Jeďte na dovolenou, získáte vakcínu, lákají cestovky. Očkuje se i na Drákulově hradě

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 11. 5. 2021 17:47
Alespoň první dávku vakcíny proti koronaviru dostalo 27 procent obyvatel Evropské unie. Cestovní kanceláře na situaci reagují nabídkou speciálních "balíčků", které kromě letenek a pobytu v resortech v Turecku, Rusku nebo arabských zemích slibují i očkování proti covidu-19. Má to ale háček. Zájezdy jsou drahé a cestovky vakcinaci negarantují. Možností nechat se naočkovat v cizině je však víc.
V Rumunsku očkují proti koronaviru na hradě Bran, který inspiroval román Drákula.
V Rumunsku očkují proti koronaviru na hradě Bran, který inspiroval román Drákula. | Foto: Inquam Photos/George Calin via REUTERS

K očkování prohlídka Drákulova hradu

V Rumunsku mohou cizinci spojit očkování s kulturním zážitkem. Země nově každý květnový víkend nabízí očkování v hradě Bran, který je spojen s knížetem Vladem III. Draculou a později inspiroval i román Drákula. Vakcínu zde dostane každý i bez předchozí registrace. "Přijel jsem navštívit hrad s mojí rodinou, a když jsem viděl plakát, sebral jsem všechnu odvahu a souhlasil s očkováním," vypráví britskému deníku The Guardian 39letý inženýr Liviu Necula. 

"Každý dostane vakcinační diplom hranu Bran a ti, kteří se rozhodnou hrad navštívit, získají volný vstup na výstavu středověkých mučicích nástrojů," cituje americká stanice CNN z příspěvku na sociálních sítích, který očkování ohlásil. Tato akce je zároveň snahou rumunské vlády přimět více lidí k očkování. Dosud v zemi s více než 19 miliony obyvatel dostalo alespoň první dávku 3,6 milionu lidí, Rumuni jsou ale k očkování z celé Evropy nejskeptičtější - až polovina se k němu staví negativně, píše britská BBC

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy