Padesátka zájezdových autobusů projela Prahou, dopravci žádají pomoc od státu

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2020 11:12
Kolem padesáti autobusů v úterý dopoledne demonstrativně projelo centrem Prahy. Dopravci tím chtěli upozornit na kritickou situaci v oboru, většina firem kvůli pandemii koronaviru přišla o všechny zakázky, čtvrtina z nich podle organizátorů akce může úplně skončit. Firmy proto žádají vládu o podpůrná opatření, jejich návrhy předali zástupci firem po protestní jízdě ministru dopravy Havlíčkovi.
Protestní jízda autobusových dopravců v Praze
Protestní jízda autobusových dopravců v Praze | Foto: ČTK

Demonstrativní jízda začala po deváté hodině ráno u Čechova mostu. Dopravci následně pokračovali kolem nábřeží k Argentinské ulici, kde se otočili směrem k Úřadu vlády. Odtud dále jeli na Letnou, odkud se tunelem vrátili k nábřeží. Tuto trasu pak několikrát obkroužili.

"Chceme ukázat, že nás není málo, a upozornit tak na to, že může dojít ke krachu mnoha firem. Dosud však na naše výzvy nikdo z vlády nereagoval, proto jsme se rozhodli pro tuto akci," uvedl jeden z organizátorů Jan Veselý z firmy Enjoy Europe.

Dopravci mezi návrhy na ulehčení v současné krizi zařadili například odpuštění fixních nákladů do konce března příštího roku, odpuštění odvodů za zaměstnance, odklad splátek leasingů, úvěrů a dalších poplatků nebo snížení sazby DPH.

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) po převzetí dokumentu s návrhy uvedl, že jde o záležitost napříč několika ministerstvy, možnými opatřeními se proto bude zabývat i vláda. Zároveň upozornil, že v tuzemsku už může doprava fungovat bez větších omezení, problémem je však aktuálně mizivá poptávka. Některé z kroků, které stát provede, by tak měly oživit poptávku po službách zájezdových dopravců. Řešit se budou i případné odklady některých plateb.

Podle Veselého se krize v zájezdové dopravě začala projevovat už v únoru, kdy přestala jezdit asijská klientela, především z Číny. V březnu pak firmy přišly i o evropské a domácí zakázky, čímž byl obor téměř utlumen. Veselý v této souvislosti uvedl, že až 95 procent dopravců je nyní zcela bez zakázek, zbylá část se pak adaptovala například na svozy zaměstnanců.

Současná krize tak nejspíš povede ke krachu řady firem. Podle Veselého by mohla skončit až čtvrtina z nich. Z průzkumu dopravců také vyplynulo, že až 28 procent zaměstnanců v zájezdové dopravě bude propuštěno. Většina dopravců nyní své autobusy odstavila, část z nich je bude chtít prodat. Veselý ovšem upozornil, že po nich teď není žádná poptávka.

V zájezdové autobusové dopravě v Česku působí více než tisíc dopravních firem. Na konci roku 2019 bylo vydáno 5963 opisů eurolicencí pro 1463 autobusových firem pro cesty do zahraničí. Další stovky dopravců pak podnikají v zájezdové dopravě pouze v rámci Česka. Celkově v autobusové dopravě, která vedle zájezdových dopravců zahrnuje i linkovou přepravu, pracuje přibližně 7000 řidičů. Přesné statistiky počtu řidičů v zájezdové dopravě nejsou k dispozici.

 

Právě se děje

Další zprávy