Zrušte nemocným poplatky, navrhují Nečasovi rádci

Radek Nohl Radek Nohl
19. 7. 2011 13:55
Více by měli zaplatit pacienti, kteří půjdou ke specialistovi bez doporučení praktika
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Experti z NERV ukázali svoji představu zdravotnické reformy. Podle ní by například chronicky nemocní pacienti měli být osvobozeni od placení poplatků.

Naopak ti, kteří půjdou bez doporučení praktika ke specialistovi, by měli zaplatit u lékaře více.

Zdravotničtí ekonomové z rady vlády zároveň žádají zveřejnění seznamu lékařů, kteří pobírají odměny od farmaceutických firem. Průlomovým návrhem také je, že veřejně dostupné by měly být i všechny smlouvy.

"Chtěli bychom, aby smlouva, která nebude zveřejněna, byla neplatná," řekl ekonom a člen NERV Miroslav Zámečník.

Návrhy přinesou úspory, tvrdí NERV

Podle Zámečníka by návrhy měly přinést větší přehled ve zdravotnictví a především úspory. "Například elektronické aukce se v zahraničí velmi osvědčují," podotkl.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger prohlásil, že jeho úřad se s ekonomy z NERV na řadě věcí shoduje. Třeba elektronické aukce na léky chce Heger zavést již od příštího roku.

Foto: Jan Langer

Dalším návrhem, na kterém panuje shoda, je i osvobození chronicky nemocných od placení poplatků.

"Nemá smysl zatěžovat chronicky nemocného, který čerpá hodně péče," potvrdil Heger.

Podle Zámečníka hrozí, že když chronici musejí platit, odkládají návštěvu lékaře až do doby, kdy se jejich stav zhorší a péče pak stojí zdravotní pojišťovny víc.

Budeme platit u specialisty?

Na druhé straně by naopak pacienti měli platit víc, když půjdou ke specialistovi bez doporučení praktika. Heger před časem navrhoval, že by to mohlo být až 200 korun.

"Je to krok správným směrem, ale je potřeba to dojednat na politické úrovni," řekl Aktuálně.cz poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.

Premiér Petr Nečas prohlásil, že zvyšování spoluúčasti je nevyhnutelné. Do roku 2014 by měla vzrůst o pět procentních bodů na 22 procent.

"Je legendou a mýtem, že se prudce zvýšila spoluúčast v naší zemi zavedením poplatků. Ne, rostla stejným tempem, ale jen skrytě," uvedl Nečas.

NERV si myslí, že by se mělo ušetřit i díky novému systému DRG, kdy za stejnou péči dostane každá nemocnice stejně. Což by mělo vést k efektivnější léčbě.

"Také se tím odstraní nespravedlnost mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními," míní Zámečník.

Heger hledá dvě miliardy. Musíme se uskromnit, řekl

Heger počítá s tím, že mu v příštím roce bude chybět deset miliard korun. A to zejména kvůli nárůstu DPH, zvýšení platů lékařů a zdravotních sester. Dvě miliardy korun ze systému odtečou také kvůli inflaci a dalšímu rozvoji.

Ministerstvo zdravotnictví však našlo zatím pro příští rok úspory zhruba osm miliard korun. "Budeme se muset uskromnit. Kasičku máme jenom jednu a ta není bezedná," řekl Aktuálně.cz Heger.

Miroslav Zámečník řekl, jak by podle NERV měla vypadat reforma zdravotnictví.
Miroslav Zámečník řekl, jak by podle NERV měla vypadat reforma zdravotnictví. | Foto: Ludvík Hradilek

Pokud by Věci veřejné kývly na návrh ministra, který chtěl, aby asi pacienti platili za amalgámové plomby, mohl by být rozpočet pro příští rok vyrovnaný.

"VV vyslovily obecný souhlas s navýšením spoluúčasti o pět procent v příštích letech. Nespecifikovaly přitom, jakými nástroji tohoto chtějí dosáhnout," prohlásil ministr.

Ve hře je ale i možnost, že by DPH pro léky zůstalo i v příštím roce v nižší sazbě. Tím by byl Hegerův problém částečně vyřešen.

Kde by se mohla spoluúčast v následujících letech zvyšovat, bude nyní podle ministra záviset zejména na odbornících ministerstva a odborných společnostech.

Již nyní je jasné, že si pacienti budou moci připlatit za lepší péči. Očekává se, že se zvýší poplatky a lidé budou více platit i za léky nebo lázně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy