Školy řeší chybějící dodávku testů od státu. Jezdit pro ně musejí školníci

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
11. 5. 2021 5:30
Školám již došly antigenní testy, které obdržely od státu, a další jim mají přijít až v příštím týdnu. Nyní tak řeší, kde sehnat nové, aby mohly i nadále testovat své žáky. Některé školy povolaly zdravotníky, jinde pro doplnění testů posílají školníka. Ministerstvo školství je upozorňuje, že mohou využít i PCR testy, které jim stát proplatí. To však není řešení pro všechny.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

"Naše škola hojně využívá možnosti konzultací, máme hodně dětí vyžadujících specifický přístup, a k tomu šestnáct asistentů pedagoga. Ačkoliv jsme dodržovali propočty, kvůli tomu, že k nám mnoho dětí chodilo na konzultace, nám testy nestačily," vysvětluje ředitel pražské ZŠ Dědina Mojmír Dunděra, proč škola musela řešit, kde sehnat další testy.

Ředitel se proto obrátil na Národní pedagogický institut, který řeší dodání chybějících testů. "Už dvakrát jsem takto posílal školníka na Senovážné náměstí (v Praze) kvůli doplnění počtů. Nyní doufám, že nám testy vystačí do příštího týdne a pak už přijde další dodávka od státu," popisuje Dunděra.

Není sám, kdo v těchto dnech musí řešit nedostatek testů pro žáky. Většina škol nedávno avizovala, že jim stačí zásoba od státu jen do 7., nejdéle 10. května. Ředitelé proto musí shánět nové testy, aby splnili podmínku ministerstva zdravotnictví, že děti mohou být ve škole, jen pokud jsou pravidelně testovány. Navíc to řeší ve chvíli, kdy se do školy vrací čím dál víc dětí - momentálně do nich mohou ve všech krajích v rámci rotační výuky děti z prvního i druhého stupně.

Od příštího pondělí se navíc plně vrátí žáci prvního stupně ZŠ, v dalších sedmi krajích, kde je dobrá epidemická situace, se k normální výuce bez rotace vrátí i žáci druhého stupně a nižší ročníky víceletých gymnázií. Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí v celém Česku rotační vyučování i na druhém stupni základních škol a začne i standardní teoretická výuka na středních školách.

"Když se otevíraly školy, netušili jsme, kolik je viru mezi dětmi, byly dlouho doma. Nevěděli jsme, zda jejich rodiče chodí do práce, navíc to bylo v době vysoké incidence. Proto byla doporučena rotace, testy a postupný nástup dětí do škol," vysvětluje viroložka a členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace při ministerstvu zdravotnictví (MeSES) Ruth Tachezy. Teď, když je nižší výskyt případů a děti prošly opakovaným testováním, je podle ní možné zrušit rotace a testovat jednou týdně antigenními či PCR testy.  

Jenže už v dubnu Správa státních hmotných rezerv školám vydala všechny testy, které pro ně nakoupil stát. A teprve v pondělí vybrala vítěze tendru na dodávku dalších 5,6 milionu antigenních testů. "Nejvýhodnější nabídku podala firma Targo Promotion," oznámil předseda správy rezerv Pavel Švagr.

Společnost dodá testy čínské společnosti Sejoy za 27,49 Kč za kus bez DPH. Prvních 2,8 milionu testů by mělo přijít do příštího pondělí, zbytek o týden později. Ministerstvo školství již dříve uvedlo, že doufá, že do té doby zásoby antigenních testů na školách vydrží. Zpoždění nastalo kvůli tomu, že Správa státních hmotných rezerv zrušila první tendr, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil podmínky.

Žáci se testují jen jednou týdně

Školám zatím pomohlo, že se žáci 1. stupně začali od minulého pondělí testovat jen jednou týdně, do té doby museli test podstupovat dvakrát. "Důvodem bylo především znovu nezavírat školy při nedostatku testů a umožnit jejich další otevírání dle plánu," vysvětluje Tachezy, proč byla frekvence testů snížená.

Testování jednou týdně doporučili odborníci pouze v případě, že již žáci byli alespoň dvakrát testovaní, a zároveň v regionech, kde není vysoká virová nálož. To umožnilo školám určité množství testů ušetřit. "Díky tomu nám zbyly testy, které pokryjí potřeby školy na celý týden," potvrzuje ředitel Základní školy Vladislava Vančury v Praze-Zbraslavi Tomáš Obdržálek. 

Školám pomohlo i to, že ministerstvo školství vytvořilo rezervy testů na krajských pobočkách Národního pedagogického institutu. "Tam se školy mohou obracet v případě, že nemají dostatek testů k pokrytí svých potřeb v následujících dvou týdnech," říká mluvčí resortu Aneta Lednová s tím, že institut má nyní k dispozici ještě přibližně 250 tisíc testů.

Školy zatím testy nakupují samy

Kvůli nejasné situaci okolo dodávek testů mezitím někteří ředitelé testy nakoupili sami a doufají, že jim je stát zpětně proplatí. Jinde povolali profesionální zdravotníky, některé školy také zvažují přechod na PCR testy.

"Je možné získat nějaké testy ze zásob ministerstva školství. Raději se ale připravujeme na vlastní řešení, které finančně i organizačně zajišťuje zřizovatel. Nejpravděpodobnější je nákup antigenních testů," plánoval ředitel Obdržálek ještě předtím, než bylo jasné, zdali se tentokrát podaří v tendru vybrat dodavatele testů. Ministerstvo školství už dříve oznámilo, že pokud výběrové řízení nevyjde ani napodruhé, školy si testy nakoupí samy a zpětně jim je proplatí, proti čemuž však protestovali mnozí ředitelé. 

"Testy od ministerstva školství nám stačily do konce minulého týdne. Od tohoto týdne již používáme nové testy, které jsme si nakoupili. Zatím nám vystačí na čtrnáct dní. A podle toho, co jsem slyšela, bychom za ně měli dostat kompenzaci. Potom by snad měla být obnovena dodávka testů od státu," popisuje ředitelka ZŠ Jana Masaryka v Praze 2 Iva Vlášková.

Pražská ZŠ Jeseniova zase povolala kvůli testování profesionální zdravotníky. "Ve škole jsme zřídili a zaregistrovali odběrové centrum s úhradou přes pojišťovnu. Testy dodané ze státních hmotných rezerv používáme k samotestování žáků, jejichž rodiče nesouhlasili se zpracováním osobních údajů dítěte zdravotníky z odběrového centra, a žáků, kteří přijdou do školy mimo pravidelné testovací dny," popisuje ředitelka Vendula Jurášková.

Ve Škole na konci světa v Březové na Uherskohradišťsku zase chtěli být připraveni na mimořádné situace, jako jsou maturity nebo přezkoušení žáků, a tak si ve spolupráci s obcí nakoupili vlastní testy do zásoby tak, aby jich škola měla dostatek až do konce června. 

"PCR testy na konci světa nepořídíme" 

Mluvčí ministerstva školství Lednová upozorňuje, že školy mohou také začít využívat PCR testy, které jim budou zpětně proplaceny, což již některé udělaly. Jenže podle ředitele Školy na konci světa Ludvíka Zimčíka takovou možnost mají jen školy ve větších městech, pro ostatní by to bylo komplikované.

"My opravdu jsme na konci světa, do krajského města to máme 45 kilometrů. Je něco jiného, když je škola ve větším městě, než když je na vesnici. Nemám tolik lidí, abych si mohl dovolit poslat třeba školníka, aby celý den jezdil s testy do laboratoře," upozorňuje Zimčík.

Navíc na to podle něj ředitelé ani nemají čas: "Na konci roku máme spoustu starostí s maturitami nebo přezkoušením individuálně vzdělávaných žáků, nemám čas na to, provádět výběrové řízení na PCR testy," dodává ředitel. 

Není to zřejmě naposledy, co stát nakupuje antigenní testy pro školy. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) již oznámil, že by Správa státních hmotných rezerv měla vypsat ještě jednu soutěž na nákup antigenních testů pro školy, aby jich byl do konce června dostatek. Správa podle jejího předsedy Švagra vypíše zakázku na dalších 4,7 milionu testů, bude mít stejnou specifikaci jako nyní vysoutěžená zakázka. Podle viroložky Tachezy se navíc žáci budou muset intenzivněji testovat i v září. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy