Blatný blokoval vakcíny z Ruska a Číny, řekl Zeman. Výměna za Sputnik, říká opozice

Odvolaný ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) blokoval podle prezidenta Miloše Zemana přísun vakcín do Česka, a je tak spoluodpovědný za zemřelé na covid-19. Zeman to řekl při středečním jmenování ředitele vinohradské nemocnice Petra Arenbergera Blatného nástupcem. Prezident doufá, že se Arenberger nenechá v případě vakcín z Ruska či Číny "otrávit ideologickou hysterií".
Prezident Miloš Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Ve funkci nahradí Jana Blatného. | Video: DVTV

"Každý z nás by měl usilovat o to, aby zde bylo co nejvíce efektivních vakcín. Zasloužil se o to pan premiér a i já jsem se obrátil dopisy na izraelského, ruského a čínského prezidenta s žádostí o dodávky vakcín. Ve všech třech případech byla odpověď pozitivní, ale bohužel váš předchůdce a ředitelka SÚKL tento proces blokovali," řekl Zeman po jmenování Arenbergera ministrem zdravotnictví.

"Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají," dodal.

Zeman uvedl, že vakcínu Sputnik V kupuje řada dalších zemí a že se čínskou vakcínou společnosti Sinopharm nechal naočkovat i maďarský premiér Viktor Orbán. "Takže ideologická hysterie, kterou pozorujeme u některých opozičních politiků nebo hloupých novinářů, je naprosto bezpředmětná. Přeji vám proto ve vaší práci, abyste se touto hysterií nenechal otrávit a abyste svou funkci vykonával v zájmu českého národa a jeho zdraví a životů," sdělil Arenbergerovi.

Prezident mezi zeměmi, které vakcíny z Číny a Ruska kupují, uvedl také Rakousko a Německo. Ani jedna z těchto zemí však zatím tyto vakcíny neobjednala. Německo se sice nebrání používání Sputniku, ale až po schválení evropskou agenturou, stejný postoj mělo dosud české ministerstvo zdravotnictví. Rakousko nákup teprve zvažuje.

Předchozí ministr Jan Blatný nákup ruské vakcíny Sputnik V odmítal do doby, dokud neprojde schválením Evropské lékové agentury (EMA). Stejný názor zastává také velká část odborníků. Blatný však nechtěl komentovat, zda ho post ve vládě stál právě odpor proti Sputniku.

"Jaké já mám pocity, není relevantní. Rád bych požádal, aby všichni respektovali nadále vládu a ministerstvo, ať už bude v jeho čele kdokoliv. Teď to potřebujeme. Jsme z nejhoršího venku, ale musíme táhnout za jeden provaz," dodal Blatný.

Blatného stálo místo odolávání Sputniku, říká Fiala

Naopak Arenberger je používání Sputniku za určitých podmínek nakloněnější. "Vím o řadě pacientů, kteří na Sputnik čekají. Na druhou stranu není jednoduché používat neregistrovaný preparát. Rozumné řešení vidím v tom, že by se udělala rozsáhlá klinická studie na větším počtu pacientů, kdy obě strany vědí, že jdou do experimentálního preparátu, kterému nějaké to razítko chybí, a vstupují do toho dobrovolně," vysvětlil Arenberger Novinkám.

Opozici výměna ministrů pobouřila. Podle některých politiků jde o účelovou výměnu protlačenou prezidentem právě proto, aby se mu do Česka podařilo dostat neregistrované vakcíny z Číny a Ruska. "Stručně, je to výměna Blatného za Sputnik. Prezident Zeman připískává celou dobu hostujícímu týmu," napsal na Twitter europoslanec lidovců Tomáš Zdechovský.

"K ministru Blatnému jsem měl řadu výhrad, pokud jsou ale důvodem jeho odvolání jeho výhrady k vakcinaci Sputnikem V, je to skandální," řekl předseda ODS Petr Fiala. "Ministr Blatný končí, akce Sputnik začíná," doplnil poslanec občanských demokratů Martin Kupka.

"Pokud musel ministr Blatný skončit kvůli tomu, že se choval jako odpovědný lékař a nechtěl povolit použití neschválených vakcín a léků, pak je pro naši zemi kombinace Zeman + Babiš ještě větší zlo, než jsem si kdy myslel," napsal na Twitter předseda poslaneckého klubu TOP 09 a lékař Vlastimil Válek.

Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová již před časem řekla, že ji Zemanovo nařčení z toho, že může za některé mrtvé, protože neumožnila schválení Sputniku, neurazilo. "Naším posláním je to, aby se českým pacientům podávaly účinné, bezpečné a kvalitní léky. A já vždycky vycházím z faktů a dívám se na to, aby léky splnily všechno to, co mají, a aby pacientům pomohly. A speciálně u vakcín se na to musíme dívat bedlivě, protože vakcíny se podávají zdravým jedincům, takže kritéria a všechny požadavky na schválení nebo povolení vakcíny jsou ještě přísnější," vysvětlila v DVTV. 

Video: Ke Sputniku chybí data, říká Storová

Slova prezidenta o tom, že můžu za to, že v Česku umírají lidé, mě neurazila ani se mě nedotkla, říká ředitelka SÚKLu Irena Storová. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

před 31 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy