"Musel jsem je vyhodit." Video lékaře, který se zbavuje vakcín, vzbudilo velký ohlas

pru pru
13. 5. 2021 13:01
"U této vakcíny uplynulo datum spotřeby, takže jsem nucen ji vyhodit. Nikdo už ji nechce," stěžoval si francouzský lékař Patrick Vogt. V této situaci není sám - ve Francii ji lidé nad 55 let, pro které je v zemi vakcína AstraZeneca povolena, často odmítají. Ta se kvůli tomu po tisících hromadí v tamních skladech. Někteří lékaři požadují, aby vláda opět povolila AstraZenecu pro všechny dospělé.
Francouzský lékař musí kvůli nezájmu o vakcínu AstraZeneca vyhazovat propadlé dávky. | Video: Twitter/Patrick Vogt

Video Vogt umístil na sociální síť Twitter, kde si ho přehrálo na 30 tisíc lidí. Později si ho všiml i zpravodajský server britské televize BBC.

Ve Francii se do nynějška k získání vakcíny proti covidu-19 mohli registrovat pouze lidé starší 55 let a rizikoví pacienti. Od tohoto týdne ale nově mohou všichni dospělí v zemi získat přebytečnou vakcínu, která po každém očkovacím dnu zbyde. Každý večer si zjistí v registračním systému volné termíny na následující den, které je možné v případě zájmu využít. 

Toto nové opatření ale stejně nepomůže uvolnit sklady naplněné AstraZenecou. Pro Francouze mladší 55 let totiž v zemi není stále povolena. Tamní vláda se k pozastavení aplikace touto vakcínou uchýlila v polovině března v reakci na zprávy o možných krevních sraženinách po její aplikaci.

"Máme hodně lidí nad 55 let, kteří nechtějí dostat AstraZenecu a preferují jen Pfizer," uvedl farmaceut Lionel Abitbol pro server BBC. "Ale potom máme lidi, kterým je pod 55 let, chtěli by se touto vakcínou nechat očkovat, ale nemohou," dodal Abitbol.

Na opatření si stěžují také někteří francouzští lékaři, kteří musí po uplynutí data spotřeby dávky AstraZenecy vyhazovat. "Během tří ordinačních dnů se mi podařilo aplikovat šest dávek vakcíny. Všichni ostatní lidé vakcínu odmítli," stěžoval si na Twitteru praktický lékař Vogt. "Uprostřed pandemie teď budu muset vyhodit vakcínu do koše, protože už ji nikdo nechce. Omlouvám se," dodal. 

Podle Vogta je pochopitelné, že lidé mají ohledně vakcíny pochybnosti, ale není dobré, aby ji takto razantně odmítali. "Je tady risk, ale v porovnání se samotným covidem je opravdu absolutně minimální," uvedl lékař pro francouzský televizní kanál BFM TV.

V reakci na stížnosti lékařů francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran prohlásil, že uvažuje o znovupovolení AstraZenecy pro veškerou dospělou populaci, aby nedocházelo k jejímu vyhazování, uvedl britský server BBC.

Ve Francii do nynějška podali přes 26 milionů dávek vakcín. Do června se v zemi chtějí dostat na hranici 30 milionů aplikovaných dávek, uvádí francouzský server France24.

Francie není jedinou zemí, která v posledních měsících omezila vakcinaci AstraZenecou. Její podávání omezilo hned na začátku března například Rakousko, později ho následovaly Lucembursko, Estonsko, Litva nebo Lotyšsko. V současnosti některé evropské země omezují aplikaci této vakcíny věkovou hranicí podobně jako Francie. Podle prozatímních dat se krevní sraženiny po její aplikaci vyskytují u přibližně šesti lidí z milionu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy