Praha - Kdo se stará o své zdraví, bude u lékařů a v nemocnicích platit méně. I to je součástí další fáze reformy zdravotnictví, kterou v úterý představil ministr Leoš Heger.
Pacienti by měli být motivováni například k tomu, že budou poctivě chodit na preventivní prohlídky. "Když na ně někdo chodit nebude, tak se mu naopak spoluúčast zvýší," řekl náměstek ministra Petr Nosek.
Dnes jsou podle Hegera takové slevy nebo bonusy nemožné. Ministr však řekl, že jsou pro zdravotnický systém velmi důležité, i když je někteří označují za kontroverzní.
"Takovou motivací by mohlo být i snížení regulačního poplatku," uvedl ministr další z příkladů, jak by chtěl donutit pacienty k tomu, aby se o sebe starali.
Heger nevyloučil ani to, že by se v budoucnu vrátil k poplatku 200 korun. Ten by u specialisty platili ti, kteří budou systém zneužívat a nepůjdou předtím ke svému praktickému lékaři.
Slevy na pojištění? Tak to ne
Ministr naopak neplánuje, že by pacienti měli nějaké slevy na zdravotním pojištění.
Přesto by se mohlo v budoucnu změnit. Ministerstvo podle Hegera uvažuje o takzvaném holandském systému. Ten spočívá v tom, že by se pojištění rozdělilo na dvě části. První by lidé odváděli každý měsíc z platu.
Druhou část by pak uhradili jednou za rok své pojišťovně úplně všichni, tedy i nezaměstnaní, za něž nyní platí zdravotní pojištění stát.
Heger však dodává, že ve druhé fázi své reformy se zavedením tohoto systému ještě nepočítá. "Bude velmi sledováno z hlediska ústavnosti," zdůvodnil ministr.
Pojistka proti privatizaci nemocnic
Dalším bodem Hegerova plánu je, že se z fakultních nemocnic mají stát univerzitní, které budou navíc neziskovými zařízeními.
Navíc ministerstvo nad nimi nebude mít takový vliv jako doposud. Ministr již například nebude moci jmenovat nebo odvolat ředitele, to by měla nově dělat správní rada. Což má vést k odpolitizování výběru vedení zařízení.
"Zisk nemocnic bude alokován do hlavní činnosti, to znamená poskytování zdravotní péče," uvedl náměstek ministra Martin Plíšek.
Podobný zákon před třemi roky již připravoval i Tomáš Julínek. Ten však chtěl z nemocnice udělat akciové společnosti. Před tím varovali kritici, podle nichž to byla cesta k jejich privatizaci.
Heger však proti tomu dá do zákona pojistku. Pokud by se měla některá nemocnice zprivatizovat, musel by to nejdříve schválit Parlament.
Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) však koalice na jedné straně ruší zákon o neziskových nemocnicích a na druhé straně paradoxně připravuje zákon, který je mu podobný.
"Je to jako v Kocourkově, ministr Heger něco zboří, aby se po čase pokusil postavit totéž," uvedl Rath.
Poslanci mají přijít o vliv
Ministr plánuje do konce roku předložit vládě nový zákon o zdravotních pojišťovnách. V něm počítá s tím, že zruší jejich dozorčí rady.
Heger také chce, aby se posílila role managementu a správních rad pojišťoven. Jejich členové budou muset ručit za chybné rozhodování svým majetkem, což automaticky vylučuje poslance. Ti totiž mají trestní imunitu.
Ministr ale nevyloučil, že někteří politici v budoucnu přeci jenom v orgánech pojišťoven usednou.
"Vzhledem k tomu, že odborníků na systém veřejného zdravotního pojištění není nadbytek, zcela určitě budou politici-odborníci osloveni, aby pracovali v orgánu zdravotní pojišťovny. Samozřejmě za podmínky ručení svým majetkem za rozhodnutí tohoto orgánu stejně jako ostatní členové," dodal Heger.
Pacienti budou mít nově možnost se také u zdravotních pojišťoven připojistit na nadstandard. "Prostředky budou zůstávat ve zdravotních pojišťovnách, aby neodtékaly do komerční sféry," vysvětlil Nosek.