjimkou Slovenska, které o podmínkách stále jedná, řekl Havlíček.

 

14:55 Karel Havlíček (ANO)

Internetové připojení bude k dispozici i obchodních centrech, rozhodla dnes vláda," sdělil na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

14:53 Karel Havlíček (ANO)

"Wifi bude možno na zahrádkách restaurací používat, schválila vláda," sdělil dnes vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

"Hosté, kteří navštíví zahrádky, by měli být očkováni nebo testováni, případně by měli prokázat, že covid prodělali," doplnil Havlíček. Povinnost kontrolovat nebude pro provozovatele zahrádek. Zákazníci se budou muset prokázat případné kontrole stran hygieny, případně policie.

 

14:28

V nemocnicích ve Zlínském kraji postupně ubývá pacientů s covidem-19. Dnes jich ve čtyřech krajských nemocnicích leží 159, minulý pátek 177 a o týden dříve 211. Na lůžkách intenzivní péče je 22 covid pozitivních, umělou plicní ventilaci potřebuje 12 z nich. Ve zlínské nemocnici je k dnešku 84 pacientů s koronavirem, řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

13:03

Komerční dopravci provozující linkové autobusy dostanou za loňské ztráty kompenzace. Stát pro nový program COVID Bus Linka vyčlení 100 milionů korun.

12:14

Prodloužení intervalů mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech ze tří na 12 týdnů vytváří u starších lidí třiapůlkrát více protilátkových odpovědí. Vyplývá to podle agentury Reuters z britské studie, která byla dnes zveřejněna.

12:04

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Sdělila to dnes mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. Podle ní chce ale ministerstvo školství změnit způsob testování na covid-19 tak, aby byly školy v přírodě realizovatelné. Požaduje, aby podmínky pro ně zohledňovaly mimo jiné pravidelné testování žáků ve školách.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) toto pondělí potvrdil, že žáci budou moct do škol v přírodě vyjet od 31. května, podmínky ale nepřiblížil. Už 7. května v rozhovoru s Radiožurnálem avizoval konání škol v přírodě od konce tohoto měsíce ministr školství Robert Plaga (za ANO). Řekl tehdy, že podmínky bude muset určit hygienická služba a ministerstvo zdravotnictví.

11:33

Češi mohou opět jezdit za nákupy do Saska bez testů, pokud jejich pobyt na území této německé spolkové země nepřekročí 24 hodin. Plně očkovaní proti nemoci covid-19 a také uzdravení v Sasku rovněž nemusí do karantény, potvrdilo saské ředitelství spolkové policie.

11:33

V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 243 potvrzených případů nákazy koronavirem. Proti středě je to o 80 nakažených více. Proti minulému čtvrtku je to o 37 více. Nově nakažených za posledních sedm dní je 114 na 100 000 lidí, o tři více než ve středu. Tento ukazatel vzrostl po 18 dnech poklesu. Vyplývá to z údajů Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

11:24

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83 546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

10:59

Pandemie koronaviru v Plzeňském kraji dál slábne. Za sedm dní přibylo v kraji 268 případů, zhruba o třetinu méně než 396 nákaz v předcházejícím týdnu. Týdenní krajská bilance je nejnižší od začátku loňského září. Ještě ke konci března byly denní přírůstky v kraji vyšší než nyní souhrn nových případů za týden. Za uplynulých sedm dní přibylo v kraji 45 nakažených na 100 000 obyvatel, což je mezi kraji třetí nejnižší číslo. Před týdnem to bylo 68 nakažených. 

10:58

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 138 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o 61 méně než před týdnem. Týdenní incidence klesla na 90 nakažených na 100 000 obyvatel. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo i deset úmrtí lidí v průměrném věku přes 77 let. Ve 14 zdravotnických zařízeních je 164 hospitalizovaných s koronavirem.

10:34

V Ústeckém kraji v uplynulém týdnu přibylo 673 nákaz koronavirem, o 514 méně než před týdnem. Méně nákaz přibylo naposledy v polovině září.

10:13

Královéhradecký kraj s Karlovarským krajem jsou nyní nejméně zasaženými regiony v ČR, pokud jde o pandemii koronaviru. Za posledních sedm dní v obou krajích přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel shodně 32 nakažených. V hradeckém kraji to bylo před týdnem podle tohoto přepočtu 41 případů. Celostátní průměr činí 79 případů za sedm dní na 100 000 obyvatel. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví. V hradeckém kraji je nyní nákaza nejrozšířenější v okrese Rychnov nad Kněžnou, nejméně na Trutnovsku.

09:58

Za posledních sedm dní přibylo v Karlovarském kraji 94 nových případů koronaviru, což je o 23 méně než za týden předchozí, a o 57 méně než za týden předtím. Ve čtvrtek testy potvrdily nákazu u 11 lidí, ve středu u 21. Nejvíce případů za uplynulý týden přibylo v pondělí, kdy jich bylo 26. Za posledních 14 dní nepřekročil denní přírůstek nakažených hranici 40 případů. Za týden klesl podíl nakažených v kraji na 32 na 100 000 obyvatel, což je současně s Královéhradeckým krajem nejnižší číslo mezi kraji. 

09:53

Epidemie koronaviru ve Zlínském kraji šestým týdnem slábne. V kraji přibylo za uplynulý týden 690 případů covidu-19, což je o 300 méně než v předchozím týdnu, kdy přibylo 990 případů. O týden dříve jich bylo 1317, v březnu přibývalo týdně kolem 2500 nakažených. Za posledních sedm dní je v kraji 119 nově nakažených na 100 000 obyvatel, k minulému pátku jich bylo 170, o týden dříve 224, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

09:43

V Olomouckém kraji dál klesají počty nakažených covidem-19, za uplynulý týden přibylo 500 potvrzených nákaz. V mezitýdenním srovnání jich bylo o 175 méně. Kromě pondělka se počty nakažených držely denně pod hranicí sto případů, za čtvrtek hygienici evidovali 65 případů, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. Za posledních sedm dní je na 100 000 obyvatel evidováno 79 případů. Zvýšilo se i tempo očkování, za čtvrtek bylo využito rekordních 5552 dávek.

09:35

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 872 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 427 nových případů méně. Na 100 000 obyvatel připadá ve Středočeském kraji v tuto chvíli 62 nakažených. Zdravotníci v regionu, který má 1,4 milionu obyvatel, dosud aplikovali 432 852 dávek očkování, z toho 8731 ve čtvrtek, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. Obyvatelé středních Čech však jezdí na očkování i do Prahy.

09:14

Maďarsko se dohodlo s Českou republikou na neomezeném přeshraničním cestování v případě občanů obou zemí, kteří byli očkováni proti covidu-19. Oznámil to dnes ráno maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Ministr podle agentury MTI na facebooku upřesnil, že obě země si od soboty budou uznávat osvědčení o imunitě vůči covidu-19 bez ohledu na typ použité vakcíny.

Dodal, že další jednání o neomezeném cestování v rámci Evropské unie mají následovat v polské Lodži, kde se dnes scházejí ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (Česka, Slovenska, Polska a Maďarsko).

09:04

V Pardubickém kraji za týden testy odhalily 278 nákaz koronavirem. Ve srovnání s minulými obdobími případů ubylo. Za minulý týden bylo 450 a předminulý týden 637 nakažených. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. V kraji je na 100 000 obyvatel 62 případů.

09:02

Na Vysočině přibylo v uplynulých sedmi dnech 513 lidí s covidem-19. Bylo to o 274 méně než o týden dřív, kdy testy potvrdily nákazu u 787 lidí z Vysočiny. Podle údajů starých 14 dnů byl týdenní nárůst 960 lidí. Přes klesající čísla patří podle údajů ministerstva zdravotnictví Vysočina spolu se Zlínským krajem k regionům zasaženým teď koronavirem nejvíc.

08:52

Hygienici v Jihočeském kraji evidovali za týden 933 nových případů koronaviru. Je to téměř o 20 procent méně než předchozí mezitýdenní nárůst. Jedná se rovněž o nejnižší údaj v letošním roce. Momentálně je v regionu 2845 aktivních případů koronaviru, vyplývá z aktuálních údajů jihočeských hygieniků.

08:39

V Libereckém kraji přibylo za týden nejméně nakažených covidem od poloviny září, 300. Plně očkována je desetina obyvatel kraje, částečně čtvrtina. Pozitivní test na koronavirus mělo za předchozích sedm dnů 300 lidí, o týden dřív přibylo 425 případů. V přepočtu na 100 000 obyvatel za posledních sedm dnů přibylo 68 případů, o týden dříve to bylo 96.

07:57 Ilustrační foto.

Ve čtvrtek přibylo v Praze 98 potvrzených případů koronaviru. Poprvé od loňského srpna se tak v pracovní den nárůst nakažených dostal v hlavním městě pod stovku. V mezitýdenním srovnání je to pokles zhruba o 80 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci aplikovali v pátek v metropoli 12 525 dávek vakcíny, přibližně o tisíc méně než předchozí dva rekordní dny.

07:56

Počty nových případů covidu dál klesají. Ve čtvrtek testy odhalily 1218 nakažených, asi o 350 méně než před týdnem. Proti středě je nárůst nižší o 48.

Ve čtvrtek byl také očkován proti covidu druhý nejvyšší počet lidí za den - 85 621. Od startu vakcinace zdravotníci aplikovali téměř čtyři miliony dávek.

07:40

Česko na tom bylo dlouhé týdny nejhůře v Evropě co do počtu nových případů koronaviru. Epidemická situace v zemi se ale neustále zlepšuje, přestože se postupně uvolňují některá opatření. Odborníci si to vysvětlují tím, že se výrazně zmenšil počet lidí, kteří se koronavirem mohou momentálně nakazit.

06:38

Pravidly pro cestování do sousedních zemí v době koronavirové pandemie nebo podmínkami otevření restauračních zahrádek by se na dnešním zasedání měla zabývat vláda. 

K vyjasnění pravidel pro otevření zahrádek restaurací vyzvala kabinet například Hospodářská komora. Není například jasné, jak se bude kontrolovat povinnost hostů mít negativní test na koronavirus či úplné očkování nebo doklad o prodělání nemoci v posledních 90 dnech.

Zahrádky mají být otevřeny od pondělí. Podle dosavadních informací na nich například nemá být zapnuta síť wi-fi a nemá na nich hrát hudba. Také to by se podle premiéra Andreje Babiše ještě mělo dořešit.

06:31

Skoro pětina Italů během pandemie covidu-19 brala kvůli potížím s duševním zdravím psychofarmaka. Více než čtvrtina lidí se v době zdravotní krize obrátila na psychologa a šest procent jich vyhledalo psychiatrickou péči.

Z dotazníkového průzkumu vyplynulo, že 19 procent respondentů během pandemie bralo léky proti úzkosti, antidepresiva, antipsychotika či stabilizátory nálady. K psychofarmakům se častěji uchylovali senioři, ženy a lidé propuštění z práce.

Agentura ANSA upozornila, že výsledky průzkumu odpovídají údajům italské lékové agentury AIFA, podle níž se během pandemie výrazně zvýšilo množství prodaných léků proti úzkosti a antipsychotik. Odborníci uvádějí, že každý pátý Ital během uplynulého roku zažil příznaky deprese, což je dvakrát tolik, než v době před šířením koronaviru. Zvýšil se i výskyt úzkostných poruch a poruch spánku.

06:29

Epidemická situace v Německu se dále zlepšuje. Počet nových případů koronavirové nákazy na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní klesl poprvé od 20. března pod sto. Podle Institutu Roberta Kocha se ukazatel k dnešku snížil na hodnotu 96,5.

Ve čtvrtek činila týdenní incidence 103,6, minulý v pátek to bylo 125,7. Dne 20. března, kdy se dosud naposledy dostal pod sto, byl indikátor na hodnotě 99,9.

06:27

Japonsko vyhlásilo stav nouze v dalších třech prefekturách zasažených epidemií covidu-19. Země se nedlouho před zahájením letní olympiády potýká s šířením nakažlivější varianty koronaviru.

Prefektury Hokkaidó, Okajama a Hirošima se v neděli připojí k metropoli Tokiu, Ósace a čtyřem dalším prefekturám, kde již nyní platí stav nouze do 31. května, oznámil ministr hospodářství Jasutoši Nišimura, který je v zodpovědný za opatření proti šíření covidové pandemie.

V oblastech, kde platí nouzový stav, musejí restaurace a bary zavírat nejpozději ve 20:00 a nesmějí podávat alkohol. Kina či nákupní centra s musejí zkrátit otevírací dobu. Diváků na velkých sportovních a kulturních akcích může být nejvíce 5000, uvedla agentura Kjódó. Uvedená opatření platná v dosud šesti prefekturách však v nárůst počtu případů nákazy zatím nezastavila.

Podle expertů se japonské zdravotnictví nachází na hraně svých kapacit. Země současně patří k nejpomalejším ve vyspělém světě, pokud jde o vakcinaci proti covidu-19. Podle statistiky Reuters byla dosud naočkována pouze tři procenta populace.

20:15

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

"Stejným způsobem se očkují členové diplomatického sboru, platí si jenom aplikaci, vakcínu mají zdarma," uvedl ministr. Samoplátci si uhradí i vakcínu. "Očkovací centra, která budou vybrána, budou státu zpětně platit tu vakcínu," dodal ministr. Kdy by mohlo být očkování cizincům umožněno, ministr zatím neřekl.

19:09

Přehled událostí z domova:

 • Ve středu testy v Česku prokázaly 1261 nových případů nemoci covid-19, to je o asi 600 méně než ve stejný den minulého týdne
 • Očkováno bylo 81 833 lidí, o bezmála 2500 víc než minulou středu a o zhruba 1500 víc ve srovnání s úterým
 • Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, která sdružuje asi 5000 praktických lékařů, kritizuje rozdělování vakcín. Krajští koordinátoři podle ní preferují velká očkovací centra
 • Praktičtí lékaři budou od příštího týdne dostávat vakcínu firmy Moderna přímo do svých ordinací. Měl by se tak vyřešit problém s tím, že u praktických lékařů čeká na očkování přes 216 000 lidí, z toho zhruba 23 000 seniorů nad 80 let
 • Vysoké školy by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly otevřít plně od 24. května. Některé vysoké školy ale v té době už budou mít zkouškové období
 • Venkovní bazény a přírodní koupaliště by se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. května. Vnitřní bazény a wellness 14. června, pokud se epidemická situace nezhorší
 • Lékový ústav eviduje celkem 65 případů úmrtí, která nastala v čase po očkování proti covidu-19 a je třeba prověřit jejich případnou souvislost. Za poslední týden jich přibylo deset. Zdravotníci v Česku přitom podali lidem přes 3,8 milionu dávek očkování
 • Od nedělní půlnoci se k očkování proti covidu-19 budou moci registrovat lidé ve věku 40 až 44 let. Poté už se možnost očkování otevře pro všechny lidi nad 16 let
 • Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem
18:20

Venkovní bazény a přírodní koupaliště by se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. května. Vnitřní bazény a wellness 14. června, pokud se epidemická situace nezhorší. Řekla to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Vláda v pondělí schválila, že 17. května se otevřou ostatní vnitřní sportoviště. Platit v nich bude limit jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy sportoviště. Ve skupině budou smět být maximálně dva lidé a nejvýše deset lidí celkem na sportovišti. Nutné bude dodržovat rozestupy alespoň dva metry, pokud nepůjde o členy jedné domácnosti.

18:15

Společnost Krajská zdravotní, která sdružuje šest nemocnic v Ústeckém kraji, vyplatila zaměstnancům v souvislosti s pandemií koronaviru na mimořádných odměnách 327 milionů korun. Další více než miliardu korun přerozdělila z dotací ministerstva zdravotnictví. Uvedla to ve zprávě zaslané ČTK. Krajská zdravotní (KZ) zaměstnává přes 8000 lidí a patří mezi největší poskytovatele zdravotní péče v ČR.

17:53

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

17:40 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Od soboty si bude ČR podle Arenbergera uznávat vzájemně očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem i Německem. Jedná se i se Slovenskem.

17:15

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů korun). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května. 

Ve Spojených státech v posledních dnech rychle narůstá seznam iniciativ na federální, státní i lokální úrovni, které mají za cíl nejrůznějšími způsoby nalákat obyvatele na očkování. Akce reagují na pokles tempa vakcinační kampaně. 

17:11 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Vysoké školy by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly otevřít plně od 24. května. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Od pondělí je tam dovolená praktická výuka, poslední ročníky ji měly od 26. dubna. Některé vysoké školy ale v té době už budou mít zkouškové období. Podle kritiků se na vysoké školy při zmírňování protiepidemických opatření zapomnělo.

Vláda už dříve avizovala, že v pondělí 24. května se mají vrátit do škol prezenčně středoškoláci, a to bez střídání. Také střední školy termín kritizují, protože návrat bude v týdnu maturitních zkoušek.

17:06

Pouť do portugalské Fátimy, kam se za běžných okolností každoročně sjíždějí davy věřících, se letos znovu odehrála jen v komorní verzi. Do areálu kolem baziliky Panny Marie Růžencové, kde si křesťané připomínají zjevení Panny Marie z roku 1917, se kvůli koronavirovým restrikcím dostalo jen 7500 poutníků. Byl to jen zlomek z více než 100 tisíc lidí, kteří přijížděli v době před pandemií, napsala dnes agentura Reuters.

17:03

Podle Slovenského ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je očkování vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca za současné příznivé epidemické situace přínosné jen pro lidi nad 50 let. SÚKL uvedl, že při nízké cirkulaci viru na Slovensku, je pravděpodobnost nákazy a následného úmrtí na covid-19 u mladších lidí nízká. Slovenské ministerstvo zdravotnictví v úterý pozastavilo podávání přípravku od AstraZeneky lidem, kteří ještě nedostali první dávku očkovací látky.

16:50

"Nehledě na předchozí otázky a nedostatek transparentnosti, předběžné výsledky z fáze tři testu vakcíny Sputnik V opět vyvolávají značné znepokojení," uvádí ve společném komentáři tým vědců z Evropy, Ruska i Spojených států.

16:49

Týdenní počty úmrtí pacientů nakažených koronavirem se ve Španělsku v průběhu očkování proti covidu-19 výrazně snížily. Informoval o tom dnes deník El País. Počet úmrtí znatelně klesl například v pečovatelských domech, které byly loni během první vlny epidemie velmi postižené.

Ve Španělsku bylo dosud podáno 20,6 milionu dávek vakcíny, a premiér Pedro Sánchez dnes oznámil, že do poloviny srpna vláda počítá, že bude naočkováno 33 ze 47 milionů obyvatel země. 

15:32

Do Fakultní nemocnice v Ostravě ve čtvrtek z Polska převezli českého diplomata, který se v Indii nakazil koronavirovou infekcí. V největším zdravotnickém zařízení v regionu podstoupí testy, na jejichž základě lékaři rozhodnou o postupu léčby. Jeho stav je stabilizovaný. Řekla to mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

15:00

V areálu automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek otevřela dvě očkovací centra. Proti nemoci covid-19 se v nich mohou nechat očkovat zaměstnanci automobilky a jejich dodavatelských firem, ale také jejich příbuzní a veřejnost. V centrech bude moci být denně naočkováno až 300 lidí. Za závod Hyundai Motor Manufacturing Czech to řekl Petr Michník.

14:11

Pět středoevropských zemí včetně Česka zvažuje uzavření bilaterálních nebo regionálních dohod, jimiž umožní přeshraniční cestování lidem, kteří byli očkováni proti nemoci covid-19. Dohody by mohly vstoupit v platnost ještě před začátkem letní sezony, kdy by měly být v Evropské unii zavedeny takzvané covidové pasy. Vyplývá to z vyjádření ministrů zahraničí Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Slovinska po jejich společném jednání.

14:28

Podle vyjádření Společnosti všeobecného lékařství na termín očkování čeká přes 40 000 lidí nad 80 let a 90 000 lidí ve věku 70 až 79 let, většina z nich u praktických lékařů.

14:05

Nová ohniska nemoci covid-19 a cestovní omezení odrazují turisty od návratu na thajské pláže či turecké bazary a zastavují oživení v cestovních ruchu. Ten je přitom důležitým zdrojem deviz a velkým zaměstnavatelem pro řadu rozvíjejících se zemí. Rozsah oživení v letošním roce ale stále není jasný, upozornila agentura Reuters. Loňský rok by pro cestovní ruch zatím nejhorším rokem a hodnota sektoru se kvůli pandemii podle údajů Světové rady pro cestování a turistiku snížila o 4,5 bilionu dolarů (95,3 bilionu Kč).

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
13:50

"U této vakcíny uplynulo datum spotřeby, takže jsem nucen ji vyhodit. Nikdo už ji nechce," stěžoval si francouzský lékař Patrick Vogt. V této situaci není sám - ve Francii ji lidé nad 55 let, pro které je v zemi vakcína AstraZeneca povolena, často odmítají. 

13:17 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Stát uvažuje o tom, že by do očkování zapojil i firmy. Babiš ale ve čtvrtek řekl, že je ještě nutné to promyslet, bylo by na to potřeba větších dodávek vakcíny Pfizer.

13:17 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Spojené státy tento týden rozhodly, že vakcínu od společností Pfizer/BioNTech mohou dostat i děti ve věku 12 až 15 let. Dosud byla určena jen pro starší 16 let. Babiš předpokládá, že podobné rozhodnutí brzy padne i na evropské úrovni.

12:39

Vakcínu Moderny si budou nově praktici objednávat přímo u distributora podobně, jako se to nyní děje s očkovací látkou od Johnson & Johnson. Distributorem obou vakcín je firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Dosud se Moderna rozvážela podle požadavků krajských koordinátorů očkování. Změnu zajistí dodatek smlouvy, který ve středu podepsaly s distributorem zdravotní pojišťovny. Podepsání novinářům potvrdil náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík. Vakcína od firmy Pfizer/BioNTech bude i nadále rozvážena do očkovacích center.

12:28

Vláda musí podle Hospodářské komory nejpozději v pátek vyjasnit pravidla pro otevření zahrádek restaurací. Měla by připravit plán pro podzim s covidem.

12:07 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda v pátek podle Babiše zřejmě posoudí covidová pravidla pro cestování do sousedních zemí. Vrátí se i k podmínkám otevření restauračních zahrádek.

12:03

Všechny dávky vakcíny AstraZeneca, které přijdou v květnu, budou určeny na druhé dávky. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Šonky by měly na všechny plánované druhé dávky vystačit.

12:01 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Vývoj je příznivý, ale neznamená to, že nemáme být opatrní. Musíme sekvenovat a být opatrní, co se týče mutací," řekl premiér Andrej Babiš. "Zlepšuje se to, ale neznamená to, že si můžeme říct, že jsme ten vir úplně zvládli," dodal. 

11:55 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Očkování je řešení covidu. Připravuje se i kampaň, abychom více propagovali očkování," řekl premiér Babiš.

11:50

U praktiků nyní podle Babiše čeká na očkování celkem přes 216 tisíc lidí, z toho 23 tisíc je starších 80 let.

11:46

"To co přijde příští týden už půjde napřímo. Výrazně to zrychlí očkování u praktických lékařů a umožní nám to proočkovat zbytek lidí ve vysokých věkových kategoriích, kteří jsou u praktiků k očkování registrovaní" řekl předseda Sdružení praktických lékařů Šonka.

11:44 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Praktici dostanou v květnu a červnu 454 tisíc dávek vakcíny Moderna," řekl premiér. Vláda podepsala smlouvu s distributorem, což usnadní očkování u praktických lékařů. "Praktici už nebudou chodit do lékáren a očkovacích míst, ale budou to dostávat napřímo," dodal.

11:42 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Rozhodlo se o tom, že v neděli od půlnoci pouštíme další věkovou kategorii nad 40 let," řekl premiér Babiš.

11:39

Slovenské ministerstvo zdravotnictví v úterý pozastavilo očkování vakcínou od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Rozhodlo tak poté, co Státní ústav pro kontrolu léčiv zjistil možnou souvislost vakcíny se smrtí 47leté ženy. Hlavním důvodem byl ale podle ministra nedostatek dávek v zemi.

11:26

Ve Spojených státech dnes může naplno začít očkování dětí ve věku 12 až 15 let vakcínou proti covidu-19 vyvinutou ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech. Poslední krok ze strany federální vlády v tomto směru ve středu učinilo Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které doporučilo vakcinaci dané věkové kategorie v návaznosti na pondělní povolení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

11:15

Počet aktivních případů koronavirové nákazy v Anglii klesl od března na polovinu. Napomohlo tomu i rychlé očkování, hrozbu ale nadále představují nové varianty viru. Uvádí se to podle agentury Reuters v ostře sledované aktuální studii vědců z Královské univerzity v Londýně.

10:29

Globální bilance zachycených nákaz koronavirem podle databáze americké Univerzity Johnse Hopkinse překročila 160 milionů případů. Světový součet aktuálně roste tempem okolo 700 tisíc infekcí za den, což je dáno především přírůstky v Indii, které se od konce dubna pohybují kolem 400 tisíc. Zvýšené počty nakažených hlásí také velká část Jižní Ameriky.

10:07

Lékový ústav eviduje celkem 65 šest případů úmrtí, která nastala v čase po očkování proti covidu-19 a je třeba prověřit jejich případnou souvislost. Za poslední týden jich přibylo deset. Zdravotníci v Česku přitom podali lidem přes 3,8 milionu dávek očkování. Lidé hlásí také další podezření na nežádoucí účinky, ústav jich k úternímu večeru zaznamenal 4184, což je o 251 více než před týdnem. Vyplývá to z pravidelné informace, kterou ve čtvrtek Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil.

SÚKL uvádí, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Všechna podezření na úmrtí po očkování jsou důkladně hodnocena v rámci ČR a následně na celoevropské úrovni výborem Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), v němž má ČR své zástupce.

09:18

Od loňského března se koronavirus v zemi potvrdil u téměř 1,65 milionu lidí, většina se vyléčila a 29 825 osob s potvrzeným covidem zemřelo. Počty úmrtí s covidem-19 se snižují zhruba od poloviny března, ještě v první polovině března umíralo denně i více než 200 nakažených, zatímco za poslední týden počet obětí nepřesáhl 40 za den.

09:09

Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, která sdružuje asi 5000 praktických lékařů, kritizuje rozdělování vakcín. Krajští koordinátoři podle ní preferují velká očkovací centra. Přitom hlavně na ordinacích bude přemlouvat ty, kteří nejsou rozhodnuti se nechat očkovat. Podle dat ministerstva zdravotnictví se do 3600 ordinací registrovalo přes 470 000 zájemců o vakcínu. Se zástupci praktických lékařů se dnes sejde premiér Andrej Babiš (ANO).

08:38

Vývoj počtu nových případů koronaviru za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel v jednotlivých krajích a celé ČR:

14. dubna21. dubna28. dubna5. května12. května
Celá ČR24217714611882
Hl. m. Praha1841351089470
Středočeský kraj2091511289864
Jihočeský kraj312243212174118
Plzeňský kraj157111996849
Karlovarský kraj9157514030
Ústecký kraj31522617815590
Liberecký kraj2391601199875
Královéhradecký kraj10465534731
Pardubický kraj2781911229562
Kraj Vysočina346228179177120
Jihomoravský kraj22017615412192
Olomoucký kraj32321418111780
Zlínský kraj323282233181120
Moravskoslezský kraj281208180143113

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

08:37

Počet případů covidu na 100 000 obyvatel, zásadní ukazatel pro rozvolňování, dál klesá. Nyní činí v celé zemi 82. Ubylo i hospitalizovaných na 1697.

07:59

Ve středu testy v Česku prokázaly 1261 nových případů nemoci covid-19, to je asi o 600 méně než ve stejný den minulého týdne. Očkováno bylo 81 833 lidí, bezmála o 2500 víc než minulou středu a zhruba o 1500 víc ve srovnání s úterým. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Vzhledem ke zlepšování epidemické situace se v zemi v posledních týdnech postupně uvolňují protikoronavirová omezení.

07:35

České nemocnice mají nejhorší vlnu epidemie koronaviru za sebou. Postupně proto obnovují péči, kterou musely kvůli enormnímu počtu pacientů s covidem-19 omezit nebo úplně zastavit. Dohnat to, co se zameškalo, bude podle nemocnic buď nemožné, nebo to potrvá minimálně několik měsíců nebo i let. 

07:09

V Německu za poslední den potvrdili 17 419 nových případů nákazy koronavirem, před týdnem to bylo 21 953 nových infekcí za den. Za 24 hodin do dnešního rána zemřelo na komplikace spojené s covidem-19 v Německu 278 lidí, před týdnem 250, napsala agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Celoněmecký počet nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní tak je 103,6. Ve středu ráno hodnota činila 107,8, před týdnem 129,1.

19:13

V restauracích by mohlo podle zástupců oboru místo kontroly negativních testů na koronavirus stačit vyvěsit sdělení, že obsluhováni budou jen hosté splňující podmínky stanovené ministerstvem zdravotnictví. Odpovědnost by tak nepadla na provozovatele stravovacích podniků, nesli by ji zákazníci. Zástupci gastronomie to dnes domluvili s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou, řekl ČTK za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) řekl Luboš Kastner.

Profesní organizace zastupující podnikatele v gastronomii dnes vyzvaly ministerstvo zdravotnictví, aby vydalo jasné instrukce a detailní informace, jak mají postupovat v případě kontroly testů, očkování nebo protilátek. Není pro to podle nich legislativní opora, nepřipadá jim ani správné, že by restauratéři měli nést odpovědnost za hosty.

18:20

Přehled středečních událostí:

 • Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem
 • Ministerstvo zdravotnictví bude upravovat pravidla pro prokazování toho, že u člověka nehrozí nákaza covidem-19. Až na půl roku by se měla prodloužit doba, po kterou se za bezpečného považuje po prodělání nemoci. Po stejnou dobu se také nebude možné nechat očkovat. Do budoucna by až dva týdny mohl platit negativní PCR test. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO)
 • Zdravotníci z nemocnic budou mít nárok na vouchery do lázní v hodnotě 8000 korun. Na dnešní návštěvě Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO)
 • O nákup a distribuci vakcín proti covidu-19 se bude na ministerstvu zdravotnictví dál starat dosavadní národní koordinátorka očkování Kateřina Baťhová. Od začátku dubna po odchodu ministra Jana Blatného (za ANO) avizovala, že chce z funkce odejít a dál pracovat jako ředitelka mezinárodního odboru 
 • Koalice Spolu chce uspořádat mimořádnou schůzi Sněmovny k rozdělování evropských peněz nemocnicím, údajnému střetu zájmů ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) a další strategii očkování proti koronaviru
 • Od pondělí 17. května se budou moci konat sportovní akce pro veřejnost, jako jsou běžecké, cyklistické a další vytrvalostní závody, ve startovních vlnách po třiceti
 • Organizátoři letních táborů navrhli ministerstvu zdravotnictví proti loňsku zmírnění některých pravidel pro pořádání táborů. Pokud podmínkou účasti dítěte bude předložení negativního testu na covid-19, nemusel by se podle nich na táborech například omezovat kontakt mezi skupinami dětí a mohly by se účastnit přípravy stravy i úklidu tábora
17:50

Pořadatelé zrušili červencové Selské slavnosti Holašovice. Zrušené byly i loni. Předloni na ně do vesnice zapsané v UNESCO přijelo přes 14 000 lidí.

16:54

Bývalý ředitel Waldorfské školy v Semilech Ivan Semecký se kvůli svému odvolání soudí s městem. Právní zástupce už podal žalobu, uvedl. Semecký, který umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítli testování, a ve třídách děti nemusely nosit na obličeji roušky. Bývalý ředitel porušil vládní nařízení, a 20. dubna ho proto radní odvolali. Školu zatím vede jeho zástupkyně, radnice už vypsala konkurz na nového ředitele školy, nastoupit by měl v polovině června.

16:47

Koalice Spolu chce uspořádat mimořádnou schůzi sněmovny k rozdělování peněz EU nemocnicím, střetu zájmů ministra Arenbergera a očkování.

16:30 Maláčová DVTV

Maláčová je pro vypnutí programu Antivirus, při rozvolnění a útlumu epidemie nechce navrhovat prodloužení, řekla. Program má končit v květnu.

16:24

Bavorsko a Bádensko-Württembersko jako první německé spolkové země nabídnou od pondělí 17. května vakcíny proti nemoci covid-19 všem zájemcům, ale jen v ordinacích praktiků. V očkovacích centrech budou prozatím nadále upřednostňovány nejohroženější skupiny obyvatel.

15:13

Taxislužby Uber a Lyft budou v následujících týdnech nabízet bezplatnou dopravu do očkovacího střediska a zpět, oznámil v úterý americký prezident Joe Biden. Jedná se o další z mnoha iniciativ, jejichž cílem je motivovat obyvatele Spojených států, aby se šli nechat očkovat vakcínou proti covidu-19. V New Yorku dnes startuje pětidenní akce očkování ve stanicích hromadné dopravy, s níž se pojí odměna v podobě jízdenek.

15:06

San Marino, malá republika uprostřed Apeninského poloostrova, nabídne od příštího týdne očkování i turistům. Využije k tomu ruskou vakcínu Sputnik V, kterou naočkovalo většinu svých obyvatel, informovala dnes agentura Reuters. Ruský fond přímých investic, který má na starost propagaci vakcíny, uvedl, že je San Marinu ochotný dodat další dávky.

14:47

V bývalé restauraci Bohéma v Janáčkově divadle v Brně zahajuje provoz očkovací centrum proti nemoci covid-19. Denní očkovací kapacita je až 1500 lidí, uvedli dnes v tiskové zprávě zástupci neziskové organizace Podané ruce, která centrum zřídila ve spolupráci s městem. Zatím očkování dostávají jen imobilní pacienti a čeká se na větší dodávku vakcín. Společnost má zároveň dva speciálně upravené nákladní vozy, díky nimž lze zajistit očkování i v méně dostupných částech kraje.

14:28

Sbírka říčanské radnice na podporu zdravotníků, kteří se při práci nakazili koronavirem, vynesla téměř 550 000 korun. Dvě postižené rodiny získaly po 150 000 Kč, zbytek bude věnován pražské Thomayerově nemocnici. Vzhledem k tomu, že na účet sbírky už nepřicházely žádné dary, vedení města ke konci dubna rozhodlo o jejím ukončení, uvedla radnice v tiskové zprávě.

13:57

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes ohlásil další zmírnění opatření proti šíření koronaviru: od 21. května budou smět otevřít kina, divadla a koncertní sály, tedy s osmidenním předstihem oproti dosavadním plánům. Premiér na tiskové konferenci také přislíbil, že brzy začne očkování mládeže ve věku 16 a 17 let. Podrobnosti by měly být oznámeny do konce týdne.

15:45

Ministerstvo zdravotnictví bude upravovat pravidla pro prokazování toho, že u člověka nehrozí nákaza covidem-19. Až na půl roku by se měla prodloužit doba, po kterou se za bezpečného považuje po prodělání nemoci. Po stejnou dobu se také nebude možné nechat očkovat. Do budoucna by až dva týdny mohl platit negativní PCR test. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Dosud se považuje za bezpečných 90 dní po prodělání nemoci. "Studie ukazuje, že i po půl roce protilátky a buněčná imunita pro prodělání onemocnění člověka významně chrání, takže určitě je dobré toho využít," řekl ministr.

13:57

Slovensko patrně na začátku června začne očkovat ruskou vakcínou Sputnik V proti covidu-19, řekl slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

13:47

Zdravotníci z nemocnic budou mít nárok na vouchery do lázní v hodnotě 8000 korun. Může je využít zhruba 120 000 lidí, čerpat je mohou do konce roku.

12:46

Praktičtí lékaři v Ústeckém kraji by tento týden mohli začít očkovat proti covidu-19 vakcínou Moderna. Ústecký kraj praktikům nabídl tuto vakcínu z vlastních zásob. Nedostatek vakcín brzdí očkování u praktiků. Kraj doporučuje přeregistraci do očkovacích center, kde se nyní čeká na vakcínu po registraci nejvýše několik dní. Po zasedání krizového štábu o dodávkách vakcín informoval mluvčí kraje Martin Volf.

12:28 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) se musí postavit čelem k informacím o svých majetkových oznámeních a vše do detailu vysvětlit. Novinářům to dnes při návštěvě IKEM řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle serverů iDNESSeznam Zprávy a DeníkN oznámil ministr mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal. Babiš bez dalších podrobností řekl, že Arenberger spáchal přestupek.

Babiš uvedl, že s Arenbergerem zatím o záležitosti nemluvil. "Pochybil a teď to napravil. Je to samozřejmě jeho chyba, věděl, že u členů vlády je to vyžadováno, že se stává politikem, tak si to měl ošetřit," konstatoval předseda vlády.

11:51

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru.

Spahn dodal, že volnější přístup má usnadnit rodičům cestování s dětmi, pro které zatím není vakcína dostupná. Bez karantény již nyní do Německa mohou z rizikových i vysoce rizikových oblastí lidé, kteří mají plné očkování, případně nemoc covid-19 v posledním půlroce prodělali.

11:16

Vzájemnou soudržnost považují za jednu z největších hodnot v době pandemie koronaviru zdravotní sestry z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Podle sestry Veroniky Hloupé covidová pandemie všem ukázala, jak je důležité si pomáhat. I když je situace těžká a sestry si podle Lipovské sáhly na dno fyzických i psychických sil, shodly se, že je to poslání a šly by do toho znovu.

10:33

Funkce koordinátora očkování proti covidu-19 podle Radiožurnálu na MZd zůstane, dál v ní bude Baťhová. Nová skupina pro očkování bude jen poradní.

10:20

Hlavním důvodem pozastavení očkování první dávkou vakcíny od firmy AstraZeneca proti nemoci covid-19 na Slovensku byl její nedostatek, země s touto očkovací látkou do budoucna počítá. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Nedávné úmrtí sedmačtyřicetileté ženy po očkování zmíněnou vakcínou v zemi bylo podle něj jen jedním z méně závažných důvodů přerušení očkování touto látkou, o kterém ministerstvo informovalo v úterý.

09:29

Epidemie koronaviru v Karlovarském kraji dál slábne, v úterý přibylo sedm případů, o 17 méně než před týdnem. Aktivních případů covidu je 354.

09:15

Na 100 000 obyvatel připadá nyní za týden 88 případů covidu. Počet hospitalizovaných s nákazou klesl na 1796, v těžkém stavu bylo v úterý 345 z nich.

08:41

Na jižní Moravě klesla týdenní incidence covidu na 98 případů na 100 000 obyvatel. Za den přibylo 224 nakažených, v nemocnicích je 200 pacientů.

08:41

Epidemie koronaviru ve Zlínském kraji slábne. Za týden přibylo v kraji 131 nakažených na 100 000 obyvatel, v úterý jich bylo 139, minulou středu 192.

08:22

V Krkonoších se ve středu po nucené pauze kvůli pandemii opět rozjela lanovka na Sněžku. Ráno byly v provozu oba úseky. O víkendu přibudou další lanovky.

08:03 Ilustrační foto.

Testy v úterý potvrdily v Praze 151 případů covidu. Je to nejnižší úterní hodnota od 1. září. V úterý bylo v metropoli podáno 12 042 dávek očkování.

07:51

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77.615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o necelých 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:51

Indie za poslední den oznámila 4205 úmrtí na covid-19, svoji nejhorší bilanci, a 348 421 nových infekcí. Celkový počet obětí v zemi překročil 250.000.

06:29

V Německu za poslední den přibylo dalších 14 909 nakažených koronavirem, vyplývá z dnešních statistik Institutu Roberta Kocha (RKI). Agentura DPA pro srovnání připomíná, že před týdnem země evidovala 18.034 infekcí.

V souvislosti s covidem-19 v zemi za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 268 pacientů, před týdnem to bylo 285.

22:44

Nejméně 71 těl vyplavila od pondělí voda na břehy řeky Gangy na severu Indie, informovala s odvoláním na místní úřady agentura AP. V jihoasijské zemi vrcholí druhá vlna koronavirové nákazy a existuje tak podezření, že tito lidé zemřeli na covid-19. Úřady však teprve zjišťují odkud se lidské pozůstatky vzaly a jaká byla příčina úmrtí.

22:35

Skupina Chinaski, houslista Pavel Šporcl a divadelní hosté vystoupili na pilotním koncertu pro 2000 lidí na Křižíkově fontáně na v Praze. Pořadatelé koncertu s názvem Šance pro kulturu zpočátku hovořili o 3000 návštěvníků, počet později snížili na 2500 a dnes oznámili možnost 2000 přítomných lidí. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatřeních sledovali diváci koncert v sektorech na sezení.

21:37

Nizozemský premiér Mark Rutte oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

21:02

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

20:39

Zástupci očkovacích center v Německu si stěžují na tisíce lidí, kteří se vakcínu proti covidu-19 snaží získat mimo stanovené pořadí. Používají k tomu různé triky nebo falešné údaje, informují německá média.

V Hamburku se během jednoho týdne pokusilo "předběhnout ve frontě" 2000 lidí, v Mnichově takových případů evidují asi 350 a třeba v Saarbrückenu 140, uvedla televize SWR. "Přibývá agresivity. Ti lidé sice vědí, že nemají právo se nechat očkovat, přesto to zkouší," řekl mluvčí sociálního úřadu v Hamburku Martin Helferich.

20:39

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. Akce na střeše Arcibiskupského paláce se konala na konci dubna den poté, co kardinál Dominik Duka oslavil 78. narozeniny. Na akci byl podle médií mimo jiné i Dukův sekretář Vojtěch Mátl.

20:10

30 tisíc svíček jako pieta za téměř 30 tisíc obětí koronaviru. Bylo důstojné je umístit do plastových kelímků? Odpovídá filozof Daniel Kroupa, host DVTV.

19:50

Ačkoli je lékař Petr Arenberger (za ANO) ministrem zdravotnictví jen něco přes měsíc, kolem jeho jména se objevilo už několik kauz. Největší otázky vzbuzuje jeho majetkové přiznání, do kterého nezahrnul příjmy z nemovitostí ani inkasované miliony za klinické studie. Jaké další nejasnosti panují kolem ministra Arenbergera, nabízí přehled Aktuálně.cz.

18:38

Soud v rakouském Linci vyměřil devítiměsíční podmíněný trest s tříletým odkladem muži, který úmyslně nakazil bývalou manželku koronavirem. V úterý o tom podle agentury DPA informoval mluvčí soudu. Rozsudek, který padl v pondělí, je pravomocný.

Třiašedesátiletý muž, který v době, kdy byl nakažený koronavirem, v blízkosti nyní už bývalé manželky kašlal, se podle soudu dopustil pokusu o těžké ublížení na zdraví.

18:19

Přehled hlavních událostí dne:

 • V Česku přibylo v pondělí 1532 potvrzených případů nákazy koronavirem, o 685 méně než před týdnem. Počet nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní klesl na 95 z předchozích 101. Právě hranici 100 případů ministerstvo zdravotnictví uvedlo jako zásadní při dalším zmírňování protiepidemických opatření.
 • O téměř 4000 stoupl oproti minulému pondělí počet aplikovaných dávek vakcín proti nemoci covid-19, zdravotníci naočkovali 73 998 lidí.
 • Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to dosud nejvíc úmrtí za jediný měsíc od doby, kdy se tyto údaje evidují, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
 • Nejvyšší správní soud zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje povinnosti pozitivně testovaných zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Vykazovalo podle soudu hrubé nedostatky v odůvodnění. Účinnost verdiktu, který je dostupný na úřední desce, odložil soud o čtyři dny, aby ministerstvo mělo čas vydat případně nové opatření.
 • Frekvence testování žáků PCR testy na covid-19 se ve školách od 17. května sníží z každého týdne na jednou za 14 dnů. Při používání antigenních testů od státu bude testování nutné jednou týdně. Výjimkou bude druhý stupeň základních škol v sedmi krajích s horší epidemickou situací, kde bude antigenní testování jako dosud dvakrát týdně.
 • Malý pohraniční styk mezi Bavorskem a Rakouskem bude od středy opět možný.
 • Indie v úterý zaznamenala nejnižší počet nových koronavirových nákaz tohoto měsíce, když ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 329 942 případů infekce. Přírůstek statistiky obětí covidu-19 byl opět velmi vysoký, agentura Reuters informovala o 3876 nově nahlášených úmrtích.
18:11

Alespoň první dávku vakcíny proti koronaviru dostalo 27 procent obyvatel Evropské unie. Cestovní kanceláře na situaci reagují nabídkou speciálních "balíčků", které kromě letenek a pobytu v resortech v Turecku, Rusku nebo arabských zemích slibují i očkování proti covidu-19. Má to ale háček. Zájezdy jsou drahé a cestovky vakcinaci negarantují. Možností nechat se naočkovat v cizině je však víc.

17:01

V severozápadní Sýrii, již ovládají odpůrci Damašku a radikální skupiny, postupuje očkování proti covidu-19 velmi pomalu. Podle agentury Reuters jsou lidé k vakcínám skeptičtí. Koncem dubna do provincie Idlib dorazilo téměř 54 000 očkovacích dávek firmy AstraZeneca. 

"Je to celé lež, i kdyby ty vakcíny byly zdarma, nenechal bych se naočkovat," sdělil Džásim Alí, který uprchl ze svého domova v Idlibu a žije nyní v uprchlickém táboře spravovaném oponenty Damašku. Doktor Jásir Nadžíb řekl, že situaci zhoršují mediální zprávy o možnosti, že u někoho může vakcína AstraZeneca způsobit krevní sraženiny.

16:58

V Japonsku roste počet lidí nakažených koronavirem, kteří umírají doma. Trend je patrný především v Ósace, která je jedním z nejsilnějších ohnisek infekce v zemi. Úřady neuvedly důvod, proč lidé nejsou hospitalizováni, v Ósace jsou ale lůžka na jednotkách intenzivní péče téměř všechna obsazená, napsala agentura Reuters. Guvernér ósacké prefektury vyzval lékaře, aby za pacienty chodili domů.

Podle Reuters zemřelo v Ósace doma od března 17 lidí nakažených koronavirem. Televizní stanice NHK referovala o případu jednoho pečovatelského domu, kde se nakazilo 61 obyvatel, z nichž 14 zemřelo při čekání na hospitalizaci. Ósaka a její okolí patří k největším ohniskům nákazy koronavirem v Japonsku. V oblasti byla objevena britská mutace

16:22

Slovensko pozastavilo podávání vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca lidem, kteří ještě nedostali první dávku očkovací látky. ČTK o tom v úterý informovalo ministerstvo zdravotnictví. Rozhodlo se k tomu po informaci slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (ŠÚKL), že příčina nedávného úmrtí sedmačtyřicetileté ženy pravděpodobně souvisela s očkováním vakcínou od AstraZenecy. Vakcínu ale budou na Slovensku dál dostávat lidé, kteří už čekají na druhou dávku této látky.

"Ministerstvo zdravotnictví zvažuje několik alternativ, jak budeme na Slovensku v této záležitosti postupovat. Kompletujeme všechna odborná stanoviska a v návaznosti na to budeme informovat v průběhu tohoto týdne," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová.

Pitva zmíněné ženy podle dřívějšího vyjádření ŠÚKL ukázala, že příčina jejího úmrtí souvisela s krevní sraženinou v mozku, což je jeden z možných, avšak velmi řídkých nežádoucích účinků vakcíny od AstraZenecy. Genetickým vyšetřením byly u pacientky současně zjištěny poruchy srážlivosti krve. ŠÚKL tedy za pravděpodobnou označil souvislost mezi očkováním ženy vakcínou od firmy AstraZeneca a následnou krevní sraženinou.

16:20

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

15:37

Covid pas bude k cestování, ale záleží, kam pojedete, a na podmínkách dané země, už dnes vydáváme certifikáty, od 1. 6. bude mít každý nový evropský certifikát, aplikaci očekáváme v polovině června. Je to rozhodně cesta k bezpečnému otevření všeho, věřím, že je to cesta k normálnímu životu, říká vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

14:19

S vakcinací pracovníků českého velvyslanectví (ZÚ) v Indii vypomohla polská ambasáda. Zajistila očkování pro všechny, kteří projevili zájem a nebyli očkováni v Indii vyráběnými látkami, sdělilo ministerstvo zahraničí. V neděli na Twitteru informovalo o tom, že ambasáda v Dillí využila polského zvláštního letu k evakuaci jednoho z pracovníků, který měl komplikace spojené s nemocí covid-19. Zatím je hospitalizován ve Varšavě.

14:10

Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal 3,3 milionu. Tempo nyní mírně zrychlilo: o 100 tisíc se počet mrtvých od konce března zvýšil nejprve za osm dní, pak za devět dní, poté za sedm dní. Hranice 3,2 milionu padla za devět dní a zatím posledních 100 tisíc mrtvých přibylo za osm dní.

Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují USA, kde podle univerzity zemřelo kvůli covidu-19 přes 582 tisíc lidí. Následují Brazílie (přes 423 tisíc mrtvých) a Indie (téměř 250 tisíc obětí).

13:55

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje povinnosti pozitivně testovaných zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Vykazovalo podle soudu hrubé nedostatky v odůvodnění. Účinnost verdiktu, který je dostupný na úřední desce, odložil soud o čtyři dny, aby ministerstvo mělo čas vydat případně nové opatření. Úspěšný návrh na zrušení podala žena z Letohradu na Ústeckoorlicku.

Nové rozhodnutí NSS vychází z rozsudku ze 14. dubna kdy soud vyslovil nezákonnost předchozího obdobného opatření. Také tehdy konstatoval, že ministerstvo jej řádně neodůvodnilo. V novém rozsudku soudci ministerstvu vytkli, že odůvodnění nového opatření ještě více zestručnilo, namísto toho, aby jej upřesnilo.

13:25

Lidí ve věku 45 až 49 let se k očkování proti covidu-19 od půlnoci do dnešního poledne registrovalo více než 120 000 lidí. Na twitteru to uvedli zástupci projektu Chytrá karanténa, který registrace k očkování spravuje. Od osmi ráno se tak počet registrovaných skoro ztrojnásobil. Očkováno jich dosud není více než 700 000 z 839 000. S podáváním vakcín začali zdravotníci loni v prosinci, postupně se mohli zatím hlásit lidé starší 50 let, chroničtí pacienti a vybrané profese. Obě dávky dostalo do pondělí deset procent populace, alespoň jednu 25 procent, vyplývá z dat ministerstva.

Malý pohraniční styk mezi Bavorskem a Rakouskem bude od středy opět možný. Po jednání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem to řekl bavorský premiér Markus Söder. Doposud volný příhraniční režim mezi oběma německojazyčnými zeměmi neplatil kvůli pandemii nemoci covid-19.

13:05

Frekvence testování žáků s PCR testy na covid-19 se ve školách od 17. května sníží z každého týdne na jednou za 14 dnů. Při používání antigenních testů od státu bude testování nutné jednou týdně. Výjimkou bude druhý stupeň základních škol v sedmi krajích s horší epidemickou situací, kde bude antigenní testování jako dosud dvakrát týdně. Všude se zároveň zruší podmínka, že se ve škole nesmí potkávat děti z různých tříd. Vyplývá to z informací, které ministerstvo školství rozeslalo do škol.

12:45

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na twitteru vyzval ministerstvo zdravotnictví, aby se zabývalo očkováním nepojištěných cizinců proti covidu-19. Očkovat se v současné době mohou jen lidé, kteří mají v Česku veřejné zdravotní pojištění. Z cizinců jsou to lidé s trvalým pobytem nebo zaměstnanci, výjimku mají také například jejich rodinní příslušníci nebo azylanti. Ostatní musí mít komerční zdravotní pojištění.

"Údajně zbývá dořešit smluvní zabezpečení a způsob platby nemocnicím. Když totiž nepojištění cizinci, zvlášť v Praze, ze systému očkování vypadnou, nebude zajištěna ochrana populace," uvedl Hřib.

12:35

Mladá generace by i přes maturity v omezeném režimu a semestry formou on-line výuky neměla mít problémy na trhu práce. Řada studentů se totiž zdokonalila v oblastech, které je zajímají a měli na ně čas. Ohrozit je naopak může nerovnost v přístupu k digitálním technologiím a digitální gramotnost, uvedla v tiskové zprávě expertka na oblast zaměstnanosti z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Martina Rašticová.

Dospívající generace podle ní nebude plošně nedovzdělaná. "Pravděpodobně to bude obtížnější pro některé odborné profese, které potřebují výcvik v terénu, nicméně lidé a obzvlášť mladí se učí všude, tedy nejen ve škole. Studentům nestandardní situace poskytla řadu podnětů, zkušeností a zážitků, které si ponesou po celý život. Někteří se naučili žít s flexibilitou, která je pro poslední měsíce typická," sdělila Rašticová.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK
12:06

Na jižní Moravě za den přibylo 170 případů covidu, o 41 méně než před týdnem. Týdenní incidence klesla na 105 případů na 100 000 obyvatel.

11:51

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 293 lidí s koronavirem. Proti neděli je to o 238 více. Proti minulému pondělí je to o 27 nakažených méně.

11:50

Karlovarský festival potvrdil srpnový termín, program představí 29. června. Chce rozšířit aktivity v kraji i televizní a digitální platformu.

11:18

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes dopoledne odletěl do Budapešti. Se svým protějškem Péterem Szijjártóem bude jednat zejména o podmínkách cestování mezi Českem a Maďarskem. Uvedl to na svém Twitteru.

Maďarsko by mohlo být jednou ze šesti zemí, se kterými by se mohlo od soboty 15. května zjednodušit cestování pro lidi s potvrzením o provedeném očkování proti covidu-19, pokud uplynulo minimálně 14 dní od aplikace druhé dávky. Hovořil o tom na čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně premiér Andrej Babiš (ANO).

10:54

Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to dosud nejvíc úmrtí za jediný měsíc od doby, kdy se tyto údaje evidují, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Úmrtnost nejstarších seniorů ve věku nad 85 let se ale oproti průměru výrazně snížila. Březnový počet zemřelých přesáhl dosavadní maximum z letošního ledna, kdy se Česko potýkalo s další vlnou epidemie koronaviru.

"Březen stanovil nové měsíční maximum v počtu zemřelých ve srovnatelné časové řadě od roku 1947. Dosavadní maximum z letošního ledna bylo překročeno o 530 osob, ve srovnání s loňským listopadem, kdy vrcholila podzimní vlna epidemie covid-19, bylo zemřelých více o 802," uvedl ČSÚ. Podle údajů ministerstva zdravotnictví byl letošní březen nejtragičtějším z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie, zemřelo 5967 lidí.

10:50

V Pardubickém kraji testy v neděli odhalily 64 potvrzených nákaz koronavirem. Před týdnem bylo ve stejný den 138 a před dvěma týdny 150 případů.

10:50

V Olomouckém kraji bylo v pondělí potvrzeno 136 případů nákazy koronavirem,v mezitýdenním srovnání o 42 méně. Klesá počet případů na 100 000 lidí.

10:49

Hradecký kraj je nejméně koronavirem zasaženým regionem ČR. V kraji za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 36 nakažených.

10:49

V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 56 případů koronaviru, podobně jako minulé pondělí. Za poslední týden je v kraji 63 nákaz na 100 000 obyvatel.

10:15

Na 100 000 obyvatel připadá za sedm dní 95 případů covidu. V nemocnicích bylo v pondělí 1884 pacientů s nákazou, v těžkém stavu bylo 349 z nich.

09:46 Ilustrační foto.

V pondělí testy v Praze potvrdily 137 případů onemocnění covid-19, o 119 méně než před týdnem. Nižší počet nakažených ve všední den přibyl naposledy 7. září. Zdravotníci v metropoli za pondělí aplikovali 11.530 dávek očkování proti novému koronaviru. Byl to nejvyšší pondělní počet od začátku vakcinace. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

09:37 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Lidí ve věku 45 až 49 let se k očkování registrovalo za prvních osm hodin přes 41 600, napsal premiér Babiš. Očkováno jich není přes 700 000.

09:26

V Ústeckém kraji testy v pondělí potvrdily 148 případů koronaviru, je to o 82 méně než před týdnem. Na 100 000 připadá za sedm dní 121 nakažených.

09:26

V Libereckém kraji v pondělí bylo 71 nových případů covidu, o 40 méně než před týdnem. Počet případů za 7 dnů v přepočtu na 100 000 lidí klesl pod 80.

08:01

V Česku přibylo v pondělí 1532 potvrzených případů nákazy koronavirem, o 685 méně než před týdnem. O téměř 4000 stoupl oproti minulému pondělí počet aplikovaných dávek proti nemoci covid-19, zdravotníci naočkovali 73 998 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

07:55

Indie ohlásila 329 942 nových případů infekce koronavirem, nejméně za poslední dva týdny. Oficiální bilance obětí covidu-19 stoupla skoro o 4000.

07:32

Rumuni, kteří při návštěvě Drákulova hradu překonají strach z očkování proti covidu-19, se budou moci zdarma podívat do středověké mučírny. Oznámilo to hradní muzeum na svých stránkách.

Úřady zřídily v celnici hradu Bran očkovací centrum pro rumunské občany, kam mohou přicházet bez objednání zájemci o covidovou vakcínu Pfizer/BioNTech. Po očkování dostanou zvláštní diplom, který bude prokazovat jejich odvahu a bude je opravňovat k návštěvě expozice s mučícími nástroji.

06:21

K očkování proti covidu-19 se mohou přes web ministerstva zdravotnictví hlásit všichni lidé nad 45 let. V této věkové skupině žije v ČR více než 839 000 lidí. Aspoň jednu dávku očkování už má podle dat o očkování do neděle 131 700 z nich. Dříve než vrstevníci se mohou nechat očkovat například pacienti s vybranými nemocemi, zdravotníci, učitelé nebo pracovníci integrovaného záchranného systému.

06:10

V Německu přibylo za posledních 24 hodin 6125 nových případů koronavirové nákazy a 283 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vyplývá to z dnešní statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI). V úterý před týdnem činila bilance 7534 nově nakažených a 315 zemřelých.

Celoněmecký počet nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní se oproti předchozímu dni snížil na 115,4. V pondělí hlásil RKI hodnotu 119,1, před týdnem 141,4.

05:50

Školám již došly antigenní testy, které obdržely od státu, a další jim mají přijít až v příštím týdnu. Nyní tak řeší, kde sehnat nové, aby mohly i nadále testovat své žáky. 

05:40

Skupina amazonských indiánů plula po řece 12 dní do nejbližšího města, aby dostala vakcínu proti covidu-19. Po očkování ale museli několik dnů ve městě zůstat, aby si prodejem uměleckých předmětů svého kmene vydělali na palivo a potraviny pro zpáteční cestu. Informoval o tom deník El País.

"Nejdříve jsme měli z vakcíny strach, ale když jsme viděli, že i další domorodé kmeny v ostatních oblastech se nechaly očkovat, sebrali jsme odvahu. Nechtěli jsme dál vymírat, už nás je jen 600 v údolí Javari," řekl agentuře EFE Pixi Isma z etnika Matisů.

Tento izolovaný kmen v Amazonii se poprvé do kontaktu s civilizací dostal v roce 1976. Následující léta pro něj byla devastující, řada členů kmene podlehla západním nemocem, mimo jiné spalničkám či chřipce. V roce 1983 zbývalo z tohoto kmene jen 87 členů. I proto se nyní vydali nechat očkovat, ačkoli v jejich vesnici se žádný případ nákazy koronavirem neobjevil.

05:30

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes schválil vakcínu proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech pro i děti od 12 do 15 let. Podle agentury AP tímto rozhodnutím začíná závod o to, zda se podaří naočkovat americké žáky a studenty předtím, než se po letních prázdninách vrátí do škol.

Vakcína byla dosud ve Spojených státech k dispozici pro nouzové použití jen pro osoby starší 16 let. FDA oznámil, že dosavadní povolení pro použití přípravku upravil tak, aby napříště byla vakcína přístupná lidem od 12 let do 15 let.

22:00

Na otázku, zda se nechají naočkovat proti covidu-19, kladně odpovědělo 59 procent dotázaných, stejně jako při předchozím průzkumu. Proti očkování se nyní staví 26 procent lidí, zatímco při únorovém průzkumu ještě vakcinaci odmítalo 33 procent dotázaných. Větší ochotu k očkování projevují lidé s alespoň středoškolským vzděláním s maturitou nebo lidé ve vyšším věku, kteří patří ke skupinám ohroženým vážným průběhem covidu-19.

21:58

Očkovat proti nemoci covid-19 se chtějí nechat tři pětiny Čechů. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Vakcínu odmítá zhruba čtvrtina lidí. Oproti předchozímu průzkumu CVVM z února odpůrců očkování ubylo. Z lidí, kteří očkování chtějí, by si většina vybrala nejraději látku od firem Pfizer/BioNTech, zatímco ruský Sputnik V většina z nich odmítá.

21:42

Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii poprvé po čtyřech dnech klesl pod hranici 400 000. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Denní přírůstek úmrtí spojených s nemocí covid-19 se dostal po dvou dnech pod 4000. Voda vyplavila na severu Indie na břeh řeky Gangy těla desítek lidí, kteří pravděpodobně podlehli covidu-19.

21:36

Pietní místo za zemřelé s nemocí covid-19 vzniklo na začátku dubna na Staroměstském náměstí. Příznivci iniciativy Milion chvilek pro demokracii tehdy křídou nakreslili na dlažební kostky 25.000 křížů za mrtvé s covidem. Lidé tam v příštích dnech spontánně začali nosit květiny a svíčky a ke křížům připisovali jména svých blízkých. Představitelé státu dosud památku obětí epidemie žádnou akcí nepřipomněli.

21:36

Bílé svíčky zcela zaplnily třetí nádvoří Pražského hradu, část druhého a první nádvoří. Ze svíček byla také vytvořena symbolická cesta od všech vstupů, která návštěvníky navedla k pietnímu místu na třetím nádvoří, u kterého mohli nechat květinu. Svíčky na nádvořích po Zemanovi následně zapalovaly desítky hradních zaměstnanců, u volně přístupných míst se zapojovali i návštěvníci hradu. Samotnému zahájení pietního aktu jich přihlíželo několik stovek, desítky z nich zůstaly v areálu i po setmění. Asi dvě hodiny po začátku hořela ještě asi polovina svíček.

21:32

Prezident vyjádřil také úctu a poděkování zdravotníkům a dalším lidem, kteří s epidemií bojovali a bojují. Zaslouží si podle něj nejen poděkování, ale i patřičné ocenění své práce. "A já se za to chci zasadit," prohlásil Zeman. Závěrem vyjádřil naději, že nejpozději v září letošního roku především díky masivnímu očkování epidemie v Česku skončí. "Budeme na ni vzpomínat jako na strašný sen a budeme věřit, že aspoň v době naší generace se nic podobného nebude opakovat," dodal Zeman.

21:32

Zeman v úvodu pietního aktu za oběti epidemie covidu řekl, že za smrt některých z nich neseme odpovědnost my sami, a to svou lhostejností a lehkomyslností. "Zejména tím, že jsme podlehli pokušení rozvolňovat předčasně," uvedl. Doufá, že se z toho lidé poučili a budou se dál chovat s pokorou.

20:00

Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za posledních 24 hodin 41 nových případů koronaviru. Počet pozitivních klesl o 557 na 2948 lidí, což bylo v kraji naposledy přesně před pěti měsíci loni 11. prosince. Letos poprvé jich je méně než tři tisíce. Nově evidují hygienici tři úmrtí.

19:41

 

 V italském městě Massa dostala v neděli mladá žena omylem najednou šest dávek vakcíny proti covidu-19. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Podle ní zůstala třiadvacetiletá Italka v nemocnici přes noc na pozorování, ačkoliv neměla žádné zvláštní příznaky. I dnes byla v dobré kondici.

Zdravotní sestra v toskánském městě aplikovala mladé ženě omylem celý obsah ampule s vakcínou od firem Pfizer a BioNTech namísto pouze jedné dávky. Podle italské tiskové agentury AGI ženu poté hospitalizovali a podávali jí paracetamol.

19:38

Na Pražském hradě se dnes uskutečnil pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítíilo téměř 30 000 svíček. První z nich zapálil prezident Miloš Zeman s manželkou a dcerou.

"Za některé oběti covidu zodpovídáme my sami svou lhostejností i předčasným rozvolňováním," řekl Zeman. Poděkoval také zdravotníkům. S covidem dosud v Česku zemřelo zhruba 29 700 lidí.

Pietní akt na Pražském hradě za oběti pandemie covidu-19.
Pietní akt na Pražském hradě za oběti pandemie covidu-19. | Foto: Jakub Plíhal
19:20

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes zařadila variantu koronaviru poprvé objevenou loni v Indii na seznam zvláště znepokojivých verzí viru s celosvětovým dopadem. Podle předběžných dat je nakažlivější a některé údaje poukazují rovněž na to, že by mohla být schopna obcházet imunitu získanou po očkování.

"Klasifikujeme ji jako znepokojivou variantu na globální úrovni," upozornila jedna z čelných činitelek WHO Maria Van Kerkhoveová. "Jsou dostupné informace, které naznačují zvýšenou přenosnost," dodala k variantě, jež vědci označují kódem B.1.617, a která má podle nich řadu dalších mutací.

19:07

Evropská komise schválila český program v hodnotě 50 miliard korun na podporu podniků zasažených šířením koronaviru. Oznámila to komise.

19:02

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách. Přechod z antigenních testů na přesnější PCR testování školy zatím většinou jen zvažují. Zájem o školy v přírodě bude záležet na podmínkách, za kterých se budou moct konat.

18:40

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje. Zdravotníci v neděli naočkovali proti koronaviru 24 819 lidí, zhruba o 4000 více než před týdnem. V zemi připadá na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní 101 případů covidu, o jeden méně než předchozí den. Údaj je klíčový pro rozvolňování protiepidemických opatření.

První stupeň základních škol přejde od 17. května na plně prezenční výuku bez rotací, děti tak budou mít normální režim výuky. Pro žáky druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií to bude platit v šesti krajích a v Praze, kde to epidemie koronaviru dovoluje. Informoval o tom po jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO). Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování i na druhém stupni základních škol v celém Česku. Všude začne i teoretická výuka na středních školách bez střídání.

Restaurační zahrádky se budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít od 17. května. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Hosté se budou muset prokázat testem, očkováním, nebo proděláním nemoci covid-19. 

Od pondělí 17. května bude možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících diváků. Podmínkou bude buď absolvování testu, odstup nejméně 14 dnů od očkování, nebo maximálně 90 dnů od prodělání nemoci covid-19. Podmínkou bude také stále ochrana dýchacích cest.

Od pondělí 17. května budou v nemocnicích znovu povoleny návštěvy. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti covidu-19 od dnešní půlnoci. Původně měla být registrace pro věkovou skupinu 45 až 49 let otevřená od středy, posun dnes dopoledne schválila vládní rada pro zdravotní rizika, sdělil ČTK premiér Andrej Babiš (ANO).

Hotely a penziony by se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mohly otevřít od 24. května. Vládě za týden předloží návrh, aby mohly provoz obnovit bez omezení kapacity. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

Příští týden se otevře registrace k očkování proti covidu-19 pro lidi ve věku 40 až 44 let. Poté bude zřejmě už pro všechny starší 16 let, řekl dnes po jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Přeočkování další dávkou vakcíny proti covidu-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) nutné asi pravidelně jako u očkování proti chřipce. Zřejmě to bude po roce či roce a půl od druhé dávky, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

18:28

Vláda podle České komory fitness od 17. května povolí provoz vnitřních sportovišť za speciálního režimu. Sdělila to dnes prezidentka komory Jana Havrdová. Informace vyplývá i z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Bazény, wellness, sauny a solné jeskyně budou muset zůstat pro veřejnost nadále uzavřené.

18:18

Johnson potvrdil další uvolnění restrikcí v Anglii. Otevřou se mimo jiné vnitřní prostory restaurací a hotely, povoleny budou zahraniční cesty.

18:09

Evropská komise v úterý podá již druhou žalobu na firmu AstraZeneca za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19. Novinářům to dnes sdělil mluvčí exekutivy Evropské unie. Zatímco první žalobou chtěla EU zajistit rychlejší přísun vakcín do členských zemí, druhá žaloba se zaměří na skutkovou podstatu sporu a umožní vyžadovat finanční odškodnění, píše agentura Reuters.

Problémy s dodávkami preparátu britsko-švédské společnosti byly od začátku roku hlavní příčinou pomalého rozjezdu očkování v zemích EU. Podle dnes zveřejněných dat dosud AstraZeneca unii dodala necelých 50 milionů dávek. Tento objem měla firma podle původních dohod poslat do ledna, do konce června to pak mělo být 300 milionů dávek, připomíná Reuters.

17:47

Asociace hotelů a restaurací ČR vítá možnost otevření předzahrádek od 17. května. Bude třeba, aby podniky i zákazníci opatření dodržovali.

17:30

Německý ministr vnitra Horst Seehofer byl pozitivně testován na koronavirus. Oznámil to deník Die Welt.

17:18

Podmínka předložení testu u hosta předzahrádky je podle Asociace restauratérů APRON neproveditelná. Neexistuje pro ni ani legislativní podpora.

16:47 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Zhruba od 15. května by se mohlo zjednodušit cestování mezi ČR a šesti zeměmi pro očkované, řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Finální jednání by mělo být v pátek.

16:27

"S přeočkováváním musíme do budoucna počítat, nejen kvůli přirozenému úbytku protilátek v těle, ale i kvůli novým mutacím viru. Naši experti říkají, že přeočkování by mělo proběhnout do roka až roka a půl po prvním naočkování. Jsou to ale velmi předběžné údaje," sdělil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

16:22 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Byl jsem ujištěn, že z kapacitních důvodů není problém otevřít registraci pro vakcinaci i pro miliony zájemců. Příští týden se otevře registrace k očkování proti covidu pro lidi ve věku 40 až 44 let. Další skupinou, pro kterou bychom mohli registraci umožnit, je tedy ta ve věku 16 let plus. Vláda by o tom měla rozhodovat příští týden," sdělil dnes ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

16:18 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Školy v přírodě bychom chtěli umožnit od 31. května," sdělil dnes ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podmínky zatím nepřiblížil.

16:17

Zakázku na dodání 5,6 milionu antigenních testů do škol vyhrála firma Targo Promotion, která dodá testy od výrobce Sejoy z Číny za 27,49 Kč za kus bez DPH. Sdělil to předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Šlo o nejnižší nabídku, žádná z osmi firem, které se do tendru přihlásily, nebyla vyloučená.

"Předpokládám, že ještě dnes bude uzavřena smlouva na dodávku antigenních testů pro školství," řekl Švagr. Očekává, že firma dodrží termíny dodání, tedy polovinu testů do 17. května a další polovinu o týden později.

16:17 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Dovedu si představit, že o prázdninách budeme moci očkovat i věkovou kategorii dětí mezi 12 a 16 lety věku," přiblížil dnes ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

16:15 Karel Havlíček (ANO)

Vláda podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) upravila usnesení, jež zakazovalo činnost služeb, kde se porušuje integrita kůže. Například tetovací studia tak nyní budou moci obsluhovat své klienty.

16:10 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"S odbornou epidemiologickou skupinou MeSes jsme myslím v souladu. Pokud by epidemiologická situace rozvolnění neumožňovala, tak musíme zatáhnout za brzdu," popsal dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

16:09 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Od pondělí 17. května budou v nemocnicích znovu povoleny návštěvy. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). U lůžek akutní péče byly zakázány od konce ledna. Výjimkou byly porody, návštěvy u dětí nebo v hospicích.

Ministr uvedl, že návštěvy jsou povoleny s hygienickými pravidly. Při posledním povolení návštěv v lednu byly možné jen s respirátorem FFP2, směly trvat nejdéle půl hodiny a přijít mohly nejvýše dvě osoby.

 

16:07

"Od 17. května bude možné pořádat venkovní kulturní akce pro maximálně 700 lidí. Návštěvníci musí mít respirátory. Podmínkou je také test, očkování nebo prodělání covidu v posledních 14 dnech," řekl dnes ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Akce uvnitř zatím nebudou možné. Neprošlo to přes epidemiologickou radu," dodal. Vláda přijala usnesení, že bude-li pokračovat pozitivní trend, budou od 24. května umožněny vnitřní akce s kapacitou 50 procent a maximálním počtem účastníků do 500 lidí. Venkovní akce by pak mohly být rozšířeny až na 1000 lidí.

"Ta čísla účastníků na hromadných akcích jsou v porovnání s ostatními evropskými zeměmi střízlivá. S virem se musíme naučit žít a určitě to není překotné uvolnění. Naopak si myslím, že je nejvyšší čas rozjet živou kulturu," dodal Zaorálek.

16:03 Karel Havlíček (ANO)

"Hotely a penziony by s největší pravděpodobností měly být spuštěny od 24. května bez dalších kapacitních omezení. Podmínkou bude ale test, prodělání covidu nebo očkování," prohlásil dnes vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Vládě za týden předloží návrh, aby mohly provoz obnovit bez omezení kapacity, dodal.

16:00

První stupeň základních škol přejde od 17. května na výuku bez rotací, děti tak budou mít normální režim výuky. Pro žáky druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií to bude platit v šesti krajích a v Praze, informoval o tom po jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO). Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování i na druhém stupni v celém Česku. Všude začne i teoretická výuka na středních školách bez střídání.

Příští týden se bez rotací začnou učit starší školáci v krajích s lepší epidemickou situací, a to v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a také v Praze.

15:59 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Zoologické a botanické zahrady se od pondělí otevírají s kapacitou 50 procent návštěvníků," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Dosud byly otevřeny pouze s kapacitou 20 procent.

15:58 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Organizovaný amatérský sport venku může probíhat ve třiceti lidech ve všech věkových kategoriích," sdělil dnes ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

15:51

Německá farmaceutická společnost BioNTech vykázala v prvním čtvrtletí čistý zisk 1,1 miliardy eur (28,1 miliardy Kč), což je trojnásobek v porovnání se čtvrtým čtvrtletím loňského roku. Firma, která ve spolupráci s americkým výrobcem léků Pfizer vyvinula jednu z vakcín proti covidu-19 a je hlavním dodavatelem této očkovací látky pro země EU, to dnes uvedla ve své výsledkové zprávě.

15:22

Pražský magistrát koupil 9000 PCR testů pro testování dětí na covid-19 v nižších ročnících víceletých gymnázií. Cena jednoho testu je 155 korun a pro město děti testuje společnost EUC laboratoře. Novinářům to řekl pražský radní Vít Šimral (Piráti). Představitelé města chtějí, aby děti byly testovány PCR testy, nikoliv těmi antigenními jako doposud. Magistrát rovněž usiluje o zrušení rotační výuky na školách. Město plánuje nakupovat další PCR testy.

14:37

Irsko dnes uvolňuje protikoronavirová opatření. Lidé mohou po pětimilionové zemi opět volně cestovat. Otvírají se také obchody, muzea, knihovny či kadeřnictví, uvedla agentura AFP. Irsko po Vánocích zavedlo třetí plošnou uzávěru kvůli rostoucímu počtu nakažených. Šíření nákazy experti přičítali výskytu nové "britské" varianty koronaviru.

15:37 Karel Havlíček (ANO)

Restaurační zahrádky se budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít od 17. května. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Hosté se budou muset prokázat testem, očkováním nebo proděláním nemoci covid-19. O rozhodnutí vlády informoval Havlíček na Twitteru.

Vláda plánovala, že provoz venkovních prostor stravovacích zařízení uvolní, až počet nakažených koronavirem klesne za sedm dní pod 75 na 100 000 obyvatel. V ČR je k dnešku 101 potvrzených případů nemoci covid-19 na 100 000 lidí.

14:36

Britští vládní experti dnes schválili snížení stupně epidemické pohotovosti na prostřední hodnotu pětistupňové škály. Ta signalizuje, že koronavirus v zemi stále cirkuluje, avšak epidemie není na vzestupu a nákaza se nešíří vysokým tempem. Za pokračujícího příznivého vývoje se očekává, že premiér Boris Johnson v podvečer potvrdí další uvolnění restrikcí s účinností od příštího pondělka.

14:28

Brněnskou Galerií Vaňkovka dnes dopoledne proudily davy lidí. Nadšení, že si opět mohou nové módní kousky osahat a vyzkoušet. Neodradilo je ani několikaminutové čekání ve frontě. Otevření dalších obchodů umožnilo rozvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru. Oslovení prodavači řekli, že jsou s návštěvností za první hodiny spokojení.

14:11

Nové výstavy začaly dnes nabízet olomoucké galerie, které se otevírají v souvislosti s uvolněním koronavirových opatření. Lidé mohou zavítat například do galerie Art Rubikon na novou výstavu módních doplňků Andrey Vytlačilové a obrazů Josefa Zlamala. Otevírá dnes také například Galerie Caesar, olomoucká Telegraph Gallery chystá vernisáž na čtvrtek, představí kolektivní výstavu s názvem Ještě jednou, prosím.

14:06

Spíše menší fronty zákazníků čekaly dnes ráno už před otevřením před prodejnami knih v centru Plzně, které se po rozvolnění protiepidemických opatření mohly znovu otevřít po téměř pěti měsících. Přišli zejména dospělí, kteří už neměli co číst, senioři a maminky, kteří kupovali četbu dětem a mladí, kteří potřebovali učebnice na maturitu a na přijímací školy na vysokou školu. Obchody očekávají větší nápor odpoledne, kdy se budou lidé vracet ze zaměstnání.

13:37

Po více než čtyřech měsících si dnes opět mohli zákazníci vyzkoušet kytary či klávesy v prodejně hudebních nástrojů HM Music v Pardubicích. Někteří přišli hned po otevření. Často kupovali i drobnější věci, třeba struny, kabely a řemeny na kytaru nebo plátky na dechové nástroje.

"Jednak se prodávají hodně kytary, protože se zároveň otevřely základní umělecké školy. Teď také začíná sezona táboráků, takže se to promítá v nákupech," uvedla majitelka prodejny Hana Růžičková. Podle ní si hudebníci chtějí nástroje vyzkoušet, "osahat" a slyšet jejich zvuk.

12:58

Rakousku se poprvé od loňského října podařilo snížit takzvanou sedmidenní incidenci koronavirové nákazy, tedy počet nově zjištěných případů, pod sto na 100 tisíc obyvatel. V alpské republice, která má přibližně 8,7 milionu obyvatel, měl tento údaj za poslední týden hodnotu 97,7. Poprvé po sedmi měsících dnes navíc země hlásí méně než 1000 nově infikovaných za den.

12:50

Česko podle analytiků kvůli pandemii koronaviru zmizelo z turistické mapy světa. V hotelech a penzionech se v letošním prvním čtvrtletí ubytovalo výrazně méně lidí než v každém ze čtyř čtvrtletí loňského roku, který už přitom epidemie zasáhla, upozornili. Hotelům sice pomáhají přežít delší pobyty, část z nich ale může zkrachovat, uvedli.

V prvním čtvrtletí se v Česku ubytovalo 282 000 lidí, proti loňsku o 91,1 procenta méně. Kvůli epidemii koronaviru se snížil také počet noclehů o 88,2 procenta na 1,1 milionu nocí, oznámil dnes Český statistický úřad. Počet hostů ze zahraničí klesl dokonce o 96,3 procenta.

12:47

Hospodářská aktivita Francie se vrátí na úroveň před pandemií v prvním pololetí příštího roku. Řekl to dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Potvrdil zároveň, že druhá největší ekonomika Evropské unie letos vzroste o pět procent.

"V prvním čtvrtletí se vrátil ekonomický růst. (…) Myslím, že v roce 2021 hospodářství výrazně posílí," uvedl ministr v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Info. Šéf resortu financí zároveň vyloučil další stimulační soubor mimo ten stávající ve výši 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč). Dodal ale, že by se ve Francii mělo hovořit o dlouhodobějších investicích.

12:45

Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 by měla do roku 2030 investovat ročně bilion dolarů (přes 21 bilionů Kč), aby se globální ekonomika zotavila z pandemie a zůstala na cestě udržitelného růstu. Uvádí to zpráva, kterou si vyžádal britský premiér Boris Johnson. Plány předpokládají i transformaci energetického sektoru, aby se zpomalilo globální oteplování. Skupinu G7 tvoří Spojené státy, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Francie a Itálie.

12:37

Otevření obchodů dnes lidé v Libereckém kraji uvítali, někde se tvořily i fronty. Zákazníci čekali hlavně před obchody s oděvy nebo obuví, ale také třeba u hodinářství. Rozvolnění koronavirových opatření dnes umožnilo otevřít všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb, které byly dosud uzavřené. Kromě maloobchodu se tak mohly otevřít také třeba opravny obuvi, autobazary, autosalony, solária, truhlářství nebo cestovní kanceláře. Rozjela se lanovka na Ještěd.

11:59

Poradní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) doporučuje vládě nepřidávat do příští vlny zmírnění protiepidemických opatření další změny. Návrh balíčku číslo 4, na který by mělo dojít při týdenním počtu 75 případů na 100 000 obyvatel, byl otevřít zahrádky, hromadné akce venku a ubytování při snížené kapacitě. Za určitých podmínek skupina souhlasí i s ukončením rotační výuky od 17. května, kterou žádal premiér Andrej Babiš (ANO), ale jen na základních školách. Informovala o tom v tiskové zprávě.

"Rozvolnění od 10. května pravděpodobně způsobí růst mobility, je proto žádoucí vyčkat s dalšími změnami do té doby, než bude patrné, jak velký tento efekt bude," uvedla skupina. Podle ní je třeba vyhodnotit jeho vliv za deset až 14 dní. Vláda ale už dříve avizovala, že by k této vlně zmírnění opatření mělo dojít zřejmě 17. května.

11:49

Správa státních hmotných rezerv by měla vypsat ještě jednu soutěž na nákup antigenních testů, řekl ministr školství Robert Plaga. Požádal o to ředitele SSHR Švagra. Chce, aby školy měly dost testů do konce června.

10:57

Pandemie koronaviru podle brněnského výzkumu psychicky zasáhla více ženy. Zjistili to výzkumníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ve spolupráci s americkou Mayo Clinic. Podle studie se zvýšil stres a depresivní symptomy až pětkrát. Lidé mají pocity osamělosti, obavy o zdraví blízkých i stres z nestabilní situace, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Do studie se loni na jaře zapojilo při tvrdém lockdownu se zavřenými službami i hranicemi 715 Brňanů. Výsledky ukázaly, že výskyt zvýšeného stresu a depresivních symptomů v porovnání s obdobím před pandemií se zvýšil 1,4 krát až 5,5 krát. Zhoršení se projevilo ve všech věkových skupinách a bylo výraznější u žen," uvedl člen výzkumné skupiny Jan Sebastian Novotný

10:39

Potvrzené případy za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel v jednotlivých krajích:

Případů v přepočtu na 100 000 obyvatel
Karlovarský34
Královéhradecký38
Plzeňský63
Liberecký88
Praha82
Pardubický83
Středočeský84
Jihomoravský108
Olomoucký93
Moravskoslezský132
Ústecký124
Vysočina148
Jihočeský146
Zlínský150
ČR101

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví.

10:31

Německo bude vakcínu proti nemoci covid-19 od společnosti Johnson & Johnson používat především pro starší 60 let, mladší ji mohou dostat po konzultaci s lékařem a na vlastní riziko. Po jednání se spolkovými zeměmi to dnes oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Důvodem jsou případy mozkové žilní trombózy hlášené u očkovaných. Ke stejnému opatření přistoupilo Německo i u preparátu od společnosti AstraZeneca, který je rovněž určen pro starší 60 let.

09:54 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti covidu-19 od dnešní půlnoci. Původně měla být registrace pro věkovou skupinu 45 až 49 let otevřená od středy, posun dopoledne schválila vládní rada pro zdravotní rizika, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). V této věkové skupině žije v ČR více než 839 000 lidí, aspoň jednu dávku očkování má podle dat o očkování do neděle 131 700 z nich. Po skupině nad 70 let jde zatím o druhou nejčetnější skupinu, pro kterou se registrace spouští.

09:47

Na 100 000 obyvatel připadá za sedm dní 101 případů covidu. Počet hospitalizovaných s nákazou klesl na 1819, v těžkém stavu bylo v neděli 363 z nich.

09:46

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním prvním čtvrtletí ubytovalo 282 000 lidí, proti loňsku o 91,1 procenta méně. Kvůli epidemii koronaviru se snížil také počet noclehů o 88,2 procenta na 1,1 milionu nocí. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

08:34

Příští řádnou schůzi sněmovny, která začne v úterý 25. května, budou moci zájemci sledovat z galerie pro veřejnost nad jednacím sálem. Galerie se po mnoha měsících otevře díky slábnoucí epidemii koronaviru, byť v omezené kapacitě. Lidé budou muset dodržovat předepsané rozestupy, informovala sněmovna.

07:56

Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii poprvé po čtyřech dnech klesl pod hranici 400 000. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Denní přírůstek úmrtí spojených s nemocí covid-19 se dostal po dvou dnech pod 4000. Indie se v posledních týdnech potýká s velkou vlnou nárůstu nově nakažených. Nápor nezvládají nemocnice, kterým dochází místa i kyslík pro další pacienty.

07:53

V Česku v neděli testy potvrdily 381 nových případů. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně.

07:30

Na Pražském hradě se dnes večer uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30 000 svíček. První z nich zapálí prezident Miloš Zeman. S covidem dosud v Česku zemřelo zhruba 29 700 lidí.

07:18

Negativní dopad na psychiku má podle odborníků distanční výuka, nulová socializace nebo i časté problémy v rodině. 

07:09

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 6922 nových případů nákazy koronavirem a 54 úmrtí. S odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA. Přesně před týdnem země registrovala 9160 nově infikovaných a 84 úmrtí. Čísla jsou v pondělí zpravidla nižší, mimo jiné kvůli menšímu množství testů provedených o víkendu.

07:01

Základní školy v sedmi krajích dnes zahájí rotační výuku na druhém stupni. Kvůli epidemii nového koronaviru se starší žáci v těchto regionech dosud museli vzdělávat doma. Ve stejných sedmi krajích se dneškem také otvírají mateřské školy pro všechny děti. V celém Česku se navíc obnovuje i klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol.

06:47

Ode dneška se také zmírňují pravidla pro nošení ochranných prostředků dýchacích cest venku. Bude je nutné nosit ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti

06:39

Ode dneška se v celém Česku opět otevřou také všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb. Kromě maloobchodu se mohou otevřít třeba opravny obuvi, autobazary, autosalony, lanovky, solária, hodinářství, zlatnictví či truhlářství nebo cestovní kanceláře. 

06:32

Dnes se v Česku například otevírají muzea, galerie a památky ve zbylých krajích, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. První výraznější rozvolňování v kultuře by podle ministra zdravotnictví Petr Arenbergera (ANO) mohlo nastat od 24. května. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dříve uvedl, že venkovní akce s účastí až 700 sedících diváků a vnitřní akce s účastí až 400 diváků by se mohly konat už od 17. května, pokud to dnes schválí vláda.

06:26

Česko ve velkém rozvolňuje koronavirová opatření. Podívejte se na přehled.

18:38

Jihlavská zoologická zahrada musela tento víkend poprvé přechodně zavírat pokladny u vstupu, aby nepřekročila povolený počet návštěvníků. Podle protiepidemických nařízení by zatím v této zoo nemělo být najednou víc než 1500 lidí.

18:33

Do tendru na dodání 5,6 milionu antigenních testů pro školy tentokrát přišlo osm nabídek, sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Vítěz by mohl být známý v pondělí, dodal. Minulý tendr na stejné množství testů správa na konci dubna zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky.

17:31

Konec španělského nouzového stavu a zákazu nočního vycházení v noci na neděli zpěvem i tancem oslavovaly převážně mladí lidé po celé zemi. Tisíce mladých lidí přivítaly konec koronavirové uzávěry i v belgické metropoli, kde večírek v neděli brzy nad ránem rozpustila policie. Podívejte se, jak davy zaplnily ulice evropských měst.

16:57

Lidé od 45 let se budou moci registrovat k očkování proti koronaviru od pondělní půlnoci, uvedl Babiš. Původně měla být tato možnost až od středy.

16:06

Lidé dnes měli velký zájem o návštěvu zoologické zahrady v pražské Troji, maximálního množství 4000 návštěvníků bylo podle facebooku zahrady dosaženo již za hodinu a čtvrt po otevření. Jak řekla mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová, velký zájem dopoledne zkomplikoval dopravu v oblasti, kterou musela na místě řešit hlídka dopravní policie ve spolupráci s městskými strážníky. Podobné problémy dnes zaznamenaly i další české zoo.

15:54

Evropská unie zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín proti covidu-19 od britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca, který skončí v červnu. Uvedl to dnes eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Evropská komise před dvěma týdny firmu AstraZeneca zažalovala za nedodržení kontraktu. Firma podle komise nedokázala přijít se spolehlivou strategií, která by zajistila včasné doručení vakcín

15:20 Maláčová DVTV

Rotační výuka minimálně na prvním stupni základních škol by měla být zrušena ještě v tomto školním roce, řekla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Vyjadřovala se opatrněji než premiér Andrej Babiš (ANO), který ve čtvrtek ve Sněmovně uvedl že chce, aby chodili všichni žáci do škol bez střídání tříd po týdnu od poloviny května.

14:50 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Stát začne nejpozději od příštího týdne s masivním sekvenováním vzorků odebraných pacientům pozitivních na covid-19, aby odhalil nové mutace viru, uvedl také v pořadu CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Již je podle něj zajištěné financování a kapacita pro sekvenování asi 8000 vzorků měsíčně. Dosud stát sekvenoval v menším množství, za posledních 14 bylo podle ministra zachyceno 56 mutací různého druhu.

Ministr řekl, že stát již vybral laboratoře, které budou sekvenování provádět tak, aby pokrývaly celou republiku. "Financování je zajištěno přímo přes resortní ministerstva, čili nejen přes zdravotnictví," řekl. Dodal, že se na tom bude podílet například ministerstvo zemědělství nebo Akademie věd. Ministerstvo podle něj vytvořilo pracovní skupinu, která určila počet sekvenovaných vzorků a metodiku pro jejich výběr.

Zdravotnice vyhodnocuje odebraný vzorek v Plzni.
Zdravotnice vyhodnocuje odebraný vzorek v Plzni. | Foto: ČTK
14:17

Nevyloučil ani otevření restauračních předzahrádek již od 17. května, k tomu však podle něj mají výhrady odborníci z poradní skupiny ministerstva zdravotnictví MeSES. V souvislosti s případným otevřením zahrádek ministr řekl, že ho považuje za dobré řešení, pokud se budou dodržovat pravidla. Dodal však, že podle statistik od firmy Google se nyní kolem restauračních okének zdržuje meziročně o 34 procent lidí méně, takže lidé stále pravidla dodržují, i když se to podle lidmi obsypaných restaurací například v Praze nemusí zdát. "Čísla celostátně nejsou nijak dramatická," řekl.

Centrum Prahy je v covidové době zaplněno "poslíčky", kteří rozvážejí jídlo. Často se jich potká u jedné restaurace hned několik.
Centrum Prahy je v covidové době zaplněno "poslíčky", kteří rozvážejí jídlo. Často se jich potká u jedné restaurace hned několik. | Foto: Radek Bartoníček
14:15 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministr Arenberger řekl, že v minulosti vláda dvakrát rozvolnění uspěchala, což vedlo k nové vlně epidemie. "To už si nechceme, ani nemůžeme dovolit," uvedl. Doplnil, že za důležité považuje zrušení rotační výuky ve školách, která komplikuje život některým rodičům. 

14:08 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). O konkrétních rozvolněních od 17. května podle něj zatím rozhodnuto není, vláda při rozhodování v pondělí bude vycházet z aktuálních čísel a doporučení epidemiologů.

Petr Arenberger.
Petr Arenberger. | Foto: ČTK
11:59

V Ústeckém kraji přibylo za sobotu 75 případů covidu, což je o 47 méně než před týdnem. Počet případů na 100 000 obyvatel za sedm dní klesl na 126.

10:44

V Plzeňském kraji přibylo v sobotu 11 případů koronaviru, o 23 méně než před týdnem. Podíl nemocných za sedm dní klesl na 62 na 100 000 obyvatel.

10:44

V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 129 potvrzených případů nákazy koronavirem. V kraji jde o nejmenší sobotní nárůst od 12. září.

10:36

V Libereckém kraji přibylo za sobotu 13 potvrzených případů covidu, o týden dříve byly čtyři. Na 100 tisíc obyvatel připadá za sedm dní 92 případů.

10:26

V sobotu testy v Karlovarském kraji potvrdily 11 případů koronaviru, o 15 méně než před týdnem. Aktivních případů je nyní 411, epidemie dál slábne.

10:26

V Královéhradeckém kraji testy v sobotu odhalily devět nových případů nákazy covidem-19. Ve stejný den před týdnem bylo 40 případů a předminulý týden 38. Vyplývá to z informací zveřejněných ministerstvem zdravotnictví.

09:58

V Jihočeském kraji přibylo v sobotu 108 nových případů covidu-19, o 80 méně než před týdnem. Ve větší části republiky zpomalila epidemie výrazněji.

09:57

V Pardubickém kraji testy v sobotu odhalily 19 případů nákazy koronavirem. Před týdnem bylo ve stejný den 20 případů a před dvěma týdny 31 nákaz.

09:50 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v sobotu 93 potvrzených případů koronaviru. Poprvé od loňského srpna tak byl sobotní nárůst v hlavním městě nižší než 100. Ve srovnání s minulou sobotou to byl pokles o 32 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. 

09:14

Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji slábne. V sobotu přibylo šest případů, o 26 méně než minulou sobotu, o týden dřív bylo 49 nově nakažených.

09:14

Zemědělské a potravinářské podniky si ve druhé výzvě programu Agricovid Potravinářství řekly o více než 150 milionů korun. O podporu zažádalo 46 zemědělců a 222 potravinářských firem, sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Dohromady s prvním kolem tak výše žádostí dosahuje více než 220 milionů korun, ministerstvo si vyjednalo třímiliardový výdajový rámec

09:10

Představitelé v Jihoafrické republice, která má zdaleka nejvíc případů a úmrtí na africkém kontinentu, varovali před novou vlnou nákazy s blížící se zimou na jižní polokouli. S třetí vlnou epidemie se potýká také Pákistán, kde - podobně jako v Indii - vláda zatím váhá s vyhlášením přísné uzávěry. 

09:10

Také v hustě osídleném palestinském Pásmu Gazy, kde žijí dva miliony lidí, rychle roste počet případů nákazy koronavirem. V březnu a dubnu přesahovaly přírůstky 1000 případů za den, což je číslo, jehož Pásmo Gazy dříve dosahovalo za týden. Nemocnice v Pásmu Gazy jsou na hranici svých možností, varovala tento týden mezinárodní organizace Lékaři bez hranic.

09:10

V 82milionovém Turecku od začátku března rostl počet případů tak, až v jednom dni dosáhl rekordních více než 60 tisíc. Vláda 29. dubna vyhlásila třítýdenní lockdown, řadě sektorů ale udělila výjimku, takže miliony lidí nadále chodí do práce. Bilance klesla, ale lékařští experti žádají, aby byly všechny služby s výjimkou těch nejnutnějších uzavřeny na dalších 28 dní.

Turečtí zdravotníci v Ankaře protestují s transparenty, na nichž stojí: "Zastavte umírání, nevzdáme se svého práva na život."
Turečtí zdravotníci v Ankaře protestují s transparenty, na nichž stojí: "Zastavte umírání, nevzdáme se svého práva na život." | Foto: Reuters
09:09

V egyptském guvernorátu Suhág, který se táhne podél řeky Nil, jsou nemocnice plné pacientů s covidem-19. Oblast je jedním z ohnisek třetí vlny epidemie v Egyptě a experti varují, že by se místní zdravotnický systém mohl zhroutit. "Odhaduji, že v Suhágu není rodina, kde by neměli nějaký případ koronaviru," říká Mahmúd Fahmí Mansúr, šéf místního svazu lékařů. 

Egyptská vláda po dlouhém zdráhání ve středu oznámila nejpřísnější omezení za poslední měsíce. Kavárny, restaurace, obchody a nákupní střediska musí zavírat ve 21 hodin, zakázána byla velká shromáždění.

08:58

Počet hospitalizovaných s koronavirem klesl poprvé od loňského října pod 2000. V nemocnicích je 1886 nakažených, 366 z nich v těžkém stavu.

08:42

Ve Zlínském kraji přibylo v sobotu 103 případů covidu-19, o 73 méně než před týdnem. Za týden připadalo v kraji 147 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

08:42

Koronavirové dění přehledně:

 • Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 717 případů koronaviru, zhruba o 450 méně než před týdnem. Poprvé od loňského září sobotní nárůst klesl pod 1000. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
 • V zemi připadá na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní 102 případů covidu-19, podle revidovaných dat je to o pět méně než o den dříve. Údaj je klíčový pro rozvolňování opatření.
 • V Česku byly dosud podány 3 628 177 dávek vakcíny. V sobotu zdravotníci očkovali 29 623 lidí. Je to výrazně méně než v předchozích třech rekordních dnech, ale proti předchozí sobotě je to nárůst zhruba o 6300 očkovaných.
 • Počet hospitalizovaných s koronavirem klesl poprvé od loňského října pod 2000. V nemocnicích je 1886 nakažených, 366 z nich v těžkém stavu.
 • Ve srovnání počtu případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za uplynulých 14 dní je na tom Česko v tuto chvíli lépe než Rakousko i Německo. 
 • Od pondělí se v celém Česku otevřou zbylá muzea, galerie, hrady, obchody i další služby, jako opravny obuvi nebo solária. Do školy se vrátí žáci druhého stupě i nižší stupně víceletých gymnázií. 
08:34

Ve Středočeském kraji přibylo v sobotu 88 nakažených koronavirem, o 25 méně než před týdnem. Zdravotníci aplikovali dosud 390 362 dávek očkování.

08:06

V Česku připadá na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní 102 případů covidu-19. Údaj klesá od března. Je rozhodující pro rozvolňování opatření.

08:06

V sobotu přibylo v Česku 717 potvrzených případů nákazy koronavirem, o 450 méně než před týdnem. Poprvé od loňského září tak sobotní nárůst klesl pod 1000 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. 

07:42

Počet nově nakažených koronavirem v Indii čtvrtý den v řadě překonal hranici 400 tisíc. Tamní ministerstvo zdravotnictví za posledních 24 hodin také znovu registrovalo přes 4000 zemřelých v souvislosti s covidem-19, informovala agentura Reuters.

19:46

Dnešní události přehledně

 • V pátek přibylo v Česku 1631 potvrzených případů covidu-19. Je to mírný nárůst proti čtvrtku, ale zároveň o 536 nakažených méně než před týdnem. Potřetí v řadě je také denní přírůstek nových případů koronaviru nižší než 2000. Zdravotníci v pátek podruhé za sebou podali více než 80 000 dávek vakcíny proti covidu-19.

 • Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a navyšovat kapacity center velkých. Novinářům to před sobotním jednáním lídrů zemí EU v Portu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň je pro více mobilních očkovacích týmů.

 • Evropská komise schválila smlouvu na nákup až 1,8 miliardy dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Oznámila to dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, podle níž má kontrakt pokrýt období do roku 2023. Země EU mají v dosud největší smlouvě na vakcíny zaručen nákup 900 milionů dávek s možností stejné množství si dokoupit.

 • Český velvyslanec Milan Hovorka v sobotu v Indii předal 500 kyslíkových lahví jako dar, který nedávno kvůli závažné epidemické situaci v této asijské zemi schválila vláda. Na tiskové konferenci po summitu prezidentů a premiérů zemí Evropské unie to řekl premiér Andrej Babiš. Indickému protějšku Naréndrovi Módímu zároveň nabídl další pomoc českých zdravotníků.
19:22

Na Vysočině potvrdily testy v posledních 24 hodinách covid-19 u 169 obyvatel. Nově nakažených bylo o 53 víc než v pátek. Jeden člověk dnes zemřel, byl ze Žďárska. Vyplývá to z údajů, které krajští hygienici zveřejnili k dnešním 18:15. Vysočina patří mezi tři kraje v Česku, v nichž epidemie ustupuje nejpomaleji.

17:59

Na jihu Čech mohou ode dneška turisté navštěvovat venkovní areály hradů Nové Hrady a Landštejn. V Nových Hradech památkáři poprvé otevřeli nový prohlídkový okruh hradním příkopem. Víc lidí přišlo na Landštejn, vystřídalo se jich tam 240, řekla mluvčí jihočeského pracoviště Národního památkového úřadu (NPÚ) Markéta Slabová na konci dnešní otevírací doby.

16:59

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy.

15:00

V Jihomoravském kraji přibylo za pátek 200 případů koronaviru, o 90 méně než před týdnem. Počet případů na 100 000 lidí za sedm dní klesl na 110.

15:51 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Velvyslanec Hovorka v sobotu v Indii předal dar 500 kyslíkových lahví, řekl Babiš. Premiér nabídl indickému protějšku další pomoc českých zdravotníků.

15:00

V Plzeňském kraji přibylo v pátek 65 případů koronaviru, o devět méně než minulý pátek. Podíl nemocných za sedm dní klesl na 66 na 100 000 obyvatel.

13:06

Papež František podpořil uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Každému musí být zaručen přístup k vakcíně, což vyžaduje dočasné pozastavení práva duševního vlastnictví. Nejvyšší představitel katolické církve to řekl ve videoposelství určeném mladým účastníkům benefičního koncertu Vax Live na podporu globální distribuce očkovacích látek.

Foto: Reuters
12:48

V Ústeckém kraji za pátek přibylo 124 nových případů covidu-19. To je nejméně v pracovním dnu od loňského 22. září a o polovinu méně než před týdnem.

12:20

Evropská komise (EK) schválila smlouvu na nákup až 1,8 miliardy dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Oznámila to dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, podle níž má kontrakt pokrýt období do roku 2023. Země EU v něm mají zaručen nákup 900 milionů dávek s možností stejné množství dokoupit.

Americká společnost Pfizer a německý podnik BioNTech jsou již dnes největšími dodavateli vakcín do EU. Brusel s jejich preparátem na rozdíl od vakcín firem AstraZeneca nebo Johnson & Johnson počítá i do budoucna.

11:41 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš po večerním jednání lídrů zemí Evropské unie považuje uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19 za nesmyslné. Řekl to novinářům při příchodu na dnešní neformální summit v Portugalsku. V pátek se přitom k takové možnosti stavěl kladně.

11:41 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a navyšovat kapacity center velkých. Novinářům to před dnešním jednáním lídrů zemí EU v Portu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň je pro více mobilních očkovacích týmů.

"Naše strategie je spíše zmenšovat počet očkovacích míst. Bylo jich 240 a teď už jich je pod 200. A spíš navyšovat kapacity velkých center," uvedl Babiš.

11:12

Evropská unie nepovažuje uvolnění patentů za potřebné rychlé řešení nedostatku vakcín v méně hospodářsky vyspělých zemích světa. Po nočním jednání s prezidenty a premiéry členských zemí to dnes prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel. Lídři se na omezení práv výrobců vakcín zcela neshodli, podle Michela je o něm však blok ochoten dále diskutovat. Zásadní však pro EU je, aby další západní země začaly více vyvážet vakcíny a aby se mimoevropským státům dostalo technické podpory k jejich výrobě.

11:11

Česká republika má za uplynulých 14 dní 229 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 284. V porovnání se situací před měsícem je to pokles o více než polovinu, tehdy činil tento údaj 581 a ČR byla mezi sousedními zeměmi v druhé nejhorší situaci po Polsku.

Srovnání počtu nakažených novým typem koronaviru za uplynulých 14 dní v ČR a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel):

ZeměPočet případů za uplynulých 14 dní na 100 000 obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno)
Německo289239 928
Rakousko26623 565
ČR22924 388
Polsko21782 395
Slovensko1176377
10:43

Ve pátek přibylo v Pardubickém kraji 53 případů nákazy koronavirem. Před týdnem bylo ve stejný den 79 případů a před dvěma týdny 135 nakažených.

10:20

Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji dál slábne. V pátek přibylo 74 případů, o 53 méně než minulý pátek, ještě o týden dřív bylo 252 nově nakažených.

10:14

Ve Zlínském kraji přibylo v pátek 93 případů covidu-19, o 56 méně než před týdnem. Za týden přibylo v kraji 160 nakažených na 100 000 obyvatel.

10:14

Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 164 nakažených koronavirem, o 73 méně než před týdnem. Zdravotníci v regionu aplikovali 380 563 dávek očkování.

10:13

Aktuální čísla z Moravskoslezského kraje:

10:11

Na odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 podle České lékařské komory (ČLK) někteří zdravotníci nedosáhnou. Problémy jsou s jejich vyplácením zaměstnancům pracujícím mimo nemocnice, například lékařům, kteří se ještě vzdělávají, nebo u zařízení bez smluv se všemi zdravotními pojišťovnami. Na webu o tom informovala Česká lékařské komora (ČLK), která řeší desítky stížností lékařů. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

"Reakce zdravotníků jednoznačně potvrzují, že postup při vyplácení odměn v ambulantním sektoru, který ministerstvo zvolilo, je chybný a vede k tomu, že řada zdravotníků vládou slíbené odměny nedostane," napsal prezident ČLK Milan Kubek v dopise adresovaném ministrovi zdravotnictví Petru Arenbergrovi (za ANO), ale také premiérovi nebo řediteli největší zdravotní pojišťovny VZP. Komora podle Kubka na tyto problémy upozorňovala už při jednání o odměnách.

09:41

V Libereckém kraji v pátek přibylo 56 nově potvrzených případů covidu, o týden dřív jich bylo 78. Na 100 000 lidí v kraji za 7 dnů přibylo 90 případů.

09:15 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v pátek 175 potvrzených případů covidu. Počtvrté v řadě tak nárůst zůstal pod 200. Očkovaných bylo opět více než 12 000 lidí.

08:52

V Česku nyní na 100 000 obyvatel připadá za sedm dní 106 případů covidu, o pět méně než předchozí den. Údaj je rozhodující pro uvolňování omezení.

08:31

Dnes ráno bylo v českých nemocnicích volných 28 procent standardních lůžek s kyslíkem, což je nepatrně více než v pátek. Stejný je také podíl neobsazených postelí s umělou plicní ventilací.

08:20

Zdravotníci v Česku podali v pátek podruhé za sebou více než 80 000 dávek vakcíny proti covidu. Ukončené očkování má v zemi přes milion lidí.

08:12

V pátek přibylo 1631 potvrzených případů covidu. Je to více než ve čtvrtek, ale o 536 méně než před týdnem. Potřetí v řadě je nárůst pod 2000.

07:58

Zahraniční destinace se podle cestovní agentury Invia chystají na zahájení sezony. Například Bulharsko se turistům otevřelo od 1. května, Řecko nebo Itálie ohlásily, že po polovině května cestovatelé z ciziny nebudou po příjezdu muset do karantény.

Ceny zájezdů jsou srovnatelné s rokem 2019, Češi si ale více dopřávají, poptávají lepší hotely a kvalitnější služby. Naopak šéf rezervačního portálu Booking.com Glenn Fogel předpokládá, že náklady na zahraniční dovolenou budou letos vyšší.

07:07

Indie dnes hlásí 4187 úmrtí po nemoci covid-19 za uplynulých 24 hodin, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. V druhé nejlidnatější zemi světa se za poslední den potvrdilo 401 078 nových případů nákazy. Hranici 400 000 nově infikovaných tak země překonala třetí den v řadě. Informovala o tom agentura Reuters.

O den dříve ministerstvo zdravotnictví hlásilo rekordních 414 188 nových případů a 3915 úmrtí.

07:06

Odborníci z olomoucké firmy mySASY vyvinuli mobilní aplikaci vyhodnocující parametry srdečního tepu, která může několik dní před propuknutím prvních příznaků upozornit na možnou nákazu novým koronavirem.

Určena byla pro profesionální sportovce. Tvůrci chtějí v létě uživatelům z řad veřejnosti nabídnout novou verzi aplikace, která pomocí spektrální analýzy variability srdeční frekvence dokáže avizovat nákazu koronavirem.

07:06

V Německu dnes začínají platit výhody pro lidi, kteří jsou očkovaní proti covidu-19 nebo už nemoc prodělali. Nově nemusí do karantény při příjezdu do země a při kontaktu s nemocnými, nepotřebují testy a nevztahuje se na ně omezení nočního vycházení.

Volnější režim začne i v Belgii, kde se dnes po více než půlroční pauze otevřou venkovní prostory restaurací a barů.

07:05

V připravovaném vydání francouzské jazykové příručky Le Petit Larousse se objeví na 150 slov, která v něm ještě letos nebyla. Velká část z nich souvisí se současnou pandemií covidu-19, neboť po roce s koronavirem začali Francouzi běžně používat mnohé původně odborné termíny. Agentura AFP, která o slovníku pro rok 2022 informovala, píše o "kontaminaci" jazyka.

"Asymptomatique" (asymptomatický, bez příznaků) nebo "télétravailler" (pracovat na dálku), nové vydání slovníku francouzštiny je plné slov, která za poslední rok díky pandemii zdomácněla.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: