Pojeďte na dovolenou, dostanete vakcínu, lákají cestovky. Má to ale háček

Helena Truchlá Helena Truchlá
7. 4. 2021 5:30
Jen zhruba třináct procent Evropanů zatím dostalo aspoň jednu dávku koronavirové vakcíny. Cestovní kanceláře na situaci reagují nabídkou speciálních "balíčků", které kromě letenek a pobytu v resortech v Turecku, Rusku nebo arabských zemích slibují i očkování proti covidu-19. Má to ale háček. Zájezdy jsou drahé a cestovky vakcinaci negarantují. Možností nechat se naočkovat v cizině je však víc.
Fronta na očkování v bělehradském konferenčním centru BelExpo.
Fronta na očkování v bělehradském konferenčním centru BelExpo. | Foto: Reuters

Raději Sputnik, nebo Pfizer?

Dostatek vakcín a nedostatek zájemců přiměly srbské úřady rozšířit nabídku očkování i na cizince. Poslední březnový víkend se kvůli tomu na hranicích této sedmimilionové země vytvořily kolony aut ze sousední Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie, Černé Hory a Chorvatska. Možnosti nechat se bezplatně naočkovat v metropoli Bělehradu, městech Novi Sad a Niš využilo několik tisíc lidí. V zemi se kromě preparátů schválených v EU očkuje také ruským Sputnikem a čínským Sinopharmem. Zájemci si ale mohou konkrétní látku sami předem zvolit.

"Vybral jsem si Pfizer a do 48 hodin jsem měl termín v nemocnici v Bělehradě. Při první dávce počátkem března jsem z pracovních důvodů zůstal několik dní. Spojil jsem pracovní cestu s odpočinkem. U druhé dávky jsem se vrátil za několik hodin," popsal pro list Corriere della Serra svoji zkušenost italský podnikatel Simone Avogadra. 

Podle srbské vlády, která chce v době krize posílit obchodní vztahy, je nabídka určena hlavně pro podnikatele z regionu západního Balkánu. Sdružení srbských lékařů "Společně proti covidu" ale akci kritizuje. Kabinet by podle zdravotníků měl spíš uspořádat kampaň na podporu očkování mezi domácím obyvatelstvem a zbylé vakcíny sousedním státům případně rozdat. Podle nich by tak nevznikalo riziko nákazy při cestování.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy