Proč Slováci přestali očkovat AstraZenecou? Odpovědi na nejdůležitější otázky

Zahraničí ČTK Deník SME, Zahraničí, ČTK
13. 5. 2021 11:26
Slovenské ministerstvo zdravotnictví v úterý pozastavilo očkování vakcínou od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Rozhodlo tak poté, co Státní ústav pro kontrolu léčiv zjistil možnou souvislost vakcíny se smrtí 47leté ženy. Hlavním důvodem byl ale podle ministra nedostatek dávek v zemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Proč ministerstvo pozastavilo očkování látkou AstraZeneca

Hlavním důvodem byl její nedostatek, uvedl ve středu ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Nedávné úmrtí sedmačtyřicetileté ženy po očkování zmíněnou vakcínou bylo podle něj jen jednou z méně závažných příčin. 

Pitva ukázala, že příčina úmrtí souvisela s krevní sraženinou v mozku, což je jeden z možných, avšak velmi řídkých nežádoucích účinků vakcíny od AstraZenecy. Genetickým vyšetřením byly u pacientky současně zjištěny poruchy srážlivosti krve, píše deník SME.

Je to poprvé, co Slovensko očkování některou z vakcín přerušilo. A to navzdory tomu, že na konci ledna zemřel 79letý důchodce poté, co dostal vakcínu Pfizer/BioNTech. V druhé polovině března pak po očkování americkou Modernou zemřela stejně stará žena. I v těchto případech úřady konstatovaly možnou souvislost s vakcinací, ale jednalo se o starší a chronicky nemocné pacienty. 

Jaké možnosti teď Slovensko zvažuje? 

"S AstraZenecou nadále počítáme," říká ministr Lengvarský. "Po zjištění přesných počtů dodávaných vakcín budeme pracovat na tom, aby měli občané volný výběr mezi vakcínami, včetně těch neregistrovaných," dodal. 

Deník SME s odkazem na své zdroje uvádí několik možností. 

Například lze umožnit lidem si značku vakcíny vybrat, jak nyní avizuje ministr. Tou od AstraZenecy by tak byli očkováni jen lidé, kteří o ni vysloveně projeví zájem - podobně jako je to na Slovensku v plánu s ruskou látkou Sputnik V, kterou zatím neschválil evropský lékový úřad EMA. Slovensko jí však chce začít očkovat od začátku června, řekl Lengvarský.

O látku od AstraZenecy by podle posledních průzkumů stálo jen asi 30 procent Slováků, před pozastavením ji dostávali lidé ve věku 18 až 44 let, ještě předtím až do 59 let.

Vakcíny a covid-19 - jaké je riziko?

Krevní sraženina po očkování AstraZenecou: 0,00065 % (asi 6,5 případu na milion naočkovaných)

Smrtelné zasažení bleskem: 0,00072 % (7,2 případů z milionu)

Anafylaktická (prudká alergická) reakce po očkování jakoukoliv vakcínou proti covidu-19: 0,001 % (jeden ze sto tisíce naočkovaných)

Úmrtí na covid-19: 1,6 % (1,6 případu ze sta nakažených)

Hospitalizace kvůli covidu-19: 7,2 % (víc než sedm lidí ze sta nakažených)

Zdroj: infografika slovenského ministerstva zdravotnictví

Nebo se dá vydat stejnou cestou, jakou zvolilo Dánsko a ve středu také Norsko. Tyto země vakcínu nakonec zcela odmítly, první jmenovaná své nevyužité dávky darovala Česku. Slovenské ministerstvo (podobně jako léková agentura EMA) nicméně trvá na tom, že výhody očkování výrazně převažují nad možnými riziky. 

Co bude s těmi, kteří už měli přiřazený termín na očkování, připadla na ně látka od AstraZenecy, ale ještě očkováni nebyli? 

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová předpokládá, že tito lidé dostanou jinou vakcínu. V úvahu připadají zejména Pfizer a Moderna. 

"Národní centrum zdravotnických informací (NCZI) v tuto chvíli nedostalo za úkol rušit termíny," uvedla pak mluvčí úřadu Veronika Bauch. NCZI provozuje takzvanou "čekárnu", do které se člověk registruje a kde vyčkává na přidělení termínu. Na Slovensku se od konce dubna mohou do čekárny registrovat všichni lidé starší 16 let.

Jakou vakcínu dostanou ti, kteří už mají první ze dvou dávek AstraZenecy za sebou? 

I v tomto případě je ve hře několik variant. Tou nejpravděpodobnější je, že dostanou i druhou dávku stejné vakcíny. Platí to zejména pro ty, kterým vychází druhý termín na dobu, kdy bude ministerstvo ještě rozhodovat. 

"Pokud přijdou pozvánky už jenom na přeočkování AstraZenecou, tak předpokládám, že disciplína přijít se naočkovat bude větší (než u těch, kteří ještě nemají ani první dávku, pozn. red.) a 95 procent z nich přijde," uvádí bratislavský lékař Tomáš Szalay. Podle svých slov tak použije jen část ampulí s očkovací látkou, které má k dispozici, a zbylé uskladní v ledničce. Szalay očkuje na fotbalovém stadionu v hlavním městě. 

Zbylé ampule AstraZenecy pak podle svých slov nabídne těm, kteří přijdou do očkovacího centra bez termínu, ale se zájmem o vakcínu. "Takže budou i lidé, kteří dostanou teprve první dávku, ale bude jich nanejvýš deset," odhaduje průběh očkování v závěru tohoto týdne. 

Druhou možností je, že se Slovensko inspiruje v Německu, Francii nebo Švédsku a občany přeočkuje jinou látkou, tedy Pfizerem nebo Modernou. To doporučuje i EMA. Podle expertů na očkování je to zcela bezpečné. Navíc jak upozorňuje například infektolog Peter Sabaka, mix vakcín může před onemocněním covidem-19 ochránit ještě účinněji než dvě dávky stejné látky. 

Třetí možností je, že si lidé budou moci látku použitou na přeočkování volně vybrat. Ve hře je i jednodávková vakcína firmy Johnson & Johnson. Tu na Slovensku přednostně dostávají marginalizované skupiny, například romští obyvatelé. 

Kdy ministerstvo definitivně určí další postup? 

Nejspíš ještě tento týden. "Ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli zvažuje všechny alternativy, jak budeme v této věci postupovat. Kompletujeme všechna odborná stanoviska a v návaznosti na to budeme v průběhu týdne informovat," uvedla mluvčí Eliášová. 

Video: Covid pasy chceme od června, říká vládní zmocněnec Dzurilla

Covid pas bude k cestování, ale záleží, kam pojedete a na podmínkách dané země, říká vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy