Babiš požádá šéfku Evropské komise, aby zkusila získat na červen další vakcíny

Živě
Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. Nyní ji mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. Odborníci z panelu SAGE stanovili účinnost čínské vakcíny na 79 procent. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 byl ve čtvrtek podruhé za sebou pod dvěma tisíci. Testy prokázaly 1559 nově nakažených, o 670 méně než před týdnem.
 • Ve čtvrtek dostalo v Česku očkování proti nemoci covid-19 nejvíce lidí v jednom dni od začátku vakcinace. Očkováno bylo 81 753 lidí.
 • Stát uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj už by to při nízkém výskytu covidu-19 v populaci nemělo logiku.
 • Od pondělí 10. května se do kategorie zemí s nejnižším covidovým rizikem, po jejichž návštěvě se na turisty nevztahují žádné zvláštní požadavky, přesune Izrael.
 • Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení povinného testování na školách, které zavedlo ministerstvo zdravotnictví na začátku dubna. Návrh na zrušení opatření podali rodiče žákyně prvního stupně jedné z pražských základních škol.
 • Kvůli nemoci covid-19 ve světě umřelo přibližně 6,9 milionu lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě.
 • Indie dnes oznámila další rekordní přírůstek 414 188 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 3915 úmrtí, uvedla agentura Reuters. 
 • WHO schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. Nyní ji mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN.
07:34

Vážení čtenáři, toto on-line zpravodajství končí. Aktuální informace najdete v nové reportáži.

22:13

Podle českého premiéra by se Evropská komise měla zabývat i tím, zda neudělat celoevropskou kampaň na podporu vakcinace. "Vypadá to, že čím nižší věk, tím menší zájem o očkování," doplnil Babiš.

Uvedl také, že Česko je pro uvolnění patentů na proticovidové vakcíny, o čemž měli v pátek večer hovořit unijní prezidenti a premiéři. Například Francie, Itálie či Španělsko jsou pro návrh podporovaný stovkou zemí světa včetně Spojených států, zejména Německo se k němu ale staví skepticky.

22:06

Český premiér Andrej Babiš chce požádat předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby zkusila získat na červen dodatečné množství vakcín proti covidu-19. Řekl to novinářům po jednání na summitu Evropské unie v Portugalsku, které bylo dosud věnováno zejména sociálním tématům.

"To je nejdůležitější pro nás, abychom získali ještě vakcíny na červen, protože se dostáváme do fáze, že pravděpodobně v červenci, respektive dřív budeme muset dělat nějakou reklamní akci na to, aby se lidé očkovali," řekl Babiš.

Lidé podle něj musí pochopit, že vakcíny jsou bezpečné a že vedou k pohodlnějšímu životu. "Protože očkování jim umožní vstup všude bez problémů. Ti, co nebudou očkovaní, se budou muset testovat," dodal premiér.

18:22

Pro země Evropské unie, Spojené státy a další země s vlastními schvalovacími mechanizmy však nemá dnešní krok WHO žádný dopad. Rozhodnutím Světové zdravotnické organizace se obvykle řídí státy, které nemají kapacity, aby účinnost a bezpečnost preparátů samy odborně posoudily.

18:21

WHO vakcínu Sinopharm schválila k nouzovému použití na základě doporučení panelu odborníků SAGE, který stanovil účinnost preparátu na 79 procent. Používat ji podle Tedrose budou moci lidé starší 18 let. K získání plné imunity je zapotřebí dvou dávek.

18:20

Rozhodnutí poradní skupiny WHO otevírá možnost, aby byla vakcína Sinopharm v následujících týdnech či měsících zahrnuta do programu COVAX, který WHO zřídila pro distribuci vakcín do středně- a nízkopříjmových zemí. Čína již v únoru přislíbila dát do programu COVAX deset milionů dávek očkovacích látek, uvedla agentura DPA.

18:12

Země Evropské unie jsou rozdělené v pohledu na možné uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19, o němž budou dnes večer hovořit unijní prezidenti a premiéři. Zatímco například Francie, Itálie či Španělsko jsou pro návrh podporovaný stovkou zemí světa včetně Spojených států, zejména Německo se k němu staví skepticky. Nejmenovaný unijní činitel dnes novinářům řekl, že omezení práv farmaceutických firem zcela nedoporučuje ani Evropská komise. Podle diplomatů tak není pravděpodobné, že by se během pracovní večeře političtí vůdci shodli na jednoznačné podpoře tohoto plánu.

17:57

Lékaři v Nepálu dnes varovali před rozsáhlou zdravotní krizí hrozící himálajské zemi a poukázali na zoufalý nedostatek nemocničních lůžek pro pacienty s covidem-19 a medicínského kyslíku, informovala agentura AP. Ve čtvrtek Nepál ohlásil 9070 nových případů koronaviru, což je výrazně více než před měsícem, kdy evidoval za jeden den 298 nově nakažených. Koronavirus se rychle šíří také v sousední Indii.

17:50

WHO schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. Nyní ji mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN.

17:04

Kvůli nemoci covid-19 ve světě umřelo přibližně 6,9 milionu lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením "skutečné bilance pandemie" přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí napříč zeměmi méně než poloviční, konkrétně okolo 3,24 milionu. Podle studie vládní statistiky výrazně zkreslují situaci i v Česku a na Slovensku.

"Jakkoli otřesná se pandemie covidu-19 může zdát, tato analýza ukazuje, že skutečná bilance je výrazně horší," řekl ředitel IHME Chris Murray. Nové poznatky podle něj mohou pomoci veřejnosti pochopit rozsah koronavirové krize, úřadům zase poskytují další podklady pro plánování.

16:52

Indie dnes oznámila další rekordní přírůstek 414 188 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 3915 úmrtí, uvedla agentura Reuters. O den dříve ministerstvo zdravotnictví hlásilo 412 262 nových případů a 3980 úmrtí, což v obou případech představovalo do té doby nejvyšší denní přírůstky od začátku pandemie covidu-19.

16:21

Soud na Madagaskaru v pátek v odvolacím řízení potvrdil 44měsíční trest vězení pro bývalého ministra spojů a člena opozice Harryho Laurenta Rahajasona. Soud mu připisuje organizování nepovolného protestu souvisejícího s elixírem, jejž proti covidu-19 prosazuje prezident Andry Rajoelina. Rajoelina propaguje výluh na bázi pelyňku jako účinnou látku proti covidu-19. Postavili se proti tomu mnozí madagaskarští lékaři a jeden z nich, Berija Ravelomanantsoa, byl loni zatčen, když o tom rozpoutal debatu na Facebooku.

16:15

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u programu COVID veletrhy k dnešku hlásí 183 žádostí za 302 milionů korun. Dokončených a podaných z nich je 94 žádostí v objemu asi 256 milionů korun, zbytek mají podnikatelé rozpracovaný. Vyplývá to z informací, které dnes šéf resortu Karel Havlíček (za ANO) zveřejnil na Twitteru

15:44

Ve Španělsku už začal legislativní chaos, co se týče nových pravidel proti šíření koronaviru, která začnou platit od neděle v různých regionech, napsal dnes deník El Mundo. Zatímco baskický nejvyšší soud zamítl tamní vládě pokračování nočního zákazu vycházení, soudy ve Valencii či na Baleárských ostrovech omezení vycházení v noci povolily.

Španělská vláda odmítla prodloužit nouzový stav se zdůvodněním, že se zrychluje očkování a zlepšuje epidemická situace. Ta je ale velmi rozdílná v jednotlivých autonomních oblastech. Nejhorší je situace v Baskicku, kde právě nejvyšší soud dnes zamítl prodloužení nočního zákazu vycházení i omezení cestování i shromažďování na veřejnosti. Baskická vláda nicméně uvedla, že se ke španělskému nejvyššímu soudu odvolávat nebude. Epidemická situace se podle ní už i v Baskicku začíná pomalu zlepšovat.

15:14

Od víkendu smějí lidé v Německu s oběma dávkami vakcíny volně do obchodu nebo k holiči. A úlevy si budou moct dopřát i Češi.

15:10

Od pondělí 10. května se do kategorie zemí s nejnižším covidovým rizikem, po jejichž návštěvě se na turisty nevztahují žádné zvláštní požadavky, přesune Izrael. Přidá se k dalším státům v zelené barvě - Vatikánu, Austrálii, Jižní Koreji, Novému Zélandu, Singapuru a Thajsku. Oranžové, tedy se střední mírou rizika nákazy koronavirem, budou na cestovatelské mapě nově Slovensko a Kanárské ostrovy. O změnách podmínek pro cestování v době covidové epidemie informovalo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

14:54

Čeští žáci patří ke smutným světovým rekordmanům. Jejich školy jsou s malými přestávkami zavřené více než rok. Třeba ve Finsku ale zavřela vláda školy pouze loni, a jen na dva měsíce.

14:18

V Řecku začíná 15. května turistická sezona a ve stejný den budou moci Řekové po půl roce opět cestovat mezi regiony. Budou ale pro to potřebovat negativní test na koronavirus nebo potvrzení o očkování. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na mluvčí řecké vlády. Zatím není jasné, zda v případě očkování bude nutné mít aplikovány obě potřebné dávky.

Řecká vláda také zvažuje, že od 15. května zruší povinnost zasílání SMS zpráv při odchodu z domova, kterou zavedla před rokem a jíž omezila pohyb lidí. Ti zasílají na dané číslo kód podle toho, z jakého důvodu jdou ven, různé kódy byly pro cestu k lékaři, pro nákup či pro venčení psa a zdravotní procházku. Alternativou SMS s kódem je vyplněný formulář, rukou psané čestné prohlášení nebo potvrzení od zaměstnavatele pro cesty do práce.

14:16 Ilustrační foto.

Pražský hrad v pondělí uspořádá pietní akt za oběti pandemie, rozsvítí při něm téměř 30 000 svíček. S potvrzeným covidem-19 v ČR zemřelo 29 608 lidí.

14:03 Maláčová DVTV

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější covidové epidemii. Pro řešení koronavirové krize by dál chtěla využívat program Antivirus. Novela o zaměstnanosti s úpravou kurzarbeitu by mohla platit od července. Příspěvky na mzdy z programu Antivirus se mají vyplácet zatím do konce května.

14:00

V souvislosti se zvládáním epidemie koronaviru v Česku lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, hasičů, armády a policie, naopak nejkritičtější jsou k vládě. V porovnání s loňským květnem, kdy se země potýkala s první vlnou šíření nemoci covid-19, si v hodnocení všichni pohoršili, nejvíce vláda. Kladně její práci nyní vnímá čtvrtina veřejnosti, před rokem to byly dvě třetiny. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

13:54

Dnešní údaje o dubnové nezaměstnanosti podle analytiků ukazují, že situace na trhu práce zůstává příznivá. Důvodem je především vládní podpora zaměstnanosti. Pokles nezaměstnanosti byl totiž ve srovnání s předchozími roky znatelně menší, upozornili ekonomové. V dalších měsících někteří ekonomové očekávají pozvolný růst zaměstnanosti, podle dalších se situace ale bude díky pokračující podpoře vlády kvůli volbám nadále zlepšovat.

13:46

Británie doporučila pro lidi pod 40 let použití jiné vakcíny proti nemoci covid-19 než té od společnosti AstraZeneca. Důvodem je nízké, ale možné riziko vzniku krevních sraženin. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci o tom informovala agentura Reuters.

Doporučení nijak neovlivní očkovací kampaň Spojeného království, které plánuje do konce července nabídnout alespoň první dávku vakcíny všem dospělým, uvedl zdravotnický poradce vlády Jonathan Van-Tam.

13:35

V saúdskoarabském soukromém i veřejném sektoru budou moci pracovat jenom lidé naočkovaní proti covidu-19. Oznámila to dnes vláda. V zemi s 34 miliony obyvatel zatím použili deset milionů očkovacích dávek. Po ročním omezení před necelým týdnem království uvolnilo cestovní restrikce.

Nové rozhodnutí se týká pracovišť. Ministerstvo lidských zdrojů a sociálního rozvoje ve svém dnešním prohlášení uvedlo, že očkování "bude povinná podmínka návratu mužů i žen do všech odvětví, veřejných, soukromých i neziskových". Úřad vyzval zaměstnavatele, aby očkování zaměstnanců zajistili. Termín, od nějž bude nařízení platit, ministerstvo oznámí později.

13:28 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Nějaký způsob testů zdarma bude existovat pro každého z nás. Ministerstvo ale uvažuje o nižší frekvenci jejich proplácení, například jednou za týden místo dosavadních tří dnů," sdělil ministr.

13:26 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Nejsme v situaci, kdy by nám tu ležely vakcíny. Je také šance, že bude možné očkovat i mládež od 12 do 16 let, čímž se rozšíří okruh potenciálních příjemců," řekl Arenberger. Ministr předpokládá, že k očkování bude lidi motivovat rozšíření okruhu aktivit, které umožňuje, například cestování.

13:25 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Testování žáků probíhá v relativně velkém rozsahu. Otestováno již bylo přes 3 miliony osob, většina opakovaně, pozitivitu jsme zachytili v 1316 případech, u zaměstnanců škol bylo 476 pozitivních," dodal ministr.

13:21 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministerstvo zdravotnictví udělilo několik výjimek pro sportovní a kulturní akce, například pro pilotní koncert Šance pro kulturu na pražském výstavišti, několik koncertů Pražského jara nebo Alšovu jihočeskou galerii.

13:18 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Přihlásilo se necelých 10 tisíc vysokoškolských učitelů. Na jedné z univerzit byl kód zneužit a vyměněn. "Není dobré reagovat na nejrůznější inzeráty prodeje kódů. Je to vyhazování peněz, neboť musíte před očkováním projít dvojí kontrolou. Předbíhání opravdu není vhodné a bude odhaleno," upozornil Arenberger.

13:17 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Za květen by měly přijít téměř tři miliony nových dodávek vakcín, z toho Pfizer dodá asi 2,3 milionu dávek, Moderna 354 tisíc, AstraZeneca 100 tisíc a Johnson & Johnson 91 tisíc dávek. 

13:16 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Příští týden by měla být otevřena registrace k očkování pro lidi nad 45 let, ministerstvo chce pokračovat v pětiletých odstupech. V této věkové kategorii se zatím přihlásilo přes 155 tisíc osob. Po "pětiletkách" se registruje hlavně kvůli přetížení registračního systému. 

13:14 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Obě dávky očkování má dokončeno přes milion osob, tedy necelých 12 procent populace.

13:13 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

K dnešku byly podány již přes tři miliony dávek očkování. Včera padl rekord v očkování, vakcínu dostalo přes 80 tisíc lidí. Arenberger by si přál, aby se počty dále navyšovaly. "Je to sympatické číslo, ale nechceme se s ním spokojit," dodal.

13:12 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Naše rozvolňovací rozhodnutí na pondělí je díky pozitivním číslům oprávněné. Příští týden bychom se mohli blížit ke hranici 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel," řekl Arenberger.

13:11 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Situace se lepší, čísla v nemocnicích jsou také lepší, ale právě kvůli těm vážným případům v nemocnicích je potřeba zachovat opatrnost," uvedl ministr na tiskové konferenci.

13:10 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera se čísla nově nakažených daří stlačovat dolů. Snižuje se i počet hospitalizovaných, současně jich je 2187, na JIP leží přes 500 pacientů, z toho asi polovina na plicní ventilaci.

12:42

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok. Novelu o zaměstnanosti nyní dostane k posouzení Senát. Účinná by mohla být podle nynějších předpokladů od července.

12:32

Za týden přibylo v Karlovarském kraji 117 případů koronaviru, méně než za týden předchozí. Na 100 000 obyvatel je sedmidenní incidence 40 případů.

12:31

Onkologové zaznamenali v poslední době případy pacientek, kterým se po prodělání nemoci covid-19 i po mnoha letech vrátil zhoubný nádor prsu.

12:15

Sněmovna patrně schválí pravidla kurzarbeitu podle návrhu ANO, ČSSD a KSČM. Zkrácená práce by mohla trvat až rok, stát by dával 80 procent náhrady mzdy.  Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok. Závěrečné hlasování o předloze jako celku se uskuteční po půlhodinové přestávce, kterou si vyžádal klub ODS.

12:08

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že začala s průběžným hodnocením přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline a firmy Vir Biotechnology. EMA tak formálně zahájila proces potřebný pro schválení léku a jeho prodej na území Evropské unie. Lék sotrovimab má zabránit těžkému průběhu nemoci a snížit riziko hospitalizace.

12:00

Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení povinného testování ve školách. Návrh na zrušení opatření podali rodiče žákyně prvního stupně jedné z pražských základních škol. Soud o rozhodnutí informoval na svých internetových stránkách.

10:52

Fakultní nemocnice Hradec Králové s ústupem epidemie a výrazným poklesem pacientů s covidem dál obnovuje běžný provoz. "Intenzivně pracujeme na tom, abychom veškerou neakutní péči obnovili co nejrychleji, odložených výkonů jsou za poslední měsíce řádově tisíce," uvedl v pátek ředitel nemocnice Vladimír Palička. Nemocnice je největším zdravotnickým zařízením na východě Čech.

10:48

Japonský premiér Jošihide Suga v Tokiu, Ósace a dvou dalších prefekturách prodloužil až do konce května stav nouze kvůli pokračujícímu šíření koronaviru. Nové opatření vyvolává otázky nad osudem již jednou odložených letních olympijských her, které by v Tokiu měly začít 23. července.

10:11

Lidé očkovaní proti nemoci covid-19 a uzdravení získávají v Německu více svobody, nebudou potřebovat testy a týkat se jich nebude ani omezení nočního vycházení či karanténa. Povinnost nosit respirátory a roušky je ale zachována. Návrh rozvolnění, který již schválila vláda a také poslanci, dnes podpořila Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země. Pokud nové karanténní nařízení vyjde obratem ve spolkovém věstníku, bude nový režim platit již od víkendu.

09:27

Ruská vakcína Sputnik V proti nemoci covid-19 obstála v testech v Maďarsku, které ji zkoumalo pro Slovensko. Bratislava s rozhodnutím o používání zmíněné očkovací látky ještě čeká na vyjádření Ruska, které analyzuje vzorky vakcíny, jež byla dříve dodána na Slovensko. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

09:26

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem se vrátila k téměř běžnému provozu. V největším zdravotnickém zařízení na severu Čech bylo v jednu chvíli až 200 pacientů s covidem-19, z toho zhruba 65 na jednotkách intenzivní péče. Kritické chvíle pomáhalo překonat semknutí kolektivu, podpora veřejnosti i psycholog. V nemocnici byl před rokem hospitalizován první pacient s koronavirem v republice.

08:37

Denní nárůsty počtu nově nakažených několik týdnů klesají, ještě na počátku března dosahovaly téměř k 17 000. Ve středu se poprvé od konce loňského září dostal nárůst pod dvě tisícovky za všední den. O víkendech se sice počty nově nakažených v posledních týdnech dostaly i pod 1000, o volných dnech se však mnohem méně testuje.

08:11

Školy v přírodě se podle předpokladu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) budou moci konat od 31. května. Za jakých podmínek to bude možné, bude muset určit hygienická služba a ministerstvo zdravotnictví. Plaga to ráno řekl v rozhovoru s Radiožurnálem.

"Pevně věřím, že pravidla a podmínky, za kterých se školy v přírodě mohou konat, dokáže ministerstvo zdravotnictví dát ve velmi krátké době, v řádu jednoho týdne, dohromady," uvedl Plaga. Ministr o tom s resortem zdravotnictví jedná.

08:08

V ČR nyní připadá na 100 000 obyvatel 111 případů covidu za sedm dní, o 7 případů méně než předchozí den. Údaj je rozhodující pro uvolňování omezení.

08:02

Denní nárůst počtu případů covidu byl ve čtvrtek podruhé za sebou pod 2000. Testy prokázaly 1559 nově nakažených, o 670 méně než před týdnem.

07:59

Přímořské město v Japonsku sklízí kritiku za to, jak využilo vládní dotaci na boj s dopady pandemie koronaviru:

07:41

Německo za uplynulý den eviduje 18 485 nových případů nákazy koronavirem, informovala s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) agentura DPA. Je to méně než před týdnem, kdy se v zemi prokázalo 24 329 nakažených.

07:38

Ve čtvrtek dostalo v Česku očkování proti nemoci covid-19 nejvíce lidí v jednom dni od začátku vakcinace. Očkováno bylo 81 753 lidí. Počet podaných dávek vakcín tak byl podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví zhruba o 3800 vyšší než minulý čtvrtek, kdy byl dosavadní rekord.

07:36

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (1145 nakažených na 100 000 obyvatel, před týdnem 1221 případů). Druhá nejhorší situace je ve Švédsku (692 nakažených na 100 000 obyvatel, před týdnem 747). Třetí je Chorvatsko (673 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem 741 případů). České republice, která byla nejhorší od počátku února do poloviny března, patří stejně jako před týdnem 15. místo (před dvěma týdny byla dvanáctá). ČR má za posledních 14 dní 298 případů na 100 000 obyvatel (před týdnem měla 365 případů). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

06:24 Indie - vlajka

Indie oznámila další rekordní přírůstek 414 188 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 3915 úmrtí. O den dříve ministerstvo zdravotnictví hlásilo 412 262 nových případů a 3980 úmrtí, což v obou případech představovalo nejvyšší denní přírůstky od začátku pandemie.

Indie se potýká s mohutnou druhou vlnou pandemie. Jen tento týden přibylo více než 1,57 milionu nově potvrzených případů nákazy. V zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel se od začátku pandemie nakazilo 21,49 milionu lidí, z nichž 234 083 nákaze podlehlo.

Více lidí než v Indii se v celosvětovém srovnání infikovalo jen ve Spojených státech, celková smrtelná bilance je v Indii třetí nejvyšší na světě, po USA a Brazílii.

21:41

V týdnu od 24. května se pak podle Zaorálka zvýší až na 1000 diváků účast na venkovních akcích a až 500 na vnitřních, vždy při kapacitě 50 procent. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," uvedl.

21:40

Po večerním setkání se zástupci kulturních organizací ministr kultury Lubomír Zaorálek sdělil, že venkovní akce s účastí až 700 sedících diváků a vnitřní akce s účastí až 400 diváků by se mohly konat už od 17. května. "Pokud to v pondělí schválí vláda," doplnil.

21:39

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

První výraznější rozvolňování v kultuře by podle něj mohlo nastat od 24. května. 

20:00

Hygienici na jihu Čech evidují 165 nových případů covidu, o 56 méně než před týdnem. Pozitivních ubylo. Za minulé dny evidují hygienici nově 43 úmrtí.

19:58 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) o situaci jedná s epidemiology. "Určitě uděláme ve spolupráci s nimi veškeré predikce k tomu, aby se nám to podařilo. Protože naše priorita je skutečně děti ve škole a ideálně mimo rotační systém," řekl Arenberger České televizi.

18:46

Do autobusů Městské hromadné dopravy v Liberci bude možné od pondělí 10. května znovu nastoupit předními dveřmi i koupit jízdenku u řidiče. Kvůli ochraně před nákazou covidem Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) řidiče na konci loňského září oddělil od cestujících a zakázal nástup předními dveřmi. Díky zlepšení epidemické situace se teď opatření zmírňují, řekla mluvčí dopravního podniku Martina Poršová.

18:45

Britský princ Harry a jeho žena Meghan při příležitosti druhých narozenin svého syna Archieho vyzvali k dárcovství, které by pomohlo poskytnout vakcíny proti covidu-19 nejchudším zemím. Pár, který se po loňském rozhodnutí vzdát se svých povinností a práv v královské rodině přestěhoval do Kalifornie, v dnešním prohlášení uvedl, že si nedokáže představit výraznější způsob poctění synových narozenin, než že lidé darují po pěti dolarech (zhruba 110 korun).

18:10

Ve stavu epidemie covidu-19 jsou řádové rozdíly mezi kraji i okresy, počty případů ale všude klesají. Větší roli tak budou hrát do budoucna v jejím řešení podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška krajské hygienické stanice. Jako hranici pro začátek zmírňování protiepidemických opatření stanovilo ministerstvo sto případů za týden na 100 000 obyvatel. Podle zveřejněných dat je ale v okrese Cheb 10, v okresech Trutnov a Náchod 28 případů, zatímco v okrese Zlín 235 případů a Vsetín 222 případů.

17:56

Zástupci hnutí Otevřeme Česko-Chcípl PES dnes odnesli do Sněmovny petici Za normální svět - Otevřeme Česko, pod kterou se podepsalo 15 000 lidí. Petenti požadují, aby vláda povolila otevřít hotelům, restauracím, fitness centrům a dalším živnostníkům a podnikatelům, kterým zakázala činnost v rámci opatření proti pandemii covidu-19. Postup vlády je podle nich špatný a vláda v boji proti covidu selhala. Sdělil to místopředseda hnutí Jiří Janeček.

17:51

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

17:36 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby od poloviny května chodili všichni žáci do škol bez střídání tříd po týdnu. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích ministerský předseda řekl, že jde o absolutní prioritu.

17:21

Diecézní charita Hradec Králové vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc rodinám v Indii zasaženým pandemií covidu-19. Pomoc bude směřovat rodinám, pro které indičtí partneři charitního projektu Adopce na dálku již zřídili léčebná centra. Sdělili to zástupci hradecké Diecézní charity.

17:02

Počet nově nakažených covidem-19 ve Zlínském kraji se za uplynulý týden snížil asi o čtvrtinu. Zatímco k minulému čtvrtku bylo za posledních sedm dní 233 nakažených na 100 000 obyvatel, k dnešku je to 181 případů. "Je vidět, že nákaza klesá, pomalu doháníme ostatní kraje," řekl dnes novinářům hejtman Radim Holiš (ANO).

16:06 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zdravotnictví zaregistrovalo vakcínu Sputnik Light proti covidu-19, která se podává v jedné dávce. Ruský fond přímých investic (RDIF), který o tom informoval, uvedl, že očkovací látka má účinnost je 79,4 procenta a při jejím podání nebyly zaznamenány vážné vedlejší účinky. Třetí fáze klinických testů s účastí 7000 lidí ještě není u konce, vyplývá ze zveřejněného prohlášení.

15:46 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Česko podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemá zpracovanou aktualizaci pandemického plánu pro epidemii koronaviru. Postupuje se podle doporučení mezinárodních organizací a odborných skupin, řekl ve čtvrtek Babiš ve sněmovně. Reagoval tak na dotaz pirátského poslance Jakuba Michálka, jak bude Česko postupovat proti epidemii při případné další podzimní vlně.

"Není zpracován plán strategie aktuálně přímo covid-19, ale v řešení této nemoci se postupuje podle doporučení ECDC (Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí), Světové zdravotnické organizace (WHO) a odborných skupin, aby bylo zajištěno komplexní řešení pandemie," uvedl Babiš.

14:40 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Do června vláda rozhodne o tom, zda bude pokračovat v testování a výrobě české vakcíny proti covidu-19. Existují výrobní prostory i technologie, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Na projektu tuzemské očkovací látky začali pracovat zhruba před rokem odborníci ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Vývoj v první fázi stál 4,3 milionu korun. Projekt si vysloužil i kritiku, podle některých odborníků nebudí důvěru a většina výrobců jde jinou cestou.

14:36 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Posílili jsme dodávky vakcín pro praktiky. Budou nově dostávat Modernu a očkovací místa nebudou dostávat Modernu," řekl premiér Andrej Babiš při interpelacích ve sněmovně.

16:21

Města v Ústeckém kraji se většinou brání nakupování testů pro školy. V Děčíně nicméně radní souhlasili s tím, že v případě, že stát nezajistí jejich nákup a distribuci, mohou si je školy pořídit samy. Zásoby v kraji jsou na příští týden. V případě nedostatku má kraj v rezervě 22 000 testů.

14:22

Ztráty vnitřních sportovišť, bazénů a saun Česká komora fitness odhaduje na více než pět miliard korun. Z původních 3000 až 4000 firem a několika desítek tisíc živnostníků a pracovníků "na dohodu" činnost kvůli zákazům ukončí až 25 procent z nich. Hospodářská komora proto dnes vyzvala vládu, aby sportovištím povolila provoz nejpozději od 17. května, uvedla to v tiskové zprávě.

14:09

"Věřím, že PCR testování ve školách se masově rozběhne ještě v tomto školním roce," uvedl Plaga.

14:03

Školy, které mají málo testů, se mají podle Plagy obracet na krajské pobočky Národního pedagogického institutu. Výsledky nového tendru budou v pondělí.

14:03 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Návraty ze zahraničí řešíme ve spolupráci s ministerstvem zahraničí zatím bilaterálně, je předjednáno šest zemí. Na unijní úrovni by měl být jednotný postup ve formě zelených pasů," řekl Petr Arenberger.

14:03 Karel Havlíček (ANO)

Zahrádky restaurací by měly být otevřeny s incidencí 75 na 100 tisíc obyvatel. "Počkejme si do pondělí, věřím, že v pondělí najdeme kompromis. Existuje šance, že by se to 17. května mohlo pustit. Zároveň by při příznivé situaci mohly být v určitém režimu otevřeny penziony a hotely," uvedl ministr Havlíček.

13:51 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

První rozvolňování v kultuře by mohlo podle Arenbergera nastat od 24. května. Pro vnitřní akce se počítá s polovinou kapacity sedících diváků. "Chceme nastavit pravidla pro rozvolňování kultury i na letní měsíce co nejdříve, ideálně ještě tento týden," dodal ministr na brífinku.

13:51 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Před deseti dny jsme zvolili režim, že praktičtí lékaři si zvolili své koordinátory, kteří jsou operativně schopni zajišťovat objednávky do ordinací. Pro mobilní pacienty je asi skutečně rychlejší zvolit pro očkování očkovací centrum, kde budou očkováni do několika dnů," uvedl ministr zdravotnictví.

13:50 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"V průměru se většina krajů této hranici blíží. Některé okresy to ale takzvaně kazí. Okres je ale tak malá jednotka, že by migraci neovlivnila, protože lidé přejíždí například do škol. Proto se vláda rozhodla postupovat plošně," řekl Petr Arenberger.

13:40 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"První rozvolňování v kultuře by mělo proběhnout 24. května, pokud by se epidemiologická situace výrazně nezhoršila," uvedl ministr Arenberger.

13:38 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Školní výlety a školy v přírodě bude vláda ještě projednávat, uvažuje o jejich umožnění s podmínkou PCR testů," uvedl Arenberger.

13:38 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Od pondělí platí, že se ve všech venkovních prostorech roušky a respirátory nosit nemusí, pokud je v okolí jen jedna osoba. Pro vnitřní prostory pravidla zůstávají," uvedl Petr Arenberger.

13:36

Vláda bude školám PCR testy kompenzovat 200 korunami za test. Plaga tak chce rozšířit PCR testování ve školách. Očekává, že se jejich cena s rostoucím množstvím sníží.

13:32

"Společnost Kaufland darovala 300 tisíc testů školám, budou do nich distribuovány. Výběrové řízení na další testy do škol probíhá," řekl na brifinku ministr Plaga.

13:32 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Amatérský sport dětí a mládeže povolila vláda do 30 osob," řekl Arenberger.

13:28 Karel Havlíček (ANO)

"Od 10. května mohou navštívit lázně všichni samoplátci, kteří mají indikovaný zdravotní problém. Podmínkou je PCR test, odborně provedený antigenní test, očkování nebo prodělání covidu v uplynulých 90 dnech," uvedl ministr Havlíček.

13:25

Školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině se v pondělí přidají ke zbývajícím krajům v rotační výuce na 2. stupních ZŠ a plné výuce v MŠ.

13:26

Německý parlament dnes vyslovil souhlas s rozvolněním epidemických opatření pro lidi plně očkované proti nemoci covid-19 a pro uzdravené. Pokud v pátek návrh schválí také Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země, nebudou vyléčení a uzdravení od víkendu potřebovat testy a nebude se jich týkat ani karanténa. Nadále ale budou muset nosit roušky.

13:26 Karel Havlíček (ANO)

"Program Covid 2021 bude pokračovat do 9. května, Covid nepokryté náklady bude prodloužen o dva měsíce do 31. května," řekl na brífinku po jednání vlády ministr Havlíček.

13:21

Vláda prodloužila kompenzační bonus i na květen, řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). 

13:08

Česko chce mít ještě před zavedením celoevropských covidových pasů dohodu se sousedními zeměmi, aby alespoň očkovaní proti covidu-19 mohli volně cestovat. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem to řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD). "Náš cíl je mít celoevropské řešení, směřujeme k 1. červenci. Nicméně chceme předem mít dohodu s našimi sousedy, aby alespoň ti, kteří jsou očkováni, mohli volně cestovat," řekl Kulhánek.

12:40

Na jižní Moravě za poslední den přibylo 200 případů covidu-19, o 54 méně než před týdnem. Týdenní incidence klesla na 121 případů na 100 000 lidí.

12:39

Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dostaly 12,4 miliardy Kč na odměny zdravotníkům za nasazení během pandemie koronaviru. Mohou je vyplatit.

12:38

Česko chce mít ještě před zavedením celoevropských covidových pasů dohodu se sousedními zeměmi, aby alespoň očkovaní mohli volně cestovat, řekl Kulhánek.

11:52

Japonci i nadále nesouhlasí s konáním olympiády v Tokiu uprostřed pandemie koronaviru. Poslední petici proti uspořádání her během prvních 24 hodin podepsalo 50 tisíc lidí.

10:23

Evropská unie je připravena diskutovat o uvolnění patentů na výrobu vakcíny proti covidu-19, které ve středu podpořily také Spojené státy. Přínosem rozhodnutí by bylo zrychlení výroby a distribuce vakcíny, uvedla šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Ve hře je také možnost, že by EU podpořila zvýšení produkce vakcíny v Keni a Ugandě na základě spolupráce tamních úřadů a evropských firem.

11:00

V době epidemie koronaviru se příjmy dvou třetin domácností nezměnily, pokles zaznamenala zhruba čtvrtina lidí a osmi procentům Čechů se příjem zvýšil. Údaje se během trvání protiepidemických omezení v zemi příliš nemění, vyplývá z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Největší propad příjmů pociťují osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a také nezaměstnaní. Po první vlně epidemie v červnu, stejně jako v prosinci a únoru, byla situace obdobná, konstatovali autoři průzkumu.

10:15

Ve středu klesl kromě počtu nově nakažených i počet antigenních testů na koronavirus oproti předchozímu týdnu z více než 200 000 na zhruba 165 000 a počet PCR testů z 19 745 na 15 848. Navzdory tomu ale klesaly podíly potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů. Například u testů prováděných plošně a z preventivních důvodů, které tvoří naprostou většinu všech testů na covid-19, se podíl pozitivně testovaných snížil z 0,15 procenta za předchozí středu na 0,14 procenta.

08:53

Vývoj počtu nových případů koronaviru za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel v jednotlivých krajích:

7. dubna14. dubna21. dubna28. dubna5. května
Celá ČR264242177146118
Hl. m. Praha21318413510894
Středočeský kraj26020915112898
Jihočeský kraj344312243212174
Plzeňský kraj1971571119968
Karlovarský kraj7591575140
Ústecký kraj335315226178155
Liberecký kraj27923916011998
Královéhradecký kraj132104655347
Pardubický kraj35227819112295
Kraj Vysočina355346228179177
Jihomoravský kraj253220176154121
Olomoucký kraj265323214181117
Zlínský kraj321323282233181
Moravskoslezský kraj268281208180143

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví.

08:19

Divadla na slavné newyorské třídě Broadway budou moci od poloviny září otevřít na plnou kapacitu, oznámil ve středu guvernér státu New York Andrew Cuomo.

Skončí tím bezprecedentně dlouhá pauza vynucená koronavirem, kvůli níž divadla musela na rok a půl pozastavit nebo zcela zrušit řadu chystaných projektů. V příštích dnech začne předprodej lístků na podzimní sezónu, který bude prvním ukazatelem toho, zda lidé mají chuť vrátit se po pandemii do uzavřených a stísněných prostor divadelních sálů, píší americká média.

08:13

Počet nově nakažených koronavirem za středu byl nejnižší za všední den od 21. září. Méně případů covidu bylo v posledních týdnech jen o víkendech. Přibylo 1857 případů covidu-19, což je o čtvrtinu méně než před týdnem.

Ve středu byl očkován proti covidu druhý nejvyšší počet lidí za den od startu vakcinace. Očkovaných bylo 76 099, skoro o desetinu víc než před týdnem.

08:12

Ve středu byl v Česku očkován proti nemoci covid-19 druhý nejvyšší počet lidí za den od začátku vakcinace. Očkovaných bylo 76 099, což je skoro o desetinu více než před týdnem. Naopak ve středu dále zpomalovalo šíření nákazy. Přibylo 1857 potvrzených případů covidu-19, tedy o čtvrtinu méně než před týdnem. Počet nově nakažených byl nejnižší za všední den od 21. září. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:01

V první desítce zemí s nejvíce úmrtími je Česko, Maďarsko nebo Slovensko. Podle sociologa Daniela Prokopa za tím mohou stát sociální aspekty typické pro země východní Evropy:

06:29 Indie - vlajka

Indie hlásí rekordní nárůst nových případů koronaviru, je jich přes 412 000. Zemřelo dalších 3980 nakažených, nejvíce od začátku pandemie.

06:10

Hygienici v Německu za poslední den evidují 21 953 nových případů koronavirové infekce, informoval Institut Roberta Kocha (RKI). Zemřelo dalších 250 pacientů s koronavirovou infekcí.

Německý spolkový sněm dnes bude hlasovat o uvolnění restrikcí pro lidi, kteří mají za sebou kompletní očkování proti covidu-19 nebo toto onemocnění v uplynulých měsících prodělali.

06:00 Karel Havlíček (ANO)

"Bude diskuse nad kulturou, velmi nyní s ministerstvem kultury tlačíme na jasné podmínky rozvolnění v této oblasti, nás se to dotýká z pohledu podnikatelů v kultuře," sdělil ke dnešnímu jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

05:55

Vláda se dnes bude zabývat podmínkami rozvolňování protiepidemických opatření při kulturních akcích. Zástupci různých odvětví v kultuře na středečním jednání s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) navrhli, aby se od 17. května mohlo začít hrát divadlo nebo konat koncerty uvnitř.

Kapacita by měla být využita na 50 procent s maximálním počtem 500 diváků a podmínkou absolvování antigenního testu.

05:45

Přestože na Seychelách dostalo obě dávky vakcíny proti covidu-19 již přes 60 procent obyvatel, tamní úřady jsou nuceny zavést nová protikoronavirová opatření, protože případů na souostroví přibývá.

Stát v západním Indickém oceánu s necelými 100 000 obyvateli nyní registruje přibližně 1000 aktivních případů, z nichž asi třetina připadá na plně očkované osoby. Většina očkovaných dostala vakcínu od čínské firmy Sinopharm, informovala stanice BBC.

05:30

Spojené státy v rámci boje proti pandemii covidu-19 podporují uvolnění patentů na vakcíny proti tomuto onemocnění. Oznámila to americká obchodní zmocněnkyně Katherina Taiová a tuto iniciativu podpořil prezident Joe Biden. USA sice podle Taiové podporují ochranu duševního vlastnictví, současná pandemie je ovšem globální krizí, která si žádá výjimečné kroky.

Cílem je "dostat co nejvíce co nejbezpečnějších a nejúčinnějších vakcín k co největšímu počtu lidí", řekla Taiová.

USA se budou ve Světové obchodní organizaci (WTO) zasazovat o vypracování dohody, která se bude sdílení patentů týkat.

21:03

Země Evropské unie během pandemie covidu-19 nelegálně zahnaly zhruba 40 000 migrantů. Na základě propočtů nevládních a mezinárodních organizací o tom dnes informoval britský list The Guardian. Podle něj v souvislosti s těmito praktikami zemřelo zhruba 2000 lidí.

19:51 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Příští středu by se registrace k očkování proti covidu-19 mohla otevřít i pro lidi ve věku od 45 let, řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) webu Deník N. Stát chce podle něj také upravit způsob rozdělování očkovacích látek. Všechny dávky vakcíny od společnosti Moderna mají nově dostávat k naočkování praktičtí lékaři. V Česku bylo dosud aplikováno 3,34 milionu dávek vakcíny. Plně naočkovaných je přes milion lidí.

19:04

Počet zemřelých s covidem-19 ve Švýcarsku přesáhl hranici 10 000. Země s 8,6 milionu obyvatel dosud zaznamenala 664 332 případů koronavirové nákazy. Vyplývá to z dnešních statistik vlády, jejíž experti však aktuální epidemickou situaci v alpské zemi považují za spíše povzbudivou.

19:00

Na Vysočině potvrdily testy v posledních čtyřiadvaceti hodinách nákazu koronavirem u 168 obyvatel, čtyři zemřeli. Nových případů nemoci bylo o 48 méně než před týdnem ve středu, kdy se covid-19 nově prokázal u 216 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice zveřejněných k dnešním 18:15.

18:13

Česká barmanská asociace vyzvala města v České republice, aby do konce roku odpustila restauracím poplatky za zahrádky. Právě provozovatelé restaurací, hospod, kaváren a barů totiž patří z ekonomického hlediska podle asociace k těm, které koronavirová pandemie postihla nejvíc. Asociace to dnes uvedla v tiskové zprávě.

"Věřím, že pro městské rozpočty nepůjde o nijak závratnou zátěž. Na druhou stranu takové opatření pomůže všem podnikatelům, pro které částky už v řádu desetitisíců v aktuální bezútěšné situaci znamenají velké peníze," uvedl prezident asociace Aleš Svojanovský.

18:01

Srbsko chce vlastní občany motivovat k vakcinaci proti covidu-19. Zaplatí 3000 dinárů (660 korun) všem, kteří se dosud nechali očkovat, nebo tak učiní do konce května. Oznámil to dnes prezident Aleksandar Vučić. Podle agentury AFP jde patrně o první vládní pobídku tohoto typu na světě.

"Přemýšleli jsme, jak ocenit lidi, kteří ukázali zodpovědnost, a přijali jsme rozhodnutí, že dáme dodatečnou finanční pomoc lidem, kteří se nechali očkovat," řekl dnes Vučič v televizi Pink. Ti, co se proti covidu-19 očkovat nenechají, jsou podle Vučiče "nezodpovědní a sobečtí".

16:49

Kanadský regulátor snížil ze 16 na 12 let hranici pro očkování vakcínou na covid-19 od Pfizeru. Čeká se, že stejný krok brzy přijde také v USA.

16:23

 Zástupci různých odvětví v kultuře na dnešním jednání s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) navrhli, aby se od 17. května mohlo začít hrát divadlo nebo konat koncerty uvnitř. Kapacita by měla být využita na 50 procent s maximálním počtem diváků 500 lidí a podmínkou absolvování antigenního testu. 

Venkovní prostory by mohly být podle jejich návrhu naplněny na 60 procent s maximální kapacitou 1000 lidí, řekla po schůzce Yvona Kreuzmannová, ředitelka společnosti Tanec Praha. "Bude diskuse nad kulturou, velmi nyní s MK tlačíme na jasné podmínky rozvolnění v této oblasti, nás se to dotýká z pohledu podnikatelů v kultuře," sdělil ke čtvrtečnímu jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který se dnešní schůzky také zúčastnil.

Mluvčí MK Michaela Lagronová řekla, že jednání se vedou nad návrhem rozvolňování připraveným MK. Vláda bude o podmínkách rozvolňování v kultuře jednat ve čtvrtek a rozhodnout by měla v pondělí.

16:04

Itálie zruší po 15. květnu povinnou pětidenní karanténu pro cestující ze zemí Evropské unie, a to včetně České republiky. Vláda tím chce umožnit start letní turistické sezony, napsala agentura ANSA. Premiér Mario Draghi uvedl, že země chystá svůj vlastní covidový pas, který by měl vstoupit v platnost v polovině měsíce. Dokument by měl usnadnit cesty do Itálie i mezi italskými regiony.

Podle současných pravidel se turisté musí prokázat negativním testem při příjezdu, strávit alespoň pět dní v izolaci a následovně provést další test. Podle nových pravidel se turisté budou muset prokázat negativním testem, osvědčením o dokončeném očkování nebo lékařským potvrzením o prodělané nemoci covid-19. Podle italského tisku kabinet zvažuje zrušení povinné karantény pro některé nečlenské země s vysokým podílem naočkované populace, například Izrael či USA.

15:45

Přestože Jihočeský kraj patří v přepočtu případů koronaviru na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní mezi nejhorší v republice, epidemická situace v regionu je podle hygieniků klidná. Počet nových pacientů s covidem neustále klesá a nyní se týdenní průměr dostal nejníže v letošním roce, řekla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

15:37

Zástupci kultury na setkání se Zaorálkem navrhli, aby se od 17. května mohlo začít hrát divadlo nebo konat koncerty uvnitř. Návrh projedná vláda.

15:16

Očkovací centrum na brněnském výstavišti se blíží podání dávky s pořadovým číslem 100 000. Po středě by do této hranice mělo chybět zhruba 600 dávek, řekl dnes novinářům krajský koordinátor očkování Jindřich Weiss. Ve Znojmě dnes pracovníci tamní nemocnice podali 20 000. dávku vakcíny. Nejvíc lidí naočkovala nemocnice ve věkové kategorii 80 plus, následně 70 až 74 let, informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Petra Veselá.

15:10

Základní školy v Liberci nemají zatím dostatek testovacích sad pro své žáky na příští týden. Potřeba jich je zhruba 6000, chybí skoro polovina. Novináře o tom informoval náměstek primátora pro školství Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

15:10

Poslanci Lubomír Volný a Marián Bojko (oba Volný blok) předloží petičnímu výboru 17 301 podpisů, které blok sesbíral za tři týdny pod návrh na zrušení pandemického zákona. Novinářům ve středu řekli, že začali sbírat i podpisy kolegů z řad zákonodárců pro svolání mimořádné schůze, na které by mohli zrušení normy, která umožnila po dohodě vlády s opozicí ukončit nouzový stav vyhlášení loni v říjnu kvůli epidemii koronaviru, projednat. Dosud se k nim přihlásili poslanci Trikolóry, oslovili také poslance SPD a komunistů.

15:09

Ve Zlínském kraji dosud dostalo očkování proti covidu-19 více než 850 policistů a 282 zaměstnanců hasičského záchranného sboru.  Řekly to krajská policejní mluvčí Lenka Javorková a mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Pro policii v regionu pracuje včetně občanských zaměstnanců okolo 1300 lidí, pro profesionální hasiče 518 lidí, očkovaná je tedy znatelně více než polovina pracovníků obou složek.

14:02

Polský premiér Mateusz Morawiecki nabídl Dánsku, že jeho země odkoupí přebytečné covidové vakcíny firmy Johnson & Johnson. Dánsko se rozhodlo vyřadit tento přípravek ze své očkovací strategie, aby prošetřilo zprávy o vzácných, ale potenciálně nebezpečných krevních sraženinách. O dopise dánské premiérce Mette Frederiksenové informoval web polsatnews.pl.

13:37

V úterý přibylo v Pardubickém kraji 65 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem bylo 121 případů a před dvěma týdny 180 nakažených.

13:19

Přehled středečních událostí z domova:

 • V úterý dál zpomalovalo šíření covidu. Přibylo 2405 případů, o čtvrtinu méně než před týdnem. Očkováno bylo 68 020 lidí, o 15 procent víc než před týdnem.

 • K očkování proti covidu-19 se mohou začít přes web ministerstva zdravotnictví hlásit lidé ve věku od 50 do 55 let.

 • Od příští středy by se k očkování mohli registrovat lidé nad 45 let, řekl Babiš Deníku N. Vakcínu Moderna budou podle něj dostávat jen praktici.

 • Zástupci různých odvětví v kultuře na dnešním jednání s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) navrhli, aby se od 17. května mohlo začít hrát divadlo nebo konat koncerty uvnitř. Kapacita by měla být využita na 50 procent s maximálním počtem diváků 500 a podmínkou absolvování antigenního testu.
 • Sta nových případů nákazy novým typem koronaviru týdně na 100 000 obyvatel dosáhne Česko podle modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nejspíš mezi 9. a 14. květnem.
 • Regiony, kde je vývoj epidemie stále rizikový, jsou dál Zlínský, Ústecký a Jihočeský kraj.
13:00

Predikce vývoje počtu případů a jejich podíl na 100 000 obyvatel za týden:

Reprodukční číslona 100 000/týden = 15. květnana 100 000/týden = 6. červnadenní počet = 15. květnadenní počet = 6. června
R = 1,121822443006378
R = 0,9513911725352134
R = 0,85100551709954
R = 0,7569251107405

zdroj: ÚZIS

12:59

Sta nových případů nákazy novým typem koronaviru týdně na 100 000 obyvatel dosáhne ČR podle modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nejspíš mezi 9. a 14. květnem. Regiony, kde je vývoj epidemie stále rizikový, jsou dál Zlínský, Ústecký a Jihočeský kraj. Některé oblasti Karlovarského a Královéhradeckého kraje mají i menší než poloviční počet nakažených. Vyplývá to z predikcí ÚZIS. K úterý byl počet nových případů za týden na 100 000 obyvatel asi 123.

12:42

Na jihu Moravy přibylo v úterý 317 nových případů covidu-19, tedy o 99 méně než před týdnem. Týdenní incidence klesla na 125 případů na 100 000 lidí.

11:34

V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 348 potvrzených případů nákazy koronavirem. Proti pondělí je to o 28 nakažených více. Proti minulému úterý je to o 133 případů méně. Nově nakažených za posledních sedm dní je nyní 149 na 100 000 obyvatel, což je o 11 méně než tomu bylo v pondělí. Pro další rozvolnění je potřeba, aby hodnota nově nakažených na 100 000 obyvatel klesla na 100. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

10:14

Ve čtyřicetimilionovém Iráku se zatím nechalo očkovat proti koronaviru ani ne 380 000 lidí. Mezi Iráčany převládá apatie i strach, napsala agentura AP. Zájem o očkování ale minulý týden probudil populistický šíitský duchovní Muktada Sadr, který se nechal naočkovat před kamerou.

Stovky šíitů následovaly a přišly do očkovacích center. AP k tomu napsala, že případ poukazuje na sektářskou loajalitu, která je v Iráku silná, i na nedůvěru k vládě. "Byl jsem proti tomu nechat se naočkovat, ale když jsem ho (Sadra) viděl, motivovalo mne to," sdělil obyvatel Nadžafu Manhil Šablí. Podle něj snímek Sadra sedícího v černém turbanu a s černou rouškou při očkování zapůsobil stejně, jako když vojáky povzbudí, když se velitel objeví na frontě.

10:14

V úterý dále zpomalovalo šíření nemoci covid-19, a naopak zrychlovalo očkování. Přibylo 2405 nakažených koronavirem, což bylo o čtvrtinu méně než před týdnem. Očkováno proti covidu-19 bylo 68 020 lidí, tedy o 15 procent více než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podobně jako počty nově nakažených kleslo i množství lidí s covidem-19 v nemocnicích. K úterku hospitalizovaných ubylo oproti minulému týdnu o pětinu na 2484, z toho 473 pacientů bylo ve vážném stavu.

09:47

Letní filmová škola v Uherském Hradišti bude od 6. do 12. srpna. Měla být na konci července, pořadatelé ji kvůli koronaviru přesunuli a zkrátili.

09:26

Na Slovensku letos v březnu, kdy v zemi vrcholila druhá vlna koronavirové nákazy, zemřelo nejméně lidí za poslední čtyři měsíce. Oproti předchozím rokům byl ale počet úmrtí ve sledovaném období nadále vyšší. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

09:22 Ilustrační foto.

Epidemie v Praze dál zpomaluje, v úterý přibylo o třetinu méně případů než před týdnem. Zdravotníci v Praze aplikovali rekordních 9782 dávek vakcíny.

08:22

V Indii se za poslední den nakazilo covidem 382 315 lidí, 3780 jich nemoci podlehlo. Je to nejvyšší počet obětí za jediný den od začátku pandemie.

08:01

V úterý dál zpomalovalo šíření covidu. Přibylo 2405 případů, o čtvrtinu méně než před týdnem. Očkováno bylo 68 020 lidí, o 15 pct. víc než před týdnem.

06:24

Vyléčením z covidu to nekončí. Pacienti se v některých případech po prodělaném onemocnění do nemocnic vracejí se závažnými obtížemi, které někdy i nevratně postihují srdce a plíce. Jejich stav často vyžaduje hospitalizaci, kterou mnozí z nich podstupují opakovaně.

06:15

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 18 034 případů koronavirové nákazy a 285 úmrtí infikovaných lidí. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 22 231 nových infekcí a 312 nových úmrtí, uvedla agentura DPA.

06:05

Na víceletých gymnáziích se dnes koná první termín jednotných přijímacích zkoušek. Přihlásilo se k němu zhruba 22 700 dětí. K druhému termínu ve čtvrtek jich půjde přibližně 17 200. Testy budou skládat po předložení negativního testu na covid-19 a s rouškou.

Všichni mohli podat přihlášky na dvě školy. Ze dvou termínů zkoušek se jim bude počítat pro obě školy lepší výsledek. Pouze jednu přihlášku si podala čtvrtina zájemců.

Kvůli výuce na dálku se u zkoušek stejně jako loni prodlouží čas. Na vypracování testu z matematiky budou mít žáci 85 minut, tedy o čtvrt hodiny déle než v minulosti. Test z češtiny potrvá 70 minut, což je proti dřívějšku o deset minut víc.

06:00

K očkování proti covidu-19 se mohou začít přes web ministerstva zdravotnictví hlásit lidé ve věku od 50 do 55 let. V Česku jich žije více než 686 000.

Dosud bylo lidem ve věku 50 až 59 let, kteří patří do některé z prioritizovaných skupin podáno, více než 373 000 vakcín a dokončené očkování má 118 000 z nich.

05:40

Podíl nerozhodnutých lidí a těch odmítajících vakcínu proti covidu-19 v USA postupně klesá, průzkumy veřejného mínění ale stále ukazují míru "váhavosti" okolo 25 procent.

"Musíte se nechat naočkovat," řekl prezident USA Joe Biden. "I když je u vás pravděpodobnost těžkého onemocnění nízká, proč to riskovat? Může to zachránit váš život nebo život někoho, koho máte rádi," pokračoval.

05:30

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) by mohl do několika dní rozšířit povolení pro vakcínu od firmy Pfizer, aby s ní mohl být očkován i uvedený segment mládeže. Jakmile FDA dá zelenou, je podle Bidena vláda připravena okamžitě začít připravovat podmínky pro vakcinaci dětí na 20 000 různých místech.

22:13

Chorvatská opozice chce v parlamentu hlasovat o důvěře ministrovi zdravotnictví Vilimu Berošovi. Podle ní je zodpovědný za nefunkční platformu pro registraci k očkování proti covidu-19 i další problémy v chorvatském zdravotnictví.

21:50

"Teď budeme muset vakcínu dostat k lidem, kteří nejsou tak dychtiví," konstatoval Biden ve chvíli, kdy v USA uvadá poptávka po vakcínách. Alespoň jednu dávku už dostalo bezmála 150 milionů obyvatel a "plně naočkovaných" lidí eviduje Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na 105 milionů. Za poslední tři týdny ovšem tempo očkování spadlo o více než milion dávek denně na 2,29 milionu a v odborných kruzích se mluví o tom, že zemi s 330 miliony obyvatel se v dohledné době nepodaří dosáhnout kolektivní imunity vůči koronaviru.

21:46

Novou fázi americké očkovací kampaně a také nový dílčí cíl oznámil prezident Spojených států Joe Biden. Jeho administrativa počítá s tím, že do Dne nezávislosti bude alespoň částečně naočkovaných 70 procent dospělých obyvatel. Ohlášený plán podle agentury AP odráží klesající tempo imunizace v USA. Biden v projevu slíbil, že vláda očkování usnadní a zaměří se také na věkovou kategorii mezi 12 a 15 lety.

20:14

Hygienici na jihu Čech evidovali za posledních 24 hodin 218 případů koronaviru. O 46 méně minulé než v úterý. Dnes se vyléčilo 262 pacientů s covidem.

18:45

Přehled úterních událostí z domova:

 • V Česku přibylo v pondělí 2216 potvrzených případů nemoci covid-19, o 360 méně než před týdnem
 • Naopak o téměř 11 000 byl vyšší proti minulému pondělí počet aplikovaných dávek očkování proti novému koronaviru, zdravotníci naočkovali 66 507 lidí
 • V současnosti v Česku připadá na 100 000 obyvatel 131 nových případů nákazy za posledních sedm dní, to je o tři méně než předchozí den.
 • Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) chtěl podle serveru Seznam Zprávy při své nedávné neuskutečněné cestě do Moskvy vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček informace ostře odmítl s tím, že je připraven okolnosti cesty poslancům vysvětlit
 • O uzákonění možnosti úředních maturit pro letošní rok asi Sněmovna vládu žádat nebude. Odmítla dnes návrh exministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), aby se maturitami opět zabývala tento týden
 • Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vyzvala k plnému otevření škol k 17. květnu. Rotační výuka by mohla podle lidoveckého poslance Marka Výborného jako prevence zůstat na středních školách a na druhém stupni základních škol
 • V prvním letošním čtvrtroce zemřelo v Česku o polovinu více lidí, než bylo dosud obvyklé. Podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo letos do 28. března 43 100 lidí, zatímco v pětiletém průměru za stejnou dobu to bylo o 14 271 méně
16:48 Karel Havlíček (ANO)

Školy mají prioritu, ale to ještě neznamená, že všechny otevřeme současně. Nechci fotbal svádět na hlavní hygieničku, která chtěla jen v dobré víře vyjít vstříc fanouškům, říká vicepremiér Karel Havlíček. Je celá řada těch, kteří říkají, že jdeme příliš pomalu, opozice by zase nejraději rozvolnila všechno naráz. Vládní kompenzace mají pomoci těm, kteří jsou vážně postiženi, dodává.

Fotbal není důležitější než školy, všechny naráz ale otevřít nemůžeme, říká Havlíček

29:15
Nechci fotbal svádět na hlavní hygieničku, která chtěla jen v dobré víře vyjít vstříc fanouškům, říká vicepremiér Karel Havlíček. | Video: Daniela Písařovicová
16:45

O uzákonění možnosti úředních maturit pro letošní rok asi Sněmovna vládu žádat nebude. Odmítla dnes návrh exministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), aby se maturitami opět zabývala tento týden. Valachová to zdůvodnila tím, že ministr školství Robert Plaga (za ANO) odmítl vyhovět přání dolní komory umožnit úřední maturity ministerským nařízení. Podle Plagy by to bylo nezákonné.

15:53

Tanzanie změnila přístup k epidemii koronaviru a ohlásila dnes ochranná opatření, která mají zamezit šíření nákazy. Omezení se týkají hlavně lidí přijíždějících z ciziny, informovala agentura AFP. Povinný bude nově test, při cestě ze států s novými mutacemi pak také karanténa. Východoafrická země mění zdravotní politiku necelé dva měsíce po úmrtí bývalého prezidenta Johna Magufuliho, který závažnost epidemie popíral. 

15:51

Slovensko a Rakousko uvažují, že se na podmínkách cestování domluví mezi sebou. K takovému kroky by se uchýlily, pokud na úrovni EU nenaberou rychlejší tempo jednání o takzvaných covidových pasech umožňujících cestování v členských zemích unie. Řekl to rakouský kancléř Sebastian Kurz po schůzce se slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Podle Kurze jsou důvodem k obavám mutace "z dalekých zemí", státy ze stejného regionu by ale měly najít společné řešení.

15:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko ohlásilo 7770 nově nakažených koronavirem za posledních 24 hodin. S odvoláním na operativní štáb o tom dnes informovala agentura Interfax, podle níž se jedná o nejnižší denní přírůstek od konce září loňského roku.

14:55

Nejlidnatější americké město New York obnoví po asi roční pauze vynucené pandemií 24hodinový provoz metra. V pondělí to oznámil guvernér státu New York Andrew Cuomo s tím, že celonoční provoz začne současně se zrušením nočního zákazu popíjení a posedávání na zahrádkách restaurací plánovaným na 17. května. O dva dny později pak jeho stát společně se sousedním New Jersey a Connecticutem znovu otevřou restaurace, muzea, divadla a řadu dalších podniků na plnou kapacitu.

15:21

Většina domů dětí a mládeže (DDM) v Karlovarském kraji plánuje obnovit kroužky již tento týden. Týkat se to bude hlavně sportovních a tanečních aktivit, které se přesunou do venkovních prostor. Zájem evidují oslovení ředitelé, s testováním dětí na covid-19 podle nich nebude problém, zjistila ČTK.

14:14

Německá vláda dnes schválila návrh rozvolnění pro plně očkované proti nemoci covid-19 a pro uzdravené. Oznámila to německá ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová. Souhlas nyní musí vyslovit zákonodárci. Lambrechtová předpokládá, že schvalovací proces skončí v pátek a že zvýhodnění očkovaných a uzdravených bude platit již od víkendu.

Rozhodnutí vlády je rychlejší, než se očekávalo. Německý ministr zdravotnictví ještě v pondělí hovořil o tom, že příslušný návrh kabinet kancléřky Angely Merkelové posoudí ve středu. K rozvolnění mezitím nezávisle na spolkové vládě přikročila řada spolkových zemí.

15:53

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 320 potvrzených případů nákazy koronavirem. Proti neděli je to o 251 nakažených více. O víkendech jsou ale počty nových případů obvykle nižší než ve všední den. Proti minulému pondělí je to o pět případů více. Nově nakažených za posledních sedm dní je nyní 160 na 100.000 obyvatel, což je stejný počet jako v neděli. Pro další rozvolnění je potřeba, aby hodnota nově nakažených na 100.000 obyvatel klesla na 100. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

13:47

Bavorsko od čtvrtka ještě více rozvolní režim pro plně očkované proti nemoci covid-19 a nově také pro uzdravené, nebudou potřebovat testy a vztahovat se na ně nebude ani karanténa či omezení nočního vycházení. Po jednání zemské vlády to oznámil bavorský premiér Markus Söder, který poznamenal, že Mnichov je o krok před německou vládou. Ta podobné rozvolnění pravidel teprve připravuje, platit by v případě souhlasu zákonodárců mohlo od víkendu.

13:46

Koalice Spolu vyzvala k plnému otevření škol k 17. květnu. Rotační výuka by mohla podle poslance lidovců Marka Výborného jako prevence zůstat na SŠ a na druhém stupni ZŠ.

13:07

Většina kroužků domů dětí a mládeže (DDM) se v nadcházejících dnech obnoví prezenčně venku. Do venkovních prostor se přesunou i aktivity, které jinak bývají obvykle uvnitř, jako třeba výtvarné kroužky, řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Kolik dětí se nyní do kroužků vrátí, bude podle něj záležet mimo jiné na frekvenci testování dětí na covid-19 ve školách.

12:51

V Karlovarském kraji přibylo v pondělí osm případů koronaviru, o 19 méně než předchozí pondělí. Za týden je v kraji 47 nákaz na 100.000 obyvatel.

12:48

Testy na koronavirus mezi žáky a pedagogy ve školách v Královhradeckém kraji tento týden zjistily minimum nákaz, řekli zástupci hejtmanství. V pondělí v kraji mohli po několika měsících opět usednout do lavic žáci druhého stupně základních škol a také nižších ročníků víceletých gymnázií. Povinné je testování na covid-19.

12:27

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením vakcíny CoronaVac, kterou proti covidu-19 vyvinula čínská společnost Sinovac Life Sciences. Vakcínu CoronaVac vyrábí Wuchanská pobočka Sinopharmu, která v únoru uvedla, že její preparát chrání proti covidu-19 s účinností 72,51 procenta, a odvolala se bez dalších podrobností na průběžné analýzy z pozdní fáze klinických testů. 

Vakcína CoronaVac pracuje s inaktivovanými, tedy mrtvými buňkami viru SARS-CoV-2, které nemohou způsobit onemocnění. Obsahuje také podpůrnou látku, takzvaný adjuvant, který zesiluje imunitní reakci. Po podání vakcíny lidský imunitní systém identifikuje inaktivovaný virus jako cizí a vytváří proti němu protilátky. Pokud později očkovaná osoba přijde do styku se SARS-CoV-2, imunitní systém virus rozpozná a bude připraven se proti němu bránit, vysvětluje princip této vakcíny EMA.

12:14

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 211 případů nemoci covid-19, o 89 méně než před týdnem. Přibylo deset úmrtí lidí v průměrném věku skoro 82 let. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. V 19 zdravotnických zařízeních je 291 pacientů s nákazou.

12:14

Více vakcín proti covidu-19 by mělo podle vědců z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) směřovat do ordinací praktických lékařů. Senioři jim často dávají přednost před často vzdálenějšími očkovacími centry, uvedli na webu. Podle Sdružení praktických lékařů čeká na očkování v ordinaci asi 130 000 lidí nad 70 let. Podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) budou ordinace v další fázi očkování čím dál důležitější a činnost velkokapacitních očkovacích center se bude postupně utlumovat.

11:26

V pondělí se k očkování proti covidu-19 registrovalo asi 6500 vysokoškolských pedagogů a 1100 pečujících osob, pro které bylo přihlašování ten den spuštěno. Termíny má 3900 akademiků a 500 pečujících. Vyplývá to z otevřených dat ministerstva zdravotnictví. Podle informací o očkování z pondělí bylo dosud podáno 3,27 milionu dávek vakcíny. Očkována alespoň jednou dávkou je čtvrtina populace nad 16 let a milion lidí má dokončené očkování dvěma dávkami vakcíny Moderna, AstraZeneca nebo Pfizer/BioNTech nebo jednou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech.

10:14

Zatímco vláda opakovaně vyzvala zaměstnavatele, aby kvůli epidemii koronaviru co nejvíce využívali pro své pracovníky práci z domova, zaměstnanci ministerstva zdravotnictví se v těchto dnech přesouvají zpátky do úřadu, informoval v úterý server iROZHLAS.cz. "Plošný home office byl zaměstnancům ukončen ke 4. květnu 2021, kdy se většina zaměstnanců vrací k výkonu služby/práce do úřadu," sdělila redakci mluvčí ministerstva Jana Schillerová.

09:43 Jan Hamáček

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odmítl informace serveru Seznam Zprávy, že chtěl na plánované cestě do Moskvy vyměnit skandál související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze.

08:59 Ilustrační foto.

Laboratoře v Praze odhalily v pondělí 256 nakažených, o 59 víc než před týdnem. Zjednodušené reprodukční číslo v metropoli k úterý stouplo na 0,99.

08:59

V přepočtu na obyvatele je ČR podle počtu případů koronaviru třetí za Andorrou a Černou Horou. Absolutně je nejvíc případů v USA a v Indii.

08:44

V Libereckém kraji za pondělí přibylo 111 potvrzených případů covidu, o týden dříve jich bylo 117. Počet očkovaných aspoň jednou dávkou dosáhl 20 pct.

07:59

V Česku přibylo v pondělí 2216 potvrzených případů nemoci covid-19, o 360 méně než před týdnem. Naopak o téměř 11 000 byl vyšší proti minulému pondělí počet aplikovaných dávek očkování proti novému koronaviru, zdravotníci naočkovali 66 507 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

06:48 Indie - vlajka

Jak poznamenala agentura Reuters, Indie se po USA stává druhou zemí na světě, která překonala temný milník 20 milionu nakažených. Připomněla, že trvalo jen něco málo přes čtyři měsíce, než se počet potvrzených případů v Indii z 10 milionů zdvojnásobil, zatímco dosažení prvních 10 milionů zabralo zhruba deset měsíců. Nicméně přírůstky nakažených v posledních dnech klesají, upozornila agentura AFP.

06:35 Indie - vlajka

V Indii počet úřady potvrzených případů nákazy koronavirem překročil 20 milionů poté, co za uplynulý den přibylo 357 229 nových případů nákazy. Podle agentury Reuters to uvedlo indické ministerstvo zdravotnictví.

06:13

V Německu přibylo během uplynulého dne 7534 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 315 úmrtí. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 9160 případů a 84 úmrtí. Agentura DPA pro srovnání dodala, že přesně před týdnem RKI hlásil 10 976 nově nakažených a 344 úmrtí.

22:25 Indie - vlajka

Indie znovu oznámila více než 300 000 nových nákaz koronavirem za den; je to již po dvanácté za sebou. Za posledních 24 hodin počet infikovaných vzrostl o 368 147. Úmrtí přibylo 3417, uvedlo podle agentury Reuters indické ministerstvo zdravotnictví. V neděli byla hlášena čísla ještě vyšší - 392 488 infekcí a 3689 úmrtí.

22:07

S vicepremiéry Babišovy vlády o chystaném rozvolňování, dukovanském tendru, kauze Vrbětice i angažmá Michala Haška na ministerstvu vnitra. Podívejte se na speciál DVTV.

Karel Havlíček a Jan Hamáček hosty Daniely Písařovicové. Sledujte speciál DVTV

Karel Havlíček v DVTV
1:25:26
S vicepremiéry Babišovy vlády o chystaném rozvolňování, dukovanském tendru, kauze Vrbětice i angažmá Michala Haška na ministerstvu vnitra. | Video: Daniela Písařovicová
21:53

Pandemie koronaviru způsobila celosvětovou krizi, s jakou dnešní ekonomové nemají zkušenosti. Když experti chtějí odhadnout, kam se naše společnost po jejím konci posune, hledají inspiraci v historii.

20:26

Válkou zmítaný Jemen dosud obdržel 360.000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 prostřednictvím mezinárodního programu COVAX, který má garantovat, že se vakcíny dostanou i do chudších zemí. Mnoho Jemenců se ale zdráhá nechat se naočkovat. Roli v tom hrají náboženské důvody, nedůvěra k vakcínám i trvající boje, píše agentura Reuters.

19:09

Španělská ministryně obrany Margarita Roblesová dnes uvedla, že lékaři potvrdili souvislost mezi úmrtím jednoho vojáka a podáním vakcíny proti covidu-19 od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Uvedla to během návštěvy posádky, kde voják sloužil. Desátník zemřel kvůli krevním sraženinám. Ministryně zároveň vyzvala Španěly, aby se i nadále nechali očkovat proti covidu-19.

19:08

Mezi vědci a odborníky na veřejné zdraví je nyní silná shoda na tom, že Spojeným státům se přinejmenším v dohledné době nepodaří dosáhnout stavu kolektivní imunity vůči koronaviru SARS-CoV-2. Experti se za zpomalující vakcinace přiklání k závěru, že virus v USA nevymizí, nýbrž bude dalších několik let "zvladatelnou" hrozbou. V novém článku to uvádí deník The New York Times.

19:07

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

V pondělí 10. května se otevřou školky v plném rozsahu bez roušek a testů a druhé stupně základních škol či nižší stupně víceletých gymnázií v rotační formě v dalších krajích - v Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském a Moravskoslezském. Po dnešním jednání vlády o tom informoval ministr Arenberger.

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 504 nových případů onemocnění covid-19, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 320 méně a je to nejnižší denní přírůstek od loňského 6. září. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje. Zdravotníci v neděli naočkovali proti koronaviru 19.796 lidí, proti předchozí neděli je to nárůst přibližně o 1400.

Lidé, kteří mají alespoň 14 dní po druhé dávce vakcíny proti covidu-19, se od úterý 4. května budou moci vracet z červených a oranžových zemí na takzvané mapě cestovatele bez testů na koronavirus či karantény. Na Twitteru to dnes oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Do lázní budou moci jako samoplátci přijíždět na zdravotní pobyty také lidé po očkování proti covidu-19. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr Arenberger. Dosud tam mohli jenom po prodělání nákazy koronavirem v posledních 90 dnech.

O očkování proti covidu-19 zatím neprojevilo zájem přes 230 000 lidí nad 70 let, tedy zhruba 15 procent z nich. Dalších zhruba 210 000 registrovaných na vakcínu čeká, z nich 60 000 je starších 80 let. Vyplývá to z dat o očkování, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritizuje návrh na uvolňování covidových opatření v kultuře, který dostal od ministerstva zdravotnictví. Oblast podle něj diskriminuje proti ostatním odvětvím například tím, že vyžaduje od diváků nákladnější PCR testy.

18:38

Anglická fotbalová asociace zahájila vyšetřování šestice klubů, které se chtěly zapojit do projektu superligy. Jednání představitelů Manchesteru United, Manchesteru City, Liverpoolu, Chelsea, Arsenalu a Tottenhamu označila za nepřijatelné a je připravená jim na základě výsledků vyšetřování uložit příslušné sankce. Premier League zároveň plánuje zavést speciální doložku, která by měla podobným snahám o odtržení zabránit.

18:12

Vláda od 10. května umožní konání veletrhů a prodejních hospodářských výstav. Platit na nich bude limit jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy, která je přístupná veřejnosti. Lidé, kteří nejsou členy jedné domácnosti, budou povinni mezi sebou dodržovat minimálně dvoumetrové rozestupy. Na výše uvedených akcích budou zakázány skupinové prohlídky. Uvolnění zatím neplatí pro Jihočeský a Zlínský kraj a Vysočinu, vyplývá z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

17:50

Premiér Kambodži Hun Sen rozhodl o ukončení plošné karantény v hlavním městě Phnompenhu, která platila od 15. dubna. Uzávěry mají dál existovat jen v lokalitách s výskytem nákazy. Šestnáctimilionová Kambodža sice pandemii nemoci covid-19 dlouho dobře zvládala, v posledních dnech ale zaznamenala rekordní přírůstky počtů nakažených koronavirem. V sobotu to bylo 880, dosavadní maximum, dnes 840, napsala agentura Reuters.

17:26

Kuvajťané, kteří nepodstoupili očkování proti nemoci covid-19, nebudou od 22. května moci vycestovat ze země. Zákaz opustit Kuvajt se nebude vztahovat na věkové skupiny, kterým zatím očkování nebylo zpřístupněno. S odkazem na dnešní oznámení kuvajtského ministerstva informací to uvedla agentura Reuters. V platnosti podle ministerstva dál zůstává starší zákaz vstupu do země pro cizince.

17:17

V Rakousku bude po rozvolnění plánovaném na 19. května možné navštěvovat restaurace, společenské akce či hotely bez negativního testu na koronavirus již po první dávce covidové vakcíny. Oznámil to ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein s tím, že tato "vstupenka" bude platit po 21 dní od prvního očkování.

17:03 Karel Havlíček (ANO)

S jakou kapacitou budou moci začít fungovat ubytovací služby, není podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) ještě rozhodnuto. Chtěl by, aby to bylo kolem 50 procent, řekl dnes.

"Vnímám kritické hlasy, že rozjezd ubytovacích služeb je až příliš pozvolný. Čím více je ale nyní rozjezd pozvolný, tím větší je šance, že nebudeme tento sektor znovu za měsíc omezovat," sdělil dnes na tiskové konferenci Havlíček.

Co se od příštího pondělí rozvolňuje?

 • Nosit roušky venku bude nejspíše nutné jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. K návrhu se definitivně vyjádří vláda tento čtvrtek.
 • Kromě maloobchodu se otevřou i další služby, jako jsou opravny obuvi, autobazary, autosalony, hodinářství, zlatnictví, fotografické služby, provoz lanovek, střelnice či solária (viz tabulka níže).
 • V plném rozsahu se otevřou školky, děti nebude nutné testovat ani nebudou muset nosit roušky.
 • V rotační formě se s jistotou otevřou druhé stupně základních škol či nižší stupně víceletých gymnázií v Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Již nyní jsou otevřené v Karlovarském, Královéhradeckém, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze.
 • Ve střediscích volného času a základních uměleckých školách se budou smět setkávat vevnitř skupiny tří dětí a venku dvaceti dětí. Toto bude možné již od tohoto úterý.
Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu
16:59 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Snažíme se s pomocí praktických lékařů identifikovat skupinu lidí nad 80 let věku, i když se očkují mladší lidé. Chceme je i obtelefonovávat, situaci je potřeba objasnit," sdělil dnes ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

"V některých očkovacích centrech je ale fronta čekajících na vakcínu prázdná, proto musíme možnost vakcinace otevřít i pro další věkové skupiny," dodal Arenberger.

16:47 Karel Havlíček (ANO)

V dalším období bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zřejmě pokračovat kompenzační bonus pro živnostníky i programy COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. Musí to ještě schválit vláda, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Stále podle Havlíčka platí to, že dokud budou některé podnikatelské činnosti zakázány nebo výrazně omezeny protiepidemickými opatřeními, stát jim poskytne podporu. V květnu tak podle něj pokračuje program na podporu zaměstnanosti Antivirus.

16:40

Z domova mohli v koronavirové epidemii pracovat jen úředníci části úřadů. V některých institucích se takzvaný home office téměř nevyužíval. Důvodem byl charakter práce, nedostatečné technické vybavení či nevůle nadřízených. Ukázala to anketa úřednických odborů mezi zaměstnanci úřadů. 

16:39

Pařížské letiště Charles de Gaullea vyhradilo zvláštní prostory pro desítky migrantů z Indie, kteří nemají povolení potřebná pro další cestu. Francouzské úřady a správa letiště tak chtějí snížit počet cizinců, kteří se delší dobu zdržují v tranzitních prostorách dopravního uzlu, a snížit riziko vzniku ohniska nákazy covidem-19, zejména indické mutace.

16:36 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Nikomu bych nepřál vidět a zažít to, co byli nuceni zdravotníci v nemocnicích. Sám jsem si to prožil jako ředitel nemocnice a znamená to, že rozhodně nesmíme znovu nemocnice svou lehkovážností naplnit. Odměny by měli všichni zaměstnanci dostat s dubnovou výplatou," řekl dnes ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

16:30 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Další rozvolnění, tedy čtvrtý balíček ve vládní grafice, bude možné nejdříve od 17. května. Ale vláda se bude rozhodovat především podle průměrů nemocných a hospitalizovaných pacientů s koronavirem," řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

16:29 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ve střediscích volného času a v základních uměleckých školách se mohou v krajích, kde je lepší epidemická situace, od úterý 4. května setkávat při konzultacích vevnitř skupiny tří dětí a venku 20 dětí. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). U ostatních volnočasových aktivit dětí podle něj platí stejné podmínky jako při jiných skupinových aktivitách, tedy možnost až 20 dětí venku, plocha 15 metrů čtverečních na jednoho a povinnost mít negativní test.

16:29 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Od pondělí 10. května bude nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Na svém Twitteru doplnil, že o změně opatření o ochraně dýchacích cest rozhodne vláda definitivně ve čtvrtek.

Od počátku března musejí lidé nosit v zastavěném území obce minimálně chirurgickou roušku, řada lidí ale přesto nosí respirátor. Respirátory s třídou ochrany nejméně FFP2, případně nanoroušky jsou povinné v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech.

"Je to totéž, co jsme tady zažili na podzim. Když jste ve volném prostoru a nejsou kolem v blízkosti jiní lidé, tak nemusíte nosit ochranu úst, ale když přijdete třeba na zastávku tramvaje nebo autobusu a je tam víc lidí, tak si roušku nasadíte," řekl Arenberger.

16:25 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Do lázní budou moci na léčebné pobyty ze zdravotních důvodů také naočkovaní samoplátci," sdělil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Dosud mohli pacienti do lázní jen 90 dní po prodělání covidu-19.

16:23 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Ve čtvrtek vláda rozhodne o způsobu výuky na Vysočině, v Jihočeském a Zlínském kraji. Ve zbývajících krajích se vrátí od pondělí 10. května na praxe a klinickou výuku vysokých škol, střední školy budou moci obnovit praktickou výuku a druhý stupeň základních škol bude fungovat v rotační výuce," sdělil dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

"Jsem optimista a myslím, že i ve vybraných třech krajích, kde je nyní incidence nad hodnotou 200, se podaří školy otevřít také," dodal Arenberger.

16:14

Ministerstvo kultury zveřejnilo svůj plán pro rozvolňování kultury, který vznikl se souhlasem zástupců kulturní obce a o kterém chce ministerstvo jednat. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes kritizoval návrh na uvolňování covidových opatření v kultuře, který dostal od ministerstva zdravotnictví. Připadá mu diskriminační oproti jiným odvětvím. Podmiňuje třeba vyšší účast diváků na kulturních akcích absolvováním PCR testu nebo procentuální proočkovaností populace.

16:11 Karel Havlíček (ANO)

Vláda dnes definitivně podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) potvrdila, že povinné testování jednou týdně bude ve firmách, v neziskových organizacích či na úřadech pokračovat zatím do konce června. Podstupovat ho budou muset nadále i živnostníci. Havlíček to řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Vládní představitelé dříve uváděli, že s plošným testováním by měly podniky počítat minimálně do konce května.

"Nejdéle do konce května také rozhodneme, jak budeme pokračovat od července," sdělil Havlíček na tiskové konferenci.

16:04

V ordinacích praktických lékařů podle jejich sdružení na očkování proti covidu čeká asi 30 000 lidí nad 80 let a 100 000 lidí ve věku 70 až 79 let.

15:58

Ministerstvo financí prodlouží vyplácení kompenzačního bonusu až 1000 korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu zasažené vládními omezeními a dopady pandemie i za květen. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) předloží návrh na prodloužení na čtvrteční jednání vlády. Ministryně to dnes uvedla na Twitteru. V současnosti finanční správa přijímá žádosti za únor, březen a duben. Dnes je poslední termín pro podání žádosti týkající se příspěvku za únor.

15:53 Ilustrační foto.

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na testování žáků na covid-19 na víceletých gymnáziích a taneční konzervatoři pomocí PCR testů. Vybraná firma by měla dodat nejen testy, ale i systém přihlášení se k němu, nakládání se vzorky a vyhodnocení. Jedním z důvodů je nedostatek antigenních testů, kterými jsou nyní školáci testováni. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti). Magistrátní odbory veřejných zakázek a školství chystají veřejnou zakázku v hodnotě do dvou milionů korun.

15:49 Karel Havlíček (ANO)

Vláda od 10. května kromě maloobchodu uvolní i další služby jako opravny obuvi, autobazary, autosalony, fotografické služby, provoz lanovek, střelnice, ale také provoz solárií. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to dnes napsal na Twitteru.

Fungovat budou znovu smět také hodinářství, zlatnictví, truhlářství, služby péče o dítě do tří let věku v denním režimu, pobočky budou moci otevřít cestovní kanceláře a agentury. Seznam služeb, kterých se další vlna rozvolnění protiepidemických restrikcí týká, zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu na svém webu.

15:45

Ve Francii začala jedna z velkých fází rozvolňování koronavirových restrikcí, tamní obyvatelé se mohou nyní vzdálit více než deset kilometrů od domova i cestovat mezi regiony. Do škol se vrátili i studenti základních a středních škol, píše agentura AFP. Postup vlády se však nevyhnul kritice odborníků, podle kterých je na podobná opatření příliš brzy. "Trochu nám přijde, že vláda chtěla rozvolnit za každou cenu," uvedl Philippe Juvin z pařížské nemocnice Georgese Pompidoua, podle kterého epidemie ustupuje příliš pomalu.

Zrušené omezení volného pohybu a návrat studentů do školních lavic je prvním krokem čtyřfázového plánu, který minulý týden představil francouzský prezident Emmanuel Macron. Další uvolnění čeká Francouze 19. května, kdy se otevřou zahrádky barů a restaurací, obchody, muzea či kina.

15:33 Ilustrační foto.

Zápasy Českých hokejových her může v pražské O2 areně na základě výjimky od ministerstva zdravotnictví sledovat až tisíc diváků. Podmínkou bude negativní PCR test, který nesmí být starší 48 hodin. Závěrečný turnaj seriálu Euro Hockey Tour se uskuteční od 12. do 15. května, bezprostředně po sobotním závěrečném zápase český tým odletí do Rigy na mistrovství světa.

15:32

Po více než roční přestávce se v neděli v Madridu opět konala korida. Las Ventas, jedna z největších arén pro býčí zápasy na světě, ale byla tentokrát kvůli koronavirovým opatřením zaplněná jen ze čtvrtiny. Informovala o tom místní média, podle nichž Španělé vděčí za nedělní podívanou také kampani před regionálními volbami, jež se konají v úterý.

Některá španělská média upozornila, že v madridském regionu je nyní druhá nejhorší epidemická situace v zemi. Podle zprávy ministerstva zdravotnictví z pátku tam na sto tisíc obyvatel za dva týdny připadlo 384 nákaz, hůř na tom je nyní jen Baskicko (517 případů).

 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK
15:30 Vlajka Ruské federace.

Rusko, které loni jako první na světě schválilo vakcínu proti covidu-19, nyní podle agentury AP zaostává ve snaze naočkovat své obyvatele. Vyvolává to pochyby ohledně ambiciózního cíle ruských úřadů, které chtějí do poloviny června nechat očkovat přes 30 milionů lidí a do srpna skoro 69 milionů z celkových zhruba 146 milionů obyvatel země, píše AP.

Ruští zdravotníci podle ní k 27. dubnu očkovali alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu 12,1 milionu obyvatel země. Obě potřebné dávky vakcín dostalo 7,7 milionu Rusů, tedy zhruba pět procent obyvatel. Agentura DPA v neděli s odvoláním na ruskou státní televizi uvedla, že jednu dávku vakcíny dostalo 13 milionů lidí a obě asi devět milionů. Podle datového analytika Alexandra Dragana aplikují zdravotníci preparáty proti covidu 200 000 až 205 000 zájemcům denně. Aby úřady dosáhly svého červnového cíle, musel by podle něj vakcínu dostávat denně téměř dvojnásobek lidí.

 

 

15:27

Pivní festival Oktoberfest se letos stejně jako loni kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční. Konání nedoporučuje bavorský premiér Söder.

19. září měl v Mnichově letos začít slavný svátek Oktoberfest.
19. září měl v Mnichově letos začít slavný svátek Oktoberfest. | Foto: Reuters
15:05

O očkování proti covidu-19 zatím neprojevilo zájem přes 230 000 lidí nad 70 let, tedy zhruba 15 procent z nich. Dalších zhruba 210 000 registrovaných na vakcínu čeká, z nich 60 000 je starších 80 let. Vyplývá to z dat o očkování, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Podle imunologa Václava Hořejšího by stát měl jejich očkování přednostně zajistit a ostatní k očkování motivovat. Podle ředitele Biologického centra Akademie věd ČR Libora Grubhoffera ale nelze s očkováním mladších čekat, až budou senioři víc proočkovaní.

"Cestu k nápravě vidím v soustředěné komunikaci právě s těmito seniorními věkovými kategoriemi, to by mělo zajistit ministerstvo zdravotnictví v rámci oficiální propagace očkování. Tu se však dosud nepodařilo vůbec rozhýbat, je to velký dluh a neschopnost vlády a ministerstva zdravotnictví. Nejvíce v tomto ohledu dělají kraje, ale zjevně to nestačí," uvedl Grubhoffer.

15:04

Lidé, kteří mají alespoň 14 dní po druhé dávce vakcíny proti covidu-19, se od úterý 4. května budou moci vracet z červených a oranžových zemí na takzvané mapě cestovatele bez testů na koronavirus či karantény. Na Twitteru to dnes oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka je povinné už jen při návratu ze zemí spadajících do tmavě červené kategorie, tedy do území s nejvyšší mírou rizika. Patří do ní menší část členských států Evropské unie a také většina třetích zemí, mezi nimi Británie. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem nákazy, tedy červené a oranžové kategorie zemí, se test před návratem do ČR aktuálně vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu.

15:01

Téměř stovka lidí, zejména mužů, dnes prošla za čtyři hodiny plzeňským holičstvím ADAM v centru města. Nejnavštěvovanější dámské, pánské a dětské kadeřnictví ve městě, které se po rozvolnění protiepidemických opatření otevřelo znovu po čtyřech měsících, čeká ještě větší nápor odpoledne, řekla jedna ze čtyř kadeřnic. Podobný zájem zákazníků očekává po celý květen. Provozovna má otevřeno denně od 07:00 do 20:00 a funguje bez objednávek.

13:59

Děti ve školkách nejsou přenašeči koronaviru, naopak vychovatelé jsou nákaze vystaveni častěji. Vyplývá to z předběžných výsledků studie univerzity v bavorském Würzburgu, které dnes vědci představili. Ti dnes zároveň spustili další fázi výzkumu, kdy chtějí zjistit, jak přesně se koronavirus ve školkách šíří a jak nejlépe s pomocí testů učitele a děti chránit. Již nyní výzkumníci vědí, že nejlépe děti přijaly kloktací testy.

Studie, která začala loni na podzim a která skončila letos v březnu, se zaměřila na školky ve Würzburgu. S účastní souhlasilo 70 procent vychovatelů a také rodiče 60 procent dětí. Při pravidelném testování, které bylo až dvakrát týdně a do kterého se zapojilo na 600 dětí, rozbory odhalily jen jedno infikované dítě. To je podle vědců důkazem, že během druhé vlny pandemie děti ze školek nepatřily ke zdrojům nákazy. Naopak personál školek se s infekcí setkával častěji. "To ukazuje, že nabídka, aby se mohli učitelé a vychovatelé přednostně očkovat, je z preventivního hlediska smysluplná," uvádí studie.

13:47 Ilustrační foto.

Za dopoledne dostalo očkování proti covidu-19 v novém centru v O2 universum v Praze přes 500 lidí, na dnešek jich je objednáno asi 1100. V dalších dnech se kapacita zvýší, na maximální se očkovací centrum dostane v druhé polovině června, kdy bude lidem zároveň podávat první i druhé dávky vakcíny.

13:31 Ilustrační foto.

Lidé ode dneška mohou po více než půl roce znovu navštěvovat Pražský hrad. Otevřel se celý areál Hradu i některé objekty v něm. Při vstupu do areálu stále zůstávají zátarasy. Kancelář prezidenta republiky uvádí, že policisté by neměli již návštěvníky kontrolovat plošně, ale jen namátkově. Podle zjištění ČTK na místě se tak děje, policisté prohlížejí třeba batohy.

13:25

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritizuje návrh na uvolňování covidových opatření v kultuře, který dostal od ministerstva zdravotnictví. Oblast podle něj diskriminuje proti ostatním odvětvím například tím, že vyžaduje od diváků nákladnější PCR testy. Zaorálek dnes novinářům řekl, že plán navíc požaduje výrazněji lepší epidemickou situaci než srovnatelné země, které již pravidla pro kulturu uvolňují.

Zaorálek obdržel návrh ministerstva zdravotnictví a Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) v neděli. "To, co jsme dostali, je pro mě naprosto nepřijatelné," řekl novinářům na tiskové konferenci v pražském Lidovém domě. Dosáhnout včas epidemické situace vyžadované návrhem je podle něj nerealistické. "Jsou země, které takovýchto čísel zdaleka nedosahují, a přesto uvolňují," konstatoval.

12:58 Ilustrační foto.

Přijímací zkoušky na střední školy začaly dnes podle ředitelů v Praze bez potíží. Na některých víceletých gymnáziích se kvůli zkouškám ale odložil návrat žáků do lavic až na příští týden. Tento týden tam mají ředitelské volno nebo náhradní program mimo školu. Kvůli velkému počtu uchazečů u zkoušek totiž gymnázia nemají dost místností ani učitelů k zajištění výuky. Vyplývá to z informací od ředitelů gymnázií a na webech škol.

12:57

V Plzeňském kraji se dnes díky příznivé epidemické situaci otevřela první muzea, na zájem návštěvníků teprve čekají. I když pondělí je pro kulturní instituce většinou zavírací den, už dnes se otevřelo například Muzeum Chodska v Domažlicích, Muzeum Českého lesa v Tachově nebo Klatovské katakomby. Během dopoledne do nich ale návštěvníci nepřišli. Muzejníci doufají, že expozice si přijdou prohlédnout o víkendu.

12:38

V Karlovarském kraji přibyl v neděli jeden případ koronaviru, minulou neděli nepřibyl žádný. Aktuálně se s covidem léčí 429 lidí, číslo dál klesá.

12:35

V neděli přibylo v Pardubickém kraji 16 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 11 případů méně než před týdnem a také před dvěma týdny.

12:30

Radnice sedmnáctitisícového Jičína nechce připustit možný nedostatek antigenních testů pro testování na školách, a sama proto testy za více než 400 000 korun objednala. Potřeba testů pro jičínské školy by měla být zajištěna i v případě, že by se Správě státních hmotných rezerv nepodařilo testy pro školy včas nakoupit. Se nynější zásobou testů jičínské školy vystačí do konce týdne. Novinářům to dnes řekli představitelé města.

12:15

V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 69 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to nejnižší počet nově nakažených od 20. září. Proti sobotě je to o 90 nakažených méně. Proti minulé neděli je to pokles o 19 případů. O víkendech jsou ale počty nových případů obvykle nižší než ve všední den. Nově nakažených za posledních sedm dní je nyní 160 na 100 000 obyvatel, což je proti sobotě pokles o jednoho a jde o nejnižší hodnotu od 3. října. Pro další rozvolnění je potřeba, aby hodnota nově nakažených na 100 000 obyvatel klesla na 100. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:05

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 67 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o 105 méně než před týdnem. Přibylo i pět úmrtí lidí v průměrném věku přes 82 let, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je v 19 zdravotnických zařízeních v kraji 254 lidí s nákazou.

14:46

Lidé, kteří mají alespoň 14 dní po druhé dávce vakcíny, se od úterý budou moci vracet z červených a oranžových zemí bez testů či karantény.

11:50

Evropská komise (EK) doporučila, aby obyvatelé zahraničních zemí plně očkovaní proti covidu-19 nebo přijíždějící ze zemí s dobrou epidemickou situací mohli vstoupit na území EU bez dodatečných restrikcí. Blok nyní umožňuje vstup na své území pro rekreační cesty jen občanům sedmi vybraných států.

Nová opatření by rozšířila stávající seznam zemí, odkud lze cestovat do EU. Jako přípustné pro vstup do unie by bylo nejprve naočkování vakcínami schválenými evropskými úřady, komise však rovněž napsala, že by se jejich výčet mohl rozšířit i o látky schválené Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

11:26

Podle WHO se investice do prevence psychického zdraví zaměstnanců firmám mnohonásobně vyplatí. Na západ od nás je ostatně terapie běžná praxe, v Česku stále ještě stigma, které ale pandemie pomáhá bourat. Zájem firem o to, jak zlepšit duševní zdraví svých zaměstnanců v posledních měsících roste, což potvrzují zkušenosti platformy pro online terapii Terap.io.

11:26

Slovensko po přetrvávajícím zlepšování epidemické situace pokračuje v uvolňování karanténních omezení, které dříve zavedlo kvůli šíření koronavirové infekce. Nově značná část obyvatel už nepotřebuje potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, ve většině okresů platí mírnější zákaz vycházení a s omezeními se mohou konat kulturní akce.

Test je nadále až na výjimky potřebný pro lidi, kteří navštíví různé kulturní akce, jejichž konání ve většině okresů nově povolil úřad hlavního hygienika. Například v interiérech ale může počet návštěvníků dosáhnout maximálně 150 lidí, nanejvýš ovšem polovinu kapacity provozu.

10:55

Před kadeřnictvím Visage v Pardubicích se už hned ráno vytvořila fronta klientů. První den, kdy vláda po více než čtyřech měsících povolila otevřít například kadeřnické salony, využili k vylepšení svých účesů zejména muži. V ruce měli připravené potvrzení o negativním výsledku antigenního testu.

10:32 Ilustrační foto.

Stát dal školám o nástupu žáků druhého stupně vědět pozdě, nedostatečně informuje o dodávkách testů a rotační výuka se pro druhý stupeň a gymnázia nehodí. Při pondělním nástupu starších dětí do základních škol v Praze řekl ředitel Malostranské základní školy a osmiletého gymnázia Tomáš Ledvinka. Jinak dnes podle něj škola při nástupu dětí a testování až na drobné zmatky problémy nezaznamenala.

10:01 Ilustrační foto.

Pražanům i návštěvníkům metropole se v pondělí otevře Petřínská rozhledna a Staroměstská radnice, které byly kvůli pandemii covidu-19 uzavřené. Na rozhlednu si budou moci nově koupit vstupenku online nebo prohlídku s průvodci nejen na rozhledně, ale i na vrchu Petřína. V pátek 7. května se lidem otevřou další věže, mj. Prašná brána. Sdělila to Klára Malá, mluvčí Prague City Tourism, která provozuje pražské věže. Kvůli pandemii covidu loni klesl turistický ruch meziročně o 73 procent.

09:26

Návrat žáků druhého stupně byl v pondělí v základní škole Křižíkova v Sokolově bez problémů. Díky příznivé epidemické situaci usedli po dlouhé době žáci druhého stupně do lavic v Karlovarském kraji a šesti dalších regionech. "Od poloviny října jsme děti neviděli, myslím si, že jak učitelé, tak i děti se zpět do školy moc těšili," řekl ředitel Vladimír Vlček.

09:08

V Libereckém kraji za víkend přibylo 35 případů covidu-19. Za minulou sobotu a neděli jich bylo 60. Na 100 000 obyvatel za 7 dnů přibylo 106 případů.

09:00

Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal 3,2 milionu. Tempo nyní mírně zpomalilo: o 100 000 se počet mrtvých od konce března zvýšil nejprve za osm dní, pak za devět dní, poté za sedm dní a nyní opět za devět dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují USA, kde podle JHU zemřelo kvůli covidu-19 přes 577 000 lidí. Následují Brazílie (přes 407 000 mrtvých) a Indie (téměř 219 000 obětí). V ČR s covidem-19 dosud zemřelo 29 343 lidí.

08:50

Masarykova univerzita v Brně v pondělí přešla do nižšího, žlutého stupně koronavirového semaforu. Budovy zůstanou zavřené pro veřejnost, otevřou se ale studentům a zaměstnancům. Provoz se nadále řídí platnými vládními nařízeními a výuka zůstává převážně v online podobě, informovala univerzita na svém webu. Eskalační semafor signalizuje míru koronavirového nebezpečí a odvozují se od něj platná opatření.

08:30 Ilustrační foto.

V neděli v Praze přibylo nejméně nakažených za den od konce loňského srpna. Bylo potvrzeno 68 případů covidu, oproti předchozí neděli o čtvrtinu méně.

08:14

Výběr aktuálních událostí:

V neděli v ČR testy potvrdily 504 nových případů covidu, proti minulé neděli je to zhruba o 320 méně a je to nejnižší denní přírůstek od 6. září.

Na 100 tisíc obyvatel připadá v celé zemi 137 nově nakažených za sedm dní. V Karlovarském kraji činí tento ukazatel 53, ve Zlínském kraji je to čtyřnásobek.

Lidé mezi 50 a 54 lety se od středy budou moci registrovat k očkování, řekl premiér Andrej Babiš. Doufá, že nejpozději 1. června se budou moci registrovat všichni.

Pokud nezačnou zdravotníci podávat v příštím týdnu průměrně 100 tisíc dávek očkování proti koronaviru denně, dostane se očkovací systém do problémů. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize Prima se na tom shodli epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula a šéf poslanců TOP 09 a lékař Vlastimil Válek. Podle nich by se mělo začít více vakcín podávat například o víkendech.

Opozice by chtěla zřídit fond, ze kterého by se hradily testy ve školách i firmách. Doporučila to již dříve anonymně ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO), řekl rovněž Válek. Školy a zaměstnavatelé by pak podle něj z fondu dostávali určitou částku na testy a sami by si mohli vybrat, jaký druh si nakoupí.

08:07

 Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 504 nových případů onemocnění covid-19, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 320 méně a je to nejnižší denní přírůstek od loňského 6. září. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje. Zdravotníci v neděli naočkovali proti koronaviru 19 796 lidí, proti předchozí neděli je to sice nárůst přibližně o 1400, nicméně za minulý týden je to nejnižší počet vykázaných dávek vakcíny v jednom dni.

07:33

Ministerstvo zdravotnictví podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu v letech před propuknutím epidemie koronaviru dostatečně nekontrolovalo výdaje zdravotních ústavů, které poskytují například laboratorní vyšetření nebo očkování. Nákupy ústavů přitom v letech 2017 až 2019 přesáhly 1,3 miliardy korun a byly v nich vážné nedostatky. Ústavy u 70 procent kontrolovaných nákupů nepostupovaly podle zákona o zadávání veřejných zakázek, NKÚ proto podal oznámení finančním úřadům. Ministerstvo podle NKÚ, které závěry kontroly zveřejnilo dnes, nepředcházelo ztrátám těchto ústavů. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

06:47 Indie - vlajka

Indie dnes znovu oznámila více než 300 000 nových nákaz koronavirem za den; je to již podvanácté za sebou. Za posledních 24 hodin počet infikovaných vzrostl o 368 147. Úmrtí přibylo 3417, uvedlo podle agentury Reuters indické ministerstvo zdravotnictví. V neděli byla hlášena čísla vyšší - 392 488 infekcí a 3689 úmrtí.

06:46

Německo za poslední den zaznamenalo 9160 nových případů nákazy koronavirem a 84 úmrtí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Počet nakažených je o něco menší než před týdnem, kdy německé úřady hlásily 11 907 infekcí a 60 úmrtí. Čísla jsou v pondělí zpravidla nižší, mimo jiné kvůli menšímu množství testů provedených o víkendu. 

06:41

Tunisko zpřísňuje. Všichni návštěvníci ode dneška musejí po příjezdu do týdenní karantény. Ve snaze zpomalit šíření epidemie zůstanou v severoafrické zemi také až do poloviny května uzavřené školy. Odborní poradci tuniské vlády varovali, že místní zdravotnický systém je na pokraji kolapsu.

06:41

Ve Francii skončí omezení cest mezi jednotlivými francouzskými regiony. Jedná se o druhou etapu rozvolňování poté, co 26. dubna otevřely školy. V druhé půli května má následovat otevření kulturních institucí a obchodů. Začátkem června přijdou na řadu vnitřní prostory restaurací a sportovišť.

06:41

Rakouská metropole Vídeň ukončí koronavirovou uzávěru, která platila od začátku dubna. Otevřít budou moci obchody a vybrané služby, restaurace zůstanou prozatím uzavřeny. Lockdown končí také v přilehlých Dolních Rakousech, zatímco Burgenland opatření uvolnil již před týdnem. Tyto tři spolkové země na východě Rakouska vyhlásily "velikonoční" restrikce 1. dubna kvůli obavám ze zahlcení nemocnic covidovými pacienty.

06:40

Vatikán znovu zpřístupní muzea a zahrady, již potřetí během pandemie. Návštěvníci budu muset nosit roušky a dodržovat bezpečné rozestupy, vstupenku si musejí koupit výhradně přes internet. Pro skupiny s průvodcem otevřou také vatikánské zahrady.

06:39

V Řecku se dnes po několika měsících opět otevřou zahrádky restaurací a kaváren, které kvůli protikoronavirovým opatřením dosud mohly prodávat jen jídlo s sebou. Platit bude zákaz reprodukované hudby, aby se lidé vzájemně dobře slyšeli a nemuseli se k sobě přibližovat. Hosté také budou muset pouze sedět u stolů, které budou umístěny v bezpečné vzdálenosti od sebe. Obsluha se bude muset jednou týdně samotestovat a nosit roušky. Podniky se budou zavírat před jedenáctou večer, aby mohl být dodržen zákaz vycházení.

06:36

Jak pokračuje slovenská anabáze s vakcínou Sputnik V? Přečtěte si v textu reportéra Aktuálně.cz Martina Nováka. 

06:36

V Česku se dnes po delší době otevřou kadeřnictví a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata, které byly zavřené kvůli epidemii onemocnění covid-19. V Praze a šesti krajích s nejpříznivější epidemickou situací se navíc vrací do lavic žáci druhého stupně základních škol, zatím rotačně. Otvírají se tam také galerie a muzea.

06:35 Ilustrační foto.

V hlavním městě začne dnes ráno fungovat velkokapacitní očkovací centrum v hale O2 universum. V provozu bude denně od 08:00 do 20:00. První den naočkuje asi tisícovku lidí, kapacitu bude postupně zvyšovat. Při maximálním vytížení budou lékaři schopni podat vakcínu proti covidu-19 až 7000 lidí denně. Uvedla to Jitka Zinke, mluvčí Ústřední vojenské nemocnice, která má provoz centra na starosti.

Velkokapacitní očkovací centrum v O2 universum.
Velkokapacitní očkovací centrum v O2 universum. | Foto: Jakub Plíhal
06:32

Pravidla pro volnočasové aktivity dětí s ohledem na epidemii covidu-19 projedná na svém dnešním zasedání vláda. Kabinet by také měl vydat usnesení o tom, že testování ve firmách a na úřadech bude pokračovat ještě celý červen.

21:44

V anglickém Liverpoolu se dnes koná živý koncert skupiny Blossoms a dalších účinkujících, jehož se účastní na 5000 diváků bez nutnosti nosit roušku a dodržovat rozestupy. Spolu se dvěma klubovými nocemi s účastí několika tisíc fanoušků taneční hudby jde o součást pilotního projektu, kterým chce britská vláda otestovat bezpečnost velkých akcí.

20:54

Francie ohlásila 113 nových úmrtí spojených s covidem-19 v nemocnicích za poslední den. Je to nejméně od loňského října, informovala dnes s odvoláním na data ministerstva zdravotnictví agentura Reuters. Země se v následujících týdnech chystá rozvolňovat koronavirové restrikce.

19:14

Hygienici na jihu Čech za posledních 24 hodin zaznamenali 61 nových případů koronaviru. Je to o 34 více než minulou neděli. Denní průměr nových případů v posledním týdnu klesl pod dvě stovky. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

18:47

Hygienici na Vysočině evidovali za víkend 247 nových případů koronaviru. Za stejnou dobu se v regionu 526 pacientů z covidu-19 vyléčilo. Jeden člověk s koronavirem o víkendu na Vysočině zemřel. Vyplývá to z dat, která zveřejnili hygienici na svém webu.

18:25

Výběr aktuálních událostí:

První květnový den přibylo v Česku 1169 případů koronaviru, o 137 méně než minulou sobotu. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie je 0,88.

Na 100 000 obyvatel ČR nyní připadá 137 případů covidu za sedm dní. V Karlovarském kraji činí tento ukazatel 53, ve Zlínském kraji je to čtyřnásobek.

Lidé mezi 50 a 54 lety se od středy budou moci registrovat k očkování, řekl premiér Andrej Babiš. Doufá, že nejpozději 1. června se budou moci registrovat všichni.

Pokud nezačnou zdravotníci podávat v příštím týdnu průměrně 100 000 dávek očkování proti koronaviru denně, dostane se očkovací systém do problémů. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize Prima se na tom shodli epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula a šéf poslanců TOP 09 a lékař Vlastimil Válek. Podle nich by se mělo začít více vakcín podávat například o víkendech.

Opozice by chtěla zřídit fond, ze kterého by se hradily testy ve školách i firmách. Doporučila to již dříve anonymně ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO), prohlásil v diskusním diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize Prima šéf poslanců TOP 09 a lékař Vlastimil Válek. Školy a zaměstnavatelé by pak podle něj z fondu dostávali určitou částku na testy a sami by si mohli vybrat, jaký druh si nakoupí.

17:24 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Lidé ve věku 50 až 54 let se od středy budou moci registrovat k očkování proti covidu-19. Ve svém pravidelném videu na sociálních sítích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Doufá, že nejpozději od 1. června se budou moci začít registrovat všichni zájemci starší 16 let.

"Ve středu otevíráme registraci pro věkovou kategorii 50 až 54 let. Těchto lidí podle naší evidence je 690 000. Pokud to takhle půjde dál a dodávky budou fungovat, můžeme de facto každý týden otvírat další věkové kategorie po pěti letech. Doufám, že nejpozději 1. června otevřeme věkovou kategorii pro všechny," řekl Babiš.

15:22

Vídeň bude jako první město v Evropské unii přednostně očkovat proti covidu-19 těhotné ženy. Podle agentury APA to dnes oznámila kancelář vídeňského radního pro zdravotnictví Petera Hackera. Podle představ radnice by nastávající matky měly získat přístup k vakcíně v polovině května.

Z iniciativy rakouské metropole zařadila rakouská očkovací rada na konci dubna těhotné mezi prioritní skupiny při vakcinaci obyvatelstva. Vídeň tím dostala možnost nabídnout očkování ženám těhotným déle než 13 týdnů.

13:30

Pokud zdravotníci nezačnou příští týden očkovat 100 tisíc lidí denně, dostane se systém vakcinace do problémů. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize Prima se na tom shodli epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula a šéf poslanců TOP 09 a lékař Vlastimil Válek.

Podle Prymuly se v případě, že se nezačne očkovat požadovaných 100 tisíc lidí denně, začnou hromadit vakcíny. Spolu s Válkem doporučili, aby se začalo více očkovat v sobotu a v neděli. "Hlavní problém je, že zdravotníci jsou zapřaženi již přes rok," prohlásil Prymula.

12:57 Vlajka Ruské federace.

Očkování proti covidu-19 pokračuje v Rusku pomalu. Obě dávky vakcíny dosud dostalo devět milionů obyvatel, což je pouze šest procent populace této nejrozlehlejší země světa. Aby země, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel, dosáhla kolektivní imunity, musí být naočkováno 70 milionů lidí. Informovala o tom ruská státní televize.

První dávku vakcíny zatím dostalo dalších 13 milionů Rusů a očkování v zemi denně podstoupí 300 tisíc lidí. Uvedla to místopředsedkyně ruské vlády Taťjana Golikovová.

Ruští vědci dosud vyvinuli tři vakcíny. Z průzkumů veřejného mínění ovšem vyplývá, že většina Rusů se očkovat nechce. Mnoho z nich podle agentury DPA o bezpečnosti ruských vakcín pochybuje.

11:58

Epidemická situace se ve Spojených státech po drobném zhoršení z přelomu března a dubna dál zlepšuje. Podle statistik deníku The New York Times se po sobotě sedmidenní průměr zachycených infekcí dostal pod 50 tisíc případů za den. Naposledy byl ukazatel pod touto hranicí na začátku října.

Počty nových infekcí v USA, které mají zhruba 330 milionů obyvatel, klesají od poloviny dubna, kdy skončil asi třítýdenní růst denních bilancí. Týdenní průměr tehdy stoupl z 54 tisíc na více než 70 tisíc nákaz za den, což vzbuzovalo obavy ze "čtvrté vlny" americké epidemie covidu-19. USA se však prozatím novému náporu koronaviru vyhnuly a infekce nyní přibývají méně než pětinovým tempem oproti rekordu z ledna.

10:49 Indie - vlajka

Přírůstek nákaz jen těsně pod sobotním maximem a rekordní počet úmrtí po covidu-19 dnes oznámily úřady v Indii, kterou v posledních týdnech sužuje dramatický rozmach nemoci způsobené koronavirem.

Podle agentury Reuters oficiální statistiky vzrostly o 3689 úmrtí a 392 488 infekcí, přičemž denní součty nákaz se nad 300 tisíc drží už více než deset dní. Další indický stát mezitím zavádí plošnou karanténu, zatímco federální vláda odmítá vyhlásit národní "lockdown".

09:04

Velkokapacitní očkovací centra, která v některých krajích vznikla například ve sportovních halách, kulturních sálech či na výstavištích, nejsou kvůli nedostatku vakcín proti covidu-19 plně vytížená. Mnohá fungují jen na zhruba poloviční kapacitu.

Ty kraje, které větší očkovací centra zřídily, do nich zpravidla přesunuly očkování z nemocnic. Některé kraje ale o otevření očkovacích míst, která by měla kapacitu třeba 1000 a více lidí denně, vůbec neuvažují.

08:26

1. května zdravotníci v Česku naočkovali proti koronaviru 21 650 lidí, to je zhruba o tisíc méně než minulou sobotu. V pracovní dny tohoto týdne průměrně podali přes 65 tisíc dávek vakcíny. Ukončené očkování proti nemoci covid-19 má v republice po čtyřech měsících víc než milion lidí, k sobotnímu večeru přesně 1 009 631. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:22

První květnový den přibylo v Česku dalších 1169 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 137 méně než minulou sobotu. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo ze zhruba 0,85 na 0,88. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží 18 dní po sobě. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

22:48

Papež František dnes zahájil modlitební maraton, při němž se věřící katolíci budou po celý měsíc modlit za konec pandemie covidu-19. U této příležitosti prohlásil, že peníze vydávané na zbraně by se měly raději použít tak, aby se v budoucnu zabránilo šíření epidemií, informovala agentura Reuters. František vedl modlitbu růžence ve svatopetrské bazilice první den měsíce května, který katolíci tradičně věnují každodenním modlitbám k Panně Marii. Vyzval věřící po celém světě, aby se modlili za určitou skupinu lidí zasaženou pandemií - například za ty, kteří se nemohli rozloučit se svými umírajícími nejbližšími, za lékařské pracovníky, chudé, bezdomovce či lidi v ekonomických nesnázích. Sám se modlil se za to, aby "tato těžká zkouška skončila a aby se vrátil obzor naděje a míru". 

21:50

Na čtyři stovky aut dorazily dnes na Drive-in Food Festival do Kbelnic na Strakonicku. Pasažéři mohli během akce ochutnat několik druhů jídel, aniž by při tom vystoupili ze svých vozů. Pořadatelé tím mimo jiné splnili veškerá opatření související s koronavirem. Hosté si jídla objednali přes aplikaci nebo s pomocí lidí z organizace Jíme Jih. U prvního stánku obdrželi nápoje, poté skrze parkoviště a dvůr míjeli jednotlivé stánky. Organizátoři hostům jídla servírovali přímo do okénka auta. Festival se konal poprvé loni. 

21:10

Hygienici v Jihočeském kraji za posledních 24 hodin zaznamenali 188 nových případů koronaviru. Je to o 43 méně než minulou sobotu. Za posledních 24 hodin se 467 pacientů uzdravilo. Počet aktuálně pozitivních poklesl o 280 na 4171 lidí. "Ve více než 50 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině, v 11 na pracovišti. Dva případy se týkaly škol. Jedna osoba se infikovala na Ukrajině," uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. V jižních Čechách se od začátku pandemie loni na jaře prokázal covid-19 u 95 886 lidí. Vyléčilo se kumulativně 90 047 obyvatel kraje. Od loňského března zemřelo na jihu Čech v souvislosti s koronavirem 1668 lidí.

20:35

Vodní děla a slzný plyn dnes použila belgická policie proti shromáždění několika stovek lidí, kteří se na protest proti pokračujícím zákazům hromadných akcí sešli v bruselském parku Bois de la Cambre. Zásah přibližně pěti stovek policistů odnesla zraněními zhruba desítka lidí. Policie do akce, kvůli níž uzavřela park i jeho nejbližší okolí, nasadila vedle pěti vodních děl i dva obrněné vozy a vrtulník. Akce začala poklidně a zprvu nijak nevybočovala z běžných parametrů rušné soboty v oblíbeném parku. Když se však na trávníku shromáždilo několik stovek lidí, kteří většinou neměli povinné roušky, dorazila na místo kolona policejních vozů včetně desítek těžkooděnců se štíty či na koních. Belgie s ohledem na stále trvající pandemii nedovoluje shromáždění více než deseti lidí.

Protesty v Bruselu
Protesty v Bruselu | Foto: Reuters
20:22

Prvomájové protesty v Berlíně skončily potyčkami mezi levicovými radikály a policisty. Do ulic německého metropole vyšli stoupenci protestního hnutí Querdenken, kteří 1. máj využili k protestu proti opatřením souvisejícím se šířením nemoci covid-19. V jiných částech města se shromáždili zástupci levice. Ti házeli na policisty podle agentury DPA kamení a skleněné lahve. Další účastníci "revoluční demonstrace 1. máje" je napadali ve chvílích, kdy se pokoušeli v davu zadržet nejagresivnější jedince. Na místě vzplály popelnice a barikády z palet, zasahovat museli hasiči. Část demonstrantů nedodržovala protiepidemická opatření. Zatčeno bylo několik osob.

19:54

V poslední baště syrských povstalců dnes začalo očkování proti covidu-19, uvedla agentura AP. Jako první si vakcínu z dodávky zajištěné OSN nechala aplikovat 45letá zdravotní sestra z první linie v Idlibu. Dostala jednu z 53 800 vakcín od společnosti AstraZeneca, které byly do provincií Idlib a Halab (Aleppo) v severozápadní Sýrii dopraveny 21. dubna přes Turecko. Hranice s Tureckem je jedinou branou na toto území, které je pod kontrolou syrských povstalců. Válkou zmítaná Sýrie se potýká s novou vlnou koronavirových infekcí, její zásoby kyslíku se tenčí a kapacity nemocnic jsou vyčerpané kvůli desetiletému válečnému konfliktu. 

19:21

Pouze devět ze 27 zemí Evropské unie dosud odevzdalo Evropské komisi své plány na využití peněz z mimořádného fondu obnovy po koronavirové krizi. Unijní exekutiva přitom původně stanovila 30. duben jako mezní termín pro jejich předání. Komise sice nyní zdůrazňuje, že dává přednost kvalitě plánů před jejich včasným odevzdáním, avšak pozdější doručení může zdržet první výplatu peněz původně plánovanou na léto. Česká vláda měla podle původních představ ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) plán projednat před koncem dubna a poté ihned zaslat komisi, což nestihla.

17:31

Dnešní protivládní protesty se obešly bez incidentů, policisté řešili především ty, kteří přišli na akce v rozporu s platnými opatřeními bez respirátoru nebo roušky. V Praze pořadatelé ohlásili více než desítku demonstrací, dohlížely na ně tři stovky policistů. "Byl to jeden z nejklidnějších 1. májů za poslední roky," řekl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Ráno se zhruba tři desítky komunistů sešly na pražském Střeleckém ostrově. Dopoledne je tamtéž vystřídal protest, který organizoval blok nezařazeného poslance Lubomíra Volného. Podobně to vypadalo odpoledne na Letné, kde se na dva protesty proti vládním protikoronavirovým opatřením sešlo několik stovek lidí. Protestující si přinesli české vlajky a provolávali protivládní hesla.  Na Petříně se zase sešli sympatizanti hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES, která dlouhodobě kritizuje přístup vlády k řešení pandemie. Na brněnském náměstí Svobody demonstrovalo proti vládním opatřením podle odhadu policie asi pět desítek lidí. Pořadatelé v projevech hovořili například o nezákonnosti uzavření obchodů a vyzvali podnikatele, ať po ministerstvu zdravotnictví požadují náhradu škody.

17:08

Agentura AFP zveřejnila na svém twitteru video z madridské Las Ventas, nejprestižnější arény býčích zápasů na světě. Dva učni, kteří se připravují na kariéru matadorů, se v něm svěřují, jak moc jejich profesi ovlivnila pandemie covid-19. Dál trénují, jako by za dva týdny měli nastoupit do arény plné diváků. 

15:57

V Polsku se o víkendu koná speciální akce očkování bez registrace pro ty, kteří už dávku mohou dostat, což jsou lidé starší 35 let. Lidé stojí dlouhé fronty. 

15:38 Indie - vlajka

Indie zaznamenala další rekord v denním přírůstku nákaz koronavirem. Za pátek zaznamenala přes 400 tisíc infekcí, čímž se souhrnná bilance případů v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel dostala nad 19 milionů. Indie zároveň zahajuje očkování všech obyvatel od 18 let, přičemž více států si stěžuje na nedostatek vakcín. Od začátku pandemie covidu-19 je to poprvé, co jakákoli země ohlásila více než 400 tisíc infekcí zaznamenaných za 24 hodin. Počet úmrtí souvisejících s covidem vzrostl za předchozí den o 3523. Vyšplhal se tak na 211 853. Pozorovatelé nicméně varují, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou oproti oficiálním bilancím mnohem vyšší. Šéf dillijské samosprávy Arvind Kejriwal uvedl, že uzávěra hlavního indického města Dillí se prodlouží o další týden.

15:16

Převážně bez roušek dorazili účastníci odpolední demonstrace, kterou na Letné zahájil nezařazený poslanec Lubomír Volný. Policisté je upozorňovali na porušování opatření. Lidé si na akci přinesli české vlajky, většinou provolávali protivládní hesla. Dopoledne se uskutečnila demonstrace také na Střeleckém ostrově, kam přišlo zhruba 250 lidí. Podle opatření ministerstva zdravotnictví platí, že se mohou účastníci shromažďovat ve skupinách po nejvýše 20 lidech, a to při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Zároveň každý účastník musí mít ochranu dýchacích cest. Pro veřejná shromáždění platí pouze povinnost jejich ohlášení. 

14:39

Maďarsko ode dneška zmírnilo protikoronavirová opatření pro ty, kteří jsou již očkovaní proti covidu-19 nebo toto onemocnění prodělali. Lidé s potvrzením o imunitě ve formě plastové kartičky mohou mimo jiné do vnitřních prostor restaurací, hotelů, posiloven, kin nebo divadel. Podniky mohou mít nově otevřeno do jedenácti večer a noční zákaz vycházení, který platí v zemi od listopadu, od nynějška začíná až o půlnoci, informuje agentura AP.

Kartu musejí lidé vždy předložit před vstupem na dané místo. Pokud podniky či kulturní instituce povolí vstup i těm, kdo potvrzení o imunitě nemají, mohou dostat vysoké pokuty. Dětem do 18 let je povolen vstup i bez karty, pokud jsou v doprovodu dospělého držitele potvrzení.

14:22 Indie - vlajka

Indie obdržela 150 000 dávek vakcíny Sputnik V, oznámila vláda. Podle Reuters dostaly první zásilku také Filipíny, konkrétně 15 000 dávek.

12:08

Mezi kraji je situace nejpříznivější v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském, kde se počet nových případů za sedm dní drží pod stovkou na sto tisíc obyvatel. V Praze, Pardubickém a Libereckém kraji se pohybuje kolem 110, ve Středočeském je 120. Nejhůře je na tom v přepočtu Zlínský kraj s 210 případy, i tam se ale situace oproti předchozímu dni zlepšila.

11:32

V dubnu zemřelo v Česku s covidem 2457 lidí. Celkový počet lidí, kteří v ČR zemřeli po nákaze koronavirem, tak dosáhl 29 316. Z toho 5779 připadá na letošní březen, který se tak stal nejhorším měsícem.

V březnu často umíralo i 200 lidí denně, v posledních dnech se trend výrazně zpomalil. Nejhorším dnem byl 3. listopad loňského roku, kdy zemřelo 262 nakažených, následují letošní 8. březen s 234 mrtvými a 15. březen s 230 mrtvými.

11:28

Epidemická situace v Portugalsku je po zimní krizi v posledních týdnech stabilizovaná a jihoevropská země tak dnes mohla vstoupit do čtvrté a poslední etapy rozvolňování karanténního režimu.

Ta zahrnuje konec kontrol na hranicích se Španělskem, návrat koncertů a rozšíření otvíracích hodin obchodů či restaurací, píše agentura AFP. Vláda také plánuje do konce měsíce dokončit očkování obyvatel starších 60 let.

Portugalsko v době covidu.
Portugalsko v době covidu. | Foto: Reuters
11:13

Celkem 51 pacientů s nemocí covid-19 přepravila během vrcholu poslední vlny pandemie Letecká záchranná služba Armády ČR z Líní u Plzně. Vrtulník Sokol s volacím znakem Kryštof 07 Alpha převážel nemocné ve vážném stavu z přeplněných nemocnic na severozápadě Čech. Létalo se zhruba od konce ledna do konce března, někdy i přes celou republiku. Armáda pro přepravu covidových pacientů vyčlenila speciální vrtulník Sokol s posádkou, řekl ČTK náčelník odboru letecké a záchranné služby a urgentní medicíny v Líních Zdeněk Pašek.

11:10 Ilustrační foto.

V Praze testy v pátek prokázaly 217 případů koronaviru, oproti minulému týdnu i dnu je to o dvacet méně. Na 100 000 obyvatel města připadá 110 nákaz.

10:44 Indie - vlajka

Nejméně 18 lidí zemřelo při dnešním požáru v nemocnici v západním indickém státě Gudžarát. Dalších pět desítek pacientů zachránili pracovníci nemocnice a hasiči. S odvoláním na místní činitele o tom informují agentury AP a Reuters.

Požár v nemocnici ve městě Bharuč začal na jednotce intenzivní péče vyhrazené pro pacienty s covidem-19. Vypukl v brzkých ranních hodinách a během hodiny se ho podařilo uhasit, záběry místních televizních stanic nicméně ukazovaly, že dané oddělení nemocnice bylo zcela zničeno.

10:07

Resort zjišťoval situaci ve všech 4102 základních školách a víceletých gymnáziích, které zřizují kraje a obce. Zajímal ho stav na konci prvního pololetí tohoto školního roku, tedy na konci ledna. Chtěl informace o využití dotací 1,33 miliardy korun na pořízení techniky a pomůcek, odpověděly všechny školy. 

09:50

Za mimořádné dotace školy dokupovaly 62 000 notebooků a 11 800 tabletů. Dětem ze svého celkového vybavení zapůjčily 41 000 zařízení. Zhruba každá sedmá škola svým žákům žádnou techniku nepůjčila. Vyplývá to z výsledků průzkumu ministerstva školství. 

09:46

Výuky na dálku se v Česku neúčastnilo 11 300 žáků veřejných základních škol a nižších tříd víceletých gymnázií, tedy asi procento. Nejvyšší podíl dětí, které se do distančního učení nezapojily, byl v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji.

09:20

Na 100 000 obyvatel v Česku nyní připadá 139 nových případů covidu za sedm dní, o čtyři méně než předchozí den. Situace v regionech se značně liší.

09:20

Počet lidí s covidem v nemocnicích dál klesá. V pátek jich bylo 2676, nejméně od první poloviny loňského října. V těžkém stavu je 527 pacientů.

08:24

V pátek přibylo v Česku 2161 případů covidu, o 440 míň než o týden dřív a nejméně ve všední den od konce září. Reprodukční číslo mírně kleslo na 0,85.

07:45

Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než milion lidí, aspoň jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel. Očkuje se čtyři měsíce.

07:21 Indie - vlajka

Indie zaznamenala další rekord v denním přírůstku nákaz koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo přes 400 000 nakažených, píše Reuters.

07:15

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 18 935 nových případů nákazy koronavirem a 232 úmrtí. Oznámil to Institut Roberta Kocha (RKI). V sobotu před týdnem institut hlásil 23 392 nově infikovaných a 286 úmrtí.

Od začátku pandemie již Německo zaznamenalo přes 3,4 milionu případů nákazy, počet úmrtí pak překročil 83 000. Více než tři miliony pacientů se vyléčily, napsala agentura DPA.

07:13

Americký prezident Joe Biden zavádí nové restrikce pro cestování z Indie do Spojených států. Opatření vstoupí v platnost v úterý a zamezí ve vstupu do USA téměř všem cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali v Indii. Washington tak reaguje na prudký vzestup počtu případů nákazy koronavirem v Indii.

07:08

Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Moderna. Preparát tak má podporu WHO pro podávání ve všech zemích a lze ho distribuovat i v rámci iniciativy COVAX, jejímž cílem je zajistit rovnoměrný přístup k vakcínám po celém světě.

WHO již dříve schválila vakcínu společností Pfizer a BioNTech, dvě vakcíny firmy AstraZeneca vyráběné v Indii a Jižní Koreji a vakcínu společnosti Johnson & Johnson. Očekává se, že v brzké době učiní rozhodnutí ohledně dvou vakcín čínských firem Sinopharm a Sinovac, napsala agentura AFP.

07:07

Záchyty ve školách jsou nízké, takže bychom měli říct, že rotace splnily úlohu a dalším logickým krokem je otevřít školy úplně s PCR testy, míní člen poradní skupiny MeSES René Levínský.

07:05

Shrnutí událostí z pátku:

 • V Česku jsou další mutace koronaviru. Kromě indické varianty, která se potvrdila v posledních dnech, hygienici evidují také kombinaci nigerijské a britské, dále britské a floridské. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
 • V Česku ve čtvrtek přibylo 2216 potvrzených případů onemocnění covid-19, nejméně ve všední den od konce září. Oproti stejnému dni předchozího týdne byl nárůst nižší o 413 případů. 
 • Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 72 843 dávek očkování proti novému koronaviru, nejvíc za den od začátku vakcinace. Plně naočkovaných je v Česku téměř milion lidí.
 • Pražský hrad se po více než půl roce otevře v pondělí 3. května veřejnosti.
 • Akademičtí pracovníci vysokých škol (VŠ) se budou moct od pondělí 3. května hlásit k očkování proti covidu-19. Registrace pro ně budou možné do 15. června. 
 • V květnu přijde do České republiky 2,85 milionu dávek vakcíny proti covidu-19.
 • Indie zaznamenala další rekord v denním přírůstku nákaz koronavirem; za posledních 24 hodin přibylo 386 452 nakažených. 
07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: