Za den v nemocnici stokoruna, podraží i další nemoci

Radek Nohl Radek Nohl
6. 4. 2011 13:40
Kabinet řekl ano plánům ministra Hegera, hraje se o třicet korun za celý recept
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Jan Langer

Praha - Pacienti si za pobyt v nemocnici zřejmě již od podzimu připlatí.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), jehož návrh ve středu schválila vláda, by se měl poplatek za jeden den zvýšit ze 60 na 100 korun. Změna se dotkne i pobytu v lázních nebo léčebnách. 

Kabinet se naopak neshodl na změně poplatku za recept. Ministr původně chtěl, aby lidé zaplatili 30 korun za celý recept. Teď musí platit stejnou částku za každou položku.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně chce koalice o změně poplatku za recept ještě jednat. "Na program vlády se návrh vrátí před prázdninami," řekl Aktuálně.cz Sršeň.

Heger už minulý týden Aktuálně.cz potvrdil, že také chce, aby pacienti platili za každou návštěvu specialisty, ke kterému půjdou bez doporučení praktického lékaře.

Na zasedání koaličních špiček takzvané K9 se ale lídři stran nedohodli, kolik si lidé připlatí. "Bude to mezi 90 a 200 korunami," řekl Aktuálně.cz Heger.

Další zvyšování poplatků zatím ministr neplánuje. Během koaličních jednání se v posledních týdnech ale objevilo například navýšení poplatku u lékaře z 30 na 50 korun či platba za den v nemocnici až 200 korun.

Mluvilo se také o zpoplatnění neakutní dopravy sanitou pěti korunami za ujetý kilometr, nyní pacienti neplatí nic. Politici se však na takovémto navýšení poplatků neshodli.

Ministři ve středu také schválili, aby již zdravotní pojišťovny neproplácely třicet podpůrných a doplňkových léků. Lidé je tak nově budou muset hradit ze svého.

Tyto preparáty, které nevyléčí, ale pomáhají obtíže zmírnit, užívají zejména důchodci. Ty tak zaplatí největší část z 580 milionů korun, které se mají díky této změně ušetřit.

Podle sociální demokracie jsou tyto změny asociální. "Poplatek za pobyt v nemocnici se nepočítá do ochranného limitu, a tudíž musí být zaplacen v každém případě i nemajetnými či nízkopříjmovými skupinami obyvatel," prohlásil stínový ministr zdravotnictví a hejtman David Rath (ČSSD).

Vláda se dohodla i na tom, že zruší zákaz připlácení za lepší péči. V současné době se pro pacienty nic nemění. Nejprve je nutné stanovit, co je standard a nadstandard. Tedy na co má pacient nárok a co už je soukromě hrazený bonus.

Poslanci již řekli, že by chtěli, aby si lidé připláceli za robotické operace, kvalitnější amalgámové plomby, sádru, kyčelní kloub nebo moderní onkologické léky. Ministerstvo, poslanci TOP 09 a ODS chtějí, aby seznam stanovily odborné společnosti a na druhé straně vše kontrolovaly pojišťovny.

O spolupráci se hlásí i Česká lékařská komora (ČLK). S tím ale nesouhlasí především občanští demokraté.

Připlácet za péči by si měli pacienti již od 1. ledna 2012. Seznam takzvaných nadstandardů budou poslanci zřejmě schvalovat každý rok.

 

Právě se děje

Další zprávy