Za den v nemocnici stokoruna, podraží i další nemoci

Radek Nohl Radek Nohl
6. 4. 2011 13:40
Kabinet řekl ano plánům ministra Hegera, hraje se o třicet korun za celý recept
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Jan Langer

Praha - Pacienti si za pobyt v nemocnici zřejmě již od podzimu připlatí.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), jehož návrh ve středu schválila vláda, by se měl poplatek za jeden den zvýšit ze 60 na 100 korun. Změna se dotkne i pobytu v lázních nebo léčebnách. 

Kabinet se naopak neshodl na změně poplatku za recept. Ministr původně chtěl, aby lidé zaplatili 30 korun za celý recept. Teď musí platit stejnou částku za každou položku.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně chce koalice o změně poplatku za recept ještě jednat. "Na program vlády se návrh vrátí před prázdninami," řekl Aktuálně.cz Sršeň.

Heger už minulý týden Aktuálně.cz potvrdil, že také chce, aby pacienti platili za každou návštěvu specialisty, ke kterému půjdou bez doporučení praktického lékaře.

Na zasedání koaličních špiček takzvané K9 se ale lídři stran nedohodli, kolik si lidé připlatí. "Bude to mezi 90 a 200 korunami," řekl Aktuálně.cz Heger.

Další zvyšování poplatků zatím ministr neplánuje. Během koaličních jednání se v posledních týdnech ale objevilo například navýšení poplatku u lékaře z 30 na 50 korun či platba za den v nemocnici až 200 korun.

Mluvilo se také o zpoplatnění neakutní dopravy sanitou pěti korunami za ujetý kilometr, nyní pacienti neplatí nic. Politici se však na takovémto navýšení poplatků neshodli.

Ministři ve středu také schválili, aby již zdravotní pojišťovny neproplácely třicet podpůrných a doplňkových léků. Lidé je tak nově budou muset hradit ze svého.

Tyto preparáty, které nevyléčí, ale pomáhají obtíže zmírnit, užívají zejména důchodci. Ty tak zaplatí největší část z 580 milionů korun, které se mají díky této změně ušetřit.

Podle sociální demokracie jsou tyto změny asociální. "Poplatek za pobyt v nemocnici se nepočítá do ochranného limitu, a tudíž musí být zaplacen v každém případě i nemajetnými či nízkopříjmovými skupinami obyvatel," prohlásil stínový ministr zdravotnictví a hejtman David Rath (ČSSD).

Vláda se dohodla i na tom, že zruší zákaz připlácení za lepší péči. V současné době se pro pacienty nic nemění. Nejprve je nutné stanovit, co je standard a nadstandard. Tedy na co má pacient nárok a co už je soukromě hrazený bonus.

Poslanci již řekli, že by chtěli, aby si lidé připláceli za robotické operace, kvalitnější amalgámové plomby, sádru, kyčelní kloub nebo moderní onkologické léky. Ministerstvo, poslanci TOP 09 a ODS chtějí, aby seznam stanovily odborné společnosti a na druhé straně vše kontrolovaly pojišťovny.

O spolupráci se hlásí i Česká lékařská komora (ČLK). S tím ale nesouhlasí především občanští demokraté.

Připlácet za péči by si měli pacienti již od 1. ledna 2012. Seznam takzvaných nadstandardů budou poslanci zřejmě schvalovat každý rok.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy